Enschedeërs raakten in duistere affaire te Dusseldorp verzeild In totaal zeven nieuwe gezichten in de Senaat Natu-raLax PHILIPS Acteur Frits van Dijk in zee verdronken Oppassen met aanbiedingen w De „Rotterdam" op de Thames: een verrassing voor de Britten fototip nr. 8 GAAT U MET VAKANTIE? DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1960 Duur hotel was naargeestige vliering Zij zijn dikwijls te mooi om waar te zijn (Speciale berichtgeving) „Zet mijn naam er maar niet bij, want die kerels hebben mfjn adres en ie deinzen nergens voor terug", aldus een jonge Enschedeër die, aangelokt door een verleidelijke advertentie in een Nederlands weekblad, drie weken lang In Duitsland klanten opzocht voor elektrische huishoudelijke artikelen. Hf) was niet de enige Nederlander, die er in is gevlogen. Enkele tientallen jongelui jonge mannen en jonge vrouwen hebben belangstelling getoond voor deze aanlok- adressen geloodst, waar hun de vraag werd gesteld, „Waarom ga je niet naar kelijke aanbiedingen en rijn met grote verwachtingen naar allerlei mysterieuze de F.L.N.?" (Algerijnse ondergrondse beweging) of er werden, als het een jonge vrouw betrof, allerlei duistere toespellingen gemaakt. Wie geen belangstelling toonde, werd in de steek gelaten, de alcohol hield op te vloeien, het beloofde hotel met dikke tapijten bleek een armzalig vervuild zolderkamertje te zijn en naar de honorering voor het werven van klanten kon men fluiten of er werd een fractie betaald van hetgeen waarop men recht had. Dikke portefeuilles De advertentie, waarop twee Ensche deërs een jonge man en een jonge vrouw reflecteerden, was in pak kende bewoordingen gesteld. Er wer den uitstekende arbeidsvoorwaarden geboden. Zij werd voor het begin van de grote zomervakantie geplaatst en wie lust kreeg om er in de vakantie iets bij te verdienen, kon zich bij het opgegeven adres melden. Men zou een scholing krijgen van twee weken bij het verkoopkantoor van een Ameri kaanse maatschappij, die op Duitse leest was geschoeid, zo werd verteld. Per week zou men tijdens deze scho ling D.M. 90 ontvangen, alsmede een vergoeding van de onkosten. Vijf Ne derlanders meldden zich op het con tactadres in Arnhem. Men vond het aanvankelijk vreemd, dat de Duitser, die de Nederlandse gegadigden ont ving, maar over één brochure be schikte, waaruit de kennis omtrent de toekomstige werkkring kon worden ge put. Maar de hoogte van het salaris bleef aanlokkelijk. Zo reisden de Ne derlanders per trein naar Dusseldorp, van waar een busje het gezelschap naar een dorpje bij Dusseldorp ver voerde, dat volgens onze zegsman Vluijn heette. Hier kwam men In een rommelig hotelletje terecht .waar al spoedig de jenever en het bier begonnen te vloeien. De gastheren bleken uitermate gul te zijn. Het waren voor het merendeel tip top geklede lieden, die over dikke por tefeuilles beschikten. Van de beloofde scholing werd niet zo'n werk gemaakt. Belangrijker waren waarschijnlijk de gesprekken, die aan de biertafel wer den gevoerd, gesprekken, die 's och tends al om tien uur plachten te be ginnen. De Enschedeër, die deel uit maakte van het kleine gezelschap Ne derlanders, kreeg namelijk maar één Loemoembahad geen tijd voor gesprek met minister Home! (Van onze Londense oorrespondent) Loemoemba, dc premier van Kongo, is gisteren zes uur in Lon den geweest. Voor zijn vertrek heeft Lord Home, de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, nog een vergeefse poging gedaan om een gesprek met hem te voeren op Home's buitengoed, dat zich in de nabijheid van London-Airport be vindt. Doch Loemoemba liet weten dat hij geen tijd had, omdat het