Indrukwekkende zege van Franse troef Pierre Jonqueres d'Oriola HENK NIJDAM VAN EERSTE DAG Leidse zege (111-100) op Oxfordse atleten Proetske Arts zegevierde in het damesspringconcours De enige zeeploze toiletzeep in Nederland DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1960 CHIO te Rotterdam begonnen Poloploeg verloor tweemaal van Italianen De Nederlandse waterpoloploeg heeft haar training voor de Olympische Spe len te Rome woensdag voortgezet. Onze landgenoten speelden een oefenwed strijd tegen het Italiaanse Olympische zevental, die door de Italianen met 10-6 werd gewonnen. Er werd driemaal tien minuten gespeeld. In de avonduren had wederom een ontmoeting plaats tussen de Nederlandse- en de Italiaanse ploeg, waarbij nu viermaal tien minuten werd gespeeld. Ook nu bleven de Italianen in de meerderheid 7-5. VOETBAL De voetbalwedstrijd tussen West- Duitsland en IJsland die gisteravond ln Reykjavik werd gespeeld eindigde in een 50 overwinning voor de Duitsers. Eén ruiter drukte wel heel duidelijk zijn stempel op de eerste dag van het 13e Rotterdamse CHIO, dat gisterën op het terrein aan de Kralingseweg begon en dat tot en met zondag zal duren met als hoogtepunt de landenwedstrijd tussen de vertegenwoordigende equipes van de deelnemende landen. Die „cavalier" was Pierre Jonqueres d'Oriola, Olympisch spring- kampioen in 1952, enkele jaren op het tweede plan en momenteel Frankrijk's grootste troef voor de Olympische Spelen in Rome. Met zijn beide paarden, Gerboise B en Eclair au Chocolat, reed hij in het internationale springconcours om de prijs van de Rotterdamse Jockey club op indrukwekkende wijze via twee foutloze parkoersen hij was de enige naar de zege. En daar kon geen enkele Turk of Hongaar, want die golden nadat alle ruiters hun eerste parkoers beëindigd hadden als de favorieten, iets aan doen. Slechts de Turkse kapitein Nail Goenenli, die tweede werd, slaagde erin zich onder de eerste tien te scharen. Na deze eerste dag zijn er reeds ver schillende dingen komen vast te staan. In de eerste plaats, dat de veelgeroemde Hongaren en Turken de Japanners kwamen nog niet in de ring over het algemeen slechts over één „toppaard" beschikken. Daarmee scoorden ze in het eerste gedeelte van dit tweepaarden- springen diverse foutloze parkoersen, maar in de tweede manche was er niet een zonder straf punten! Voorts het verrassend goed rijden van de Belgen die, met de zeer sterk vooruit gegane Franqoise Vanderhaegen als beste op de vierde plaats, met vier rui ters onder de eerste tien kwamen. En dan,, voor Nederland verheugend, het feit dat Harry Wouters van den Ouden- weyer ondanks de handicap van een zieke Hubertus in Engeland met zijn re serve paarden Frappant en Prinses Mary vijfde werd. Met Princes Mary, een oer- Nederlands produkt, bleef hij zelfs zon der fouten. Het paard, pas zes jaar oud, werd gefokt door de heer Barlagen, die de merrie ook klaar maakte voor het springen en is een kruising van een lichte volbloed en een Groningse merrie. Ze zal binnen enkele jaren een onzer toppaarden kunnen worden. Jeugd De jeugd, die vandaag in het nationaal kampioenschap uitkomt, sprong gisteren een voorwedstrijd om de Prijs van de Ju niores. De 14-jarige Bob van Heijst uit Den Haag werd met Diana de eerste prijswinnaar van het 13e CHIO, door als enige een foutloos