VERZET VAN KATANGA TEGEN KOMST VAN DE V.N.-TKOEPEN Moeilijke positie voor de regering in Brussel WEERBERICHT WilmS Hoef INCIDENT-EICHMANN THANS „GESLOTEN" VERKLAARD (9uc/ tylïeuws Gevaar van een algemene opstand en een totale economische crisis na vertrek van Europeanen Herinnering aan Hongarije Enerzijds onderwerping aan VN, anderzijds vrees voor paniek Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 4 AUGUSTUS No. 30116 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van DlshoecE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Slngel LeldeD Qlr0 n0 67055 Hoofdredacteur J. Brouwer f7 50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 HETZELFDE WEERTYPE De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: In het noorden en noordoos ten van het land bewolkt en plaatselijk enige regen. Elders in het land zonnige perioden en in de middag enkele ver spreid voorkomende buien. Overwegend zwakke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 5 AUGUSTUS Zon op: 5.07 uur; onder: 20.24 uur; maan op: 19.00 uur: onder: 3.05 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.12 en 13.46 uur; laagwater te 9.22 en 21.52 uur Dit nummer bestaat uit 12 pagina's T.z.t. aanwijzing nieuwe diplomaten Argentinië beschouwde de ontvoering van de vroegere S.S.-kolonel Adolf Eichmann uit Buenos Aires als een inbreuk op haar soevereiniteit, hetgeen de Israëlische regering volmondig toegaf. Anderzijds wees de Israëlische regering er op, dat Eichmann de moordenaar van zes miljoen joden is. Kennelijk beschouwt de Argentijnse regering de uitwijzing van de Israëlische ambassadeur in Buenos Aires, Arieh Levavi, als de „passende genoegdoening", die zij verlangde. De eerste diplomatieke sanctie was de terugroeping van de Argentijnse ambassadeur uit Tel Aviv, Rodolfo Garcia Arias. In de gemeenschappelijke verklaring wordt geen melding gemaakt van de Zevenjarige jongen heelhuids aangeland na val in kolkende Niagara! Heeft U dit écht gebeurde, adembenemende geval gemist? Jammer! benoeming van ambassadeurs. In diplo matieke kringen in Jeruzalem is echter vernomen, dat dit te zijner tijd zal ge schieden. Is uw kampeeruitrusting en vakantiegarderobe in orde SPORTHUIS HAARLEMMERSTR 182-184, tel. 24872 Uit het Leidsch Dagblad van i 4 Augustus 1860: Donderdag werd te Rotterdam rde jaarlijksche algemeene verga- dering der Nederl. Gustaaf-Adolf- Vereeniging gehouden. Nadat door Dr. Swalue van Amsterdam de I vergadering met gebed geopend i was, wees de algemeene Voorzit- i ter Dr. Janssen van Leiden, op den I toenemenden bloei der vereeni- ging, hare waarde ook met het i oog op de politieke omstandighe- den des tijds en hare meqr vrije rigting, in vergelijking met die der Duitsche af deeling. De Secretaris i Ds. Maronier van Leiden deed daarop een uitvoerig verslag om- trent den staat en de werkzaam- heden der vereeniging dat spoedig in druk verschijnt. De algemeene penningmeester Mr. H. Obreen van Leiden deed de jaarlijksche rekening en verantwoording, waar- uit bleek, dat er weder f. 3705 be- schikbaar was en het getal leden I tot 3900 ivas geklommen. De ver- eeniging heeft weder over eene som van f. 3500 ten behoeve van ojiderscheidene binnen- en buiten- landsche gemeenten beschikt. De beroemde componist Ri- H chard Wagner, die te Parijs in bal- g H lingschap leeft, heeft van de Ko- g g ning van Saksen vergunning beko- H g men om naar Duitsland terug te j| keren. '^iiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiBiiiiiiiiiiuiiiiuiiiiiiionii Engelsman in zee verdronken Israël en Argentinië hebben gisteravond een gemeenschappelijke verklaring uitgegeven waarin zij zeggen het incident-Eichmann als gesloten te