Turkse commandant Koe slaagt voor „Olympisch examen" Vele valpartijen op tweede dag Ner et is versloeg De Sleutelstad en werd eerste klusser: 7-3 Ben Verhagen excelleerde in sterk Flying Dutchmanveld UVS kan tevreden zijn ondanks de 2-4 nederlaag tegen DHC Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 5 augustus 1960 Vierde blad no. 30117 Concours hippique te Rotterdam Donderdag 4 augustus zal in de geschiedenis van het 13e Rotter damse CHIO voortleven als de dag der valpartijen. Eerst was het Marianne Eichholz, die in de strijd om het jeugdkampioenschap onder haar paard kwam. De Amsterdamse amazone werd met enkele kneu zingen naar het Havenziekenhuis vervoerd. Daarna moest een der ponyrijders, die van zijn paard viel, van het veld gedragen worden. Even kregen de EHBO, de dokter en de ziekendragers rust, toen smakte Proetske Arts met Teresa in een hindernis. Weliswaar kwam ze weer overeind, maar toen moest ze weer gaan zitten. Gelukkig kon ze even later lopend de ring verlaten. Direct daarop was het opnieuw raak. Sylvia Thiry, de blonde knappe Belgische amazone, werd door haar paard tegen het houtwerk van een hindernis geworpen. Dapper klom ze weer op La Galene, viel weer en zakte toen in elkaar. Met de brancard werd ze weggevoerd. Tot slot ging ook de Duitse grappenmaker Walter „Bubi" Guenther tegen de grond, maar die zette zonder cap en lachend zijn parkoers voort. Commandant S. Koe van de cavalerie- school te Istanboel oogstte lauweren in een springconcours om de Prijs van Maas. dat speciaal op het programma was gezet als voorbereiding van de 1 Olympische ruiters, die in Rotterdam zijn verenigd. Het parkoers was geheel aangepast aan de eisen die ook in Rome zullen worden gesteld, eisen, die voor het merendeel der deelnemers te hoog lagen, zoals al blijkt uit het feit, dat geen der 34 combinaties erin slaagde foutloos rond te komen. Slechts de Turkse commandant Koe met de 12 jarige ruin Eskimo en de Duitser Klaus Bade met de evenoude vosruin Froeh- lich beperkten hun strafregister tot 4 strafpunten, waarmee zij als enige kan didaten voor de overwinning uit de eer ste ronde kwamen. In de barrage over zes van de 15 hin dernissen, die met 10 centimeter waren verhoogd, werd de zege betwist, die Koe superieur aan Bade in tempo met een feilloos gereden parkoers voor zich op eiste. Hoogtepunt Deze beslissende rit van Koe was het hoogtepunt van dit springconcours dat overigens arm was aan prestaties van formaat, zelfs van de sterke Franse Olympische ruiters van wie Pierre Jon- queres d'Oriola met Eclair au Chocolat met 8 strafpunten niet verder kwam dan een vijfde plaats De pas naar een der ereplaatsen zag hij zich behalve door Koe en Bade afgesneden door de Belgische amazone Frangoise Vander haegen, die met Fidelio tot de snelste tijd (91.3 sec) kwam en zich met haar acht strafpunten als derde kwalificeerde en haar landgenoot Seyvane op Dom (4e plaats). Bovendien eiste mej. Van derhaegen met Jervy, waarmee zij even- eens 8 strafpunten had, de zesde plaats voor zich op, een knappe prestatie in dit zware springconcours. Zwaar, niet al leen door het gehalte der hindernissen, waarvan vooral de driedubbelsprong vele slachtoffers maakte, maar ook door de scherpe tijd van 100 seconden. Legio was dan ook het aantal tijdfouten dat de deelnemers als „extraatje" kre gen bijgeschreven. Ondanks het falen van velen - vooral de Japanners en de Hongaren hebben hier nog niet waar kunnen maken enige rol van betekenis op