STRIJD IN WEST-DUITSLAND i 0)1 TWEEDE T.V.-PROGRAMMA Chefarine ,4 Wie Amstel drinkt... doet zó r SPD beschuldigt Adenauer van grondwetsschending NDR in Hamburg begint eigen zender - Nota over het tuinbouwbeleid Pater Pire wil „bruggen bouwen 4-voudige werking... exita geneeskracht! )pgericht 1 maart 1860 SHCfl Woensdag 10 augustus 1960 Derde blad no. 30121 (Van onze correspondent in Bonn). De Westduitse Bondskanselier Adenauer Is kortgeleden te Hamburg door 3 Ier sociaaldemocratische minister-presidenten van schending van de grondwet beschuldigd. Kaisen (minister-president van de deelstaat Bremen), Brauer (Ham- tfirg), Zinn (Hessen) en Kopf (Neder-Saksen) verklaarden dat Adenauer met Jet onlangs tussen hem en minister van Justitie, Schaffer, gesloten televisie- bfntract niet het belang der televisiekijkers op het oog had, maar het belang j »n zijn partij, in verband met de Bondsdagverkiezingen in september 1961. eenkomst, welke Adenauer en Schaffer hebben gesloten voor het tweede t.v.- programma. Daartoe zullen, zo deelde de West duitse minister voor de PTT, Stücklen, te Bonn mee, 29 zenders worden opge- Geschil tussen Bonn en de deelstaten {Volgens de vier verontwaardigde so- Idemocratische regeringschefs is de inziens al te tactische bondskanse- aan de fundamenten van de grond- >t gekomen, toen hij onlangs de maat- ippij Deutschland Fernseh G.m.b.H. itte. Hij liet daarbij minister Schaf- optreden als gemachtigde voor de elf felstaten zonder dat deze dit wisten, kn deze elf deelstaten, zullen de vijf for SPD-minster-presidenten gelelde kt tot een compromis bereid zijn, de ferige zes zijn in CDU-handen en zul- fo wel voor Adenauers slimme taktiek Et hoofd buigen. De vijf SPD-rege- «gOgj hgschefs hebben thans aangekondigd ——It zij politiek en staatsrechtelijk alles jllen doen om het contract ongedaan maken. De Deutschland Fernseh G.m.b.H. rttend de firma Adenauer en Schaf- genoemd) heeft een stamkapitaal in 23.000 mark, waarvan 12.000 in han- jn van de regering te Bonn. Elk der jelstaten kan een aandeel van 1000 »rk krijgen. De maatschappij, beheerst lis door de regering te Bonn, zal voor iviermiljoen Westduitse televisiekijkers jet medewerking van de particuliere patschappij Freies Fernsehen op tandag 2 januari 1961 om 20.00 uur het Eeede programma beginnen. Eigen programma De strjjd om dit tweede televisiepro- oma in de Bondsrepubliek heeft zich spitst, Maandag maakte de Noord radio te Hamburg (NDR) bekend, 1 zy op 1 januari a.s. met een tweede levisleprogramma voor de deelstaten oburg, Neder-Saksen en Sleeswijk- eln zal beginnen. Ook de NDR zou eerste programma-onderdelen reeds ut en klaar hebben. Steen des aan- in het duel tussen de regering te en de regeringen van de elf deel- is de hierboven genoemde over- steld. Stücklen zei, dat de deelstaten nimmer in staat zullen zijn de bouw en de werking van deze zenders te verhin deren. Voorts meende hij dat de grond wet het niet toelaat dat de deelstaten op hun eigen houtje, zonder toestemming van Bonn, tweede t.v.-programma's gaan uitzenden. De minister maakte ook duidelijk dat het tweede t.v.