Nieuwe belastingvoorstellen der regering ingaande 1 januari 1962 „Mijn man vindt Heineken het lekkerste bier dat er bestaat...!" Dat (HMÖfj hij niet, dat CS zo...!" Totale opbrengst op den duur 65 miljoen gulden minder Van inkomsten der gehuwde vrouw wordt maximum 1000 vrijgesteld Beperking belastingvrijstelling van de winst van coöperaties Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 29 juli 1960 Vierde blad no. 80111 Gunstiger investeringsaftrekvrijstelling eigen studiekosten; lagere belasting op uitgekeerde N.V.-winst; beperking hoge beloningen voor commissarissen (Van onze parlementaire redacteur) Binnenkort zal de regering een beslissing nemen over verlaging van le loon- en inkomstenbelasting. Nadere voorstellen ter bevordering tan de bezitsvorming kunnen binnenkort worden verwacht. Met deze roorafgaande mededelingen heeft de regering vandaag de volgende belastingvoorstellen bij de Tweede Kamer ingediend. Van de inkom- iten der gehuwde vrouw wordt maximum f. 1000 per jaar belasting- jvrij. Van de investeringsaftrek kan reeds profijt worden getrokken bij een investering van f. 2000 (thans f. 3000). Eigen studiekosten kunnen pp het inkomen in mindering worden gebracht indien zij meer bedragen pan f. 120 per jaar. Wie alleen loonbelasting verschuldigd is (met een Inkomen beneden f. 7450 per jaar) ontvangt geen aanslag in de inkomstenbelasting wanneer de neveninkomsten minder bedragen dan L 300 per jaar (thans f. 200). De uitgedeelde winst van naamloze rennootschappen zal 15 procenten lager *orden belast dan de overige winst. Er tordt dan minder overbodig en luxueus geïnvesteerd om de winst te drukken. Er itroomt dan meer geld naar de kapitaal markt voor het opzetten van nieuwe on dernemingen. De dividendbelasting wordt perhoogd van 15 tot 25%. De commissa- Hssenbelasting wordt afgeschaft. Daar tegenover worden de commissarissen- beloningen boven f. 2.000 tot f. 10.000 nog slechts voor de helft aftrekbaar van jle winst. Boven f. 10.000 is de commis- trissenbeloning niet aftrekbaar. Ver- racht wordt dat dit een rem zal zijn op buitensporig hoge beloningen aan com missarissen. In contracten tussen com missarissen en N.V.'s zal tussentijds ver gadering mogen worden aangebracht ter lanpassing aan het nieuwe belasting- regime. De vrijstelling van belasting voor coöperaties wordt beperkt. Afgeschaft vordt de egalisatiereserve voor levens verzekeringmaatschappij en I Praktisch gesproken zullen deze wyzi- (ingen in de belastingwetgeving pas 1 januari 1962 in werking kunnen treden. Een eventuele verlaging van de inkom - iten- en loonbelasting zou wel kunnen Ingaan in 1961. Een vermogenswinst belasting wijst de regering af, evenals ten belastingrijve conjunctuurreserve. BIJZONDERE HEFFING Een aandeelhouder die een aanmer- leljjk belang heeft (bijv. ten minste 25% tan het kapitaal) in een familieven- nootschap, zal bij verkoop van aandelen jtver de winst 20% belasting moeten be- Egalisatiereserve voor verzekeraars Sedert de oorlog bestaat voor verzeke ringsmaatschappijen de mogelijkheid >m in het bijzonder met het oog op terliezen door rampen een onbelaste talisatiereserve te vormen. De regering s echter tot de conclusie gekomen dat )ij levensverzekeraars, gelet op het itatische karakter van het bedrijfsrisi co in deze branche, geen wettige grond &eer aanwezig is voor een bijzondere belastingfaclütelt. Zij stelt daarom aan le Tweede Kamer voor haar te laten 'ervallen. Voor de schadeverzekeraars draagt het bedrijfsrisco veeleer een dynamisch ka- f&kter. Met het oog hierop acht de re- lering voor deze ondernemingen een by- londere tegemoetkoming gemotiveerd •n de vorm van een verruimde moge lijkheid tot carry-back van verliezen, •n het algemeen kunnen verliezen al- fien worden verrekend met winst uit n enkel vorig Jaar. Thans wordt voor gesteld voor schadeverzekeraars 't aan- al jaren te vergroten tot vijf. Hier mee wordt de normale verrekeningspe- jfiode van acht jaren (een verlies van '•en bepaald jaar kan worden verrekend net de winsten van het vorige jaar en ivan de volgende zes Jaren) voor deze •erzekerlngsmaatschappijen uitgebreid ;tot twaalf Jaren. talen (nu in de praktijk meestal 40%). De faciliteit wordt ook verleend Indien familieleden gezamenlijk