Folo-ciné JAN WOLFSLAG Het drama van Pietro Dorando en de ontluistering van Jim Tliorpe Arminius-symposium gisteren in Amsterdam begonnen oemencorso nu ie euren Spelen te Londen (1908) waren voortreffelijk georganiseerd Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 5 augustus 1960 Tweede blad no. 30117 Honderd theologen uit vele landen bijeen Ter gelegenheid van 400ste geboortedag Voor de eerste maal in de kerkge schiedenis zijn de voornaamste represen tanten van het Arminianisme in de we reld tezamen, een initiatief van de Ne derlandse Remonstrantse Broederschap, die een symposium heeft georganiseerd, gewijd aan de nagedachtenis van de 400 jaar geleden in Oudewater geboren Ja cobus Arminius en aan de betekenis van diens theologisch werk. Deze Leidse hoogleraar, wiens theologie van de vrije genade van grote invloed is geweest in de wereld met name in Groot-Brittan- nië en Noord-Amerika, verkreeg zowel in kerkelijke als in de vaderlandse ge schiedenis vooral bekendheid door de strijd van remonstranten en contra-re monstranten, de laatsten onder aanvoe ring van Arminius' tegenstander Goma- rus. In de Amsterdamse Armdniuskerk was gisteravond een honderdtal theologen bijeen van onderscheiden kerkelijke for maties uit Engeland, Hawaii, Nederland, de Verenigde Staten, Zuid-Afrika en Zwitserland, onder wie de voorzitter van de congregationaiisten in de VS, dr. Rus- sel H. Stafford, de Amerikaanse Armi- nius-kenner dr. Carl Bangs, hoogleraar in de theologie aan het Olivet-Nazarene College in Kanakee (Illinois), de verte genwoordiger van de congregationalisten op Hawaii, ds. Harry Martijnze, de En gelse secretaris van de internationale congregationalistisohe raad, ds. Ralph F. G. Calder en ds. C. W. Hendrickse uit de Unie van Zuid-Afrika. De Leidse hoogleraar prof. dr. G. J. Hoenderdaal, hoogleraar in de Armi- niaanse theologie aan het Remonstrants Seminarium, opende het symposium met een les over het onderwerp „Het leven en de strjjd van Arminius in de Repu bliek der Verenigde Nederlanden". Het leven en denken van Arminius is moeilijk te beschrijven zonder er de ach tergrond in te betrekken van de kerke lijke en staatkundige toestanden van zijn tijd. Hij is opgevoed temidden van de moeilijke beginjaren van de tachtigjari ge oorlog, verloor zijn gehele familie bij de verwoesting van zijn geboorteplaats Oudewater (1575) en werd dus wel zeer nauw betrokken in de rampspoed en de onzekerheid van die tijd. Kerkelijk was de situatie eveneens onzeker, zo zei spre ker. Ook zette de hoogleraar uitvoerig de leer van Arminius uiteen waarbij hij de nadruk liet vallen op het feit, dat Ar minius de wijsgerige denkwijze van de scholastiek niet wilde laten overheersen boven de waarheid die hij in de bijbel vond. Arminius pleit voor de organische verbinding tussen God en mens waarbij de soevereiniteit Gods wordt gehand haafd (als Calvinistische trek) doch te gelijkertijd de medeverantwoordelijk heid van de mens in het licht wordt ge steld (op de wijze der oud-Nederlandse Koks schonken vierde blindengeleidehond Voor de vierde maal werd door de eerste instructiecompagnie van de op leiding tot soldatenkoks van de Leidse Koksschool aan het Stichting Konink lijke Ned. Geleidehond en fonds een ge leidehond aangeboden. De ongeveer 200 manschappen hebben in hun opleidings- tijd f. 400 bijeengebracht. In aanwezigheid van de commandant van de Koksschool luitenant-kolonel Th. Wessels werd dit bedrag overhandigd aan de