-programma van Deutsch land Fernseh op 1 januari a.s. ook zal beginnen indien geen der elf deelstaten wil toetreden tot deze maatschappij, die in meerderheid in handen van de rege ring te Bonn zal blijven. Stücklen staan nu drie aanklachten te wachten. Allereerst zal de regering van de deelstaat Hamburg namens tenmin ste vijf door de SPD geregeerde deelsta ten bij het constitutionele gerechtshof te Karlsruhe een aanklacht indienen wegens schending van de grondwet. Voorts zullen de Westduitse radio te Keulen en de Noordduitse radio te Ham burg aanklachten indienen wegens schending van de contracten tussen de PTT en deze beide regionale omroep- maatschappijen. De jonge actrice Yvette Mimieux draagt hier een vlot strooien hoedje met een rand van geconserveerde vruchten. Smaakvol en smakelijk dus. „Dorst expeditie" in de Saliara (Van onze Parijse correspondent) Tien Fransen zullen om der wille van de wetenschap een aantal dagen dorst gaan lijden in de Sahara, zuidelijk van Algerije bij de Marokkaanse grens. Deze expeditie is een vervolg op die van het vorige jaar toen men een dergelijk expe riment heeft bedreven in de bergen en voor het volgend jaar heeft men plan nen voor een „overleef-experiment" er gens in de Stille Zuidzee. Er bleek nogal wat belangstelling te zijn onder de kan didaat-dorstigen: 150 hebben zich aan gemeld en na een zware medische keu ring heeft men er tien uitgekozen. Die tien heeft men redelijk willekeurig gevonden. Er is een kantoorbediende bij, een mecanicien, een verkoper uit een warenhuis, een chauffeur van een vrachtauto, een notarisklerk en ook een journalist en de onvermijdelijke pers fotograaf. Er gaan 25 medici mee om voor de tien proef-dorstlijders te zorgen en hun reacties te registreren. Dat zul len zij vier keer per dag doen en dan verdwijnen zij weer naar hun laborato rium dat een paar kilometer verder ligt. Bij Tinfouchy, de streek waar het ex periment zal plaatsvinden, heeft het Franse Instituut voor de bestudering van menselijke problemen in onvrucht bare streken namelijk een laboratorium. Het is daar een van de droogste streken van de wereld. Men heeft er het hygro- metrisch nulpunt geconstateerd. Het menselijk organisme verliest er per dag 15 liter vocht. Het is dus de vraag of de dorstenden het er lang zullen uit houden. In ieder geval behoeven zij niet te verhongeren, want de karavaan van vier legervrachtauto's, zes Jeeps en een transportvliegtuig neemt zes ton levens middelen mee. De tien worden in vijf groepen van twee verdeeld en iedere groep krijgt een ander regime. Maar geen van hen mag een druppel vloeistof drinken en men wil zien welke voeding het best de dorst verdrijft, althans draaglijk doet zijn. Duits vlootbezoek aan Den Helder, IJmuiden en Vlissingen Van 11 tot 12 augustus zullen ver schillende Duitse mijnenveegsquadrons een bezoek brengen aan drie Neder landse steden. In Den Helder komt een vloot van 15 schepen op bezoek, naar IJmuiden varen er eveneens 15 terwijl in de haven van Vlissingen 10 Duitse schepen zullen komen te liggen. Tevens zal de Engelse kustmijnen- veger Kms „Wotton" van 12 tot 15 aug. een niet-officieel bezoek brengen aan Harlingen. Nederlandse vrouw ep weg Keulen-Stuttgart gedood Des nachts is op de weg Keulen Stuttgart een ongeluk gebeurd, dat aan de 35-jarige mevrouw M. Burgers uit Arnhem het leven heeft gekost. Zij zat in een auto welke bestuurd werd door de 48-jarige mevrouw R. Verbeek uit Nijmegen. Waarschijnlijk tengevolge van de zware regenval, waardoor het uitzicht belemmerd werd, is de auto op de linker weghelft terechtgekomen, waar de wa gen een tegenligger ramde. De bestuur ster werd zwaar gewond. WOLKBREUK OP DE VELUWE De Apeldoornse brandweer is gisteren in actie moeten komen, n.l. om de strijd op te nemen tegen het water.Tijdens een hevige onweersbui, die zich boven de Veluwe ontlastte, en