Duizenden bijeen op toogdag van Ger. Zendingsbond te Driebergen Met een enkel woord Agenda «50 Voor VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1960 Dood, diefstal en drama (Van onze t.v.-medewerker) De man, die vele draden, waarlangs de oorlog is voortgekropen, in handen heeft en aan het ontwarren is, heeft het tijd geoordeeld om over de ont knoping in de Pacific in 1945 zijn visie te geven. Het gebruik van de atoombom schonk hem voldoening, maar ook be zorgdheid. Het stelde hem bovendien voor twee vragen, die hij openbaar aan de orde stelde en beantwoordde. Waar om de bommen uitgeworpen, daar waar ze uitgeworpen werden? En vervolgens: heeft deze daad, waarvan de beslissing in handen van Truman heeft gelegen, de afloop van de oorlog bewerkstelligd, bevorderd of is er van onderling ver band geen sprake? Dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie gaf meer dan een antwoord, want hij schonk opening van zaken. Daaruit bleek, dat nauwkeurig, zij het specula tief, door Amerika tegenover elkaar was afgewogen, hoeveel Amerikaanse men senlevens langere voortzetting van die oorlog zou hebben kunnen vorderen en wat de mogelijke tijdsduur tot de over winning dan geweest kon zijn. Sober, ingehouden, zonder sentimen taliteit, maar onder de oppervlakte ge laden met een groot menselijk gevoel, heeft De Jong zich van zijn opdracht gekweten en de kijkers met een zucht doen luisteren naar het beslissende woord van de Japanse keizer, dat het ondragelijke gedragen moest worden, de nederlaag van zijn eigen volk. In de Interpol-film, die daarop volgde zat gang en spanning. Ze was geladen met intelligentie, vanzelfsprekend bij de politie een weinig briljanter dan bij de boeven. Het slot van de avond was voor Kees van Iersel, die met Van Ulsen en Shireen Strooker een televisie-reprise gaf van Polets „Het huis", waarmee zij in Brussel in internationale experimen tele toneelkring groot succes hadden behaald. De waardering der kijkers zal wel weer in drie klassen te verdelen zijn, die reiken van „niets aan" (velen) tot subliem (weinigen) en daar tussen in een kleine middengroep. Ons oordeel luidt, dat het geheel niet subliem was, maar zowel uit toneel, als uit regieoog punt in de beklemmende passages, die soms lang stand hielden, voortreffelijke televisie werd geleverd. Begin en slot behoorden stellig niet tot de sterkste stukken. Maar wat aan bezoek- en oorlogsscènes werd gebracht, zal zeker vele niet-overtuigden toch het besef hebben gegeven, dat er een zeer bijzondere manifestatie zich voor hun ogen afspeelde. Omdat dwars door of volgens anderen: dank zij het experi ment heen het leven van twee mensen zich manifesteerde op een wijze, die al gemeen menselijk was en daarvan de diepe roerselen aanduidde, lief en leed haast tastbaar aanraakte. Een enkele maal kwam er een glimp van humor doorschemeren. Jammer, dat de zinspeling op de ontwerper van de salarisregeling voor de televisie-mede werkers een ergerlijke vergissing ople verde, omdat een diepbetreurd generaal van dezelfde naam zijn volk onder tra gische omstandigheden ontviel, juist toen hij, menselijk gesproken, onmis baar was. Hmvelijk in Brugge Dat alles voor lialf uurtje tv Dinsdagavond as. presenteert de AVRO van 20.20 tot 20.55 uur de kijkers een film, getiteld „Huwelijk in Brugge", ge maakt door de Vlaamse Televisie onder leiding van Eddie Steylaerts. Het is 'n reconstructie van het huwelijk van Margaretha van York met Karei de Stoute, hertog van Bourgondië, dat in 1468 te Damme werd ingezegend ten huize van de baljuw Staas Weyts. Dit huwelijk symboliseerde de vriendschap tussen Engeland en Bourgondië. De Vlaamse televisie hecht en wellicht is zij de enige, die dit doet veel belang aan historische program ma's Deze programma's immers kunnen de grootheid van Vlaanderens verleden doen herleven. Met de realisatie van 't „Huwelijk van Margaretha van York met Karei de Stoute, hertog van Bour gondië wil, Eddie Steylaerts, de herin nering oproepen aan het intieme karak ter van de huwelijksinzegening te Dam me en van de blijde intrede van de nieuwe Landsvrouwe te Brugge, op het middaguur van dezelfde dag. Het be geleidend