vlido Brussel verbaasd over oproepen tot moord van radio-Leopoldstad Wereld jeugdconferentie Y.M.C.A. gisteren te Hilversum begonnen Met een enkel woord doodt direct elk insekt! IJ Agenda *is il DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1960 Vervolg van pag, 1 Zonderling dat de Verenigde Naties daar niet tegen protesterenzegt Wigny Wanhoopskreet, geen feitelijk gevaar Om de Katangese pil door een deel van de Belgische opinie te doen slikken heb ben premier Eyskens en de minister van Buitenlandse Zaken Pierre Wigny gis teravond op een persconferentie de Ver enigde Naties voor hun verantwoorde lijkheid inzake Katanga geplaatst. „Ik wil de Verenigde Naties niet be kritiseren," aldus zei minister Wigny, „maar het moet mij toch van het hart, dat het nogal zonderling is dat de Ver enigde Naties toelaten dat dagelijks op roepen tot geweld en moord door Radio- Leopoldstad over geheel Kongo worden uitgestort, terwijl de Verenigde Naties belast zün met de handhaving van de orde. Totnutoe wordt de veiligheid van de Katangese bevolking en die van 20.000 Belgen gegarandeerd door 1500 Belgische soldaten. Premier Eyskens onderstreept dat de V.N. niet het recht hebben om van de militaire bezetting van Katanga een po litieke operatie te maken. Na de uiteenzetting van de belde Bel gische bewindslieden stelde een Journa list de vraag: „De troepen van de Ver enigde Naties zouden zaterdag naar Katanga trekken. Betekent zulks dat de Belgische troepen vóór zaterdag Katan ga moeten verlaten"' Beide ministers antwoordden hierop ontkennend. In Brussel maakte de op roep van de minister van Binnenlandse Zaken van Katanga Mnoengo tot de in landse stamhoofden om hun duizenden krijgers te mobiliseren terwijl Katanga slechts 500 man gewapende troepen heeft 'n enorme indruk. De kranten brengen het bericht als een van de meest sensa tionele gebeurtenissen sedert 30 Juni. Sommige politieke waarnemers zien deze verklaring van Tsjombe en Mnoengo echter als wanhoopskreten en niet als een feitelijk gevaar voor de troepen van de V.N. Anderen zijn van oordeel, dat Mnoego inderdaad de V.N. de grootste last kan bezorgen. Dit zou dan ook de verklaring zijn voor het feit dat Ralph Bunch, de adjunct van Hammarskjöld, vandaag in Elisabethstad een bespre king zou hebben met Tsjombe en Mnoengo. De Belgische regering blijft echter bij haar beslissing dat de Belgi sche troepen op korte termijn Katanga zullen verlaten, wanneer de V.N. er de situatie goed in handen hebben. Blanke V.N.-troepen Aan Hammarskjöld werd echter ge vraagd de Belgische troepen in Katan ga door blanke troepen van de Ver enigde Naties te vervangen. De pogin gen van Hammarskjöld om Tsjombe en Loemoemba bij elkaar te brengen zijn naar het zich laat aanzien voorlopig mislukt. Premier Eyskens ontving gis teren ook een delegatie van de Belgische socialistische partij die in een kort com muniqué als haar mening te kennen gaf dat België zich geheel moet onderwerpen aan de resoluties van de Veiligheidsraad Dr. De Beus ambassadeur te Canberra Bij K B. is dr. J. G. de Beus. laatste lijk Nederlands ambassadeur te Moskou, benoemd tot Nederlands ambassadeur te Canberra. Beneluxtrein greep auto: chauffeur gedood Vanochtend omstreeks zes uur is op een niet beveiligd overpad nabij de Schieweg te Delft een veetransport auto door een trein gegrepen en in de naast de spoorbaan gelegen sloot terecht gekomen. De chauffeur, de 22-jarige H. W- M. Koot uit Delft, die pas enkele maanden was gehuwd, werd uit de auto geslingerd en moet op slag dood zijn geweest. De bestuurder van de trein, de z.g. „Benelux-trein". die om 6.03 uur uit Delft was vertrokken, remde krachtig, doch kon het ongeluk niet voorkomen. Door het sterke remmen werd een trein- passagier aan het hoofd gewond. Bij de aanrijding was de oabine van de vracht auto losgeslagen. In de vrachtauto be vonden zich zes varkens. Ofschoon ook de auto in de sloot terecht kwam. brach ten deze varkens het er levend af. Het ongeluk moet te wijten zijn aan het feit, dat er vanochtend vroeg plaat selijk een dichte mist hing. MINISTER BENSON (V. S.) IN ONS LAND De Amerikaanse minister van Land bouw, Ezra T. Benson, die een rond reis maakt door Europa en het Mid