beschouwen. „De regeringen van Israël en Argentinië, verlangend te voldoen aan de resolutie van de Veiligheidsraad, hebben besloten het incident, dat voortsproot uit het optreden van Israëlische staatsburgers, dat een inbreuk vormde op de fundamen tele rechten van Argentinië als gesloten te beschouwen". Zoals bekend nam de Veiligheidsraad op 23 juni een resolutie aan waarin de hoop wordt uitgesproken, dat de traditionele vriendschappelijke betrekkingen tussen beide landen zullen worden hersteld. De plaatsvervangend secretaris-generaal van de Verenigde Naties, dr. Ralph Bunche, is vandaag in de hoofdstad van de Kongolese provincie Katanga, Elisabethstad, aangekomen, waar hij een bespreking zou hebben met premier Tsjombe. Aanvankelijk zou Bunche morgen aankomen, maar hij vervroegde zijn vertrek om te voorkomen, dat het tot een botsing komt wanneer de troepen van de V.N. zaterdag Katanga zullen binnentrekken. Intussen heeft de Katangese regering gisteren aan secretaris-generaal Hammarskjöld en aan alle onafhan kelijke landen van de wereld een telegram gezonden, waarin gezegd, dat zij eensgezind is in haar wil zich met alle middelen te verzetten tegen de regering-Loemoemba en tegen de komst van zijn vertegen woordiger Sendwe en van de V.N.-troepen. Hun komst zou het sein geven tot een algemene opstand in Katanga. Tijdens een persconferen tie verklaarde Tsjombe, dat Katanga zich met geweld tegen de V.N.- troepen zal verzetten. Het leger zal gemobiliseerd worden. Katanga wil onafhankelijk blijven en het weigert andere dan bevriende troepen, waarom het zelf gevraagd heeft, tot zijn gebied toe te laten. Tsjombe herinnerde de V.N. eraan, dat zij destijds de Hongaren niet te hulp zijn gekomen, omdat de Hongaarse regering een beroep had gedaan op een bevriende buitenlandse mogendheid. Wij hebben hetzelfde gedaan, aldus Tsjombe. Belangenstrijd van Engeland en de V.S. tegen de Belgen? 1 zei Tsjombe voor de ver dediging van het land te zullen steunen op de adat-hoofden en hun krijgers. Voorts zei de Katangese premier teleur gesteld te zijn door de houding van de Belgische regering. De regering van Katanga kan voortaan alleen maar op zichzelf en haar aanhangers rekenen. Wij hebben in niemand vertrouwen meer, alleen maar in ons zelf. Htf zette verder nog uiteen, dat als de V.N.-troepen Katanga binnenkomen, dit gebied een totale economische crisis zal ondergaan, omdat de Europeanen zullen vertrekken. Hij voegde hier nog aan toe, dat dan ook ongeregeldheden onder de stammen onderling zullen uitbreken, hetgeen bijzonder tragisch zal zijn, om dat dan de V.N.-troepen niet zullen ingrijpen. Het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in New York heeft een verklaring van Hammarskjöld gepubliceerd, waarin wordt herhaald, dat het binnentrekken van de V.N.-troepen in Katanga op geen enkele wijze inmenging in de Binnen landse aangelegenheden van Kongo of Katanga betekent. Hammarskjöld ver wees naar zijn verklaring van 18 juli waarin hij o.m. zei, dat de V.N.-troepen- macht geen partij kan zijn in een intern conflict. Dreiging met ontslag Het hoofd van de Belgische technische missie in Katanga, graaf d'Aspremont Lynden, heeft de ambtenaren doen Nieuw vervolgverhaal Moord in duplo In een kleine plantersgemeen- schap in het snelgroeiende Florida wordt een moord gepleegd en She riff Duke Weller ziet zich voor een schijnbaar onoplosbaar raadsel geplaatst. Stug zet hij echter door i en terwijl de sinaasappelen aan de bomen rijpen en tropische slag- regens de aarde teisteren, groeit de geschiedenis van de sterk ver dachte Cayce naar een onver- wachte climax, waarbij een wis pelturige Amor wel bijzonder non chalant met zijn pijlen