„BLAUWHELMEN VAN DE V.N. GAAN NIET NAAR KATANGA.... Drie doden teHummelo WEERBERICHT Morgenavond bijeenkomst van Veiligheidsraad ter bespreking van de thans ontstane situatie Moskou in hoge mate geprikkeld Scherpe kritiek op dr. Bunche KOELKASTEN TAMELIJK REDELIJKE TOON VAN KROESJTSJEFS BRIEF FLIM pe"0O"''/Ae ©uc/ QTie uws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1960 No. 30118 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Brusselse correspondent) Het stond gisteravond vast, dat de troepen van de Verenigde Naties niet direct Katanga zullen binnenrukken: de krijgers van premier Tsjombe en de hem bevriende stamhoofden staan klaar om het vlieg veld van Elisabethstad onbruikbaar te maken en zo nodig met pant serwagens op bij verrassing landende vliegtuigen van de Ver. Naties te schieten! Te middernacht werden alle vliegvelden van Katanga door de directeur van de burgerluchtvaart gesloten verklaard, eveneens een maatregel om aankomst van V.N.-militairen te verhinderen. Voor 150 stamhoofden zette Tsjombe gisteren in heftige bewoordingen zijn regeringsprogramma voor een onafhankelijk Katanga uiteen. Uit Tsjombe's rede sprak de stalen wil om zich niet door de wereldorgani satie te laten intimideren en dit is een van de redenen, dat Ralph Bunche, de plaatsvervangend secretaris-generaal van de V.N. niet tot zondag in Elisabethstad is gebleven, maar gisteren zo spoedig mogelijk met de witte Convair van de V.N. naar Leopoldstad terugkeerde. Morgenavond komt de Veiligheidsraad van de V.N. in New York bijeen teneinde de situatie te bespreken. Hammarskjöld keerde in verband hiermede gisteren naar de Verenigde Staten terug. Een woordvoerder van de V.N. deelde mede, dat de „blauwhelmen" alleen met geweld naar Katanga gebracht zouden kunnen worden, hetgeen in strijd is met de beginselen voor deze troepen. Tot zover onze correspondent. in een uitzending voor het bekend wor den van het intrekken der order aan de V.N.-troepen om Katanga binnen te trekken. Veeg uit de pan In een gisteravond door het Russische persbureau Tass gepubliceerde verkla ring der Sovjetrussische regering werden „strenge en doeltreffende maatregelen" geëist tot onverwijlde uitvoering van de resoluties van de Veiligheidsraad inzake Kongo. „De in Kongo geschapen situatie is volkomen ontoelaatbaar en ondermijnt slechts het gezag van de Verenigde Naties, die hebben besloten om een einde te maken aan de tegen dit land gepleegde agressie. De „symbolische" terugtrekking van een deel der troepen der interventionisten is niets anders dan een manoeuvre, bedoeld om de wereld opinie te kalmeren en om de tuin te leiden". Alle Belgische troepen moeten binnen de kortst mogelijke tijd uit de Republiek Kongo worden teruggetrokken, zonder aarzeling over het gebruikmaken van alle middelen om dit tot stand te bren gen, aldus de verklaring. Ook Bunche heeft een veeg uit de Russische pan gekregen. „Wat dr. Ralph Bunche in Kongo heeft gedaan, heeft niets te maken met de uitvoering van de resoluties van de Veiligheidsraad", aldus Radio Moskou gisteravond in een commentaar op het optreden van de plaatsvervangend secretaris-generaal dei- Ver. Naties. „Ralph Bunche treedt in dit geval op als een beschermer van de agressors en een gewone vertegenwoor diger van de Amerikaanse monopolies, die een schaamteloos gebruik heeft ge maakt van het grote vertrouwen dat de Ver. Naties in hem hadden gesteld. Evenals zijn meesters in Washington, heeft hij belang bij de natuurlijke rijk dommen van Kongo en de ontleding van de jonge republiek", aldus Radio Moskou Advertentie VERLOVINGSRINGEN Alle moderne modellen HORLOGES De beste mérken GER0 CASSETTES v. d. Water Haarlemmerstraat 207 Advertentie van f 225.— af bij de ELEKTROSPECIAALZAAK FHïl 'v-.HÊUb' enegouwen AALMARKT 4 NOORDELIJKE WIND Blijkens het door De Bilt om 10 uur gegeven weeroverzicht worden er voor morgen geen belangrijke veranderingen in het weerbeeld verwacht. Dit is het gevolg van een gebied van hoge lucht druk, dat zich op het midden van de Oceaan handhaaft. Door deze drukver- deling is in onze omgeving de wind meer noordelijk geworden en stroomt nu ta melijk koele lucht van zee uit het land binnen. In deze enigszins onstabiele lucht komt veel bewolking voor, waar uit hier en daar, meest lichte buien vallen. 