/ROXASECT (Chefarine 4 Mild weermaar 34 uitvallers op eerste dag Nijmeegse Vierdaagse INSECTEN-VERDELGER Mysterieuze krachten houden de strompelende studenten overeind Ie monteurs, 2e monteurs en huSpmonteurs Duitser Wehmeyer werd in twee sets uitgeschakeld door Hilbrants Henk Heijmans toch naar SHS Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 27 juli 1960 Derde blad no. 30109 Drukke taak voor Leidse Koksschool Sterk internationaal toernooi Hilversum Het internationale tennistoernooi, dat de HLTC tot en met zondag te Hilver sum hondt en dat gezien de sterke deel neming uit zowel binnen- als buiten land de aandacht van de tennisliefheb- ber volop verdient, heeft, begunstigd door het mooie weer. een goede start gehad. Reeds vrijwel de hele eerste ronde van het dames- en herenenkelspel kon worden afgewerkt, waarbij bleek dat verscheidene Nederlandse spelers en speelsters zich aan het sterke spel van hun tegenstanders optrokken. Zodanig zelfs, dat verrassingen niet uitbleven, zoals de overwinning van Coeberg op de Westduitser Schnitzler met 64, 86, de zege van de ver boven zijn normale vorm spelende Dominicus op de Indiër Uday Kumar <63, 64» en die van Hans Biesheuvel op de Zuid afrikaan Rigby: 64, 61. Bij de dames won Joyce Marinkelle van de Austra lische Gibson met 6—3, 63, maar de grootste voldoening beleefde ongetwijfeld aan haar overwinning Marian Moritz, die met 16 63, 61 revanche nam op de Zuidafrikaanse mej. L. Hutchings voor de op Wimbledon geleden neder laag. De belangrijkste uitslagen van de eer ste dag luiden: Heren-enkelspel: Blondel (Zwitser land) verslaat F. Sonneville (Ned.) 62, 63; G. Koenig (Z.-Afr.) versl. E. Knol (Ned.) 63, 61; Nette (Austr.) versl. Dietschi (Zwits.) 64, 6—2; P. Scholtz versl. H. van Dalsum (Ned.) 6—4, 6—3: Maris (Ned.) versl. Herok (Ned.) 62, 75; Butcher (Z.-Afr.) versl. Kuypers (Ned.) 1311, 62; Coeberg (Ned.) versl. Schnitzler (W-Dld.) 6—4 86: Do minicus (Ned.) versl. Uday Kumar (India) 63, 64; Biesheuvel (Ned. versl. Rigby (Z.-Afr.) 64, 6—1; Gaert- ner (Z.-Afr.) versl. Schneider (Ned.) i 911, 64, 64. De geplaatste spelers: de Engelsen Davies en Becker en de in i Amerika wonende statenloze speler Pe- i trovic waren voor de eerste ronde vrij gesteld. Dames-enkelspel: mej. Schepens versl. mej. Ferir 2—6, 6—3, 6—3; mej. F. Ma rinkelle versl. mej. Siemens 36, 60. 62; mej. Moritz versl. mej. Hutchings i (Z.-Afr.) 16, 63, 6—«1; mej. J. Marin- 1 kelle versl. mej. Gibson (Austr.) 6—3, 63; mej. Hunt (Z.-Afr.) versl. mej. Seven 64, 86. laat géén vlekken na radicaal en tnel frisse geur ■"-•U! IN 01 VOORDELIGE, ORANJE SPUITBUS (Van onze speciale verslaggever) Op de eerste dag van de Internationale Vierdaagse van de KNBvLO, langs de boomgaarden en de korenvelden van de Betuwe, hadden de wandelaars het weer beslist niet tégen. Een enkel koel briesje bewees goede diensten, zodat de wandelaars niet behoefden toe te geven aan een gevoel van loomheid, maar overigens was het vrijwel bladstil. Er waren wel eens dreigende wolkengevaarten en de zon scheen elders bezigheden, die geen uitstel konden velen, te hebben, maar dat deed aan de goede wandelstemming geen afbreuk. Handige simulanten We hebben in hinderlaag gelegen op plaatsen in de buurt van Eist, om de wandelaars op heterdaad te betrappen. We verdachten hen er sterk van, dat ze zich monter en lustig gedroegen daar waar de massa langs het parkoers wan delstijl en wandelvreugde stond te con troleren, maar dat ze versomberden of tot lusteloosheid vervielen op plaatsen, waar de belangstelling langs de kant be perkt bleef tot een eenzame fruitteler of wat toevallige dreumesen. De verden king berustte echter op geen enkele grond. Ook waar ze zich onbespied mochten wanen, zongen de marcherende soldaten, boeren, burgers en buitenlui van beiderlei kunne het hoogste lied en dat sterkte ons in onze al niet meer wan kelende overtuiging, dat de Vierdaagse ook nu weer voor de 