DE V.N. BLIJKEN KATANGA'S WIL TE HEBBEN ONDERSCHAT RECORD VAN X-15: 3450 KM PER UUR WEERBERICHT Premier Tsjombe maakte Bunche duidelijkdat komst van blauwhelmen tot stammenoorlog leidt Ambassadeur Van den Bosch moet Leopoldstad met spoed verlaten KOELKASTEN Leidse verfhandel „de Valk" n.v. Conferentie met Njassaland in Londen werd een groot succes Goed nieuws „TRESLONG" HILLEGOM (§ud leuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1960 No. 30117 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De plaatsvervangend secretaris-generaal van de Verenigde Naties, dr. Ralph Bunche, is gisteren tot de ontdekking gekomen, dat de kracht van de Kongolese provincie Katanga in haar wil tot on afhankelijkheid klaarblijkelijk is onderschat. Toen hij op het vliegveld van Elisabethstad arriveerde, was er niemand van het Katangese kabinet aan wezig om de „V.N.-agressor" te ontvangen. Er waren slechts drie pelotons militaire politie onder leiding van Belgische officieren. Wel werd Bunche begroet door de speciale vertegenwoordiger van de Belgische premier Eyskens, graaf d'Aspremont Lynden en door het hoofd van de Belgische diplo- Intussen hebben de Kongolese autoriteiten de Belgische ambassadeur in Leo poldstad, baron Van den Bosch, uitgewezen. Hij moet vóór maandag het land hebben verlaten. Dit besluit is een rechtstreeks gevolg van het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met België. Kongo wijst hiermede de Belgische financiële en technische hulp van de hand. Het besluit tot uitwijzing was mede gebaseerd op de „politieke activiteit" van Van den Bosch, met name op diens verklaringen over Katanga en zijn pleidooien voor een federalistische oplossing, aldus deelde de minister van Voorlichting, Kasjamoera, mede. Ook de premier van Katanga, Tsjombe, liet zich niet vriendelijk over de Belgen uit: „Wij zullen nu op onze eigen krachten vertrouwen om het binnenkomen van de V.N.-troepen te beletten. Wij kunnen niet op de Belgische regering vertrouwen. Wij hebben ons vertrouwen in haar verloren. Zij heeft ons in de steek gelaten". op zaken in zijn eigen land kan stellen. „Ik geloof dat Frankrijk, dat zelf voor de vrijheid heeft gestreden en de Franse revolutie is een sprekend voor beeld daarvan niet langer het recht van Algerije om te leven kan betwisten", zei de premier, die in Tunis een lang onderhoud had met Ferhat Abbas, de premier van de „Algerijnse voorlopige regering", en Krim Belkacem, vice-pre mier en minister van Buitenlandse Zaken. matieke missie. Later had Bunche toch een ont moeting met de Katangese premier Tsjombe, die hem twee dingen duidelijk maakte: 1) dat het dreigement van gewapend verzet tegen de komst van de V.N.-troepen ernstig gemeend is, 2) dat de komst van de blauwhelmen van de V.N. en het terugtrekken van de Belgische militairen tot het uitbreken van stamoorlogen in het nu nog rustige Katanga zou leiden. Bunche heeft Ham- marskjöld van de toestand op de hoogte gesteld en de Zweedse secretaris-generaal staat thans voor een belangrijke beslissing. geveer 2.000 man van zijn aanhangers marcheerden gisteren naar de kazernes om daar bewapend en geüniformeerd te worden. Tsjombe beweert alle maatre gelen genomen te hebben om de aan komst der V.N.-troepen te verhinderen. Tsjombe lijkt thans de gevangene van zijn eigen bluf en bereid tot het uiterste te gaan. Hij vreest namelijk, dat de V.N. „Loemoemba in haar bagage meevoert" en diezelfde vrees leidt een aantal van zyn stammen (die duchten dat daardoor de balans ten gunste van de Baloeba's kan omslaan tot hun desperate stem ming. Belgische officieren zijn inmid dels verdwenen uit Tsjombe's kantoren en uit het Katangese leger, waar zij zijn vervangen door inderhaast tot officier gepromoveerde Katangese korporaals. Onrust onder Belgen in Elisabethstad Als gevolg van de zeer heftige reacties van de Katangezen schijnt de secreta ris-generaal Hammarskjöld blijkbaar opnieuw meer te voelen voor het eerder door de Belgische regering gedane voor stel om een gesprek tussen Leopoldstad en Elisabethstad op gang te brengen. Het plotselinge bezoek van Ralph Bunche aan Tsjombe, nadat de Katangese rege ring zonder te zijn geraadpleegd voor het voldongen feit van het zenden van V.N.