commentaar is opgevat als 'n historisch fresco, zoals dat in de vijf tiende eeuw, zo toen televisie had be staan, doch een commentator aan de kijker zou zijn geschilderd. Na raadple ging van geschiedkundige werken, kro nieken, manuscripten enzovoorts werd een voorlopig scenario opgesteld. Daar na werd een beroep gedaan op een we tenschappelijk adviseur, E. H. Viaene, aan de hand van wiens gegevens het definitieve scenario werd geschreven. Een afvaardiging van regisseurs en artistieke medewerkers verbleef dagen lang te Brugge, waar de door de huwe lijksstoet af te leggen weg werd uitge stippeld. Deze door toeristen druk be zochte stad moest gedurende twee week einden praktisch worden geïsoleerd. Het verkeer moest worden omgeleid, de huizen moesten worden ontruimd, de historische gebouwen ontdaan van hun moderne decoratie, reclameborden weg genomen, verkeerssignalen verwijderd enz. Een beeld van de uitgebreide voorbe reidingen voor het programma krijgt men, als men weet, dat in toevoeging aan de repetities met de hoofdfiguren en figuranten 123 vergaderingen moes ten worden gehouden met ministeries, gemeentebesturen, overheidsdiensten, de provincie, de kerkelijke overheid, de ad ministratie, het bisdom, toneelvereni gingen, instituten, scholen, plantsoe nendiensten, het hotelwezen, toeris tische instanties, verkeersdiensten, de politie, militairen, - ijscholen voor paar den, schouwburgen, feestcomité's ac teurs, transportdiensten de pers, voor lichtingsdiensten enz. Aan „Huwelijk in Brugge" werd mede gewerkt door zestig figuranten (histo rische hoofdpersonen), vijfhonderd fi guranten te paard, te voet en op praal wagens, twintig costumiers, dertig grimmeurs, dertig technici, tien cine asten en helpers, tien hulpregisseurs en zestig politie-agenten. Benodigd waren onder meer twaalf gebouwen voor de huisvesting en kleding van de acteurs, twee kazernes voor de figuranten en twintig wagens voor verplaatsing- en verbindingsmogelijkheden. Een voordeel voor de montage van dit massale programma van de Vlaamse televisie was, dat de stad Brugge reeds twee Jaar tevoren de praalstoet van .De Gouden Boom' had georganiseerd. Voor deze stoet werd een enorme kostume ring ontworpen en uitgevoerd door de heer A. Brys. 2000 kostuums ter waarde van ongeveer drie en een half miljoen Belgische franken hingen in officiële stadsgebouwen. Deze schat van kostuums werd door de stad Brugge zeer bereidwillig aan de Vlaamse tele visie ter beschikking gesteld. AVRO-actiecomité wil binnenkort krant uitgeven Het „Actiecomité van AVRO-vrien den". heeft aangekondigd dat binnen enkele weken een „omvangrijke krant" zal worden uitgegeven, „waarin het ac tiecomité verslag uitbrengt van zijn werkzaamheden, zijn doelstellingen en voorts een spiegelbeeld van de achter gronden zal verschaffen". In deze krant zo wordt medegedeeld, zullen voor- en tegenstanders van het comité aan het woord worden gelaten. Man door instortend dak gedood De 37-jarige W. Bongerts uit Uden is gistermiddag gedood toen een dakcon structie boven hem instortte. De heer Bongerts, gehuwd en vader van drie kinderen, was bedrijfsleider bij de NV Jansen en De Wit Kousen fabrieken te Schijndel. Het Udense atelier van deze fabriek, dat gevestigd is in een noodge bouw, zou verplaatst worden naar nieuwbouw. De heer Bongerts ging daar elke middag de stand van zaken bekij ken. Gistermiddag was hij getuige bij de montage van enkele betonnen platen in het dak. Door nog niet opgehelderde oorzaak schoten enkele platen los. Een ervan raakte de heer Bongerts. Een ar beider werd bij dit ongeluk gewond. Amsterdam ongeschikt voor eenrichtingsverkeer (Van onze Amsterdamse correspondent) De toepassing van eenrichtingsverkeer in Amsterdam moet ontraden worden. Tot deze conclusie is de Amsterdamse commissie Verkeer en Vervoer gekomen in haar rapport dat het resultaat is van de opdracht van het gemeentebestuur een uitvoerige studie van het verkeer te maken. Eenrichtingsverkeer op de ringwegen zal, volgens de commissie op enkele be langrijke trajecten niet goed mogelijk zijn, het zal verkeerstechnisch weinig voordelen bieden en vraagt bovendien zeer grote uitgaven