het karakter had van een wolkbreuk, stroomde namelijk het water bij enorme hoeveelheden bin nen in de boerderijen en schuren van de families Van der Kolk, Van Milligen en Van der Kamp aan de Heegderweg in Uddel. Tijdens deze onweersbui vie len er hagestenen ter grootte van een duiveëi. Nederland erkent Afrikaanse staten Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meege- deeld, dat de Nederlandse regering de j nieuwe Afrikaanse republieken Daho- mey, Niger, Opper-Volta en de Ivoor- kust heeft erkend. Deze staten zijn respectievelijk op 1, 3, 5 en 7 augustus onafhankelijk ge worden. 'W Verbetering afsetmethoden is noodzakelijk Het Produktschap voor Groenten en Fruit heeft een nota het licht doen zien, daarin opmerkingen gemaakt worden naar aanleiding van de ontwerpvoorstellen fan de Europese commissie inzake een gemeenschappelijk tuinbouwbeleid. In deze lota worden eerst opmerkingen gemaakt over de beginselen, waarvan een in iemeenschappeljjk tuinbouwbeleid dient uit te gaan. Verder worden beschouwin- fen gewijd aan het onderwerp van de voorafgaande harmonisatie van de prijzen Ier produktiefactoren. I Ten aanzien van het eerste onder- 'erp wordt gezegd, dat het opvalt, dat 1) het verdrag van Rome slechts voor Bn viertal gebieden voorzien is in een osltief gericht gemeenschappelijk be- id, ni. op dat der douanerechten, der andel met derde landen, der land ouw en van het vervoer. Zonder meer duidelijk, zo zegt de nota, dat ten aan- en van douanerechten en handel met Wde landen een gemeenschappelijk op- eden het door de lid-staten tot dus- srre afzonderlijk gevoerde nationale be- aid moet vervangen. Dat ligt voor landbouw en vervoer •te minder voor de hand. Het specifieke nationale markt- en Usbeleid, zo wordt opgemerkt, heeft et name op het terrein van de land- Hiw, geleid tot het volkomen uit elkaar "oelen van de markten. Hiermede is 'paard gegaan een geheel verschillen- I prijsontwikkeling in de onderscheiden lstaaten. Gezien het uit elkaar ge- oeid zijn van landbouw- en vervoers- arkten, stonden voor de gemeenschap 'ee wegen open, te weten afschaffing de overheidsinterventie op deze 'arkten of gemeenschappelijke inter- totie. Gelijkstaande met een gemeen- toappelijk beleid, aldus nog steeds de ota. De vraag rijst, zo wordt opgemerkt, aarom voor de tuinbouw eveneens in to gemeenschappelijk beleid is voorzien. &mers de overheidsinterventie op de ünbouwmarkt is niet van dien aard, at deze hierdoor een karakter heeft ge regen, dat dezelfde kunstmatigheden vertoont als dat van de markten voor vele andere agrarische voortbrengselen. In de nota wordt gesteld, dat het cen trale probleem van een gemeenschappe lijk tuinbouwbeleid niet is gelegen in het reguleren van produktie en afzet en zelfs niet in hoofdzaak in het voorkomen van een te groot aanbod, doch in het ver beteren van de afzetkanalen en -metho den. Dit om te bevorderen dat iedere po tentiële koper op deze grote geografi sche markt op het door hem gewenste moment kan beschikken over de pro- dukten die hjj verlangt en die geleverd kunnen worden. In de nota wordt nog een aantal maatstaven gegeven met behulp waar van de ontwerp-voorstellen van de Europese commissie getoetst kunnen worden. Deze zijn de volgende: de ge meenschappelijke markt voor tuinbouw- produkten moet gekenmerkt zijn door een vrije prijsvorming. Een zekere coör dinatie op het gebied van onderzoek, on derwijs, voorlichting kredietverlening en vestigingsvoorwaarden dient te worden