den-Oosten, is vanochtend op Ypen- burg aangekomen voor een tweedaags bezoek aan ons land. De Amerikaanse minister heeft reeds besprekingen in Brussel en Bonn ge voerd. waarbij de Europese landbouw politiek in het brandpunt van de be langstelling heeft gestaan. Hij ver klaarde bij aankomst, dat de groei van de multilaterale handel zonder prefe rentiële bepalingen tussen de landen van de vrije wereld voor allen van grote betekenis is. Daarom hopen de V.S. innig dat de Europese Economisch* Ge meenschap in haar handels- en land bouw beleid liberaal zal zijn en open zal staan naar buiten. Minister Benson sprak vooral zijn waardering uit voor de liberale houding die Nederland van oudsher inneemt ten aanzien van de internationale handel. Hij hoopte dat de vrije en vriendschap pelijke handelsbetrekkingen tussen Ne derland en de V.S. zullen voortduren en zag met vertrouwen de besprekingen tegemoet, die hij met de Nederlandse autoriteiten zou voeren. Géén bom Een taxichauffeur uit Reno, in de Amerikaanse staat Nevada, heeft ervoor gezorgd, dat het vliegtuig waarmee vice- president Nixon en zijn medewerkers reisden, enige uren te laat vertrok. De man had toen het to^ 'el gisteren op het vliegveld van Reno voor vertrek naar Los Angeles gereed stond, tegen enkele functionarissen gezegd, dat hij een bom aan boord van het vliegtuig had gelegd. Hij sprong daarop in zijn taxi en verdween. In het vliegtuig werd geen bom aangetroffen. De schuldige is inmiddels aangehouden. Het is de 34- jarige Leonard Dale Sage, een voanna- lige worstelaar. en loyaal met de Verenigde Naties moet samenwerken. De grote gevoelsreactie van de Bel gische opinie bleek gisteren reeds duide lijk uit de enthousiaste en ontroerende begroeting van de eerste contingenten parachutisten die uit Kongo terugkeer den en die door de Koningsstraat defi leerden, nadat Koning Boudewfjn hen had geïnspecteerd op het vliegveld van Zaventhem. Maar het trekt evenzeer de aandacht dat de Vlaamse opinie veel nuchterder reageert dan de Waalse. De Vlaamse opinie wordt door het vrU sentimentele „hoera-patriotisme" van Franssprekende Brusselaars en Walen rond Katanga niet bewogen. De Vlamingen, aldus laat een groot aantal commentaarschrijvers In de Vlaamse pers doorschemeren, geven er zich rekenschap van dat een koloniale oorlog voor Katanga door Vlaamse jon gens zou dienen uitgevochten te worden, terwijl anderzijds de missionarissen en missiezusters van wie de overgrote meer derheid Vlamingen zijn, in Kongo zijn gebleven en zich blijkbaar veel minder door de algemene paniekstemming heb ben laten meeslepen. In 14 uur van Amsterdam naar Johannesburg (Z.-A.) Van 15 september a.s. af zal men de reis van Amsterdam naar Johannesburg in Zuid-Afrika kunnen afleggen in on geveer 14 uur. Op die datum opent ds Zuid-A frikaanse Luch tvaartmaatsch ap- pij de eerste rechtstreekse verbinding met een straalmachine tussen Londen en Johannesburg via Amsterdam. De dienst zal eenmaal per week met een Boeiing 707 worden uitgevoerd. Tot dus verre werd de verbinding met Zuld- Afrlka met Super DC-7b vliegtuigen onderhouden, die er bijna een etmaal voor nodig hadden. Het zelfde geldt voor de KLM. die in 24 uur (zij het met meer tussenlandingen) met DC-7c ma chines van Schiphol naar Johannesburg vliegt. Zeg het met bloemen, in het Chinees KLEINE, MAAR EXQUISE TENTOON STELLING IN VOLKENKUNDE In het Rijksmuseum voor Volken kunde te dezer stede kan men tot 31 oktober a-s. een kleine, maar interessan te tentoonstelling waarvoor geen af zonderlijke entreeprijs wordt geheven bezichtigen van Chinese prenten en pa pierknipwerk. Het onderwerp bloemen en planten is bij de decorateurs in de Chinese kunstnijverheid altijd zeer po pulair geweest. Naast een esthetische waarde hebben plant- en bloemmotie ven een symbolische betekenis. Ook kunnen ze. door de vele. gelijkluidende woorden in de Chinese taal. een rebus voor de een of andere gelukwens vor- Imposante plechtigheid in Marinekamp Zevenhonderd teenagers uit 47 landen vierden gisteravond een verbroederings feest in de enorme exercitiehal van het Marine - Opleidingskamp „Hilversum" waar de opening van de wereldjeugd- oonferentie der YMCA, die daar tot en met 13 