voor profiel-wijzi gingen. Bezinning op situatie aan zendingsfront (Van een speciale medewerker) Vele duizenden zendingsvrienden uit alle streken van het land, onder u>ie ook zeer velen uit Katwijk en omge ving, trokken gisteren op naar het Rij- senburgse Bos te Driebergen, om daar de J/9e Landelijke Zendingsdag van de Ger. Zendingsbond in de Ned. Herv. Kerk bij te wonen. Ds. A. Meijers uit Utrecht, voorzitter van het hoofdbestuur, sprak een ope ningswoord. „Wij bedrijven zending," zo betoogde spr. „omdat wij het niet mogen en kunnen nalaten. De scheiding niet het onderscheid tussen de volken valt weg. Het werk Gods moet voortgang hebben. Als het werk onder de Toradja-kerk onmogelijk wordt, zoe ken wij een ander terrein. Zending is geen liefhebberij, maar een machtig moeten. Het zendingsbevel is de mars order van de Here Jezus" Ds. Meijers deelde nog mede, dat de G.Z.B. hoopt te gaan werken onder de Zoeloe's in Natal. Zij zal in de omge ving van Durban het werk gaan over nemen van de Nederduits Hervormde Kerk in Zuid-Afrika, wier krachten het momenteel te boven gaat. De G.Z.B. zal daar volkomen zelfstandig kunnen ar beiden. Ook staat zij in correspondentie met zendingsposten in Kenia. Ingaande op vragen of 't niet verstandig is te wach ten tot in Afrika de rust is terugge keerd, merkte de zendingsdnector ds. J. J. de Lange op, dat het communisme en Rome dit werelddeel dan reeds zou den hebben overspoeld. Heroverd gebied Sprekend over „Heroverd gebied" wees ds. J. Vos uit Rijssen op de fanatieke islam. Maar God kan niet dulden, dat Zijn terrein verloren gaat. Niet Boeddha Confucius of Mohammed zal het laatste woord hebben, doch Koning Jezus. Ds. R. de Bruin uit Barneveld sprak over ,De Ruiter op het witte paard" en schetste de moeiten, strijd en teleur stelling van de jonge Christelijke ker ken. Wij zullen het oude terrein onder de Toradja's misschien prijs moeten ge ven. „De Ruiter op het witte paard" geeft het echter nooit prijs. Ds. De Bruin was dankbaar, dat de G.Z.B. naar Afrika was gegaan, waar de zen- dingsvelden wit zijn om te oogsten. In de middagbijeenkomst hield ds. C. Graafland uit Woerden een toe spraak over „Zendingsgemeente". Sprekend over het onderwerp: „Alle dagen is Hü met Zijn Kerk" wees ds. A. den Hartogh uit Amersfoort op het vele werk dat voor de zending gedaan wordt. De historie van de zending wordt ge schreven met bloed en tranen, maar omdat Hij bij ons is, gaat het werk voort. Profeten nodig De laatste spreker was ds. T. Poot te Middelharnis, die uitging van het the ma: „Profeten nodig". Volgens hem was de Ger. Zendingsbond niet zomaar een onderonsje. „Wij zijn vandaag in dienst. De zending heeft een actief thuisfront nodig. De welvaart, die wjj meemaken houdt de opdracht in om haar te gebruiken in Zijn Koninkrijk". Maar naast het gebedsfront en het ge vend front, zal er ook een profetisch belijden moeten ztfn van Christus Naam Als het niet goed gaat aan het thuis front, gaat het mis in de strijd, ook al worden onze zendingsdagen door dui zenden bezocht. Profetie is voor alles nodig. Dit is het verstaan van de wil des Heren in een concrete situatie. Tussen zending en profetie bestaat *n nauw verband. Profetie zal aan de zen ding leiding en richting geven. Wij staan in de G.Z.B. op een keerpunt. Wat wij meer dan ooit nodig hebben is profetie". Waar profetie ontbreekt zien wij haar vervangen door planning, organisatie en bureaucratie. Nodig is evenwel ver vulling met de pinkstergeest. Muzikale medewerking aan deze toog dag werd verleend door de Chr. Muziek vereniging uit Huizen onder leiding van de directeur, de heer C. Visser. Recreatie onderzoek aan kust 7 augustus Reeds eerder werd bekend gemaakt, dat langs een deel van de Noordzeekust in Noord-Holland, Zuid-Holland en Zee land op een zomerse zondag verkeerstel lingen zullen worden gehouden, tezamen met een enquête onder de strandbezoe- kers. Door het slechte weer hebben deze nog geen doorgang kunnen vinden. Voor bereidingen zjjn nu getroffen om de tel lingen en enquêtes te houden op zondag 7 augustus (bij slecht weer op zondag 14 augustus). Zij zullen plaats vinden langs de kust van Texel tot