POPPENKAST IN KONGO EEN NAAR DECOR VAN TEGEN CHAOS ZWITSAL Nieuive ministersoude diplomaten en voorts een exotische (rode) bloem: madame Blouin Omvangrijke Belgische hotelier op cocktailparty in nieuwe rol Nederlands gezin zwaar gewond bij een botsing op de Autobahn Carel Briels heeft nieuw groots plan „Europa zonder paspoort" Franse economische toestand is niet goed, maar ook niet slecht HOEDER WORDEN. Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 5 augustus 1960 Derde Had no. 30117 (Van onze Reisredacteur W. L. Brugsma) Leopoldstad, augustus De regering van Kongo recipieert. Van de rivier komt een koele avondbries, die door de jacarandas en de bougainvilles van de magnifieke tuin en over de wangen van gasten en gastheren strijkt. De gastheren zijn Kongolese ministers op schoe nen, die kraken van de nieuwigheid en die de beleefdheidsformules prevelen, die zij van de paters hebben geleerd: „Dag meneer, hoe gaat het met U? Ik ben de minister van Openbare Werken". Men moet dozijnen excellente rechterhanden schudden, want Kongo heeft 37 ministers! Men ziet er verder diplomaten, een paar cracks uit de grote landen en verder de eertijdse consuls, die buiten hun toedoen door de loop der gebeurtenissen naar ambassadoriale hoogte zijn ge stegen. Er zijn de journalisten en fotografen, die het rode stof van Matadi en Loeloeaburg uit hun pakken hebben geklopt en die zich bezorgd afvragen of de Whisky wel koud zal zijn. De whisky is koud, want het buffet wordt verzorgd door een omvangrijke Belgische hotelier, die twee jaar terug de Kongolese evolué's nog uit zijn etablis sement schopte, maar hen vandaag buigend als „monsieur le ministre" toespreekt. zende schouders af te leiden. Twee ga zellenogen glijden koel over de gasten. „Madame Blouin", fluistert iemand en inderdaad, zij is het: de Mata Hari van Kongo. Een Afrikaanse grootmoeder heeft haar huid de warmte en haar be wegingen de soepelheid gegeven, die haar hier tussen de zwoele bloemen het mid delpunt maakt van een ring corres pondenten, die van het Duitse dames weekblad zo goed als die van de Times. Mijn makkers trekken hun krachtigste gezichten voor dit treffen tussen roman tiek en politiek en laten het opschrijf boekje in de binnenzak. Madame Blouin is een communistische agente, die in Moskou een cursus volgde in het verwekken van opstand. Van Guinee uit kwam zij hierheen, nu is zij adviseuze van vice-premier Gizenga en chef van het protocol van de regering. Dat brengt haar beurtelings in de po sitie van W. I. Lenin en Amy Groskamp- Ten Have. De ene dag indoctrineert zij Kongolezen in de Marxistische heilsleer, de volgende verschaft zij opheldering over de vraag in welke hand men de vork moet vasthouden en leert zij dat men niet mag zeggen: „Dat lust ik niet", maar „Neen, dank u, aan de smaak hier van heb ik mij nooit geheel kunnen wennen". Een trage hymne Er zijn voorts officieren van de Force Publique, enigszins beducht uit de ooghoek aangestaard door de blan ken en hun dames, want twee weken geleden waren zij nog muitende kor poraals, die zich weinig aan het pro tocol gelegen lieten liggen. De vrees is ongegrond: de mannen met de fonkel nieuwe balken en sterren gedragen zich of zij voor het feest een kilo stijf sel hebben ingenomen, trekken voort durend hun jasjes recht en weigeren zelfs de biefstuk tartare, die op het rijkvoorziene buffet prijkt. In de don kere hemel van Afrika stellen de rof felende motoren van een Amerikaanse Globemaster die meel brengt, onze ge wetens gerust. De Kongolezen in de cité's krijgen ook eten, al is het brood met niets erop. Aangenaam gestreeld door al deze keurigheid, springt iedereen stram in de houding, pink op de naad van de broek, wanneer