Gevacolor POST BLUFT Bananencultuur biedt Surinaamse landbouw goede vooruitzichten (kso) De minister geeft voorkeur aan een Nederlandse onderneming Festspielhaus Salzburg geopend Gouden Esso Extra Motor Oil Leeuw aait knaapje over gezicht Ipgericht 1 maart 1860 Woensdag 27 juli 1960 Vierde blad no. 30109 Dr. Rambaran Mishre in Den Haag: (Van onze Haagse redactie) „In Nederland is geld, er is kennis van zaken en ik hoop vurig, dat er ook joniersgeest is! Want wij hebben in Suriname geen tyd om de resultaten van ja jarenlange studie af te wachten. Wanneer ik begin augustus naar Parama- fbo terug ga, wil ik graag op concrete resultaten kunnen bogen". De 45-jarige Suriaamse minister van Landbouw, dr. S. Rambaran Mishre, met e wy in het Haagse Hotel des Indes over de agrarische problemen van zijn iid spraken, doelt met deze woorden speciaal op de besprekingen welke hy teza- tn met de directeur van de afdeling Landbouw, Veeteelt en Visserij, ir. G. R. (gelman, met het Nederlandse bedrijlsleven voert over de bevordering van de nanencultuur. Iet hoofdgewas van de Surinaamse idbouw, rijst, maakt het economisch proken niet zo best en bananen lig- i voorlopig aanzienlijk beter in de rkt. De Surinaamse regering wil de lencultuur dus graag stimuleren om positie van de kleine landbouwbedrij- het gezinsbedrijf ter grootte van ie tot drie hectaren overheerst te beteren. Omdat de kleine boeren niet staat zijn zelf de problemen van nsport en afzet op te lossen, moeten kunnen inhaken op de activiteit van grote plantages. Reeds heeft de re- ing in de Prins Bernhardpolder in kerie een proefveld van 100 ha be nt en is men bezig met de beplanting eenzelfde oppervlakte in de nieuwe ito Bomapolder, waarvan een deel in 1 aan kleine boeren zal worden uit- even. Het is echter niet de bedoeling de Surinaamse regering zelf als on- nemer te gaan optreden, zodat zij ir een particuliere cultuurmaatschap- zoekt, die daartoe bereid is. 'oor transport en afzet is reeds een rlopige oplossing getroffen en die aspecten van de bananencultuur len ook in de toekomst weinig moei- heden opleveren Het gaat er echter het bedrijfsleven ook voor de pro- tie te interesseren. Dr. Rambaran e vertegenwoordiger van de Ver. Hin- taa-nse Patij is van beroep eigenlijk tspecialist, maar als zoon van een liase emigrant in de landbouw gebo- en getogen is wat dat betreft ge- tigd optimistisch, al zou hij het tem- waarin men in Nederland tot beslis sen komt wel eens wat vlotter wen- Hij geeft namelijk de voorkeur aan Nederlandse vestiging, doch zal, als niet anders kan, ingaan op de aan- dingen, welke uit a-ndere landen zijn a>men. Associatie gewenst le Surinaamse minister van Land- iw toont zich eveneens een groot voor- Frans-Duits contact In het kader van de „nieuwe ini- tieven" betreffende de Europese sa- nwerking zal binnenkort een Frans- sstduits contact tot stand worden ge- cht, aldus is van gezaghebbende zijde Parijs vernomen. Gemier Debré deelde maandag in de tionale Vergadering mede dat „nieuwe datieven" moeten worden genomen ,de Europese solidariteit duidelijk bevestigen". Omtrent de aard van het ins-Westduitse contact is nog niets ;end. !en woordvoerder van het Franse mi- terie van Buitenlandse Zaken heeft egedeeld, dat er vóór de periodieke gadering van de ministers van Bui- landse Zaken van de zes EEG-lan- i, in oktober, een Frans-Duitse be- eking op hoog niveau zal worden ge lden. "rankryk zou de zes EEG-landen po- ek nader tot elkaar willen brengen. ONGEREGELDHEDEN IN ZUID-RHODESIA 'oor de derde achtereenvolgende dag het dinsdag in Boelawayo (Zuid- odesia) tot ernstige ongeregeldheden sen Afrikanen enerzijds en politie en epen anderzijds gekomen. Een woord- irder van de politie verklaarde dat de latie zich in een militaire operatie wikkelt. listeren kwamen zes Afrikanen om leven en ruim zestig personen, al- Afrikanen, werden gewond. In de ikaanse wijken rondom Boelawayo, tezamen ca. 100.000 inwoners tellen, zeven of acht bierhuizen, een zwem en