Laatste nieuws DE KATER Veel amusement op eerste dag van zomerfeest Wassenaar VRIJDAG 5 AUGUSTUS I960 De jeugd van Wassenaar, maar ook vele ouderen hebben zich eergisteren de hele dag prettig kunnen amuseren met de verschillende onderdelen van 't Wassenaarste zomerfeest. Nadat de muziekvereniging Excelsior in de vroe ge morgen voor een feestelijk begin van de eerste dag gezorgd had, trad op het terrein aan de Berkheistraat de jeugd van 6 tot 14 jaar aan voor ver schillende wedstrijden zoals een step- penrace, ringsteken per fiets, stoelen dans, zaklopen, het eerst aan de trein, een bekerrace en ruitergevechten. Be stuursleden van de Wassenaarse Oran jevereniging traden als spelleiders op en tal van kinderen werden verrast met een aantrekkelijke prijs. ,s Middags was er nogmaals muziek, nu van de drumband van Excelsior. En daarna hebben honderden belang stellenden naar hartelust genoten van een vermakelijke voetbalwedstrijd voor gekostumeerde spelers. Er waren opval lend veel vrouwenfiguren in de twee teams die elkaar bestreden. De tekenwedstrijd voor meisjes op 't asfalt van de Duinrellweg was een nieuw programmapunt, dat een groot succes werd. Languit op het asfalt ge legen maakten de meisjes van 8 tot en met 13 jaar hun kleurige tekeningen in het rechthoekige vakje asfalt, dat hun was toegewezen en deskundige juryle den beoordeelden de prestaties. In de vooravond was, terwijl de drum band „Wassenaar" een rondgang maak te, veel publiek op de been voor het bij wonen van de volksspelen in de Berk heistraat. Behalve het traditionele kuip jesteken, waarbij menige deelnemer 'n nat pak haalde, stond er deze keer ook een bierestafette op het programma, waarbij het er om ging een glas bier zo snel mogelijk op te drinken. Een team van zes Leidse studenten won de strijd en kwam daarna nog uit in een ererondje tegen bestuursleden van de Oranjevereniging. HILARITEIT Veel hilariteit bracht de wedstrijd op de hindernisbaan, waarbij de deelne mers getooid in een hoge hoed en voor zien van paraplu en koffer een aantal hindernissen moesten nemen, onder meer een boegspriet over een tamelijk diepe plas water. Tot 's avonds laat was er daarna nog gezellige bedrijvigheid op het kermis terrein, dat voor het eerst aan de dr. Mansveltkade was ingericht. Uitslagen KINDERSPELEN Steppenrace: l.Pim Westgeest, 2. Lia van Leeuwen; 3. Prank Slats. Zaklo pen: l.Arie Beijersbergen; 2. Jan Tiche laar; 3. Johan Kareis; Bekerrace; 1. Leny Hendriks; 2. Marijke Bloem; 3. Els Parlevlier. Ruitergevecht: 1. Peter Sluimers; 2. Elbert van 't Slot; 3. Adrie Looyestein; Stoelendans: 1. Gerda Ver- hart; 2. Marieke van Leeuwen; 3. An neke v. d. Ploeg; Eerst aan de trein: 1. Jan Winnubst; 2. Joop Messemaker; 3. Wim van Leeuwen. Ringsteken: 1. Har ry Stuiven wold; 2. Cobie Haasnoot; 3. Ada Delver. TEKENWEDSTRIJD 8 en 9 jaar: 1. Maria Remmerswaal; 2. Susan v. d. Holst; 10 en 11 jaar: 1. Olga Knijnenburg 2. Tootje van Noort; 12 en 13 jaar: 1. Christien v. d. Holst 2. Tineke Veloo. VOLKSSPELEN Eerst aan de trein: 1. J. v. d. Kooij; 2. P. Wisse; 3. H. van Deursen. Kuipjesteken: 1. Ludwig van Leeuwen; 2. Maarten Oldenburg; 3. Piet Knijnen burg. Zweeds schip gestrand Vanmorgen omstreeks half twaalf is op het Bornrif ten noorden van Ame land het Zweedse stoomschip .Portos" gestrand. Het schip was op weg van Göteborg naar Engeland. De redding boot van Ameland, de ,,Dr. Willem Hendrik van Rietschoten", is ter as sistentie uitgevaren. De „Portos" meet 1500 ton en is geladen met hout. De OEGSTGEEST Joh. Uittenbogaard begraven Gistermiddag had op het kerkhof van de Groene- of Willibrordkerk de begra fenis plaats van de heer Joh. Uitten bogaard. Er bestond daarvoor zeer grote belangstelling. Mevrouw Du Boeuff vertegenwoordig de de burgemeester. De dienst in de kerk werd geleid door ds. B. C. Visser, die uit de eerste Johan- nesbrief het