het militaire orkest in de hoek van de tuin een traag en plech tig lied de lucht inblaast. Niemand heeft het eerder gehoord, maar het klinkt zo melig, dat het voorzeker het Kongolese volkslied zal zijn. Achteraf blijkt dat een misvatting, het is een Belgische hymne, die „Op naar de toekomst" heet en ein digt met de woorden: „God bescherme de Koning en België". Bij alle beslom meringen van Kongo's voortijdige ge boorte was men nog niet aan de con structie van een nationale hymne toe gekomen, maar omdat men toch iets plechtigs wilde hebben om bij in de houding te staan, putte men dit opus uit de liederbundel van de missieschool Langzaam en onzeker, als een heel ouderwets vliegtuig, geraakt dan einde lijk de conversatie van de grond. Een Kongolese onderstaatssecretaris staart geïnteresseerd naar de schoenen van een Europese handelsattaché. „Heeft u die hier gekocht?". „Inderdaad". „Bij Bata?". „U raadt het". „Kosten ze 500 frank?". „Precies, maar hoe weet u dat?". De Kongolees glimlacht: „Een maand ge leden stond ik ze nog te verkopen". Het diplomaatje, dat zijn eigen bescheiden afkomst achter een geleend accent ver bergt, is tot in het diepst van zijn ge ringe ziel geschokt. Ik spreek een zojuist afgeleverde ko lonel van het Kongolese leger aan. „Vreest u geen troebelen in de Afrikaan se wijken, nu driekwart van de mensen werkloos zijn en straks geen geld meer zullen hebben om eten te kopen?". De kolonel blijkt onbevreesd. „Alles komt voor elkaar nu wij onafhankelijk zijn. Neem mijn eigen geval: twintig jaar korporaal en nu, na de onafhankelijk heid. automatisch kolonel. Zo zal het met alle Kongolezen gaan". Ik voorspel de industrie van koperen sterren en balken een gouden toekomst in Kongo, de kolonel valt mij getroffen bij. De Mata Hari van Kongo De blikken van mijn achtenswaardige collega volgend zie ik een fabuleuze verschijning: een kleurige Guinese „pag- ne" omhult 28 jaar harmonische groei. Een diamant in het haar probeert te vergeefs de aandacht van twee glan- IJdelheid. De pogingen om haar onder het mom van een interview voor een tête a tête te strikken mislukken. „Romantiek", zegt madame Blouin en men zucht van des illusie, „is onzin. En wat zeurt u over persoonlijk geluk. Mijn geluk is dat van de massa". Madame Blouin offert haar liefde slechts op het altaar van de partij. Als zij een minister kust, denkt zij aan de overwinning van de arbeidersklasse. Zachte bolster, harde pit? Nee, haar ijdelheid blijkt onbeschadigd. Als iemand vraagt hoe zij haar naam spelt vlam men haar ogen: „Wat, weet u dat niet? Mijn naam heeft op alle voorpagina's van de wereldpers gestaan". Met de troostrijke gedachte, dat die ijdelheid toch een kans laat, gaat men slapen want de volgende ochtend vroeg zal er een parade zijn omdat de gewezen sergeant Victor Loendoela dan bevel hebber gaat worden van het Kongolese leger. Dat blijkt een gelukkig bestier, want de waarnemend opperbevelhebber, minister Mpolo, die meteen als generaal begon, manoeuvreert zo ongelukkig met zijn sabel, dat iedere keer als hij die weer in de schede wil steken het gevaar van meervoudige maagperforatie rijst. De stafchef, die zijn generaalspet onder een hoek van 45 graden op de krullebol draagt, zegt hem voor, wanneer hij moet salueren, hetgeen daardoor steeds ver traging ondervindt. Goedwillend man Mpolo, die de beker van het kortston dig militair geluk tot op de bodem wil ledigen, zaait verwarring in de ceremo nie door ineens te commanderen: „Nu wil ik dat de troepen voor mij parade ren". Maar de 2500 Kongolese militai ren, ijzerharde jongens en weer glim mend gepoetst alsof er nooit gemuit, ge plunderd en verkracht was. weten wel dat dit niet op het programma staat en