WESTERSE BEZORGDHEID OVER INTERNATIONALE SPANNING Hammarskjöld en Wigny over vertrek der Belgen WEERBERICHT De Gaulle onderbrak vakantie Kroesjtsjef zou delegatie naar New York willen leiden Herter waarschuwt Sovjet-Unie tegen misrekening en illusies EEN ZEILJACHT OVERVAREN DOOR ONBESTUURDE BOTTER Tsjombe handhaaft aanspraken op Katanga's onafhankelijkheid (9 uc/ Qïte teuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1960 No. 30121 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro na 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Franse president, generaal De Gaulle, zou van mening zijn, dat de reeds zeer gespannen internationale toestand de laatste dagen nog verslechterd is. Hij schijnt te vrezen, dat Frankrijk en de leden van de Franse Gemeenschap vergaande beslissingen zullen moeten nemen, indien de toestand in Kongo zich zou toespitsen en bijv. de Sovjet-Unie zou pogen haar dreigementen om daar in te grijpen, zou uitvoeren. Om die reden heeft De Gaulle gisteren zijn vakantie onderbroken voor het voeren van dringende besprekingen met premier Debré en de minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville. Van officiële zijde werd overigens verklaard, dat er „niets ongewoons" schuilt in deze onver wachte komst van de president naar Parijs. Het gesprek met de premier was overigens van korte duur. In de loop van de dag keerde De Gaulle terug naar zijn buitenverblijf te Colombey. Premier Kroesjtsjef heeft gisteren medegedeeld, dat hij het als een grote eer zou beschouwen 20 september de Sovjet-Unie te vertegen woordigen in het ontwapeningsdebat in de Algemene Vergadering der V.N. te New York. Van Amerikaanse zijde is bekendgemaakt, dat Kroesjtsjef in dat geval niet naar Washington genodigd zou worden en dat president Eisenhower geen pogingen zou doen met de Russische premier in verbinding te treden. „Moskou vergroot de spanning in wereld" De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Herter, heeft gisteren op een persconferentie te Washington gezegd: „Onze bondgenoten en andere landen van de vrije wereld kunnen ervan verzekerd bhjven, dat zal worden opgetreden, indien dat noodzakelijk is. Onze tegenstanders moeten er goede nota van nemen, dat de Amerikaanse regering en het Amerikaanse volk in deze tjjd net als anders snel, krachtig en eensgezind kunnen handelen". De woor den „in deze tijd" slaan op de huidige verkiezingscampagne. Minister Herter bevestigde de veron derstelling van een journalist, dat hij deze van te voren opgestelde verklaring o.m. heeft afgelegd met het oog op even tuele illusies in Moskou, die tot een misrekening aan Russische zijde zouden kunnen leiden. De minister herinnerde aan 1956 toen de Verenigde Staten tijdens de verkie zingscampagne onmiddellijk in de Ver enigde Naties tot actie overgingen wegens de operatie tegen Suez. Verder wees Herter op de instelling van de luchtbrug naar Berlijn toen de Russen tijdens de verkiezingscampagne in 1948 een blokkade van West-Berlijn begon nen. „Angstige voorgevoelens" De Verenigde Staten hebben in een nota die in Moskou is overhandigd de Sovjet-Unie ervan beschuldigd de span ning in de wereld te vergroten. De nota vormt het antwoord op een Russisch protest tegen plannen de lan- Havenstaking is geëindigd Dc door een commissie van Am sterdamse havenarbeiders gepro clameerde waarschuwingsstaking van 24 uur, is gistermiddag om half zes geëindigd. Een vergadering van ongeveer 1100 stakende havenarbeiders, die 's middags in gebouw Marcanti werd gehouden ging met dit voor stel van de commissie stilzwijgend, d.w.z. zonder stemming akkoord. De voorzitter van de commissie, de heer A. v. d. Mortel, zeide: „Wü zullen de bonden de kans geven tot 31 augustus om te onderhandelen over een loonsver hoging. Daarna zullen wij op 1 septem ber opnieuw bijeenkomen en zal de commissie het van de bonden overnemen wanneer er niets uit de bus is gekomen. Tevens zal dan worden beraadslaagd hoe wü een nieuwe bond van haven arbeiders in het leven kunnen roepen" Volgens hem bedroeg het aantal stakers 5 6000. De opkomst van de avondploegen na het eindigen der sta king, is kalm verlopen, aldus de politie. KOEL De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Overwegend zwaarbewolkt met nu en dan regen. Matige tot vrü krach tige wind tussen zuidwest en zuid. Koel. (Opgemaakt te 11.15 uur) 11 AUGUSTUS. Zon op: 5.17 uur; onder: 20.12 uur. Maan