een aanmer kelijk belang hebben, maar niet Indien een aandeelhouder alleen of samen met zijn echtgenote minder dan 5% van het kapitaal bezit. Bij overlijden wordt de dan tevoor schijn komende winst uit een bedrijf be last met 20%, maar de erfgenamen zul len de winst ook in het bedrijf mogen laten zitten en aldus de betaling van de belasting kunnen uitstellen. Naar voorkeur zullen zij echter ook de 20% belasting ineens kunnen afrekenen. Een bedrijf wordt dikwijls verkocht tegen een lijfrente. De waarde van de gekapitaliseerde lijfrente wordt dan be last en ieder jaar wordt ook het inko men uit de lijfrente belast. Dat is een dubbele heffing. De regering stelt nu voor de kapitaalwaarde van een lijf rente tot f. 100.000 vrij te stellen van belasting, maar wel het jaarlijkse in komen uit de lijfrente te blijven belas ten. Dit sluit aan by de reeds veelal ge volgde praktijk. Een groot aantal bedrijven bezit re serves die nooit zijn belast omdat de winst in het bedrijf is gehouden en niet is uitgekeerd. Thans wordt voorgesteld dat de ondernemer de belastingclaim kan afkopen tegen een belastingtarief van 15% om een nieuwe onbelaste re serve te krijgen, een verdere verzachting van de reeds bestaande mogelijkheid. VERLIES EN WINST De bedoeling van de ingediende voor stellen is niet wijziging te brengen in de totale opbrengst van de belasting. De opzet is in de eerste plaats een tech nische herziening uit een oogpunt van rechtvaardigheid. Indien alle voorstel len ongewijzigd zouden worden aange nomen, zou daaruit echter toch voort vloeien dat de totale belastingopbrengst na verloop van tijd met netto 65 miljoen gulden per jaar vermindert. De verruiming van de aftrek van de inkomsten der gehuwde vrouw kost de schatkist per jaar 40 miljoen gulden, de verlaging van de belasting op uitge keerde winst van N.V.'s 75 miljoen, de verhoging van de vrijgestelde neven inkomsten 6 miljoen, de verlaging van de grens van de investeringsaftrek 8 miljoen, herberekening van de belasting naar een gemiddeld inkomen over drie jaren voor bedrjjven met sterk wisselende inkomsten door weersomstandigheden enz. 10 miljoen. Andere kleinere wijzi gingen leveren tezamen voor de schat kist een nadeel op van 11 miljoen. Totaal 150 miljoen. Daarentegen zal de verhoging van de dividendbelasting 45 miljoen gulden meer opbrengen, de afschaffing van de egalisatiereserve voor levensverzeke ringsmaatschappijen 20 miljoen, de be perking van de vrijstelling voor coöpe raties 10 miljoen en de beperking van de aftrek voor buitengewone lasten (o.a. ziekenkosteneveneens 10 miljoen. Totaal 85 miljoen. Netto zouden de inkomsten van de schatkist per jaar dus verminderen met 65 miljoen. Daarmee is rekening gehou den by het opmaken van het prioritei tenschema voor uitgaven en belasting verlagingen voor de resterende termyn van het kabinet (1963). Onder bepaalde voorwaarden (Van onze parlementaire redacteur) De inkomsten van de werkende ge huwde vrouw worden onevenredig zwaar belast omdat zij worden opgeteld by het inkomen van de man, waardoor de be lasting volgens een hoger tarief wordt berekend. In 1958 heeft minister Hof- stra reeds voorgesteld f. 3.per werk dag vry te stellen van belasting tot een maximum van f. 624 gulden per jaar. Minister Zijlstra heeft vandaag op dit nog niet behandelde wetsontwerp een wijziging ingediend. Hy wil de vrystel- ling verhogen tot f. 4,50 per arbeidsdag en het maximum verhogen tot f. 1000 per jaar. Minister Hofstra had als voorwaarde gesteld dat de gehuwde vrouw ten min ste 4 uur per dag moest werken om voor de belastingvrijstelling in aanmerking te komen. Minister zyistra heeft deze voorwaarde teruggebracht tot drie-en- eenhalf uur per dag omdat het veel voorkomt dat de vrouw een volle och- tendwerktijd of namiddag - werktijd heeft, maar dat deze minder dan vier uur bedraagt. Een belangrijke nieuwe verruiming is voorts dat de gehuwde vrouw, indien zy in een kalenderweek in totaal tenmin ste 18 uur beroepsarbeid heeft verricht, een aftrek voor zes dagen wordt ver leend. Van deze bepaling zullen in de eerste plaats de vrouwen profiteren wier werkking een arbeidsduur omvat die de ene dag onder en de andere dag boven het gestelde komt. Daarnaast zal het voorschrift echter ook een