zij blijven onbewogen op hun plaats. Die N.S. wilden niets van WaUetjesfilm weten De "Nederlandse Spoorwegen hebben hun medewerking ontzegd aan de Ita liaanse film, die regisseur Luciano Emmer maakt over de Amsterdamse Walletjes In het scenario van de film, die waar schijnlijk Het meisje achter het ven stergaat heten, was een scène opge nomen, die zich zou moeten afspelen op het Centraal Station in Amsterdam, waar een Belgische stoomtrein met een Italiaanse mijnwerker aankomt Deze mijnwerker is uit Flenu, in het mijn- district De Borinage, vertrokken om in Amsterdam contact te zoeken met een der Walletjesfiguren. Voor deze scène had men van de Belgische Spoorwegen de medewerking gekregen. Het treintje zou namelijk naar Amsterdam stomen en alles was gereed om daar opnamen te maken. Toen de Nederlandse Spoorwegen er evenwel lucht van kregen, dat de film voornamelijk zou handelen over de praktijken op de Amsterdamse Wal letjes, weigerden zij een filmvergun ning af te geven. Dit heeft nogal wat stof doen opwaaien en de Italiaanse gezant heeft zelfs getracht, bij het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat te bemiddelen. De Spoorwegen waren ech ter niet te vermurwen, temeer daar men al jaren de strijd voert tegen de runners, die voor het Centraal Station reizigers naar de Walletjes lojcken. Men heeft de Belgische Spoorwegen te verstaan gegeven, dat men de trein daar beter kon houden, omdat van fil men op het Centraal Station in Am sterdam geen sprake zou zijn. De scène is nu opgenomen op het station van Antwerpen. Vrou w tijdens de huwelijksreis omgekomen Gistermiddag zijn by Dibbersen op de Autobahn tussen Hamburg en Bremen twee Nederlandse auto's met elkaar in botsing gekomen. Voorzover bekend, is daarbjj een 14-jarig Engels meisje om het leven gekomen. Twee Engelsen en vier Nederlanders uit één gezin zyn gewond opgenomen in het ziekenhuis te Buchholz. Het ongeluk gebeurde, doordat van een in Botterdam gehuurde auto een band sprong. De wagen vloog de baan voor de tegenovergestelde rijrichting op en kwam daar in botsing met een kleine personenauto van de familie Van Opheusden uit Nieuw Weerdinge. Na de botsing vlogen de auto's in brand. De dochter van het Engelse echtpaar, dat de Rotterdamse auto had gehuurd, is aan brandwonden bezweken. De ouders van het meisje, de heer en mevrouw Lloyd uit Londen, zijn opgenomen in het ziekenhuis, evenals de vier inzittenden van de auto uit Nieuw Weerdinge, een echtpaar met twee kinderen (8 en 6 jaar oud), die allen zwaar gewond zijn. Twee postbeambten, die het eerst op de plaats van het ongeluk waren, hebben de inzittenden uit de brandende wrakken bevrijd. Op de Rijksweg Roermond-Sïttard is gistermorgen de 22-jarige mevrouw B. van der Weiden, uit Apeldoorn, om het leven gekomen bij een auto-onge luk. Haar man werd ernstig gewond. Het slachtoffer was eergisteren pas ge huwd,. Het paar was op huwelijksreis in een kleine auto. Het ongeval ge beurde toen de heer Van der Weiden, die de auto bestuurde, naar links uit week omdat een voor hem rijdende wagen plotseling afremde; daarop ont stond een botsing met een tegenligger, waarbij mevrouw Van der Weiden uit de wagen werd geslingerd. Zij overleed vrijwel onmiddellijk. Op de weg UtrechtDe Bilt, ter hoogte van de Bunnikseweg te De Bilt, is gisteravond om kwart over zes een ernstig verkeersongeval gebeurd. Hier bij werden twee personen gedood en een zwaar gewond. Een kleine perso- President Kasavoeboe voor het eerst in (Belgisch) uni form, inspecteert de troepen. parade en het is een indrukwekkende blijft gereserveerd voor de nieuwe op perbevelhebber Loendoela, die inderdaad een echte soldaat is met de campagnes van Abessinië, Egypte, Joego-Slavic