44ste keer de blijmoedigheid in pacht heeft. Natuurlijk zijn er uitzonderingen. Er waren 34 eigenaars van moede geplaag de voeten, die zich hadden overschat, die meenden, dat ze ongetraind, opgeno men in de lange zingende file, het eind punt in Nijmegen wel vier keer zouden halen. Deze optimisten zijn thans droe ve pessimisten. We zullen deze week niets meer van hen horen. „Al op de bla-ha-ren, al op de bla-ha- ren" is een veelgezongen, uitdagend lied en we zagen al menigeen die met dit lied hun eigen voetenzeer trachtte weg te zingen. De afgelopen nacht zal wel bepalend geweest zijn voor hun verder bestaan als Vierdaagseganger. We vrezen, dat de woensdagmorgen, wanneer het nog kil en groen en nevelachtig is, funest wordt voor hun laatste restjes moed. Er zullen wel meer dan 34 wegblijvers zijn, taxe ren we op grond van ervaringen van reeksen Vierdaagsen. Rustige dag Intussen was het voor de blarenprik- kers en masseurs een gemakkelijke dag. De wandelaars stonden waarlijk niet in de rij voor de tenten, waar de specialis ten knedend en prikkend en zalvend r .-.treden. En zo bleef er tijd voor de des kundigen bijzondere aandacht voor de weinigen, die kwamen aanstrompelen, te reserveren. Een opvallend knappe mas seuse begeleidde zelfs strompelende wan delaars een eindweegs om hun bewegin gen op het parkoers te controleren en Snelwandelaar Hjalmar Roedas. de Noor met zyn wat verschoten blauwe trainings pak is langzamerhand een bekende (f figuur geworden in Nijmegen. Dat is hij eigenlijk al sinds 1957, toen hij zich versliep en twee uur nadat hij had moeten starten aan de startcontrole kwam. Hij mocht nog starten, mits hij maar op zijn oor spronkelijke tijd binnen kwam. In een bijzonder hoog tempo legde Hjalmar toen zijn 55 km af, en sindsdien is hij, evenals zijn drie vrienden uit Oslo, een ware snel wandelaar geworden. Opzettelijk vertrekt Hjalmar zo laat mogelijk uit Nijmegen om dan in een voor de Vierdaagse wel wat ongewone styl niet snel wandelend, maar werkelijk als snelwandelaar de 55 km af te leggen. Geen wonder dus dat hij, hoewel in de achterhoe de van het Vierdaagselegioen ge start, gistermiddag toch als een van de eersten in Nijmegen terug kwam. min of meer om geestelijke bijstand te verlenen. Dit had merkwaardige gevolgen. Hoe treffend de intuïtie van jonge lopers daar in het gezellige Oosterhout. Hoe ze achter de charmante mogelijkheden waren gekomen van die verzorgings tent daar, moeten we rnaar niet te diep onderzoeken, maar er kivamen plotse ling ergens vandaan twintigjarigen met en zonder ringbaard met afgrijse lijk lijkende voetgebreken de tent in. Na een liefderijke behandeling deed de massause hen uitgeleide geannd en met roerende tederheid en na een hartelijk afscheid gaf de masseuse de jongelui over aan de gevaren van het parkoers. We hebben het met eigen ogen gezien, dat buiten gezichtsafstand van de lieve verzorgster de wandelaars kwiek en wel ter been in de ogen een glans van verrukking hun weg vervolgden. De simulanten Geen uitstalling Op de Waalbrug, waar anders uitge lezen schoonheden zonnebaden konden nemen langs de lange, lange stoet, ont brak ditmaal deze uitstalling bij gebrek aan zon. Het was er nu huiselijk en knus en het applaus jegens degenen die wel dra de eerste dag van de vier er op had den zitten, was er niet minder hartelijk om. En de aandacht van de passerende chauffeur werd nu niet met de vei ligheid in gevaar brengende gevolgen afgeleid. De conditie van de dikke elfduizend wandelaars op het laatste traject gaf aanleiding tot gissingen. Een meneer in een bloemetjeshemd liep al kennelijk op eieren. De „Vereeniging" zal hij wel ha len, maar we zullen woensdag deze wan delheer inclusief bloemetjeshemd wel missen. Twee meisjes uit Amstelveen zijn eenvoudig op de gok het parkoers op gewandeld. Ongetraind. Met een elektrisch masseurapparaat hopen zij hun onwillige spiertjes tot de orde te roepen. Och, het