HAMMARSKJÖLD VRIJDAG MET V.N.-SOLDATEN NAAR KATANGA Man wilde verpleegster met benzine verbranden WEERBERICHT Nieuw Guinea heeft nu eerste politieke partij Loemoemba gisteren in Leopoldstad op een hagel stenen van protesterende Abako-leden onthaald Premier treedt liard op tegen middelpuntvliedende krachten Ex-Leids student in liet bestuur AMELIA EARHART Nieuwe koers van Adenauer Haar leven hing aan een lucifer DERTIENDE DISCOVERER (§uct Qïïe teuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1960 No. 30122 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Twee Zweedse compagnieën van de strijdmacht der Verenigde Naties, samen driehonderd man sterk, zullen morgen onder persoonr lijk bevel van secretaris-generaal Hammarskjöld naar Katanga gaan. Hammarskjöld vertrok hedenochtend om 5 uur Ned. tijd met een straalvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht (een Boeing-707) naar Leopoldstad waar hij vanavond om half tien wordt verwacht. De Amerikaanse regering stelde het vliegtuig beschikbaar nadat pogin gen om de secretaris-generaal snel met lijntoestellen in Kongo te krij gen, waren mislukt. Van welingelichte zijde in New York werd gis teravond vernomen, dat België de secretaris-generaal heeft toegezegd alle Belgische troepen morgen uit Katanga te zullen terugtrekken. In Leopoldstad is de toestand thans zeer gespannen. Er hebben zich gisteren relletjes voorgedaan: premier Loemoemba kreeg een hagel stenen te verduren. De Ghanese strijdkrachten van de VN kwamen tussenbeide en wierpen versperringen op de Place de la Victoire op en in de omtrek van het bureau van de Abako, de partij van president Kasavoeboe. Uit de gelederen van deze partij kwamen de opstandigen voort, die gisteren incidenten contra Loemoemba veroorzaakten. Intussen is het in de omgeving van Loeloeaburg nog allerminst rus tig. Van Noordafrikaanse zijde in Leopoldstad werd vernomen, dat zes Tunesische VN-soldaten bij een treffen tussen twee vijandige stammen zijn gedood. Een Tunesische sergeant zou zijn verdronken toen hij, gewond, trachtte te ontsnappen. Kasavoeboe in een moeilijke positie Onze reisredacteur, W. L. Brugsma, telegrafeerde hedenochtend uit Leopold stad: Een hevig geschrokken premier Loe moemba, die een steen langs zijn gezicht had horen suizen, reed gisteravond met een auto, waarvan de ruiten door woe dende leden der Bakongo waren inge drukt, uit Leopoldsville's zwarte cité naar zijn ambtswoning terug. De man, die beweert op het internationale vlak zijn strijd voor de terugkeer van Ka- tanga te hebben gewonnen, kreeg daar mee zyn eerste waarschuwing dat de strijd tegen de separatisten in zijn repu bliek zelf pas is begonnen! Om die mid delpuntvliedende krachten, die van Kongo's eenheidsstaat alsnog een confe deratie willen maken, te intimideren, kondigde Loemoemba's regering dezer dagen de noodtoestand af en waar schuwde de premier dat hij iedereen „al was het een minister of een parlements lid" zou doen arresteren die de een heidsstaat in gevaar bracht. Van de centrifugale krachten is de Abako die Neder-Kongo beheerst, de sterkste en gevaarlijkste. Hoe gevaarlijk die is, bleek toen een politiecommando van veertig man sterk gisteravond op het „Rondpoint de la victoire" (een Abako-bastion) enige Abakoleden begon te arresteren. Abako-aanhangers drom den toen direct samen om de politie- jeeps en attaqueerden een politie-offi- cier. De politie verdween, maar keerde later terug met versterkingen. Toen dezen het Abako-hoofdkwartier wilden binnendringen, werden zij door een me nigte Abako-aanhangers met stenen aangevallen. De politie antwoordde door in de lucht te schieten. Loemoemba, die van het incident hoorde, spoedde zich ter plaatse om de gemoederen te kalme ren maar werd zelf op een hagel van stenen getrakteerd. In tegenstelling tot geruchten die van verwondingen van Loemoemba spraken, liep de premier die later via de radio een oproep tot kalmte en eenheid richtte geen licha melijk, maar natuurlijk wel politiek