Coopfê*^ Nurmi (de zwijgzame) de grote man van Spelen te Antwerpen en Parijs Wierstra plaatst zicli in stayers-finale Jack Kelly en Johnie Weismuller L. F.C-S.H.S. Oefenprogramma LFC Duitse Olympische ploeg samengesteld Hairos II naar V.S. vertrokken U.V.S.-D.W.S.-A Sterke Nederlandse troeven te Lisse in strijd tegen België ESSO 2-T MOTOR OIL isZELFMENGEND WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1960 Olympische Geschiedenis (IV) Toen in 1918 de oorlogsbrand werd gedoofd, een ontredderde wereld de puinhopen van zijn ste den aanschouwde en wanhopig trachtte om orde in de chaos te brengen, richtte Baron De Couber- tin zich tot de jeugd van de gehele wereld om in 1920 te Antwerpen bijeen te komen ter viering van de Vile Olympiade. In de keuze van deze stad als kampplaats stak iets van dramatische symboliek: het land dat door de oorlog economisch gezien tot de bedelstaf was ge bracht, moest voeding geven aan het met zoveel vereende krachten weer ontstoken Olympische Vuur. Bij het aanvaarden van deze groot se taak hebben de Belgen heel wat zuchten en jammerklachten ge slaakt. Maar het was de President van het organiserend comité, Graaf Baillet-Latour, die het zei: „Al moeten we de hemel ik weet niet wat er voordoen, in 1920 staan de Spelen overeind". En zo gebeurde het, ook al leek het soms inderdaad op een goocheltoer! Om met het belangrijkste te beginnen: de Nederlandse resultaten bij deze Spe len waren uitstekend. De zeilers namen twee gouden medailles naar huis en ook onze wielrenners lieten zich niet onbe tuigd. De 38-jarige Peeters won op schitterende wijze de gouden versierse len op de sprint, na een buitengewoon emotionele finale waarin hij met zijn eigen zenuwen en met twee samenspan nende Engelsen had af te rekenen. Ike- laar won zilver op de 50 km en samen met De Vreng, brons op het tandem nummer. Voorts raakten de Nederlandse boogschutters zowel letterlijk als figuur lijk de roos met hun gouden plak op j de 28 meterbaan. Ook de touwtrekkers (zilver) en de sabelschermers zorgden ervoor, dat het rood-wit-blauw aan de zegemasten kwam. De man, die tijdens deze Spelen le gendarische roem veroverde, was de Pin I Paavo Nurmi. Nurmi was geen atleet, die de massa tot enthousiasme of ver- I bijstering kon brengen, zoals Zatopek dat dertig jaar later wel kon. I Hij was daarvoor te veel een me- I chanisch loper. Geen man, die zijn gelaat vertrok in duizend grimas sen of op het punt stond om ineen te zakken. Neen, Nurmi, de zwijgzame, i liep de races op zijn eigen manier, zon der een meter te forceren. Hij interes seerde zich in het geheel niet voor zijn tegenstanders, regelde het tempo geheel en al op zijn chronometer en ging alleen dan naar voren als zijn „klok" hem er toe dwong. Voor zijn race zette hij een tijdschema in elkaar, altijd ervan uit gaand, dat zijn concurrenten dit niet zouden kunnen volgen. Het was werke- I lijk frappant om te zien hoe hij steeds gelijk kreeg! Hoewel zijn ster nog niet zo hoog rees als vier jaar later het ge val zou zijn, veroverde hij bij zijn „de buut" al vast drie gouden medailles De Amerikanen veroverden ook hier de meeste gouden medailles, maar zij werden stevig op de hielen gezeten door de Finnen, die behalve Nurmi nog een handvol cracks van uitzonderlijk formaat bezaten. Met grote overwicht handhaaf den de Yanks zich bij het zwemmen. Een ongelooflijke prestatie verrichtte