administratrice van de Stichting Geleidehondenfonds, mevrouw Groen uit Amsterdam. Mevrouw Groen dankte op allerharte lijkste wijze voor deze mooie geste. Een blinde uit Den Haag gaf daarna een demonstratie met een geleidehond. Op voorbeeldige wijze gehoorzaamde het dier aan de bevelen van zijn blinde baas. De drie reeds aangeboden honden, wa ren Kokkie, Herta en Doelie gedoopt, maar de „jongens" van de eerste in structiecompagnie gaven nu dc voorkeur aan Hector. Ds. v. Goudoever te Hilversum beroepen De Remonstrantse Broederschap te Hilversum heeft een beroep uitgebracht op ds. J. van Goudoever, thans predikant te Leiden. Aanbesteding bouw studentenflats Vanmorgen had in de receptiezaal van het Akademiegebouw de aanbesteding plaats van de bouw van drie studenten flats met bijbehorende werken op een terrein aan de Klikspaanweg te Leiden (totale inhoud ruim 9000 m3). Er waren 34 inschrijvingen. De firma Boekei uit Heer Hugowaard schreef als hoogste in f. 811.243 en f. 776.243. De laagste in schrijf ster was de firma Van der Wiel uit Noordwijk: f. 682.000 en f. 647.000. De gisteren op de voorpagina gepu bliceerde foto van H.K.H. Prinses Irene was een opname van de fotograaf Max Koot. Advertentie DE LAATSTE COUPONS TAPIJT- EN GORDIJNSTOF tegen HALVE PRIJZEN BULTHUIS - Botermarkt 23 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Andries Jacobus, zn van A. J. Jansen en J. Koopman, Jacoba Eva, dr van K. Ouwerkerk en J. van Beelen, Cornelia Ma ria, dr van J. C. van Beek en E. van Bo- hemen, Grietje Johanna, dr van T. Gijs- man en M. van Es, Jacobus, zn van B. Zandbergen en M. van Duijn, Ewoud Ulbe Pieter, zn van D. L. Westbroek en Y. V. E. H. Noordenbos. GETROUWD H. A. M. Colla en C. C. T. Tros, T. J. Klinkhamer en E. M. van Steenbergen, J. J. Blansjaar en J. Ju, L. P. Gordijn en J. M. Kerkvliet, H. J. U. van der Helm en F. I. Mensen, J. Koekebakker en K. C. van Leeuwen, W. Veen en G. J. H. van der Weijden, C. M. M. Nederpelt en P. J. J. Wielders, G. H. J. M. Ticheloven en C. C. Ammerlaan. OVERLEDEN J. Verlinde, 69 Ir, Wyk. 72 Jr, man, J. 1 man. man, W. L. P. van I. van Oosten, 53 Jr, reformatie)Vervolgens sprak prof. HoenderdaaJl over het kerkbegrip van Arminius, die heeft gepleit voor een vrije volkskerk op bijbelse basis, doch niet ge bonden aan belijdenisgeschriften. Ten slotte maakte hij enkele vergelijkingen met denkers uit Arminius' tijd, onder wie Erasmus, Castellio en Coornhert. De conclusie is volgens spreker, dat Armi nius meer theologisch dacht dan de hu manisten, dat hij dichter bij het Calvi nisme staat dan meestal wordt aange nomen en dat hij naast deze Calvinis tische trekken toch voortdurend invloe den van een meer humanistische denk wijze vertoont, zoals blijkt uit zijn plei dooi voor de verdraagzaamheid en zijn beroep op de vrijheid van het geweten. Vandaag werd het symposium voort gezet, deels in Amsterdam, deels in Lei den waar bij het graf van Arminius een krans werd gelegd na een herdenkings bijeenkomst. Edith Piaf gaat vooruit (Van onze Parijse correspondent) De zangeres Edith Piaf, die op het randje van de dood is geweest en die eigenlijk door haar dokters was opge geven, blijkt aan de beterende hand. Zij wordt nog steeds verpleegd in het Ame rikaanse ziekenhuis van Neuilly, een voorstad van Parijs, eit zij blijkt er haar dagen door te brengen met telefoneren, met het luisteren naar de radio en met het beantwoorden van de zeer vele brie ven, welke zij ontvangt van