en met Wassenaar en langs de gehele kust van de provincie Zeeland. In de noordelijke kuststreek werken 850 en in Zeeland ruim 350 tel lers en enquêteurs mede. Het doel van deze onderzoekingen is een naar be kend zo goed mogelijk inzicht te ver krijgen in de recreatieve functie van eik kust gedeelte. Het gaat er daarbij o.m. om vast te stellen, hoe de verdeling van de drukte op een zomerse zondag langs onze kust is en, voor elke badplaats, wat de „actie-radius" daarvan is. De Zes en de Zeven groeien naar elkaar In een vraaggesprek met DPA heeft de Duitse Bondskanselier, dr. Adenauer, als zijn mening te kennen gegeven, dat Engeland en de landen van de Euro- markt het dit jaar of het volgend jaar eens zullen worden. Hij zei de indruk te hebben, dat aan beide zijden geleidelijk de goede wil aan het komen is. Wan neer deze er eenmaal is, kan dr. Ade nauer niet zien, waarom er geen over eenstemming zou worden bereikt. De kwestie kan worden opgelost, wanneer beide partijen de zes en de rest van West-Europa wat toegeven. De Duitse Bondskanselier verklaarde verder o.a. dat hij weliswaar een groot vriend van de Euromarkt is. maar dat naar zijn mening de ontwikkeling ervan toch niet overijld dient te gaan. Hij zei het eens te zijn met de mening van de voorzitter van de commissie der EEG, prof. Hall- stein, dat hetgeen bereikt is dient te worden geconsolideerd. Spontaan gebaar Bloemen kunnen mensen veel vreugde schenken. Deze vreugde zal in dubbele mate gelden voor ongeveer vijftig patiënten van de Stichting Leidse Reumatologische Klinieken te Leiden en Sole Mio te Noordwijk, alsmede voor onge veer zeventien patiënten van het Rotterdams Zeehospitium te Kat wijk, die dank zij een spontaan gebaar van de Rijnsburgse bloe menhandelaren ooggetuigen zullen zijn van het Rijnsburgse Bloemen corso op 6 augustus a.s. Een van deze handelaren, ge confronteerd met het leed, dat in deze inrichtingen vaak wordt door gemaakt, stelde op de veiling de vraag of het niet mogelijk zou zijn de patiënten het corso te laten zien. Eenparig besloten de bloe menhandelaren om de zieken, die in staat zouden zijn het corso te bekijken, op te halen. Dit zal zaterdag a.s. gebeuren met dertig personenauto's. In de Brouwerstraat te Rijnsburg zullen zij het bloemencorso voorbij zien trekken. Na afloop gaat men met de pa tiënten nog een rit maken langs de Vecht, terwijl bij gunstig weer hun bovendien een diner in Avi fauna wordt aangeboden. Aan deze maaltijd zullen ook tien Rijns burgse patiënten aanzitten. Men wil dit spontane initiatief, dat vorig jaar werd geboren, tot een traditie maken. De spontanieteit van het een en ander blijkt wel uit het feit, dat er in het geheel geen comité werd opgericht. Prinsese Irene incognito op de „Floriade" Aan de vooravond van haar 21e ver jaardag heeft Prinses Irene gistermid dag een bezoek gebracht aan de „Flo riade". In gezelschap van haar groot moeder, Prinses Armgard, kwam zij in haar eigen auto voorgereden, liet aan de hoofdingang toegangskaartjes kopen en begaf zich vrij spoedig naar het ro sarium achter het museum Boymans- Van Beuningen. Daar hebben beiden, rustig gezeten op een bankje, wel een uur lang van de prachtige aanleg geno ten, zonder dat iemand van de bezoekers hen herkend heeft. Advertentie VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse noti ties. 18.20 Lichte muz. 18.50 Act. 19.00 V. d. kind. 19.10 Hammondorgelspel. VPRO: 19.30 Het platteland nu, gesprek. 19.45 Op bezoek bij anderen, gesprek. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Zang en plano. 20.35 Het denken van Jacob Arminius, le zing. 20.50 Benelux, lezing. VARA: 21.00 Quiz. 21.55 Jazzmuz. 22.15 Bultenl. week- overz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Muziekrevue. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.10 Vaticaanse act. 18.25 Film- muz. 18.40 Wereldkamp. wielrennen 1960 In Leipzig. 18.50 Regeringsuitz.: Emigra- tlerubr. Het emigratiepraatje van H. A. v. Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Rep.'Eucharistisch wereldcongres te München. 19.30 Polit. praatje. 19.40 Gram. v. d. sold. 20.30 Lich te muz. 20.50 Cabaretprogr. 