omspringt. De kring van verdachten wordt kleiner, totdatja, totdat een keiharde logica de verschrikkelijke waarheid aan het licht brengt. Voor het echter zover is, is er een txoeede slachtoffer gevallen Met ingang van morgen vertelt ons dagelijks vervolgverhaal u deze uiterst boeiende geschiedenis (van de hand van M. G. Eber- hart), Wij kunnen U de lezing ervan 1 hartelijk aanbevelen. weten, dat degenen die hun post onder de huidige omstandigheden verlaten, ontslagen zullen worden. Hij zei, dat er geen sprake is van een algehele en onmiddellijke aflossing van de Belgische troepen. Hij herhaalde zijn vroegere belofte, dat de regering herplaatsing onder de gunstigste voorwaarden waar borgt aan die ambtenaren en beambten, die in de huidige moeilijke omstandig heden waarin Katanga zich bevindt, hun zware verantwoordelijkheid niet ontgaan. Hoe dan ook, alleen de regering kan zich uitspreken over de wenselijkheid van het neerleggen van functies. Graaf d'Aspremont Lynden voegde hieraan toe, dat in overleg met het commando van de Belgische troepen maatregelen zullen worden getroffen voor de bescherming van personen. Tot besluit deed hij een beroep op ieders goede wil, waardigheid en plichtsbesef. Na afloop van de bijeenkomst, waarop deze mededeling werd gedaan, spraken verscheidene diensthoofden hun afkeu ring er over uit. Bandietenstreek Het rechtse Franse dagblad „rAurore" heeft een beroep gedaan op de regerin gen van de Verenigde Staten en Groot- Brittannië om een tegenspraak te geven van het door Radio-Luxemburg omge roepen bericht, dat Britse en Ameri kaanse financiële belangen de Kongolese premier Loemoemba tegen Katanga steunen in de hoop op deze wijze toe gang te krijgen tot de koper- en kobalt- mijnen en met het uiteindelijke doel het gehele economische leven van Katanga te kunnen beheersen. „Wij weigeren te geloven, dat Britse en Amerikaanse belangen een dergelijke bandietenstreek zouden willen bedrijven. Niettemin zou het wenselijk zijn, dat de regeringen te Londen en Washington duidelijk verklaren, dat hun landen zich niet aan dergelijke kwalijke prak tijken schuldig zullen maken", aldus „l'Aurore". leren in Boekavoe De Ierse compagnie van de Verenigde Naties, 180 man, is gisteren in Boekavoe, de hoofdstad van de provincie Kivoe. aangekomen. De soldaten werden dooi de Kongolese bevolking hartelijk toege juicht. De ongerustheid van de blanke bevolking is door de komst van de Ierse troepen enigszins afgenomen Talrijke Europeanen vluchtten dinsdag toen soldaten van de weermacht voor het postkantoor versperringen opricht ten. Diezelfde dag werd opdracht gege ven de uit Katanga en Roeanda Oeroen- di terugkerende Kongolese soldaten gedurende twee maanden voedsel onderdak te verschaffen en hen te bewapenen, hetgeen eveneens ongerust heid onder de blanken veroorzaakte. Intussen heeft de provinciale regering van Kasai in verband met aanhoudende moordpartijen in Tsjikapa, Luebo Karelstad, en mede in verband met de ernst van de algemene toestand en de spanning in die streken, de krijgswet afgekondigd. De regering heeft de centrale regering verzocht om het spoe dig zenden van magistraten, die als voorzitter van de militaire rechtbanken zullen optreden, en voorts gevraagd met het hoofdkwartier van de V.N. een regeling te treffen om V.N.