de Olympus te kunnen spelen hebben de Nederlan ders zich niet bij de eertse tien kunnen plaatsen. De beste prestatie bereikte Irene Jansen met Icare F2, die door een weigering en een fout op de drie sprong zeven strafpunten opliep, waarbij nog eens 2 3/4 tijdfout kwam. Met haar totaal van 9 3/4 eindigde zy als twaalfde Boeiend Boeiend was de strijd om de Prijs van de Beurs, een springconcours, waarbij elke deelnemer dadelijk achter elkaar twee paarden reed in een parkoers met tien hindemissen, dat de tweede keer in tegenovergestelde richting werd ge reden. Wederom verloochende de Bel gische amazone Frangoise Vanderhaegen haar klasse niet. Met achtereenvolgens Islam en Janicule reed zij een foutloos parkoers, welke prestatie daarvoor slechts was geleverd door de Franse ka pitein De Fombelle en na haar niet meer zou worden geëvenaard. Met haar tijd troefde zij echter de Fransman, die met Bucephale en Dernier Cri tot een totaal van 147,0 sec kwam tegen mej. Vanderhaegen 146,2 sec. Sneller dan dit tweetal nog was de Duitse Anna Clement met Danina en Cico. Maar twee foutsprongen betekenden twintig strafseconden en deze werden aan haar zuivere rijtijd van 136,5 sec toegevoegd. De hindernissen mochten dan met een maximale hoogte van 1.40 meter Aiet die moeilijkheden geven als het „Olym pische examen", in de jacht naar tijd winst werden kleine slordigheden soms duur betaald. Dit ondervond Anna Cle ment, maar ook de snelle Turken Goe- nenli en Sumer zagen hierdoor hun kans op de overwinning in rook vervlie gen. Goenenli kwam tot één fout en Su mer zag zijn rijtijd van 142,8 zelfs met dertig seconden vermeerderd. De Nederlander Harry Wouters van den Oudenweyer koos een veiliger weg en reed Frappant en Prinses Mary be hoedzaam over de hindemissen, waarbij alleen Frappant een fout maakte. Door zijn rijtijd van 167,0 sec en de tien strafseconden kwam hij met zijn totaal van 177,0 echter niet verder dan de ne gende plaats. Jeugdkampioenschap Voor de jeugd was het donderdag de grote dag met het nationaal kampioen schap voor junioren onder de achttien, welke in twee manches beslist werd. Een titelstrijd, die reeds voor de aanvang vrijwel geen enkele betekenis meer had, daar de ruiters die met de Nederlandse jeugdequipe naar het Europese kam pioenschap in Venetië geweest zijn, niet konden deelnemen. Arriveerden Rob Kouwenberg, Isabelle Speyer, Cees één in het ziekenhuis en werden er bo vendien nog drie uitgebeld. En toch was het 640 meter lange par koers met twaalf hindernissen, waar onder een dubbel- en een driesprong tot 1,25 meter, niet zo bijzonder zwaar. Maar er was slechts één foutloos par koers en wel van de Wassenaarse ruiter Lance Huet, die als laatste startte in de tweede manche met Grote Pooka straf- puntloos bleef en daar hij in de eer ste ronde slechts één fout gemaakt had de nationale titel van Wendelien Lans uit Arnhem kon overnemen en te vens de oranje rozet en het rood-wit- blauwe kampioenslint verdiende. Met zijn andere paard Karnac werd de vro lijke Lance nog eens tweede. Dressuur Het eerste internationale dressuur- nummer, de Prix St.