degenen, die haar zingen bewonderen. Zelf ver onderstelt zij dat zij weer spoedig zal kunnen optreden en wanneer dat zo is, zal dat in de Parijse variété-schouw burg Olympia zijn. De medici zijn ech ter van oordeel dat, zo er geen won deren gebeuren, dat optreden zeker niet vóór het najaar, of ten hoogste de zo mer, van het volgend jaar zal kunnen zijn. In ieder geval zijn zij hoopvol ge stemd met betrekking tot het verdere verloop van het ziekteproces. Temeer waar zij verwachten dat Edith Piaf zich in het vervolg zeker wel zal hou den aan hetgeen de artsen haar voor schrijven, iets dat zij bij vorige gele genheden bepaald niet schijnt te heb ben gedaan. Een ontdekking! Thee zetten op de moderne manier: vlug, ge makkelijk en proper. Met één Van Nelle's „Afternoon" theebuiltje (groot formaat) zet n reeds genoeg krachtige, geurige thee voor heel de familie. Extra handig om mee te nemen „naar buiten": in de tent, de caravan, de boot VAN NELLE's Afternoontheebuiltjes (groot formaat) 98 ct dooi van 20 stuks Advertentie Breestraat 123 t.o. het Stadhuis - Haarlemmerstraat 102 naast Bata. Klap in het gezicht De man die de Cubaanse wetten heeft ontworpen, waardoor Fidel Castro in staat werd gesteld meer dan 600 poli tieke tegenstanders als „oorlogsmisdadi gers" te laten executeren, heeft politiek asiel gevraagd in de Verenigde Staten. Het is majoor Raul Chibas, die op Cuba wordt beschouwd als een belangrijke po litieke figuur. Hij is president van de krijgsraad geweest, die tijdens de open bare zittingen in het grote stadion van Havanna veroordelingen uitsprak over de tegenstanders van het revolutionaire be wind. Chibas die meester in de rechten is, heeft nog deel uitgemaakt van het kabinet van Castro als minister van Landbouw. Tot voor twee maanden was hij commissaris voor de spoorwegen. Hij verloor deze functie na een verschil van mening met de Cubaanse premier. Zijn vlucht uit het land betekent een klap in het gezicht van het regime Casbro. Fidel Castro zelf is aansprakelijk voor de wijze, waarop Cuba afglijdt naar het communisme. Er is geen sprake van dat dit het werk zou zijn van zijn broer Raoel of van „Tsje" Guevara", aldus verklaarde Chibas gisteravond te Olympische geschiedenis In de twee vorige artikelen heeft men kunnen lezen hoe de Olympi sche Spelen nieuw leven werd ingeblazen en op welke wijze men trachtte om tot verdere uitbreiding en ontwikkeling te komen. De fou ten, soms zelfs catastrofale blun ders, die men daarbij beging, waren te wijten aan menselijke tekort komingen in een wereld, die de sport in feite nog geen eigen plaats had toebedeeld. Baron de Couber- tin ijverde evenwel rusteloos voort en ontwikkelde voortdurend nieu we vondsten, die evenzovele ver beteringen betekenden. De organi satoren van Londen (1908), lering trekkend uit de teleurstellingen die Parijs (1900) en St.-Louis (1904) het sportwereldje hadden bezorgd, schoeiden de Spelen bovendien op een geheel andere leest. In tegenstelling tot de organisatie- comité's van Parijs en St.