Russische vliegtuig, waarmee hij vertrok, niet langer kon wachten. Het was echter bekend, dat Loe moemba vrij was zelf de vertrektijd te bepalen! Loemoemba heeft de Britten eveneens voor het hoofd gestoten door tijdens zyn korte verblijf in Londen België openlijk van agressie in Kongo te beschuldigen. Het is in strijd met de regels van de di plomatie zulks te doen op het grondge bied van een bondgenoot. Dat dit toch gebeurd is, wordt vergoeilijkend toege schreven aan Loemoemba's onervaren heid Bij Loemoemba's vertrek heerste ge heimzinnigheid over een vriendin van de premier, de 24-jarige Belgische Elya- ne Vermeirsch, die zich nog in het toe stel bevond toen de trap reeds was weg genomen. Er werd uit het toestel geroe pen, waarna de trap er weer naar toe werd gerold om mej. Vermeirsch te laten uitstappen. Later verklaarde zij, dat zij door een Kongolese functionaris uit het toestel was gezet. zy zou in Amerika als tolk voor Loemoemba zijn opgetreden. Zij wordt beschreven als Iemand, die Loemoemba „adviseert". Zelfs wordt be weerd, dat hij haar een plaatsje in zijn kabinet had beloofd! Zij had met de Kongolese premier willen terugvliegen. Mej. Vermeirsch heeft een jaar in Lon den als lerares gewerkt en haar vriend schap met Loemoemba begon op een internationale conferentie. Na de onaf hankelijkheidsverklaring van Kongo vloog zij naar Londen om hem te ont moeten. toen hij op weg was naar Ame rika. Haar vader verklaarde later in Brussel, dat hij dacht dat zijn dochter Loemoemba in New York door haar be roep als journaliste had ontmoet. Een delegatie van Ghana vloog met Loemoemba mee. Er is nog steeds geen verklaring voor haar geheimznnig op treden. De missie schijnt Loemoemba ook tijdens zijn bezoeken aan Tunis, Marok ko, Liberia en Guinea te vergezellen. Bing, de Britse advocaat-generaal van Ghana, keerde met een ander toestel naar Accra terug. De Britse regering is nog steeds niet op de hoogte gesteld van het doel van het bezoek van de Ghana- vertegenwoordlgers. In Accra wordt ver nomen. dat de groep uit Ghana Loe moemba, die geen eigen diplomatieke missies in de Afrikaanse landen bezit, by zijn contacten als een soort secreta riaat helpt. Ghana doet dat, omdat het de oudste van de vroegere Afrikaanse koloniën is Er is overigens geen twijfel aan, dat Nkroema, Ghana's president, Kongo wil opnemen in de door hem voorgestelde „Unie van Afrikaanse sta ten".... keer instructies en toen moest hij op pad de huizen van Dusseldorp langs om de kwaliteiten van zyn artikelen in het licht te stellen. Hij had zich echter voorgenomen om onder geen enkel be ding „in de olie" te geraken en dat zinde zjjn opdrachtgevers waarschijn lijk niet. Waarom niet naar de F.L.N.? Na een week werd het salaris be taald. hetgeen geschiedde om half- twaalf 's avonds in een cafeetje. Het gerstenat en de „schnaps" vloeiden rijkelijk en op een zeker ogenblik kwam de aap waarschijnlijk uit de mouw, toen een der Duitsers de En schedeër plotseling de vraag stelde: Waarom ga je toch niet naar de F.L.N. Ik heb daar ook als Funker (seiner) gewerkt". Ook voor een En- schedees meisje, dat een week later in Dusseldorp terecht kwam, bleek de belangstelling van de heren te zijn ver dwenen, toen zij onverbiddellijk het borreltje weigerde, dat men haar wil de opdringen. In het begin waren zij heel aardig voor haar geweest en had den haar meegedeeld, dat zij wel een geschikt type was voor het werk. De heren vonden haar zelfs zó geschikt, dat zij er zonder scholing op werd uit gestuurd, niettegenstaande men moet hebben vastgesteld dat zij de Duitse taal niet machtig was. Maar men zag in haar waarschijnlijk