Laatste nieuws Vrolijke paardenmarkt Voorschoten met grote aanvoer, willige handel Noordwijks Bloemencomité komt met grootse plannen ter tafel Veulen voor burgemeesterhaver voor paardenkruis op markt Wernink (Leiden) neemt nieuwe fabriekshal in gebruik BEURS YAN AMSTERDAM VRIJDAG 29 JULI 1960 Paardebloemen als corsage Indonesische troepen naar Kongo? De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, heeft me degedeeld, dat Indonesië aan de VN heeft laten weten dat het toebereidselen treft voor het zenden van Indonesische troepen naar Kongo. Soebandrio deelde dit mede na een onderhoud met de mi nister van defensie en de chef-staf, ge neraal Nasoetion. Toeristenreizen De Holland-Amerika Lijn organiseert voor het komende nazomer- en herfst seizoen weer diverse vakantiereizen .die in New York zullen aanvangen. De „Maasdam" en de „Nieuw Amster dam" verlaten deze haven op verschil lende tijdstippen voor reizen naar West- Indië. Hierheen gaat ook de .Statendam' die bovendien nog naar Bermuda gaat. Het vlaggeschip ..Rotterdam" maakt een Wie menen mocht, dat het NoordwMks Het Bloemencomité doet een beroep Bloemencomité ter ziele is, heeft het op alle bedrijven, verenigingen, zaken- beslist mis. Tegenslagen, gebrek aan lieden, gasten en burgers om met hun medewerking en wanbegrip zyn niet in staat de veerkracht van dit comité te verzwakken, integendeel zij schijnen juist te stimuleren tot nieuwe ideeën om Noordwijk zo mooi en aantrekkelijk mo- gelijk te maken, niet alleen gedurende j enkele weken in de bollentyd, maar ook in het hoogseizoen. Het comité onder voorzitterschap van de heer J. C. van der Meer. deelde gis teren een en ander mede over een groots plan. dat met daadwerkelijke steun van de gehele Noordwijkse bur gerij en ook van haar gasten het aan zien van het dorp zeer zal verfraaien. Men wil in de eerste plaats starten bloembak Noordwijk mooi te maken. nS, I «1 grootscheepse actie om op alle Dank zij de activiteiten van een paar comités, die de viering van de 28ste juli en de handhaving van de historische paardenmarkt hebben be vorderd, is de paardenmarkt dit jaar een groot succes geworden. Een aanvoer van 194 paarden, een willige handel en een grote drukte in de aloude Voorstraat hebben deze dag getoond, dat met wat reclame en met het inspannen van alle krachten, waar te maken is, dat een histori sche paardenmarkt niet tot opheffing gedoemd is in deze tijd van moto risering. Heel oude traditie weer tot leven Reeds vroeg was het druk in Voor schoten. En ondanks het dreigende en later zelfs druilerige weer waren het niet alleen Voorschotenaren ,die de Voorstraat opzochten. Om halfnegen opende mr. S. A. C. Begeer in de raadzaal van het gemeen tehuis een korte bijeenkomst voor ge nodigden. De leden van het comité had den zich daarvoor met een corsage van paardebloemen getooid! Dr. M. S. Kamminga sprak de onge veer 60 genodigden toe. Hij wees erop, dat het „Comité tot viering van de 28ste juli" deze dag op stijlvolle wijze wenste te beginnen. Met een korte her innering aan de historie van Voorscho ten ,dat reeds bestond toen de Romei nen een heirbaan aanlegden, en een herinnering aan de jaarmarkten, die reeds in de 12e eeuw werden gehouden, besprak spr. de „kruismarkt", zoals die later is ontstaan. Het comité vond het jammer, dat de braderiecommissie niet meer tot actie had kunnen komen, maar het comité wilde toch trachten de stijlvolle traditie niet verloren te laten gaan. Voorschoten Is niet een conglome raat, maar een historisch gegroeide gemeenschap. Dank Burgemeester L. de Kool dankte het comité voor zijn