vierde hoofdstuk las, welk bijbeldeel niet alleen graag tijdens zijn leven door de heer Uittenbogaard werd gelezen, doch waarnaar hij ook getracht heeft te leven. Hij was iemand met grote liefde voor zijn medemens, hartelijk en spontaan, die graag vriendschap gaf en ook veel vriendschap heeft mogen ondervinden. Daarvan getuigden o.m. de vele bloem stukken bij de groeve, waar gesproken werd door de heer N. van Weizen, namens de Oegstgeester Oranjevereni ging, waarvan de heer Uittenbogaard meer dan twintig jaar bestuurslid was voor zijn aftreden in maart van dit jaar. Met opgewektheid heeft hij dit bestuurs- werk gedaan en daarmee de O.V. een grote dienst bewezen. Spreker maakte voorts gewag van de vriendschappelijke verhouding en merkte op, dat hij aan de overledene de herinnering bewaart van een werkzaam en gastvrij mens. Vervolgens sprak jhr. Van Breugel mede namens mevrouw Van Breugel— Thurkow uit Driebergen voor wie de heer Uittenbogaard op zo'n voortreffe lijke wijze het rentmeesterschap over hun landerijen heeft vervuld. De heer H. Sengers uit Amsterdam sprak voor de N.V. Verzekeringsmaat schappij U.A.S. Spreker wees op hetgeen de heer Uittenbogaard in de bedrijfs vereniging had verricht. Zijn zorg ging ook daar uit naar de in moeilijkheden verkerende medemens. De oudste zoon van de overledene, de heer A. Uittenbogaard sprak namens de weduwe en familie woorden van dank voor het ondervonden medeleven en de belangstelling bij de begrafenis. GESPAARD Aan de Rijkspostspaarbank te Oegst- geest werd in juli f. 125.392,08 ingelegd en f. 117.258,84 uibbetaald. Bromfietsers botsten Op het rijwielpad van de Rhijnzicht- weg ter hoogte van de Sumatrastraat in Oegstgeest zijn gisteravond omstreeks 6 uur twee bromfietsers, één uit Noordwijk en één uit Oegsbgeest, frontaal met el kaar in botsing gekomen. Verwonderlijk genoeg werden zij niet gewond. Wel wer den hun voertuigen zwaar beschadigd. Waarschijnlijk heeft een van de brom fietsers bij het inhalen niet op het te gemoetkomende verkeer gelet. BURGERLIJKE STAND Geboren: Niesje E., dr van S. Star en D. Lobs. Getrouwd: H. W. Th. Close, 27 jr en S, H. de Pagter, 22 Jr. J. A. Verhoeks, 23 jr en H. Hazers-van Gorkum, 25 jr, Th. Nijs- sen, 22 jr en IJ. H. Donia-Schippers. 20 J. Hogervorst e.v. A. Vink, J. Uittenbo gaard, e.v. A. van de Gevel. VOORSCHOTEN POSTDUIVENNIEUWS De Postduivenvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht met jonge duiven vanaf St.-Ohislain Hornu, afstand plm, 193 km. In concours 302 duiven. Gelost 9.20 uur met zw-wind. Aankomst eerste prijsduif 12.06.14 uur, snelheid 1166.48 meter per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: C. Zwaan 1, 4, 6; J. P. v. d. Assem 2, 9; D. Brouwer 3; P. Aertssen 5; K. I. Waas dorp 7; P. d'Haens 8; F. Hendriks 10. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johanna M., dr van J. L. van der Geest en G. C. Janse, Agatha, dr van G. Thierry en J. C. H. Broeren, Anne E. H., dr van P. L. Streeder en J. C. Lucas, Arnoldus J., zn van Th. P. van Paassen en M. Vermue; Blanca G. M., dr van B. P. Duivenvoorde en G. M. Russchenberg, Kees zn van A. C. Neven en I. Pleljsier, Corne lia E.. dr van C. L. Meijer en A. C. L. Bakker, Geertruida H. A. M., dr van D. Brussee en J. P. Tebrugge. Ondertrouwd: J. C. Uljee en M. W, Klaassen, G. Schotman en J. M. van de Vlekkert. Getrouwd: J. P. J. Roos, 18 jr en C. W, J. van Veen. 18 Jr, L. van der Pols. 40 Jr en J. C. M. van 't Westende, 37 Jr. Overleden: L. van Tol, 43 Jr. e.v. van A. Koppert, D. J. Groenewegen, 76 Jr wed. van J. C. van der Kroft. WASSENAAR Voorrangskruising B. en W. hebben bepaald, dat de kruising tussen het oneven gedeelte van de Van Oldenbarneveldtwecj en de Lan ge Kerkdam een voorrangskruissing zal zijn. Het verkeer dat via deze weste lijke rijbaan van de Oldenbarneveldtweg het kruispunt nadert zal moeten stop pen