op: 22.16 uur: onder: 10.40 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.59 en 18.28 u. Laagwater te 1.55 en 14.13 uur. Dit Blad bestaat uit 10 pagina's den van de NAVO van Polaris-raketten te voorzien. Amerika en de overige lan den van de Noordatlantische gemeen schap zullen zich niet laten afhouden van maatregelen die zij noodzakelijk achten voor hun verdediging, aldus de Amerikaanse nota. De Sovjet-Unie heeft „volkomen om gegronde" beschuldigingen jegens West- Duitsland geuit. „De herhaalde dreige menten van de Sovjetrussische regering om inzake Duitsland eenzijdig op te treden en de bevolking van Berlijn haar vrijheid te ontnemen staan in fel con trast met de constructieve politiek van de in vrijheid gekozen regering van de Bondsrepubliek". „Het zijn dreigementen als deze (waarvoor de Sovjet-Unie de volledige verantwoordelijkheid draagt), die in Europa spanning veroorzaken en aan leiding tot bezorgdheid geven". Het dreigen met raketten „doet ang stige voorgevoelens rijzen over de bedoe lingen van de Sovjetrussische regering, niet alleen met betrekking tot Europa, maar ook tot andere delen van de wereld w.o. Latijns-Amerika", zo wordt in de Amerikaanse nota gezegd. Waarschuwing verviel De Sovjetrussische leiders „staat een verschrikkelijke verrassing" te wachten wanneer zij de vastbeslotenheid van de Verenigde Staten in twijfel trekken haar verplichtingen na te komen agressie het hoofd te bieden „waar ook ter wereld", aldus zou de Amerikaanse minister van Defensie Wilber M. Brucker op de jaarlijkse bijeenkomst van het Amerikaanse leger in Washington zeg gen. Deze zinsnede stond in de tekst van de toespraak die de journalisten na afloop ter hand werd gesteld. Brucker sprak de waarschuwing echter niet uit. Macmillan komt in Bonn „luisteren" Onze correspondent in Bonn telefo neerde hedenochtend: De Britse eerste minister Harold Macmillan arriveerde hedenmorgen op het Keuls-Bonner vliegveld „Wahn", waar hij door Westduitslands 84-jarige Bondskanselier Konrad Adenauer harte lijk werd verwelkomd. Hedenmiddag voerden beide staatslieden in Bonn hun eerste gesprek over Europese en wereld politieke onderwerpen. Dit is de achtste keer, dat Adenauer en Macmillan met elkaar een politiek onderhoud hebben. In Bonner politieke kringen kon men gisteren vernemen, dat dit overleg voor alles de nog altüd wat koele Brits- Duitse verhouding aanzienlijk zou kun nen verbeteren. Macmillan en Adenauer zullen geen besluiten nemen over byv. de vorming van een permanente con ferentie van Europese regeringsleiders, een politiek Europees secretariaat, de verhouding Euromarkt-kleine vrijhan delszone e.d. Zij zullen waarschijnlijk alleen naar buiten toe de volle nadruk leggen op de noodzakelijkheid van in tieme samenwerking in de Westerlij ke wereld. In Bonn zegt men, dat de brutale Russische houding van de laatste maanden het meer dan gewenst maakt, dat het komt tot een ver dieping van de verhouding tussen de Westelijke landen. In het bij zonder acht men hier daarbij een goede Brits-Duitse verhouding noodzakelijk, die niet meer geken merkt wordt door weliswaar kleine maar vaak ergernis wekkende con troverses. Uit commentaren uit Londen Is hier duidehjk geworden, dat Macmillan en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, van plan zijn tüdens het overleg met Adenauer „meer te luiste ren dan te zeggen". ZR zouden van de Bondskanselier willen vernemen, wat men op „het continent" denkt van de politieke en economische organisatie van Europa. Of Macmillan ten deze een concreet antwoord van Adenauer zal krijgen valt te betwüfelen. Ook Bonn verkeert inzake de verdere Europese eenheidsontwikkeling in een ietwat zwevende toestand. Voor de zitting van de Veilig heidsraad, waarin een resolutie werd aangenomen om België drin gend te verzoeken zijn troepen uit Kongo terug te trekken, had de secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Dag Hammarskjöld (rechts) een gesprek met de drie Kongolese afgevaardigden bij de volkerenorganisatie, v.l.n.r. Maurice Impollo, Antoine Gizenga en Rehmy Mwamba. Nehroe somber De premier van India, Nehroe, heeft gisteren in het parlement verklaard, dat de wereld zich op de grens van een nieuwe oorlog bevindt. In de laatste drie maanden, sinds de U-2 en het falen van de topconferentie, is de wereldsituatie verslechterd. Nehroe zei dit tijdens een debat over de staking die regeringsambtenaren