zijn charmante en lie ve meiskes. maar één van haar arriveer de al tamelijk geteisterd aan het afmel dingsbureau. Ze doen dit om een wed denschap te winnen. Majoor Breunese heeft er nog niet van vernomen, maar als hij het hoort, zal hij een hartgrondig „foei" niet kunnen bedwingen Onder grote belangstelling en voor ons landje zeer behoorlijke weersomstandigheden trekken de tippelaars door Eist. model-groep. Er is steeds een lange „tros" achter de Israëli. Studentikoze krachten De toestand van de studenten (Utrecht en Leiden) lijkt op zo'n eerste dag vaak zorgwekkend. De een loopt op zijn hie len en de ander op zones van zijn voe ten waarvan hij het bestaan nimmer had vermoed. Maar mysterieuze studen tikoze krachten werken in de loop van de volgende wandeldagen ten voordele van Leidenaars en Utrechters en het is verbazingwekkend op de vierde dag waar te nemen, hoe de strompelaars van de eerste dag fris en monter achter hun in pontificalia gehulde senatoren Nij megen binnen schrijden. Men kan dan wel eens het militaire element te zwaar beoordelen, zo langs het parkoers is de vermenging van bur gers en militairen stellig acceptabel. Er zijn er wat minder van dit jaar, onge veer duizend, maar ze verslinden bij elkaar enorme hoeveelheden voedsel: zesduizend kilo rundvlees, dertigduizend kilo aardappelen, drieduizend blikken appelmoes, zestigduizend eieren, zesdui zend kilo brood, om niet te spreken van ettelijke hoeveelheden rookworst, toma ten, sinaasappelen, bananen en diep vriesgroenten. De Koksschool uit Leiden is ingeschakeld om deze militaire hon ger te helpen stillen; in drie manschap- penkeukens voeren deze mannen met de lange messen een continubedrijf uit. Een ploeg van vijftig man pakt onverdroten Iunchpaketten in. Overvol parkoers Overigens op deze eerste dag van de Vierdaagse van Nijmegen, waarvoor deze 11.598 wandelaars zijn gestart, is het weer duidelijk geblekenop veie plaatsen is het parkoers overvol. Gezien de om standigheid. dat de groepen steeds weer enkele meters achter de voorgaande de- tachementen lopen is het onmogelijk i snel een groep te passeren. Dat duurt I Advertentie BARKER'S Automobielbedrijf Sassenheim Leiden Agent Citroën, Panhard, vraagt v. direct Aanmelden dagelijks HOOFDSTR. 133, SASSENHEIM Tel. 02532—7427 vaak kilometers. En het Nederlandse ge voel voor verkeer in aanmerking geno men meer dan eens zagen we tege lijkertijd rechts en links een groep ver woede inhalingspogingen doen- kunnen dan „verstopte" parkoersen niet uitblijven. En ging het dan maar om een enkel, incidenteel geval, dan was het nog zo erg niet. Neen, ditmaal duurden die moeilijkheden herhaaldelijk vele ki lometers. Natuurlijk is het nog te vroeg om een conclusie te trekken ten aanzien wat de oorzaak dat er dit jaar zo'n kleine dui zend militairen en 237 burgers minder hebben ingeschreven dan vorig jaar. Dat kan niet alleen liggen aan La Courtine daar werden overigens vorig jaar ook oefeningen gehouden en de manoeu vres in Duitsland. Zoals gezegd, de tijd zal moeten leren, maar het lijkt ons heel niet vreemd als die overvolle parkoersen een factor van belang zijn. Vanmorgen Onder goede weersomstandigheden zijn vanmorgen in Nijmegen en Apel doorn de vierdaagsetippelaars weer erop uitgetrokken. In Nijmegen hadden zich bij de 34 uitvallers van gisteren echter 7; „wegblijvers" gevoegd, zodat men „slechts" met 11.453 wandelaars op stap ging. In Apeldoorn waren er geen weg blijvers en daar brachten 1072 wande laars de eerste kilometers zingend door. Tennistoernooi Leidse Hout Noordmun benut kansen beter dan Ripassa Hobbystijl De Zwitsers hobbelen nog steeds in een stijl, die volgens de doorgewinterde militaire marcheerders kenmerkend is voor amateurs-in-uniform. Maar ze ha len het toch maar steeds en er komen steeds meer Zwitsers naar onze lage lan den en ze worden steeds enthousiaster. Ze hebben eigen journalisten en foto grafen bij zich en in de