-George om de „Prijs van de Rijbaan" leverde een overwinning op voor de jonge Duitser Harry Boldt met Brillant von Pokal. Hij kreeg van de jury, die van internatio nale samenstelling was, 613 punten. De ruiter uit Iserholm bekend om zijn keurige en kaarsrechte zit, gaf een uit stekende demonstratie van zijn kunnen, Schmal en San van Spaendonck woens dagavond in de Maasstad, de paarden zouden donderdagavond pas laat aan komen, in ieder geval ver na het tijd stip waarop het jeugdkampioenschap verwerkt werd. Alleen Rob Kouwenberg die in Shu-Czong een reservepaard had, kon nu uitkomen. Maar het werd voor de ruiter uit Woensdrecht geen succes, met een totaal van 36 1/4 straf punt ein digde hij als vijfde en laatste. Tijdens het parkoers werd de titel strijd nog meer ontluisterd. Van de slechts negen deelnemers, belandde er De Turkse commandant S. Koe, die winnaar werd van de Prijs van de Maas. sterk vooral in de galopchangementen en de slangenvolte. Tweede werd ver rassend mevr. Siem-Rodelwald uit Bilt- hoven met Barcelona en derde de knap pe. bruingebrande, negen tienj arige Amerikaanse Karen Mcintosh, met Scipio. Met Instergruss bezette ze bo vendien nog de vijfde plaats. Schaken in Venray Enkele indrukken (Van onze sohaakmederwerker) De „zwaarste" dagen zitten er weer op. Van het begin op maandag tot woensdagmiddag moet er nL zestien uur geschaakt worden. Dit wil niet zeggen, dat de resterende drie dagen nu „mak kies" kunnen worden genoemd. Immers, na vier ronden is de strijd toegespitst, worden de kansen afgewogen, zal het er om gaan vooral geen remise meer te maken. En dan zijn er die laatste dagen ook de gebruikelijke „uittochten". En dezulken plegen soms nog slopender te zijn dan de schaakuren. Wie, hier in het westen, mocht denken dat Venray zo maar een klein Limburgs plaatsje is, vergist zich deerlijk. De oor logshandelingen zijn hier fel geweest en veel „ouds" is verwoest, door zeer mo dern vervangen, wat de schoonheid be paald niet ten goede is gekomen! De „schaakgemeente", zo'n 120 dames en heren, plus de officials en pers. valt dan ook helemaal niet op. Wat wel moeilijker was, bleek het on derbrengen van al deze gasten. De vol ijverige VW is daar geheel in geslaagd. Alleen bij de aankomst, maandag liep, er hier en daar wat scheef. Zoals de zeer voorzichtige, die reeds in mei een kamer had l'aten bespreken, met een gerust hart hotelwaarts toog en daar hoorde: „Tja, da's wel genoteerd, maar we kregen juist vandaag vaste klanten, dus, we hebben niets!" Gelukkig, er bleken nog wel enkele gaatjes te vinden. Want Venray telt aanzienlijk veel goede plekjes, waar men Slapen kan en vooral ook het bier van harte vloeit. Echt „zindelijk" is ook, dat, ter ere van de schaakweek het sluitings uur op één uur is gesteld: niet voor de schakers, want die willen wel naar bed, maar de Venrayers zitten nu tot één uur aan de bar en bij de juke-box! Venray staat wel in het spoorboekje, doch vergis u niet, het station Venray liigit bijna 4 km van de kom. En het jong ste deelneemstertje, Carla van Bruinen berg, was niet op de hoogte van het ge moedelijk, op de trein aansluitend busje en sjouwde zich in het zweet met haar koffer de lange weg af. Het raadhuis is ook oud, maar terecht, zoals de burgemeester bij de officiële ontvangst opmerkte: „Er is hier veel ver woest, helaas bleef het raadhuis onge deerd". Deze ontvangst was nogal erg officieel, erg „droog". Dat zal de weer goden ongetwijfeld zijn opgevallen, want nog geen uur later begon het eerst lauw water te druppelen om dan plotseling over te gaan in een meer dan een half uur lang durende stortregen, waarmee de zeker wel wat gewend zijnde riolering geen raad meer wist. De straten werden wild stromende watermassa's, waar de auto's eerst nog doorheen „schuimden" om tenslotte op de vitaalste hoekpunten lijdelijk in de golvende zee te