7 augustus Zon op: 5.10 uur; onder 20.20 uur. Maan op: 20.23 uur; onder: 5.35 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.54 en 15.28 uur. Laagwater te 11.09 en 23.37 uur. (8/8 hoogwater te 3.43 en 16.13 uur, laagwater te 12.00 uur.) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een bijvoegsel. „Formidabel" In Brussel herhaalde premier Eyskens het Belgische standpunt, dat België nooit zijn toestemming heeft gegeven voor de bezetting van Katanga door de troepen van de Ver. Naties. „Wij onder gaan deze beslissing van de Veiligheids raad," aldus Eyskens. De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Wigny, deelde mede, dat slechts 1500 Belgische soldaten in Katanga de 20.000 aldaar verblijvende Belgen beschermen. De taak van de Verenigde Naties is er een van overtui gende vredespolitiek. Wij herhalen aldus Wigny, dat het binnenrukken van troepen van de Verenigde Naties in Katanga een groot risico met zich brengt. Wigny noemde de actie van Tsjombe formidabel. Maar België stelt verder vertrouwen in de actie van de Ver. Naties. Het wordt dan ook onwaar schijnlijk geacht, dat de Belgische am bassadeur bij de Verenigde Naties te New York, Walter Loridan, de zitting van de Veiligheidsraad over Katanga zal by wonen. België beschouwt de zaak Katanga een gedane zaak, maar wenst, dat de troepen van de Ver. Naties, wanneer zy alsnog Katanga bezetten, er de toestand even sterk in handen zullen nemen als de Belgische troepen, en zich onthouden van inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden die de regering van Katanga momenteel tegen de centrale regering van Leopoldstad opstellen. Anderzijds logenstrafte een woordvoer der van het departement van Buiten landse Zaken gisteravond het bericht, dat de Belgische ambassade te Leopold stad maandag zal worden gesloten, zoals de Kongolese minister van Voorlichting heeft verklaard. In een blijkbaar door enkele voorstan ders van een harde politiek in Kongo geïnspireerd artikel protesteerde de „Soir" gisteravond tegen het „vergaande cynisme van de buitenlandse pers, die de eenheid van Kongo met Katanga nood zakelijk acht en aan Katanga zelfbestuur weigert, terwijl iedere dag in Afrika een of andere Afrikaanse staat zoals de Tsjaad, de voormalige Franse Kongo, Dahomey en Niger (allemaal republiek - jes die geen miljoen inwoners hebben) onafhankelijk worden, terwijl al deze staatjes deel uitmaken van het grote Franse Equatoriaal Afrika. De Verenig de Naties, aldus de Soir, zijn dus voor de eenheid van Kongo en tegen het vrije zelfbeschikkingsrecht van Katanga, en voor de balkanisatie van het voormalig Frans Afrika. Waarom deze twee maten en gewichten?" Weerslag op de NAVO! Anderzijds onderstreept de Soir, dat de Kongo-kwestie haar weerslag zal hebben op de positie van België in West-Europa en in het raam van de NAVO. Daar de Belgen niet hebben kunnen rekenen op hun bondgenoten, en voornamelijk niet op de Verenigde Staten, zien zy niet in waarom zij nog langer een kostbaar leger in West-Duitsland zouden dienen te stationeren. En waarom zou België, nu woordvoerders van de NAVO hebben laten weten, dat zij niet meer geïnte resseerd zyn in de aanwezigheid van Belgische troepen in Afrika, België zijn militaire uitgaven op het huidige niveau handhaven? Wanneer België de zware lasten in de NAVO niet langer behoeft te dragen en ook Kongo niet langer financieel dient te steunen, aldus con cludeert de Soir, zal de budgetaire sanering, welke door de Belgische rege ring in het raam van haar economisch program voor nationaal herstel werd besloten, zonder veel moeilijkheden kun nen worden uitgevoerd. Belgische steun aan Katangees verzet Onze reisredatceur W. L. Brugsma telefoneerde hedenochtend uit Elisa- bethville De Belgische steun aan het Katan gees verzet tegen de V.N. bleek gis teren o.m. uit het feit ,dat Belgische officieren, die de laatste dagen op de achtergrond bleven, gisteren weer aller wegen op post waren en geenszins ver heelden, dat zij de reerutering en de organisatie van het Katangese leger leiden. Die reerutering omvat nu zelfs leden van de kortelings muitende „Force Publique" en verder van jonge lieden, die onder Belgische leiding ge wapend en geüniformeerd worden om militaire formaties te vormen. Er worden voorts wapenuitdelingen gehouden, niet alleen aan de regerings getrouwe Katangese stamhoofden, maar ook aan sommige blanken. Niet de negen inderhaast tot officier gebom bardeerde zwarte korporaals, maar Belgische officieren helpen zo de situa tie voor te bereiden waarin vandaag of morgen op Ierse, Zweedse of Marok kaanse V.N.