NIXON, DESPERAAT VECHTER, STAAT VOOR ZWARE STRIJD toslier Profiteur van angst voor liet communisme QUAKER MET POKERFACE Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 28 juli 1960 Derde blad no. 30110 Winnaars-reputatie op liet spel (Van onze Amerikaanse correspondent) Eindelijk zal Nixon dan nu zijn kans krijgen, maar hoe anders, hoeveel moeilijker zijn de om standigheden voor hem geworden deze laatste maanden. Eén ding kan Nixon moed geven in zijn strijd om het presidentschap van de Verenigde Staten van Amerika en daardoor leiderschap van de vrije wereld: hij heeft al veel vaker in zijn leven opgetornd tegen moeilijkheden en met succes. Nixon komt uit een gezin, dat maar weinig welvarender was dan het gezin waar Eisenhower in is opgegroeid. Zijn vader had een benzinepomp en een kruidenierswinkeltje. Deze combinatie ziet men vrij vaak in kleine plaatsen in Amerika en de mensen, die zo'n bedrijfje hebben, behoren tot de kleine middenstand. Toen Dick Nixon naar de middelbare school ging, verdiende hij zelf wat geld, door voor de groente-afdeling van zijn vaders winkel te zorgen. Voor dag en dauw stond hij op om de groenten te gaan kopen op de markt en na schooltijd ver kocht hij wat hij 's ochtends ingeslagen had. Hij maakte braaf zijn huiswerk en men kan zich voor stellen, dat er weinig tijd overbleef voor plezier. Zijn prestaties op school waren zo goed, dat hij een beurs kreeg om rechten te gaan studeren aan de Duke-Universiteit in North Carolina. Nixon leerde daardoor een heel ander deel van het land kennen. Zijn ouders hadden hun zaakje in een kleine plaats in Californië, thans ging hij studeren in het zuid-oosten van Amerika. Al had hij dan een beurs, hij moest het nog heel zuinig aandoen. Geld voor een normale stu dentenkamer in een universiteitsgebouw had hij niet. Vandaar dat hij met nog drie andere jongens zijn intrek nam in een heel eenvoudig huisje in het bos, dat zij voor een krats konden huren. maar zijn democratische tegenstander was zeer gezien en bekwaam. Nixon be greep, dat hij nooit zou kunnen winnen als hij niet op een of andere manier sensatie in de campagne kon brengen. Hij wist Voorhis, zijn democratische op ponent, tot een serie debatten te verlei den en zeer tot ontsteltenis van Voorhis, begon Nixon daar te insinueren, dat de i communistische invloed in de Democra- tische Partij groot was en hij eindigde de campagne op zulk een manier, dat het publiek het gevoel kreeg, dat de mocraten en communisten ongeveer het zelfde waren. Later zou senator Mc Carthy ongeveer dezelfde tactiek be oefenen Eenmaal in het Huis maakte Nixon nog veel meer naam als communisten jager: hg had er ©en groot aandeel in, dat Alger Hiss veroordeeld werd. Tegen Hiss waren beschuldigingen ingebracht, omdat hU geheime documenten van het State Department aan de Russen in handen zou hebben gespeeld. Ten tweeden male In 1950 zag Nixon kans met dezelfde insinuatie-tactiek nog hogerop te ko men: hij bond de strijd aan tegen Helen Douglas, een toneelspeelster uit Califor nië, die de democratische kandidaat was voor een Senaatszetel. Nixon bereikte zijn grootste effect door zijn bewering, dat Helen Douglas vele malen precies eender had gestemd als Marcantonio, een Newyorker, die inderdaad de com- i munistische partij-lijn pleegde te volgen. Dat eender stemmen betrof in vele ge- vallen onderwerpen, die met commu- i nisme niets te maken hadden, maar voor Nixon was het genoeg om te insinueren, dat Helen Douglas en de ongunstig be kend staande Marcantonio een soort komplot vormden. Hij wist de kiezers in I Californië zo te imponeren, dat hij i royaal won. gaat voor Nixon - de nieuwe Hagerty zou worden, vroeg men- onlangs, of hij tijdens de campagne, de nadruk zou leg gen op Nixons jeugd. Zijn antwoord was: „Wij zullen de nadruk leggen op Nixons rijpheid". En inderdaad, in het duel, dat binnenkort in Amerika gaat beginnen, zullen de Republikeinen her haaldelijk betogen: „Jeugd is goed, maar