en Birma in de ransel. Loendoela verheft zich stram, droog en hard is het saluut, naast een kleine, ronde man die voor het eerst een uniform aan heeft: president Kasavoeboe. Nog nooit heb ik „Papa Kasa", de kleine, lieve, ernstige burgemeester zo ongelukkig gezien. De koppelriem schaaft zijn buik, de sabel laat hij ang stig onberoerd, hij wil steeds zijn pet af nemen voor al die hoge militairen om hem heen. Hij glimlacht pas als de me nigte van vrouwen en kinderen hem hartelijk toejuicht. Ik kan mij vergissen, maar ik meen van zijn gezicht te lezen, dat deze poppenkast tegen een decor van chaos niet de onafhankelijkheid vormt, die hij, een eerlijk en goedwillend man, zich had voorgesteld! De parade is afgelopen en de corres pondenten gaan naar het postkantoor. - Daar bedient een Vlaamse jongen, die 1 lows zullen terrassen worden aangelegd, Gerard Oostens heet, In zijn doöie een- avenals °P de Platte daken van de ge- tje de zes telexUjnen van Leopoldville.louwen, waardoor in en op iedere bun- Hij is totaal overwerkt en heeft zwarte 1 S,atow vierhonderd zitplaateen gesoha- wallen onder zijn rooddoorlopen ogen. j pen J0"ien- Vanaf deze zitplaatsen zul- Vandaag of morgen zal hij wel instorten, ien, bezoekers uitzicht hebben op een maar dat zal dan gebeuren op zijn post, harfcyormig P°dlum -Het hart van Eu- die hij niet verlaten heeft. De tragiek Iropa waarop dagelijks yoarstellin- Voor een half jaar in 1962 Een grandioos vermaakcent rum nabij Weert Carel Briels, de man, die naam heeft gemaakt met de organisatie van verschillende spectaculaire openlucht shows, werkt aan de verwezenlijking van een nieuw plan: een toeristisch centrum, dat de naam „Europa zonder paspoort" zal moeten gaan dragen. Dit centrum, waaraan negentien Westeuropese landen zouden deel nemen, zal gevestigd worden op het terrein van „De IJzeren Man" nabij Weert in Limburg. De organisatoren hebben in het hoofd deze expositie zes maanden te laten duren. Als openings datum werd tijdens een gisteren in Amsterdam gehouden persconferentie 1 mei 1962 genoemd. Carel Briels wil in de bosrijke omge ving rond het achttien hectare girote meer van „De IJzeren Man" elk deelne mend land de beschikking geven over een grote bungalow, die geheel ingericht zal worden naar de karakteristieken van het betreffende land. Voor deze bunga- van Kongo, is dat er zo weinig Kasavoe boe's en Oostensen zijn en dat de brug tussen hen inzakt onder de last van domheid en angst, een catastrofe, bege rig gadegeslagen door de vissers in het troebele water dat onder die bezwijkende J brug kolkt. gen gegeven zullen worden door beken de Europese artiesten. Daarna motel De negentien bungalows zullen in een halve cirkel geplaatst moeten woeden, Baumgartner en Mendès-France zijn het in de hoofdzaken wel met elkaar eens Krachtsinspanning van bevolking is niet voldoende (Van onze Parijse correspondent) Voor hij met vakantie ging heeft Wilfried Baumgartner, eerst sedert lange jaren gouverneur van de Franse circu latiebank het is tekenend, dat nie mand nu direct de naam van zijn opvol ger kan zeggen en thans minister van Financiën van generaal De Gaulle, een persconferentie gehouden, waarin hij een en ander, zij het weinig, heeft verteld over de economische en financiële positie van Frankrijk. Een van zijn eerste uitdrukkingen geeft eigenlijk de toestand precies weer: alles, zo zei de minister, gaat niet zo erg goed, maar ook helemaal niet zo erg slecht. Verder heeft hij laten weten, dat de deviezenpositie van Frankrijk de laatste jaren zó was verbeterd, dat zij eigenlijk een van de beste was sedert de bevrijding van het land. Eind 1958 was het nadelig saldo van de Franse betalingsbalans 2.5 miljard