Met een enkel woord Agenda weg die vlek met KEK... laat geen kringen na! Moeilijke gevallen (Van onze t.v.-medewerker) Elke televisiesectie moet het nog maar 6teeds doen met een onderbezette staf. Er is onvoldoende geld voor ruimere personeelsbezetting en de vruchten van de voorgenomen opleiding laten nog wel even op zich wachten. Daarom is de dinsdagavond altijd maar een moeilijk geval om te vullen. Niettemin schijnt de filmavond toch een goede naam te hebben in de kykers- kring, maar wij voor ons worden toch altjjd een beetje kregel als ons zó over jarige produkten worden aangeboden als gisteren. „Mijnheer de gouvernante" is bijvoor beeld al by na volwassen en nu bedoelen we niet, dat het tenslotte een aardige komedie weergaf, maar dat de rolprent binnenkort 21 jaar oud is. Nu weten we ook wel, dat het geval „pas" 10 jaar ge leden in onze bioscopen draaide en al leen reeds hierdoor honderdduizenden kijkers het nog niet hadden gezien. Goed dan, Clifton Webb „deed" het goed in het onwaarschUnhjke verhaal en we hebben ons niet slecht vermaakt. Wat aan deze film voorafging vraagt evenwel véél meer aandacht van de criticus, omdat het hier een televisle- produkt betrof, door onze zuiderburen vervaardigd om de geschiedenis een beetje dichterbij te brengen. Daartoe was het huwelijk van Karei de Stoute als onderwerp uitverkoren, zijn tweede huwelijk wel te verstaan, dat uit poli tieke overwegingen werd gesloten. Het was dus in feite een trieste ge schiedenis, want de herinnering aan de beminde overleden eerste gemalin was nog levend in Kareis hart. Van die dra matiek was evenwel weinig te merken. Men vierde het smakelijk lujkspel en toonde tegeiyk de fraaie entourage, waarvoor vooral Brugge beroemd is. Het was dus zó voorgesteld, „alsof" de tele visie in 1468 met de hele reportageploeg aanwezig was, maar dat werd niet hele maal waarschyniyk gehouden, want de tocht van de bruidegom door de och tendschemering op weg naar de huwe- ïyksplechtigheid was bepaald niet het nieuws, dat vandaag de dag door de nieuwsdienst wordt gevangen. De Vlaamse televisie heeft er zich op laten voorstaan, dat deze uitzending op zo nauwkeurig mogeiyke documentatie was gebaseerd. Dat had dan ook te mer ken geweest moeten zyn in een volko men evenwichtige en aannemelijke re portage. We vragen ons trouwens toch af of in deze historische sector moge- hjkheden schuilen en of de Vlamingen zich niet verkeken hebben op de im- Is nieuw bewind in Laos neutralistisch? Troepen van het Laotische tweede pa rachutistenbataljon hebben zich gister ochtend vroeg meester gemaakt van de administratieve hoofdstad Vientiane en een „revolutionair comité" opgericht, dat volgens in Saigon ontvangen berichten het pro-Westerse koninkrijk in een neu tralistisch land wil veranderen. Premier Prins Tao Somsanith en bijna alle le den van het kabinet zouden zich in de koninklijke residentie Loeang Prabang bevonden hebben toen de staatsgreep werd uitgevoerd. Twee uur lang zouden schoten gehoord zijn in Vientiane en de moderne villa van de legercommandant generaal Xoenthone Pattamavong zou door revolutionairen beschoten zjjn. De generaal en andere legerleiders wa ren gearresteerd. Volgens berichten die door ambassades in Saigon zyn ontvangen heeft het re volutionaire comité een verklaring uit gegeven die neutralistisch en anti-Ame rikaans van toon is. Het is niet bekend of Prins Soephaoevong, een leider van de linkse Pathet Lao, die in juni uit een gevangenis van Vientiane ontsnapte, achter de staatsgreep staat. Ook zyn er nog geen aanwyzingen wie het revolu tionaire comité voor het premierschap zal steunen. Maar volgens waarnemers is de positie van de regering van Prins Somsanith „onmogeiyk" geworden. De provincie Loeang Prabang zou sterk ge ïnfiltreerd zijn door de Pathet Lao en de kans dat Prins Somsanith een tegen actie op touw kan zetten, wordt gering geacht. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren meege deeld, dat er 753 Amerikaanse burgers in Laos zyn. Volgens een uitzending van Radio Vientiane heeft het revolutionaire co mité vandaag bekendgemaakt, dat alle buitenlandse troepen het land zullen moeten verlaten. Op grond van de in 1954 in Genève gesloten overeenkomst, waarbij een einde kwam aan de gevech ten in het vroegere Indo-China, werden ongeveer 500 man aan Franse troepen in midden-Laos gestationeerd, terwyi sinds 1959 78 Amerikanen naar Laos zyn ge komen om de Fransen te helpen by de opleiding van het Laotische leger. Ook tien Amerikanen, die deel uitmaakten van het tweede bataljon valschermtroe- pen, dat de staatsgreep uitvoerde, zou den moeten vertrekken. Uit Singapore wordt gemeld, dat Laos thans van de buitenwereld is afgesne den. Alle radio- en telefoonverbindingen zijn verbroken, terwyl ook het luchtver keer van en naar Vientiane is gestaakt, evenals de veerdienst over de Mekong- rivier naar Siam. Verruiming postverkeer met Republiek Kongo Het is thans weer mogeiyk naar de gehele Kongolese Republiek correspon dentie per zeepost te verzenden. Luchtpostcorrespondentie wordt met alle beschikbare vliegtuigen doorge zonden. Zowel ten aanzien van luchtpost als zeepost geldt echter, dat geen zekerheid bestaat of de post alle delen van Kongo bereikt en besteld wordt. In ieder geval moet nog met ernstige vertraging in de overkomst rekening worden gehouden. Zeepostpakketten zyn voorlopig slechts toegelaten naar de provincie Katanga, 't district Kivoe en het Roeanda-Oeroendi gebied, luchtpostpakketten alleen naar de plaats Leopoldstad en de provincie Katanga. Iedere verzending en dit geldt dus ook voor die van aangetekende stukken en postpakketten geschiedt op risico van de afzender. Waardepak- ketten zyn voorshands niet toegelaten, aldus de PTT. mense belangstelling, die vorstenhuwe- ïyken tegenwoordig genieten. Hierby voelen de tydgenoten zich echter min of meer betrokken door de romantiek, die een vlucht uit hun eigen werkelijk heid is en als zodanig een functie in hun leven vervult. Dat kon van het gisteren vertoonde schouwspel natuuriyk in geen enkel opzicht worden gesteld en daarom was het niettegenstaande alle moeite, die men zich had getroost, feiteiyk een dorre historie, niettegenstaande alle (het moet gezegd worden: smaakvolle) fleur, die men er aan had toegevoegd. Nederlanders slaan in Canada meestal een goed figuur Mcdonald Research Limited te Toron to heeft ten behoeve van adverteerders een studie gemaakt van de positie en gewoonten van immigranten in Canada, die beoogt een duldelyk beeld te geven van de verschillen die er bestaan tussen Hongaren, Polen. Oekrainers, Duitsers, Nederlanders en Italianen. Voor het on derzoek zijn tweehonderd gezinnen van elke taalgroep genomen, honderdvijftig uit Toronto en vijftig uit Hamilton. Deze steden zijn gekozen, omdat hier dertig procent van de „nieuwe Canadezen" wo nen. Uit dit onderzoek is o.a. gebleken, dat niet de Italianen - zoals algemeen werd verondersteld - maar de Nederlanders de grootste gezinnen hebben, met een ge middelde van 4.3 personen per gezin. Wat het genoten onderwys betreft, vallen de Nederlanders in de midden groep van immigranten, die ruim ne gen jaar op school hebben doorgebracht, tot welke groep ook de Hongaren en de Duitsers behoren. By de Oekrainers is het gemiddelde dertien tot zestien jaar en de Italianen hebben gemiddeld vyf acht Jaar onderwys genoten. Wat het gebruik van de Engelse taal betreft, slaan de Nederlandse met de Hongaarse gezinnen het beste figuur. Zelfs thuis wordt door hen meestal En gels gesproken en vooral door de kin deren. De Nederlanders in Canada zijn dan ook niet erg geporteerd voor radio programma's in de Nederlandse taal. De Nederlanders hebben de meeste auto's: acht en zeventig procent van de geïmmigreerde Nederlanders hebben een auto, waarvan de helft een nieuwe. De overige immigrantengroepen kopen meestal tweedehands auto's. Van alle groepen heeft een verrassend groot per centage koelkasten, wasmachines, radio's en televisietoestellen. Het rapport besteedt ook veel aan dacht aan de eetgewoonten en by het onderzoek is het opgevallen, dat de Ne derlanders veel rundvlees kopen, de Hongaren kippen en de Italianen lams vlees. Het percentage bierdrinkers onder de Nederlanders is betrekkeiyk laag, na mely k zes en dertig: de grootste bier drinkers zyn de Italianen (tachtig pro cent) en de Duitsers (zeventig procent). Tenslotte is gebleken, dat de Neder landers de meeste reizen naar hun va derland maken om familie en vrienden op te zoeken, gevolgd door de Duitsers en in veel mindere mate door de Ita lianen. Het