-Louis gingen de Engelsen reeds twee jaar voor het grote evenement plaatsvond aan het werk. Zij kozen een comité, waarin de leidende figuren van de desbetreffende takken van sport een plaats kregen, zodat de uitwerking van het geheel een zeer evenwichtige indruk maakte. Dit principe vindt men heden ten dage in elk Olympisch Comité nog aanwezig. Het zou de basis vormen voor een éclatant succes. Bijna 80.000 toeschouwers (ja U leest het goed!) waren in het Londense Sta dion aanwezig, toen duizend atleten, die 22 landen vertegenwoordigden, op 12 juli 1908 de openingsdag kleur en karakter gaven met een indrukwekkend défilé. De Spelen werden voor geopend verklaard door Koning Edward VII. Hoofdschotel De hoofdschotel van het Olympisch menu werd natuurlijk gevormd door de Van het vliegveld Orly bij Parijs vertrokken gisteren twintig schoon heden naar Long Beach (Calif or- nië) voor deelneming aan de Inter nationale schoonheidswedstrijden. Links op de voorgrond met hoe dendoos de Nederlandse deelneem ster Katinga Bleeker. atletiek, die ook nu nog de grootste trekpleister is. De eerste verrassing noteerde men in de sprint, waar voor de eerste keer de Amerikaanse hegemonie werd doorbroken. Reg Walker (Zuid- Afrika) won op zeer regelmatige wijze de 100 meter in 10.8 en de Canadees Kerr deed dat al even oppermachtig op de 200 m. (22.6 sec.). Minder regelmatig ging het helaas toe op de 400 meter. In de finale van dit nummer hadden zich vier Amerikanen en de Engelsman Halswell geplaatst. Het heette, dat Hals- well deze eindstrijd op „een been" kon winnen, doch hij maakte er in zyn nervositeit een ijselijk lange sprint van en dat was nu net niet zijn sterkste zijde. Als gevolg daarvan werd hij door twee Yanks gepasseerd en legde dus slechts beslag op het brons! Maar de geheel Britse jury(!) was van mening, dat er door de Amerikanen op onregle mentaire manier was samengespannen (een van de Yanks zou Halswell voor de voeten hebben gelopen) en verklaarde de race voor ongeldig. Overlopen dus en dan zonder de zondebok Carpenter, die zich aan deze onsportiviteit zou hebben schuldig gemaakt. De Amerikanen na men het niet. Woedende vuisten Zij zwaaiden naar de jury met woe dende vuisten en dreigende argumenten. Ook de Engelsen lieten zich niet onbe tuigd en een ogenblik leek het of er een stierengevecht aan de gang was inplaats van atletiekmatches „in de Olympische sfeer". Had er op dat moment een boot naar de USA gegaan, hy zou de volle dige Amerikaanse ploeg aan boord heb ben gehad. Nu dat niet het geval was en er nog een nachtje over geslapen kon worden, verkoelden ook de zo verhitte gemoederen een beetje. Maar de Ameri kanen bleven consequent; over de 400 m. wensten zy niet meer te discussiëren en aan de opnieuw te lopen finale deden zy dan ook niet mee. De Brit Halswell ging nu alleen over de baan en „won" in 50.0 sec. een medaille zonder glans. Drama Evenals in 1904 werd de marathon weer een drama van de eerste orde. De Zuidafrikaan Hefferson had aanvanke lijk de leiding in deze monsterrace, doch werd in de laatste 10 km gepasseerd door een hevig zwoegende maar vastbe raden Italiaan, genaamd Dorando Pietro. In het stadion gekomen, waar 80.000 mensen hem met een orkaan van toe juichingen begroetten, bleek, dat hy te veel van zijn krachten had gevergd. Hy sloeg eerst wezenloos voor zich uit kijkend de verkeerde richting in en zakte vervolgens in elkaar. Tientallen mensen hesen hem overeind, maar na een paar passen zeeg Dorando weer ineen. Het zou nog twee keer gebeuren en tenslotte „droeg" men de uitgeputte 23-jarige atleet meer dood dan levend over de streep. In het ziekenhuis, waar naar men hem ijlings had vervoerd, vreesde men aanvankelijk voor zijn leven. Maar Dorando hersteldeDe grote gouden bokaal, die de Engelse Koningin zij was getuige van het drama hem voor zijn moedige race schonk, droeg daar in moreel opzicht niet weinig toe bij. De gouden