letsel op. Loemoemba's politie deed eerder in de middag een inval in het huis van Joseph Ileo, president van de Senaat, die juist sprak met een kleine groep correspondenten, onder wie uw reis redacteur, en pleitte voor grotere pro vinciale autonomie. Ileo ontkwam voor lopig aan arrestatie door de politie erop te wijzen dat hij president van de Se naat is en geen verboden meeting maar een gewone persconferentie hield. De zwarte menigte deed ook onvriendelijk tegen de correspondenten, die werden uitgescholden voor „vuile Vlamingen. Chinezen en smerige Abakisten" en die met zand werden gegooid. Loemoemba lijkt vastbesloten zijn strjjd tegen de centrifugale krachten met harde middelen voort te zetten. Zijn voorlichtingsminister maakte bekend, dat er meer arrestaties zouden volgen. VERANDERLIJK De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Zwaar bewolkt met aanvankelijk op vele plaatsen regen, later enkele opkla ringen. Zwakke wind, aan de kust later echter matige tot vrij krachtige wind uit noordelijke richtingen. Over het alge meen weinig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 12 Augustus Zon op: 5.18 uur; onder: 20.10 uur. Maan op: 22.43 uur; onder: 11.50 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.45 uur en 19.10 uur. Laagwater te 2.39 uur en 14.54 uur. DU nummer bestaat uit 12 pagina's Mogelijk zal het Abako-congres dat aan staand weekeinde in Thysville wordt gehouden, meer licht werpen op de vraag of de Abako de strijd aandurft. Kasavoeboe, Abako's leider, is de ge vangene van zijn positie als president van Kongo en weigerde totnutoe hard nekkig Abako's separatisme te steunen. Tekenend is dat gisteren jonge Abakis ten voor zijn paleis demonstreerden en hem, „Abako's koning Kasa", voor ver rader uitscholden. Tot zover onze reisredacteur. Zege voor Tsjombe Gisteravond heeft premier Tsjombe, die nog steeds voor de onafhankelijk heid van Katanga vecht, een boodschap van Hammarskjöld ontvangen, waarin deze „openhartige besprekingen" over de verschillende problemen voorstelde en zijn komst op vrijdag aankondigde. Hammarskjöld deelde in zijn telegram mede te zullen worden vergezeld door de Marokkaanse generaal Ketteny, plaatsvervangend bevelhebber der V.N.- troepen in Kongo, een militaire adviseur en andere functionarissen. Hammarskjöld deelde verder mede, dat hij de door Tsjombe gestelde voorwaar den voor de komst van V.N.-troepen naar Katanga, op grond van de V.N.- procedure noch kon aanvaarden noch kon verwerpen. Hjj verklaarde zich ech ter bereid deze voorwaarden te bespre ken. Dit werd in Elisabethstad opgevat als een grote overwinning voor Tsjombe. De directeur-generaal van de Union Minière du Haut Katanga heeft tegen over Franse journalisten verklaard, dat de produktie van de maatschappij vol strekt normaal is en nooit door de ge beurtenissen werd beïnvloed. De maat schappij produceert jaarlijks 280.000 ton koper, een achtste deel van de wereld- produktie. Zelfs tijdens de muiterij van de Force Publique in Elisabethstad is het personeel aan het werk gebleven. De 20.000 employé's en zwarte arbeiders van de maatschappij zijn nog steeds op hun post en van de 1700 Europeanen, merendeels Belgen, die het kader vor Nieuw kabinet in België? (Van onze Brusselse correspondent) Een zakenkabinet onder leiding van de Belgische oud-premier Van Zeeland? Een omvorming van het huidig katho liek-liberaal kabinet-Eyskens? Een nieuwe katholiek-socialistische rege ring? Of gewoon nieuwe verkiezingen? Dit waren gisteren de vier politieke mogelijkheden, die in de Belgische hoofdstad het voorwerp vormden van drukke politieke besprekingen. De in vloedrijke bladen ,,Le Soir" en ,,La livre Belgique", schijnen door hun commentaren aan te sturen op de vor ming van een zakenkabinet, dat boven de partijen zal staan „om het land uit de huidige chaos te redden", zoals het heet. Premier Eyskens heeft gisteren een bezoek aan Koning Boudewijn gebracht. Hij zou hem hebben medegedeeld, dat het land een