21.25 Gram. 22.15 Wereldkamp. wielrennen 1960 te Leipzig. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Rep. v. h. Eucharistisch wereldcongres *- München. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 19.00-19.45 Rechtstr. rep. wereld kamp. wielrennen 1960 te Leipzig. 20.00 Weekoverz. KRO: Testplaat. 20.55 Film. 21.20 Gevar. progr. 21.50 Sportpraatje. 22.10 Epiloog. Advertentie Verhit door koelkast Er moest mannenkracht aan te pas komen, schrijft Mevrouw O. de B., om de koelkast te verplaatsen, toen ik de keuken eens extra-goed wou schoonma ken. Nou, ik heb nog nooit een man zó warm zien worden van een koelkast als mijn man op dat moment! Ik gaf de „stakker" maar gauw een Boldoot Towelette. „Hèèè," zei hij, toen hij zich lekker verfrist had, „zo'n doekje is toch maar het toppunt van koeltech niek. Wat kost het eigenlijk?" „Maar 20 cent." Heerlijk ook op reis, en in warme zalen! Neem een doosje van 5 stuks voor f 1.-. Ontploffing te Doesburg (Speciale berichtgeving) Gistermiddag werd een deel van Doesburg opgeschrikt door een vrij he vige ontploffing. Deze bleek te hebben plaatsgehad in de grote fabrieksschoor steen van de wasserij IJsselstroom. Ver moedelijk hebben zich gassen, afkom stig van de olie-stookinrichting, in de pijp opgehoopt en zijn deze tot ont ploffing gekomen. Ongeveer 8 meter van de schoorsteen kwam naar beneden en maakte een groot gat in het dak van een aangren zende opslagplaats, terwijl zelfs brok stukken door de zolder vielen in de be nedenverdieping. Met man en macht is gewerkt om te trachten de afvoer van gassen op een andere wijze te regelen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. LEIDEN-KATWIJK BINNENLAND De Nederlandse Katholieke Grafische Bond bestaat vrijdag 19 augustus a.s. 60 Jaar. Ter gelegenheid van dit Jubileum zal het hoofdbestuur zaterdag 20 augustus 's middags van 15.00 tot 17.00 uur in het Carltonhotel te Amsterdam recipieren. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms. „Mont- ferland" 8/8, Australië: ms „Willem Ruys" 8/8, ss. „Zuiderkruis" 10/8, Brazi lië: ms. „Montferland" 8/8, Canada: ms. „Prins Willem 2" 11/8, ms „Prinses Ire ne" 8/8, ss. „Groote Beer" 8/8, Chili: ms. „Wien" 13/8, Indonesië: ss „Hoechst" 7/8, Ned. Antillen: ms. „Medon" 8/8, Nieuw Zeeland: ms. „Willem Ruys" 8/8, Surina me: ms. „Willemstad" 10/8, Unie van Z. Afrika ms. „Winchester Castle" 7/8, en Z.W.-Afrika: ss. „Rempang" 9/8. Brits Oost Afrika: ms. „Ski-kiang" 11/8. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. De raadkamer van het Amsterdamse Gerechtshof heeft het appèl dat een Am- stelveense drukker-publicist had aange tekend tegen het bevel tot zijn voorlopige gevangenhouding voor 30 dagen wegens valsheid in geschrifte, afgewezen. Zoals bekend is zou hij zijn drukkerij beschik baar hebben gesteld voor het drukken van valse identiteitspapieren voor de Algerijn se opstandelingen. De polder Weringerwaard, gelegen tussen Schagen en de Wieringermeer is gisteren begonnen aan een vierdaags feest ter gelegenheid van het 350-Jarig bestaan van de polder. De commissaris der Konin gin, dr. M. J. Prinsen schetste in een her denkingsrede in het dorpskerkje de ge schiedenis van de polder, „een van de vruchtbaarste in het land", 's Avonds ging de première van de feestrevue, die heette Van sikkel tot Combine" met ca. 100 me dewerkenden uit de plaatselijke vereni gingen. BUITENLAND r— De rooms-katholleke, Grieks-ortho doxe en Armeense kerken in Jeruzalem hebben besloten de Kerk van het heilig graf in deze stad te herstellen. De kosten ongeveer zes miljoen gülden zullen gezamenlijk worden gedragen. Vijf bergbeklimmers twee Nieuw- zeelanders en drie Fransen, o.w. Etienne Picard, zoon van de beroemde alpinist René Picard zijn gisteren op de Ar- gentière in de Franse Alpen door een la wine meegesleurd en om het leVen ge komen. Een bloedonderzoek heeft uitgewezen dat de bestuurder van de Weense tram welke met een grote snelheid op een an dere reed, het equivalent van anderhalve liter wijn moet nebben gedronken. Oog getuigen hadden reeds het vreemde ge drag van de man opgemerkt. Zoals bekend zijn achttien mensen om het leven ge komen en vele gewond. De