nagestreefd. Over de duur van de overgangsfase wordt opgemerkt, dat uit voorstellen blijkt, dat men de in het verdrag voor ziene overgangsfase 12 a 15 jaar wil ver korten. Zou zulks leiden tot een econo mische oorlog met derde landen en met name met de EFTA. dan zal men zich moeten afvragen of de versnelling dit offer waard is, aldus de nota. Scheidslijn goéd-kwaad moeilijk te trekken (Speciale berichtgeving) „Er is geen mooier werk voor de vrede dan het voeren van een dialoog over de barrières heen. De mensen bouwen te veel muren en te weinig bruggen". Dit zei pater Georges Pire (50), winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, gistermiddag op een persconferentie in het Marine-opleidingskamp Hilversum, waar hij des avonds de deelnemers aan de wereldjeugdconferentie van de Y.M.C.A. toesprak. „Herinnerend aan een recente uitlating van kardinaal Spelmann in München, dat christendom en communisme onverzoenlijk tegenover elkaar staan en het laatste duivels is, merkte hij op, dat het voor hem persoonlijk niet zo gemakkelijk is precies de scheidslijn tussen goed en kwaad te trekken, omdat gewoonlijk niets geheel zwart en niets geheel wit is. Levendig en nu en dan met veel rol ln het verzet op alle vragen ln, humor ging de Belgische pater de behalve op die, welke verband hielden lintjes op zijn colbertjasje wezen op zijn met de ontwikkelingen in Kongo: .zwij gen is goud", meende hij wat dat onderwerp betrof. Maar met graagte sprak hij over wat hem het dierbaarst is: zijn werk voor de ..displaced persons" en de vluchtelingen, waarvoor hem in 1958 de Nobelprijs werd toegekend, een som van ruim anderhalve ton, die hij besteedde aan zijn Europese vluchtelin- gendorpen. Op onze vraag of nog meer van deze gemeenschappen zullen worden gesticht, antwoordde pater Pire, dat het zevende „Europa-dorp" in Mulhouse (Frankrijk) zal verrijzen. Het zal genoemd worden naar de Franse auteur Antoine de Saint- Exupéry. „Een diepvoelend mens, een ware broeder van zijn naaste". Droog voegde hij eraan toe: „We hebben een goede architect gevonden: Le Corbusier. Héél beroemd en toch goed!". Geestelijke nood Het internationale vluchtelingenjaar heeft naar zijn meyüng veel nut, maar ook nadelige gevolgen gehad. „Inder daad is die situatie verbeterd en is het aantal kampen verminderd, maar men moet niet geloven, dat het -pro bleem nu is opgelost. Allerminst: er is nog veel ellende, geestelijke nood, die slechts met geestelijke middelen kan worden opgeheven. Er is te zeer de indruk gewekt, dat met geld alles is op te lossen. Maar menselijke proble men moet men niet materialistisch bezien, doch menselijk" Gevraagd naar zijn huidige activitei ten, vertelde de Dominicaan, dat hij een groep jonge mensen, studenten van 20 tot 25 Jaar, die voor de vrede willen werken, om zich heen heeft verzameld en in het Gartahi-Jeugdcentrum zal gaan trainen. „Ik geloof, dat de Jongeren op deze leeftijd meer verantwoordelijkheid dragen dan wij, toen wij zo oud waren". Verder heeft hij officiële uitnodigin gen ontvangen voor bezoeken aan Alge rije, Tunesië, Syrië, Libanon en Jor danië, in verband met de hulpverlening aan de Arabische vluchtelingen staat een reis naar Japan op zijn programma en gaat hij voort in verschillende lan den, waarschijnlijk ook ln Nederland, vredesconferenties te beleggen. „Bruggen bouwen", is zün devies en daarom heeft h|j ook het plan de samenkomst te organiseren van de zes dragers van de Nobelprijs voor de vrede, onder