dan jeugd-met-ervaring". Bestuurser%e- ring heeft zyn opponent Kennedy na melijk niet. Hoog voltage Alles op alles De nieuwe Republikeinse kandidaat voor het presidentschap. Nixon. Zulk een sobere jeugd paste wel bij de Quakeropvoeding, die Nixon thuis gekregen had. De Quakers zijn in het algemeen zuinige, hardwerkende, ingetogen mensen. Maar dat Nixon toen de oorlog uitbrak dienst nam bij de Marine, paste minder bij zijn Quaker-milieu. Vele Quakers weigeren krijgsdienst uit gewetens bezwaar. Zo langzamerhand echter schijnt Nixon zijn eigen opvattingen to ont wikkelen: hij leert dansen en pokerspelen, twee dingen die Quakers ook zelden doen. Met dat pokerspel heeft hjj gedurende de oorlog aardig wat geld verdiend en men kan zich dat voorstellen. Hij heeft beslist een „poker-face"! Voorganger van McCarthy In 1946 werd hij aangezocht om de Republikeinse kandidaat te worden voor zijn district in Californië. Zou hij win nen, dan zou hij naar Washington gaan als lid van het Huis van Afgevaardigden. Maar - zijn kansen om te winnen waren uiterst gering. Wel was Nixon, al se dert zijn hbs-tijd, een groot debator, Deze niet al te fraaie episoden liggen al vrij ver in het verleden. Maar nog al tijd werpen zij een smet op Nixons naam. De Democraten hebben goed ont houden, dat deze man, om te winnen, al les op alles zet en beslist niet scrupu leus is in de keus van zijn middelen. Reeds vroeg moet Dewey, de propagan dist voor Eisenhower, winnaarscapaciteit in Nixon hebben ontdekt. Dank zij De wey's steun werd Nixon betrekkelijk ge makkelijk Eisenhowers tweede man in 1952. Sindsdien heeft Nixon veel geleerd. Zijn ijver is nog steeds even groot als toen hij op de schoolbanken zat. Hij heeft meer mensenkennis opgedaan; hij heeft - samen met zijn knappe vrouw Pat - Amerika vertegenwoordigd op rei zen naar alle werelddelen behalve Aus tralië; hij heeft geleerd zijn ambitie te beheersen tijdens ernstige ziekten van Eisenhower, kortom Nixon is gerijpt en heeft regeringservaring opgedaan. Aan Klein, de man die - als alles goed Mevrouw Nixon, toekomstige presidentsvrouwe? Nixon weet, dat de officiële aanhang van zijn Republikeinse partij kleiner is dan die van de Democraten. Hij moet daarom kiezers winnen buiten zijn par tij: onafhankelijken en, zo mogelijk, De mocraten. Een zware taak, temeer, om dat de Democraten in het tweetal Ken nedy-Johnson een bijzonder sterk team hebben. Wat kan Nixons tactiek zijn om opnieuw een verkiezings-wonder te be werken? Opnieuw zal hij alles op alles zetten. Zijn ambitie is griezelig groot - en, hetzelfde kan men van Kennedy zeggen. Dit wordt een politiek duel, mis schien niet van grootse allure, maar stellig van hoog voltage. Dit zijn geen „wilde jongens", die ge dreven door eerzucht onbesuisd op el kaar gaan inhakken. Eerzucht hebben zij in hoge mate, maar tevens kennen zij alle trucs van het vak; zij en hun me dewerkers zijn meesters in massa-mani pulatie en in televisietechniek. Zal Nixon, desperaat vechtend, terug keren tot zijn oude wapen: speculatie op angst voor het communisme? Het lijkt niet onmogelijk. Hij moet rondzien naar een „goed" thema en de Russische en Chinese communisten hebben hem de laatste tijd wel aan materiaal geholpen. Wordt communisme inderdaad Nixons thema, dan moet men ver wachten, dat de spanningen tussen Amerika en de Sovjet-Unie gedu rende de campagne nog zullen toenemen. Het Kremlin zal Nixons beweringen niet onbeantwoord laten. Kennedy zeide - toen hij de kandida tuur aanvaardde - „Misschien zijn er, die meer felle woorden willen horen over de mannen in het Kremlin - maar ons doel wordt niet bereikt door rhetoriek". Zou Nixon echter communisme tot het centrale thema maken, dan zouden beide kandidaten wel eens tegen elkaar moe ten gaan opbieden in anti-communisme. Produktschap voor zuivel Debat theoretici en practici Onderzoek verhoging van de melkopbrengst (Van onze Haagse redactie) De tegenstellingen in het bestuur van het Produktschap voor Zuivel worden niet alleen bepaald door de uiteenlopende belangen van de verscheidene seëtoren van het melkbedrüf, maar ook door de mentaliteit van de bestuursleden naarmate deze meer of minder waarde hechten aan theorie en perfectionisme enerzijds of praktijk en spontaan commercieel handelen aan de andere kant. Advertentie Drinkt nu DOMMELSCH BIER PILSENER per pul 47 ct. OUD BRUIN per pul 42 ct. SUPER PILSENERper fles 42 ct. Originele BROUWERS GLAS 30 ct. Glas met voet 60 ct. Deze aanbieding is tijdelijk. WIJNHANDEL STEENSTR. 