plak was echter niet voor hem. Een Amerikaans protest tegen de hulp, die men Pietro had geboden, noodzaakte de jury de Italiaan te de klasseren, zeer tot ongenoegen van het publiek. Sportief en organisatorisch waren deze Spelen een groot succes, 668.000 toe schouwers konden daarvan getuigen!! Doorgetrokken De opgaande lyn, die Londen te zien had gegeven, werd doorgetrokken naar Stockholm, waar men in 1912 ter viering van de vijfde Olympiade tezamen kwam. De Zweden zorgden voor een smetteloos sportfeest, dat in de Ol. historie een zeer bijzondere plaats zal behouden. De atletiek bleef ook hier het hoofd nummer, maar de andere sporten kwa men nu, wat belangstelling betrof, veel meer aan hun trek dan voordien het geval was geweest. Nederland, dat in 1908 met brons in het voetbaltoernooi zijn Olympisch debuut had gemaakt, boekte enkele successen in het scherm- toernooi en prolongeerde de 3e plaats bij het voetbal. Geen overweldigend succes, maar het begin was er!! De grote man van deze Spelen was de Indiaanse Amerikaan Jim Thorpe, die de vijfkamp (in die vorm nu niet meer op het programma) en de tienkamp met enorm overwicht won. Hoewel zijn Miami, in de Amerikaanse staat Flori da. In antwoord op de vraag, waarom hy Cuba was ontvlucht, antwoordde Chi bas: „Cuba glydt elke dag meer naar het communisme af en dat maakte my ziek. Het wemelt in Havanna van com munistische technici, niet zozeer Rus sen als wel Oostduitsers, Tsjechoslowa- ken en veel Chinezen. Wat betreft Fidel Castro: hy is een veel te sterke persoonlijkheid om door iemand, wie dan ook, te kunnen worden beïnvloed. Toen de Cubaanse revolutie communistische trekken ging vertonen, heb ik aanvankelijk gedacht dat Raoel Castro en „Tsje' Guevara hier achter zaten. Maar nadat ik Fidel Castro had leren kennen, zoals hy werkelijk is. ben ik er van overtuigd dat hy zelf een communistische koers stuurt", aldus de oud-minister. Hy verklaarde dat Cuba thans ern stige economische moeilijkheden onder vindt. Hy meende, dat nog ongeveer de helft van het gewone Cubaanse volk achter Fidel Castro staat. Diens aanhang onder de intellectuelen en de uitoefenaars van vrye beroepen is ech ter veel geringer. I Druk van Moskou (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma Elizabethvllle, vrijdag Het is de zwaarste Russische pressie sinds de Suezcrisis die Dag Hammar- skjöld heeft bewogen het Katanga- probleem te forceren. De ernstige waarschuwing welke Bunche en z'n adviseurs gisteren aan Belgen en 1 Katangezen gaven, zou geweest I zijn: „Als u inzake Katanga's af- l scheiding voet bij stuk houdt, ris- I keert u Russische interventie en daarmee een wereldbrand". Ham- I merskjöld. die aanvankelijk een langzaam-aan-beleid in Katanga voorstond, veranderde van mening toen hem duidelijk werd dat Kroes- jtsjef bereid zou zijn in de Kongo- 1 crisis tot de rand van een oorlog te raan. Schietpartijen tussen VN-troepen en Katangezen zouden het voor- naamste wapen der blauwhelmen, te weten het preventief karakter hunner aanwezigheid, voorgoed te niet doen. aldus heeft de Ka/tan- gese premier daar tegenover ge- 1 steld. Het uitbreken van stamoor- logen zou. zo betoogde hij, een i ramp zijn. De VN-troepen zijn niet i voldoende uitgerust om hieraan het hoofd te bieden en de tribale „moord en doodslag" zou kunnen overslaan naar de wijken der blan ken. prestaties het tegendeel deden vermoe den, had Thorpe voor deze alleseisende nummers in het geheel niet hard ge