andere mogelijk heden, hetgeen bleek uit de vraag die haar werd gesteld, of zij geen Hollandse vriendinnen had, die ook naar Dussel dorp wilden komen, het liefst onge trouwde vrouwen. Het merkwaardige met dit Ensche- dese meisje was, dat zij ondanks haar beperkte kennis van de Duitse taal er in slaagde een zeer groot aantal adres sen op te sporen, waar men bereid was een demonstratie te laten houden. ZU moest volgens de voorwaarden hiervoor 60 mark ontvangen en die kwamen er ook, met dien verstande, dat deze 60 mark onder vier Neder landers werden verdeeld. De gekste uit vluchten werden bedacht om deze han delwijze te rechtvaardigen. Huisvesting der beddegoed. De duistere lieden wa ren er kennelijk op uit om de Neder landera murw te krijgen, zodat ze rijp zouden zijn voor een of andere wan hoopsdaad. Zo liet men de Nederlan ders ,die vrijwel geen geld meer had den, urenlang in een café wachten op het beloofde geld. Met vele vragen heb ben de Enschedeërs zich in die tijd bezig gehouden, o.a. waar zich het kan toor van de districtsleider in Dussel dorp bevond. Dit bleek zich te bevin den in de Wagnerstrasse 4, waar een paar kamertjes waren gehuurd. In één daarvan was een typiste aan het werk. Het andere vertrek diende als een soort wachtkamer, waar op het ogen blik, dat onze zes man er vertoefden, zeker tien mensen zaten te wachten. Dezelfde „zaak"? Onlangs zijn er in verschillende bla den in het oosten van ons land op nieuw advertenties verschenen, waarin jonge mannen en vrouwen werden op geroepen voor aantrekkelijk werk in Duitsland onder gunstige arbeidsvoor waarden, enz. In dit geval had men te maken met een tljdschriftenhandel, die Neder landse arbeidskrachten wilde werven. Men kon zich melden bij een zekere Bennie de Vries, die ook in Arnhem zitting heeft gehouden. Hij kon op het in de advertentie gemelde contactadres in Enschede niet aanwezig zijn, omdat hij koorts had. In Arnhem bleek Ben nie de Vries een Duitser te zijn. De Enschedeër, die in Duitsland zulke trieste ervaringen opdeed, meldde zich aan het Enschedese adres, waar hem bleek, dat ook deze tijdschriften- handel in Dusseldorp was gevestigd. De Enschedeër deed alsof hij belang stelling had en zei, dat hij zich op een bepaald ogenblik gereed zoii houden voor vertrek naar Dusseldorp. Maar op het laatste moment deelde hij de contactman mee, dat hij verhinderd was omdat zijn moeder zogenaamd ziek was geworden. De contactman wilde geen adres geven waar de En schedeër zich kon melden en het tele foontje dat hij beloofd had bleef uit. Na het uitvoerig verhaal, dat de beide Enschedeërs ons hebben gedaan, is er nog veel dat onopgehelderd is gebleven. We hebben contact opgeno men met deze Duitse verkoopmaat schappij waarvan het hoofdkantoor is gevestigd in Wuppertal. Daar deelde men ons mee, dat de Duitser, die tegenover de Enschedeër verklaarde, dat hy bi) de F.L.N. heeft gewerkt, 14 dagen geleden op staande voet is ontslagen. De Enschedese politie heeft de Duitse politie op de hoogte gesteld van de ge signaleerde praktyken. De moraal van dit verhaal is deze: „Wees voorzichtig met aanbiedingen, die tè mooi ïyken om waar te kunnen zün!" Industrie In Oost-Java ligt 40% stil Ongeveer 40% van de industriële ondernemingen in Oost-Java ligt stil door gebrek aan deskundig personeel, aldus werd te Djakarta vernomen. Volgens een mededeling vam rege ringsfunctionarissen is men hiervan op de hoogte gekomen tijdens een reis, die de Indonesische minister voor de indus trie, Soeharto. onlangs door Oost Java heeft gemaakt. Soeharto sprak de be wering tegen, dat de industriële produk- bie is afgenomen door