is begrijpeiyk, dat de Polen. BINNENLAND De minister van Economische Zaken, de heer J. W. de Pous, heeft gisteren in gezelschap van de plaatsvervangend di recteur-generaal voor de industrialisatie en energievoorziening, de heer J. Louw man, een werkbezoek gebracht aan Lim burg. Op vrijdag 19 en zaterdag 20 augus tus worden in Den Helder vlootmanifes- taties gehouden, waarby naast het be zichtigen van enige Nederlandse oorlogs schepen, rondvaarten en demontraties ten behoeve van het publiek zullen worden gehouden. Jhr. E. Boreel heeft in hoedanig heid van buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in de republiek Kongo op 25 Juli zijn geloofsbrieven overhandigd. Het ontwikkelingsplan „De toekomst van het noorden des lands" is thans in concept verschenen en zal deze maand door de Provinciale Staten van de drie noordelijke provincies worden behandeld. De 13-jarige Johan Willem Akse uit Hoogeveen is tijdens een onweersbui door de bliksem getroffen. De Jongen was aan het bonen plukken op een akker te Tien deveen (gem. Bellen), toen zich daar een onweersbui ontlastte. Medische hulp kon niet meer baten. Op het te Parys gehouden interna tionaal etnografisch antropologisch con gres is besloten tot de oprichting van een genootschap voor onderzoek van volks verhalen. Als penningmeester van dit ge nootschap, dat in Parijs zyn zetel krijgt, is gekozen de heer J. R. W. Slnninghe, directeur van de Stichting codificatie volksverhalen, Breda. BUITENLAND De Argentynse regering heeft zich bereid verklaard de vroegere kamparts van Auschwitz, dr. Josef Mengele, uit te leveren wanneer zU de hand op hem kan leggen, aldus heeft het Westdultse mi nisterie van Justitie in antwoord op vra gen uit de Bondsdag meegedeeld. Kort voordat op 26 Juni een arrestatiebevel tegen hem werd uitgevaardigd verdween Mengele uit zijn woonplaats Bariloche, Zuid-Argentinië. Reeds in Juli vorig Jaar verzocht de Bondsregering om uitlevering van Mengele. die verantwoordelijk was voor de selectie van mensen voor de gas kamers. WOENSDAG 10 Nauwere samenwerking RAI-Jaarbeurs? Naar wy vernemen zal binnenkort een gesprek plaatsvinden tussen de Raad van Beheer der Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht en het bestuur van de RAI in Amsterdam. Dit zal de eerste ontmoeting zyn tus sen de twee grootste instituten in ons land op het gebied van beurzen en ex posities. Vooral van de zyde van het be- dryfsleven is de wens geuit om tot een betere coördinatie te komen, in het by- zonder ook in verband met het feit dat het aantal beurzen en exposities in Ne derland toeneemt. In dit eerste oriënterende gesprek zal een inventarisatie worden opgemaakt van hetgeen op expositiegebied in ons land gaande ls, terwyi voorts de moge- ïykheden zullen worden besproken die zouden kunnen leiden tot een nauwere samenwerking tussen belde instituten. Telefoonmaniak zaaide onrust in Laren (Speciale berichtgeving) Een onbekende telefoonmaniak heeft in verschillende gezinnen te Laren schrik gezaaid met allerlei alarmerende mededelingen. De onbekende gaf zich uit als commissaris van politie. Zo kreeg een familie aan de Vrede- laan aan het begin van de avond een telefoontje dat hun zoon gewond was by een ongeluk en naar het ziekenhuis was overgebracht. Daar bleek echter niets van waar te zyn. Later op de avond werden er weer enkele mensen opgebeld, o.m. een dame, wie werd meegedeeld dat haar man op de Torenlaan door een NBM-bus was overreden en in het zie kenhuis lag. Het gevolg was dat de op gebelde echtgenote ernstig overstuur raakte. Ze wist niet beter dan dat haar man naar zyn wekeiykse schaakavond was. Dit bleek inderdaad het geval te zijn. De gehele avond door kreeg de po litie aangiften van ingezetenen, die door deze lastige telefoonmaniak waren opge beld. Bestrijdingsmiddelenwet By de Tweede Kamer is een ontwerp van de bestrijdingsmiddelenwet inge diend. In de memorie van toelichting staat o.m. dat dit wetsontwerp ten doel heeft een regeling te geven voor het gehele vraagstuk der bestrijdingsmidde len in de land-, tuin- en bosbouw, waar door de bestaande onoverzichtelijke wet geving op dit gebied kan vervallen. De kern van het ontwerp ligt in het verbod een bestrijdingsmiddel in de handel te brengen en toe te passen in dien dit middel