hierbij Duke Kahanomuka, USA, die in 1912 Olympisch kampioen 100 m. vrije 6lag werd en in 1920 opnieuw het hoog ste Olympisohe eremetaal mocht ont vangen. Verbitterd man Bij het roeien werd het nummer skiff gewonnen door een verbitterd man: Jack Kelly, de vader van Prinses Gracia van Monaco en John. B. Kelly, die Amerika 6traks in Rome in de skiff zal vertegen woordigen. Verbitterd was Kelly omdat men hem een maand tevoren niet op Henley (officieuze wereldkampioenschap roeien) had toegelaten. Hij was metse laar van beroep en de Engelse wetten in die dagen stonden niet toe, dat een handwerksman op Henley uitkwam. Kel ly was ziedend. Men moest hem met een paar man vasthouden toen Engelse of ficials hem de beslissing kwamen mede delen. En hij zwoer een dure eed: „Op de Olympische Spelen roei ik jullie En gelsen tot gort Inderdaad bleef er op de Antwerpse Regatta niet al te veel van Albion over! Tot zijn onuitsprekelijke vreugde won zijn zoon in 1947 op Henley de Diamond Sculls, die hijzelf nooit had kunnen ver- overen. Een maand geleden overleed hij, een allerorigineelst testament achter latend Voor Uruguay betekende deze onver wachte achterstand het sein om alle sportiviteit buiten het speelveld te depo neren. Heldhaftig verdedigen van doel man Van der Meulen behoedde ons doel menigmaal voor een doorboring, maar tegen de steeds forser, gemener optre dende Zuidamerikanen konden onze spe lers niet op. Het werd na rust op een vreemde manier gelijk en twee minuten voor tijd zelfs 21 voor Uruguay. De in het geheel niet voor zijn taak berekende referee gaf namelijk zomaar een penal ty aan de Zuidamerikanen cadeau Vijf gouden plakken Was Nurmi in 1920 al een figuur van formaat geweest, in 1924 te Parijs, waar de VlIIe Olympiade werd gevierd, vol bracht hij het welhaast onmogelijke. Vijf gouden plakken veroverde hü (drie individueel en twee als lid van de Fin se equipe). De wereld stond versteld. Zijn gouden medailles op de 1500 meter en 5000 meter werden op één middag be haald met slechts een halfuurtje tussen beide nummers Het regende wereld records en op den duur was men eerder verbaasd als Nurmi geen wereldrecord omverliep, dan wanneer dat wel het ge val was! Maar ook al boekten de Finnen vele grote successen, de Amerikanen bleven onbereikbaar aan de spits. Zij hebben op de lange afstand nimmer klasse-lopers bezeten, zodat het Finse overwicht hen betrekkelijk weinig deed. Osborn was de belangwekkendste Amerikaanse triom fator, hij won zowel het hoogspringen als de tienkamp l By het zwemmen diende zich een ster aan, die later als „Tarzan" in diverse Hollywoodprodukten furore zou maken: Johnny Weismuller. Hij was de eerste mens die op de 100 m. vrije sla/g beneden de minuut kwam. Als hij er op stond om te winnen (wat niet altijd het geval was) dan was hij absoluut onverslaanbaar. In Parijs won hij de 100, 400 meter en was lid van de zegevierende Amerikaanse estafetteploeg. De Amerikaanse zwem- nimfen wonnen zo ongeveer alles wat er te winnen was. Alleen het nummer 200 meter schoolslag was voor Engeland. De Nederlandse Marie Baron veruit de sterkste in dit nummer miste in de finale een keerpunt en werd in win nende positie gediskwalificeerd Sensatie Practisch onbedreigd won Uruguay het voetbaltoernooi. De Zuidamerikanen, toen nog volslagen onbekend in de voet balwereld, ontketenden een sensatie van belang. Zij versloegen alles en