activiteit, waarna het gemeentebestuur en enkele comité leden in open rijtuigen een historische optocht openden. Deze in korte tijd samengestelde stoet, voorstellende de intocht van Jacoba van Beieren in Voor schoten. een verkleinde uitgave van een 3-oktober-optocht, trók veel belang stelling. Op de Voorstraat, temidden van vele belangstellenden, opende burgemeester L. de Kool officieel de paardenmarkt, waar toen reeds 180 paarden waren aangevoerd. Onze stadgenoot, de heer J. C. van Britstim slaagde te Hilversum voor het examen boekhouden MO. LEIDERDORP Vanavond om kwart over 8 heeft bij de brandweergarage in Leiderdorp de overdracht plaats van de nieuwe vuilnis auto. VOORSCHOTEN De hoofden van de lagere scholen in Voorschoten hebben besloten de mid dagschooltijden met een kwartier te verlengen, zodat na de zomervakantie de scholen om kwart voor vier i.p.v. o mhalfvier eindigen. Dit besluit is ge nomen in verband met een nieuwe wet telijke regeling, waarbij het aantal I schooluren hoger werd gesteld. WASSENAAR Bejaarde man verongelukt Gisteren ls de 72-jarige heer Hortes uit Voorburg in de Ursulakliniek te Was senaar overleden, nadat hem 's morgens te Leidschendam een ongeluk was over komen. Hij werd, toen hij onvoorzichtig de Koningin Julianalaan te Leidschen dam per fiets overstak, aangereden door een personenauto, bestuurd door een in woner van Voorschoten. Diplomatieke secretaressen uit Den Haag. werkzaam in ambas sades en bij internationale organen, brachten woensdag een bezoek aan de marinebasis te Den Helder. Op de ..De Ruyter" kregen zij tech nische voorlichting van de officie Goede zaken, goede stal Burgemeester De Kool vroeg zich af hoeveel „heren van Voorschoten"hoe veel „ambachtsheren"hoeveel bur gemeestersreeds voor hem de markt geopend zouden hebben. In al die eeuwen is het karakter van de markt wel veranderd, maar de plaats, de Voorstraat met zijn oude lindebomen, is dezelfde gebleven. En nu is er toch weer een markt, er is toch weer een feestdag. De traditie wordt in ere ge houden. Spr. wenste de kopers en ver kopers goede zaken en de paarden een goede baas en een goede stal. Hoe druk het was De heer P. C. Kraayeveld overhan digde mevrouw De Kool een plant en burgemeester De Kool het witte houten kruis, dat hij daarna aan de daarvoor bestemde paal aan het begin van de markt „uithing". Tenslotte werd een van de paarden door burgemeester De Kool vergast op een bakje haver. Winnaars In het „Wapen van Voorschoten" werd later op de ochtend aan een drie tal handelaren een enveloppe met in houd overhandigd, omdat zij gezorgd hadden voor de grootste aanvoer. De heer Van Klaveren, uit Rijnsburg, was met 72 paarden de winnaar van de hoofdprijs. Verder was er nog een han delaar met 61 en een met 21 paarden, die er tegen de middag al 9 van ver kocht had. Namens het „Comité Instandhouding Paardenmarkt" werd burgemeester De Kool een veulentje aangeboden, dat een plaatsje zal krijgen in een van de ge meentelijke parken. 's Middags werden op de Prins Bern- hardlaan kortebaandraverijen gehouden en 's avonds concerteerden de beide harmonieverenigingen op de Voor straat. Zij hadden ook reeds de feest dag ingeluid met marsen door het dorp op de vooravond van de 28ste juli. Belgische troepen uit Kongo Uit doorgaans betrouwbare bron te Brussel wordt vernomen, dat de Belgi sche regering gisteren op een beperkte kabinetsbijeenkomst heeft besloten tot een onmiddellijke terugtrekking van 1500 man troepen uit Kongo. Volgens kabinetskringen moet de terugtrekking worden beschouwd als een gebaar tot uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad en om de missie van secretaris-generaal Hammarskjöld naar Kongo gemakkelijker te maken. Aan de terugtrekking zou. naar verluidt het voorbehoud zijn verbonden, dat de V.N. garanderen, dat de V.N.