en voorrang geven aan het verkeer op de Lange Kerkdam. Totnutoe was dit kruispunt beveiligd met oranje knipperlichten. RAADSVERGADERING De eerstvolgende openbare vergade ring van de Wassenaarse gemeenteraad zaï gehouden worden op woensdag 10 augustus des morgens te kwart over 9 in het raadhuis. BURGERLIJKE STAND Geboren: Astrid M. L., dr van M. A. Mlder en H. M. Tetteroo, Rene F., zn van J. Oudshoorn en C. A. Koelewijn. Richard M., zn van M. H. de Ruljter en T. M. J. van der Spek, Judith M., dr van F. P. J. Zwartjes en T. J. P. van Leeuwen, Chris tina, dr van J. D. Morien en G. Hofman. Ondertrouwd: M. Koopman en P. J. C. A. van Tilburg. W. Mioch en A. G. M. Snelderwaard: P. A. L. Damen en M. H. de Koek. A. T. van Marwijk en M. A. J. Krosse, F. H. Drontmann en B. S. G. Lam- pe. Getrouwd: H. Frentz en A. F. Schramm Belgisch protest in Washington De „New York Times" meldt, dat de Belgische ambassadeur te Washington, Scheyven, gisteren tegenover de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken, Herter, de klacht heeft geuit, dat de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjold, zich niet heeft gehouden aan een niet formele afspraak met België over het optreden van de troepen van de Verenigde Naties in Kon go. Volgens de Belgen zou Hammar- sjköld eerst met de minister-president van Katanga, Tsjombe, gaan spreken al vorens hg troepen van de V.N. naar Ka- tanga zou laten gaan. Het Amerikaanse blad meldt, dat zo wel het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken als de Belgische am bassade alleen wilden bevestigen, dat Scheyven donderdag met Herter over Kongo heeft gesproken. Volgens het blad zou Hammarskjold vervolgens proberen Tsjombe en de Kon golese minister-president, Loemoemba, tot een akkoord te brengen. Hammarskjold heeft echter geen po gingen in deze richting ondernomen, al dus heeft Scheyven Her ter volgens de „New York Times" gezegd. „Rassendiscriminatie" te Barneveld De laatste tijd blijkt het publiek een duidelijke voorkeur voor bruine eieren te vertonen. Voor de oorlog was het bruine ei iets meer waard dan het wit te. Aanvankelijk werd deze traditie na de oorlog voortgezet, maar gedurende lange tijd daarna maakte het gewicht de prijs uit en deed de kleur niets ter zake. Hierin is nu verandering geko men. Voor de export naar Duitsland blijkt voorkeur voor bruine eieren te bestaan, terwijl ook de consument deze wat liever zou kopen. In Barneveldse kringen spreekt men nu gekscherend van „rassendiscrimina tie". Het gevolg hiervan is, dat bruine eieren het eerst op de markt verhan deld zijn, zodat men soms kan spreken van een vlugge handel in bruine en een kalme handel in witte eieren. Bo vendien doen de bruine vaak f 0,25 per 100 eieren meer. Een ruwe schatting leert, dat de verhouding bruin-wit on geveer 60 40 is, zodat in dit geval 'n bruine meerderheid een witte minder heid onderdrukt. ENGELS VLOOTBEZOEK Van 7 tot 14 augustus zullen onge veer 30 kano's, bemand met Engelse mariniers en leerlingen van Engelse scholen, een expeditie (vaai'tocht) hou den van Den Helder naar Rotterdam. De kano's zullen naar Den Helder worden gebracht door de Engelse mij- nenlegger Hms Plower (805 ton) en een Engelse motortorpedoboot, welke sche pen van 7 tot 9 augustus een niet ope rationeel bezoek aan onze Marinestad brengen. Tegelijkertijd zullen in Den Helder arriveren de Engelse kustmijnenvegers Hms. Sheraton en Bossington (360 ton). H. Uit den Bogaard en C. E. Prins, W. A. Konijn en M. van Leeuwen, L. P. Compeer en J. A. Wubben. Overleden: A. Vis, 88 jr, D. A. Moerwljk 51 jr, Fr. H. Liefkes, 67 Jr A. J. de Bruijn, 51 jr. Nieuw onderhoud Bunche - Ts j ombe Ralph Bunche, Hammarskjölds rechterhand in Kongo, heeft van ochtend een onderhoud van een uur gehad met premier Tsjombe van Katanga. De bijeenkomst werd bijgewoond door vier Katangese stamhoofden. Zij zeiden later tegen verslaggevers, dat zij zich ge schaard hadden achter Tsjombe's verklaring, dat er verzet zal wor den geboden zo de V.N.