iedereen met verpletterende cijfers, behalve Nederland. Er is over die match heel wat te doen geweest en terecht! Het heette, dat Nederland kansloos was in die strijd maar wij hebben al eens meer bemerkt, dat de leeuw soms heel gevaarlijk kan losbreken als dat in het geheel niet wordt verwacht. En dit was zo'n gele genheid. De Oranjemannen zaten er bo venop, gaven de Zuidamerikanen geen meter vrij spel en verdedigden zich bij het fanatieke af. De Natris en Pijl com bineerden dat het een lust was en na 25 min. spelen gebeurde het ongelooflijke. Pijlsnel trok De Natris langs de lijn, misleidde met een beweging drie Zuid amerikanen en trok de bal vervolgens triomfantelijk op het hoofd van de als een ware leeuw aanstormende midvoor Pijl. Met een enorme kopstoot dreef on ze midvoor de bal in het vijandelijke net. Het was 10voor Nederland. Ruw spel Vermoedelijk trok de verlenging hem niet zo erg aanZo teleurgesteld waren onze spelers, van wie een viertal ernstig geblesseerd, dat zij in de strijd om de bronzen medaille tegen de veel zwakkere Zweden geen voet aan de grond kregen en met 31 verloren. Met lege handen verliet Nederland „Parijs" echter niet. Onze ruiters be haalden twee keer goud en de wielren ner Ko Willems toonde zich op de 50 km veruit de rapste. Een eresaluut ook aan de 4x100 meter-ploeg (heren) die op zo'n schitterende wijze op brons be slag legde. Holland sprak een woordje mee!! R. D. PAAUW Advertentie Bezoekt zondag 14 aug a.s. de BEKERWEDSTRIJD (eerste divisie) Aanvang 2.30 uur. Terrein: Boshuizerkade. Prijzen der plaatsen: Tribune fl. overige rangen 75 ct. Jongens 25 ct. Rijwielstalling op het terrein aanwezig. Ingevolge K.N.V.B.-bondsbesluit wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat dona teurs en donatrices geen vrije toegang bij de bekerwedstrijden hebben. Het oefenprogramma van de KNVB- elftallen van LFC vóór de aanvang van de nieuwe competitie ziet er als volgt uit (bekerwedstrijden inbegrepen): za terdag 13 augustus 17 uur: LFC-combi- natieASC; zondag 14 aug. 12.30 uur: LFC-combinatieOranje Groen 1; 14.30 uur: LFC—SHS (KNVB-bekerwed- strijd): woensdag 17 augustus: UVS LFC (KNVB-bekerwedstrijd)zondag 21 augustus RVCLFC: RVCLFC 2 (ne derlaagwedstrijden) Rijpwetering 1LFC 3; zondag 28 augustus: De Kennemers LFC. Het ligt in het voornemen de eerste competitiewedstrijd, LFCRoodenburg, op zondag 4 september te spelen. Dit hangt af van de toestemming van de KNVB. Voorts vinden op 4 september de vriendschappelijke wedstrijden PDK 1LFC 2 en Westerkwartier 1LFC 3 plaats. In bovengenoemde wedstrijden zal LFC enkele nieuwe aanwinsten probe ren. Dit zijn doelman Krijger (ex-Feijen- oord 4), linksbinnen Bruggeling (ex-Al- Wereldkampioenschappen wielrennen Tijdens een bijzonder snelle race, waarin winnaar Raynal alle baan records brak die de Belg Ver- schueren en de Italiaan Pizzali een dag tevoren hadden gevestigd, is Martin Wierstra er gisteravond als eerste Nederlander in geslaagd zich te plaatsen voor de eindstrijd van de stayerswedstrijd voor profes sionals. Maar pas een kwartier voor het einde van de rit kon de Nederlander zich meestermaken van de tweede plaats, die recht geeft op een plaats in de eindstrijd. Na een half uur lag onze landgenoot in vierde positie achter de als nummer een gestarte Fransman Raynal, die zeer sterk reed, de Duitser Marsell en de Spanjaard Gomilla. Kort daarna rukte hij