De ellende van die verraderlijke tweede wandeldag: blaren, blaren... GEHEIM DER BRITTEN Recordjaclit in Ermelo Corrie Schimmel verbeterde de Europese records 800 en 1500 m. Charmante Israëlische minachting voor de temperatuurswisselingen Feijenoord verraste in Moskou: gelijkspel tegen Dynamo (2—2) Apeldoorn DONDERDAG 28 JULI 1960 Ben Goossen tekent contract met UVS Ben Goossen, die men al verscheidene malen in het eerste elftal van UVS aan de gang heeft kunnen zien, maar steeds als een rasechte amateur, heeft de stap naar het betaalde voetbal tenslotte toch maar gewaagd. Dezer dagen heeft hy een contract met de Leldse seml-profclub getkaend. Of Dlck de Zwaan, de aanvoerder van de derdeklasser Zaandijk, naar de Sleu telstad zal komen, staat nog steeds niet vast. Eén probleem, welke zijn overgang naar UVS in de weg stond, is inmiddels wel uit de weg geruimd, want na onze publikatie van zaterdag hebben twee bedrijven in Leiden hem een baan aan geboden. Dit waren trouwens niet de enige reacties, die bij UVS binnenkwa men. Vier andere firma's hebben laten weten, dat zij meubelmaker Jan Njjman gaarne in dienst willen nemen Koersen te Nootdorp De uitslagen van de gisteren gehouden draverijen luiden: Venlo-prijs: 1. Yolanda van Oranje (H. Maring) (1.31.1); 2. X. Qulnta; 3. Xeno- phon Scott. Tot.; wi. f5.50, pl. f 1.40, f 1.70, f 1.70, gek. f 10.40, cov. f7.10. Blerick-prijs le serie: 1. Xera S (K. Neef) (1.28.4); 2, Wilna van Oranje; 3. X. Nelly. Tot.: wi. f3.10 (stal) pl. f2.40, f2.40 gek. f7.cov. f3.50. 2e serie: 1. X. Ologle M. (B. Neef) (1.26.8); 2. Vera M; 3. X. Nimble. Tot.: wl. f5.40, pl. f2.50, f3.30, gek. f23.20, cov. f 6. Johan Bontekoe bij heren de snelste Corry Schimmel had er weer echt zin in. Belust op de nationale 1500 meter-titel en op het verbete ren van haar beste tijden op dit nummer, wat zij met haar club- vriendinnen naar het Bosbad in Ermelo getrokken. En met triom fen beladen is zij er weer vandaan gekomen. Want de tengere 21-jarige Corry onze Olympische hope voor de 400 me- Finale: 1. Vera M (J. v. Dooyeweerd) (1.26.5); 2. X. Nelly; 3. X Nimble. Tot.: wl. f4.80, pl. f2.10. f3.90, f 10.40, gek. f 15.10, cov. f9.40. Tegelen-prtjs dead heat: Q. Bascom (J. E. de Visser) (1.22.2) en Theo Messidor (F. J. Eeerenberg) (1.22.2); 3, Qui Suit. Tot.; wi. f2.70, f 1.10, pl. fl.40. f 1.10, f 1.40, gek, f3.90, cov. f 1.90 f3,40. Steyl-prtjs rulterdraverlj1. Ralph Ere bus (J. Roodenburg) (1.31.1); 2. victress H; 3. Sador B. Tot.: wl. f3.60 (stal), pl. f4.30, f 1.90, gek. f9.20, cov. f4.20. Kortebaan, finale: 1. Wala (J. van Leeuwen); 2. Vanity Hanover; 3. Veralynn Maire. Tot.: wt. f 1.70, koppel f4.80, cov. f 4.70. Totalisator-omzet f 44.216,50. (Van onze speciale verslaggever) De tweede wandeldag was een verraderlijke dag. Deze Vierdaagse schijnt een der merkwaardigste Vierdaagsen te worden uit de historie, want ogenschijnlijk krachtens het getal uitvallers komen de zwakke broeders en zusters de moeilijkheden te boven: ze halen de „eindstreep". Maar dit weertype is niet zoals de wandelaars het zich zouden wensen: het is kwakkelig zomerweer. De zon schijnt een poosje, het regent een poosje en dan gebeurt er een tijd helemaal niets. Men weet niet meer, naar welke wind de huik moet worden gehangen. Zo ontstaan al die euveltjes, die bij elkaar de geest rijp maken voor uit vallen: blaarvorming en spierpijn voor hen, die te veel rekenden op zon en voor hen, .die te veel rekenden op regen. tion was. Hij werd ondersteund door twee andere Engelsen in het blauwe shirt