wie ook Albert Schweitzer, Ralph Bunche en Noël Baker. „Het zijn er maar weinigen", aldus pater Pire, die echter niet uit het oog wilde verliezen, dat het aantal mogelijke kandidaten, dat door tal van landen had kunnen gesteld, veel en veel groter is. Nobelprijswinnaar, pater Georges Pire uit België bij zijn aankomst op Schiphol, toen hij op punt stond naar Hilversum te vertrekken, waar hij gisteravond tijdens de YMCA- conferentie sprak over: „Dienst aan de naasten Het gras staat er hier bést bij, maar Pa niet. Nu een biertje. Zijn hand gaat omhoog, en Ma - in-de-schaduw - begrijpt het ge baar direct. „Asjeblieft, tuinman, kelderkoel Amstel Bier kikkert op. Proost." I KWALITEIISBIER: AMSTEL PILS AMSTEL GOLD AMSTEL OUD BRUIN MR. H. L. WOLTERSOM - 68 TE ROTTERDAM OVERLEDEN Bekende figuur in de bankwereld (Speciale berichtgeving) Gisteren is in alle stilte ter aarde be steld het stoffelijk overschot van de in bankkringen zeer bekende mr. H. L. Woltersom, die zondag j.l. in de leeftijd van 68 jaar te Wassenaar is overleden. Mr. Herman Louis Woltersom, die op 13 april 1892 te Groningen werd geboren en na zjjn examen aan het gymnasium te Amsterdam promoveerde tot meester in de rechten aan de Universiteit te Utrecht, was van 1919 tot 1922 advocaat te Maastricht. In laatstgenoemd jaar trad hy in dienst van de Nationale Bankvereniging te Eindhoven, waarvan hy in 1925 tot hoofddirecteur werd be noemd. Na de fusie van Nationale Bankver eniging met de Rotterdamsche Bank in 1929 werd hij directeur en later hoofd directeur van de Rotterdamsche Bank. Naast zyn werkzaamheden als bankier werd mr. Woltersom in 1937 lid van de Staatscommissie voor het bankwezen. Tot het uitbreken van de oorlog was hij voorzitter van de Nederlandse „Stilhal- te"-commissie en daarna lid en voorzit ter van diverse regerings-commissies. Voorts was hij president-commissaris van de Rotterdamsche Bank N.V. en commissaris van talrijke maatschappijen. Mr. Woltersom heeft vooral in de cri sisjaren zeer nuttig werk verricht door de Rotterdamsche Bank door de moei lijke periode heen te helpen. Aan de we- deropbouw van de organisatie van het in de oorlog getroffen bedrijf heeft hij veel bijgedragen. In 1955 is hjj afgetreden als hoofd-di-1 recteur van de Rotterdamsche Bank NV. Hij genoot om zijn kennis van het bank wezen veel bekendheid in het buitenland, vooral in Amerika. In de oorlogsjaren, en wel in 1941 werd hem een belangrijke taak toevertrouwd. Hij was toen name lijk voorzitter van de hoofdgroep banken en van de bedrijfsgroep handelsbanken. MINISTER VISSER BEZOEKT LA COURTINE De minister van Defensie, ir. S. H. Visser, heeft zich per vliegtuig naar het kamp La Courtine in Middcn-Frankryk begeven waar de 41ste gevechtsgroep van de Nederlandse 4de divisie ma noeuvres houdt. De minister, die vandaag naar ons land terugkeert, was vergezeld van de chef van de generale staf van het leger, luitenant-generaal G. J. Lefèvre de Montigny, de voorzitter van het comité van verenigde chefs van staven, vice- admiraal H. H. L. Pröpper, de comman dant van het eerste legerkorps, luite nant-generaal P. Gips en talrijke an dere Nederlandse autoriteiten. Het toe stel, een Douglas DC-4, landde gister ochtend op het vliegveld van Clermont- Aulnat. Voor zijn bezoek aan La Courtine hebben de minister en zyn gevolg een bezoek gebracht aan de Mont Dore. Bij aankomst in La Courtine werd de mi nister ontvangen door een detachement van het Nederlandse leger en Franse