dollar en thans is het „slechts" een half miljard dollar. Toch zijn de schulden hoger dan de verderingen en dat eist voorzichtigheid zoals minister Baum gartner het uitdrukte. De recente prijs stijgingen wilde de minister niet al te ern stig nemen. Wel heeft hij er op gewezen dat de krachtsinspanning van de Franse natie onverminderd moest worden ge handhaafd. Die prijsstijgingen, verdeeld over gevarieerd terrein (brood, gas, luis tergeld, huur, aluminium, wijn, worst, transportkosten in en rond Parijs) heb ben tot gevolg, via het index-cijfer van de prijzen, dat het S.M.I.G., het mini mum uurloon in het industriebekken van Parijs, per 1 oktober a.s. zal worden verhoogd. Ook in dat opzicht doet de Franse regering alsof er niets is gebeurd die prijsverhogingen, zegt zy. zijn in genen dele het gevolg van een inflatio- nistische tendens en van de wens van de regering „orde op znk-n te stellen". Dank zij salarisver'"! ^ngen en opvoering van het aantal werkuren is de koop kracht van de arbeiders thans aanzien lijk hoger dan het vorig jaar. Ook met betrekking tot de opvoering van produk- tie was Baumgartner nogal optimistisch. Zware militaire lasten Het is waarschijnlijk niet helemaal toevallig, dat Pierre Mendès-France in „l'Express" van gisteren, waarin hij tegenwoordig een wekelijks interview met zichzelf publiceert (vragen en ant woorden komen van zijn secretariaat) het ook heeft over de economische toe stand van Frankrijk. Hij is trouwens sedert jaren bevriend met Baumgartner en beide mannen ontmoeten elkaar ge regeld. Ook P.M.F. zegt: de economische toe stand is noch echt goed, noch echt slecht te noemen, wat mij nogal treft is de onzekerheid van de toekomst, die in tegenstelling is met de officiële redevoe ringen. Ik geef toe, dat de industriële produktie 7 tot 8 pet hoger ligt dan het vorig jaar, maar 1958 en 1959 waren slechte jaren en kunnen niet als bases dienen. En Mendès-France noemt cijfers voor Duitsland en Italië, namelijk stij gingen van de industriële produktie van 15 en 20 pet. P.M.F. is van oordeel, dat de verho ging in Frankrijk eerder het gevolg is van de internationale conjunctuur dan van bijzondere verdiensten van de Fransen. Mendès-France zou Mendès- France niet zijn wanneer hij niet terug zou zijn gekomen op de te hoge militaire uitgaven van Frankrijk. Onze militaire lasten, zo zei hij, zijn te zwaar, zwaar der dan die van welk ander Europees land ook. Wanneer wij de 12 pet, het deel van het nationale inkomen dat bij ons aan militaire uitgaven wordt be steed, zouden kunnen terugbrengen tot 7 of 8 pet, zoals Duitsland, zou het economisch probleem voor ons land andere gezichtpunten tonen. Onze indirecte belastingen zouden kunnen worden verlaagd en onze in vesteringen verhoogd. P.M.F. oordeelt ook het produktieplan van de Franse regering voor de eerstvolgende jaren onvoldoende. Waarom? De produktie is niet genoeg gestegen, de bevolking neemt toe en de stijging van 5 pet, welke de Franse regering had voorzien zal zeker zodanig, dat men er na afloop van de expositie een motelruimte va.n zou kun nen maken, maar een definitieve be stemming hebben deze gebouwen nog ndet gekregen. Volgens Carel Briels zou met dit pro ject een bedrag van vier en een half mil joen gulden gemoeid zijn. Uit zeven van de negentien landen, die in aanmerking komen om aan het project deel te ne men, heeft Carel Briels. naar hij giste ren meedeelde, reeds volledige garanties ontvangen. „Totnutoe berust alles op particulier initiatief," zo verklaarde hij, „Diverse grote buitenlandse bedrijven hebben reeds investeringen in het plan toegezegd." Men heeft niet de pretentie de „Expo" na te bootsen. Het is de bedoeling van het plan de charme van Europa