vo rige maand gehouden hadden. Hij hekelde de vakbondsleiders, die de sta king hadden uitgeroepen op het ogen blik dat de regering haar derde vyf- jarenplan bekend maakte en tüdens de communistische bedreiging van de gren zen. Hij hechtte zijn goedkeuring aan een voorstel van de minister van Bin nenlandse Zaken, waardoor stakingen in essentiële overheidsdiensten in de toe komst verboden worden. Hachelijk avontuur op IJsselmeer De zes opvarenden konden zich nog in veiligheid brengen Een pleziertochtje van het 12 meter lange zeiljacht „Woelwater" uit Rotterdam gistermiddag op het IJsselmeer heeft omstreeks vier uur een even onverwacht als onplezie rig einde gekregen. Het jacht werd overvaren door een onbestuurde botter en zonk. Vijf opvarenden konden zich redden door overboord te springen. Ze werden opgepikt door schipper A. Koffeman en de schepelingen van de Urker botter. De zesde persoon, die zich aan boord van het jacht bevond, kon gewoon overstappen Aan boord van het zeiljacht bevonden zich zes personen, kapitein-eigenaar Van Putten uit Rotterdam en zijn gas ten, een Rotterdamse arts, diens echtge note. zoon en dochter en haar vriendin. Er stond nagenoeg geen wind, zodat het jacht traag voortdobberde op het stille IJsselmeer. De opvarenden lagen rustig te zonnen. In de verte naderde een Urker botter, de UK 216. Onbestuurd Aanvankelük sloeg niemand er acht op, maar toen het schip dichterbü kwam, zag men aan boord van de „Woel water" duidehjk, dat er op dat moment niemand aan het roer van de botter stond. Het vissersvaartuig voer recht op de „Woelwater" af, die door gebrek aan wind onhandelbaar was. De heer Van Putten en zün gasten begonnen luid keels te schreeuwen toen zü het gevaar van een botsing bemerkten. Maar het was al te laat. De kop van de botter raakte met kracht de steven van het jacht. De vriendin van de artsendochter slaagde erin de kop van de botter te grijpen en kon zo onmiddellijk aan boord worden gehesen, nadat schipper Koffeman de motor had gestopt. De arts, zün vrouw en twee kinderen sprongen van het snel zinkende schip te water en werden door de vissers opgepikt. Enkele koffers Kapitein Van Putten wist nog snel enkele koffers met kleding te bemach tigen, alvorens hij zich van het zinken de schip in het water wierp. Ook hij werd door de vissersboot opgenomen. De UK 216 heeft de drenkelingen in Enk huizen aan land gezet, waar ze onder dak vonden in een hotel. De Rükspolitie te Water heeft van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt. Ge bleken is volgens de politie, dat schipper Koffeman op het moment van de aan varing niet aan het stuur stond, doch bezig was netten te boeten. De „Woelwater" zonk na de aanvaring zo snel als gevolg van de drie ton zware loden kiel, waarmee het zeiljacht was uitgerust. Het lag met de top van de mast boven het water in de scheep vaartroute EnkhuizenStaveren. De scheepvaart werd gewaarschuwd. Het loodswezen zou een wrakbetonning aan brengen. Men hoopt het jacht heden ochtend reeds te kunnen lichten. Tijdens de trieste overstromingen lliet dorpje Zielona Kepa met hun I hulp van amfibievoertuigen geëva- in Polen werden de bewoners van vee en verdere bezittingen met be-1 cueerd naar veiliger oorden. Secretaris-generaal Hammarskjöld van de V.N. heeft gisteren zijn voorgenomen vertrek naar Kongo uitgesteld om „dringende besprekin gen" in New York te kunnen voeren over het vertrek van de Belgische troepen uit Katanga. Hij had een uitvoerig onderhoud met de Belgische minister Wigny, die na afloop weigerde zich over het gesprek uit te laten. Hij zou erop gewezen hebben, dat de V.N.-troepen in Katanga tenminste zo sterk zijn als de Belgische troepenmacht van 1500 man, die er thans de orde handhaaft. Bovendien mogen van de V.N.-strijd- macht geen contingenten deel uitmaken uit landen, die hun steun aan Loemoemba hebben toegezegd, zoals Ghana en Guinea. In Elisabethstad heeft premier Tsjombe intussen te kennen gegeven, dat hij zijn aanspraken op onafhankelijkheid van Katanga handhaaft. Hij is wel bereid V.N.