-soldaten geschoten kan worden, aangenomen althans, dat die V.N.-troepen nog komen. Het feit, dat Tsjombe blijkbaar de eerste etappe heeft gewonnen deed de algemene benauwdheid onder de blanke bevolking gisteren omslaan in een nerveuze hoerastemming. Slechts wei nigen op de zonnige straathoeken in deze Far-West-achtige ..boomtown" op Afrika's hoogvlakte registreren de mo gelijkheid, dat verhindering van de vreedzame V.N.-interventie wel eens tot minder vreedzame politieke of mi litaire interventie van de Sovjet-Unie met behulp van Afro-Aziatische vrij willigers zou kunnen leiden. Deze kleine Picasso nam met over- gave deel aan de straat-tekenwed strijd voor de jeugd, die gisteren in de Houtrijkstraat werd gehouden in Amsterdam Regering - Fanfani krijgt vertrouwen De Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft gisteravond de nieuwe christendemocratische regering van Fan- fani met 310 tegen 156 stemmen, bij 96 onthoudingen een vertrouwensvotum ge geven. Het was de grootste meerderheid ooit door een christendemocratische regering be haald, sinds de linkervleugel in 1947 door Alcide de Gasperi werd gedwongen in de oppositie te gaan. Het was ook de eerste maal, dat de socialisten zich evenals de Senaat van stemming over een nieuwe christen democratische regering onthielden. In het verleden hebben zij altijd, met de communisten, tegen gestemd. Politieke waarnemers in Rome zien Nationaal front in Indonesië President Soekarno heeft gisteren een verordening uitgevaardigd, die de op richting behelst van een „nationaal front", een nieuwe instelling ter bevor dering van de voltooiing van de Indone sische nationale revolutie. Het lidmaat schap staat zonder beperking open voor iedereen „die is doortrokken van de geest der onafhankelijkheidsverklaring van 1945". Het front, waarvan president Soekarno voorzitter is, heeft een drieledige doel stelling Het voltooien van de Indonesische na tionale revolutie, er naar streven, dat over het gehele land zal worden geko men tot een rechtvaardige en welva rende gemeenschap, en om westelijk Nieuw-Guinea te brengen onder het ge zag van de Indonesische Republiek. Tijden corso De corsostoet vertrekt heden middag om twee uur van Flora in Rijnsburg, wordt om 3 uur i in Oegstgeest verwacht, 3.35 uur op het Stationsplein, 5.30 uur op het Noordeinde, 7 uur Warmonderweg, 8 uur Brou- i wersstraat. deze verwijdering tussen de twee linkse partijen als het belangwekkendste ver schijnsel in de politieke situatie, zoals die door het optreden van het kabinet Fanfani is ontstaan. Laug antwoord met beschuldigingen aan het Westen) op schrijven van Macmillan (Van onze Londense correspondent) Premier Macmillan heeft zyn vakantie op de heidevlakte van Yorkshire, waar hij zoals gebruikelijk in dit seizoen op korhoenders jaagt, onderbroken om in Londen de volledige tekst van Kroesjtsjef lange antwoord op zijn eigen brief van 19 juli te bestuderen. In Moskou heeft de „Izwestia" thans Macmillans brief gepubliceerd, die daarmee voor de eerste maal in Rusland is bekend gemaakt. Radio Moskou had drie kwartier nodig om Kroesjtsjefs antwoord voor te lezen. Deze verontschuldigt zich voor de lange tekst, maar hij achtte het noodzakelijk om uitvoerig in te gaan op de oorzaken van de koude oorlog. had genomen. De Britse premier kan niet weten of het toestel al of niet de Sovjet grens heeft geschonden, want, zo zegt hij snaaks, Macmillan zat er zelf niet in en deze heeft evenmin na de vlucht met de piloot gepraat. Kroesj tsjef zegt, dat dergelijke vluchten op zichzelf reeds een uitdaging vormen, ook al is het niet de bedoeling de grens te overschrijden. Kroesjtsjef geeft als voornaamste re denen voor de koude oorlogssituatie het ontbreken van een vredesverdrag met de twee Duitse staten en het bestaan van tegen Rusland gerichte aanvalsba- ses. Hij beschuldigt de Westelijke mo gendheden ervan West-Duitsland van nucleaire wapens te voorzien, zulks in tegenspraak met het verdrag van Pots dam. Hij beweert ontwapening te willen met controle en tegen ontwapening te zijn zonder controle. Kroesjtsjef dreigt opnieuw een vredesverdrag met Oost- Duitsland