parkoers te rijden over 12 hindernissen tot 1.15 meter in een tijd van 90.3 seconde. Proetske Arts, die de gevolgen van haar beenbreuk overwonnen hebbende, er nu weer geheel „in" is, zegevierde met de trouwe Theresa in het damesspring concours om de Prijs der Amazones. De 20-jarige Amsterdamse bracht „Trees" bijzonder snel rond en daar er ook geen enkele fout gemaakt werd, kon de zege haar moeilijk ontgaan. Lange tijd stond de leerlinge van Magnus von Buchwaldt, Anna Clement, met Danina op de tweede plaats, maar toen Mady Koster als laatste deelneem ster met Axel nog een seconde sneller bleek dan de amazone uit Helmstorff, werd het nummer onverwacht een dub bele Nederlandse triomf. Slotnummer Als slotnummer van de eerste dag dus het „twee-paardenspringen". Iedere rui ter moest met twee paarden het parkoers rijden. De uitslag werd verkregen door optellen van fouten en tijden. 29 com binaties kwamen in de ring. De heer Jurgens plaatste hen voor een flinke op gave. De zestien hindernissen hadden SpartaOxford CC: draw Het Oxford-elftal speelde afgelopen woensdag tegen een sterke Sparta-com- binatie in het kader van de sportuitwis- seling Leiden-Oxford in Rotterdam. Ondanks het feit. dat er verschillende eerste elftal spelers van Sparta mee speelden, eindigde deze wedstrijd na een spannend einde in een draw. Sparta won de toss en verkoos te batten. Al spoedig bleek, dat A. van der Linden, die de vorige week slechts 98 runs scoorde, in prima vorm stak. en hoewel hij na twee uur even een inzinking kreeg, slaagde hij er in een nagenoeg kansloze century te scoren, 102 not out was het resultaat van een uitstekende partij. Het totaal van Sparta werd 197 voor 7. Na de thee bleek, dat ook de ver tegenwoordigers van Oxford over een uitstekende batting - side beschikken Met hitting-orders op de mat speelden zij deze wedstrijd en via 1 voor 25, 2 voor 85, 3 voor 119, 4 voor 150 werd de spanning groter. Sparta bowlde goed, maar kon toch niet verhinderen, dat Oxford bijna ondanks de hoge Spar- ta-score nog won. Slechts enkele runs scheidden hen van het Sparta-totaal, toen de umpires de stumps trokken. Het werd derhalve een verdienstelijke draw Totaal Oxford 177 voor 7. Gezien het resultaat van deze wed strijd mag wei .geconstateerd worden, dat een sterk Óxford-team in Leiden aanwezig is en met spanning kan het resultaat van de wedstrijd tegen BMHC die vandaag gespeeld wordt, tegemoet gezien worden. WATERPOLO De Sleutelstad vanavond tegen Nereus Zaandijk De Sleutelstad speelt hedenavond te Heemstede (aanvang 7.30 uur) een pro motiewedstrijd tegen Nereus Zaandijk Winnen onze stadgenoten deze ontmoe ting dan promoveren zij naar de 1ste klasse. een hoogte van 1.20 meter tot 1.40 meter en daarbij waren er drie bijzonder lastige dubbelsprongen. Vooral de middelste, twee hekken van spoorbomen, negen meter uit elkaar, met direct daarachter een sloot, was een obstakel waar de meeste combinaties vaak letterlijk en figuurlijk hun Water (loo) vonden. Na de eerste ronde waren er zeven zonder strafpunten, waaronder vier Hongaren en Turken. Op Goenenli na verdwenen ze in het tweede gedeelte allemaal uit de strijd. Als eerste gestart bevestigde d'Oriola daarna zijn goede vorm met Eclair au Chocolat, een 12-jarige bruine ruin en een van de weinige Franse paar den, die geen eigendom