nieuwe regering nodig heeft. Nu ook „Mijnstaat" onafhankelijk Het stamhoofd van de in de provincie Kasai wonende Baloeba's, Joseph Nja- loela, heeft gisteren op een persconfe rentie in New York de onafhankelijkheid van de Mijnstaat" uitgeroepen. Njaloela, die als waarnemer zonder officiële sta tus naar New York kwam om het debat in de Veiligheidsraad bij te wonen, ver klaarde zelf president te zijn van de nieuwe staat. Njaloela zei dat de nieuwe republiek, die voorlopig „Mijnstaat" wordt ge noemd, een bevolking van 2.200.000 zielen heeft. Bakwanga, die op 275 km. van Loeloeaburg ligt, zal de hoofdstad zijn. Waarnemers verwachten, dat de stap van Njaloela van groot belang zal wor den, want de taak van de V.N. is niet alleen in Kongo de orde te handhaven, maar ook stelling te nemen in de kwes tie van de afscheiding van verscheidene gebiedsdelen. Deze waarnemers merken op dat de V.N. tot dusver slechts te maken heeft met het centraal gezag te Leopoldstad, maar dat zij over enkele dagen tegen over verschillende regeringen zal komen te staan, die op haar bijstand zullen re kenen om het bestaan van hun onder danen te waarborgen. Als deze bijstand niet verleend wordt en de regering-Loemoemba de afgeschei den provincies tot gehoorzaamheid wil dwingen, zal onvermijdelijk in verschei dene hoeken van Kongo burgeroorlog uitbreken. Slot pag. 2 PAS GETROUWDE VROUW GEDOOD DOOR VAL (Speciale berichtgeving) De 29-jarige mevrouw H. van Werven- Eilander uit Wezep is gisteren om het leven gekomen by een val van een hooi zolder in haar woning. Zij is waarschijn lijk gestruikeld, waardoor zij met het hoofd op een stenen voedergoot terecht kwam. Het ongeluk is bijzonder tragisch, men, zijn er slechts een honderdtal naar 1 omdat het slachtoffer enkele dagen ge- het moederland teruggekeerd. leden in het huwelijk was getreden. „Dankbaar jegens Nederland Nederlands Nieuw Guinea heeft zijn eerste politieke partij. Gister avond is te Hollandia de „Partei Nationaal" opgericht. Er waren op de vergadering ongeveer 500 autochtone inwoners aanwezig. Zij zongen eerst het door ds. Kijne gecomponeerde „volkslied": Hai Tanah Airkoe Nieuw-Guinea. Daarna sprak de voorzitter van deze bijeenkomst Herma- nus Wajoi. Eerst gaf hij een historisch overzicht van het land. Daarna zette hij het streven van de „Parna" uiteen: één volk in één land en gezamenlijk het landsbelang te dienen. „Nederland doet zijn best ons in democratische zin op te voeden. Daarvoor zijn wij dankbaar. Maar de Nederderlandse hulp heeft al leen dan zin, wanneer wij zelf ook de handen uit de mouwen steken", aldus de heer Wajoi. Op dit aambeeld bleef hij voortdurend hameren. Na de pauze werd het woord gevoerd door een uitstekend redenaar, de heer Kirihio. Hy ging wat verder op de doel stellingen van de „Parna" in. Ook hij legde er de nadruk op. dat hard werken noodzakelijk is, waarbij hij er op wees, dat Nederland, na het ver- Europa te worden. lies van Nederlands-Indië, niettemin een welvarende natie is, met een kei harde economie. Spreker verweet de Nederlandse regering, dat zij het gou vernement van Ned. Nieuw-Guinea niet in staat stelt, buitenlands kapitaal aan te trekken. Als grondslag voor de open legging van het land zag de heer Kirihio het aanleggen van wegen, hetgeen hü belangrijker achtte dan luchtverbindin- gen in Nieuw-Guinea. Op onderwijs gebied wenst de „Parna" vermeerdering van het aantal onderwijsinstellingen, in het bijzonder voor middelbaar onder wijs. Geheel aangepast aan de omstan digheden op Nieuw-Guinea, doch toch zo, dat afgestudeerden toegang zullen hebben tot universiteiten. De „Parna" wil langs de wettige weg de belangen van land en volk behar tigen en wijst rassendiscriminatie van de hand. De heer Wajoi is ambtenaar van de belastingdienst. De heer Kirihio, die te Leiden heeft gestudeerd, is ondervoor zitter geweest van de christelijke vak beweging op Nieuw-Guinea. Op een daartoe uit de vergadering gedaan ver zoek verklaarde hij zich bereid