traind. Er waren zelfs nummers die hij niet of nauwelyks had beoefend, want „die vond hij niet zo leuk" en wat hy niet leuk vonddat deed hij niet Wy mogen dan ook zeker niet nalaten om de prestaties van Thorpe (een sport man in hart en nieren, die alles voor zyn plezier deed) te vergelijken met die van de huidige Olympische kampioen Camp bell (vier jaar zorgvuldige training onder de beste coaches) Thorpe 1912 Campbell 1956 100 meter 11.2 sec. 110 m. horden 15.6 sec. 400 meter 1500 meter Verspringen Hoogspringen Polsstokhoog Discus Speer 52.2 sec. 4.40.2 min. 6.79 m. 1.87 m. 3.25 m. 36.98 m. 45.70 m. 10.8 sec. 14.0 sec. 48.5 sec. 4.50.6 min.(!) 7.33 m. 1.89 m. 3.40 m. 44.98 m. 57.08 m. Koning der atleten Thorpe, die door de Zweedse monarch als „koning der atleten" werd betiteld, heeft niet lang van zyn glorie mogen genieten. In Amerika ontdekte men enige maanden na de Spelen, dat zijn amateurstatus niet geheel in orde was geweest. Gezien zyn niet-blanke huids kleur waren bepaalde kringen in de USA er als de kippen by om het I.O.C. hier van op de hoogte te stellen en het ge volg was, dat zyn naam uit het „Gouden Boek" werd geschrapt. Thorpe zelf was volkomen te goeder trouw geweest, hy wist zelfs niet, dat hy bepaalde vergoe dingen niet mocht accepteren (wat in die tyd niet zo vreemd was)!! Op deze vreemde, ergerlijke beslissing is men helaas nimmer teruggekomen. Zelfs niet in deze tyd met zyn decadente amateu risme, waarin overigens geen enkel wel denkend mens nog gelooft Ach, het is praktisch ondoenlijk om in de beschikking staande ruimte verder in details te gaan over de Spelen van Stockholm. We konden slechts een heel kleine greep doen in de overstelpende hoeveelheid gegevens. Wij zouden U nog kunnen vertellen van de sensatie, die de Amerikaanse zwemmer Duke Kanano- moku op de 100 meter vrye slag creëerde door deze in de „ongelooflijk" snelle tijd van 1 min. 3.4 sec. te winnen. Voor die tijd draaien nu de beste dames hun hand niet meer om.Voor 1912 moe ten we het hierbij laten. Er brak nu een tijd aan, die geen ruimte bood aan Olympische Spelen. In het jaar 1914 veranderde de wereld in rook, puin, bloed en tranen. De Olym pische medailles, klaar voor 1916, werden versmeed tot wapens waarmede de vol keren elkaar doodden en verwondden. In een brandende wereld, waarin de mens de ander met haat en verachting, bekampte, doofde het Ol. vuur onmid dellijk. Want alleen vriendschap tussen de naties is de brandstof, waarmede het in stand gehouden kan worden. Het Olympisch Ideaal, in 1912 dichter nabij dan ooit, was met het eerste kanonschot, naar het scheen voor altijd, vernietigd. R. D. PAAUW. Agape in Münclien In het kader van het Eucharistisch congres is gisteren in de feestzaal van het Münchener Hofbrauhaus een Aga pe" (christelijke liefdesmaaltijd naar de zeden van de eerste christentijden) ge houden waaraan door de pauselijke le gaat kardinaal Testa, de aartsbisschop van München Joseph kardinaal Wendel en talrijke kerkelijke functionarissen werd deelgenomen. Op een lange tafel stonden, zoals in bijbelse tijden, aarden kruiken met wijn en na een gebed ver deelden de twee kardinalen brood uit een korf onder de disgenoten van overal ter wereld. Leerlingen van Duitse semi naries schonken de gasten wijn, de maaltijd bestond uit ham, eieren, kalfs vlees, groente, rijst en paddestoelen, sla en fruit. De kardinaal-legaat zei in een toe spraak dat de moderne mens slechts door ware gemeenschap het grote