-troepen Katanga mochten binnentrekken. Wij hebben tegen Bunche gezegd, dat wij op dit punt, maar ook in andere kwesties achter de regering van Katanga staan. Wij zijn voor een onafhankelijke Katangese rege ring en zullen de V.N. ervoor ver antwoordelijk stellen als er onlusten in Katanga mochten ontstaan na de intocht van de V.N.-troepen, aldus deze stamhoofden. Een medewerker van Tsjombe zei, dat er nog geen antwoord van Ham marskjold is ontvangen op het verslag, dat Bunche de secretaris-generaal van de V.N. gisteravond vanuit Elisabethstad heeft gezonden. Als Hammarskjold zijn betrekkingen met de regering-Loemoemba wil hand haven, zal hij nu een compromisoplos sing moeten zoeken, zo meent men in Elisabethstad. Deze oplossing kan moge lijk gevonden worden in het zenden van een symbolische strijdmacht van de V.N. naar Katanga. Maar het staat zeker nog niet vast, dat Tsjombe een dergelijke strijdmacht ongehinderd Elisabethstad zal laten binnentrekken. In Brusselse regeringskringen werd vandaag meegedeeld, dat de Belgische ambassadeur in Leopoldstad, baron Van den Bosch, niet van plan is uit Kongo te vertrekken vóór hg opheldering heeft ontvangen over zgn uitwgzing. Hg acht de verklaring van de Kongolese minister van Voorlichting, Kasjamoera, over zgn uitwijzing niet voldoende en wil dan ook wachten op een bevestiging hiervan van andere leden van 't kabinet-Loemoemba. Minister Kasjamoera heeft in juli vele opruiende verklaringen afgelegd. Van den Bosch acht het daarom verstandiger niet direct op de mededeling van Kasjamoera in te gaan, zo zei men in Brussel. Katangese militairen hebben vandaag trachten te beletten, dat een vliegtuig van de V.N. in Elisabethstad landde. Zij meenden dat er soldaten in zaten. Bunche, die op het vliegveld was, ging onmiddellijk naar de verkeerstoren en nam contact op met de piloot, die wilde landen. Hij kon de Katangese militairen geruststellen. Er zaten geen soldaten in. Het vliegtuig mocht toen landen. Later vertrok Bunche met hetzelfde toestel naar Leopoldstad. Korte, hevige brancl in lagere school Gisteravond is brand uitgebroken in de openbare lagere Prinses Margkeschool in Hillegom. Omstreeks half twaalf ar riveerde de brandweer met groot mate rieel onder commando van opperbrand- meester G. F. Flux, Zowel van het dak Ons kort verhaal door Margaret Penrose Mijnheer Todd is hier om U te spreken, zei ik. Wie is hij? U herinnert zich hem toch wel? Hij is één van onze liftbedienden ge weest. Verleden jaar ging hij met pensioen. Wat wil hij van me? U kunt hem beter ontvangen, mijnheer. Het was duidelijk hoe mijnheor Henry dacht over secretaresses, die gepensioneerde liftbedienden niet bui ten de deur kunnen houden, maar hij stond toch op, toen ik de bezoeker binnen liet. Zo, zo, Todd! Leuk je weer eens te zien!, hoorde ik hem zeggen toen ik de deur sloot. Het was toch gezellig, dat hij weer eens langs was gekomen, dacht ik. Grappig, dat hij nog steeds een wit overhemd droeg en een donkerblauw pak! Mijnheer Todd was een vrien delijk mannetje. Ik kan me nog pre cies herinneren, dat hij me de weg wees toen ik meer dan tien jaar ge leden bij de Algemene Verzekerings Maatschappij kwam werken. Hij kende iedereen van het personeel bij naam en dat was een hele pres tatie, want er werken bij de. Maat schappij méér dan duizend mensen en hij hield er van enkele woor den te wisselen over het weer of over de toto-biljetten, die hij verkocht. Hij was bij de Maatschappij geko men, nadat hij in de oorlog van '14'18 een arm had verloren. Onge veer vijf jaar geleden was hij plot seling grijs geworden en alhoewel hij even opgewekt als altijd bleef, be grepen we al gauw, dat zijn vrouw erg ziek was en dat haar enige toop bestond uit een