met het rode clubembleem. We hadden zelfs op het parkoers deze Brit gezien, toen hij zich eigenlijk al leen nog maar voortbewoog op de krachten van zijn twee vrienden. Een curieus geval, deze Engelsen doen Lon denBrighton op een verloren achter middag. Ze leggen eindeloze afstanden snelwandelend af, records brekend en kampioenschappen veroverend. De Vierdaagse is voor hen een toeristische onderbreking, een op Nederlands gebied overgebrachte training. What's the matter?" kwamen we ontdaan vragen. De Britse steunpunten wuifden ons medelijden weg. Jack was nu wel een beetje uit vorm, maar hij was behan deld met .liniment", met smeerseltjes, en het einde van de vier dagen zou hij zeker halen. De Britten twijfelden geen moment. Hun mede-lid had alleen wat spiermoeilijkhden. We hebben onze Engelse wandelvrienden het allerbeste toegewenst met hun ,,uit vorm zijnde" kameraad. De Bobbies kwamen veerkrachtig het terrein van de Wedren op. Ook deze Londense politiemannen hebben we wel eens in 'n deplorabele toestand gezien, al werden ze dan niet tussen twee schouders vervoerd. Ze haalden het dan toch wel weer allemaal en als ze zaterdags hun traditionele bezoek gingen afleggen bij de Arnhemse poli tie, liepen ze zonder uitzondering als herten. Misschien kennen de Britten een revalidatieproces, dat voor ons een geheim is gebleven. Hoe het zij, we zijn benieuwd of Jack het zal halen Vijandig Het probleem van de tweede dag blaren, blaren evenals een goed zakenman dient het bestuur van de K.N.B.v.L.O. toch te onderzoeken, waar het schort en welke maatregelen genomen dienen te wor den. Een enquête onder de wegblijvers zou goede diensten kunnen bewijzen. Naar Apeldoorn gaan ze waarschijnlijk Feijenoord bereikte gisteravond, in de derde wedstrijd van de tournee door Rusland, voor 20.000 toeschouwers een verrassend goed resultaat tegen het Dit charmante blarenprikstertje had in Wychen zeer druk werk. De vraag rijst: was het allemaal echt of waren er ook simulanten bij Heeft tie „formule" verandering nodig? Natuurlijk is het gros immuun voor dit toch wel typisch-Nederlandse kli maat. De Nederlandse militairen, ge hard in regen en wind, trekken zich er niets van aan. Ze hebben nu eenmaal hun voorgeschreven uitrusting mee te torsen in voorgeschreven uniformering en of het nu droog of nat is, ze móé ten wel doorgaan. De krijgstucht steekt zijn gebiedende vinger omhoog, zodra een militair iets tegen de orde zou willen ondernemen; het commando be paalt hun houding, ook in deze Vier daagse. Dit geldt uiteraard voor alle buitenlandse detachementen, ofschoon de Zwitsers gemoedelijker reageren. En de Israëlische vrouwelijke soldaten met blote benen schijnen souvereine minachting te hebben voor tempera tuurswisselingen: ze ondergaan zon en regen met dezelfde blijmoedige zelf verzekerdheid. Ze hebben voor hetere vuren en voor heviger stortbuien ge staan dan daar in Wijchen op de Vier daagse neerdaalde. De burgers, die zelf moeten bepalen, hoe, waar, wanneer en waarmee ze zich moeten beschutten, hebben meer problematiek. In de verzorgingstenten langs het parkoers was het een komen en gaai», een vaak strompelend „komen" en een meestal wel vief en gesterkt „gaan". De militaire zwachtelgelegenheden wer den minder bezocht dan die voor de bur gers. En in het schoolgebouw aan de Wedren, dat is ingericht om pijnen te stillen, voeten te restaureren en van alles toe te passen wat de medische wetenschap en de ervaring van de staf van dr. Avenarius aan de weet zijn ge komen ten aanzien van de metamor