-troepen de levens der Europeanen in Kongo zullen beschermen. Na de terugtrekking van deze 1500 man zouden volgens kringen van het Belgische ministerie van Defensie er nog ongeveer 8500 man aan Belgische troe pen in Kongo overblijven. Bij K.b. is aan mr. L. van Looke- ren Campagne, op zijn verzoek met in gang van 1 november 1960 eervol ont slag verleend uit zijn ambt van vice- president van het gerechtshof te 's-Gra- venhage, onder dankbetuiging voor de in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. BOUWCONFLICT ACHTER DE SCHERMEN Het bouwconflict, waaraan voor de buitenwereld een einde scheen te zijn komen, toen de regering met net uit vaardigen van de prijzenbeschikklng bouwbedrijf 1960 een punt zette achter de schadelijke staking in het voorjaar, duurt achter de schermen onverminderd voort. Er zijn nog talrijke meningsverschillen tussen de bouwpatroons en de regering, thans over de uitleg die men aan de beschikking dient te geven. De aanne mers behouden zich nog steeds het recht voor stijgingen van de loonkosten op de een of andere manier aan de opdracht gevers door te berekenen. En onder die opdrachtgevers zijn ook de bouwminis- teries Volgende week woensdag zal nu een mondeling onderhoud plaatsvinden tus sen minister De Pous en de raad van bestuur bouwbedrijf. Waarschijnlijk zul len ook de ministers Van Aartsen en Korthals hierbij aanwezig zijn. De tegenstelling in het kamp van de bouwpatroons is overigens ook sedert het voorjaar blijven bestaan. Het over leg met de raad van bestuur vindt woensdag om half elf plaats, dat met de christelijke aannemers, die destijds uit hoofde van het algemeen belang geen voet bij stuk hielden, 's middags om half één Tijdens het verblijf in Rio de Janeiro zal pêr vliegtuig een bezoek worden gebracht aan Brazilia, de nieuwe hoofd stad van Brazilië. Op het vaarprogram- ma van dit schip staan voorts een reis naar West-Indië en de reeds eerder aan gekondigde reis rond de wereld, die 77 dagen zal duren. Ongelukkige uitlating van Eisenhower President Eisenhower heeft op de con ventie van de Republikeinse Partij een rede gehouden, waarin hij o.m. gewaag de van „een tamelijk bevriend land, on der socialistische leiding, waar drank misbruik en dronkenschap veel voorko mende ondeugden zijn." Hij noemde het land niet met name, doch kennelijk bedoelde hij Zweden. De Zweedse premier Erlander heeft I tleurlg mogelijk kunnen gaan inrichten daarop gereageerd door te zeggen dat fn onderhouden Luifels, puien en bal- dronkenschap, jeugdmisdaden en andere kons bieden uitstekende mogelijkheden betreurenswaardige feiten internationa- voor een bloem, en p antversienng. Ie vraagstukken zijn. Trouwens, er heb- Als iedere Noordwijker op deze wijze ben zich op deze gebieden in de Ver- I eens met recht de bloemetjes buiten enigde Staten ook interessante gevallen zetten, zou de gemeente binnen korte tijd een tuindorp zijn. Dit is een zaak, die de gehele burgerij aangaat. De gemeente kan onmogelijk op dit gebied presteren wat zij zeker zou willen doen. Een prachtig voorbeeld is het Vlag- genfonds, dat een paar jaar geleden door het comité werd gesticht en waar door het mogelijk is geworden, dat in de bollentijd tientallen wapperende drie kleuren de gasten een vrolijk welkom toeroepen. daarvoor geschikte punten in de ge meente bloembakken te plaatsen met daarvoor geëigende