een fabriek in de as gelegd. De ropese wijk wordt door troepen be ukt. Iet grootste deel van de Afrikaanse •eiders van Boelawaye heeft uit pro- tegen de arrestaties en het verbod vergadering te beleggen het werk irgelegd. In de wijk Mpopoma werden tele regeringsfunctionarissen, die een ttigte van 7.000 Afrikanen verzochten staking de beëindigen, met stenen togeld. )e premier van Zuid-Rhodesia, Sir ?ar Whitehead, heeft in het parie nt verklaard dat enkele (zeven) lei- s van de Democratische Partij „acti- ïiten overwogen die waarschijnlijk de nbare orde in gevaar zouden bren- a.s. vergadering der V.N. Van 82 naar 90 leden )e agenda van de Algemene Vergade- der Ver. Naties, welke op 20 sep- iber a.s. wordt geopend, is dinsdag ge- iliceerd. Zij bevat 73 punten, waaron- ontwapening, proeven met kernwa- is, de voogdijschap over Zuid-West- ika en de apartheidspolitiek van Afrika. ferwacht wordt, dat de Algemene gadering ongeveer drie maanden zal en. Zij zal worden gekenmerkt door toetreding als lid van de Ver. Naties een aantal nieuwe landen, waardoor aantal leden, dat thans 82 bedraagt, moedelijk tot ruim 90 zal stijgen, a verband met de toetreding van een ital nieuwe Afrikaanse staten ver- :ht men dat de Algemene Vergadering haar commissies veel tijd zullen moe- besteden aan rassenkwesties en aan egenheden, verband houdend met de komst van de nieuwe onafhankelijke den. Vat de debatten over de apartheid len opleveren, zal afhangen van het slag, dat secretaris-generaal Ham- rs'. jöld zal uitbrengen over zijn be- ekingen hierover met de Zuidafri- inse regering. Ja zijn bezoek aan Brussel en Kongo de komende dagen, zal Hammarskjöld W*3»zen naar Pretoria. stander van de associatie met de EEG. Hy is in dat opzicht geestdriftiger dan zyn ambtgenoot van Economische Za ken. die uiteraard met meer dan uitslui tend agrarische overwegingen rekening heeft te houden. De uitvoer van Suri naamse landbouwprodukten (citrus, ca cao en koffie) is in enkele jaren van 5 tot 7 miljoen gulden gestegen. Wanneer men bedenkt dat het gemiddelde Euro pese invoerrecht ongeveer 15% bedraagt, zal een voorkeursbehandeling op de Euromarkt „een slok op een borrel" gaan schelen. Datzelfde geldt uiteraard even zeer voor niet-agrarische produkten als aluminium en hout. Deze uitvoer zal echter wel weerstanden van Franse kant oproepen. Het ligt In de bedoeling, dat de asso ciatie van Suriname met de EEG begin volgend jaar, onmiddellijk nadat die van de Ned. Antillen haar beslag zal hebben gekregen, officieel aanhangig wordt ge maakt. Tot de andere zaken, welke dr. Ram baran tydens zjjn verblijf in Nederland behartigt, behoren de personeelsvoorzie ning men maakt in Suriname veel werk van de landbouwvoorlichting en ook de vestiging van een landbouwproef station. Nederland heeft jaren geleden mérites wil toetsen. het voornemen te kennen gegeven in Su riname een proefstation te vestigen ter vervanging van het vroegere instituut in Indonesië, maar die plannen liggen nog in een of andere lade. Dr. Rambaran hoopt, dat ze nu weer worden opgedol ven. Overigens is hij vol lof over het begrip dat hij bij zijn Nederlandse ambtgeno ten voor de Surinaamse belangen ont moet. Na het bezoek van de regerings delegatie, welke een verlenging van het 10-jarenplan bereikte, bestaat er geen financieringsprobleem meer en ook de technische uitvoering van de landaan winning baart door uitbesteding aan de heidemaatschappij en de Grontmy wei nig zorgen. Landhonger Het komt er dus vooral op aan het eco nomische klimaat voor de Surinaamse boeren te verbeteren. Er bestaat een ge weldige landhonger: 90% van de bezoe kers op het wekelijkse spreekuur van dr. Rambaran komt grond vragen. Dat is begrijpelijk wanneer men weet, dat de Hindostanen, die 80% van de agrariërs uitmaken, de snelst groeiende bevol kingsgroep in Suriname vormen. De 18.000 boerengezinnen vertegenwoordi gen de helft van de Surinaamse bevol king. Er bestaat dus een tendens tot een vergroting van de