- troepen was geplaatst, wijst in elk geval op een kentering in de houding van Hammarskjöld. In Elisabethstad verdrongen tal van Belgen zich gisteren voor de loketten der banken om geld op te nemen en hun zaken af te wikkelen met het oog op de mogelijkheid van een tweede, en nu definitieve uittocht. Leden van de Baloeba-stam in Elisa bethstad zijn begonnen met het terug zenden van hun gezinnen naar de stam- districten met het oog op ongeregeld heden na het toch mogelijke binnenko men van troepen der Verenigde Naties. Thans een tweede delegatie van Katanga naar Brussel Gisteren is in Brussel een tweede dele gatie uit Katanga aangekomen. Zij be staat uit de ministers Kimba, Njembo en Kitenge. Premier Loemoemba van Kongo is gisteren uit Tunis in Rabat aangekomen voor overleg met Koning Mohammed van Marokko: Hij werd begroet door Kroon prins Moelay Hassan. Volgens een in Tunis uitgegeven communiqué heeft pre sident Bourguiba er mee ingestemd „de praktische betekenis van een conferentie van Afrikaanse leiders te bestuderen". Het doel van een dergelijke bijeenkomst zou zijn de samenwerking te versterken. Het Tunesische staatshoofd had voorts Loemoemba de volledige steun van zijn regering toegezegd inzake de eerbiedi ging van de onafhankelijkheid en on schendbaarheid van Kongo en de terug trekking van alle buitenlandse troepen. Loemoemba heeft in een interview met het officiële blad van het Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront (FLN), de opstandelingenorganisatie, verklaard dat hij de leiders van het front met wie hij woensdagavond sprak, had meegedeeld dat de Kongolese regering en het Kongo lese volk volledig achter de „vrijheids strijd" van de Algerijnen tegen Frankrijk staan! aldus de man, die niet eens orde Advertentie van f 225.af by de ELEKTROSPECIAALZAAK DU k<0E3i enegouwen AALMARKT 4 VERANDERLIJKE BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot mor_ genavond: Veranderlijke bewolking en enkele ver spreid voorkomende buien. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 6 augustus Zon op: 5.09 uur; onder: 20.22 uur. Maan op: 19.45 uur; onder: 4.17 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.05 en 14.37 uur. Laagwater te 10.17 en 22.45 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's. Naar de kazernes Onze reisredacteur, W. L. Brugsma, berichtte hedenochtend uit Elisabeth stad, de hoofdstad van Katanga: Het komt ons voor, dat de vastbeslo tenheid van premier Tsjombe en de „sterke man" Moengo om op eigen houtje de V.N. te tarten, is onderschat. Tsjombe's bevel tot algemene mobilisa tie tegen „V.N.-agressie" is weliswaar niet uitvoerbaar, maar kolonnes van on- Jongen uit Ter Aar verongelukt Automobilist ontweek zusje maar reed broertje aan Het 5-jarig zoontje van de familie J. Dobber aan de Aardam in Ter Aar is gisteren voor zijn ouderlijke woning door een auto, die werd bestuurd door een in woner van Ter Aar aangereden en zeer ernstig gewond. De jongen is in de af gelopen nacht in een van de Leidse Ziekenhuizen aan zijn verwondingen be zweken. De jongen speelde met zyn zusje in een bosje aan de Aardam. Plotseling rende zijn zusje het bosje uit en de weg over. Genoemde automobilist kon haar nog net ontwijken, maar reed haar broertje aan. De automobilist zou geen schuld treffen. Gistermiddag is de 7-jarige T. Vink uit de Kersappelstraat in Noordwyk ter hoogte van het Noorderbad in zee ver dronken. Zoals men zich wellicht nog zal herinneren verdronk eergisteren een Engelsman voor de kust van Noordwijk. Bij de eerste bank stapte het jongetje in een gat en verdween in de golven. Zijn een jaar oudere broertje heeft nog getracht de aandacht van andere zwem mers te trekken. Men begreep hem ech ter verkeeTd. Een paar uur later spoelde het stoffelijk overschot aan. Wij vestigen er de aandacht op, dat