te sluiten indien de Sovjet- Unie geen begrip ontmoet. Hij gaat ten slotte in op Macmillans opmerking dat deze Kroesjtsjefs politiek niet meer be grijpt. Indien Macmillan de Sovjet- Unie verantwoordelijk stelt voor de verhoging van de internationale span ning, kan Kroesjtsjef geen eerbied heb ben voor Macmillans staatsmanschap en heeft de Britse premier het blijk baar helemaal bij Kroesjtsjef verbruid. In diplomatieke kringen in Londen beschouwt men Kroesjtsjefs antwoord als tamelijk redelijk van toon. Ondanks scherpe passages laat het de deur tot verdere onderhandelingen open. Kroesjtsjefs brief zou Macmillans positie als Westelyk leider hebben ver sterkt. Kremlin over Britten meer teleurgesteld dan geërgerd Macmillan hield gisteravond een spe ciale bijeenkomst van het kernkabinet welke voor de eerste maal gehouden werd in de muziekzaal van het admi raliteitsgebouw dat tijdens de verbou wing van Downingstreet nr 10,welke twee jaar zal duren, het hoofdkwar tier is van de Britse eerste minister. Engeland heeft Kroesjtsjefs betoog, waarin hij van een nieuwe topconfe rentie gewaagt, met gemengde gevoe lens ontvangen. Enerzijds put Kroesj tsjef zich uit in vriendelijkheden tegen over Macmillan en prijst hij hem vlei end voor zijn staatsmanswijsheid maar anderzijds beschuldigt hij de Britse premier ervan de koude oorlog te wil len voortzetten. Kroesjtsjef geeft het Westen de schuld van de toeneming der internationale spanning en richt zijn kritiek voornamelijk op de Verenigde Staten en West-Duitsland. De Russen voelen zich wat de Engelsen betreft meer teleurgesteld, dan geërgerd. Weer dreigement Kroesjtsjef zegt, dat Macmillan Ame rika ongemotiveerd in bescherming tracht te nemen. Volgens Kroesjtsjef was de Britse premier gekend in de Amerikaanse plannen tot het maken van provocerende vluchten en op de hoogte van de koers welke de R B-/47 Prinses Irene ontving gisteren in Paleis Soestdijk, waar zij haar 21ste verjaardag vierde, een delegatie van het garderegiment ..Prinses Irene". Adjudant-onderofficier A. van Wijk en dienstplichtig soldaat J. B. Eshuis boden de jarige een tweetal lampen aan. Verder wordt bepaald, dat het front zijn programma van uitvoering dient te grondvesten op de geleide democratie, geleide economie, het Indonesische so cialisme en nationale samenhang. Naar in Indonesië algemeen wordt aangenomen zal de nieuwe organisatie werken als een massale groepering van aanhangers der nationale revolutie, die voorstanders zijn van samenwerking tus sen de regering en de politieke partyen en zal zy tegelijkertijd de rol vervul len van „waakhond over deze politieke partyen". X-15 nog sneller Het Amerikaanse raketvliegtuig X-15 blijkit bij de proef van donderdag niet een snelheid van 3.460 km/u. maar van 3.530 km/u. te hebben bereikt. Dit heeft de Amerikaanse luchtmacht na een hernieuwd onderzoek van de instrumen ten meegedeeld. Auto tegen boom Met een klap, die tot ver in de omtrek te horen was, is een Duitse personen auto gisteren tegen een boom gereden te Hummelo aan de Rijksweg Doetin ch em-Doesburg, nadat de wagen eerst een viertal betonnen paaltjes had ge ramd. Twee personen, de 24-jarige bestuur der uit Bocholt (Duitsland) en een naast hem zittende 84-jarige dame, eveneens uit Bocholt werden uit de wagen geslingerd en waren op slag dood. Twee andere inzittenden moesten naar het ziekenhuis te Doetinchem worden overgebracht, waar in de loop van de middag een van de twee, een 34-jarige mevrouw, overleed. Haar 9-jarig zwaar gewonde zoontje verkeert niet in levens gevaar. Vermoedelijk heeft de bestuur der de vrij scherpe bocht in de weg niet opgemerkt. De wagen werd totaal vernield. OLYMPISCHE SPELEN Verzeker U van een goede plaats met 'n PHILIPS T.V. va. f695.—. LANGE MARE 66 Prettige betaling. Uit het Leidsch Dagblad van 7 augustus 1860: Z.M. heeft de doodstraf, waar- 1 I toe een dienstmeisje te Zaandam wegens vergiftiging was veroor- deeld, in tien jaren tuchthuisstraf veranderd. (Advertentie). Men vraagt bij fatsoenlijke lieden hier ter stede, j voor een studenteene vrije ka- mer, onder genot van Tafel en Huiselijk verkeer. Reflectanten worden verzocht hunne betrekking i op te geven. Men gelieve zich te adresseren franco Letter L. aan J. C. Loman Jr., Boekhandelaar te Amsterdam. Ullllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1