en daar door de Europese eenheidsgedachte, tot uitdrukking te brengen. Zoals Carel Briels zelf zei: „Op een andere wijze, dan zoals bijvoorbeeld Euratom, KSG en EEG dat doen". Er zouden verschillende „lamdenda- gen" georganiseerd worden en men hoopt ook de Eurovisie te kunnen uit nodigen om een aantal uitzendingen vanuit „De IJzeren Man" te verzorgen. Grote pier Op een grote pier, die zich uitstrekt tot ver in het meer, zal een Europees auditorium gebouwd worden, geheel „Eu ropees" ingericht in de kleuren groen en wit (maar de kleuren van de Europese Vlag). In het nabij dit terrein gelegen ge bied „De Kleine IJzeren Man" hoopt men daarnaast nog een vermaakcentrum te Stichten, maar de plannen hiervoor verkeren nog in het beginstadium. Carel Briels zal tijdens de komende weken een grote Europese tournee onder nemen, om bedrijven in de verschillen den landen definitief voor het plan te in teresseren. Op 1 februari van het vol gend jaar hoopt men de eerste spade in de (gemeentelijke) grond te steken. De loco-burgemeester van Weert, mr. S. H. F. Smeets, deelde naar aanleiding hiervan mede, dat zijn gemeente defini tief met Carel Briels in onderhandeling zou treden, zodra zijn plannen een vaste gestalte hebben gekregen. De grond zou hem dan in erfpacht gegeven worden. „Hoewel een en ander grote financiële lasten voor onze gemeente met zich mee zal brengen (verbetering van wegen en aanleg van parkeerruimte)", zo ver klaarde de heer Smeets, „volgen wij de vordering van de plannen op de voet en hopen wij, dat het plan gerealiseerd zal worden. Voor het toerisme in Limburg in het algemeen en voor Weert in het bij zonder zal „Europa zonder paspoort" van groot belang kunnen worden," aldus de Weertse loco-burgemeester. Inbreker te Den Bosch na achtervolging ontsnapt Een Eindhovense inbreker, die donder dagmorgen in 's-Hertogenbosch voor de rechter-commissaris geleid zou worden, heeft kans gezien om op het moment, dat hij door Eindhovense politiemannen in het paleis van Justitie gebracht zou worden, aan zijn bewakers te ontsnap pen. Hij was met een paar sprongen op het muurtje van de stadswal tegenover het paleis en sprong meteen in de daarlangs lopende gracht. Aan de overkant geko men ontdeed hij zich van zijn natte kle ren en rende het Bossche Broek in. Het duurde enige ogenblikken voor de Eind hovense politiemannen wisten, waarlangs zij een kans hadden per auto de vluch teling te achtervolgen. De inbreker had toen echter reeds een aanzienlijke voor sprong, die hij grotendeels kon behouden omdat de auto op een smal weggetje vastliep. In de bossen van het landgoed „De Pettelaar" raakten de agenten het spoor bijster. De vluchteling is nadien nog in Den Dungen gesignaleerd. Tot laat in de avond werd vergeefs jacht op hem gemaakt. niet worden bereikt, is trouwens niet voldoende en blijft achter bij die van de buurlanden en zelfs bij de landen aan gene zijde van het ijzeren gordijn. Vol gende week, zo heeft Mendès-France aangekondigd in zijn auto-interview, zal hij met voorstellen komen om de Franse economische toestand te verbeteren. nenauto met drie inzittenden, komende uit de richting Bunnik, stak de vooiv rangsweg over en werd gegrepen door een uit de richting Zeist komende vrachtauto met aanhangwagen, be stuurd door een 23-jarige man uit Rot terdam. De auto draaide om zijn as en de 76-jarige chauffeur R. K. Ar- kema uit Bilthoven en zijn medepassa gier, de ongeveer 70-jarige heer J. de Jong en mevrouw De JongStark, eveneens uit Bilthoven, werden eruit geslingerd. De heer Arkema kwam onder een wiel van de vrachtauto terecht en was op slag dood. De heer De Jong werd zeer zwaar gewond overgebracht naar het Diaconessenhuis in Utrecht, waar hy