8 - HERENSTR. 6 HAARLEMMERSTRAAT 204 Duits-Nederlands militair gesprek te Bonn De voorzitter van het Nederlandse Comité Verenigde Chefs van Staven, vice-admiraal H. H. L. Pröpper, heeft gisteren in Bonn een gesprek gevoerd met de inspecteur van de Westduitse Bondsmarine, vice-admiraal F. Ruge, over vraagstukken van gemeenschappe lijk belang. De Westduitse staatssecretaris van De fensie, Hopf, heeft de Nederlandse gast gisteren een lunch aangeboden. Ned. echtpaar in Oostenrijk zwaargewond Een Nederlands echtpaar is gisteren ernstig gewond bij een autobotsing in de buurt van Kirchbichl-Oberndorf in Oostenrijk. Door de gladheid van de weg raakte de wagen, die bestuurd werd door mevrouw J. Goersohen uit Den Haag, op het linkergedeelte van de rijbaan, waar zij in botsing kwam met een tegemoet komende personenauto. Mevrouw Goer- schen, haar echtgenoot P. Goerschen en de drie Oostenrijkse inzittenden van de andere wagen werden allen ernstig gewond naar het ziekenhui* in Wörgl overgebracht. Rijksbijdrage voor bouw politiebureaus Rapport wordt aan ministers aangeboden (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen wordt de laatste hand gelegd aan een door een interdepar tementale commissie voorbereid rapport over de door het Rijk te verlenen steun aan de door gemeenten te bouwen nieuwe politiebureaus. Dit rapport wordt over enige weken aangeboden aan de ministers van Bin nenlandse Zaken, Volkshuisvesting en Bouwnijverheid en Financiën, die zich dan over de conclusies van de commis sies zullen beraden. Het ligt niet in de bedoeling, dat de in het rapport ver vatte richtlijnen voor de Rijksbijdrage in de nieuwbouw ten behoeve van de Dr. Drees sprak .voor Advent-jeugd Oud-minister-president dr. W. Drees heeft gisteren in Utrecht gesproken op het internationaal jeugdcongres van de Adventkerk dat tot 31 juli aldaar ge houden wordt. Dr. Drees die zichzelf introduceerde als een absolute onthouder van alkoho- lische dranken legde er Se nadruk op, dat de mens een morele verantwoorde lijkheid heeft tegenover zijn naaste en dat vooral in het moderne verkeer het alkoholgebruik niet verantwoord is. „Helaas" zo zei dr Drees, .neemt het gebruik van alkoholisohe dranken na de laatste wereldoorlog weer onrustba rend toe." Dr Drees deed een klemmend beroep op de aanwezige jeugd, ruim 1300 in gc! i hier hun houding positief als 'ïouder te bepalen. Du Advent-jeugd heeft in haar be ginsel opgenomen de volledige afstand van het gebruik van alkohoüsche dran ken. huisvesting van de gemeentelijke politie korpsen openbaar zullen worden ge maakt. De gemeentebesturen die een aanvraag om een Rijksbijdrage indienen zullen dus uitsluitend vernemen of hun plan voor een financiële bijdrage van het Rijk in aanmerking komt en voor hoeveel, maar zij zullen onkundig blij ven van de daarbij gehanteerde normen. De gemeentebesturen kunnen er echter van overtuigd zijn, zo verzekerde men ons in departementale kringen, dat de betrokken ministers een open oog heb ben voor de in vele plaatsen heersende noodtoestanden in de huisvesting van de politie. TOESTAND IN BOELAWAJO WEER RUSTIG Bij de wanordelijkheden, die zich deze week in Boelawajo, in Zuid-Rhodesië, hebben voorgedaan, zijn elf negers ge dood. Zes hunner werden door de politie doodgeschoten, hetzij omdat zij werd aangevallen, hetzij omdat de ordever stoorders winkels plunderden. Winkeliers, wier zaken door plunde raars werden aangevallen, schoten