operatie, waarvoor zij echter naar Engeland zou moeten gaan. Mijnheer Todd had wel wat ge spaard, maar 't was niet genoeg. Hij vroeg toen aan de Maatschappij een lening. Eén van de chefs trok zich de kwestie zó aan, dat hij een collecte onder het personeel organiseerde, welke bijna tweehonderd pond op bracht. Mevrouw Todd vertrok naar Engeland en kwam enige tijd later genezen terug. Hoe gaat het met Uw vrouw? vroeg ik hem die ochtend, toen hij bij mij binnenliep. Goed, dank U wel, zei hij. Weet U. juffrouw Logan, we zullen nooit vergeten hoeveel wij U allen verschuldigd zijn. Ach, zei ik, laat dat nu maar Ikv heb niet veel te zeggen, zei hij. Ik weet, dat het niet prettig gevonden wordt als je alsmaar blijft bedanken. Ik heb destije's een brief geschreven, zoals U zich misschien herinnert, en het daarbij toen gela ten. Maar dat heeft ons er niet van weerhouden dankbaar te blijven. We hebben altijd de hoop gekoesterd nog eens iets terug te kunnen doen. Wat denkt U er van, juffrouw Logan? Ik geloof, dat het een uitstekend idee is, antwoordde ik. Wilt U soms een kop thee, dan kunt U daar na naar mijnheer Henry. Maar dat wil toch niemand, viel ik hem in de rede. Nee, dat weet ik, juffrouw Lo gan, maar mijn vrouw en ik zouden dat nu eenmaal tóch graag doen. Twee jaar geleden kreeg ik een kans. Ik won toen een prijs in de toto. Het was geen grote prijs: tweehonderden vijftig pond, meer niet. Ik heb dat nooit aan iemand verteld, behalve aan Flo, mijn vrouw. Zij zei toen meteen: Nu, je weet voor wie dat geld is. Ik dacht daar precies zo over. Maar toen we er even dieper over nage dacht hadden, begreep ik dat het nogal lastig was. Ik bedoel, dat ik toch moeilijk iedereen zijn eigen bij drage kon teruggeven. Dat zou vrij gek zijn geweest. Ik knikte en zag al voor me, hoe hij aan het uitdelen was uit een grote zak met muntstukken We hebben er hard over gepie kerd, maar we konden maar niet op een goed idee komen, ging hij ver der. Ik bedoel, dat een grote zaak zoals deze alles heeft: kantines, recreatieruimten, allerlei sportuitrus- tingen en dergelijke dingen. Tenslotte zei ik tegen Flo: Laten we 't op de bank zetten. Misschien schiet ons dan wel iets te binnen. Dat hebben we toen gedaan. Gisteravond was de jonge Lombard, die op de stencil-afdeling werkt, bij ons op be zoek en vertelde iets over de baby van de Cartwrights. De baby van de Cartwrights? Ja, maar misschien heeft U 't nog niet gehoord. Het schijnt dat het kind altijd nogal ziekelijk is geweest. Ze zijn daarom naar een specialist gegaan. Gisteren kregen ze de uit slag van het onderzoek. Lombard was in de telefooncentrale en hoorde het toevallig, zei mijnheer Todd, zich nogal voorzichtig uitdrukkend. En, wat is 't? Hij zweeg even veelbetekenend. 't Zelfde als wat Flo heeft ge had! Tenminste, ik bedoel niet de zelfde ziekte. Dat jongetje heeft een zeldzame hartaandoening Lombard kon de naam niet verstaan. Maar één op de miljoen mensen heeft het. De dokter vertelde het hem zonder er doekjes om te winden. Alleen als de baby naar een speciaal ziekenhuis in Londen gaat, waar ze deze ziekte be studeerd hebben, bestaat er een kans op genezing. Flo en ik menen nu dat er geen betere gelegenheid is om iets terug te doen. Ik voel er echter wei nig voor om zomaar naar Cartwright toe te stappen. Het is bést mogelijk, dat hij het wel kan betalen, alhoewel de jonge mensen van tegenwoordig nauwelijks meer sparen. Ik dacht zo, dat misschien mijnheer Henry het wel zou kunnen uitleggen. Dan zou hij zich waarschijnlijk minder verle gen voelen. Ik bedoel, hij krijgt het geld eigenlijk niet van mij ik geef alleen maar door, wat ik destijds gekregen heb Hij zweeg even. Bloemencorso op 20 augustus Naast het grote bloemencorso van de bollenstreek en het Rijnsburgse corso, dat morgen zal worden gehouden, heeft het comité „Bloemencorso WV Katwijk" voorbereidingen