echter een plaats op tenkoste van Gomilla, die even tevoren een mislukte aanval had gedaan op de positie van de Duitser. Maar bij de eerste de beste tegenaanval van de Spanjaard moest de Amsterdammer zijn derde plaats weer afstaan. Vijftien minuten voor het einde pas seerde Wiersma in een lange rush zowel Gomilla als Marsell, die daarbij los van de rol raakte. Ondanks een slotaanval van Gomilla wist de Nederlander zich daarna te handhaven. Marsell zakte in de slotfase terug en werd zelfs door Raynal, wiens eerste plaats geen moment in gevaar was geweest, gedubbeld. De uitslag van de rit was: 1. Raynal (Fr.) in 1 uur 80.793 km; 2. Wierstra (Ned.), op 30 meter: 3. Gomilla (Spanje) op 100 meter; 4. Marsell (W.-Dld) op 1 ronde en 220 meter; 5. Musone (It.), op 1995 meter. De Belg Proost staakte de strijd. Gomilla, Marsell en Musone komen uit in de herkansing. Proost is voor verdere deelneming uitgeschakeld. Na vele conflicten (Van onze correspondent te Bonn) Te Dortmund slaagden gisteravond laat de Olympische comité's van West en communistisch Oost-Duitsland er eindelijk in een gezamenlijke Duitse Olympische ploeg voor de Olympische Spelen te Rome samen te stellen. De ploeg bestaat uit 329 deelnemers van wie *18 West- en 141 Oostduitsers. Daarmee is een einde gekomen aan maandenlange hardnekkige gevechten en discussies om posities en personen en na vele West-Oostduitse sportwedstrij den waarin onder uiterst spannende en soms dramatische omstandigheden man nelijke en vrouwelijke atleten om een plaatsje in de Olympische ploeg moesten vechten, nadat zij eerst een soortgelijke strijd op nationaal niveau hadden moe ten uitvechten! Daar de meeste deelne mers uit West-Duitsland komen is ook ditmaal, evenals in 1956 te Melbourne, de chef de mission een Westduitser, t. w. dr. Gerhard Stoeck, die in 1936 bij de Olympische Spelen te Berlijn de gouden medaille bij het speerwerpen won. De Westduitsers zenden de meerder heid der deelnemers bij worstelen, mo derne vijfkamp, ruiters, atletiek en roeien uit en zenden de gehele water- polo-, hockey-, zeil- en schermploeg naar Rome. De Oostduitsers hebben de meerder heid bij het gewichtheffen, boksen, schieten, turnen, zwemmen, wielrennen en kanoën en zenden de gehele basket- ballploeg uit. Overigens zal het te Rome tussen West- en Oostduitse Olympische sport functionarissen wel weer tot allerlei con flicten komen. De Oostduitse commu nistische functionarissen hebben reeds voor en tijdens de samenstelling van deze Olympische ploeg voor reeksen cri ses gezorgd, onder meer over de vlag, het aantal functionarissen en dergelijke. Al leen de hardnekkige wil van de West duitsers en de druk van het Interna tionale Olympische Comité zorgden er voor dat er tenslotte een gezamenlijke ploeg tot stand kwam - een ploeg van West- en Oostduitse atleten die welis waar één taal spreken, maar tussen wie de Oostduitse functionarissen met hun politieke druk een kunstmatige brede kloof plegen te scheppen, door gezamen lijke sportprestaties nauwelijks te over bruggen, zoals reeds te Melbourne in 1956 en bij de jongste winterspelen in Amerika bleek. Opstelling UVS In de vriendschappelijke wedstrijd tegen DWS-A komt UVS morgenavond als volgt uit: doel: J. van Putten: ach ter: H. de Haas, Jac. van Leeuwen; midden: D. L. W. de Zwaan, Th. van Kampen, G. H. Duwel; voor: J. Ver- hoeks, W. van