augustus wordt gehouden, een Indrukwekkende gebeurtenis werd. Jon gens en in geringere getale ook meis jes uit nagenoeg alle Westeuropese landen. Noord-, Midden- en Zuid-Ame- rika, vele Afrikaanse en Aziatische lan den en ook Australië en Nieuw-Zeeland, zullen de komende tien dagen elkaar vinden in discussies, bjj bijbelstudie, in sport en spel. Zij zullen luisteren naar vooraan staande sprekers als Nobelprijswinnaar pater Pire. prof. Crespij uit Frankrijk, de bekende. Franse jeugdleider Pierre Francois en de Liberiaanse minister Charles Sherman en ook zullen zij na tuurlijk excursies maken. Het thema van de conferentie luidt „In Gods hand?" en er komen onder andere on derwerpen aan de orde als „Oorlog en vrede" en „Wat is gezag?" De conferen tie zal worden besloten met een inter nationale kermis. Het was een imposant schouwspel, toen gisteravond vertegenwoordigers van 47 naties, blank, bruin, zwart, geel en sommigen in nationale dracht met hun vlaggen tussen de toeschouwers door naar het podium liepen en zich daar in een wijde kring opstelden. Geestelijken van verschillende nationaliteiten lazen in het Grieks. Frans, Duits. Engels en Spaans Joh. 1 vers 1 tot 5, en 14. waarna alle jongeren tezamen ieder in eigen taal het „Onze Vader" zegden. Nadat de gekleurde Amerikaanse sopraan Fanni Jones de spiritual „In His hand" had gezongen werd de conferentie geopend door de president J. Hiles Templin, die er de nadruk op legde, dat de jeugd tezamen moet werken aan een betere wereld. Na een welkomstwoord van de alge meen secretaris van de wereldbond YMCA, dr. Paul Limbert, brachten Ne derlandse jongens en meisjes, leden van de CJV en AMJV een spectaculaire show ten tonele. „Welcome in Holland" waarin allerlei aspecten van ons land en ons volk op vaak originele wijze naar voren werden gebracht. Hoe Zind in Napels werd gearresteerd Vier Israëlische matrozen hebben er voor gezorgd, dat Ludwig Zind, de 53-jarige Westduitse leraar, die in zijn land wegens een antisemitische uitla ting tot een jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, in Napels kon worden ge arresteerd. De zeelui, opvarenden van het Israë lische vrachtschip Theodor Herzl, wan delden in het havengebied van Napels, toen een van hen in een voorbijganger Zind meende te herkennen. Het viertal volgde de man en waarschuwde de po litie. De verdachte werd aangehouden, toen hij aan boord van een schip naar Libië wilde gaan. Uit zijn papieren bleek, dat men inderdaad met de uit geweken leraar te doen had. De West duitse autoriteiten hebben al stappen gedaan om Zind uitgeleverd te krij gen. men,. In heit Nederlands is bijvoorbeeld een klavertje-vier een symbool voor geluk; zou men de wens „wei-kom" in een rebus willen uitdrukken, dan zou men dit kunnen doen door een schaal bij een bron weer te geven. In China worden deze prenten en dit papier knipwerk voor een geschenk aan familie, vrienden en kennissen uitge kozen vanwege de symbolische beteke nis van de voorstelling of om de rebus voor een gelukwens, die erdoor tot uit drukking wordt gebracht. Collecte Leidse Buitenschool Zaterdag de dag van het bloemen corso wordt wederom de jaarlijkse collecte gehouden ten bate van de Leid se Buitenschool te Katwijk aan Zee. De organisatoren hopen en vertrouwen, dat de feestelijke sfeer van deze dag tot uit drukking zal komen in de opbrengst van deze inzameling. Er zijn nog altijd vele Leidse bleekneusjes, die niet in de feest vreugde kunnen delen. Wie zijn goede wil gaarne wil tonen, doch zulks niet in klinkende munt vermag te doen. melde zich vrijdagavond vanaf 8 uur of zater dag de gehele dag in café ,De Kleine Burcht" aan de Nieuwe Rijn als collec- tant(e). Men kan er zeker van zijn daarmee een voortreffelijk doel te steunen! VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.45 Journ. 19.00 Gram. 19.45 Gesproken brief. 19.50 Sportpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Kamerork. en sol. 21.00 Don Juan de be drieger. hoorsp. 21.45 Gram. 22.15 Rep. wtelerwedstr. 22.30 Nws.. beursber. van New York en SOS-ber. 22.45 Zang en gi taar. 23.00 Sportact. 23.10 Dagboek van een grootvader, hoorsp. 23.40 Gram. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 ni. NCRV: 18.25 Ierse volksliedjes. 