getroffen om op 20 au gustus a.s. eveneens een bloemencorso te houden. Het corso 1959 „Flora's kleurenpracht aan zee" is een zeer geslaagd evenement geweest. Het actieve comité is dan ook van oor deed, dat het peil van het corso 1959 ge handhaafd moet blijven en zo mogelijk moet worden overtroffen. Het motto van het corso „Flora's kleurenpracht aan zee" blijft gehandhaafd. Evenals vorig jaar het geval was, sal het reclame-element in deze bloemen- stoet niet worden geweerd, alhoewel de reclame zeker niet de hoofdschotel van dit corso zal vormen. Een deskundige jury heeft ook tot taak de wagens te be oordelen naar het bind- en schikwerk. Men heeft de indeling ervan gedacht in 5 groepen: reclame, personenauto's, po nywagens, versierde groepen en vereni gingen, praalwagens. Naar men ons meedeelde zijn reeds vele aanmeldingen binnengekomen. Voor eventuele inlichtingen omtrent een en ander kan men zich verstaan met de directeur van VW, tel. 0-1717-3045. BEURSOVERZICHT Internationals vast Amsterdam, 5 augustus De internationale waarden sloten de ze beursweek af met een vaste stemming voor Philips, Unilever en aandelen Kon. Olie. De handel was tamelijk levendig. Kon. Olies werden wederom voor reke ning van het publiek en de arbitrage uit de markt genomen. De vaste tendentie voor aandelen Kon. Olie van gisteren in Wall Street was een stimulans voor het Damrak. Bij een notering op f. 135,20 be droeg de koerswinst vanmiddag f.3,20, vergeleken bij de vorige slotprijs. Dit fonds behaalde deze beursweek een koerswinst van ruim f.7, vergeleken met het slotniveau van verleden week vrij dag. Philips was op 1227 circa 11 punten hoger en haalde hierdoor bijna het ge hele verlies van gisteren in. Unilevers ontmoetten een goede belangstelling en liepen op van 885 tot 890, tegen een vo rige slotkoers van 874. Aku's en Hoog ovens verbeterden een paar punten. De scheepvaartaandelen lagen verdeeld bij kalme handel. Van de leidende cul tures bestond vraag voor certificaten Deli, die ruim een gulden hoger op op f. 189.30 noteerden. Voor Amsterdam Rubber en HVA schommelden de koer sen rond het vorige slotniveau. De thee cultuurmaatschappij „Pangheotan" gaat voor een belangrijk bedrag, tussen de f. 50.000 en de f. 100.000 deelnemen in de NV Jabo-optiek .fabriek voor brilmon turen) in Amsterdam. In de staatsfond- senhoek was de handel ook vandaag zeer rustig en was de stemming lichtelijk verdeeld. De belangstelling van gisteren voor de inschrijving op de f. 100 miljoen 4% obligaties Bank voor Nederland- sohe Gemeenten is van dien aard ge weest, dat op de toewijzing, die „cen traal" zal plaatsvinden, een zeer be langrijke reductie zal moeten worden toegepast. Een centrale toewijzing wordt door de beurs niet toegejuicht. In de lokale afdeling werden de aan- af als in het schoolgebouw werd het wa ter op de vuurhaard gericht. Een van de lokalen brandde desondanks uit. Het hoofd van de school, de heer J. H. Metzlar, was met vakantie. De Techni sche Dienst van de recherche stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Om kwart over twaalf hadden de spuit gasten de vlammen gedoofd en kon ook het talrijke publiek weer huiswaarts ke ren. OFFICIËLE UITSLAG EERSTE KAMERVERKIEZING De S.G.P. verdwijnt Vanmiddag 12 uur heeft een Centraal Stembureau de officiële uitslag bekend gemaakt van de verkiezing op woensdag j.l. van 37 leden van de Eerste Kamer door de provoincies Zuid-Holland, Gel derland, Overijssel, Groningen en Drente. Deze komt overeen met de uit slag, welke wij j.l. woensdag hebben vermeld. De 4 zetels, waarom moest worden ge loot tussen 5 lijsten (waarvan 2 KVP- lijsten) zij toegevallen aan de KVP (2) de CHU en de VVD. De SGP heeft on gunstig geloot en verdwijnt dus uit de Eerste Kamer. De namen van de door het lot aange wezen leden zijn: ir. A. L. H. Roebroek (KVP), Th. S. J. Hooij (KVP), J. W. van