gunstige werking uitoefenen in vele andere geval len, waarin de arbeid een meer inciden teel karakter draagt (aardbeien, ker sen plukken enz.) en de vrouw dus niet een heel jaar geregeld werkt. Voorwaarde voor de aftrek is dat de belastingplichtige aantoont dat aan de voorwaarden voor de aftrek per dag dan wel per kalenderweek is voldaan. De maatregel zou kunnen bydragen tot vermindering van de thans heersen de schaarste aan arbeidskrachten, maar het is niet te verwachten dat de facili teit eerder dan in 1962 in werking kan treden. Ouders naar zieke dochter Het echtpaar Sikkes-Van der Veen uit Westzaan zal zaterdagavond elf uur van Schiphol naar Vancouver vertrekken teneinde daar zijn geëmigreerde dochter mevrouw Nachbar-Sikkes in Aldersgrove, die ongeneeslyk ziek is geworden, te be zoeken. Deze reis werd het ouderpaar mogelyk gemaakt dankzy het noodfonds „Wij komen" in samenwerking met de „Westzaanse Gemeenschap". Mevrouw Nachbar-Sikkes, die in 1948 naar Canada emigreerde en moeder is van vier kin deren ïydt aan een ongeneeslyke bloed ziekte. GIFTEN VAN CE ROCKEFELLER STICHTING De Rockefeller Stichting heeft een be drag van 150.000 dollar beschikbaar ge steld voor het Internationaal Juridisch Instituut van de Academie voor Inter- natonaal Recht in Den Haag. Dit geld is bestemd om uitvoering van het pro gramma voor studiegroepen de komende vyf jaar mogelyk te maken. Dit Jaar zal van einde augustus tot oktober een groep jonge leraren en spe cialisten in het internationale recht uit vrywel alle delen van de wereld de le zingen, die sinds 1957 worden gegeven, bywonen. Voor het tweede kwartaal van 1960 heeft de Rockefeller Stichting een bedrag van ruim 8 miljoen dollar uitgetrokken, dat naar instellingen in Polen, Italië, Oostenryk, Nederland, België, Frankrijk, Ierland, Zwitserland, Joegoslavië, Roe menië en Engeland gaat. Voorstel verhoging dividendbelasting Van 15 tot 25 procent (Van onze parlementaire redacteur) De regering heeft vandaag by de Tweede Kamer een voorstel ingediend tot verhoging van de dividendbelasting van 15% tot 25% dat betekent geen verzwaring van belastingdruk, want de dividendbelasting is een voorheffing op de inkomstenbelasting. De meeste ont vangers van dividenden betalen meer dan 25% inkomstenbelasting en als men minder belasting moet betalen, wordt het teveel betaalde teruggegeven. De verhoging is echter wel van belang voor dividenden die naar het buitenland gaan. Dan zal 25% worden geheven. Daarvan wordt een opbrengst verwacht van 45 miljoen gulden per Jaar. Nederland heeft met andere landen een aantal verdragen gesloten waarin is bepaald dat over en weer by uitvoer van dividend geen belasting zal worden geheven. Nu Nederland in toenemende mate een debiteurstaat is geworden, ligt het in het voornemen voor naar het buitenland gaande dividenden een hef fing by de bron te handhaven. Ge tracht zal worden mettertijd een ver dragsregeling te bereiken waarby bei de partójen hun bronheffing tot een gelijk niveau van byvoorbeeld 15% ver lagen, zoals ook Amerika en Duitsland reeds hebben gedaan. Wie met een inkomen beneden f7450 per jaar alleen loonbelasting betaalt, zou dividendbelasting betalen indien onder de neven-inkomsten beneden f 300 per jaar dividenden zUn begrepen. Deze dividendbelasting zal worden te rugbetaald indien z(j meer dan f 10 bedraagt. Ditzelfde minimumbedrag van f 10 zal gelden voor de teruggave van divi dendbelasting en loonbelasting aan per sonen die buiten de inkomstenbelasting vallen omdat hun inkomen beneden c belastbare minimum blijft. In de thans bestaande regeling is de teruggave aan een minimum van f 15 gebonden. Tien miljoen hogere opbrengst (Van onze parlementaire redacteur) By de Tweede Kamer is vandaag een wetsontwerp ingediend tot beperking van de belastingvrystelling van de winst die coöperaties maken. Een be zwaar van het huidige belastingsysteem is de mogelykheid ook winsten belas- tingvrq aan leden uit te keren uit acti viteiten de geen verband meer houden met de ingebrachte grondstoffen van de leden. Er worden bqv. winsten gemaakt door een vergaande veredeling van de grondstoffen. De voorgestelde wyzigingen komen hierop neer dat de winst, gemaakt in het coöperatieve produktieproces en be rekend op