bloemen en planten. De directeur van gemeentewerken, de heer Dessing, is bereid alle mogelijke medewerking te verlenen. De uitvoering zaï uiteraard geschieden in nauwe sa menwerking met de plaatselijke plant soenendienst. Het comité is er zich van bewust, dat de beplanting en het onderhoud de no dige zorgen zullen geven, doch hiervoor ziet zij wel een oplossing. Naast deze bloembakkenactie stelt het comité zich voor andere plaatsen, zoals b.v. de Beeklaan te verfraaien door het aanplanten van bloeiende heesters Men rekent ook op de belangstelling en medewerking van de burgerij zelf. Ieder zou zijn tuin zo aantrekkelijk en voorgedaan." Indien de president zelf Zweden had bezocht, zou hij zich een juister beeld van de omstandigheden in ons land heb ben kunnen vormen. Het heeft mij zeer verbaasd, dat de heer Eisenhower niet de moeite heeft genomen zich te doen voorlichten over de omstandigheden in Scandinavië, al vorens de door hem uitgesproken con clusies te trekken," aldus de Zweedse eerste minister. Hard, zeer hard. is er gewerkt om de ambacht naar industrie. Ook de huidige nieuwe hal van Werninks Beton Maat schappij aan de Morsweg voor de pro- duktie van betonartikelen t.b.v. bestra tingsdoeleinden op tyd gereed te doen komen. En daarvoor was dan ook aJle aanleiding. Deze nieuwe hal kwam immers nog gereed onder het directoraat van de heer P. A. Wernink jr., die mor gen, na een ruim veertigjarig dienstver band, waarvan 37 jaar als directeur, in deze functie afscheid zal nemen. Het was de heer Wernink's laatste officiële daad. om de vele genodigden hedenochtend hartelijk welkom te heten bij deze uitbreiding van het bedrijf. Onder hen waren o.m. de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de wethou ders, de heren A. J. Jongeleen, mr. J. Drijber en S. M. Stolp, de gemeente secretaris, mr. J. Bool, de voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland, resp. de heren ir. J. J. G. van Hoek en mr. H. A. C. Branderhorst, de voorzitter van het departement Leiden van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid èn Handel de heer J. G. J. Verhey van Wyk, af gevaardigden van de Leidse Ver. van Industriëlen, de Bond van Fabrikanten van Betonwaren in Nederland en voorts directeuren en hoofden van dienst van talrijke Rijks-, provinciale en gemeen telijke overheden. Bovendien waren tal van zakenrelaties zelfs uit België aanwezig. De heer Wernink, aan wie 't een vreugde schonk, dat deze uitbreiding van het be drijf nog juist voor zijn afscheid plaats vond, heette allen hartelijk welkom, die daarna de z.i. juiste bedrijfspolitiek van de N.V.: goedkoop is altijd duurkoop, belichtte. Ons streven, aldus spreker, is er steeds op gericht geweest, om met de huidige stand van wetenschap en tech niek tegen aannemelijke prijzen het beste te leveren. Spreker richtte woor den van dank tot alle medewerkers om deze uitbreiding op tyd dus voor zijn afscheid gereed te hebben. Aan de hand van kaarten en een maquette gaf de mede-directeur, ir. A. Sitsen, hierna een uitvoerig historisch overzicht van de groei van het bedrijf. Spreker, die er aan herinnerde, „dat in 1844 de familie Wernink de Rijn kwam afzakken en zich in Leiden vestigde" wees o.a. op de grote uitbreiding, welke het bedrijf: t.a.v. terreinen, bedrijven en gebouwen, sindsdien heeft ondergaan. Zijdelings belichtte ir. Sitsen tevens de sociale verbeteringen, welke in de loop der jaren zijn ingevoerd. Gaandeweg zijn wij, aldus spreker, overgeschakeld van uitbreiding ziet spreker slechts als een fase van het centralisatieproces van dit sterk ontwikkelde