Bijna twintig ton viel op straat Televisie brengt groot deel van Olympische Spelen op het scherm IAA9SJ Zestig tv- en 20 zendcamera's worden die dagen ingeschakeld ZEEUWSE Fijn... FAAM fantastisch I Nog best afgelopen PHILIPS Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 28 juli 1960 Tweede blad no. 30110 Voorbereidingen thans in volle gang met frisse vruchtinvulling... de hoofdrol in elke zomer-idylle! Advertentie (Van onze Hilversumse correspondent) Zestig uur zullen de Nederlandse televisiekijkers tijdens de twee en een halve week, welke de Olympische Spelen 1960 straks in Rome in beslag zullen nemen, op hun schermen uitzendingen over die Spelen kunnen volgen: directe (life) uitzendingen in de eerste plaats, maar daarnaast ook korte filmoverzichten die door de Italiaanse televisie (R.A.I.) zijn samengesteld en tenslotte nog maar dat komt als een extraatje bovenop die zestig uur eigen N.T,S.-films, die buiten de sportvelden zijn opgenomen en als Olympisch allerlei onder andere korte interviews, beelden uit het Olympisch dorp enzovoort zullen brengen. Men kan zich natuurlyk afvragen waarom zoveel van die ene sport en zo weinig van die andere. Maar men dient daarbij te bedenken dat de NTS een keus had te maken (60 uur uit plus mi nus 90 in totaal) uit hetgeen geboden werd. Voor hockey heeft men bijvoor beeld alles wat beschikbaar was, dat was slechts 1 uur, genomen. Toch kan men ervan overtuigd zijn, dat alle belangrijke finales, speciaal als daar Nederlanders bij betrokken zouden kunnen zijn, op het scherm in Nederland zullen verschij nen. Negen man De NTS stuurt een equipe van 9 man naar Rome, die samenwerkt met de zes man tellende Belgisch equipe. Ons equi pe staat onder leiding van Siebe van der Zee. Commentatoren zijn Frits de Ruy- ter, Aad van Leeuwen en Piet Mulder, terwijl Jan Cottaar te horen zal zijn in het Olympisch allerlei, dat de filmploeg voor Nederland zal samenstellen. Dat „allerlei" wordt elke dag opgenomen, op de telerecording vastgelegd en per vlieg tuig naar Nederland geëxpediteerd. waar Zestig uur en extra „Olympisch allerlei" Voor het zover was, dat de Eurovisie voor zestig zenduren met de organisato ren van de Olympische Spelen had ge contracteerd, was er heel wat water door de Tiber gestroomd: een kwestie van vragen en bieden, maar toch ook wel een beetjelijntrekken van de kant van de Olmpische organisatoren, die er voor hun voorverkoop van toegangsbe wijzen natuurlijk alle belang bij hadden het publiek zo lang mogelijk in het on zekere te laten over het al dan niet doorgaan van directe uitzendingen via de t.v. Voor die zestig uren betaalt de Euro visie (waarbij voor dit geval 16 West- europese landen zijn ingeschakeld) het lieve sommetje van f. 2.800.000. De vier Oosteuropese landen (Polen, Hongarije, Oostduitsland en Tsjecho-Slowakije) kregen het voor het tiende deel van dat bedrag. Maar daar is het t.v.-net ook niet zover ontwikkeld, dat men er net zoveel mee zou kunnen „doen" als in West-Europa. Moskou is bijv. helemaal nog onbereikbaar en moet het met tele- recordings stellen, evenals Amerika en Japan bijvoorbeeld. Daarvoor komen in Rome en in Parijs op de vliegvelden speciale telerecordingsinstallaties, die de beelden opvangen, op de band brengen en meteen voor het vliegtuig naar de einden der aarde afleveren. Zorgvuldige selectie Maar terug tot onze eigen Nederland se uitzendingen. De NTS, die hier de zaak in handen heeft, mocht dus 60 uur „uitkiezen" uit het totale „pakket" van ongeveer 90 zenduren Olympische repor tages, die de Italiaanse t.v. ter beschik king stelt. Men heeft uiteraard gewikt en gewogen, steeds vooral zo gekozen, dat de Nederlandse belangen het best gediend werden, en is aldus tot een sche ma gekomen waarbij 59 uur en 41 minu ten werden vastgelegd. Het leeuwendeel daarvan is voor de atletiek bestemd (22 uur en 30 minuten), verder 6 uur 29 mi nuten zwemmen, 5 uur 15 minuten paar densport, 5 uur 12 minuten voetbal, 3 uur 33 minuten wielrennen, 3 uur 12 mi nuten voor het Italiaanse filmoverzicht (waarin onder meer het zeilen zal ver schijnen, omdat men van de 250 kilome ter van Rome gelegen Golf van Napels geen directe uitzendingen zal maken), verder precies 3 uur voor de opening en de sluiting van de Spelen, 2 uur 25 mi nuten voor waterpolo, precies 2 uur voor het roeien, 1 uur en 50 minuten voor het turnen, 1 uur 30 minuten voor de kano sport, 45 minuten voor basketball, 30 mi nuten voor het schermen en 30 minuten voor het gewichtheffen. Vink laat patrijzeneitjes door kip uitbroeden Dezer dagen vond de heer Vink uit de Katwijksestraat in zijn nar- cissenveld een nest met tien pa trij zeneieren. Als echt vogelvriend liet hij de bollen met het nest zit ten, toen er gerooid, moest worden, maar tot zijn spijt merkte hij op, dat het patrijzenpaar de eieren in de steek liet en niet meer op kwm dagen. Wat nu? De heer Vink krabde zich eens achter de oren, zette zijn pet recht, haalde toen de pet af en legde er de tien eieren naar oud gebruik in. Thuis gekomen probeerde hij of een broedse kip de patrijzeneitjes, warm en wel, wilde aannemen. Dat lukte. En zo kwam het dat na enige dagen acht jonge patrijsjes door het kippenhok rond scharrelden, die de heer en me vrouw Vink liefderijk verzorgden. Een nieuw probleem deed zich voor toen de andere kippen er niets voor bleken te voelen hun plaats in het nachthok aan de jeugdige vreemdelingen af te staan. Mevrouw Vink kwam toen op de gedachte dit huisvestingsvraag- stuk eens te bespreken met de heer Baljeu, secretaris van ,,Vo- gellust". Zij bleek aan het juiste adres te hebben gebeld. Geen wet houder, noch woningcommissie kwam er aan te pas. Zelfs de lijst van woningzoekenden bleek over bodig, want na een telefoontje met de directie van het Dieren park Wassenaar, vonden de pa trij zenkuikens daar een gastvrij onderdak. het dan de volgende dag te zien zal zijn. Ook stelt men zich nog voor tussen de directe uitzendingen door telkens korte mededelingen over belangrijke uitslagen bij andere takken van sport via het beeldscherm te doen. De Olympische organisatoren hebben de NTS geen vrijheid gegeven nu reeds bekend te maken wat precies van dag tot dag en van uur tot uur zal worden uitgezonden. Maar men kan er in elk geval op rekenen dat er dagelijks 's mid dags en 's avonds uitzendingen zullen uur af, die dan beginnen met 5 minuten zijn. 's Middags als regel van ongeveer 3 filmoverzicht. Het Olympisch allerlei draait 's avonds na het NTS-journaal. Sport in Beeld komt in de weken van 25 augustus tot 11 september te verval len en de kinderprogramma's zullen alle om 2 uur beginnen. Wijzigingen Vanzelfsprekend houdt de Nederlandse equipe ook de mogelijkheid open om in het nu reeds op papier vastgelegde pro gramma wijzigingen te brengen als het verloop van de Spelen daartoe aanlei ding zou geven. De Italiaanse televisie zet alles op alles om deze uitzendingen tot een succes te maken. Men werkt met 60 t.v.