fose van een wanhopig wandelmens tot een weer met Vierdaagse impulsen bezield wezen, zag meer civiele be zoekers dan militaire. Altijd zyn er onder de burgers, die te optimistisch de toch altijd weer gi gantische wandeltocht van vier dagen hebben ondernomen en dat ze veel meer moeten verduren den zij die zich ernstig hebben voorbereid zou men met een dik woord gerechtigheid kunnen noemen. Uit vorm Grote verbazing beving dan ook de kenners, dat er onder de bezoekers van het schoolgebouw aan de Wedren een lid van de Road Walking Assoria- Het aantal uitvallers deze dag is ge weldig meegevallen 44 maar onze prognose, dat er op woensdagmorgen meer zouden wegblijven (77) dan er dinsdagavond waren uitgevallen (34) geldt ook voor de donderdagmorgen. Als de morgen grauw is en het bed verleidelijk warm, lijkt voor de twijfe laars de Vierdaagse een verre vijan dige zaak. En ze keren zich om en ze mompelen „laat majoor Breunese het zelf maar opknappen ik doe niet meer mee Er zijn er ook, die zichzelf overwinnen en daaraan ten slotte hun kruisje hebben te danken. We kennen ook wandelaars, die het kruisje hebben gehaald bij de gratie van de inhoud van de lampetkan van hun gastvrouwe De Vierdaagse is geen Tour de France. We durven zelfs in de verste verte geen vergelijking te trekken tus sen de bij uitstek amateuristische spor tieve opzet van de K.N.B.v.L.O. en de luidruchtig-materialistische onderne ming van monsieur Goddet. Maar één ding zou majoor Breunese misschien van monsieur Goddet kunnen leren: het is nodig nu en dan de „formule" te veranderen om de belangstelling levendig te houden. Altijd weer Eist, altijd weer Wijchen, altijd weer G roesbeek en altijd weer Cuyk zijn zaken, waaraan niet mag worden getornd. Deze plaatsen en en kele andere hebben wortel geschoten in de Vierdaagse. Over Nijmegen als begin- en eindpunt wordt alleen nog maar gesproken als iets vanzelfspre kends. Maar in het net van mogelijk heden zijn variaties mogelijk en kun nen deze niet onder de ogen worden gezien? Verzadigingspunt De vermindering van het aantal wan delaars wordt toegeschreven aan toe vallige oorzaken als het verblijf van militairen elders, maar deze vermin dering geldt niet alleen de militairen maar ook de burgers. Er zijn er een paar honderd minder dan in 1959. Is het verzadigingspunt bereikt? Is de wandelanimo afnemend? Wil men eens wat anders, een ander parkoers, min der militair gedoe? Al is de Vierdaagse een amateuristische aangelegenheid, niet, want daar is er ook nauwelijks van vooruitgang sprake. We geloven niet, dat het militaire element de burgers ernstig afschrikt. Op de laatste dag is er op het aller laatste stuk een vaak hinderlijk gedruis van commando's, maar op het eigen lijke parkoers lopen en zingen militai ren, politiemannen en burgers door el kaar en met elkaar, als één grote wan delfamilie. De studenten liepen deze dag al beter dan de eerste dag. Kennen ook zij het En gisteren kreeg men ook in Apel doorn de eerste regenbuien te ver werken. geheim van de Britten? Ze kunnen uit slapen, want ze behoren tot de laat- sten, die van meet gaan. Maar het uur van vertrek ligt toch altijd nog ver voor het uur, dat ze in Leiden „nacht college" noemen. We hebben de „Leie naars" nog niet ontdekt tussen de lange sliert, maar we horen, dat ze nog geen uitvallers hebben. sterke Dynamo-Moskou. De eindscore werd namelijk 22, nadat de Russen bij de rust een 21 voorsprong hadden. De gelijkmaker werd drie minuten voor tijd door Bennaars gescoord. De wedstrijd werd gespeeld in het