blijven staan. En even vriendelijk als de Lim burger zelve, was een kwartier na de zondvloed alles weer proper, op enkele ondergelopen kelders en lage tuinen na. Een uur later ging de derde ronde in en niemand sprak, noch dacht meer aan dit spektakel. De gemoedelijkheid van dit mooie land blijkt ras overgenomen te worden door deze uit alle Nederlandse windstreken komende „denkers". Toen nl. op de excursie naar bos en Maas het gezelschap langzaamaan uit elkaar raak te en in verloren groepen ergens rond doolde, geleid door een inheemse „gids", die tenslotte op innemende wijze ver klaarde het zelf ook niet meer te weten, werd niemand boos, integendeel er groei de een toenemende vrolijkheid en, scha kers eigen, de riskantste voortzettingen Waterpolonieuws (Van onze waterpolomedewerker) Het bad „Groenoord" te Heemstede was gisteravond trefpunt voor een groot aantal waterpololiefhebbers. dat naar dit bad was getogen om de promotiestryd tossen „Nereus" uit Zaandijk en „De Sleutelstad" uit Leiden bij te wonen. Wij zagen er talloze supporters van de Haarlemse verenigingen, bestuursleden en scheidsrechters, alsmede een grote aanhang van „De Sleutelstad" en een enorme van „Nereus". Al deze mensen waren gekomen om een, wat zij dachten, bikkel hard gevecht te zien tussen de twee pretendenten voor één plaats in de eerste- klasse. Welnu, een dergelijke wedstrijd hebben zij niet gezien. Na een nerveus begin, waarin de partijen aan elkaar gewaagd waren, liep „Nereus" steeds verder van de Leidenaren weg om tenslotte onbedreigd te winnen. De spanning lag voor de aanvang lood zwaar op het water. Dat kwam uiteraard door het belang van de wedstrijd, maar ook door het lange wachten op Aad van Tilburg, die wel aangeschreven, maar niet verschenen was. Men begon dus veel te laat met twee ploegen door de zenu wen slap als was, waarvan „de Sleutel stad" met één invaller speelde, Piet Era dus. Scheidsrechter Louis floot de ploegen om acht uur te water, de strijd tussen de Zaankanters, die twee beslissingswed strijden nodig hadden om kampioen te worden en de Leidenaren, die van het begin van de competitie in hun afdeling de sterkste waren, kon beginnen. Wim van Zijl haalde, ietwat verrassend tegen zulke snelle opponenten, de bal, maar de aanval liep op niets uit door slecht plaatsen. Toch was het eerste succes vrijwel onmiddellijk voor „de Sleutelstad" toen Wim van Rooyen een van zijn bekende verre aangiften voor doorslagbal deed. Piet Eradus profiteer de ervan door deze bal door te schoppen 10. „Nereus" leek enigszins beteuterd, bleef een beetje aarzelend spelen, waar tegenover „de Sleutelstad" fermer spel stelde. Maar enkele aanvallen voor het Zaandijkse doel mislukten door slordig plaatsen dan wel schieten. Dit slechte plaatsen en schieten was trouwens het kenmerk van dit deel van de strijd. De ploegen waren zo bang Van elkaar dat er maar vlug geplaatst werd, waarbij de zuiverheid sterk onder de snelheid te lij den had. Wim van Zijl moest met zijn man het water verlaten omdat zij tijdens dood spel een overtreding maakten. De midachter van „Nereus", aanvankelijk achter, later vóór Eradus opgesteld, kreeg wat ruimte om te zwemmen en profi teerde daar onmiddellijk van. Zijn schot verdween achter keeper Binnekamp. 