18.30 Kerkkoren. 18.50 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Voordr. en muz. 19.30 Ra diokrant. 19.50 Pollt. praatje. 20.00 Gevar. progr. 21.15 Gram. 21.30 Lichte muz. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Klass. gram. 22.20 Rep. Wereldcongres YMCA te Loos- drecht. 22.80 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelconc. 23.35 Platennieuws. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Act. 20.30 Hiroshima, docum. ge sprek. 20.45 Politle-fllm. 21.10 TV-spel. VOOR VRIJDAG 5 AUGUSTUS Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.30 Voor de jeugd. Verschil in toonaard (Van onze t.v.-medewerker) In het N.C.R.V.-programma van gis teravond werd tijd en plaats ingeruimd voor alweer een nieuwe en boeiende reportage uit Kongo. Het kan natuur lijk niet anders of door de snelle ont wikkeling is het materiaal steeds net achterhaald door nieuwe ontwikkelin gen, maar de mens achter naam en daad is nergens anders zo scherp te achterhalen als ter plaatse. En daarvoor zorgt Van Sprang. Het filmpje, een Russiche fantasie met dansende zakdoeken, was superi eur „Help. daar komen de Vikings" was flauw van aanpak, maar toen Papa Bue eenmaal met zijn mannen aan bod was gekomen, was alle leed vergeten. Zij leverden een stukje onvervalste mu ziek, geproduceerd door natuurtalenten, die Intussen niets aan de natuur had den over gelaten, maar prima op el kaar waren ingespeeld. De reportage van de derde wereld- indaba leek ons een complete misluk king. Men had bij de N.C.R.V. moeten weten, dat rijdende camera's statische beelden geven, indien men ze door de aanwezigheid van graspollen op een veld niet mobiel kan maken. En daarop liep de hele vertoning vast, al deed Reinboud zijn ergste best. Gelukkig had het programma nog twee verras singen in petto. Daar was in de eerste plaats de bio grafische documentaire van en over Igor Strawinski. Die was naar het ons leek, niet alleen voor muziekminnaars interessant, maar voor ieder cultuurge- voelig mens. Het werd een pleidooi voor de nieuwe muziek en het verstaan er van, muziek die het organiseren van klanken werd genoemd, een daad van de menselijke geest. Jammer, heel jam mer was, dat de componist, die het zo nodig en nuttig vond zijn eigen werk te dirigeren, praktisch geen muziek maakte noch het muziekmaken leidde. Waarschijnlijk een uitvloeisel van con tractuele verplichtingen in de grammo- foonplatenhoek. De laatste verrassing was de rehabi litatie van de Indaba. De dagsluiting kwam nl. voor reke ning van de padvindersby eenkomst. Er zullen veel mensen wonderlijk hebben opgekeken, toen alle tongen zich op maakten om van het loze meisje te ge- BINNENLAND De Vereniging van Vrijzinnige Her vormden in Nederland zal 8 en 9 septem ber in de Pauluskerk te Dordrecht haar algemene vergadering houden onder pre sidium van notaris R. Remmelts uit 's-Gravenhage. In een oude houten loods op het terrein van de legerplaats Nleuw-Millin- gen heeft een felle brand gewoed waarbij nonderden autobanden, talloze accu's en andere auto-onderdelen, die ln het onge veer 100 meter lange gebouw waren opge slagen, een prooi der vlammen zijn ge worden. Ook de loods ging volledig ver loren. De oorzaak van de brand ls niet bekend. Het vuur werd bestreden door de Apeldoornse brandweer en de luchtmacht brandweer van Nleuw-Mllllngen. Eerst na vijf uren arbeid was het vuur volledig ge blust. Gistermiddag is in het vijvertje bij het monument aan het Zuidplein te Rot terdam het stoffelijk overschot gevonden van de 4-jarige Peter Stokman uit de Schijndelstraat. Het kind werd sinds eer gisteravond vermist. Aangenomen wordt dat Peter by het spelen in het water ls gevallen. Het 8.s. „Zuiderkruis" vertrekt op 12 augustus a.s. met 800 emigranten uit Amsterdam naar Australië. Op de terug reis zal het regeringsschip in Tandjong Prlok een nieuwe groep spijtoptanten aan boord nemen en naar Nederland brengen. De „Waterman" vertrekt op 15 augustus a.6. uit Rotterdam met emigranten voor Canada. In aanwezigheid van de Japanse am bassadeur in ons land. de heer M. Mya- sakl. heeft het Florladebestuur gisteravond afscheid genomen van de Japanse bloem schikkunstenaars, die