t,z.t. vertegenwoordiger van de „Parna" in Kroesjtsjef toch naar Washington? President Eisenhower heeft gisteren op zijn persconferentie in Washington de volgende kwestie aangeroerd: Kongo: de Verenigde Staten stemmen in met de jongste resolutie van de Veiligheidsraad, die de moge lijkheid opent deze moeilijke kwestie op vreedzame wijze op te lossen. Eisen hower prees België voor de maatrege len, die zijn bedoeld om gehoor te ge ven aan het verzoek van de Veilig heidsraad: Kroesjtsjef: wanneer de Sov- jetrussische premier mocht besluiten de delegatie naar de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties te leiden zal Eisenhower hem eventueel verzoeken naar Washington te komen. Eisenhower is zelf niet van plan de zitting van de assemblee by te wonen; Laos: Eisenhower merkte slechts op dat met uitzondering van de hoofd stad Vientiane het land trouw schijnt te blijven aan de Koninklijke regering: Berlijn: Eisenhower gelooft niet dat de Sovjet-Unie inzake Wëst-Berlijn of andere delen Mpn de wereld maat regelen zal nemen die het onmiddel lijke gevaar van een conflict in zich bergen: Advertentie Wereld-pilote verongelukt of... terechtgesteld Hebt u de verbijsterende onthullingen over dit oude luchtvaartmysterie gemist? Jammer! het stond in Een vertegenwoordiger van de Italiaanse president bood gisteren op het vliegveld van Rome bloemen aan Koningin Juliana aan. De Koningin was op weg naar Sicilië, waar zij met haar gezin de vakan tie gaat doorbrengen. (Telegrafisch overgebrachte foto) (Van onze correspondent in Bonn) De Britse premier Macmillan en de Westduitse Bondskanselier Adenauer begonnen gisteren in het ambtsgebouw van laatstge noemde, het Paleis Schaumburg te Bonn, aan een nieuw hoofdstuk van de Brits-Duitse verhoudingen. Zij zetten in zekere zin een streep onder het recent verleden, waarin nogal eens vooral de afgelopen twee jaar, sprake was van poli tieke meningsverschillen. Zij zet ten voorts de tweede stap op de weg naar een heroriëntering van de Westeuropese politiek. De eerste stap hadden Adenauer en De Gaulle op 31 juli te Parijs ge daan. Het was geen diplomatieke schijn- hartelijkheid, waarmee Adenauer en Macmillan elkaar gistermiddag op het vliegveld begroetten. In een brief van de Britse en de Westduitse staatsman was onlangs reeds sprake van „beste vriend" en „als steeds, uw Harold", als of Adenauer nimmer bepaald cynisch had gesproken over Macmillans in vele Westelijke kringen veroordeelde pogin gen om op eigen houtje te komen tot de organisatie van een topconferentie met Kroesjtsjef en over Macmillans idealen inzake een ontspanningspolitiek met Moskou. En alsof de Britse staats man zich nog nimmer bepaald zeer neerbuigend had uitgelaten over „Napo leontische" Europa-neigingen van Pa rijs en BonnOverigens is over de twee uur durende bespreking in Palais Schaumburg geen woord losgelaten: het slot ging op de deur. In Bonn werd gis teravond wel duidelijk dat Adenaeur radicaal is afgestapt van zijn vroegere denkbeelden om Europa politiek te acti veren via het Europa der Zes en zijn bestaande gemeenschappen, de EEG (Euromarkt), de KSG en de Euratom. Zo vond hij het ditmaal ook niet nodig om een voorbespreking te hebben met professor Hallstein, de president van de EEG, die „hoogst toevallig" in de om geving van Bonn verkeerde. Deze nieuwe koers van Adenauer wordt door de volgende twee punten bepaald: 1) omdat De Gaulle niets voelt voor een supranationaal Europa, maar al leen voor een „Europa der vaderlan ders", dus op basis van de nationale krachten 2) omdat de Russische politiek nu toch wel duidelijk heeft gemaakt dat Europa zonder meer nauwe banden met Engeland niet verder kan leven zonder in groot gevaar te komen en omdat in een Europa zonder Engeland, Frankrijk zou willen domineren. Slot pag. 2 Vanochtend om zeven uur heeft de Amsterdamse politie in een woning vlak bij het politiebureau Raampoort een 49-jarige meubelma ker aangehouden, waarnaar sinds gistermiddag met man en macht is