Hulst (CHU) en mevr. J. F. Schouwe- naar-Franssen (WD). De samenstelling van de Eerste Kamer wordt nu: (oud) KVP 26 25 PvdA 23 22 AR 8 8 CHU 8 8 VVD 8 7 CPN 2 4 SGP - 1 75 75 Hij wilde zijn meisje zien (Speciale berichtgeving) Sinds hun komst in Rotterdam woens dagmiddag hebben twee Engelse recher cheurs, die een onderzoek instellen naar mogelijke sabotage in de machinekamer van de Britse ertstanker „Sept lies", be manningsleden gehoord. Dit gebeurde aan boord van het schip, dat voor de periodieke onderhoudsbeurt naar de Rotterdamse Droogdok Maatschappij was gegaan. Aanvankelijk leek het erop dat de Scotland Yard-mensen er niet achter zouden komen, wie zand in en kele vitale onderdelen van de machines had gegooid. Vannacht echter viel een jong lid van het machinekamerpersoneel door de mand. Hg bekende de dader te zijn. Hij had het niet gedaan, zo verklaarde hij, omdat hU wraak wilde nemen of iets van dien aard. De jongeman was lang van huis weggeweest en hij kon bijna niet langer wachten om voet op Engel se bodem te zetten. Toen rijpte het plan bg hem de machines onklaar te maken, waardoor de Sept Hes wel naar Engeland zou moeten gaan, waar zijn meisje hem wachtte. Zijn poging slaagde niet, zodat het sohip Engeland voorbij voer en naar Rotterdam ging. De dader is niet gear resteerd, daar dat een ingewikkeldewet telijke procedure met zich mee zou bren gen. Hij monstert vandaag met het grootste gedeelte van de bemanning af en gaat als vrij man naar Engeland, waar men verdere maatregelen zal ne men. delen en de converteerbare obligaties Oranjeboom op last van het beurabe- stuur niet genoteerd in verband met een versohenen bericht over een belan gengemeenschap van deze maatschappij met de NV Phoenix-brouwarij. Ook de aandelen en converteerbare obligaties Zuid-Hollandsohe bierbrouwerij moch ten niet worden genoteerd. Deze maat schappij gaat met de NV Brouwerij d'Oranjeboom een fusie aan. In de ove rige lokale afdelingen was het zeer stil met koersveranderingen naar beide rich tingen. WISSELKOERSEN Londen 10.587/8—10.59%, New York 3.76H—3.77A. Montreal 3.87%— 3.87%, Parijs 76.93%—76.98%, Brussel 7.50%— 7.51, Frankfort 90.40%—90.45%, Stock holm 73.08—73.13, Zürich 87.56%— 87.61%, Milaan 60.73%—60.78%, Kopen hagen 54.72—54.77, Oslo 52.87%—52.92%, Wenen 14.59—14.60, Lissabon 13.19%— 13.20%. Die ochtend kreeg ik nauwelijks gelegenheid mijn normale werk te doen. Al heel gauw liet mijnheer Henry Bill Cartwright bij zich komen. Ik begreep meteen dat er iets niet in orde was. Hij zag er ellendig uit. Het leek wel alsof hij de laatste we ken nauwelijks enige nachtrust had gekregen. Zijn er moeilijkheden?, vroeg hij, terwijl hij zijn linker wenkbrauw optrok en in de richting van de deur van mijnheer Henry's kamer liep. Ik schudde van neen. Bill was ongeveer even oud als ik. Ik kende hem al van de dag af, dat hij bij ons was komen werken. Ik vond hem erg aardig. Dat vonden de andere meisjes op kantoor, denk ik, ook wel! Hij had bij onze nogal def tige maatschappij de naam van een wildebras te zijn. Terwijl de andere jonge mannen een avondschool be zochten of op pad gingen om verze keringen af te sluiten, ging Bill steeds naar fuifjes of de races en reed veel te snel in een kleine, gele auto rond. Ach, hij zal wel eens trouwen, zeiden de mensen toegeeflijk. Toen begonnen ze te zeggen, dat het hoog tijd werd dat hij ging trouwen en tenslotte dat hij nóóit meer zou trou wen. Hij trouwde echter toch! Een paar jaar geleden ontmoette hij een aardig, rustig meisje en veranderde toen als op slag. Het was een hele vooruitgang, dat moest ik wel toe geven, maar ik vond het toch ook weer niet prettig als hij er zo erg bezorgd uitzag, zoals vandaag bijvoor beeld. Ik vermoedde zo, dat hij wel niet veel gespaard zou hebben. De sala rissen van de maatschappij geven je, al kun je er behoorlijk van rond