zijn van de hip pische organisatie in Fontainebleau. Achtentwintig moesten er toen nog rij den. Ze hadden het evengoed niet kun nen doen, want die eerste ruiter was tevens de winnaar Uitslagen De belangrijkste uitslagen: Prijs van de Amazones: 1. Proetske Arts (Nederland) met Theresa, 0 str.pnt. 89.7 sec; 2. Mady Koster (Nederland) met Axel, 0 str.pnt. 93.9 sec; 3. Anna Clement (Duitsland) met Danina, 0 str. pnt. 94.9 sec; 4. Frangoise Vanderhaegen (België) met Janicule, 4 str.pnt. 89.6 sec; 5. mevr. Günther (Duitsland) met Adelheid, 4 str.pnt. 94.0 sec. Twee-paardenspringen: 1. Pierre Jon queres d'Oriola (Fr.) 0 str.pnt. 180.3 sec (met Gerboise B 0 90.3 en met Eclair au Chocolat 0 90.0)2. kapt. Nail Goe nenli (Turkije) 4 171.3 (Domino 0 84.9 en Esmeraltin 4 86.4)3. kapt. B. de Fombelle (Fr.) 4 179.2; 4. Fran goise Vanderhaegen (Belg.) 4 182,5; p:y:ï-S^¥iKi Onfortuinlijk begin Voor de Oostenryse ingenieur i G. Hollander, de enige deelnemer i uit dat land, eindigde het Rotter- 1 damse CHIO reeds voordat het 1 eigenlijk begonnen was. Voor de eerste maal in de ring met Pil- i lango in het springconcours om de Prtfs van de Rotterdamse Jockey- 1 club, weigerde de 11-jarige Hon- gaarse vosmerrle plotseling voor i 'n dubbelsprong. Hollander schoot i over het paard en smakte aan de andere kant van de hindernis tegen 1 de grond ,waar hü even versuft 1 bleef liggen. Plllango, zich onbe wust van hetgeen ze had gedaan, draafde intussen doodgemoede reerd naar de ingang van de ring terug. 1 Ir. Hollander kwam moeizaam i overeind. Met een van pjjn ver- trokken gezicht en ondersteund door twee helpers, hinkte hij naar de tribune. Een direct ontboden arts constateerde een gebroken 1 been. De rijlaars uittrekken ging 1 natuurlijk niet en nog geheel in rij- 1 kostuum werd de onfortuinlijke i Oostenrijker per brancard wegge- i voerd. In het Havenziekenhuis i werd het linkerbeen, dat even on- der de knie gebroken is, gezet. t Vandaar uit zal ir. Hollander reeds over enige dagen naar zijn land terugkeren. De Fransman Pierre Jongueres d'Oriola neemt met Gerboise B een hindernis. 5. H. Wouters van den Oudeweyer (Ned.) 4 211.7; 6. mej. A. Clement (Did.) 8 164.5. Prijs van de juniores: 1. Bob van Heijst (Den Haag) met Diana, 0 str.pnt. 90.3 sec; 2. Lance Huet (Wassenaar) met Karnac, 3 strafpunten 103.6 sec; 3 t/m 7 ex aequo Yvonne Wellink (Baarn) met Köningswinter, Pia Arts (Amsterdam) met Rocket, Hein Brugman jr. (Almelo) met Swingly, Laurens van Droogenbroek (Bergen op Zoom) met Jusuf 18 en Marianne Eichholtz (Amsterdam) met Cape d'Or, die allen 4 strafpunten had den en binnen de tijd rondkwamen. WIELRENNEN Rik van Steenbergen won Acht van Chaam De Belg Rik van Steenbergen heeft voor een record aantal toeschouwers meer dan vijftigduizend uit een veld van zeventig renners, van wie er slechts 28 in een compacte groep de finish haal den, de Acht van Chaam gewonnen. Het was Van Steenbergens vierde overwin ning in deze „klassieker". Hij versloeg ln de eindsprint onder meer Ab van Eg- mond, Piet Damen en Jo de Haan, die in deze volgorde na Van Steenbergen over de eindstreep gingen. De uitslag luidt: 1. Rik van Steenbergen (Belg.) 160 km in 3 uur 46 min. 12 sec.: 2. Ab van Egmond (Den Haag); 3. Piet Damen (Lieshout); 4. Jo de Haan (Klaaswaal); 5. Rik Luyten (Belg.); 6. Wim Swane- veld (Dordreoht)7. Jean Storms (Bel gië)8. Piet Rentmeester (Ierseke)9. Piet Steenvoorden (Heemstede); 10. Jo de Roo (Sohore), allen in dezelfde tijd als Van Steenbergen. Jan Janssen uit Nootdorp won de wedstrijd voor ama teurs met een tijd van 2 uur 50 min. 24 sec. over de 120 km. Advertentie. Engelsman Harrington won drie nummers (Van een onzer verslaggevers) Ook de Leidse atleten en atletes hebben zich de meerderen getoond Wereldkampioenschappen wielrennen Het was voor de Italianen, die in Testa en Valotto over de aanstaande finalisten dachten te beschikken, een sensationele verstoring van hun illu sies. Nijdam herstelde met zijn pres tatie het Nederlandse prestige, dat in de eerste rit de beste een ernstige deuk had gekregen. In die rit verloor Piet van der Lans van Testa in de matige tijd van 5.10.0, waarmee hij kansloos werd uitgeschakeld. Jan Derksen bij de profs en Ad de Graaf bij de amateurs hielden de eer van de Nederlandse sprinters hoog door beiden hun serie te winnen en daar mee over te gaan naar de volgende ronde. Voor Derksen betekende dit de kwartfinales, voor De Graaf de acht ste finales. Paul en Gerritsen,, de twee andere Nederlandse vertegenwoordi gers bij de amateursprinters, brachten het er minder goed af. Paul zag zich de pas afgesneden door dé Franse routinier Gruchet en Gerritsen liet zich vangen door de Brit Handley en de Deen Ket, die hem in sloten en daarmee kansloos maakten. Beiden kunnen nog veel in de herkan sing goed maken. Overigens hadden Derksen en De Graaf het in hun serie niet gemakke lijk. Binch was in dubbel opzicht een lastige tegenstander en Ogna dwong Derksen tot een uiterste krachtsinspan ning. De serie van de amateurstayers over 50 km. was weinig boeiend. De Duitser Lothar Meister had van start tot finish de leiding in handen en had slechts iets te duchten van onze landgenoot Leen van der Meulen, die tot weemaal toe een vergeefse aanval op Meisters posi tie ondernam. De Nederlander stapte door zijn tweede plaats dadelijk over naar de finale. De Tsjech Paral ein digde als derde. Henk Nijdam uit Eelderwolde was op de eerste dag van de wereldkampioenschappen wielren nen in Leipzig de held van de dag. In de elfde serie van de achtervol ging voor amateurs maakte hij na een magistrale rit tegen de Zwitser Wecker de prachtige tijd van 5 min. en 0.8 sec. over de 4 km. Nijdam plaatste zich daarmee aan het hoofd van de acht renners, die Henk Nijdam leverde te Leipzig een opzienbarende prestatie. Met de snelste tijd van de dag plaatste hij zich aan het hoofd van de acht finalisten voor de achtervolging amateurs. Hier stapt hij geholpen door Arie van Vliet, van zijn fiets. (Telefoto) vandaag en morgen gaan uitmaken wie zich wereldkampioen 1960 zal mogen noemen. ATLETIEK Heitla slaagde niet Een zestal lopers heeft gisteravond op de sintelbaan in Amsterdam-zuid een vergeefse poging gedaan om het natio nale record op de 800 meter, dat sinds 24 jl. met 1.50,2 op naam staat van Henk Heida (A.V '23), te verbeteren. Bij Heida zat bovendien het voornemen er achter, de door het N.O.C. voor uitzen ding naar Rome gestelde limiettijd van 1.49,2 te halen, waarin hij dus evenmin slaagde. Heida, die zich hiervoor van de steun had verzekerd van Essajas, die voor Suriname op de Olympische Spe len zal uitkomen, Blankenstein, Steylen, Groothuis