het bijzonder gevaarlijk is om zich ver in zee te wagen, daar zij op het ogen blik zeer verraderlijk is. TRAGISCH BEDRIJFSONGEVAL De 44-jarige heer G. de Jong uit Ur- sem is gistermiddag tijdens zijn werk in dienst van de coöperatieve werktuigen vereniging West Friesland op slag ge dood bij een ongeval op de boerderij van de heer C. Wagemaker te Sijbekarspel. Zijn kleding werd gegrepen door de af- takas van een trekker waarmee een gasblazer werd aangedreven. De heer De .Tong was sinds 7 jaar wethouder van de gemeente Ursem voor de KVP. Hij was gehuwd en had 8 kinderen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Route van het corso De route van het corso Rijns burg is als volgt: Om 2 uur wordt gestart by Flora in Rijnsburg - Rynsburgerweg - Oegstgeesterweg - Brouwerstraat - Burg. Meyboomstraat - Kanaal straat - Katwykereind - Dubb. Buurt - Vliet N.Z. - Kerkstraat - Tramstraat - Oegstgeesterweg - Rijnsburgerweg - Rynzichtweg - Rhijngeesterstraatweg - Endegees- terlaan - Leidse Straatweg - Rijns burgerweg - Stationsweg - Rijns- burgersingel - Maresingel - Heren singel - Zijlsingel - Plantage - Le vendaal - Korevaarstraat - Bree- straat - Noordeinde - Rembrandt- straat. In de Doelenkazerne volgt een pauze van een uur. Hierna gaat de stoet: Rem- brantstraat - Witte Singel - Zoeter- woudse Singel - Zijlsingel - Zyl- poort (Haven) - Haarlemmerstraat - Mare - Oude Singel - Beesten markt - Schuttersveld - Rynsbur- gersingel - Warmonderweg - Kem- penaerstraat - Terweeweg - Wyt- tenbachweg - Dorpsstraat - Almon- deweg - Rysjes - Korte Brouwer straat - Vliet N.Z. - Dubbele Buurt - Katwijkerweg - Kanaalstraat - Burg. Hermansstraat - Noordein de - Koestraat - Vliet N.Z. - Kerk straat - Oegstgeesterweg - Rijns burgerweg - Flora, waar de stoet ontbonden zal worden. Dit ge schiedt omstreeks 6 uur. Door het corso kan vertraging ontstaan in het bus- en tramver- voer van de N.Z.H.V.M. Hiermee moet dus wel rekening worden ge houden. Illlllllllllllllllllllllllllilllim Prins Bernhard en Prinses Irene op de tribune bij het internationale springconcours te Rotterdamwaar zij o.m. de dressuurproef voor de „Prijs van de Rijschool" bijwoon den. De Amerikaanse invlieger Joe Walker heeft gisteren met een Amerikaans raketvliegtuig van het type X-15 een snelheid van 3.450 km per uur gehaald. Hij vestigde dit record voor bemande vliegtuigen boven de luchtbasis Edwards in Californië. Het vorige snelheidsrecord stond op naam van kapitein Molburn Apt, die op 27 september vorig jaar met een X-2 3.350 km per uur vloog. Kort daarna kwam hij echter om het leven, doordat hij de macht over zijn toestel verloor dat daarop neerstortte. De X-15 was onder de vleugel van een bommenwerper van het type B-52 tot een hoogte van 13.700 meter gebracht. Vandaar steeg het toestel op eigen kracht in vier minuten tijd tot 23.775 meter, waarbij het snelheidsrecord werd verbeterd. Daarna zweefde de X-15 met een snelheid van 320 km terug naar de basis. Het was de vierde maal, dat Walker in een X-15 vloog. Het record voor gewone straalvliegtuigen werd in december j.l. door een Dart van de Convair-fabrieken op 2.440 km per uur gebracht. Advertentie Officiële dealer van: VERF VAN VETTEWINKEL TOKION LAKKEN VALSPAR AUTOLAKKEN WIENESE LADDERS SPHINX KWASTEN Ook verhuur van KLIM- STEIGER MATERIAAL. Britse minister van Koloniën ktvam tot een akkoord met de nationalist dr. Banda Geven en nemen (Van onze Londense correspondent) De conferentie in Londen over het Britse protectoraat Njassaland is tot aller verrassing een groot succes gewor den en een triomf voor MacLeod, de vooruitstrevende en briljante Britse minister van Koloniën. MacLeod erken de, dat hij niet op het thans bereikte resultaat had durven hopen. Toen de besprekingen tien dagen geleden in Lon den begonnen leek het of er weinig kans was dat zy zouden slagen. Dr. Hastings Banda, de leider van de nationalisten, hield een onverzoenlijke openingsrede, maar MacLeod wist zijn vertrouwen en dat van de andere gedelegeerden, waar onder felle