niet tevoren door een bevoegde instantie op zyn deugdelyk- heid is beproefd en indien geen waar borgen bestaan, dat redelykerwyze by zyn toepassing geen toelaatbare gevol gen zullen ontstaan. Bovendien zal het middel om te kunnen worden toegelaten nog aan een aantal andere algemene eisen, byv. wat betreft gehalte en sa menstelling moeten voldoen. Speciale voorzieningen zijn in het wetsontwerp opgenomen voor bestrij dingsmiddelen, waarmede nog proef nemingen worden verricht of welke ken- neiyk voor export zyn bestemd. de Oekrainers en de Hongaren weinig voelen voor reizen naar hun oude va derland, zo besluit het rapport. By een spoorwegongeluk ln de Bra ziliaanse staat Ceara zijn gisteren twintig mensen om het leven gekomen; 200 per sonen werden gewond. Het ongeluk ge beurde by Fortaleza. Lui tenant-generaal John Oakes, plaatsvervangend stafchef voor militaire operaties, heeft verklaard dat het toe komstige Amerikaanse leger zo mobiel zal zyn, dat er niemand meer behoeft te lopen. Zulk een modern leger zou per laar 2 a 3 miljard dollar meer kosten dan het tegenwoordige leger, dat tussen de 8 en 9 miljard dollar per Jaar kost. Er zullen twee soorten divisies zijn: zware en middelzware. Nu zijn er drie, 'namelijk in fanterie, luchtlandingstroepen en 'pant sertroepen. Het aantal buitenlandse toeristen dat Jaarlijks Engeland bezoekt zal spoedig tot de twee miljoen stygen. aldus heeft de Britse „Travel and holidays association" meegedeeld. De T.H.A., te vergeiyken met de Nederlandse V.V.V., meent dat duizen den van hun voorgenomen bezoek aan Engeland afzien, omdat de hotelaccom modatie onvoldoende ls. Door aanhoudende zware regen is het peil van de rivieren ln Zwitserland sterk gestegen. In het kanton Wallis met name ln de omgeving van Trlente, zyn enkele bruggen weggespoeld en staan talrijke wegen blank. De Verenigde Staten hebben giste ren op de driemogendhedenconl'erentle over beëindiging van kernproeven te Ge nève formeel voorgesteld dat de zeven- landencommlssie voor toezicht op de na leving van een verbod op kernwapens zal bestaan uit drie Westelyke, twee com munistische en twee neutrale landen. De Russen hadden voorgesteld vertegenwoor digers uit drie communistische, drie Wes telijke en één neutraal land in de com missie te benoemen. De Venezolaanse politie heeft een komplot ontdekt en een belangryke hoe veelheid explosleven en ondermijnende geschriften ln beslag genomen. Een aan tal mensen ls aangehouden. Naar verluidt waren de samenzweerders van plan een bom te plaatsen ln het hoofdkwartier van het directoraat-generaal van politie ln Caracas. Een Amerikaanse advocaat, Milton Solomon, heeft een proces gewonnen over de dood van zijn kanarie Nero en krijgt 200 dollar van een maatschappy die schuldig ls bevonden. Nero stierf na- meiyk aan een hartaanval die het gevolg zou zyn geweest van het afschieten van vuurwerk op de nationale feestdag. 4 Juli. Solomon had overigens 1.000 dollar scha devergoeding geëist. AUGUSTUS I960 Vervolg van pag. 1 België gevoelt zich in tie steek gelaten door de N.A.V.O. De Belgische premier Eyskens ver klaarde verder o.m: De Belgische openbare mening zal niet nalaten zich erover te verwonderen, dat de Verenigde Naties zo haastig zyn om de Belgische troepen te verplichten Ka- tanga te ontruimen, terwyi men elders sedert 1956 op troepen van de Verenigde Naties wacht. Ik bedoel natuuriyk Hon- garye, aldus Eyskens, waar de militaire bezetters steeds hebben geweigerd ook maar een enkele waarnemer van de Ver enigde Naties toe te laten. Anderzijds werden militaire bases in Kongo aangelegd in het kader van de herbewapening van het Westen, gevolg van Korea. België heeft voor de aanleg van deze militaire bases in Kongo sedert 1950 drie en een half miljard frank uit gegeven. Deze uitgaven werden door ons gedaan omdat wjj er heilig van overtuigd waren, dat zij de verdediging van het Westen ten goede kwamen. Het blykt nu, dat sommige internationale instel lingen (Eyskens bedoelde het NAVO- commando) weinig belangstellen in deze uitgaven en militaire investeringen, ter wyl zij ons nochtans verzoeken nieuwe gelijksoortige militaire investeringen te financieren, in België en in het buiten land. Ik behoef u niet te zeggen, aldus Eyskens, dat het een vraagstuk wordt van