Amerikaanse marine heeft giste ren met succes van het land af een „Po laris" gelanceerd, die een afstand van 2.400 km aflegde. De grootste door een „Polaris" afgelegde afstand was tot dus ver 1.850 km. De raket is zoals bekend, bestemd voor duikboten. Ook in Australië heeft men veel te weinig onderwijzers en onderwijzeressen. Alleen al in de staat Nieuw-Zuid-Wales komt men er 7.000 tekort. In Wenen is een hoge politiefunctio naris, dr. Franz Razesberger, aangehou den. Hij wordt verdacht van medeplichtig heid aan het doden van Joden in Polen en in de Oekraïne. De gewezen Duitse generaal-veld- maarschalk Ferdniand Schbrner (68) is voortijdig uit gevangenschap ontslagen. Hij is in 1958 tot iy2 Jaar veroordeeld omdat hij een soldaat wegens lafheid had laten doodschieten zonder vorm van pro ces. Volgens een woordvoerder van het Griekse leger aijn in noord-Griekenland twee Grieken uit Albanië die in Saloniki spionage wilden verrichten, gearresteerd. Door hun aanhouding konden nog drie agenten worden aangehouden. Door een defect in de stuurinrich ting is gisteren een autobus in een voor stad van Rio de Janeiro in een rivier ge reden, waardoor vijftien van de 22 inzit tenden verdronken. De overigen werden gewond. Een twaalfjarige negerjongen uit Da- nia, Florida, heeft per ongeluk zijn vijf broers en zusters vergiftigd door insec tenpoeder door het eten te strooien. Er- nest zou het eten klaarmaken terwijl zijn ouders afwezig waren. Het gevolg was dat drie broers zijn overleden en twee zwaar ziek werden. Ernest at zelf niet en liep geen vergiftiging op. De Amerikaanse „Republic Aviation" vliegtuigfabrieken treffen voorbereidingen voor de bouw van een vliegtuig dat een snelheid van 27.300 km per uur kan be reiken en dat als een satelliet een baan om de aarde kan beschrijven. Het toestel krijgt acht motoren, wordt 51 meter breed en 10 meter hoog, heeft een spanwijdte van 30 meter en zal waarschijnlijk over tien Jaar gereed zijn, aldus heeft de vice- president van de maatschappij, Alexander Kartveli. tegenover een verslaggever van de „San Diego Union" meegedeeld. Sir John Russel heeft op een confe rentie over hulp aan onderontwikkelde ge bieden in Oxford verteld van een ontmoe ting met een Afrikaan die geen mecha nische ploeg wilde hebben omdat „een vrouw goedkoper is en Je niet voor onder delen hoeft te zorgen". Het toeristenverkeer in Israel is dit Jaar met veertig procent toegenomen ten opzichte van vorig Jaar. Het afgelopen halfjaar bezochten 56.000 buitenlanders Israel. Kroonprins Akihito van Japan zal van 22 september tot 5 oktober een be zoek aan de V.S. brengen. Hi) zal in de drie dagen die hij met de Prinses in Washington verblijft, de gast van presi dent Eisenhower zijn. Tsjecho-Slowakije heeft gisteren bij West-Duitsland geprotesteerd tegen „her haalde schendingen" van de grens door Duitsers. In de afgelopen drie maanden zou de grens 33 maal door Duitsers zijn overtreden en alleen in Juli al werden 14 personen gearresteerd, aldus de nota waar in op het „uitzonderlijke geduld" der Tsjechoslowaakse autoriteiten wordt ge wezen, nadat de Westduitse burgers in bij na alle gevallen weer over de grens wer den gezet hoewel zij krachtens de Tsje choslowaakse wet gestraft hadden kunnen worden „De schendingen zijn klaarblijke lijk bedoeld om onrust in het grensgebied te scheppen en kunstmatige grensinciden ten uit te lokken". De mohammedaanse schriftgeleerden van Syrië hebben gisteren een resolutie aanvaard, waarin zij stellen dat de Sjah van Perzie zich door het erkennen van Israel „buiten de Islam heeft gesteld". De erkenning wordt een „imperalistische daad om de Palestijnse kwestie te* liquideren" genoemd. De schriftgeleerden, die hun steun aan de politiek van president Nasser van de V.A.R. betuigen, dringen er op aan, dat de Arabische vorsten hun betrekkin gen met de Sjah verbreken. Algerijnse kwestie weer in het moeras? De autoriteiten in Algiers hebben op nieuw de voor Algerije bestemde oplage van het weekblad „L'Expresse" in beslag genomen. Aanleiding hiervoor is een ar tikel van de hoofdredacteur Servan- Schreiber, die schrijft dat de oorlog in Algerije "haar loop heeft hervonden". „Op de binnenplaatsen van de gevan genissen van Oran, Algiers. Parijs en Lyon werken de guillotines weer, en Al gerijnse patriotten sterven weer na pro cessen die de Franse rechtspraak geen eer aandoen". Evenals de zomer van 1957 de basis vormde voor de coup van de 13de mei zal de zomer van 1960, „die de incompe tentie van het nieuwe regime aan het licht heeft gebracht en heeft aangetoond dat het in het moeras van de oorlog is terechtgekomen, worden gevolgd door een gebeurtenis van dezelfde orde van grootte". Gulden Vlies: Demonstraties patroon tekenen. 