en Thissen, kwam uit op 1 min. 50,4 sec, dezelfde tijd als Steylen, die zelfs winnaar werd, want in de laatste meter werd Heida nog door hem verslagen. Thissen trok de eerste 300 meter aan, waarna Groothuis doorging tot 600 m. De eerste 400 meter, die ging in 513 bleek voor Heida te snel tezijn gegaan. Op 600 meter wezen de klokken 1.20,5 voor Heida aan, maar daarna zakte hij in en hij kende zelfs de vreugde van de overwinning niet. Als derde ging Essajas over de eindstreep met een tijd van 1.51,4. Volgende week woensdag zal er te Amsterdam een ondernomen. van de Oxfordse gasten, die deze week in de Sleutelstad verblijven. De atletiekontmoeting, gisteravond in de Leidse Hout, eindigde in een overwinning voor Leiden met 111 tegen 100 punten. Onder de jammer genoeg niet talrijke aanwezigen zagen wij o.a. de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, met echt genote. Tijdens een korte openings plechtigheid voor het begin van de wedstrijden overhandigde de Oxfordse ploegleider een ingelijste historische plattegrond van de Engelse universiteitsstad aan zijn Hollandse collega. De Oxfordse ploeg telde enkele veel belovende jonge atleten, onder wie A. Harrington die vandaag zijn 21ste ver jaardag viert, en het meisje L. Har rington (15), die tweede werd bij de Engelse schoolkampioenschappen ver springen. Ditmaal bereikte zij slechts 'n derde plaats met 5.13 m. Harrington won op overtuigende wijze het nummer 400 m heren in 49,9 sec. Ook de 100 m nam hij voor zijn rekening. Hij liet een tyd afdrukken van 11,1 sec, waarmee hij 0,1 sec. voor bleef op zijn naast con current C. van Venetiën (Holland). Bij het verspringen kwam de Engelsman als enige boven de 6 m.: 6,25 m. De 800 m heren was een Oxford-aan gelegenheid. De eerste plaatsen waren voor G. Hurst (1.58,7) en B. Strange (1.59,5). Bij de jongens A. was het net het omgekeerde. Hier waren de Holland-at leten K. Linschoten (2.02,4) en G. Hoope (2.03,8) heer en meester. Bijzonder spannend was de 3000 m heren. Bij het ingaan van het laatste rechte eind had de Holland-loper P. de Haas nog een meter voorsprong, maar Oxford-atleet Baldwin klopte hem in de eindsprint op verbluffend gemakke lijke wijze. Luid aangemoedigd door zijn landgenoten stormde hij met één sec. voorsprong op De Haas over de eind streep. Jan van Heek (Holland) legde de basis voor een Leidse zege in de Olympische estafette (800—400 en 2 x 200 m). Hoe wel de Oxfordmensen na 400 meter een kleine voorsprong hadden veroverd, wist Van Heek in de laatste bocht van de eerste 200 m afstand over zijn te genstander heen te komen en zijn col- lega-200 meter loper met enkele me ters voorsprong het stokje te overhan digen. Onder luide toejuichingen van het publiek slaagde de laatste loper er in zijn voorsprong te handhaven en als eerste te finishen. De damesploeg van Oxford kwam min der goed voor de dag. Alleen het hoog- en verspringen leverde voor hen de meeste punten op. Jammer voor de leid ster van de Engelse meisjes, miss D. Coates, die in 1952 tijdens de Olympi sche spelen in Helsinki, Engeland op het nummer speerwerpen vertegenwoor digde. Het was reeds tamelijk donker ge worden, toen de heer Coers voor de laatste maal zijn stemgeluid voor de microfoon liet horen en de einduitslag bekend maakte. UITSLAGEN 100 m meisjes A: I. W. Witteman (Ba taven) 