komen, wérkelijk geen reden om een buitensporig leven te leiden of om er ziekelijke kinderen op na te houden. Toen hij uit het kantoor van mijn heer Henry kwam, zag hij er nogal verward uit, maar óók zeker vijf jaar jonger. Mag ik even opbellen, Pat? vroeg hij. Natuurlijk, antwoordde ik, waar na ik opstond en mij discreet terug trok, terwijl hij het nieuws aan zijn vrouw vertelde. Toen ik terugkwam, legde hij juist de hoorn op het toestel. Je weet, wat er gebeurd is? vroeg hij, en vertelde me toen alles. Het was een pak van mijn hart, dat hij er niet door in verlegenheid was gebracht. Ik was er eerlijk gezegd bang voor geweest, maar hij had zich ken nelijk het incident niet herinnerd, waaraan ik plotseling had moeten denken, toen mijnheer Todd met mij over de kwestie sprak. Ik' was destijds met de intekenlijst voor mevrouw Todd door het kantoor gegaan en ik kón het maar niet ver geten, dat de jonge Bill Cartwright toen had gezegd: Alsjeblieft, nee! Ik heb geen cent meer en bovendien een kater. Ga weg met die lijst BEURS VAN AMSTERDAM Vrgdag 5 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden 101 101 Ned. '59 4% 10011 100% Ned. '60-1 4% 10011 100% Ned. '60-11 4% 10011 100% 99 99A Ned. '53 3% 94% 95GB Ned. Grtbk obi. 3% 78 77%GL 93% 93H Ned. '51 3% 96%GB 94% 94% Ned. '56 3% 93% 93% Ned. '48 3y4 89 89% Ned. bel. cert. 3Vi 87% 87% Ned. '50 3% 88% 88% Ned. '54 3y4 8811 89 Ned. '55-1 3% 8811 89 Ned. '55-11 3% 91% 91%GB Ned. '37 3 91% 91% Ned. doll. in. 47 3 92% 92% Ned. Inv. cert. 3 97%GB 97% 98% 98% Indië '37 3 97% 94 94 Ned. grtbk. '46 3 S9A Ned. won.b.l. '57 6 110% 110% Ned. won.b.i. '58 4% 9911 100 ACTIEVE AANDELEN 32 31% Nat. Handelsbank 170 170 Ned. Handelmy 296 299 109GL 108% H.VA 152% 152% 550 AE.U 528 530 Berkel's Patent (v.) 322GB Calvé Delft cert. 837% 849 Deli Mi).en (Ver.) 188 189% Kon. Pap. v Gelder 314% 314 Hoogovens cert 773% 773 Müller en Co. NH 428 426 Ned Kabelfabr 597GB 596 %GB 1216 1223% 319% 320 874 889% Wilton Feyenoord 201% 202% 456GB 462 Dordtse Olie gew. 633% 645 Kon Olie (f20.—) 133.80 136.— Idem (50 A f20.—) 132 134.75 Holl Amer. HJn 136% 135% Java China Paket 137 136 KJL.M 104.10 104 Kon Ned Stmv Mij 180% GL 180% Kon Paket Mi) 131 133% Stoomvaart Mij Neö 162% 163% Nievelt Goudr eert 137 137% v OmmereD eert 265% 265% Kon Rott Lloyd 140% 140% Ned Scheepv Onie 141 141% Vorige Slotkoers koers v. heden Bank N. G. '58 (5%) 104% 104% id. N.WJ3. '52 (4%) 96% 96% Industr. Obligaties Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 I 2% A'dam '56 I 2%.... A'dam '56 n 2% A'dam '56 m 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem n 2% R'dam '52 I 2% Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 235 235.50 Amst. Bank 376 377% H.B.U. eert. 220 219% Rott. Bank 310 311% Twentsche Bank 289 288% 95 95 99% 84% 85 78% 78% 87% 88 93% 93% 81% 80 79% 85 85% 84% 86 87 88 100 100 91 95% 95% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'dam 47 (3%) 3 94% 94% Idem '48 (3%) 94% R'dam '52-1 (4%) 98% ld. ld. "37 I-n (3%) 94% Z.-HoUand '56 (4%) 99 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Borsumü K. N. EdJnet. A-AA idem pref. wd. ElectrolasmiJ Kon. Ned. Grofsm. Holl. Constructie Ing. bur v. Bouwnijv. Internatio Int. Kunststof! Ind. Leidse Wolspinnerij Rott. Droogdok Mij Sikkens Groep Ver. Touwfabrleken Walvisvaart Wernlnk's Betonm. Van Wijk en Heringa Zaalberg 439 60% 98 L 103% 347 180 544 263% 146 64 504% 634 861 354 111 153% 109% 127 443 62 103 350 188 544 263 145% 64 508 634 860 354 111 154 109% 128% Spoorwegen Dell Spoorweg Ml) 5% L 5B Amerite fondsen Canadian Pacific R. 23 li 23f| Intern Nickel 104 106 Anaconda 49% 49 Bethlehem Steel 44% 44% Cities Service 42% 43B General Motors 43 42% Kennecott 76% 76% Republic Steel 58% 58%exd SheU OU 64% 65% Union Pacific 26H Un. States Steel 79% 79%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5