gezinsbedrijven, tot zelfs 20 ha toe, opdat een knecht en een tractor rendabel zullen worden. Behalve aan de kust hoopt men ook in het bin nenland, met name door het Brokopon- doplan .meer land in cultuur te brengen. Daar is de ontginning goedkoper. Vier honderd hectaren zijn bij wijze van proef voor boomcultures, als koffie, cacao, ko kos en citrus, bestemd. Voorts overweegt de stichting machinale landbouw, een particuliere door Nederlandse banken gefinancierde onderneming, het polder gebied bij Wageningen nogmaals met 4000 ha uit te breiden, waarmee 12 mil joen Surinaamse guldens gemoeid zijn. De verwezenlijking van dat project wacht op een persoonlijk bezoek van mi nister Zijlstra, die de investering op z(jn TOTALE VERBOUWING VAN DE MINAS GERAIS Kosten 18 miljoen dollar (Speciale berichtgeving) Een schip dat een vertrouwd beeld in het Botlekgebied was geworden, heeft gisteren zijn ligplaats waar het drie jaar heeft gelegen, verlaten. Het is het Bra ziliaanse vüegdekschip Mi nas Gerais, dat een volledige verbouwing heeft onder gaan bij Verolmes Verenigde Scheeps werven op Rozenburg. Het schip was al in de Rotterdamse haven voor de Botlekdam, die toegang gaf tot de werf. Daar was in een mini mum van tijd een uitgebreide technische staf uit de grond gestampt met eigen kantoren en tekenzalen - voor de ver bouwing moesten 15.000 tekeningen wor den gemaakt - om het miljoenenproject uit te voeren. De Minas Gerais was een Amerikaans vliegdekschip, een zuster schip van de Karei Doorman. Bij Ve- rolme is er een geheel nieuw schip van gebouwd, met een huisvesting voor 1450 opvarenden. Het is geschikt gemaakt voor de moderne oorlogvoering. Het schip wordt uitgerust met tien vliegtui gen en zes helikopters. Gisteren is een serie proeftochten be gonnen, die vier weken zullen duren. Personeel van het vliegdekschip wordt getraind op de Marinevliegbasis Valken burg. Een Engels squadron zal bij de proeven op de Noordzee assisteren. Eind november zal de Minas Gerais in Rio de Janeiro moeten zijn. De verbouwing en vernieuwing van de uitrusting kostte 18 miljoen dollar. KLEURENFOTO'S vergroot formaat Govaoolor kleurenfoto's 9x9 cm, 9x13 cm. vroeger 1.8or Jz&o nü 85 ©L 90 ct. Gevacolor rolfilms 4 x 6,5 cm. 6 x 6 en 6 x 9 cm. xötëo 2.80 2 95 Gevacolor kloinbeeldfilms 20 opnamen 36 opnamen 3.60 6.60 Ontwikkelen 1.80 duizendmaal mooier! Het verbod van kernproeven 3 of 20 inspecties Op de drie-mogendhedenconferentie in Genève over een verbod van kem proeven heeft de Sovjet-Unie gisteren een jaarlijks quotum van drie inspecties ter plaatse naar niet-geïdentificeerde voorvallen in elk der drie grote kern landen, de Verenigde Staten, Engeland en de Sovjet-Unie, voorgesteld aldus werd uit conferentiekringen vernomen. Men wees erop, dat dit quotum be langrijk minder is dan het Amerikaanse voorstel om alleen al voor de Sovjet- Unie een quotum van twintig inspecties ter plaatse per jaar vast te stellene. De Britse gedelegeerde, sir Michael Wright, zei na afloop van de vergadering dat het Russische voorstel voor het Wes ten onaanvaardbaar was, al hoopte hij dat men via de weg van onderhandelin gen tot overeenstemming zou kunnen komen. De Amerikaanse delegatie diende een voorstel in over de mogelijkheid van andere landen dan de V.S., Engeland en de Sovjet-Unie. Hoewel in dit voorstel geen landen bij naam worden genoemd, zou het als het wordt aangenomen, de mogelijkheid openen van toetreding van elk land, welks deelneming aan het ver drag noodzakelijk is voor een behoor lijk functioneren van een internationaal controlestelsel. Hiertoe zou dus ook com munistisch China behoren. Tsarapkin verklaarde later dat het Russische voorstel voor drie inspecties ter plaatse betrekking heeft op aard schokken van onverschillig welke groot te. Het Amerikaanse voorstel voor 20 in specties betreft slechts seismische schok ken boven een orde van grootte van 4,75. Zoals bekend kunnen de inspecties ter plaatse worden verricht op verzoek van een van beide