een tekort aan grondstoffen. Hij zeide verder, dat me chanisatie van de industrie niet overal succes heeft gehad, alhoewel de rege ring sedert 1952 aan 216 kleinere onder nemingen machines heeft verschaft. De minister betreurde, dat de machines niet zijn gebruikt zoals dit had behoren te geschieden. Volgens minister Soeharto werkt 45% van deze machines op volle capaciteit, 15% op halve capaciteit en de rest staat ongebruikt in de fabrieken. Advertentie De Nederlanders wisten toen wel, wat voor vlees zjj ln de kuip hadden, voor al toen de kwestie van de huisvesting werd geregeld. Er was een piekfijn hotel met dikke tapijten in het voor uitzicht gesteld, het stond ln Ratingen en er waren voor een maand kamers gehuurd. Een busje bracht hen er heen. De dure hotelkamers bleken echter een naargeestige smerige vliering te zyn, waar slaapbanken stonden zon- U^eUnaat daty in daq. uit dc regelmaat van de klok Cm uitkomst bij hardnekkige verstopping. 10 tabl. f 1J5 MomI toot kinderen. Ji moedert, werk buitenshui* Advertentie radicale vernietiging van vliegen, motten en muggen. insectenverdelger Toen gisteren de balans kon worden opgemaakt van de gedeeltelijke verkie zing van de Eerste Kamer, bleek, dat de Senaat er als volgt zal gaan uitzien: P. v. d. A. 23 zetels (in oude samenstel ling 22), KVP 25 (25). AR 8 (8), CH 7 (8), VVD 7 (7), CPN 2 (4), SGP 0 (1). Over drie zetels zal nog moeten worden geloot door vier partyen n.I. KVP, CHU, VVD en SGP. Deze loting zal morgen geschieden. In totaal staat vast, dat zeven nieuwe gezichten in de Eerste Kamer zullen verschijnen. Het zijn prof. dr. W. F. de Gaay Fortman voor de AR, de vak bondbestuurder C. J. van Mastrigt voor de CHU, mej. J. Zeelenberg, dr. G. J. van der Stoel en de oud-minister prof. dr. I. Sambalden voor de Partij van de Arbeid en tenslotte de burgemeester van Hillegom, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden en mr. J. L. M. Niers voor de KVP. De heren Samkalden en Van Mastrigt stappen dus over van de Tweede naar de Eerste Kamer. Gisteren werden in Vrijlating twee Duitse oorlogsmisdadigers (Van onze Haagse redactie) Dit jaar zullen 2 Duitse oorlogsmisda digers, die nog in ons land gevangen gehouden worden, na hun vrijlating over de grens worden gezet. Het be treft de S.D.-er J. W. Hoffmann, die tijdens de oorlog in Rotterdam was ge detacheerd, en de plaatsvervangend commandant van het Amersfoortse concentratiekamp, J. F. Stöver. Van de zijde van het ministerie van Justitie wenst men geen inlichtingen te verstrekken over aangelegenheden be treffende politieke delinquenten. Het is echter bekend, dat voor slechts vier zware Duitse oorlogsmisdadigers in ons land nog formeel levenslange gevange nisstraf geldt. Deze zyn: Aus der Fün- ten, Lages, Kotalla en Fischer. Historische gebeurtenis want nog nimmer schip van deze grootte op deze rivier Schip is een succes (Van onze Londense correspondent) Degenen, die langs de monding van de Thames wonen, zUn op het gebied van scheepvaart wel het een en ander g wend. Maar toen de bewoners van het havenplaatsje Tilbury en van het oude stadje Gravesend aan de overkant gis- torochtend ontwaakten, zagen zy tot hun verwondering een met feesteiyke vlaggetjes versierd gryswit, ietwat vredmd gevaarte boven de daken uitste ken, afwykend van het vertrouwde scheepssilhouet Het was de trots van de Nederlandse koopvaardyvloot, het s.s. Rotterdam van de Holland-Amerikaiyn, waaraan zoals men weet het normale type schoorsteen ontbreekt. de dagbladen op do hoogte wordt ge houden van het wereldnieuws. De meeste van de duizend passagiers waren aan wal gegaan om Londen te