bedrijf, dat ook voor de toekomst nog vele plannen heeft. De burgemeester, die gaarne gevolg had gegeven aan de uitnodiging om deze uitbreiding in dienst te stellen, wees er o.m. op, dat de Rijn een grote rol heeft gespeeld in de industrievestiging in Lei den. Via deze Rijn is in 1844 ook een contact gelegd met de familie Wernink en Leiden. Hierna schonk ook de burge meester aandacht aan de sterke uitbrei ding van het Werninkcomplex. Tenslotte memoreerde spreker de sterke banden, welke dit bedrijf met Leiden binden en welke spreker zag in de uitvoering van het betonskelet van het Stadhuis in de jaren 1934 en 1935 en o.a. de bouw van het Diacones- senhuis. Nadat de burgemeester het werk in de nieuwe fabriekshal in bedrijf had ge steld, maakten de genodigden een rond wandeling over het fabriekscomplex, waarbij bijzondere belangstelling aan de dag werd gelegd voor de nieuwe uitbrei ding. BEURSOVERZICHT Vaste markt Het Damrak sloot vandaag de- beurs- week af met een vaste stemming voor de internationale waarden. De handel was vooral in het begin van de beurs- duur tamelyk levendig, mede dankzij de buitenlandse orders. De Philipsaandelen werden voor deze rekening gekocht even als de Unileverwaarden, terwijl aandelen Kon. Olie door de arbitrage voor reke ning van Parys werden aangeboden. Dit verhinderde niet, dat de olie-aandelen op f. 128 bijna een gulden hoger noteer den, vergeleken met de vorige slotprys. De vaste stemming van vanmiddag voor de hoofdfondsen was hoofdzakelijk het gevolg van de hogere slotkoersen, die Wall Street gisteren te zien had gege ven. Zoals bekend, werd aldaar het stortingspercentage voor de aankoop van effecten op krediet verlaagd van 90 tot 70 pet. Dit veroorzaakte in Wall Street een gunstige stemming by toe nemende handel. De heer Keith Funston voorzitter van de Effectenbeurs in New York, dringt aan op een verdere ver laging van het stortingspercentage tot 50 pet. Een en ander werkte vandaag een gunstige stemming op het Damrak in de hand. Philips, welk fonds de be langstelling tot zich blijft trekken van Amerika, noteerde op 1225 circa zeven en twintig punten boven de slotkoers van donderdag. Unilevers gaven op 905 een koersverbetering te zien van circa acht punten en Aku's verbeterden bij een prijs van 540 circa zes punten. Hoogovens, wederom zeer kalm, kwam zes punten boven de vorige slotkoers uit by een notering op 783. De verlaging van de vennootschapsbelasting (slechts in een kleine kring ter beurze bekend) werd als een licht hausse-motief opge vat. Het bericht over de verhoging van dividendbelasting werd ter beurze ge negeerd. Later op de middag werd de handel stiller en moesten de hoofd fondsen een gedeelte van de behaalde koerstwinst afstaan. Tegen het sluiten van de beurs echter liepen de koersen wederom op en belandden op het openingsniveau. In de scheepvaarthoek was het opmer kelijk stil en de koersen gaven meren deels geringe winsten te zien vergeleken bij het slot van gisteren. In de cultuur sector lagen certificaten Deli en aan delen Amsterdam Rubber eerder ge vraagd in de markt. Aandelen General Banden werden vijf punten hoger op 95 geadviseerd op de gunstige orderporte feuille. Staatsfondsen doorelkaar hoger bij toenemende handel. In de lokale sector werden aandelen Indola op 580 585 (575) geadviseerd en de converteerbare obligaties vijf pun ten hoger op 290. Deze aandelen behaal den gisteren in de lokale afdelingen de grootste omzet met nominaal f. 55.000. De beurs verwacht spoedig de eerste halfjaarcijfers van deze maatschappij. Aandelen Centrale Suiker kregen een hogere