ln de afgelopen tien dagen op de Internationale tuinbouwten toonstelling hebben gedemonstreerd. Dr. E. de Jager ls benoemd tot ge woon hoogleraar ln de astrofysica aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Hij ls deskundige op het nieuwe terrein van het ruimteonderzoek. Dr. de Jager schreef het boek: „De ontwikkeling der sterren en planeten". Het Produktschap voor Vee en Vlees heeft ln zyn openbare bestuursvergade ring ln Utrecht besloten, de overname prijs voor baconvarkens te handhaven op f2.12. f2.06. f2.03 en f2.00 voor de vier kwaliteitsklassen. Gisteren is op een niet beveiligde overweg tussen Gilze-Ryen en Tilburg een bromfietser met zyn duopassagier onder de D-treln gekomen. Belden werden op slag gedood. BUITENLAND Generaal John Medarls, tot voor en kele maanden hoofd van de afdeling bal listische projectielen van het Amerikaan se leger, is president geworden van een onderneming die speeleoedtrelntjes maakt, de Lionel Corp. Lionel vervaardigt overi gens ook elektronische apparatuur die in bommen en raketten worat gebruikt. - Mevr. May Downy, de moeder van een Amerikaan, die acht jaar geleden ln China tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld wegens spionage voor de Verenigde Staten, is gisteren uit New York naar Peking vertrokken om haar zoon te bezoeken. John Downey behoorde tot het burgerpersoneel van het Amerikaanse le ger- Dezer dagen is men tot de ontdek king gekomen dat zich onder een brug bij de Westduitse plaats Idar-Oberstein 300 kg zeer ontplofbare stoffen bevonden, die de Duitse autoriteiten kort voor het einde van de tweede wereldoorlog daar hadden aangebracht om de opmars van de geal lieerden te vertragen. De brug maakt deel uit van een veel gebruikte verkeersweg. Nabij Jeruzalem is woensdag ln te genwoordigheid van premier Ben Goerlon een medisch centrum, vermoedelijk het grootste in het Midden-Oosten, aan de Hebreeuwse universiteit overgedragen. Het omvat ook een kleine synagoge waarvan de glas-in-lood-ramen door Cnagall zijn ontworpen. De bouwkosten bedragen 30 miljoen dollar die voor het grootste deel door Joodse vrouwenorganisaties in de V.S. zijn byeengebracht. In West-Duitsland zijn ln mei 31.470 verkeersongelukken gebeurd waarbij 1.138 personen om het leven kwamen en 41.168 mensen verwondingen opliepen. Ten op zichte van mei vorig jaar z(jn het aantal ongelukken en het aantal gewonden met resp. 5.7 en 6.3 procent toegenomen, en ls het aantal doden met 3.2 procent terug gelopen. Het aantal verkeersongelukken met slechts materiële schade bedroeg ln mei van dit Jaar 48.555. 21.9 procent meer dan vorig Jaar. Leerlingen van een onderwijsinrich ting in Bad Drlburg, ln Westfalen, die tij dens een reisje naar Berlijn ook een be zoek brachten aan een wereldbekende In dustriële onderneming, werden na 'n rond gang door het bedrijf uitgenodigd voor een „kleine versterking" van de Inwendige mens. Er verscheen een aan*»l zeer ryke gangen op tafel, tot vreugde 3er bezoe kers die slechts op aardappelsalade en worstjes gerekend hadden. Na de maaltijd bleken de gasten het „slachtoffer" te zijn geweest van een misverstand. Het feest- etentje was bestemd voor een buitenland se economische delegatie De Britse marathonwandelaarster dr. Barbara Moore heeft gisteren In Sydney verklaard, dat haar volgende tocht de langste van alle zal zyn, n.l. om de we reld. De wandeling van de Amerikaanse westkust naar de oostkust, die zy onlangs voltooide, maakte hiervan deel uit. Mevr. Moore verklaarde dit te Sydney waar zy aankwam na een wandeling van 650 km van Albury. President Elsenhower heeft zyn Franse ambtgenoot De Gaulle met een „C-130"-vrachtvllegtulg van het Ameri kaanse leger een aantal dieren gezonden, w.o. zich acht antilopen, twee zwarte be ren. een ratelslang, een poema, een ste kelvarken. acht exemp.uren van de zeld zame kardinaalvogel en acht pralrlehon- den bevonden. Elsenhower had De Gaulle tijdens diens bezoek ln april J.l. aan de V.S.. beloofd de dieren, als geschenk voor president en volk van Frankrijk, te zullen zenden. De Italiaanse Senaat heeft de re gering van premier Fanfani gisteravond met 126 tegen 58 stemmen en bij 36 ont houdingen een vertrouwensvotum geven. De