- en 20 zendcamera's (zelfs met de mogelijkheid van onderwatercamera's) en in totaal zal ongeveer 300 man er voor in touw zijn. De uitzendingen van de Olympische Winterspelen van Corti na d'Ampezzo hebben destijds wel bewe zen. dat de heren in Italië het kunnen. Daarin heeft de NTS dus alle vertrou wen. Dat laatste geldt overigens ook voor de samenwerking met de Belgische equi pe, die met Nederland in een taalpool is ondergebracht, zodat ook de Belgische commentatoren zo nu en dan in Neder land (en de Nederlandse in België) te horen zullen zijn. Het vertrouwen in het welslagen van de Eurovisie-samenwerking in deze is tenslotte ook groot, niet het minst om dat een Nederlander, de heer H P. Maas, die als Eurovisie-coördinator in Genève al zijn sporen heeft verdiend, als programma-coördinator voor de Euro visie in Rome is aangewezen. EUROPEES MASKER- EN MIMESPEL In het kader van het Oecumenische Europese Jongerencongres, dat momen teel in het kasteel Oud-Poelgeest wordt gehouden, vindt zondagmiddag op het sportveld van Oud-Poelgeest een Euro pees Masker- en Mimespel gehouden. De bedoeling van de Europese jongeren is om in dit geïmproviseerde spel van eenvoudige vormgevingen in contact te treden met Nederlanders en daardoor aan hun inzichten naar eenheid uit drukking te geven. Onze stadgenoot, de heer A. J. M. van der Voort, is geslaagd voor de akte M.O. a Frans. Diefstal in Torenflat VERMOEDELIJKE DADER AANGEHOUDEN In Dordrecht heeft de politie een 23-jarige slager aangehouden, die ervan verdacht wordt de diefstal met braak in de Torenflat te hebben gepleegd. Een gedeelte van de vermiste sieraden en kledingstukken is reeds gevonden. District Leiden N.B.B. Op de 2de propaganda-bridgedrive werd er weer gespeeld in 2 Howell- groepen van 8 paren. De resultaten waren: Groep Zwart: 1. mevr. De Vries en van echte boter.je blijft aan het uitdelen! knappend-bros met roomzachte chocoladevulling partner 38; 2. Van der Meer—Verboog 35 Groep Wit: 1. Lepelaar—Stikvoort 36; 2. Van Wingen sr.—Van Staal 35%. (Gemiddelde in beide groepen 31%). Leidse bromfietser verloor macht over het stuur Gistel-morgen kwam een 62-jarige bromfietser uit Leiden toen hij op het fietspad in de Hoorn te Alphen enige fietsers inhaalde met een van hen in aanraking, waardoor de man de macht over het stuur verloor. Zowel de brom fietser als diens 60-jarige duopassagiere vielen. Beiden liepen wonden in het ge zicht op. Dokter H. van Kooten verleen de de eerste hulp. De bromfiets werd zwaar beschadigd. Nieuwe uitgaven Picasso: ongenadig oog in de tyd, door R. Franquinet Ingmar Bergman zoekt de sleutel, door J. Burvenich en K. Het inwendig gebed van de Apostel, door Kan. G. Colruyt en L. Ardui Pr. God de Koning voor wie alles leeft, door Quardinl Don Bosco en zyn tijd, door H. Wast Terug naar de Zuidpool, door Cdt Gas ton de Gerlache de Gomery. Uitgaven van Lannoo, Den Haag. De toekomst van het ongeloof, door G. Stoffelijk overschot in Noordwijk aangespoeld Hedenmorgen is op het strand ten noorden van de vuurtoren te Noord- wijk, ongeveer ter hoogte van de vroe gere tankwering, het stoffelijk over schot aangespoeld van een naar schat ting 20-jarige jongeman. De identiteit van de jongeman kon nog niet worden vastgesteld. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Margaretha Hendrika, dr van G. H. Klasens en J. Germes, Suzanna Elisabeth, dr van B. E. van Leeuwen en G. van der Meulen, Wlllebrordus, zn van T. J. van Scheppingen en T. C. Coiyn, Cornells, zn van C. Peeman en M. van der Bent, Ru- dolf, zn van W. Deyn en B. Heeren. OVERLEDEN W. van Os, 69 Jr. man, J. Standaard, 68 Jaar. man, A. L. Steinz, 71 Jr, man, H. J. de FuJJk, 84 Jaar, weduwe van K. Boerse- ma. O e geest: nam. gstgeest: Kasteel Oud-Poel- Europees Masker- en mimespel, 8 u. Gistermiddag omstreeks kwart over drie is een trekker met oplegger van een firma uit IJmuiden op de hoek Breestraat-Koornbrugsteeg in botsing gekomen met een bestelauto uit Leiden. De bestuurder van de trekker verleende geen voorrang. Door het hevige remmen ging de lading van de oplegger, bestaande uit een gietijzeren blok, schuiven. Het blok viel gedeeltelijk op straat en op het trottoir. Juist passerende voetgangers konden nog net op tijd opzij springen. Het 18.700 kg we gende blok vernielde het wegdek en het trottoir over een lengte van vier meter. De 21-jarige bestuurder van de Leidse bestelauto kreeg tengevolge van de aanrijding een lichte her senschudding. De rechterzijde van zijn wagen werd door de botsing geheel vernield. De politie verzoekt getuigen van de aanrijding zich bij de afdeling verkeer te melden voor het verstrek ken van inlichtingen. In de loop van de nacht is het enorme gevaarte opgetakeld en naar de plaats van bestemming getrans- sporteerd. Bewegend portret, door H. P. L. Wies- slng. Ultg.: Moussault N.V., Amsterdam. Alcoholisme, door dr. P. H. Esser. Uitg.: J. H. Kok N.V., Kampen De wachttyd. door J. de Rop. Uitg.: De Arbeiderspers, Amsterdam Het sterfhuis, door F. Werf el. Uitg.: We reld-Bibliotheek. Amsterdam Kosmos Foto-zakboek. samengesteld door W. C. van Dijk. Uitg.: N.V. Kosmos Amsterdam-Antwerpen Uitvindingen en octrooien. Handleiding voor handel. Industrie en uitvinders, door lr. Ch. J. J. Stamm'ler en ir. J. R. G. de Veer. Erfrecht en fiscus. Handleiding voor erf laters en erfgenamen, door J. L. F. Engel hard. Ultg.: Nederlandsche Uitgevers MIJ N.V., Lelden Dit is het nationale park De Hoge Ve- luwe. Tekst van A. B. Wigman en prof. dr. A. M. Hammacher. Foto's van Cas Oort- huys e.a. Uitgegeven door Contact, Am sterdam met medewerking van de Stich ting „Het Nationale Park de Hoge Ve- luwe" en de Kröller-Müllerstlchtlng. JOHANNES WARDENIER TE MEPPEL OVERLEDEN Uitvinder „brandstofloze" motor In het Diaconessenhuis te Meppel is op 47-jarige leeftijd overleden de heer Johannes Wardenier, die 24 jaar geleden wereldbekendheid kreeg als uitvinder van de z.g. „brandstofloze motor". De gemeente Weststellingwerf (Wolvega) was mede in de uitvinding geïnteres seerd, omdat daar een enorm gebouwen complex zou verrijzen voor de fabrika- tieserie van de uitgevonden motor. Van de zijde van het toenmalige gemeente bestuur werd veel betekenis aan de uit vinding gehecht. De namen Wardenier en Wolvega gingen over de hele wereld en uit buiten- en binnenland kwamen geïnteresseerden naar Wolvega om zich met de toen 23-jarige uitvinder in ver binding te stellen. Een lezing die door de uitvinder voor de studenten aan de technische Hoge school te Delft zou worden gehouden liep echter op een mislukking uit en nadat de kwestie van de brandstofloze motor wekenlang op de frontpagina van 's werelds grootste kranten had geprijkt, werd de uitvinder ter observatie opgeno men in de kliniek van prof. Van der Scheer te Groningen. Om de uitvinding van Wardenier is altijd enige geheimzinnigheid blijven hangen, vooral omdat met de hetelucht- motor (want dat zou ook de vinding van Wardenier geweest zyn) nog steeds ge- experimenteerd