betrokken partijen, terwijl het vetorecht hierop niet van toepassing zal zijn. Tsarapkin verwierp het Amerikaanse voorstel dat hij „onrealistisch" noemde. Het aantal moet klein zijn en niet alleen op technische maar ook op politieke overwegingen gebaseerd zyn, aldus de Rus. „Een groots werk" (Van onze Weense correspondent) Salzburg viert niet alleen het 40- jarig jubileum van zijn festival, maar tevens de opening van de nieuwe festivalschouwburg, die zo precies op tijd is klaargekomen, dat het 40ste festival in dit nieuwe ge bouw kon worden geopend. Hier mee bezit deze stad haar vierde theater, wat in Oostenrijk en in Salzburg zelf aanleiding tot veel kritiek heeft gevonden, vooral ook omdat dit gebouw 210 miljoen schilling, dat is meer dan 30 mil joen gulden heeft gekost. Tijdens de openingsplechtigheid in de grote zaal van deze schouwburg werd het woord gevoerd door de minister van Economische Zaken en van O. K. en W„ door de gouverneur van de provincie Salzburg en tenslotte door bondspresi dent Scharf. De vier sprekers ontwikkelden dezelfde gedachte n.l., dat „een groots werk is geslaagd", maar tevens gingen zij nader in op de uitgebrachte kritiek. Het open hartigst deed dit dr. Bock, minister van Economische Zaken, die zich eerlijk afvroeg, of Oostenrijk niet te veel geld voor kunst en monumentenzorg uitgeeft In zijn antwoord op deze vraag zeide -hij, dat het huidige Oostenrijk door zijn groots verleden staat of valt met de ver vulling van zijn culturele zending. Wanneer dit land zelfs na het verval van de monarchie 40 jaar geleden de kracht en het idealisme had gevonden om juist in Salzburg het festivalproject te realiseren, dan is het Oostenrijk van vandaag nog meer daartoe in staat en daartoe verplicht door de onloochenbare welvaart waarin het land zich bevindt, aldus de minister van O. K. en W., dr. Drimmel. Vólgens deze spreker is kunst in Oostenrijk een publiek belang, waar voor de openbare mening zich meer interesseert dan voor politieke vraag stukken, zoals ook uit discussies rond om deze fcstivalschouwburg is ge bleken. De oorspronkelijke festivalgedachte van Hofmannsthal, Toscanini en Richard Strauss, heeft in deze nieuwe schouw burg haar afsluiting gevonden, vooral echter in de grote zaal, die edel is van vorm en toch modem in de beste zin van het woord. Met grote waardering werd in de redevoeringen gesproken over prof. Clemens Holzmeister, de meest bekende architect van Oostenrijk, die ook voor deze schouwburg de ontwerpen heeft geleverd. Ofschoon er terecht kritiek wordt uit geoefend op de foyers en salons, die veel te klem zijn, maakt de grote zaal toch geen gedrongen indruk. Bovendien is bij deze openingsplechtigheid gebleken, dat de akoestiek niet alleen uitstekend, maar zelfs superieur is. Onder leiding n.l. van de dirigent Herbert von Karajan zong het koor van de Weense opera, begeleid door 't Weens Filharmonisch Orkest het Gloria van Mozart. Met onvergelijkelijke zuiverheid en kracht resoneerde de volle klank en orkest en nog duidelijker bleek dit uit de sologedeelten, die o.a. door de negerzangeres Leontyne Price werden gezongen. Het fijnste pianissimo was tot in de verste hoeken van de grote zaal te horen. Salzburg is een Festivalgebouw rijker geworden waarop niet alleen deze stad, maar ook geheel Oostenrijk trots kan zijn en waarvan nu veel meer festival bezoekers uit het buitenland zullen kunnen profiteren, daar de zaal 2100 zitplaatsen telt. Als première is hier gisteravond de opera „Der Rosenkava- lier" van Richard Strauss opgevoerd, waarvoor wij naar elders verwijzen. Volkstelling mede bedoeld als toetsing bevolkingsregisters „Het zou aanbeveling hebben verdiend, in de toelichting op de volkstellingformu lieren uitdrukkelijk te vermelden, dat de gegevens mede zouden worden gebruikt voor de bevolkingsregisters van de ge meenten. Iedereen had zich dan kunnen realiseren, dat de volkstelling mede de toetsing van de bevolkingsregisters ten doel had," aldus heeft de minister van