communisten en neo-fascisten stemden tegen, de socialisten onthielden zich van steming. Het was de eerste maal sinds 1947 toen zij uit de regeringscoa litie van De Gasperl traden dat de so cialisten niet met de communisten tegen de door christen-democraten overheerste regeringen stemden. Behalve de christen democraten stemden de sociaal-democra- craten, de liberalen en republikeinen voor de nieuwe regering. Het vorige kabinet, van Fernando Tambronl, was afhankelijk van de steun van de neo-fasclsten. Zee- en luchtstrydkrachten van Frankrijk, Engeland, Nederland, en België zullen ln september onder lei ding van admiraal Sir Manley Power, de Britse opperbevelhebber van de NAVO- strydkrachten ln het gebied van het En gelse Kanaal, een reeks oefeningen hou den. Na afloop zullen de deelnemende schepen een bezoek brengen aan verschei dene Britse havens. De manoeuvres heb ben niet te maken met de vlootoefenin- gen, die eveneens in september ln het noordelyke deel van de Atlantische Oceaan zullen worden gehouden en waar aan schepen van acht NAVO-landen zul len deelnemen. De bevelhebber van de NAVO-stryd krachten, generaal Lauris Norstad heeft verklaard, dat elke aanval op West-Ber- lyn onmiddellijk door de strijdkrachter van alle NAVO-landen zal worden beant woord. Generaal Norstad stond gisteren na een onderhoud met president Eisen hower Journalisten te woord. Norstad ver klaarde nadrukkelijk niets te weten van een op handen zijnde aanval op West-Ber- lyn. Maar een dergelijke aanval zou on middellijk een tegenaanval van alle NAVO strijdkrachten uitlokken. Het Britse ministerie van Koloniën heeft bekendgemaakt, dat Koningin Ell zabeth een besluit heeft ondertekend waarbij binnenlandse autonomie wordt verleend aan de Etlts* federatie der An tillen. Het besluit trsedt ln werking op 16 augustus a.s. door afkondiging door de gouverneur-generaal. De Industriële expansie ln West-Eu ropa zet zich ln een hoog tempo voort, zo wordt gezegd ln een rapport van de economische commissie voor Europa van de Verenigde Naties. Er zijn aanzieniyke vergrotingen van de produktivitelt bereikt en dit, tezamen met de matige omvang van de verhogingen der geldlonen en de stabiliteit van de pryzen van Ingevoerde grondstoffen, is verantwoordelijk voor een opmerkeiyke mate van prijsstabiliteit ln West-Europa. De deviezenreserves van West-Europa hebben nog steeds een „com fortabele" omvang. Tass meldt, dat de geologische dienst van de Sojvet-Unle op grond van nieuwe onderzoekingen zyn raming van de om vang der ijzerertsreserves by Koersk ln het Donetzbekken heeft verhoogd. De mi nister. die de leiding heeft van deze dienst, Pjetr Antropow, heeft bekend ge maakt dat er zich in het gebied van Koersk reserves van naar schatting 30 miljard ton ryk yzererts bevinden. Boven dien zyn hier nog reserves aan armer erts aanwezig waarvan de omvang wordt ge schat op 170 miljard ton. Volgens minister Antropow bieden deze reserves onbegrens de exploitatiemogelijkheden. Advertentie 9 00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.3S Waterst. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Dit en het andere, lezing. 10.05 Morgenwydlng. VARA: 10.20 Gram. 10.35 Cabaret. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Luitmuz. 11.35 Ham mondorgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerlngsuitz.: Voor de land. 12.3^ Land- en tulnb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.IS Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.5." Beursber. 14.00 Gram. 14.10 Voordr. 14.31 Kamerkoor en sol. 15.05 Gevar. progr, VARA: 16.00 Jazzmuz. 16.25 Voor de zie» ken. 17.00 Vragenbeantw. v. d. Jeugd. 17.25 Versierde vakantietlps. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse noti ties. 18.20 Lichte muz. 18.50 Act. 19.00 V. d. kind. 19.10 Hammondorgelspel. VPRO: 19.30 Het platteland nu. gesprek. 19.45 Op bezoek Dij anderen, gesprek. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Zang en plano. 20.35 Het denken van Jacob Armlnlus. le zing. 20.50 Benelux, lezing. VARA: 21.00 Quiz. 21.55 Jazzmuz. 22.15 Bultenl. week- overz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Muzlekrevue. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Voor de Jeugd. 