vijf negers neer. Er heerst thans rust en orde in Boe lawajo. De negers keren „bij honderd duizenden" naar hun werk terug, doch de politie houdt rekening met de moge lijkheid van nieuwe ongeregeldheden. Nader wordt gemeld dat tachtig tot negentig procent der arbeiders in Boe lawajo het werk heeft hervat. Er is van officiële zijde nog niets ge- Gistermorgen kwam dat onderscheid in de openbare vergadering bij twee agen-1 dapunten ter sprake. Bij de vaststelling van een nieuw reglement over de wijze, waarop het vetgehalte zal worden be paald, had dr. E. van der Wiel, die de in de Kon. Ned. Zuivelbond georgani seerde ondernemers vertegenwoordigt, de verplichte toepassing van een me chanische roerinrichting bepleit omdat volgens hem de rapporten aantoonden, dat de kans op foutieve monsters dan veel geringer zou zijn. De heer G. J. Blink van de Vereniging voor Zuivel industrie en Melkhygiëne daarentegen had uit dezelfde nota's vrijwel tegenge stelde conclusies getrokken en trok van leer tegen te vergaande detaillering der voorschriften. De waarnemend voorzit ter de heer S. van der Ploeg, schaarde zich aan de zijde van de voorstanders van de mechanische roerinrichting, om dat ook het zuivelbedrijf in de richting van een modernere uitrusting gaat en deze maatregel niemand schade doet. De voorstanders van de perfectie won nen het pleit met 10 tegen 5 stemmen, dus op het randje gezien de twee-derde meerderheid welke voor wijzigingen van verordeningen vereist is. De zaak is ove rigens voor de veehouders zeer belang rijk. Er wordt in Nederland jaarlijks zes miljard kg melk geproduceerd, zodat met verschillen van honderdste procen ten in het vetgehalte reeds aanzienlijke bedragen gemoeid zijn. Overheidsingrijpen Het tweede onderwerp, waarbij prac tici en theoretici tegenover elkaar ston den, vergde heel wat meer denkwerk. Dat betrof de maximalisatie van de op brengst van de melk, gezien in het licht van de stabilisatie van de binnenlandse opbrengst van de boterprijs. Het hoofd van de economische afdeling van het produktschap, drs. J. P. van Ouwerkerk, had over die stugge materie 16 pagina's theoretische beschouwingen ontwikkeld, voor de lezing waarvan een kleine stu die in differentiaalrekenen niet ondien stig zou zijn geweest. De heer Blink behoorde kennelijk weer tot de praktijkmensen, die maar liever niet de uitwerking van de nota hij zegd over de omvang van de aange richte schade. Deze wordt echter door de correspondent van Reuter, die woens dagochtend de betroffen wijken van Boelawajo bezocht, op meer d$n ten miljoen guldei geraamd. beval een andere studie wel aan wil den afwachten om de hangende proble men op te lossen. De heer Van der Wiel daarentegen hield een zeer doorwrocht betoog, waarin hij zijn geloof aan hei nut van een gestabiliseerde binnenlandse boterprijs beleed naast een beweeglijk prijsbeleid voor de export. Daartoe zal het produktschap dan inderdaad als een moedige beleidsinstantie moeten funge ren, steunende op een voortreffelijk sta tistisch apparaat. „De Nederlandse zui vel zal dan inderdaad een flink brok overheidsingrijpen moeten slikken," al dus dr. Van der Wiel, wiens conclusie luidde, dat men deze studie juist niet op de lange baan moest schuiven opdat het produktschap sneller klaar zal staan om ongewenste prijsbewegingen de kop in te drukken. Ook de boterproduktie be hoeft geen vast gegeven te blijven: men zal van tijd tot tijd de bestemming van de melkopbrengst moeten differentiëren. Had dr. Van der Wiel gezegd, dat het bestuur van het produktschap totnutoe een in zekere zin „dom" beleid had ge voerd, drs A. D. Imhiilsen. die ir. Ritze ma van Ikema in deze vergadering als woordvoerder voor de Bond van Coöpe ratieve Zuivelverkoopverenigingen ver ving, vond deze theoretische "beschou wingen „ver verwijderd van de dynami sche werkelijkheid." Hij herinnerde aan de ervaringen met „ideaal vastgestelde inleveringsprijzen voor boter" en hoe men toen in zijn