Kampen, C. Rijshouwer, J. P. Nijman, W. Bekkering. Aanvang 6.45 uur. phen 1), rechtsbuiten Rietkerken (ex- UVS 2). Voorts zal .hoewel op dit moment nog niet officieel bekend, mogelijk in de KNVB-bekerwedstrijd LFCSHS van zondag a.s. de ex-LFC-midvoor Henk Heymans de aanval van de Haagse eer- ste-divisieclub leiden. De opstellingen van beide ploegen zullen in de loop van deze week bekend gemaakt worden. Om misverstanden te voorkomen ver zoekt het LFC-bestuur ons mede te de len, dat, ingevolge KNVB-besluit, dona teurs geen vrije toegang hebben bij de bekerwedstrijden. PAARDESPORT Met een speciaal chartervliegtuig van de „Lufthansa" is de Nederlandse hengst Hairos II, die onlangs het kampioen schap van Europa veroverde, vannacht van Schiphol naar New York vertrok ken. Hairos II zal daar op 20 augustus a.s. uitkomen in de Rosenthal race, die geldt als de officieuze wedstrijd voor het wereldkampioenschap. In het vliegtuig, dat uit Milaan kwam, bevonden zich reeds enige andere Euro pese top-paarden, w.o. Tornese en Icare IV. Tijdens de reis over de oceaan wordt Hairos II verzorgd door J. W. Runhaar. Willem Geersen, die Hairos zal rijden, vertrekt volgende week pas naar de Verenigde Staten. Op de Am sterdamse luchthaven was hij, evenals de eigenaar, de heer A. Voordouw uit Oegstgeest, bij het vertrek aanwezig. Rustig stapte Hairos in het vliegtuig, om even later zijn luchtdoop te onder gaan. Runhaar liet zich over de kansen van Hairos II optimistisch uit. De hengst is bijzonder snel over 1600 meter en geldt in Amerika algemeen als favoriet voor de hoofdprijs van 50.000 dollar. Ook op 28 augustus zal Geersen met Hairos II op deze baan uitkomen, waar na op 29 augustus de terugreis naar Nederland zal worden aanvaard. Speciaal voor bewoners van het Olympische dorp heeft een Itali aanse scooterfabriek een vloot scooters beschikbaar gesteld. De van het Olympische wapen voor ziene voertuig kunnen zonder meer door de atleten worden gebruikt. Maar 's avonds na tien uur is het uit met de pret. Dan mag geen ge luid de stilte in het Olympische dorp, meer verstoren. In handige plastic tabakszak DUIVENSPORT De Rijnklievers hielden een wedvlucht met jonge duiven vanaf Tergnier (292 km.). In concours 299 duiven, die om 6.45 uur in vrijheid werden gesteld met kalme noordoosten wind. De eerste duif bereikte zijn hok om 11.30 uur met een snelheid van 1018.30 meter per minuut. De uitslag luidt: 1. Chr. v. d. Pluijm, 2 Gebr. Kok, 3 A. Dub- belaar, 4 en 9 C. M. v. Dam, 5 J. Bran- tenaar, 6 en 8 H. Kettenis, 7 Lolkes de Beer, 10 A. Rotmensen. A.S. DONDERDAGAVOND AANVANG: 6.45 UUR. SPORTSPLINTERS Ook ir. A. Paulen zal bij de Olym pische Spelen van Rome een officiële functie vervullen. De KNAU-voorzitter maakt deel uit van de jury d'appel bij de atletiekwedstrijden en is voorts tech nisch gedelegeerde van de IAAF, de in ternationale atletiekfederatie. De pogingen, die Jan van Uden en Henk Heida gisteravond zouden doen om op de 400 resp. 800 meter beneden de Olympische limiet te blijven zijn uitge steld tot hedenavond. De sintelbaan aan het Amsterdamse Olympiaplein was door de regen van de laatste dagen te zwaar geworden om een redelijke kans op succes te hebben. In een matig gespeelde wedstrijd heeft DWS-Amsterdam gisteravond een 3—0 overwinning behaald op Cardlff- City. Met de rust hadden de Amster dammers een 10 voorsprong. In het Gemeentelijk Sportpark te Lisse zal een Nederlandse