10.05 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, le zing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Gram. 15.00 V. d. Jeugd. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Gram. 17.00 Boekbespr. v. d. Jeugd. 17.15 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. KRO: 18.10 Vaticaanse act. 18.25 Film- muz. 18.40 Wereldkamp. wielrennen 1960 In Leipzig. 18.50 Regeringsultz.: Emlgra- tlerubr. Het emigratiepraatje van H. A. v. Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Rep. Eucharistisch wereldcongres te München. 19.30 Pollt. praatje. 19.40 Gram. v. d. sold. 20.30 Lich te muz. 20.50 Cabaretprogr. 21.25 Gram. 22.15 Wereldkamp. wielrennen 1960 te Royale spuitbus slechts tuigen, maar ze hadden nog wel wat anders in petto in hun mars. Onder voortreffelijke regie werd langzaam aan de stemming, die bij een dagslui ting hoort in het leven geroepen rond om het rustig brandende kampvuur. In vijf talen werden de zaligsprekin gen gezegd, een aangrijpende gebeurte nis, die een geloofseenheid dwars door alle verdeeldheid bedoelde te scheppen en daarin, naar het voorkwam, slaagde. Het stil gebed na afloop daarvan was een getuigenis van dezelfde geest. Met het uitspreken van de padvinderswet, plechtig in het Nederlands, vrijmoedig in het Pakistaans, kwam het eind van de bijeenkomst, waarna de uitzending die in dit slot iets zien en voelen liet van een grootse manifestatie jnet een close-up van de smeulende blokken werd beëindigd. De verschillen in toon aard, die gedurende dit programma zo manifest waren, leken opgeheven. DONDERDAG Gulden Vlies: Demonstraties patroon tekenen. 2.30 en 8 uur nam. Leiderdorp (Dorpshuis): De monstraties kolen- en ollehaarden. 210 uur nam. VRIJDAG Gulden Vlies: Demonstraties patroon tekenen. 2.30 en 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. WOENSDAG te 7.30 uur BIOSCOPEN Trianon: „Mijn man ls bij de F.B.I." (A.l.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Re\: „Voor schurken geen genade". (14 Jaar). Werkdagen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdag: „Jailhouse Rock" Casino: „La Strada" (18 Jr). Werkd.: 7 en 9.15 uur. Dagelijks te 2.30 uur „Dik Trom". Lldo: „Fotomodellen en chantage". (18 Jaar) Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het koninkrijk der humor". (Alle leeft.). Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur, Studio: .Een les ln liefde". (18 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4 45. 7 en 9.15 uur. Astra (Wassenaar): Vrijdag 8 uur; zater dag en zondag 7 en 9.15 uur „Zeven Ja ren peel" (Alle leeft.); maandag, dlnsd en woensdag 8 uur „Heute blau und morgen blau". (Alle leeft.); vrijdag t/m woensdag (zaterdag niet) 2.30 uur „De circusheid". (Alle leeft.). TENTOONSTELLINGEN Hortus Botanicus: Tentoonstelling he dendaagse Nederlandse beeldhouwkunst Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie vaD Nederland Op werkdagen van 10 12 eD 24 Zon- en feestdageD 2—4 uur Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Drundl Itot 16 oktober) Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Zeg het met bloemen ln het Chinees". (Tot 31 oktober). Lakennal Verzameling dr A Welcker Werkdagen 10-17 uur: zondags 13-17 uur (Tot 29 agustusl Lakenhal: Tentoonstelling van werken uit Leidse School, (tot hair september). Avond- en nachtdienst der apotheken Te Lelden is geopend Apotheek Reyst. Steenstraat 35. tel. 20136. By geen gehooi oy (Jn buisarts ol specialist (of diens waarnemers), bel op doUterstelefoon 22222. GRAMMOFOONrLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e lijn, van 1820 uur) I Bedrich Smetana. Drie Boheemse Dansen. Polka. Minuetto, Perpetuum Mobile. The Harold Byrns Chamber Sym phony Orchestra olv. Harold Byrns. II. Antonln Dvorak. 1. uit „De Jaco- byn". In welter Fremde (met Horst Gün- ther). Ach Gott, wie hoffnungslos. Elfrlde Trötschel, sopraan. Württembergs Staats orkest Stuttgart olv. Ferdinand Leltner. 2. uit „Rusalka". Balletmuziek. Phllhar- monlsch Orkest van München olv. Heln- rlch Hollrelser. in. Béla Bartók. „Hertog Blauwbaard's Burcht" op. 11. Opera in 1 bedrijf op tekst van Béla Balazs. Duitse vertaling Wilhelm Zlegler. Hertog Blauwbaard. Die trich Fischer Dleskau, bariton; Judith, Hertha Topper, alt. Symphonle Orkest van Radio Berlijn olv. Ferenc Frlcsay. TV. Zoltén Kodélv. Dansen van Maross- zek. Dansen uit Galanta. Rias Symphonle Orkest Berlijn, olv. Ferenc Frlcsay. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 19.00-19.45 Rechtstr. rep. wereld kamp. wielrennen 1960 te Leipzig. 20.00 Weekoverz. KRO: Testplaat. 20.56 Film. 21.20 Gevar. progr. 21.50 Sportpraatje. 22.10 Epiloog. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Cricket. 12.15 Lichte muz. 12.45 Meded. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hoogtepunten uit de progr. v .d. afgelopen week. 14.00 Oude popul. liedjes. 14.30 Klankb. 15.00 Hoorsp. 15.30 Geluidskron. 16.00 Ork. conc. 16.45 Cricket. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gevar. progr. 19.30 Henry Wood Promenade concert. (Om 20.55 Intermezzo en om 21.00 Nws.) 21 55 Intermezzo. 22.00 Gevar. progr. 22.30 Gram. 22.55 Wetensch. nws. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Lichte muz. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Gevar. muz. 13.30 Nws. en cricketuitsl. 13.40 Intermezzo. 13.45 V. d. kind 14.00 Voordr. 14.15 Gram. 14.30 Nws en klankb. 15.00 Mil. ork. (Om 15.30 Nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en mrs. Da le's dagb. 16.45 Uitsl. races en gevar. muz. 17.30 Nws. en orgelspel. 18.00 Gram. (Om 18.29-18.35 Weerber., nws. en act.). 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en gevar. progr. 20.00 Popul. liedjes. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Gevar. muz. 22.00 Hoorsp. 22.30 Nws. 22.40 Ouder wetse dansmuz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Lich te muz. 14.00 Gevar. muz. 16.05 Volkslie deren. 17.00 Nws. 17.40 Moderne amus. muz. 18.40 Act. 19.00 Nws. 19.50 Amus. muz. 21.45 Nws. 22.10 Lichte muz. 22.25 Cabaret. 22.50 Klass. gram. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weer ber. en gevar. muz. Frankriik 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 en 13.35 Gram. 18.30 Nieuwe gram. 19.16 Kamermuz. 20.00 Gram. 20.05 Festival te Alx en Provence: Dido and Aeneas, opera; en La seine en fète. 22 00 Gram. 23.10 Kamermuz. 23.51- 24.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. - 304 ni. 12.00 en 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Operettemuz. 14 00 Gram. 15.30 Amus. muz. 16.00 Koer sen 16.06 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Vlaamse liederen. 18.10 Boek bespr. 18.20 V. d. sold. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.20 Rep. wereldkampioensch. wiel rennen te Leipzig. 19.45 Lezing. 20.00 Symf. ork. en sol. (Om 21.00 Rep. wereld kampioensch. wielrennen te Leipzig). 22.00 Nws 22.10 Rep. wereldkampioensch. wiel rennen te Leipzig. 22.20 Vioolrecital. 22.55 Nws. 23.00-23.15 Groeten van mil. ult Kongo. 484 m. 12.02 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 15.00 Belgische muz. 16.07 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.30 Gram 18.40 Koorzang. 19.30 Nws. 20.00 Festival v. Stockholm: Vioolrecital. 22.00 Wereldnieuws. 22.10 Orgelconc. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) "S® %B ga g 3 B cS Amsterdam Den Helder Ypenbuxg Vllsslngen Eelde De Bllt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürlch Genéve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Lissabon onbewolkt zwaar bew. mist onbewolkt regenbui licht bew. regen mist licht bew. half bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew mist zwaar bew. ltchit bew. licht bew. onbewolkt onweer half bew. licht bew. regen half bew. onbewolkt mist onbewolkt zwaar bew onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. zwaar bew. licht bew. nw nmo w.stii 22 11 0 wnw 4 19 12 0 w.stii 21 10 0 zzw 4 20 13 0 w 2 20 14 1 w.stll 21 9 0 wzw 2 20 13 3 2 22 10 0 4 21 12 0 6 16 10 0.2 4 22 14 6 5 22 15 0 6 21 14 0 nnw 2 18 12 0,2 zzw 4 23 13 0 z 1 22 11 0 nw 1 20 9 0 w.stll 23 10 0 n 3 26 14 0.1 w.stii 23 10 0 n 5 24 16 0 z 5 20 12 6 zw 2 20 10 2 z 1 18 9 0 nno 1 22 9 0 watil 21 8 0 w.stii 24 15 2 w 4 21 12 0 W.stii 22 6 0 wzw 2 24 15 0 wzw 2 w.stii 29 16 0 nno 2 26 13 0 z 2 33 17 0 5 25 17 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2