Moskou-Dynamo Stadion. Het regende vrijwel voortdurend, waardoor de pu blieke belangstelling relatief gering was. Feijenoord heeft ook in deze derde 1 wedstrijd een voortreffelijke indruk ge maakt. Vooral de balcontrole was, on- danks het door de regen moeilijk bespeelbare terrein, zeer goed en de Rotterdammers hadden dan ook lange j perioden een duidelijk overwicht. I Het tempo was aanvankelijk laag en de iets snellere Russische ploeg kreeg kort na het begin de beste scoringskan sen. Maar het spelbeeld wijzigde zich spoedig door het vele en goede werk van Kreijermaat en Klaassens op het middenveld. De Moskovieten moesten zich tot snelle uitvallen beperken, die evenwel zeer gevaarlijk waren en die tenslotte in de 17e minuut leidden tot de openingstreffer van linksbuiten Shapovalof. Onhoudbaar voor Pieters Graafland vloog de bal hoog in het doel (10). Vier minuten later echter zorgde Meyers al met een kopbal uit een vrije schop voor een 11 stand. Feijenoord behield daarna een licht overwicht, maar de voorhoede miste stootkracht. De rust ging tenslotte in met een 21 voorsprong voor Dynamo-Moskou, want in de 33ste minuut zag Shapovalof kans met een knappe dribbel de gehele Feijenoorddefensie te passeren en te scoren. In de tweede helft was het overwicht van Feijenoord nog groter, maar het verdiende doelpunt kwam pas drie minuten voor tijd, dank zij Bennaars. Het was de laatste wedstrijd van Feijenoord van de tournee door Rusland. In Leningrad wonnen de Rotterdam mers met 1—0 van Admiralteyets, in Tiflis verloren zij met 31 van Dynamo- Tiflis en gisteren werd het dus een 22 score tegen Dynamo-Moskou. De opstelling van Feijenoord was: doel: Pieters Graafland; achter: Ker- kum en Veldhoen; midden: Kreijermaat, Walhout en Klaassens; voor: Meyers, Bennaars, Van der Gyp, Schouten en Moulijn. ter vrije slag, prolongeerde niet alleen haar Nederlands kampioenschap in de nieuwe Nederlandse en Europese recordtijd van 19.45.1, zij verbeterde tevens op de 800 meter haar Neder lands en Europees record met de prach tige tussentijd van 10.18.8, waarmee zij nu nog geen 7.5 sec. van het wereld record van Ilse Konrads (10.11.4) w verwijderd. De Gooi-zwemster begon haar race met een 100 meter in 1.10.3, precies een seconde langzamer dan haar eerste 100 meter van verleden jaar. Maar gestimu leerd door het uitstekende zwemmen van Marian Heemskerk in de baan naast haar, begon zij na 200 meter het tempo langzaam te verhogen. Op de 400 meter passeerde zy met 5.03 6 in precies de zelfde tijd als in 1959. Even bleef het nog onzeker of Corry Schimmel het gestage ritme in haar verre van soepele stijl zou kunnen handhaven. Er volgden tweemaal 1.19.2 en eenmaal 1.19.3 en toen wist Corry zichzelf zo sterk, dat zij een spurt voor het 800 meter record waagde: 1.17.5 was de tussentijd voor de achtste 100 meter en met de 10.18.8 werd het Nederlandse en Europese record van vorig jaar met 3.5 sec. verbeterd. De terugslag was onvermijdelijk (1.22.-), maar het herstel volgde onmiddellijk, al bleef het gemiddelde nu rond de 121.-. De nieuwe recordtijd voor de anderhalve km werd tenslotte 19 min. 45.1 sec, waarmee na de eerste serie ook de nationale titel wel weer vast stond. GEEN BIJHOUDEN Tot de 800 meter had Marian Heems kerk haar Gooise rivale kunnen bijhou den. De tussentijd van de kleine zwem ster van Naarden werd niet officieel op genomen, maar lag ongeveer op 10 min. 19.