bezichti gen. Dat de Rotterdam een succes zou wor den behoefde niet te worden betwijfeld. Nu het schip een klein jaar in de vaart is kan zulks volop worden bevestigd. Zelden hebben wij een bemanning ont moet welke zo tevreden is over haar schip. Diit is een gevolg van de goede leiding, de uitstekende accomodatie en de rustige ligging van het met stabilisa toren uitgeruste vaartuig. De Rotterdam is op een vijfdaagse kruistocht van Rotterdam naar Oslo via Londen en zal zondagochtend weer op de Nieuwe Maas liggen. Ook deze tocht heeft de bemanning door een eigen show een belangrijk aandeel in het amusement van de passagiers. Ook het zijn totaal 84 senatoren gekozen. De namen van de gekozenen in Zuid-Holland gaven wij gisteren reeds. In Gelderland, Overijssel, Groningen en Drente werden gekozen: P. v. d. A.: mr. J. A. Jonkman, ir. H. Vos, C. W. van Wingerden, dr. A. Querido, C. van der Waerden, dr. I. Samkalden. KVP: dr. L. J. C. Beaufort, dr. J. J. Gielen, J. L. P. M. Teyssen, mr. J. L. M. Niers, H. Rottinghuis. AR: dr. W. P. Berghuis, J. Tjalma, P. C. Elfferich. CHU: mr. G. Vixseboxse, ir. M. A. Geuze, C. J. van Mastrigt. VVD: H. D. Louwes, mr. R. H. baron de Vos van Steenwijk. Advertentie niet ZO..H. maar zó! Houdt Uw adem in en Uw toestel still Druk din rustig af en Uw foto b scherp. Nóg een goede tip: Gebruik Verlies voor totieelwereld De toneelspeler Frits van Dijk (65) is gistermiddag bij het zwem men in zee verdronken. De Am sterdamse acteur had zich op het zuidelijk strand in Zandvoort te ver in zee gewaagd, waardoor hij in een mui terecht kwam. In bewusteloze toestand werd hij korte tijd later uit het water ge haald. Bij aankomst in het St.- Elisabethgasthuis te Haarlem bleek hij te zijn overleden. Een 15-jarig meisje, dat in zijn ge zelschap was, verkeerde eveneens in levensgevaar doch kon bijtijds worden gered. Enige uren tevoren waren een vrouw en twee meisjes in een mui geraakt. Een hoofdagent van politie redde er twee van dit drietal. Het derde meisje werd door een ander gered. Frits van Dijk, in 1895 te Rotterdam geboren, doorliep de H.B.S. in Arnhem en studeerde gedurende één jaar aan de Amsterdamse Toneelschool. Tijdens dé eerste wereldoorlog vertoefde hy ln Amerika. PRIVÉLESSEN Na zyn terugkeer in ons land nam hy privélessen. Hy begon zyn toneel loopbaan als voordrachtskunstenaar en was enige tyd verbonden aan het klas siek toneel van Albert Vogel, waarna hy achtereenvolgens speelde bij het ge zelschap Willem Royaards, by de Haghespelers (Verkade), by het Ver enigd Toneel (Verkade en Verbeek), het Amsterdams toneel (Verkade en Van Dalsum) en wederom by het gezel schap Verkade. Met Paul Huf en Jo- han de Meester richtte hy in 1932 het Groot Nederlandsch Toneel op. In 1934 kwam Frits van Dyk bij de N.V. Am- sterdamsohe Toneelvereniging en in '38 by het Nederlands toneel, waar hy te vens regisseur was. Na de oorlog was hy verbonden aan het Amsterdams- Rotterdams Toneelgezelschap, het Am sterdams Toneelgezelschap, Toneelgroep Comedia en het Rotterdams Toneel, waarvan hij directeur, acteur en regis seur was. Daarna kwam liy als regis seur-acteur bij de Stichting De Toneel Vereeniging, waarvan hij later direc teur werd tot de opheffing van het ge zelschap. Daarna kwam Frits van Dyk by het Arnhemse gezelschap Theater, waar hy tot zyn dood aan verbonden was. In het seizoen 1960-'61 zou Frits van Dijk zyn 40-jarig toneel jubileum vieren. Buitengewoon collega „Van Dyk" zo zei gisteravond Rob de Vries, directeur van „Theater" - was een buitengewoon collega, op wie ieder een zeer gesteld was. Hy vormde een bindend element in ons gezelschap. Hy was op