ruiterploeg voor de vierde maal de strijd aanbinden met een Belgisch team. Totnutoe eindig den deze ontmoetingen steeds in een overwinning voor onze landgenoten. De zuiderburen zullen dus zeker op revanche gebrand zijn, maar helaas is nog onbekend, welke ruiters en amazones naar de bollenstreek zullen komen. Ook de samenstelling van de Neder landse senioren- en juniorenploeg is nog niet te geven, daar eerst tijdens de selectie zondagmorgen beslist zal worden wie de Nederlandse kleuren zullen trachten hoog te houden. Bij de senioren komen 's ochtends de volgende twaalf combinaties in de ring de zes besten worden in de landen ploeg opgenomen Mady Koster met Axel, Jan Maathuis met Madel wie Du. mej. W. Lans met Hodito, Bertie Uyten- daal met Source Bleue, Anton Timmer met Rebel, Irene Jansen met Icare F II, Ritmeester J. J. Gruppelaar met Incom- pris, S. M. Pruikemaker met Phoenix- park, J. van Riel met Heidgrafin, Proetske Arts met Teresa, Harry Wou ters v. d. Oudenweijer met Princess Mary en mr. F. Albers Pistorius met Ajax. De volgende junior-combinaties zullen eveneens 's ochtends uitmaken, welke vier 's middags in de landenontmoetlng voor de jeugd voor Nederland zul len uitkomen: Yvonne Wellink met Köningswinter, Isa be lie Speyer met Bilitis, Rob Kouwenberg met Quodian, Thijs van Leth met Bunczuk, San van Spaendonck met Prins Ayax. Cees Schmal met Feldblume, Marianne Eich- holtz met Cape d'Or en Lance Huët met Kamac. De ruiters en amazones, die geen plaats in de landenteams kunnen ver overen, zullen 's middags met hun niet geplaatste Belgische collega's deelnemen aan een apart sprinconcours. NAVO-CEFENINGEN IN SEPTEMBER Zoals gemeld zullen schepen en vlieg tuigen van zes Navo-landen van 20 sep tember tot 1 oktober deelnemen aan een grote vlootocrening onder de naam „Sword Thrust" in de Noordatlantische Oceaan en het zeegebied by Noorwegen. Dit heeft admiraal Robert L. Dennison, Amerikaans opperbevelhebber van het geallieerde commando, gisteren aange kondigd. Vice-admiraal Harold T. Deu- termann van de Amerikaanse Marine, commandant van de Atlantische slag- vloot zal deze oefening leiden. De deelnemende landen zijn Canada, Frankrijk, Nederland, Noorwegen, het Ver. Koninkrijk en de V.S. Nederland neemt aan deze oefening deel met Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" en Hr. Ms. on derzeeboot „Walrus". Voorts wordt van 20 september tot 1 oktober in het oosteiyk gedeelte van de Atlantische Oceaan en het Engelse Kanaal een oefening gehouden onder de naam „First watch/second watch". Deze oefening wordt geleid door admiraal Ro bert L. Dennison en admiraal Sir Manley Power, geallieerd opperbevelhebber van het Kanaalcommando. Bovenwater strijdkrachten en onderzeeboten van België, Canada, Frankrijk en Nederland alsmede verkenningsvliegtuigen van het Ver. Koninkrijk, de Ver. Staten, Enge land en Frankrijk nemen aan deze oefening deel. Advertentie Zij vermengt zich vanzelf met de benzin» in de tank. Esso 2-T Motor Oil bevat een speciale dope die bij tweetakt motoren veelvui voorkomende lagercorrosie doeltretiend bestrijdt. Esso 2-T Motor Oil is de ideale motorolie voor alle typen tweetakt motoren, ook voor bromfietsen. Verkrijgbaar in bussen van V* en 1 liter. Het klaargemaakte produkt van ESSO benzine en 2-T Motor Oil KSO ME OMLAND N.V. ESSO GEBOUW MN MAAG

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5