gevaar van massificering en ont-geestelijking van het gehele leven kan keren. Christus reeds toonde grote achting voor de ta felgemeenschap. Het zou toe te juichen zijn als de agapes, naar het voorbeeld van München. een vast gebruik in het parochiale leven zouden worden, aldus kardinaal Testa. Ook in andere zalen in de stad werden agapes gehouden. De aartsbisschop van Utrecht, Ber- nardus kardinaal Alfrink, droeg gister ochtend voor een driehonderdtal Neder landse congresgangers een pontificale mis op. Ook de bisschop van Roermond, mgr. P. J. Moors, woonde de mis bij. Nota's over en weer De Sovjet-Unie heeft de Engelse nota van 19 juli over het neerschieten van de RB-47 gisteren beantwoord. ,De Engel se regering neemt een bijzonder vreemd standpunt in", zo wordt in de Sovjet- russische nota gezegd. Engeland tracht het agressieve optreden van de Ameri kaanse luchtmacht te rechtvaardigen". De Engelse regering beschikt kenne lijk zelf niet over gegevens met betrek king tot de RB-47 bommenwerper, die van een Engelse basis opsteeg, maar niettemin ziet zij kans geen aandacht te schenken aan concrete en accurate ge gevens over de tijd en plaats waarop dit toestel, na het Sovjetluchtruim te heb ben geschonden, werd neergeschoten, zo wordt in de Russische nota gezegd. „Door de notoire valse beweringen van de Amerikaanse regering te onderschrij ven keurt de Engelse regering het agres sieve optreden van de Amerikaanse luchtmacht goed". De Ver. Staten hebben in een nota aan de Sovjet-Unie opnieuw de vrijlating van de twee overlevende bemanningsleden van de RB-47 geëist. Omdat het toestel boven open zee werd neergeschoten is de gevangenhouding van luitenant Bruce Olmstead en luitenant John Mckone onwettig, aldus de Amerikaanse nota. De weigering van de Sovjet-Unie in te stemmen met een onpartijdig onderzoek naar het gebeurde zoals is voorge steld in de Veiligheidsraad is „onbe grijpelijk", het uitspreken van een veto over een Italiaans voorstel vertegen woordigers van het Internationale Rode Kruis tot de twee gevangenen toe te laten is „hard en onmenselijk". Moskou bemoeit zich met Libanese zaken De Libanese minister van Buiten landse Zaken, Takla, heeft gisteren bij de Russische ambassadeur Kisselef ge protesteerd tegen de verspreiding van een artikel uit de Prawda, waarin de Libanese regering een „werktuig van het Amerikaanse imperialsme" wordt ge noemd. Volgens het orgaan van de Sov- jetrussische partij staat de Libanese re gering toe. dat de Amerikaanse Zesde Vloot te vaak Beiroet bezoekt, terwijl de Amerikanen voorts het vliegveld van Beiroet zouden gebruiken voor het over brengen van voorraden. Opengebroken weg In de zomer worden op vele plaatsen in ons land gedeelten van wegen opge broken. Het verkeer wordt dan door middel van borden „langzaam rijden", „wegopbreking", „algemeen gevaar", .wegversmalling' aangemaand tot voor zichtig rijden. Voor de veiligheid van de mensen, die op dergelijke wegvakken aan het werk zijn is het van belang, dat net verkeer met een matige snelheid de wegversmalling passeert. De ANWB vraagt U zich eens in de plaats van de stratenmaker te denken en U zich eens voor te stellen, dat de gehele dag het verkeer met onvermin derde snelheid langs U voortraast. U zoudt dat niet zo plezierig vinden! Neemt U dan ook voor om in derge lijke situaties rekening te houden met de man, die voor de weggebruiker „aan de weg timmert".

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3