11. Even daarna zwom Aad Kapaan goed door, kwam vrij voor het doel, maar één van zijn medespelers lag in de twee meter en dus was de kans voorbij. De beste speler van het veld, de jeugdzeven- talmatador Sikma, kreeg even later een corner te nemen speelde die scherp op Scheepsbouwer en het was raak: Maar „de Sleutelstad" kwam al gauw terug, want Wim van Zijl, deze avond bijzonder op dreef, kreeg een lange bal van Johnnie Bekkering en het was weer gelijk: 22. Het derde doelpunt was weer een doel punt uit een corner van Sikma, ditmaal door de speler met de prachtige naam: Gregorius achter Binnekamp gedepo neerd: 23. Juist voor rust kwam Cees van Hooidonk voor eigen doel in de knoop gooide de bal achter en uit deze hoekworp scoorde Gregorius nogmaals: 2—4. Na rust was er geen twijfel mogelijk wie de beste ploeg had. De doelpunten werden voor „Nereus" weliswaar ge maakt door de midvoor, maar in het veld werd de basis voor de overwinning gelegd in het bijzonder door de heel knap, maar soms ook wat nonchalant spelende Sikma. Het zwemmen van deze jongen met het uitgekookte opstellen bracht „de Sleutelstad" op de knieën. Zo werd het door Gregorius 25 en door Stam een andere Jeugdzevental- kandidaat 26. Toen was even de beurt aan de Leidenaren, dankzij een goed doorgebroken Wim v. Zijl, die zijn schot echter naast zag gaan. Aad Kapaan dek te daarna even te zwaar en moest het water verlaten. Er kwam een heel rustig spelletje van Zaandijkse zijde om een doelpunt maar het kostte bijna een goal aan de andere zijde. Wim van Zijl onder schepte namelijk een aanval, plaatste op Piet Eradus. die net naast schoot. Gre gorius voltrok het vonnis 27. Ach en toen deed „Nereus" maar wat. Het ging wat vrijer spelen en wat slor diger plaatsen. De Sleutelstad echter bleef doorvechten en dit leverde Piet Eradus, wegens te zwaar dekken een strafworp op: 3—7. Met Sikma in de aanval kwam het einde. „Nereus" aldus eersteklasser. om tot het gewenste doel „een verfris send pilske" te geraken. De dames zitten in deze grote, grootse, Limburgse bierkelderachtige zaal op een verhoging, wat het aanschouwen van deze „schaaksterren" ongetwijfeld ver gemakkelijkt. Waarom achter hen nu juist een vervaarlijk berenvel met kop en deerlijke klauwen is opgehangen, is ietwat raadselachtig. Het hing er al, zal wel de verklaring zijn. Op het podium regeert De Graaff, de vriendelijke, maar gestrenge wedstrijd leider, geflankeerd en duchtig bijgestaan in zijn veel omvattend werk door, voor het eerst in de geschiedenis der „Bonds wedstrijden" een man in habijt, de be- Holland W eek II goed begonnen Twee fraaie doelpunten van Jan Nijman Verdienstelijk werk van 4 nieuwelingen (Van een onzer verslaggevers) Ondanks de 42 nederlaagwélke UVS gisteravond in zeventig minuten voetbal (de scheidsrechter was niet ge komen en het duurde even voor de van de tribune gehaalde heer Sliggers zich verkleed hadtegen de eerste divisie- ploeg van DHC te slikken kreeg, kon men bij de blauwwitten tevreden zijn. In de eerste plaats over de voor een oefenwedstrijd zeker niet geringe be langstelling. Waarschijnlijk was men, evenals wij, benieuwd naar de verrich tingen van de „nieuwelingen"Vier van de zes waren opgesteld. De ex- Roodenbtirg linksbuiten KooS van Weer- lee zit nog als militair in La Courtine en de ex-DHC'er Rem is met vakantie. Maar de overige vier deden gister avond vermoeden, dat UVS goed ge kocht heeft. De eerste indruk was al thans gunstig. En dat is dan de tweede reden, dat men wél tevreden mocht zijn. De spectaculaire aankoop is zonder twijfel Jan Nijman (ex-ONA), die als linksbinnen hard, energiek en agressief werkte. Met twee fraaie doelpunten maakte hij meteen al een goed entree. Handicap