-troepen toe te laten op voorwaarde, dat deze niet uit communistische landen afkomstig zijn en niet de weg vrijmaken voor „de mensen van Loemoemba". Laatstgenoemde heeft het besluit van de Veiligheidsraad „een klinkende overwinning" op de Belgen en „de verrader Tsjombe" genoemd. Brussel verbreekt relaties met Guinea Het Belgische ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren bekendge maakt, dat het bij de Guinese regering aanhangig gemaakte verzoek tot erken ning van de heer Walravens als ambas sadeur van België in Conakry door de Belgische regering is ingetrokken. Voorts is de beslissing inzake erkenning van de heer Nabi Joela als ambassadeur van Guinea in Brussel door de Belgische re gering uitgesteld. Deze besluiten houden verband met de negatieve houding van Guinea in de kwestie-Kongo. Premier Loemoemba heeft gisteren twee uur nadat ambassadeur Van den Bosch de Belgische ambassade in Leo- poldstad had moeten verlaten, persoon lijk de rest van het ambassadepersoneel aangezegd, dat het nog diezelfde avond moest vertrekken. De premier, die ver klaarde als minister van Defensie te spreken, waarschuwde, dat eventuele achterblü'vers zouden worden gearres teerd. Loemoemba's aanzegging kwam twee uur nadat zün staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, Mandi, ambassadeur Van den Bosch had laten weten, dat het Belgische diplomatieke personeel voorlopig nog kon blüven. De premier eiste ook het vertrek van de leden van de Belgische consulaire dienst en de missies voor büstand De V.N. en de deken van het diploma tieke corps in Leopoldstad zün van Bel gische züde in kennis gesteld van „deze schending van de gebruikelüke diploma tieke regels". De Belgische belangen zullen door de Franse ambassade behartigd worden Belgen gaan uit Katanga Duizenden Belgen in Katanga staan gereed om te vertrekken. Toen bekend werd, dat de Veiligheidsraad had beslo ten, dat de Belgische troepen Katanga moeten verlaten, verklaarden Belgische burgers: „Wanneer de valschermjagers vertrekken, gaan wij ook." Indien de duizenden Belgen, die thans technische en andere functies In Katan ga uitoefenen, zouden vertrekken, zal de thans bloeiende economie van het land zich voor een onmiddellijke instorting zien gesteld. Generaal Gheysen, de bevelhebber der Belgische troepen in Katanga, verklaar de dat meer dan negentig procent van de zakenlieden in Katanga gereed is om op elk ogenblik te kunnen vertrekken. De Belgische burgers in Katanga ver klaren: „Wü hebben geen vertrouwen in het vermogen der V.N. om de blanken te beschermen. Zie maar eens wat er in Stanleystad, Goma en andere delen van Kongo is gebeurd. Daar hebben V.N.- militairen werkeloos toegezien, terwtR Kongolezen Europeanen aanvielen". Heftige reactie in Belgische hoofdstad Onze Brusselse correspondent telefo neerde hedenochtend: De heftige reactie van de Belgische opinie tegen de vrü harde resolutie van de Veiligheidsraad vond gisteren 6teun bü de premier van de Belgische regering zelf, prof. Eyskens. Ook de Belgische premier zei bitter ont goocheld te zy'n over deze resolutie. Na een büeenkomst van het kernkabinet voor Kongo zei Eyskens: Gü kent deze resolutie. België moet zich er natuurlük aan onderwerpen. Wanneer onze troe pen de basis van Kami na moeten ont ruimen wordt ook de politieke en finan ciële aflossing van België in de mandaat gebieden Roeanda en Oeroendi door de Ver. Naties noodzakelük. België heeft voor deze mandaatgebieden miljarden uitgegeven: 750 miljoen franken in 1960 en op de begroting voor 1961 was 1 mil jard franken voorzien. Al die uitgaven zullen worden geschorst indien de basis van Kamina moet worden ontruimd. Zo dra de Verenigde Naties onze taak in Roeanda en Oeroendi overnemen zullen onze troepen ook dit gebied verlaten en voor België zal het een grote besparing zün. Slot pag. 2 Uit het Leidsch Dagblad van §1 i 10 Augustus 1860: De crinoline heeft een groote g verbetering ondergaan; niet al- g leen, dat men haar heeft ontdaan g j van alle gevaarlijke en lastige hoepels en stalen veeren, en ze thans op zeer eenvoudige wijze g kan opblazen, maar men is ver- g der gegaan; men heeft van de daarin aanwezige lucht gebruik H gemaakt en wel op de volgende m wijze. Door op een knopje te druk- g ken, dat zich op de heup bevindt, g doet zich eensklaps de nieuwste dansmuziek hooren en wel met §j vol orkest. De schoonste walsen, g polka's, mazurka's enz. wisselen g elkander af, ja, er zijn zelfs crino- g lines, die tot twintig verschillende dansen voortbrengen. De uitvin- §f der brengt door zijne verbetering g niet alleen dames aan het draaijen, g maar ook de hoofden der piano- fabriekanten en muziekanten, want wij zien met angst hun ondergang 1 tegemoet.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1