verwachtingen teleur gesteld was. Volgens hem vergat men de voorwaarden te scheppen om ook vol doende boter te kunnen verkopen. De taxatie van de boterproduktie voor dit jaar is er ook naast: men schatte 80.000 ton en het worden er ruim 100.000. „Als er geen ander zuivelproducerend land als Nederland bestond, zou het gaan. Nu is het jammer van de vele uren, welke er besteed worden aan nota's waarmee we niets kunnen doen," aldus drs. Imhiilsen. Toch bleek de vergadering in het al gemeen een meer wetenschappelijke be nadering van de economische problemen in de zuivelsector wel te waarderen, zo dat men met de conclusie van de voor zitter meeging, dat op de thans gelegde grondslag verder cijfermateriaal zal worden verzameld. Het bestuur ging akkoord met een loonsverhoging van 5% (met terugwer kende kracht tot 1 januari) voor het per soneel van het produktschap en met een aantal verordeningen over arbeidsvoor waarden, pensioen en wachtgelden. Het vaststellen van de vergoeding voor de voorzitter op f. 25.365,90 deed de af gevaardigde van St.-Bonifacius (een MINISTER VERGARA VOERDE BESPREKINGEN Dank voor hulp De Chileense minister van Buiten landse Zaken, de heer German Vergara Donosco, heeft gistermiddag meege deeld dat hij tijdens het bezoek dat hij 's ochtends aan het ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gebracht en tij dens de te Wassenaar gehouden lunch uiting heeft gegeven aan zijn gevoelens van dankbaarheid jegens volk en rege ring van Nederland voor de hulp die zij Chili hebben geboden na de aardbevin gen en de andere rampen. Verder be tuigde hij zyn erkentelijkheid voor het pleidooi van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, in de economische en sociale raad van de V.N. te Genève voor technische hulp aan Chili. Een onderwerp van gesprek was wat Nederland kan doen bij de wederop bouw en de ontwikkeling van Chili. De minister wees er op dat het niet alleen gaat om de wederopbouw maar ook om ontwikkelingsplannen van voor de ram pen. De Chileense regering wenst deze medewerking ter bevordering van de economische stabiliteit van het land. Chili hoopt dat met Philips overeen stemming zal worden bereikt over een telecommunicatiestelsel. Verder zei de heer Vergara dat zyn regering hoopt dat andere bedrijven be reid zullen worden gevonden eveneens te helpen. Chili heeft hulp nodig o.a. bij de aanleg van wegen en spoorlijnen. De schade die door de rampen is aan gericht, wordt volgens een voorlopige schatting beraamd op 550 miljoen dol lar, dat is twee derde van de jaarlijkse begroting. De minister bezocht vanmorgen in het Vredespaleis de president van het Inter nationale Gerechtshof, rechter H. Klae- stad, en de secretaris-generaal van het Permanente Hof van Arbitrage, prof. mr. dr. J. P. A. Francois, en is vanmid dag naar Parijs vertrokken. WATERSNOOD IN POLEN Poolse autoriteiten hebben er bij de Poolse bevolking op aangedrongen mee te helpen bij de aanleg en de verster king van dijken langs rivieren in het gebied van de Weichsel en de Oder. In vele delen in het zuiden van Polen staan stadjes, dorpen en bouwland blank. De ontruiming van vele plaatsen in de Karpathen, Opper-Silezië en Opole duurt voort. Hier en daar krijgt de bevolking voed sel uit veldkeukens van het leger. Het Poolse persbureau heeft gemeld dat in bijna alle gebieden de oogstwerk- zaamheden zijn gestaakt. werknemersorganisatie) opmerken, dat het verschil in belangrijkheid tussen de verschillende produktschappen toch ook in de vergoeding van de voorzitter tot uitdrukking dient te komen. De waarne mend voorzitter vond het een zaak voor „de vakbond van voorzitters van pro duktschappen". Bij het begin van de vergadering heeft de heer Van der Ploeg hartelijke woorden gesproken tot de vertegenwoordiger van het ministerie van Landbouw, ir. J. E. C. Spitshoven, die benoemd is tot secretaris van de Bond van Coöperatie?* Zuhretoerkoop- verenlgingen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5