2.30 en 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. WOENSDAG Os- en Paardelaan (hoek Nassaustraat) Straatprediking Open Deurwerk Herv. Ge meente. 7.30 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „Pa krijgt de klappen". (A.l.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Perri". (A.l.). Werkdagen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Casino: „De ondergang van de Titanic". (14 Jaar). Werkdagen: 7 en 9 15 uur; Jeep" (voor de jeugd). Lldo: „IJsparade" (A.l.). Werkdagen: 2.30 Luxor: „Naar het middelpunt der aarde" (14 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 u.; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: ,.'n Slippertje naar de maan". (A.l.). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra-tlieater Wassenaar: Van vrijdag t/m woensdag 20 uur, zaterdag en zon dag 19.00 en 21.15 uur: „Operatie Pet ticoat". 14 jaar; donderdag 14.30 en 20 uur „Zolang er mensen zijn". 14 Jaar. Van vrijdag t/m woensdag (zat. niet) 14.30 uur „Ze zien ze rennen". (A.l.) TENTOONSTELLINGEN Hortus Botanicus: Tentoonstelling he dendaagse Nederlandse beeldhouwkunst Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 eD 24 Zon- en feestdagen 2 —4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundl (tot 16 oktober) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Zeg het met bloemen in het Chinees". (Tot 31 oktober). Lakenhal: Verzameling dr A Welcker Werkdagen 10-17 uur; zondags 13-17 uur (Tot 29 agU8tus) Lakenhal: Tentoonstelling van werken uit Leidse School, (tot half september). Avond- en nachtdienst der apotheken Te Lelden is geopend Apotheek Reijst. Steenstraat 35, tel. 20136. Bi) geen gehoor bi) Uw bulsarts ot specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. VOOR ZATERDAG 6 AUGUSTUS Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 8.00 Nws. voor de 40 Gram VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gevar. progr. 11.40 Pianorecital. 12.00 Orgelspel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 V. d. teen agers. VARA: 14.15 Streekuitz. 14.40 Amateur- ork. 15.05 Gram. 15.20 Kamerork. en alt. 16.10 Boekbespr. 16.30 Versierde vakantie- tips. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Operamuz. 19.00 Kunstact. VPRO: 19.30 Passepartout, lezing. 19.40 Christus, Zijn leerlingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Dansmuz. 20.40 Voordr. 21.00 Promenade-ork. 21.25 Soc. comm. 21.40 Lichte muz. 22.05 Act. sport- nws. 22.30 Nws. 22.40 Gram. m. comm. 23.10 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 13.50 Voor de jeugd. KRO: 14.00 Amateursprogr. 14.20 Kunst- kron. 14.50 Metropole-ork. en zang. 15.15 Gram. 15.30 Voor de Jeugd. 16.00 Grego riaanse zang. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gram. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.45 Vragenbe- antw. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 Pon tificale Byzantijnse hoogmis. 21.30 Gram. 21.55 Muz. quiz. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Rep. Eucharistisch wereldcon gres te München. 23.00 Jong - oud - eeuwig, gesprekken. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00-17.30 V. d. kind. NTS: 19.10 20.15 Rechtstr. rep. Leipzig wereldkamp. wielrennen 1960. AVRO: 20.15 TV-kron. 20.50 Amus. progr. 21.50 Vliegwereld. NTS: 22.20-22.40 Journ. en weeroverz. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Automobillstenkron. 12.30 Gevar. muz. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hoorsp. 13.40 Gram. 14.10 Hoorsp. 15.10 Hoogtepunten uit de progr. v. d. afgelo pen week. 16.00 Boekbespr. 