Economische Zaken, de heer De Pous, mede namens de heer Toxopeus, minis ter van Binnenlandse Zaken, geantwoord op schriftelijke vragen van de heer Scheps (PvdA), inzake het gebruik door gemeenten van door de volkstelling ver kregen gegevens. Uit het achterwege blijven van deze vermelding kan echter niet worden afge leid, dat de gemeenten, die de toetsing van bevolkingsregisters aan de volkstel- lingsgegevens uitvoeren, verkeerd zouden handelen. De bij de volkstelling verkregen gege vens kunnen worden onderscheiden in gegevens, die óók in het bevolkings register voorkomen o.a. gegevens omtrent naam en adres en gegevens, die niet in dat register voorkomen. De gegevens van de tweede groep worden slechts gebezigd voor statistische doel einden, zodat zy niet in individuele vorm bekend kunnen worden. Voor de eerste groep gegevens ligt dit anders. De instelling van het bevolkings register beoogt ten behoeve van de over heidsdienst in het algemeen omtrent de bevolking bepaalde individuele gegevens te verkrijgen. Deze gegevens kunnen dan ook aan overheidsdiensten, die deze voor hun taak behoeven, ter beschikking worden gesteld. Bescherm uw motor ah hij loopt en als hij stihtaat MET ESSO BENT U BETER UITI Incident bij circus Boltini te Amsterdam (Van onze Amsterdamse correspondent) Een jonge leeuw van het circus Boltini heeft gistermorgen in Amsterdam het 6-jarige jongetje Eddy van Velzen aangevallen en aan het hoofd verwond. Het circusterrein blijkt voor tientallen jongens een dankbare vakantie besteding te zijn. Gistermorgen had het stalpersoneel tot twee maal toe het terrein gezuiverd van nieuwsgierige knapen, die over de hekken waren geklommen om te spelen met de leeuwenwelpjes die hier vrij rondlopen. Na enige tijd bevond zich weer een groep jongens binnen de hekken. En kelen hunner werden weggejaagd van de kooiwagens, waarin de leeuwen en de beren huizen. Plotseling echter schoot de deur van deze wagen open en stoven drie jonge leeuwen van om streeks een jaar oud naar buiten. De kinderen vluchtten in paniek, en de stalknecht probeerde de overigens nog vr(J ongevaarlijke dieren naar de kooi terug te drijven. De 6-jarige Eddy van Velzen toonde zich allerminst bang voor de leeuwen. HU liep allervriendelykst op een ervan toe en streelde deze over de kop, maar het dier, dat dit als spel opvatte, „aaide" terug en krabde met zyn poot VOORZIENING BIJ U.L.O. IN ONDERWIJZERSTEKORT (Van onze parlementaire redacteur) Na een korte discussie heeft de Eerste Kamer gistermiddag met algemene stem men het wetsontwerp aangenomen, waardoor tot 1 januari 1964 maatregelen mogelijk worden om letterlijk niet be voegde onderwijzers bij het ulo aan te stellen, teneinde het hoofd te bieden aan het ernstige tekort aan onderwijskrach ten. Minister Cals sprak de hoop uit. dat er volgende maand een bevredigende re geling voor de betaling van overuren tot stand zal komen, zodat hij dan waar schijnlijk geen volledig onbevoegde leer krachten hoeft toe te laten. Minder zeeschepen in aanbouw Per 1 juli 1960 waren, blijkens het Centraal Bureau voor de Statistiek 116 Nederlandse zeeschepen in aanbouw of op bestelling tegen 135 een jaar tevoren. Hiervan op Nederlandse werven 106 en in het buitenland 10 (v. j. resp. 114 en 21). Het aantal betrof 1 passagiersschip, 46 vrachtschepen van 500 brt. en gro ter, 53 vrachtschepen kleiner dan 500 brt. en 16 tankschepen. Per 1 Juli jl. wa ren in Nederland opgelegd 10 schepen tegen 41 een jaar tevoren. Van de 10 was er een Nederlands schip en 9 bui tenlanders. In juni zijn volgens het CBS in Nederland aangekomen 3378 zeesche pen tegen 3525 in mei jl. EERVOL ONTSLAG AAN SCHOUT BIJ-NACHT VLIEGER VAN OLM BIJ K.B. is met ingang van 16 augus tus 1960 aan schout-bij-nacht vlieger J. M. van Olm op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend terzake van langdurige dienst, onder dankbetuiging voor de vele goede en langdurige diensten door hem den lande bewezen. De in aanbouw zijnde verkeers- brug over