basis van marktprijzen die ook in het verkeer met derden gelden, wordt gesplitst n een z.g. verzelfstan digde, belaste cooperatiewinst en een bjj SPORTSPLINTERS —Gisteren zijn in Vichy de wedstrij den begonnen voor de finales van het tennistoernooi om de Galeabeker. Na de eerste dag heeft Spanje 'n 2-1 voor sprong in de ontmoeting tegen Frank rijk en leidt Rusland met 2-0 tegen Duitsland. De vierde race van het Europees kampioenschap Startklasse is geëindigd met een drievoudig Frans succes. Win naar werd Pisani, tweede Chancerel en derde Debarge. De algemene rangschik king, van dit kampioenschap, dat by Bendor wordt gezeild, luidt: 1. Pisani (Fr) 127 pnt, 2. Chancerel (Fr) 125 pnt 3. Schrauder (Zwits) 121 pnt. sinaasappel citroen vruchtenlimonade Dirigentencursus NRU Van de 10 dirigenten die dit jaar de cursus van de Ned. Radio Unie hebben gevolgd, t.w. 2 Nederlandse en 8 buiten landse deelnemers zyn 2 dirigenten met algemene stemmen uitverkoren om voor gastdirecties te worden uitgenodigd, n.l. de Nederlander Frits Kox en de Belg Walther Crabeels. Als de beste leerling aan wie de Ita liaanse omroep een gastdirectie zal aan bieden, is unaniem Walther Crabeels aangewezen. TENNIS Joop de Mes uitgeschakeld In de halve finales herenenkelspel van het toernooi voor tennisleraren in Eastbourne is onze landgenoot Joop de Mos uitgeschakeld door George Wor- thington. De als eerste geplaatste Au straliër zegevierde met 2-6 6-4 6-4. In de andere halve eindstrijd versloeg Peter Cawthom (Australië) de Engels man Bill Moss met 6-1 6-2. uitdeling onbelaste „verlengstukwinst". De laatstbedoelde winstfactor wordt by produktiecoöperaties en andere coöpe raties die goederen van de leden afne men, bepaald door de verhouding tus sen de waarde van de grondstoffen die door de leden aan de coöperatie zyn af geleverd en in hun eigen onderneming zijn voortgebracht en de waarde van alle kostfactoren die tot de eindomzet hebben by gedragen. Indien dus byv. voor 100 miljoen gul den suikerbieten door de leden is inge bracht en indien daar 50 miljoen an dere waarde aan wordt toegevoegd bij verwerking van de suikerbieten, dan wordt de vry gestelde winst alleen geba seerd op de ingebrachte suikerbieten. Voor de consumptiecoöperaties en ande re coöperaties die goederen aan de leden leveren, wordt eenzelfde regeling voor gesteld. Teneinde te bereiken dat kleine, eenvoudige coöperaties, die uitsluitend met leden werken en haar gehele winst uitdelen, volledig vry zyn van vennoot schapsbelasting, is er een algemene wlnstvry stelling aan de voet van f. 5000. Van de beperking van de vrystolUng verwacht de regering een hogere belas tingopbrengst van 10 miljoen gulden per jaar. Advertentie Hotel-Restaurant „HOLLANDER" - Noordwijk Telefoon 01719—3441 Kon. WilhelminabonL 11, VOOR UW LUNCH EN DINER AAN DE ZEE Van 15 sept. af gelegenheid voor congressen, partyen, recepties enz. De West-Duitse waterpoloploeg zal Duitsland vertegenwoordigen by de komende Olympische Spelen. Dat was het resultaat van de vyfde en beslis sende ontmoeting tussen Oost- en West- Duits land, die gisteren op neutraal ter rein - in het Zweedse Upsala - plaats vond. —Gisteren ls in Oostende een inter nationaal concours hippique begonnen, waaraan door de Olympische ploegen van de VB., Frankrijk en Turkye werd deelgenomen. In de Grote Prijs Jans- sens een Internationale wedstrijd vol gens Bareme A beëindigden negen rui ters, by wie onze landgenoot Anton Ebben met Bajazzo foutloos het par koers zodat barrage noodzakehjk werd. Ebben werd daarin onder acht straf- punten achtste. Het concours werd ge wonnen door: George Morris (VS) met Sinjon 0 ft 42.4 vóór William Stein - kraus (VS) met Riviera 0 ft 44.9 en Hugh Wiley (VS) met Master William 0 ft 47.4. Mej. Katinka Bleeker, die ons land begin augustus zal vertegen woordigen bij de schoonheidswed strijden in Long Beach In Califor niaontving gisteren een tinnen kan met IJ-water, die zij namens de Am sterdamse burgemeester aan diens Amerikaanse ambtgenoot zal over handigen. Het IJ-water zal in Long Beach in de haven worden uitge goten. De foto toont, hoe de dire teur van de havendienst in Amstc dam het tinnen kannetje met 1 water vult.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7