officieren. Hij heeft troepenkwartieren geïnspecteerd. De minister was vandaag aanwezig by manoeuvres met verschillende wa pens. Noodweer in Ootmarsum Ootmarsum en de omgeving van dit Overijsselse plaatsje zyn gistermiddag van twaalf uur tot half drie zonder onderbreking geteisterd door onweer en ongekend zware regenval. Daardoor is een vrü aanzienlijke waterschade ont staan. Straten kwamen blank te staan en de rioleringen konden de enorme watermassa's niet verwerken. Vele kel ders liepen onder water, waarvoor de hulp van de brandweer werd ingeroe pen. Grote schade werd ook aangericht aan de te velde staande rogge-oogst en aan vele wegen. Met name in het ruil- verkavelingsgebied „De Beneden Dinkel" hadden de wegen veel te ïyden. Hier werd ook aan vele kunstwerken ernstige schade berokkend. Lasser te Delft verongelukt By de bouw van de kernreactor voor de Technische Hogeschool te Delft is gisteravond een ongeluk gebeurd, waar bij de 37-jarige lasser M. W. de Graaf uit Delft om het leven gekomen. Deze was werkzaam op een z.g. rU- dende werktafel op pl.m. 10 meter hoogte, toen de tafel plotseling begon te rüden. De lasser viel en kwam te recht op constructiewerk, waardoor hy een ruggewervelfractuur opliep. Hy werd in het St.-Hippolytusziekenhuis te Delft opgenomen. Daar achtte men overbrenging naar de Ursula-kliniek te Wassenaar noodzakeiyk. Op weg daar heen is de man echter overleden. Hy laat een vrouw en drie kinderen na. Advertentie 4 middelen tezamen werken enelter krachtiger en langduriger. In de hete wereld wordt tegen pijn en griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt. De 4 middelen van Chefarine „4"- elk op zichzelf al beroemd helpen elkaar en werken daardoor bij zonder weldadig. m ff BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET i Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, nam die wordl beschermd door het bestanddeel Chelaro*. 20 tabl. 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 UN. (3.60 Trainingsprogramma Starfighters in her gedrang? (Van onze Haagse redactie) De herziening van de Belgische defen siepolitiek zal ook voor ons land niet zonder gevolgen bRjven. Met name by de Kon. Luchtmacht vraagt men zich af, hoe het nu zal gaan met de Neder lands-Belgische overeenkomst ten aan zien van de training van Starfighter- vliegers. Het plan was Nederlandse en Belgische jachtvliegers, die worden aan gewezen voor de Starfightersquadron, gezamenlijk te trainen op de Kongolese vliegbasis Kamina. Hiervan zal nu ver- moedeiyk de eerste tyd niets kunnen komen. ,3elgië en Nederland houden aan het plan voor gezameniyke training vast", zo verzekerde een woordvoerder van de luchtmacht ons vanochtend. „Als Ka mina niet beschikbaar Is zal in NAVO- verband naar een andere oplossing wor den gezocht". Geslaagde lancering van een Atlas-raket De Amerikaanse luchtmacht heeft gis teren met succes van de basis Kaap Canaveral in Florida een Atlasraket van 125 ton gelanceerd, die na een vlucht van ongeveer 40 minuten in een ruim 11.250 km. verder gelegen doelgebied terechtkwam. Dit gebied lag ongeveer 320 km. van de westkust van Zuld- Afrika en byna 2000 km. ten zuidoosten van het eiland St.-Helena. De proef had ten doel, de reactie van de neuskegel by zyn terugkeer ln de atmosfeer na te gaan en de grote reik- wydte van de Atlas te demonstreren. Op 20 mei JJ. legde een ruim 27 meter lange Atlasraket een recordafstand van 14.500 km. af.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7