zyn gebied een der grote ac teurs in ons land en een uitstekend regisseur. Van Dyk was een grootmeester van het miniatuur, dat wil zeggen, van de zeer gedetailleerde uitwerking van de rollen. Vooral in de rol „Kringelein" (voor de oorlog) en de rol van de Chi nese regisseur in ,De geborduurde bal" (na de oorlog) bewees hij dit. Frits van Dyk was ook leraar aan de toneelschool. Tot zyn voornaamste rollen behoren: Bode en Spie (Gysbrecht van Aemstel), Belial (Adam in Ballingschap), zot Lo- wietje (vertraagde film), Puck (Mid- zomernachtsdroom)dr. Bourgon (Ma ria Stuart van Vondel)Orestes (Elec- tra), Don Carlos (Schiller). Higgins (Pygmalion), De Nar (Driekoningen avond), Robbeknol (De Spaanse Bra bander), Mortimer (Maria Stuart), No- ach (Vondels Noach), Napoleon (Ma dame sans Gêne). Hy regisseerde o.a. Othello, Maria Stuart, Het Hemelbed, De Waaier en Madame sans Géne. Een schip zonder „pyp" is als een mens zonder neus, hetgeen weer niet wil j L^ids studentencabaret "verleent zeggen dait de Rotterdam mismaakt zou j medewerking, zyn. Het tegendeel is het geval. Op het ogenblik dat er in Londen een Picasso- j tentoonstelling wordt gehouden, zijn de conservatieve Britten misschien bereid een gedurfde vorm. zoals die van d« Rotterdam een beetje gemakkelijker te aanvaarden...! In ieder geval waren zij geestdriftig over het grandioze en artis tieke interieur en de ruime vriendeiyke dekken. Gelukkig was het prachtig weer, een werkeiyke bof bij dit bezoek van het nieuwe Nederlandse vlaggeschip. Het was voor de Londense haven, welke zich over een lengte van 35 kilo meter langs de bochtige rivier uitstrekt, een historische gebeurtenis. Want nog nooit had de Thames een passagiers schip van dergeiyke afmetingen aan schouwd! Engeland bezit weliswaar twee schepen, welke in grootte de Rotterdam met haar 38.650 ton ver achter zich la ten, n.I. de bijna dertig jaar oude Queen Elizabeth (83.673 ton) en de Queen Mary (81.237 ton), maar deze Queens, wier thuishaven Southampton is, heb ben nog nooit met de Thames kennis gemaakt. Tot degenen die de Rotterdam kwa men bezichtigen behoorden Viscount Si mon, de voorzitter van het Londense havenbeheer en de algemene directeur van deze overheidsdienst Sir Leslie Ford alsmede Sir John Elliot, de leider van London Twenth Port. Zij waren de gas ten aan een officiële lunch aan boord, waaraan de Nederlandse ambassadeur in Londen, A. baron Bentinck van Schoonheeten. vriendelyke woorden sprak welke door dr. H. N. Dutllh, be drijfsdirecteur van de Holland-Ameri- kalijn beantwoord werden. Onder de gasten waren ook vertegenwoordigers van diverse Britse toeristische organisa. ties, van reisbureaus en van buiten landse scheepvaartlijnen. Helaas maak ten de Brtse douane- en accijnsautori teiten om onbegrypelijke redenen be zwaren tegen een al te grootscheepse ontvangst aan boord, waardoor de Rot terdam jammer genoeg min of meer op de tenen en fluisterend haaT opwach ting moest maken. Even snel als dagbladen De bezoekers zagen o.a. het nieuwste snufje op het gebied van nleuwsover- brenging naar schepen op volle zee, n.I. draadloos bediende telox. De Rotterdam is het eerste Nederlandse schip en zelfs mogeiyk het eerste passagiersschip ter wereld dat op deze wijze even snel als Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Wezep W. Vroeglndewey te Bleiswijk. Bedankt voor Nieuw-Lekkerland J. van Rootselaar te Delft. GEREF. KERKEN Beroepen te Dlnteloord P. v. d. Beukei kand. te Delft te Heemstede G. N. Lam mens te Rotterdam-Kralingen te Wis- senkerke I. Vergeer, kand. te Woerden. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Haamstede-Kerkwerve A. J. Otter, kand. te Apeldoorn te Onstwed- de J. Vogel. kand. te Wormerveer. Be dankt voor Hulzen (N.H.) W. F. Laman te Hamilton Ontario Canada voor Mydrecht W. van 't Spyker te Drogeham. Dode en gewonden bij verkeersongeval Op de Rykswcg Utrecht—Den Bosch, ter hoogte van Vlanen, Is vanmorgen om streeks kwart voor zeven een ernstig ver keersongeval gebeurd, waarbij een dode en twee gewonden zijn te betreuren. By het ongeval waren een kleine bestel wagen met vier inzittenden, een arbei dersbus, een cementwagen en een mest wagen betrokken. Waarschynlijk door een verkeerde in haalmanoeuvre van de bestuurder van de kleine bestelwagen uit Leerdam, ont stond een botsing tussen de wagens, waarby de bestelwagen bekneld raakte tussen de cementwagen en de mestauto. Een der Inzittenden van de bestelwagen, een inwoner van Schoonderwoerd, was op slag dood. De chauffeur en een andere inzittende uit Kedichem, werden ernstig gewond naar het Academisch Ziekenhuis te Utrecht vervoerd. De mestwagen kwam in een sloot terecht. De bestuur ders en inzittenden van de andere drie wagens liepen geen noemenswaardig let sel op. Wel is de materiële schade bijzonder groot. Ramp op Formosa Overstromingen, die het midden en oosten van het eiland Formosa hebben getroffen, hebben volgens de Jongste gegevens aan 104 personen het leven ge kost, terwyi er 90 worden vermist. Er zy-n 2.900 hulzen Ingestort of bescha digd. Meisje bij Hoek van Holland verdronken (Speciale berichtgeving) By het baden in zee is gistermiddag de 17-jarige Maartje Kiywegt van de Zuidkavelsedyk te Stryen verdronken. Het meisje was met een tante en een nichtje naar het strand gegaan. Tot borsthoogte bevond zy zich in zee, toen een golf haar plotseling omver wierp. Maartje, die de zwemkunst niet machtig was, kon zich niet oprichten. Direct kwam de reddingsbrigade in actie en bracht het bewusteloze meisje op het strand. Er werd kunstmatige ademha ling toegepast, maar het heeft niet mogen baten. Motorvlootoefeningen in september Schepen, vliegtuigen en hoofdkwar tieren van de Navolanden behorende tot het kanaalcommando i.e. België, Frank- ryk, Nederland en het Verenigd Ko- ninkryk, zullen deelnemen aan een serie Navo-oefeningen in de maand sep tember. Deze strydkrachten zullen onder bevel staan van de geallieerde opperbevelheb ber ln het desbetreffende gebied, admi raal Sir Manley Power en zullen opere ren ln de Noordzee, het Kanaal en ge deelten van de Noord-Atlantische Oceaan. Na beëindiging van de oefeningen zul len de schepen van enige Navolanden korte bezoeken brengen aan Engelse havens. In augustus Huis ten Bosch open (Van onze Haagse redactie) H.M. de Koningin heeft goedgevon den, dat gedurende de maand augustus het Huis ten Bosch ggdeelteiyk door het publiek mag worden bezichtigd. Voor be langstellenden zijn opengesteld de re creatiezalen van het hoofdgebouw, doch de particuliere vertrekken van de Ko ninklijke familie kunnen niet worden bezocht. De bezichtiging kan geschieden alle werkdagen, uitgezonderd zaterdag van 10 uur des morgens tot 4 uur des middags. Reeds de eerste dag bleek de bezichtiging een succes te zijn. Diverse reisbureaus in den lande hebben het Huis ten Bosch op hun programma ge plaatst. Als brief te verzenden: Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee ingevuld aan ons toezendt. HUIS ADRES: Naam: Straat: wanneer U deze bon No. Woonplaats: Kwartaal Maand Week Post VAKANTIEADRES abonnee doorhalen wat niet van toepassing is. p. a. Straat: No. Te: Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: ALLE gegevens invullen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4