internationale betrekkingen van België en een probleem voor de NAVO. Er is vanzelfsprekend geen sprake van dat wy de NAVO zullen verlaten, maar al is België een klein land, het is een souverein land. Wij zullen op het mili tair gebied alle beslissingen nemen die zich aan ons opdringen. Het tweede deel van de uiteenzetting van de premier was geheel gewyd aan wat hy het program van nationaal her stel van zyn regering noemde. Hier ryst de vraag of deze verklaring van Eyskens niet moet worden gezien als een voorbode van nieuwe verkiezingen. De regering zou dus de uitspraak vragen van het kiezerskorps, zowel wat het Kongobeleid als wat het nieuwe finan cieel, sociaal en economisch program be treft. Men vraagt zich in politieke krin gen af of het wel verstandig zou zyn in september of oktober nieuwe verkiezin gen te organiseren, hetgeen volgens de meeste waarnemers zeker niet bevorder lijk zou zyn voor het reeds geschokte Belgische aanzien in het buitenland. Kalonji in Katanga Albert Kalonji, de leider van de nieu we „mynprovincie" in Kasai, is in Elisa- bethstad aangekomen voor het voeren van besprekingen met premier Tsjombe van Katanga over de stichting van een federatie van Kongolese staten. Kalonji zei te zullen stryden voor de stichting van een federatie van onafhan- keiyke staten, naar het voorbeeld van de Verenigde Staten van Amerika. Tydens een persconferentie leverde Kalonji felle kritiek op de Tunesische troepen van de Ver. Naties in Kasai, die niet handelend optraden by de slach tingen onder de Loeloea's en Baloeba's in Kasai. Volgens Kalonji zouden de af gelopen week tenminste 300 personen zyn gedood. Tot de slachtoffers behoor den twee leden van het Kongolese par lement en een lid van het provinciale parlement van Ka.c/i, alsmede twee le den van de senaat. Kalonji verklaarde dat op zijn ver zoek twee Tunesische soldaten met de bewaking van de parlementsleden waren belast, doch dat zUn werkeloos bleven toezien by de vermoording van de parle mentsleden. Kalonji verklaarde geen bezwaar te hebben tegen de aanwezigheid van V.N.- troepen in Kasai en aan secretaris generaal Hammarskjöld een boodschap te zullen zenden waarin geëist wordt dat deze troepen doeltreffender zullen optre den. Als dat niet gebeurt, zal hun on- middelyke terugtrekking worden ge vraagd. Vliegend voorwerp in zee? Het Duitse schip „Spitzerdorf" heeft gisteravond gerapporteerd een vliegend voorwerp te hebben waargenomen, dat te zeven uur in zee stortte. De positie was ongeveer 53 graden 37 noord, 0600 oost, dat is ongeveer 4 myl benoorden Terschelling. Verscheidene schepen hebben aan een onderzoek deelgenomen, maar totnutoe zonder resultaat. In de prikkeldraadversperringen langs de grens tussen Oostenryk en Hongarye ls het lichaam gevonden van een om streeks 55-jarige man, die moet hebben gepoogd heimelijk Hongarye binnen te komen. Het lichaam lag ca. tien meter op Hongaars grondgebied. Inwoners van een nabijgelegen dorp hadden de vorige nacht schoten gehoord. In de Deense hoofdstad is de inter nationale „orgel-week" geopend waaraan muzikale medewerking wordt verleend door de Nederlandse organist Plet Kee uit Alkmaar en andere bekende organis ten als André Marchal en Marle-Clair Alain uit Farys. ZIJ zullen hun kunnen tonen op de orgels in Deense kerken. Aan de orgelweek nemen ook orgelbou wers, ingenieurs en geschiedkundigen deel. Er worden ln Zuld-Afrlka nogal eens vreemde voorwerpen aangeboden en vaak geaccepteerd als deposito voor een nieuwe auto op afbetaling. De Ne derlandse immigrant ln Pretoria echter, die als deposito voor een nieuwe auto een drie meter hoog model van een Neder landse windmolen aanbood, moet ln zijn hart wel getwyfeld hebben of zUn na tuurgetrouwe nabootsing van een Zaan- landse kapmolen wel door de Johannes- burgse autofirma geaccepteerd zou wor den. Zijn hobby bleek echter lucratief te zyn en zyn speculatie op de Zuldafrl- kaanse stamverwantschap eveneens. De auto-onderneming heeft het ongewone deposito aanvaard en de molen als een blikvanger boven op een van zijn ge bouwen laten plaatsen. De presidenten van Portugal en Bra zilië, scnout-by-nacht Thomaz en dr. Kubltschek de Ollvelra, hebben gisteren te Lissabon een gedenkteken voor ont dekkingsreizen onthuld. Het staat op de Slaats vanwaar de