Rechtshalf Gerard Duwel (ex-Con- cordia-Hillegom) en linksback Dick de Zwaan (ex-Zaandijk) hadden de han dicap van een belangrijke milieuwisse ling te overwinnen. Hun debuut in het betaalde voetbal was echter alleszins verdienstelijk, al kwamen zij nog wel eens pure snelheid te kort en was het plaatsen vooral van De Zwaan zeker voor verbetering vatbaar Wim Biere (ex-ADO) deed onder de lat vaak aardige dingen en had aan die vier doelpunten nagenoeg geen schuld, maar hij gooide te vaak de bal uit, ver moedelijk omdat zijn uitschieten bepaald zwak is. Maar het zou voorbarig zijn uit deze ene wedstrijd absolute conclusies te trekken, temeer daar er aan de forma tie, waarin UVS gisteravond verscheen nog wel gedokterd zal worden. Het begon veelbelovend. Na 6 minuten zette Han Verhoeks die beslist zijn dag niet had goed door. Hij speelde de bal naar Wim van Kampen, die een tikje gaf naar Jan Nijman. Die draaide behendig om een Delftenaar heen en loste een strak schot, waar voor de Delftse doelman geen eer aan te be halen was. Technisch overwicht DHC werd daarna steeds sterker, vooral geleid door de grote nieuwe aan winst: Wim van der Gijp. Aanvankelijk hielden de gasten het spel te kort, maar uit een hard schot van buiten het straf schopgebied werd na een kwartier toch de gelijkmaker geboren. Biere raakte deze zoever van Van der Gijp wel aan, maar kon hem niet keren (1—1). Nadat DHC uit een kopbal van Zeeger de leiding had genomen, nam UVS het initiatief over, maar dit leverde niets op en het overwicht verliep. De gasten profiteerden voor de rust nog tweemaal van hun grotere technische bagage en beweeglijkheid, eenmaal uit een schot van midvoor Van Galen en kort voor het einde van de eerste speelhelft via de voet van Wim v. d. Gijp. Doelman Biere greep niet eens naar het uit vrije positie gelanceerde lage schot. Kort na de pauze verkleinden de Leidenaars de achterstand. Nijman bracht de bal bij Wim Bekkering, die op de linksbuitenplaats beneden de maat (Van onze zeilmedewerker) Een goed begin heeft de Hol- landweek II op het IJsselmeer in ieder geval gehad, want op de zonnige eerste zeildag werd de eerst zwakke wind later wat ster ker, zodat de mooie driehoekshaan om Pampus in een vlot tempo ge zeild kon worden. Voor het eerst voeren Vrijheidsklassers mee in de Hollandweek, waarvoor een groot enthousiasme was onder de zeilers. Bouw van Wijk met zijn ervaring in andere klassen op het IJsselmeer had geen moeite om de eerste race royaal te winnen. Zijn voorsprong kroeg hij al in hot kruisrak van de start naar het eerste merkteken en hij bleef steeds in eerste positie. Achter hem lagen voortdurend J. Jaspers en M. Kempkes. Toen deze kopgroep afgeblazen was finishten Ste fan de Jong, W. Snijders en J. R. de Vries, Fred Buys had na het eerste kruis de leiding in de Draken, maar verzeilde zich om het volgende merkteken waar van Jan Bier dankbaar profiteerde. Ook Warners kwam voor Buys die als derde eindigde. In het grote Flying Dutchmanveld ex celleerde Ben Verhagen die voor Neder land in de Olympische zeilwedstrijden zal uitkomen. Maar Verhagen had het tegen zijn sterke buitenlandse tegen standers beslist niet gemakkelijk. Vooral de Canadees P. Desjardins en de Nieuw- z eel an der Ron Watson waren geduchte tegenstanders. Toen Verhagen aan kop lag moest hij een loefmatch aangaan met Watson, waarvan de Ier J. P. A. Hooper veel profijt trok, want hij kwam in eerste positie. Een kopgroep van vijf zeilers kwamen