13 sec; 2. C. Parlevliet (Sios) 13,4 860( 8, S. Northern (Oxford) 13,6 sec. DU-NY reinigt diep ln de poriën. Dat wil zeggen DU-NY haalt niet alleen het vuil van maar ook uit Uw huid. Boorden en man chetten blllven daardoor veel laa ger schoon. Talloos zl|n de mensen met huid klachten. Maar hun aantal smelt als sneeuw voor de zon nu zU DU-NY gebruiken. Huidverstop pingen, meeëters, puistle9 enz. verdwl|nen meestal snel door het gebruik van DU-NY. Overmatige transpiratie verdwijnt. De huid ademt weer en wordt niet meer verstopt door kalkzeepres- ten. DU-NY werkt ook als deodo rant. Uw huid bli|ft langer fris. BEVAT GEEN VETZUREN DUS AtCALIVRIJ Jeugdtoernooi Or.-Groen Op zaterdag 27 en zondag 28 augustus organiseert Oranje Groen haar jaar lijkse adspiranten- en pupillentoernooi (het grootste in Leiden), waaraan door de volgende verenigingen alle met 3 elftallen wordt deelgenomen: UVS, Lugdunum, LFC, Roodenburg, ASC, DOCOS, Leidse Boys, LDWS, Rouwkoop, UDO, VNA, VNL, ZLC en Or. Groen. ATLETIEK Varju brak been Vilmos Varju, de Hongaarse kogel stoter, die vrijdag jl. het Europees re cord op zijn naam bracht, heeft in het Olympisch trainingskamp in West Hon garije tijdens een partijtje voetbal een been gebroken. Artsen verklaarden dat de volledige genezing van de fractuur tenminste rijf weken zal vergen, zodat het deelnemen aan de Olympische Spe len voor Varju vrijwel uitgesloten is. Vrijdag stootte hij de kogel 18.67 meter ver doch maandag was hij zijn record weer kwijt toen de Brit Arthur Rowe een afstand van 18.82 m overbrugde. Verspringen dames: I. P. Timms (Ox ford) 5.34 m; 2. R. Zoet (MSV) 5.26 m; 3. L. Harrington (Oxford) 5.13m. Hoogspringen meisjes A: I. M. Syminds (Oxford) 1.42 m; 2. Witteman (Bata ven) 1.37 m; 3. Dingle (Oxford) 1.37 m. 100 m dames: I. T. Cruiming (WIK) 12.3 sec; 2. P. Timms (Oxford) 12,4 sec; 3. T. Homan (Bataven) 13,2 sec 100 m jongens A: 1. L. van Vuuren (Holland) 12,1 sec; 2. E. Vermond (Hol land) 12,1 sec; 3. M. v. d. Berg (MSV) 12.4 sec. 100 m heren: 1. A. Harrington (Oxford) 11.1 sec; 2. C. van Venetiën (Holland) 11.2 sec; 3. Van Rooyen (Bataven) 11.5 sec. 400 m heren: 1. A. Harrington (Ox ford) 49,9 sec.; 2. P, Selier (Holland) 51 sec; 3. A. Kingma (Holland) 52,2 sec 800 m jongens A: 1. K. Linschoten (Holland 2.02,4 sec; 2. G. Hoope (Hol land) 2.03,8 sec; 3. Kirkly (Oxford) 2.06.7 sec. 800 m heren: 1. G. Hurst (Oxford) 1.58,7 sec; 2. B. Strange (Oxford) 1.593 sec; 3. Fasel (Bataven) 2.00,8 sec. Discuswerpen jongens A: 1 Kimmel (Holland) 35.25 m; 2. Van Vuuren (Hol land) 31.33 m; 3. M. v. d. Berg (MSV) 28.53 m. Kogelstoten heren: 1. J. van Heek (Hol land) 12.05 m; 2. T. van Openen (Hol land) 10.70 m; 3. B. Stokkel (Holland) 10.24 m; 4. T. Goodway (Oxford) 8.74 meter. Verspringen heren: 1. A. Harrington (Oxford) 6.25 m; 2. J. van Heek (Hol land) 5.97 m; 3. P. van Wageningen (Holland) 5.85 m. 3000 m heren: 1. Baldwin (Oxford) 8 min. 45 sec; 2. P. de Haas (Holland) 8 min. 46 sec; 3. E. Westerhout (Hol land) 9 min. 16 sec. Estafettes: 4 x 100 meter dames: 1. Leiden in 50,7 sec; 2, Bataven 55 sec; 3. Oxford 55,1 sec. Olympische estafette: 1. Leiden (3 min. 40 sec.); 2. Oxford (3 min. 40,6 sec.) 3. Batavieren <3 min. 52 sec.). Eindstand Leiden 111 punten tegen Oxford 100 punten.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7