karvelen van Prins iendrlk de Zeevaarder vertrokken. De onthulling van het monument maakt deel uit van de plechtigheden ter gele genheid van de vijfhonderdste verjaardag van de dood van Prins Hendrik de Zee vaarder. Nederland was met schepen by de onthulling vertegenwoordigd. Premier Nehroe heeft gisteren in het Earlement van India verklaard dat sta ingen als middel om geschillen te re gelen „uit de tyd" zyn. Elke algemene staking ls een politieke staking en heeft op politiek terrein ook altyd belangryke consequenties. In het byzonder stakingen in vitale bedryven dienen te worden ver meden, aldus Nehroe. sprekend over de loonactie van 200.000 van de 2.000.000 overheldsemployé's en arbeiders, vorige maand. Deze staking, bedoeld om de looneisen van het overheidspersoneel kracht bij te zetten, werd na vyf dagen afgelast. VOOB HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.30 Lichte muz. 19.00 Voor de kind. 19.10 Lichte muz. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.40 Déslré Blsquet, gangster tegen wil en dank, detective parodie. 21.40 Lichte muz. 21.55 Voordr. en muz. 22.20 Act. 22.30 Nws 22.40 Holland festival 1960: Wozzeck, ope ra. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.15 175 Zuid-Molukse kinde ren uit het woonoord De Schattenberg bij Hooghalen gaan uit logeren, reportage. 18.30 Gram. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Vocaal ens. 19.30 Radio krant. 19.50 Lichte muz. 20.15 Holland Festival 1960: Kamerork. en sol. 21.05 Mu zikale volkenkunde van Nederl. Nleuw- Gulnea, lezing. 21.20 Gram. 20.15 Sopr., obligaat-piano en ork. 21.30 Gewyde lie deren. 22.00 Gram. 22.10 Lichte muz. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Holland Festival 1960: Kamerork. en soliste. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00 Voor de kind. NTS: 20.00 Journ. en weerber. VPRO: 20.20 Film over China. 20.50 Filmprogr. 21.10 Balletprogr. 21.30 Beschouwingen over sportprestaties. Advertentie Drommen van lijders aan Brandend Maagzuur lijn lijders-af van de ene mlnunt op de andere. Dat doen dan zo'n paar Rennies. Bij de eerste aanwyzing van overtollig maag zuur - en dat stygt dan snerpend op, soms tot hoog in de keel - een of twee Rennies laten smelten op de tong. En dat is dan alles! Weg zuurbrand - weg pyn - weg zorgen van een verstoord maal of angst voor 'n nieuwe aanval, 'n Wonder wat Rennies voor U doen. Niet zonder reden houden talloze zuur- brandlyders altijd een paar Rennies by de hand, waar ze ook zyn. En zo smo ren ze iedere band in de kiem nog vóór hy goed kans krijgt uit te barsten. Afrikanen verdwenen in gevangenis bij Johannesburg De in Johannesburg verschijnende „Rand Daily Mail" heeft in een hoofdartikel uiting gegeven aan bezorgdheid over de toestanden in een gevangenis nabij Benoni, 25 km ten oosten van Johannesburg. Volgens dit blad zouden honder den, en waarschijnlijk duizenden Afrikanen in deze gevangenis zijn „verdwenen". ,Dit is de gevange nis waar magistraten week na week aan het werk zijn geweest in ge heime zittingen, waarin Afrikanen wellicht tot straffen zijn veroor deeld, waarvan het publiek niets te weten komt". Het blad schryft, dat de gevangenen geen juridische bystand mogen hebben en ook geen brieven mogen schryven of ontvangen. „Er is weinig of niets bekend over de toestanden, behalve dat daar achttien mensen zijn overleden", aldus de Rand Daily Mail. die deze stand van zaken een belediging voor het geweten van het Zuidafrikaanse volk noemt. Intussen zijn de vorige week in Johannesburg op tal van muien en trottoirs met kryt geschreven opschrif ten verschenen, de meeste hiervan luid den „Oehoeroe", d.w.z. „vryheid". Men vermoedt, dat dit het werk is van klan- destlene groepen van het Nationale Afrikaanse Congres en van het Pan- Afrikaanse Congres, twee Afrikaanse nationalistische organisaties, die bij de afkondiging van de noodtoestand in april j.l. door de Zuitafrikaanse regering werden verboden. In Durban hadden soortgelyke opschriften reeds een week eerder hun intrede gedaan. WOENSDAG Os- en Paardelaan (hoek Nassaustraat) Straatprediking Open Deurwerk Herv. Ge meente. 7.30 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nam. DONDERDAG Gulden Vlies: Aandeelhoudersverg. N.V. Leldsche BouwmiJ. 