-officieren in Gistermorgen is ter hoogte van het Zuiderbad te Noordwijk aan Zee een 24- jarige Engelsman uit Newcastle bij het zwemmen in zee in een mui geraakt en verdronken. De zee was op dat ogenblik zeer ge vaarlijk. Hoewel het badpersoneel de En gelsman terugriep, stoorde hij zich hier niet aan. Badlieden en een lid van de Apeldoornse Reddingsbrigade begaven zich nog met een lijn in het water. De krachtige stroom bad de Engelsman ech ter al meegesleurd. Omstreeks het mid daguur spoelde het stoffelijk overschot ter hoogte van het Huis ter Duin aan. Een recente foto van PRINSES IRENE die morgen haar 21ste verjaardag viert. Naar aanleiding van het meerderjarig worden van onze tweede Prinses geven wij elders in die rechtbanken zitting te doen nemen, dit blad een uitvoerige beschouwing (Van onze Brusselse correspondent) De ontruiming van Katanga door de Belgische troepen was gisteren nogmaals het politieke hoogtepunt in Brussel. Het is voor een deel van de Belgische opinie een zware psychologische slag. Men vreest immers, dat de troepen van de Verenigde Naties in Katanga niet zullen kunnen beletten, dat er een felle strijd ontbrandt tussen de voor- en tegen standers van Tsjombe en Loemoemba en dat deze totnutoe nogal rustig gebleven provincie onrust, chaos en plunderingen gaat kennen met een algemene vlucht van de Europeanen. In Elisabethstad spanden de Belgische consul-generaal, de heer Crener, en de vertegenwoordiger van de Belgische regeringssteun aan Katanga, graaf d'Aspremont Lynden zich in om de gemoederen van de onrustig geworden Belgen te kalmeren. Een groot aantal ambtenaren verklaarde immers, dat zij Katanga zullen verlaten samen met de Belgische troepen. Katanga komt niet automatisch onder gezagvanLoemoemba Het begrijpelijk gevoel van onrust voor een wraak van Loemoemba op de Katangese leiders kan dus tot nieuwe catastrofen leiden, maar de secretaris generaal van de Verenigde Naties is, aldus het oordeel van de nuchter oor delende Belgische waarnemers, gebon den door de zeer duidelijke tekst van de resolutie van de Veiligheidsraad, met name dat de Belgische troepen spoe dig het Kongolees grondgebied moeten verlaten, een tekst, die geen onderscheid maakt tussen Kongo en Katanga. Tsjombe en voornamelijk zijn minister van Binnenlandse Zaken, het traditio nele stamhoofd Mnoengo, hebben giste ren verschrikkelijke bedreigingen geuit aan het adres van de Verenigde Naties. Mnoengo verklaarde zelfs, dat alle weerbare mannen van de stammen in Katanga zullen worden gemobiliseerd om op de soldaten van de Verenigde Naties te schieten. Vandaar de moei lijke positie van de Belgische regering: enerzijds heeft zij in het raam van haar volledige onderwerping aan de richtlij nen van de V.N. besloten ook haar troe pen uit Katanga terug te trekken, maar anderzijds vreest zij een nieuwe paniek onder de blanken in Katanga. Het is een dramatische situatie, maar, aldus merken dezelfde politieke waar nemers op, men maakt geen politiek met gevoelsargumenten. Men is er in Brussel overigens niet van overtuigd, dat de installatie van troepen van de Verenigde Naties in Katanga automatisch betekent dat de provincie onder het gezag van Loemoemba zal komen, voor zover de centrale regering van Loemoemba ooit gezag heeft gehad. Slot pag. 2 Katwijks jongetje verdronken Het zesjarig zoontje van de familie C. Verhoef, wonende aan het Conunan- deurspad te Katwijk aan den Rijn wordt sinds dinsdagmidag vermist. De jongen is het laatst bij de groenteveiling gezien. Daar er in d© buurt van de veiling veel water is, wordt vermoed, dat hij ver dronken is. De politie heeft dag en nacht gedregd. Ook vandaag was zij hiermee nog bezig. Het dreggen had echter totnutoe nog geen resultaat. Naar wij vernemen is het stoffelijk overschot van het vermiste jongetje vanmorgen omstreeks kwart voor twaalf opgehaald achter de Kalk zandsteenfabriek in Katwijk. Minister president prof. dr. J. E. de Quay begroette gisteren de spijtoptanten, die met de ..Zuider kruis" in ons land arriveerden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1