de Merwede bij Gorin- chem met links het laatste brugdeel, dat gisteren werd geplaatst. over Eddy's gezicht. Het ldnd kreeg bloedende wonden aan Idn en achter hoofd en moest onmiddeliyk naar het Onze Lieve Vrouwe Ziekenhuis worden vervoerd. Later op de dag is het naar huis gebracht. De directie van het circus had gis teren wel een bijzonder drukke dag, want naast de consternatie met de leeuwen, moest men het opnemen tegen de politie en een groot aantal winke liers. Toen Amsterdam gisteren ont waakte bleken in de nachtelijke uren namelijk vele duizenden kleine ,,ar- tiestjes" te zijn geplakt op etalagerui ten in de drukste winkelstraten. Som mige winkeliers vonden er tien of meer op de ramen geplakt. Het regende klachten bij de politie en bij de circusdirectie. Het bleek dat die plakkerij aan een aantal jongelui was uitbesteed, dat opdracht had gekregen zich te beperken tot reclamezuilen en schuttingen. De directie van het circus heeft onmiddellijk een ploeg schoon makers gemobiliseerd, die opdracht kregen de duidelijk gemarkeerde route van de plakkers te volgen en de affi ches te verwijderen. Het tonen van deze goede wil deed de politie afzien van het opmaken van proces-verbaal. Russische nota's over ontwapening Premier Kroesjtsjef zegt in een bood schap aan president De Gaulle, dat sedert zyn bezoek aan Frankrijk het Franse standpunt ten aanzien van de ontwapening aanzienlijk is veranderd. Kroesjtsjef zegt dat alleen door een alge mene en totale ontwapening oorlog on mogelijk kan worden gemaakt. Kroesjtsjef heeft ook een nota over de ontwapening aan Amerika gezonden. Al eerder werden nota's over dit onderwerp aan Engeland en Canada gericht. De Russische nota's zijn een antwoord op de brieven, welke de westelijke deel nemers aan de Geneefse ontwapenings onderhandelingen aan de Sovjet-Unie hadden geschreven en waarin zy de Russen de schuld van het mislukken van die onderhandelingen gaven. Kroesjtsjef zegt wederom, dat het Westen de besprekingen heeft gebruikt als dekmantel voor een bewapenings wedloop. Dit kon de Sovjet-Unie niet dulden. Het nieuwe Amerikaanse ontwape ningsplan is volgens Kroesjtsjef een nieuwe uitgave van een eerder plan. De Russische premier verwyt de Amerika nen, dat zy door middel van het voorge stelde controlestelsel spionage willen be- dryven. Het Amerikaanse plan bevat niets over de bases en de troepen in het buitenland. Fanfani vormt nieuwe regering Uitsluitend christen-democraten Fanfani, de leider van de linkervleugel van de Italiaanse christen-democraten, heeft gisteravond een lyst van ministers voor een nieuwe Italiaanse regering voorgelegd aan president Gronchi. De vorige week vrydag kreeg hy van president Gronchi de opdracht om een nieuwe regering te vormen nadat de re- gering-Tambroni was afgetreden. Gronchi is akkoord gegaan met deze minlsteriyst. Alle ministers zyn christen democraten. De belangrykste ministers zyn: premier Fanfani, vice-premier Pic- cioni. minister van buitenlandse zaken Segni, minister van binnenlandse zaken Scelba, minister van justitie Gonella, minister van financien Trabucchi, mi nister van defensie Adreotti, minister van openbare werken Zaccagnini, mi nister van landbouw Rumor en minister van arbeid Sullo. Twaalf van de 21 ministers uit het oude kabinet hebben zitting in de nieuwe regering. Tien van hen bezetten dezelf de post als onder Tambroni. De twee oud-premiers Mario Scelba en Giuseppe Pella, die resp. belast zyn met binnenlandse zaken en begrotingszaken, hebben deze functies ook verscheidene jaren bekleed onder wylen premier de Gasperi. Scelba's voorganger, Giuseppe Spataro, is minister van transport ge worden. Naar aanleiding van het politie optreden by de recente anti-fascistische betogingen hadden de communisten en de socialisten in het parlement felle kri tiek op zyn beleid laten horen. In het nieuwe kabinet zyn alle groe pen van de christen-democratische party vertegenwoordigd.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7