4.30 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „Pa krygt de klappen". (A.l.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rev: „Perri" (A.l.). Werkdagen 2.30 uur. „De Wet" (18 Jaar). Werkdagen 7.15 en 9.15 uur. Casino: „De ondergang van de Titanic". (14 jaar). Werkdagen: 7 en 9.15 uur; zondag: 4.45, 7 en 9.15 uur. 's Middags: te 2.30 uur „Vier rakkers en een oude Jeep" vvoor de Jeugd). Lldo: „IJsparade" (A.l.). Werkdagen: 2.30 7 en 9.15 uur, zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Naar het middelpunt der aarde" (14 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 u.; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „'n Slippertje naar de maan". (A.l.). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra-theater Wassenaar: Van vrydag t/m woensdag 20 uur, zaterdag en zon dag 19.00 en 21.15 uur: „Operatie Pet ticoat". 14 Jaar; donderdag 14.30 en 20 uur „Zolang er mensen zijn". 14 Jaar. Van vrydag t/m woensdag (zat. niet) 14.30 uur „Ze zien ze rennen". (A.l.) TENTOONSTELLINGEN Hortus Botanicus: Tentoonstelling he dendaagse Nederlandse beeldhouwkunst Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1; Ten toonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- eD feestdagen 24 uur Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundl (tot 16 oktober) Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Zeg het met bloemen ln het Chinees". (Tot 31 oktober). Lakenhal: Verzameling dr A. Welcker Werkdagen 10-17 uur: zondags 13-17 uur (Tot 29 agustus) Lakenhal: Tentoonstelling van werken uit Leldse School, (tot half september). AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Te Lelden ls geopend Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. By geen gebuoi by Ow buisarts ot specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. VOOR DONDERDAG II AUGUSTUS Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nwi. 8.15 Gram. 8.30 V. d. kind. 8.40 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 De groente man. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleu ters. 11.00 V. d. vrouw. 11.15 Pianorecital. 11.45 De kracht van het zwakke, lezing. 12.00 Orgel, plano en celesta. 12.30 Land en tulnb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Sopr. en plano. 14.30 Voordr. 15.00 Altviool en plano. 15.30 Gevaren van een slappe opvoeding, lezing. 15.50 Gram. 16.20 Voordr. 16.45 Lichte muz. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Gram. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Dansmuz. 18.45 Journ. 19.00 Licht progr. 19.45 Gesproken brief. 19.50 Sportpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Bayreuther Festspiele 1960: Die Melster- slnger von Nürnoerg (III), opera. 22.25 Wereldkamp. wielrennen. 22.30 Nws., beurs ber. v. New York en SOS-ber. 22.45 Jazz festival. 23.00 Sportact. 23.10 Dagboek van een grootvader hoorspel. 23.40 Gram. 23.55 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewyde muz. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 wy van het land, praatje. 12.35 Land- en tulnb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 1315 Zonnewijzer. 13.20 Koperork. NCRV: 14.00 Amus. muz. 14.30 Filharm. ork. en soliste. 15.45 Gram. 16.00 Bijbel- overdenking. 16.20 Holland Festival 1960: Jullliard kwart. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Klavecimbel- recital. NCRV: 18.00 Jazzmuz. 18.15 Gram. 18.25 Kinderkoor, lnstrum. ens. en orgel. 18.50 Het Chrlsteiyk onderwys ln Suriname, le zing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pollt. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.15 Gram. 21.30 Lichte muz. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Gram 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelconc. 23.25 Platennleuws. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e iyn van 18-20 uur) I: Morltz Moszkowskl. Spaanse dansen op. 12; nr. 1 ln c gr. t. nr. 2 ln g kl. t., nr. 3 in a jr. t., nr. 4 ln bes gr. t„ nr. 5 in d gr. t. The London Symphony Orches tra olv. Ataulfo Argenta. II: Emanuel Chabrler, Espafia. The Lon don Symphony Orchestra olv. Ataulfo Ar genta. Ill: Enrique Granados: 1. Andaluza, Spaanse dans nr. 6 ln e kl. t. op. 37. The London Symphony Orchestra olv. Ataulfo Argenta: 2. „Goyescas". Opera ln drie ta bleaux gebaseerd op een serie planocom posities van dezelfde naam: Libretto: Fer nando Perlquet. Plaats en tijd van han deling: Madrid omstreeks 1800. Medewer kenden: Rosarlo Consuelo Rublo, sopraan: Pepa Ana Maria Irlarte, sopraan; Fernan do Gines Torrano, tenor, Paqulro Manuel Ausensl, bariton. The Madrid Singers; Na tionaal Orkest van Spanje. Dirigent: Ataul fo Argenta. IV: Claude Debussy Images (pour ar- chestre). Glgues. Ibérla. Par les rues et par les chemlns. Les parfums de la nult. Le matin d'un lour de fête. Rondes de Prlntemps. l'Orchestre de la Suisse Ro- mande olv. Ataulfo Argenta. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weerber. KRO: 20.20 Documentaire. 20.30 Interviews. 21.00 The Young In heart, TV-spel. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Cricket. 12.15 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. progr. 13.40 Voordr. 14.00 Gram. 15.00 Lichte muz. 15.45 Kritieken. 16.30 Latyns-Ame- rikaanse muz. 16.45 Cricket. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gevar. muz. 19.30 Henry Wood Promenade Conc., Symf. ork. en solist. 20.30 Onbekend. 21.00 Nws. 21.15 Gesprekken. 22.00 Gram. 22.15 Interviews. 22.45 Gitaar-recital. 23.00 Nws. en weer ber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 in. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Gevar. muz. 13.30 Nws. en crlc- ketultsl. 13.40 Intermezzo. 13.45 V. d. kind 14.00 Voordr. 14.15 Muz., poezle en act. 14.30 Nws. en klankb. 15.00 Lichte muz. (Om 15.30 nws.). 15.45 Mil. muz. 16.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 16.45 Uitsl. races en gevar. muz. 17.30 Nws. en piano- muz. 18.00 Gram. (Om 18.29: weerber., nws. en act.). 18.45 Hoorspel. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en vragenbeantw. 21.30 Nws. en gevar. muz. 22.30 Nws. 22.40 Jazzmuz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.55- 24.00 Nws. Nordwestdeutsclier Rundfunk, 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ope- ra-fragm. 14.00 Ork. conc. 16.05 Ork. conc. 16.30 Oude kamermuz. 17.00 Nws. 17.50 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.20 Planomuz. 21.45 Nws. 22.10 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 13.35 Gram. 16.51 Gram. 17.15 Orgelrecital. 18.30 Gram. 19.16 Gram. 20.05 Ork. conc. 21.42 Gram. 22.30 Gram. 23.10 Gram. 23.52-24.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 ni. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 en 14.00 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.15 V. d. kind. 18.20 Voor de sold. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.30 Wereldkamp. wielrennen. 19.40 Ork. conc. 20.00 Hoorsp. pl.m. 21.16 Wereld kamp. wielrennen. 21.15 Volksliederen. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55-23.00 Nws. 484 m. 12.02 Gram. 12.30 Idem. 13.00 Nws. 13.15 en 14.03 Gram. 16.15 Koorzang. 15.30 Gram. 16.07 Idem. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Pianorecital. 17.50 Gram. 18.55 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Lichte muz. 20.41 en 21.00 Gram. 21.30 Jazz. 22.00 Wereldnws. 22.10 Vrye tyd. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a d E 3 Si •sjS c 5a Ki S* Amsterdam onweer z 2 19 10 14 Den Helder licht bew. zw 6 18 14 1 Ypenburg Vlissingen zwaar bew regen zzw zzw 6 8 19 19 12 14 5 7 Eelde licht bew zzw 4 19 9 3 De Bilt regenbui zzw 5 19 10 13 Twente zwaar bew zw 2 20 11 6 Eindhoven regen zzw 5 22 11 5 Z.-Limburg zwaar bew z 5 21 11 4 Helsinki geh. bew. ozo 5 22 14 0 Stockholm zwaar bew. zzo 4 20 14 9 Oslo zwaar bew. W.stll 19 15 13 Kopenhagen regenbui zzw 6 21 14 1 Aberdeen regen nw 4 16 9 0.2 Londen regen wzw 4 21 12 0.1 Brussel regen zzw 4 20 12 8 Luxemburg geh biw zzw 2 19 10 1 Parijs geh. bew. w 2 19 11 4 Bordeaux zwaar bew w.stll 21 9 0.1 Grenoble zwaar bew. w.stll 22 10 0.4 Nice half bew. n 4 25 17 0 Beriyn Frankfort zwaar bew w 5 20 13 0 zwaar bew 2 21 10 2 Mlinchen half bew. z 2 19 11 6 Ztlrich mist w.etll 19 10 13 Genève zwaar bew. w.stl 21 10 0 Locarno zwaar bew. ozo 1 27 11 5 Wenen licht bew. wnw 7 32 14 16 Innsbruck licht bew. ozo 2 22 13 0.3 Belgrado onbewolkt w 3 23 14 5 Rome licht bew. w.stll 31 15 0 AJacclo Madrid half bew. no 2 23 14 0 onbewolkt w.stll 30 16 0 Lissabon onbewolkt n 4 20 15 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2