- sec. eveneens onder het oude record dus. Voor Marian was de tussen- sprint echter te hard gegaan en in de tweede helft van de race liep Corry Schimmel steeds verder uit. Marian Heemskerk liet de horloges op 19.54.8 stilstaan, eveneens een wereldtijd. Jans Hulsegge-Koster was in de tweede serie veruit de sterkste, al kon zij niet tippen aan het schema van Corry Schimmel. Met 19.58.7 werd zij derde in de eind rangschikking en de oudwereldrecord- houdster (op de dag af drie jaar gele den met 20.03.1) bleef voor het eerst onder de 20 minuten. Bij dit vrouwelijke zwemgeweld van wereldklasse, staken de prestaties van de mannelijke titelkandidaten maar schamel af. Drie dames onder de 20 minuten en slechts twee heren De beste en de snelste was Johan Bontekoe, die met 19.15.5 het Nederlands kampioenschap overnam van Leo Ver- burgt, die nog steeds niet geheel fit is en zich zeer begrijpelijk overigens na de 200 meter selectie niet aan de 1500 meter durfde wagen. Tweede werd nu Jan de Witte in 19.51.6. De nauwelijks 17-jarige Bontekoe had zonder twijfel ruim onder de 19 minuten kunnen blijven, doch hij durfde zijn kans op een goede tijd in de 200 meter selectie niet voorbij laten gaan en dat was met het oog op Rome ook nog zo'n gekke gedachte niet. Erg veel wijzer is de sportcommissie met deze 200 meter selectie echter niet geworden. Nu was Jan Bouwman de snelste 2.11.4 en viel Bontekoe (toch de 1500 meter in het achterhoofd?) met 2.12.8 weer wat tegen. Leo Verburgt werd achter Bouwman en Retton (2.12.1) derde in een tijd van 2.12.2. Graham Hill aan de dood ontsnapt De 27-jarige Britse coureur Graham Hill ontsnapte gisteren aan de dood. toen zyn BRM van de weg vloog en ver nield werd. Hlll kreeg slechts enkele onbetekenende wonden. Het ongeluk gebeurde tijdens de eerste training voor de internationale races van maandag a.s. op het nieuwe circuit van Brands Hatch. Wereldkampioen Brabham reed tijdens deze training de snelste ronde met een gemiddelde van 155.767 km/uur. wid Uw hoar zit beter met Van de 1072 wandelaars en wande- laarsters, die gisteren gestart zijn voor de tweede dag van de zevende Apel- doornse Vierdaagse zijn er in de loop van de middag 1071 binnengekomen. Het wandelleger telde derhalve slechts één uitvaller. Ook op deze tweede dag heeft het wandellegioen genoten van het prach tige natuurschoon van Apeldoorn en omgeving. Na een wandeling langs het kanaal bereikte men de Loenense Stren gen. De veertigers en vijftigers bogen daarna af naar Hoenderlo terwijl de dertigers rechtstreeks op Beekbergen afstevenden, waar later op de middag ook de lange afstanders arriveerden. Via Ughelen trokken de wandelaars daarna op naar Apeldoorn. Het weer was de hele dag, behoudens enkele buitjes, ideaal voor de wandelsport, de stemming was opperbest. Hedenmorgen. Van de 11.445 personen, die heden morgen hadden mogen beginnen aan de marsen van de derde dag van de Nij meegse Vierdaagse, lieten er 64 verstek gaan. De overige 11.381 begonnen met prachtig wandelweer bedekte hemel, weinig zon en niet teveel wind aan de wandeling door de Gelderse Maasvallei naar Groesbeek. De Apeldoornse Vierdaagse telt tot- nutoe daar er vandaag één deelnemer niet aan de start verscheen drie uit vallers. Hedenmorgen zyn daar dus 1070 wandelaars eveneens onder ideale weersomstandigheden aan de derde dag begonnen. Robert Haillet nu ook bij Jack Kramer De Amerikaanse promotor Jack Kra mer heeft zijn groep van professional tennisspelers uitgebreid met de 28-jarige Fransman Robert Haillet. Het contract werd gisteren in Parijs getekend. Robert Haillet zal op 4 augustus a.s. in Deauville zijn prof.