kruisend naar de finish, lijn en toen bleek, dat Verhagen weer iets voordeel behaald had, want net voor Desjardins ging hij als eerste over de lijn. Binnen 20 meter achter hem la gen nog Hooper, Watson en Ulrik Jager die in de laatste kruisbaan bijgekomen was. Bellinga die in het begin van de race in tweede positie was geweest, ein digde als zesde met achter zich V. Die- bleef, maar toen een verre pass afgaf, welke door Nijman weer kon worden opgevangen en fraai afgewerkt werd (2—4). Daarna ontwikkelde zich een vrijwel gelijkopgaande, levendige strijd, dan DHC weer iets sterker, dan gaf UVS weer een tijdje de toon aan. De blauw witten kregen nog enige kansen om het resultaat nog dragelijker te maken. Jan Nijman riep tweemaal alle talenten van de Delftse doelman op. Coen R(jshouwer knalde uit vrije positie hoog over en zo bleven het kansen en de stand toé bet einde: 2—4. trich (Did), Heike Blok en Jan Schoo- neveldt. Leo Gerhards koos in de Finnjollen in het grote kruisrak de juiste slag, door over stuurboord in oostelijke richting zee in te varen. Op dat moment waren Ralph Roberts en Hans Sleeswijk in ge vecht langs de wal van Pampus, waar ook de rest van de Finnen zich bevond. Eenzaam kwam Gerhards daarna over bakboord naar het merkteken om dat met 3 minuten voorsprong op zijn te genstanders te ronden. De volgorde van aankomst was: 1. Gerhards; 2. Roberts; 3. Sleeswijk; 4. Wim Maarse en 5. A. van Tol. Evenals in Hollandweek I lagen ook nu weer in de Pampuswedstrijd O. P. Besseling en A. Arendse aan de kop van het veld. Zij hadden door de goede slag in oostelijke richting voordeel gehaald, maar het was Besseling die de leiders positie behield. Later kwam namelijk Henk van Essen opzetten om de tweede positie in te nemen, terwijl Hans Reeder zich als derde wist te plaatsen. Zo kwam ook de finish waart»ij C. Tjebbes vierde werd voor A. Arendse en L. de Zwart. In de Olympiajollen had Tjerk de Vries gemakkelijk spel. Hij won op ruime wijze voor A. du Pon, A. Alofs, P. J. v. d. Puttelaar en G. Maks. SPORTSPLINTERS - Gerrit Korteweg van DZV (Delft) heeft tijdens trainingswedstrijden in het Olympisch zwembad te Rome de 100 meter vlinderslag gezwommen in de fraaie tijd van 1.03.8. Deze tijd kan echter niet als een verbetering van het Nederlands record, dat met 1.05.5 op naam van Korteweg staat, in aanmer king komen, omdat slechts één in plaats van de voorgeschreven drie tjjd- waarnemers de tijd registreerde. Els Spruyt, het zestienjarige Rot terdamse meisje, dat een week geleden het nationale jeugdkampioenschap ten nis op haar naam bracht, heeft zich ook de sterkste getoond in de catego rie van 1618 jaar. Els Spruyt be haalde in Amersfoort de titel bij de oudere jeugd door in de finale met 64 64 van Jeanine Ferier te winnen. Titelhouder bij de jongens werd de in Zwitserland wonende Jan Coebergh. De Britse profs hebben via hun belangenvereniging bij de Football League de eis ingediend, dat de clubs wordt toegestaan een hoger loon te be talen dan het maximale bedrag van 20 pond sterling (ruim 200 gulden) per week dat de League thans toestaat. Mocht deze wens van de spelers niet worden ingewilligd, zo verklaarde een woordvoerder, dan bestaat de kans, dat de profs in staking zullen gaan. Het staat nu vast, dat de Neder lands-Franse hengst Hairos II niet zal deelnemen aan de race om het wereld kampioenschap draven op zaterdag 20 augustus a.s. op de RooMielt race baan in New York. minnelijke Franciskaner pater D. Otger