16.30 Fluit en piano. 16.45 Voor de kleuters. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Sportuitz. 18.45 Lichte muz. 19.15 Inter views. 20.15 Gevar. muz. 21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 22.45 Avondgebeden. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Twintig vragen. 12.30 Nws. en La tijns-Amerikaanse muz. 13.15 Sportoverz. 13.20 Cricket. 13.35 Sportultsl. 13.40 Inter mezzo. 13.45 Gevar. muz. 14.00 Motorraces. 14.05 Gevar. muz. 14.30 Sportber. 14.35 Gevar. muz. 14.50 Motorraces. 15.05 Cric ket. 15.25 Roeien. 15.30 Sportber. 15.35 Ge var. muz. 15.45 Motorraces. 15.50 Gevar. muz. 16.05 Roeien. 16.15 Gevar. muz. 16,25 Motorraces. 16.30 Sportber. 16.35 Cricket. 16.50 Gevar. muz. 17.10 Motorraces. 17.25 Roeien. 17.30 Sportber. 17.40 Zwemmen. 17.45 Gevar. muz. 18.05 Cricket. 18.25 Jazz muz. 18.55 Sportuitsl. 19.00 Journ. 19.30 Nws. en Henry Wood Promenade Concert. 20.40 Koorzang. 21.00 Henry Wood Prome nade Concert (verv.). 21.45 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Popul. gram. (Om 23.30 Nws.) 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ge var. muz. 17.30 Ork. conc. 19.00 Nws. 19.50 Dansmuz. 21.45 Nws. 22.10 Ork. conc. 22.30 Lichte muz. 23.00 Jazzmuz. 24.00 Nws. 0.05 Dansmuz. 1.00 Dansmuz. 2.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.05 en 14 00 Gram. 14.30 Kamermuz. 15.35 Ma- non Lescaut. opera. 17.50 Gram. 18.40 Ka merork. 22.30 en 23.05 Gram. 23.52-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 12.30 Weerber. 12.35 Ge sproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Muz. kaleisdoscoop. 14.30 Gram. 15.00 Amus. muz. 15.15 Volksmuz. 15.45 Amus. muz. 16.00 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Kamermuz. 17.30 Gram. 18.00 Orgelrecital. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Amus. muz. 20.00 Gram. 20.30 Lichte muz. 21.00 Rep. we- reldkampioensch. "wielrennen te Leipzig. 21.15 Amus. ork. 22.00 Nws. 22.10 Rep. we- reldkampioensch. wielrennen te Leipzig. 22.15 Popul. muz. 23.00 Nws. 23.05-24.00 Gram. 484 in. 12.17 Lichte muz. 13.00 Nws. 14.03 Vrije tijd. 16.02 Dansmuz. 17.00 Nws 18.02 Gram. 18.38 Gram. 18.53 Gevar. muz. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 21.90 Lichte muz. 22.00 Wereldnws. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws. 23.00 Kamermuz. 23.55 Nws. Zuid-Afrika versterkt de binnenlandse veiligheid De Zuidafrikaanse minister van De fensie, Fouché, heeft gisteren tijdens een bijeenkomst met officieren van commando-eenhëden en de burger wacht, beide organisaties op basis van vrijwilligheid, medegedeeld dat .wacht- pelotons" zullen worden opgericht ter versterking van de binnenlandse veilig heid. De leden van deze pelotons zullen uit de commando-eenheden worden ver worven en moeten zo nodig „de duivel bij de oren kunnen pakken". Ook moe ten zij, wanneer nodig, beschikbaar zijn voor onmiddellijke en langdurige dienst. Voorts zullen uit de commando-eenhe den scherpschutterskorpsen worden ge vormd. De burgerwacht zal met pantserwa gens worden uitgerust. Voor elke twaalf infanterle-eenheden, of zogenaamde „schokregimenten" zullen vier pantser wagens ter beschikking worden gesteld. Deze eenheden zullen, wanneer de nood zaak zich daartoe voordoet, op strate gische punten worden geplaatst. WEERRARPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parüs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome onbewolkt licht bew. half bew. onbewolkt zwaar bew onbewolkt mist mist mist zwaar bew. zwaar bew zwaar bew. regen regen onbewolkt lichit bew. half bew. licht bew. regenbui onbewolkt onweer zwaar bew licht bew. regen zwaar bew. regen regen licht bew. regen half bew. zwaar bew. licht bew. half bew. nno Iss S bO C 1 22 12 3 19 15 2 22 13 2 22 14 w.stil 19 10 v.and. 22 12 w.stil 20 10 w.stil 23 10 ono 1 23 11 ono 1 15 6 n 2 18 12 w.stil 13 ono 9 21 14 w.stil 16 13 w.stil 21 11 watil 23 11 no 4 22 12 nno 2 25 12 W 5 27 16 z 3 26 16 O 6 24 18 zzo 2 16 12 no 1 25 11 wzw 1 24 11 w.stil 25 15 n 3 26 15 w.stil 25 17 zo 7 24 14 wzw 2 26 12 w.stil 30 16 nno 3 27 19 w 4 27 16 nnw 3 16 I 3. SS o

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2