-debuut maken. Zyn tegenstander is de Australiër Mal An derson. Ook de Spanjaard Andres Gi- meno speelt op die dag in de Franse badplaats zijn eerste wedstrijd voor Kramer. HU komt uit tegen de vroegere Wimbledon-kampioen Alex Olmedo. Haillet tekende een contract voor twee jaar. Hij moet 50 wedstrijden per jaar spelen. De Fransman ontvangt daarvoor een bedrag van 10.000 dollar plus 75 dollar per gewonnen party en een aan deel in de recette. Joop de Mos bereikte halve finale Eastbourne De Nederlander Joop de Mos verraste gisteren in het internationale toernooi voor tennisleraren in Eastbourne door in de kwartfinales in twee sets te win nen van de als nummer drie geplaatste Australiër Peter Molloy. De cyfers: 8—6. 64. De uitslagen van de andere wedstry- den voor de kwartfinales waren: Wor thing ton (Australië) versl. Pottinger (Did) 64, 62; Moss (Engeland) versl. Stuhldreyer (Did) 6—3, 2—6, 8—6; Cawthorn (Australië) versl. Sehmrau (Did) 75, 6—1. Nederlands elftal leidt tegen RAF Het cricketteam van de KNCB heeft op de eerste speeldag in de ontmoeting met een in West-Duitsland gelegerd RAF-team een voorsprong van 85 runs behaald. De Engelsen verloren de toss en moesten batten. De Nederlandse aanval met Van Staay (4 voor 21), Onsteyn (3 voor 25), Byleveld (2 voor 7) en Wyk- huizen (1 voor 3) liep door de Engelse innings heen, waardoor het totaal niet hoger dan 60 werd. De enige Engelsen, die zich onder scheidden waren Price, die met 16 topscorer werd en Shuffelbottom (13). Het KNCB-team bracht het tot 145 runs door voortreffelyk batten van Herklots (25), De Nys (25), Bregman (10) en Bouwman, die met een uitmun tende 55 tot not out bleef en topscorer werd. In de laatste over viel het laatste Nederlandse wicket, zodat de RAF van daag weer moet batten. K.N.CJJ.-North-MiddIesex C C Aan het einde van ae eerste dag van de tweedaagse cricketwedstrijd tussen een K N.CB.-elftal en de North Midd lesex Cricketclub uit Engeland, ge speeld op het terrein van Rood en Wit in Haarlem, hebben de Nederlanders een kleine voorsprong van 29 runs. Het K.N.C.B.-team kwam tot 163, waarna de Engelsen nog voor het verstrijken van de speeldag van de eerste dag all out waren voor 134 runs. De scores waren KN.C.G.-elftal: Van der Linde (Sparta) 31 Leef tink (P.W.) 31. Mad- sen (V.O.C.) 10, Bosman (Quick, Den, Haag) 20 en Terwiel (V.O.C.) 29 not out. North Middlesex: Sparry 33 Hattrell 13, Lewes 34, Pemberton 13, Bowling- cyfers K.N.C.B.-elftal. Kloppers 1/19, Bosman 3/36, Terwiel 3/25, Heimel H.C.C.) 3/19. PAARDESPORT Hairos II niet naar Rome en Ver. Staten De Nederlandse hengst Hairos II zou gisteren met zyn trainer Geersen naar Rome zyn vertrokken om daar zondag as. aan de negende draverij om het Europees kampioenschap deel te nemen. Daarna zou Hairos II met nog 5 andere Europese paarden naar de Verenigde Staten vertrekken om op 20 augustus te lopen in de draverij om het officieus wereldkampioenschap op de Roosevelt- Raceway by New York. Wegens vervoertechnische moeilijk heden zal de start in Rome en daar mee vrywel zeker ook de reis naar Amerika voor de Nederlandse hengst niet kunnen doorgaan. Trainer Geersen had gisterochtend nog steeds geen zekerheid dat hy de reis Amsterdam-Rome per vliegtuig kon maken - hy weigert met het paard per trein te reizen - en besloot derhal ve zich voor de dravery terug te trek ken. Hairos zal nu zondag in Hamburg starten. SPORTSPUNTERS Het Deense nationale voetbalteam behaalde gisteravond in Kopenhagen een verrassende 1—0 zege op Hongarije.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7