inmiddels is overleden. Mevrouw De Jong liep een schouderfractuur en ernstige snywonden op. Gistermiddag omstreeks half vier is de 12-jarige Volkert Brandsma uit Dalfsen door een auto aangereden en bijna op slag gedood. Het ongeluk ge beurde in de buurtschap Zwiep by Lochem. De jongen kampeerde daar met een ploeg jongens en meisjes. Er zou een oriëntatierit gehouden worden en de jongens en meisjes gin gen daartoe in groepjes van vijf plus een leider op pad. De afspraak was dat de leider bij de nadering van een auto een fluitsignaal zou geven ten teken dat de kinderen uiterst rechts moesten gaan rijden. Kort na het vertrek van een groep jongens naderde op de weg Lochem-Barchem een bestelauto. De leider floot en de jongens gingen hele maal rechts rijden; daarbij haakten twee hunner met de sturen in elkar. Het gevolg was dat Volkert Brandsma tegen de juist passerende auto viel, bestuurd door een aannemer uit Eiber- gen. De andere jongen kwam in de berm van de weg terecht en liep geen letsel op. In de R.-K. Ziekeninrichting in Hil versum is gisteren overleden de 83-ja- rige mevrouw J. BleeksmaAukema. Zij werd woensdagmiddag aangereden door een 40-jarige motorrijder, toen de bejaarde dame van de beveiligde over steekplaats in de Langestraat bij het Hilversumse politiebureau gebruik maakte. Zij kwam evenwel door de bot sing achterover te vallen en is daar bij zo ernstig gewond geraakt, dat zij later in het ziekenhuis is overleden. f> Vanmorgen tegen zeven uur is de 10-jarige Hennie van Zwieten, die per rijwiel op weg was naar de kerk, te Mijdrecht aangereden door een zware vrachtauto met aanhangwagen. Het kind werd zo ernstig gewond, dat het tijdens het overbrengen naar het zie kenhuis is overleden. De 52-jarige kruidenier, de heer A. Verkaik, voor wiens winkel de aanry- ding gebeurde, liep naar buiten en overleed ter plaatse tengevolge van de hevige schrik. Advertentie C Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter* opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE Premier Menzies: „Nederland is niet agressief" Nederland heeft het volste recht oor logsschepen in de wateren rondom Nieuw-Guinea te hebben, aldus de Australische premier Robert Menzies, die dit zei in antwoord op vragen van journalisten. Hij voegde er aan toe: „ik ben er vol komen zeker van dat de Nederlandse strijdkrachten in dat gebied slechts 'n fractie zijn van die van Indonesië. Ik ben er even zeker van dat de Neder landers geen uitdagende houding aan nemen en dat zij geen reden hebben om dit te doen. En tenslotte ben ik er ook zeker van, dat de Nederlandse oorlogsschepen geen Indonesische wateren zullen binnen varen", aldus Menzies. De Australische eerste minister ver klaarde ook nog dat de Australische uit nodiging aan de Indonesische president Soekamo, om Australië te bezoeken, nog steeds geldig is. Mexicaanse politie en studenten slaags Ongeveer vijfhonderd man Mexicaanse politie, waaronder leden van de gehei me dienst en bereden agenten, hebben gisteravond in de hoofdstad Mexico meer dan tweeduizend betogende stu denten met traangasbommen, gummi stok en sabel uiteengejaagd. Volgens schattingen van het Roode Kruis zijn meer dan honderd studenten gewond. De toestand van vele hunner is ernstig. Meer dan tweehonderd studenten wer den door de politie gearresteerd. De politie gebruikte meer dan vijf honderd traangasbommen. De studen ten verweerden zich met het werpen van stenen en bakstenen. Voorts han teerden zij loden pijpen en messen. De „slag" duurde ongeveer een uur. De studenten hadden betoogd tegen een klein aantal hoogleraren,die ver scheidene weken geleden een wilde sta king hadden gehouden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9