adviesprijs als nawerking op het gepubliceerde gunstige Jaarverslag. Frans Smulders werd een paar punten lager op 120 geadviseerd. Overigens was het in de lokale afdelingen zeer rustig mede in verband met het naderende week einde. WISSELKOERSEN Londen 10.58%—10.59%. New York 3.76H—3.77A, Montreal 3.86%— 3.86**, Parijs 76.93%—76.98%, Brussel 7.537/s •7.54%. Frankfort 90.39%—90.44%, Stockholm 73.06—73.11, Züruch 87.57— 87.62, Milaan 60.74%—60.79%. Kopen hagen 54.72%—54.77%, Oslo 52.85—52.90, Wenen 14.58—14.59, Lissabon 13.19— 13.20%. Donderdag 28 juli 1960 ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '58 4% 100j| 101 Ned. '59 4% 100|| 101 Ned. '60-1 4% 101 101% Ned. '60-11 4% 100JJ 101 Ned. '59 4% 98** 98|| Ned. '53 3% 94% 94% Ned. Grtbk obi. 3% 78 Ned. '47 3%-3 93% 93fJ Ned. '51 3% 96% 96%B Ned. '53 3% 94% 94V4 Ned. '56 3% 93% 93% Ned. '48 3% 88% 88% Ned. bel. cert. 3y4 87% Ned. '50 3% 88% 88% Ned. '54 3% 89 88% Ned. '55-1 3% 88% 91 Ned. "55-11 3Y4 91 91 Ned. '37 3 91H 91% Ned. doll. In. 47 3 92% 92% Ned. Inv. cert. 3 97% 97A Ned. '62-'64 3 98 Indië '37 3 97 97% Indië '37-A 3 94Va 94% Ned. grtbk. '46 3 89,», Ned. won.b.l. '57 6 1091| 110 Ned. won.b.l. '58 4% 99fj 100GB ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank32% 32% Nat. Handelsbank 171 170 Ned. Handelmij288 293 Amst. Rubber 108 109% H.V.A155% 155GB Senembah 550 550 AJC.U533 538% Berkel's Patent (v.) 310GB 293 Calvé Delft cert. 850 860 Deli Mij .en (Ver.) 187.50 188.70 Kon Pap v Gelder 303% 311GB Hoogovens eert777 780% Muller en Co. NJ. 431 432 Ned. Kabelfabr590GB 593GB Philips 1197% 1223% Philips pref318 320GL Unilever 896 904 Wilton Feyenoord 210 205% Billton 2de r446 453 Dordtse Olie gew. 609 613 Kon Olie (f20.—128.80 129.60 idem (50 f20.—) 127.20 127.80 Holl Amer lijn 136% 137%GL Java China Paket 137% 137% K.L.M 105.50 105.20 Kon Ned Stmv Mij 179% Kon Paket Mij 130% 133 Stoomvaart Mij Ned 163 164 Nievelt Goudr eert 137% 136% v Ommeren eert 268 270 Kon Rott Lloyd 139 140 Ned Scheepv Onie 142 143 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam 47 (3%> 3 94 94 idem 48 (3%) 94% 94% R'daro "52-1 <4%) 98 98 ld ld "37 I-O (3%) 94 Z.-Holland '56 (4%) 98 97% Bankwezen Vorige Slotkoer: koers v. hedei Bank N. G. «58 (5%) 104^ 104% id. NWJB *52 (4%) 96% 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95 95 Premieleningen A'dam -53 3 99 98% A'dam SI 12% 84% A'dam "56 I 2% 78% 79% A'dam "56 II 2% 92 Vdam '56 III 2% 92% 91 Eindhoven -54 2% 78% Enschede'54 2% 77% 78% Den Haag "52 T 2% 83% 85% Idem II 2% 85 R'dam '52 I 2% 88 Idem II 2% 88% 87% Idem '57 2% 99% 92% Utrecht '52 2% 90% Z.-Holl 1957 2% 94% 93% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Robeco 231.50 232.50 Amst Bank 259 362 H-B.U eert219 218% Rott. Bank 303 307% Twentsche Bank 281.50 284% Industrie Ondernemingen Albert Heyn420 425 Borsumij. 61 61% K. N Edjnet. A-AA 100 Idem pref wd104% 100 ElectrolasmiJ 351 Kon Ned Grofsm. 170 171 Holl. Constructie 531 532 Ing bur v Bouwnijv. 259 Internatio 147 147% Int Kunststof!. Ind. 64% Leidse Wolspinnerij 494 500 Rott. Droogdok Mij. 632 634 Sikkens Groep 842 847 Ver. Touwfabrleken 335 342 Walvisvaart 110% 110% Wernink's Betonm. 154 153 Van Wijk en Heringa 110% 110 Zaalberg 125 125 Spoorwegen Dell Spoorweg MU 5%B Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 23% Intern Nickel 103% Anaconda 48% Bethlehem Steel 44 Cities Service 40% General Motors 42% Kennecott 76 Republic Steel 5S% Shell OU 61% Union Pacific 27y4 Un States Steel 79% 5%J 23H 104 49% 44A 40f J 43A 76% 61 62% 79%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11