gezocht. Deze weduwnaar heeft gistermiddag in het wijkgebouw van het Oranje Groene Kruis aan het Marnixplein een 32-jarige verpleeg ster willen vermoorden door haar de inhoud van een blik wasbenzine over het hoofd en de kleding te gooien. Toen de man naar lucifers greep is de hevig geschrokken verpleegster uit het zaaltje van het wijkgebouw naar boven gehold, waar ze de concierge waarschuwde. De meubelmaker heeft toen de vlucht genomen. In de tas. die later in het wijkgebouw werd gevonden zat een groot hakmes. Een kapotte benzinefles werd op de grond gevonden. De recherche nam terstond na het gebeurde uitgebreide maatregelen ten einde de zenuwzieke meubelmaker zo spoedig mogelijk te kunnen inrekenen Vanochtend om zeven uur kon de man bij kennissen aan de Lijnbaansgracht worden aangehouden. Dezen hebben de politie onmiddellijk in kennis gesteld van de aanwezigheid van hun gast. Men wist toen reeds dat er naar hem werd gezocht. De verpleegster, de 32-jarige zuster W. Westerhuis. heeft de weduwnaar lange tijd thuis behandeld, omdat hij lijdende was aan astma. Toen hij een zekere toenadering begon te tonen, is haar werk overgenomen door een oudere verpleegster. Dit heeft de man vermoedelijk niet kunnen verkroppen. Gistermiddag heeft de meubelmaker zuster Westerhuis voor het wijkgebouw opgewacht. Hij vroeg haar hem even te behandelen omdat hy het zo benauwd had. De verpleegster liet de man het behandelzaaltje binnen. Hij duwde haar toen een briefje in de hand, waarop naar later bleek slechts haar naam stond vermeld, Terwijl de zuster het briefje las, wierp de man drie liter ben zine uit een bus, die hij uit zijn tas haalde, over haar heen. Een moment bleef de vrouw staan. Doch terstond holde zij het kamertje uit, de trap op naar de bovenverdieping, waar zich de concierge van het gebouw bevond. De dader is daarop weggerend. Later heeft de politie in het gangetje lucifers gevonden. Gelukkig is de meu belmaker er niet in geslaagd deze te ge bruiken. „Het leven van de verpleeg ster heeft aan een lucifertje gehangen" zo zei de politie. „Had de man een luci fer kunnen aansteken, dan was het leed niet te overzien geweest. Het later in zyn tas 'gevonden vlijmscherpe hak mes liet bovendien weinig hoop voor de verpleegster over UITKERINGSPERCENTAGES AAN GEMEENTEN VERHOOGD De ministers van Financiën en van Binnenlandse Zaken hebben met het oog op de financiële gevolge voor de j gemeenten van de verschillende in 1960 geëffectueerde maatregelen met betrek king tot de lonen en salarissen van het overheidspersoneel, besloten te be vorderen, dat het percentage van de al gemene uitkering aan de gemeente uit het gemeentefonds voor 1960 van 158 op 166 wordt verhoogd. Tevens hebben zü aan de gemeenten medegedeeld, dat het percentage naar hetwelk de belastinguitkering voor dat jaar voorlopig wordt berekend dat thans 156 bedraagt op grond van een nieuwe raming van de belastingopbreng sten nader kan worden gesteld op 163. Vandaag poging om cabine op te vangen Van de luchtbasis Vandenberg in Californië is gisteren door de Amerikaanse luchtmacht de der tiende kunstmaan van het type Discoverer gelanceerd, die in een baan over de beide polen is ge komen. Het is de bedoeling, dat in de loop van vandaag door een ra diosignaal van de aarde af zich een ruimtecabine met instrumen ten van de kunstmaan afscheidt, en dat deze naar de aarde terug keert. Men hoopt de cabine in de omgeving van Hawaii* met sleep netten achter vliegtuigen op te vangen of wanneer dit mislukt de cabine uit de Pacific op te vissen. Vorige soortgelijke pogin gen zijn mislukt. Uit het Leidsch Dagblad van 11 augustus 1860: Wij vernemen, dat het werkje van onzen stadgenoot den heer P. Buys, getiteld: Twee Levens, uit- gegeven bij den Boekhandelaar M. M. Couvée te 's Hage, ten voor- deele van de Weduwen en Weezen der verongelukte bemanning van i de Scheveningsche pink „De On- derneming"heeft opgebragt de som van f. 79.1/4.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1