Janssen. Ge leest het, 't is alles even vriende lijk in dit „zoete land". De aangeboden „vlaais" aan alle deelnemers door de ge zamenlijke bakkers, de allercharmantst keuvelende, raadgevende mejuffer Swin- kels van de VW, die alle lange dagen aanwezig is, tot de gehele schaakbent hoezeer ze elkaar op de 64 velden ook zitten te „vernietigen". En wat de Leidse deelnemers betreft: Wel het gaat hun tot op heden niet slecht. Na de vierde ronde is hun score: Westra (AI) 3; Etmans (An) 2; Van der Nat (B) 2; De Graaff (B) 1%; Pi ket (C) 3%; Berg (D) 2; Kohlber (D) 3%; Van der Bosch (F) 3%. OPEN KAMPIOENSCHAP De uitslagen van de afgebroken par tijen uit de derde en vierde ronde in het toernooi om het open Nederlandse kam pioenschap luiden: Diemer—Jansen Quakkelaar— Meddeler VzVz\ JansenQuakkelaar 01. De uitslagen van de partijen in de vijfde ronde luiden: Jongsma—Speyer 1—0; Kuypers—Ver- holt 10; Van DonkGoris 1—0; Quak kelaarDiemer VzVu', ConinghsJan sen afgebr.; MeddelerMulder afgebr. De stand na de vijfde ronde: 1. Jongsma 4% pnt; 2. en 3. Van Donk en Kuypers, beiden 3%; 4. Verholt 3; 5, 6 en 7. Quakkelaar, Speyer en Goris. al len 2%; 8. Diemer 2; 9. en 10. Jansen en Meddeler, beiden 1% en 1 afgebr. partij; 11. Mulder 1 en 1 afgebr. partij; 12. Co ninghs 0 en 1 afgebr. partij. De uitslagen van de afgebroken party uit de vierde ronde in het toernooi om het dameskampioenschap van Nederland luidt: Mej. Broersemevr. Vreeken 01. De uitslagen van de party en in de vijfde ronde luiden: mevr. Beelaerts van Bloklandmej. Bruinenberg afgebroken; mevr. Van der Veenmej. Broerse 0-1; mevr. Timmermevr. Heemskerk afge broken; mevr. Vreekenmevr. Van Aalst afgebr. De stand na de vyfde ronde: 1. en 2. mevr. Heemskerk en mevr. Tim mer, beiden 4 punten en 1 afgebr. party 3. mevr. Vreeken 3 en 1 afgebr. partij: 4. mej. Broerse 3; 5. mevr. Van Aalst 1% en 1 afgebr. party: 6. mevr. Van der Veen 1%; 7. en 8. mej. Bruinenberg en mevr. Beelaerts van Blokland beiden 0 punten en 1 afgebr. party. Oxford wint van BMHC De laatste wedstryd van Oxford in het kader van de sportuitwisseling Lei denOxford is in een overwinning voor de Engelsen geëindigd. B.M.H.C., ver sterkt door enkele prominente spelers van Rood en Wit en V.R.A., werd het eerst naar de wickets gestuur. Al spoedig bleek, dat alleen Molenaar van Rood en Wit de snelle aanval van Ox ford kon bespelen. Hy scoorde 20 runs. Later kon ook Wones in de dubbele cyfers komen (12), terwyl de Ajaxied De Jong, die eveneeens als gast by B.M.H.C. meedeed, met 8 runs not out bleef. Het totaal werd tenslotte 55 runs. Wie een forse overwinning voor Ox ford had voorspeld, kwam bedrogen uit, want de B.M.H.C.-aanval bleek even eens moeiiyk te bespelen. Vooral N. Spits was goed op dreef met zyn off en leg breaks, waarop weinig Engelsen een goed antwoord wisten. Ook Luining en Molenaar wisten er wel raad mee, maar konden toch niet verhinderen, dat de overwinning verdiend naar Oxford ging. Zy scoorden 98 runs. Deze wedstryd was de laatste, die door het comité kon worden georgani seerd, een en ander in verband met de competitiewedstryden, die voor de Liedse en andere teams op het pro gramma staan. Geconstateerd kan wor den, dat de wedstryden geslaagd zUn en dat uitstekende contacten met de sympathieke Engelsen zyn gelegd. Wy geloven stellig, dat een dergeiyke uit wisseling tussen spelers van Leiden en Oxford op cricketgebied voor her haling vatbaar is.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11