tegenstanders van Banda, te winnen. Het gevolg is, dat in volledige overeenstemming een voorlopige compro mis-oplossing is gevonden, welke door alle betrokkenen wordt beschouwd als een stap in de goede richting, n.l. in die van zelfbestuur, berustende op een Afrikaanse meerderheid in de wetgeven de vergadering. Een jaar geleden was dr. Banda als gevolg van de onlusten, waarby de levens van de kolonisten werden bedreigd, In de gevangenis geworpen. Zelfs een Britse commissie van onderzoek moest openlijk erkennen, dat Njassaland een politie staat was geworden. Dit alles is thans radicaal veranderd. Banda gaf gisteren in zijn slotrede toe, dat de Britse rege ring een risico liep toen hij in april van dit Jaar werd vrijgelaten. Het is een groot ding, dat Banda die 40 jaar lang arts in een Londense volksbuurt was en geen haat koestert tegenover de Engelsen thans hulde bracht aan MacLeod. Hy verklaarde, dat de manier waarop de minister de conferentie heeft behandeld, het vertrouwen in hem nog heeft verhoogd. Alle gedelegeerden be loofden, dat zij er voor zullen zorgen, dat de nieuwe constitutie op goede wijze zal worden uitgevoerd. MacLeod prees op zyn beurt Banda, dat deze bereid was tot geven en nemen. De conferentie was De Amerikaanse minister van Landbouw Ezra Taft Benson (rechts), die een bezoek aan ons land brengt, gefotografeerd tijdens een persconferentie in het restau rant van de Floviade. Naast hem de Amerikaanse ambassadeur in ons land, Philip Young en links de vice-voorzitter van de Floriade. ir. J. A. C. Tillema. volgens MacLeod het bewijs, dat de mensen van verschillend ras, uitgaande van scherp verschillende standpunten, overeenstemming kunnen bereiken. Er is thans een belangryke schrede gedaan op de weg van koloniaal bestuur naar democratie. Het betekent het begin van de ontwikkeling van Njassaland als een Afrikaanse staat. De Britse gouverneur blyft voorlopig verantwoordelijk maar zal worden geadviseerd door een raad van ministers bestaande uit Afrikanen en Europeanen. Deze ministers zullen worden aangewezen uit een gekozen Kamer, waarin de Afrikaners voor de eerste maal een meerderheid zullen be zitten. Volgend jaar zullen verkiezingen worden gehouden, gebaseerd op een voorlopig nog beperkt kiesrecht. Het thans bereikte resultaat is voor de Engelsen verheugend, vooral nu het zich aftekent tegen de achtergrond van de chaos in Kongo. Mogelyk hebben de gebeurtenissen in Kongo een matigende invloed op de Afrikaanse leiders yan uitgeoefend! LAMMERMARKT 3 LEIDEN Verkoop uitsluitend engros. TELEFOON 33909 Meisje terecht De 16-jarige Sylvia Planije uit Was senaar van wie eergisteren gemeld werd dat zij sinds zaterdag zoek was, is uit eigen beweging naar de ouderlijke wo ning teruggekeerd. Advertentie Voor de a.s. televisiekijkers kan ieder jaar in de overgangstijdals nieuwe typen toestellen op de markt verschijnen, bijzondere aanbiedingen gedaan worden. Het gaat de fabrieken erom, om de nog aanwezige voor raden tegen sterk verlaagde prijzen te ruimen. Deze voorraden zijn uiteraard be perkt en snel uitverkocht. Het is daar om zaak er spoedig bij te zijn. Van Grundig o.a. type 153 53 cm. in naturel noten, van f. 960.- voor f. 71,5.-; 353 M automatisch, naturel, van f. 1060.- voor f. 818.-; 1,53 volautomatisch van f. 1198.- voor f. 868.-; 553 staand model in teak, van f. 1317.- voor f. 898.-. EDLY-RADIO SERVICE,TEL. 33975 MORSSTRAAT 20 - LEIDEN. Dagelyks diner-dansant Orkest: Van der Heeft. Als speciale attractie ONBEPERKT KIP-ETEN f6.—. Res. 02520—5347 Uit het Leidsch Dagblad van 6 Augustus 1860: Men zegt ,dat met het dertig- jarig jubïlé de Belgische Septem- berfeesten zidlen veranderd wor- den in Julijfeesten, ten einde de droevige herinneringen van 18S0 en 1831 uittewisschen, daar Hol- land en België slechts één belang te eerbiedigen hebben en Holland de eenige trouwe en onbaatzuch- I tige bondgenoot zal zijn, bijaldien het volksbestaan in België eens j mogt worden bedreigd.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1