werd. De ideeën van de hedendaagse geleerden en die van Jo hannes Wardenier zouden elkaar on danks grote principiële verschillen toch ergens ontmoeten. Vele mensen hebben hun geloof in de brandstofloze motor van Wardenier dan ook nimmer geheel verloren. Prinses Wilhelmina schreef „Lausanne" Christus' leer waar maken Met het beëindigen van de Oecume nische Jongeren-conferentie in Lau sanne, namen de deelnemers o.m. een brief van Prinses Wilhelmina mee naar huis een speciale boodschap waarin de Prinses schrijft: „Beste jonge vrienden, het stemt me geluk kig, dat jongeren uit heel de wereld bijeengekomen zijn. Het zal je niet ver gedachten bazen, dat bij het schrijven mijn ge dachten uitgaan naar de man Nicode- mus, die, naar het evangelieverhaal, midden in de nacht tot Christus kwam om te ontdekken wat zijn leer was. De beroemde woorden in dat nachtelijk ge sprek door Christus gesproken, krij gen in onze tijd een nieuwe realiteit". De Prinses wijst op de taak van de kerk Christus' leer waar te maken en op de plaats, die de jongeren daarin moeten innemen. Zij herinnert er aan hoe op de 15e mei over heel de we reld door de christenheid. „Dat was voor vrede en gerechtigheid. „Dat was een eerste teken van onze groeiende solidariteit", aldus Prinses Wilhelmina, die haar brief besluit met de bede, dat „Lausanne" een werkelijke bijdrage tot de eenheid zal leveren. radicale vernietiging van vliegen, motten en muggen. verdampings- insectenverdelger Verkeersvliegtuigen zonder piloot VOORSPELLING VAN AMERIKAANS EXPERT Over vijf jaar zullen de grote straal- verkeersvliegtuigen landen zonder dat er een mensenhand aan te pas komt. Deze voorspelling doet de Amerikaanse expert William P. Lear, oprichter en directeur van Lear Incorporated, een van de grootste producenten van elek tronische instrumenten en apparatuur voor lucht- en ruimtevaart. Mr. Lear voegt hieraan toe: „De stuurautomaten, die wij maken, kun nen een straalvliegtuig zo goed als op de landingsbaan krijgen zonder dat de piloot er aan te pas komt. Over vier jaar zullen de landingen volledig auto matisch kunnen worden uitgevoerd. Over tien jaar zullen er zelfs geen stuur- en geen voetpedalen meer in de cockpit voorkomen". Mr. Lear is zelf een ervaren vlieger. Hij vliegt met een tweemotorige Beechcraft en zelfs in het slechtste weer neemt hy bij de landing zelf pas het stuur in handen als hfj twaalf tot vijftien meter boven de grond is. Daarom is hij het er niet mee eens dat bestuurders van grote straalvlieg tuigen al op zestig meter boven de grond zelf het heft in handen nemen. „Juist op dat laatste stuk", zo zegt hij, „heeft men de hulp van de stuurauto- maat zo hard nodig". Verkeerde naderingsvluchten en het uitwyken naar andere vliegvelden om dat het weer te slecht is kosten de maatschappijen geld, sturen de dienst regelingen door de war en geven de passagiers ongemak. De luchtvaart maatschappijen zullen nog meer ge bruik gaan maken van de laatste ont wikkelingen op het gebied van de elek tronica, die het mogelijk maken een vliegtuig onder alle weersomstandig heden volkomen automatisch op de grond te brengen. Mr. Lear verwacht dat over enkele jaren alle grote verkeersvliegtuigen zullen worden uitgerust met vier vol komen op zichzelf staande stuurauto maten. Mocht een van deze vier in stallaties uitvallen dan zullen de an dere drie „bij meerderheid van sten: men beslissen d« vlucht normaal vooi te zetten".

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3