Zwitserse bladen verschijnen steeds geestdriftige artike len en die lokken weer andere geestdrif tige Helveten. Zolang er Zwitsers mee lopen in de Vierdaagse, hoeft er eigen lijk niets meer te worden gedaan aan de Zwitsers-Nederlandse vriendschap. Want j aan die behoefte wordt in Nijmegen en I omstreken in deze week royaal voorzien., Ze gaan op in de grote wandelgemeen- schap; al zingen ze onbegrijpelijke lie deren. Niemand heeft hen ooit horen jodelen, dat schijnt niet te passen bij een wandelfeest zonder bergen. Aan hun j conditie mankeert overigens niets; de Zwitsers kennen nauwelijks uitvallers. De Israëli hebben nog nooit een uit valler gehad. Hun wandelen een ge mengd wandelkoor zouden we deze groep kunnen noemen is een verrukking voor het oog en we kunnen ons voorstel len, dat het prettig lopen is achter deze I Gistermiddag heeft de Duitse speler Wehmeyer, die bij zijn eerste optreden zoveel forure maakte door Van Dongen in twee sets aan de kant te zetten, zelf een kansloze nederlaag te slikken ge kregen. De executeur was Hilbrants. Diens rustige sterke drives ontlokten de Duitser al direct in de eerste spel len vele missers. Inplaats van het over een andere boeg te gooien, ging Weh meyer nog meer forceren en dat leidde binnen koud 3 kioartier tot een 6—1, 6—2 zege voor Hilbrants. Veel harder hebben H. Ubbink en J. Noordman moeten vechten om hun resp. tegenstanders Janssen en Ripassa er onder te houden. Ubbink leek ver van winst af want Janssen greep met 7—5 de eerste set en had in de tweede set door lopend het initiatief, zij het dat Ubbink langzaam ingeschoten raakte en Jaas- sens harde drives meer en meer wist te retourneeren. Janssen kon de druk ech ter niet handhaven en toen H. Ubbink los kwam bleek hij inderdaad de iets betere speler. Dropshots vormden de in zet van zijn herstel. De vermoeide Jans sen kon die eenvoudig niet belopen, 57, 64, 63 voor Ubbink. Noordman had kennelijk op het Roomburg-toernooi de partijen van Ripassa goed bekeken. Hij vond het zwakke punt van de Leidse Hout-speler de backhand op zachte en liefst hoge ballen meteen. Hij won mede door het slim uitbuiten van die zwakke plek bij Ripassa niet alle bal len op die linkerhand, maar met een onderbreking naar de forehand de eerste set onbedreigd met 63. In de tweede set stuitte hij evenwel op de vechtlust, de wil om te winnen of om er althans een gevecht van te maken, van L. Ripassa. Lobs, prima lobs zond deze de lucht in, wanneer hij ook maar even in gevaar kwam. En op die lobs had Noordman niet steeds een afdoend ant- wooord klaar. Tenslotte won hij door zijn beter inzicht en zijn beheerst be nutten van geboden kansen, 63, 86 voor Noordman. Koole was in de eerste set tegen Hofstede letterlijk nergens. Er kwamen wel enkele goede klappen van zijn racket maar die waren veel te wei nig in getal om er winst mee te kunnen boeken, 06. De tweede set lukten de slagen wat beter, getuige de score dit maal, 57. Dapper verweer In het damesenkelspel B verweerde mej. Wieriks zich dapper tegen de grotere vaart en het scherper plaatsen van mevr. van Berge-Henegouwen. Na een aantrekkelijke partij werd het 64, 6—2 voor mevr. v. Berge-Henegouwen. Een verrassende winst boekten in het herendubbelspel B Ripassa en Den Hol der tegen de gebroeders Oost. Na ver lies van de eerste set 26, kwam in de tweede set de Leidse Hout-combinatie op toeren. De in de eerste set verwaar loosde lob bracht de gebroeders Oost herhaaldelijk voor onoplosbare proble men, 26, 63, 63 voor Ripassa/Den Holder. Uitslagen: Herendubbel B: Den Holder/Ripassa —Oost/Oost 2—6, 6—3, 6—3. Herendubbel C: v. Zwieten/Hooger- vorstSchouten/Klasens 64, 63. Damesenkel B: C. v. Berge-Henegou wenM. Wieriks 64, 62; Uiterwijk Goekoop 64, 61. Damesenkel C: RomijnKengen 26, 68; JansenRodenhuis 60, 64; v. d. Berkde Jager 60, 63; Tieleman v. d. Stam 6—3, 6—2; Den Elzen— Kengen 6—1, 6—2. Gemengd dubbel B: Ubbink/Ubbink Westerhout/Noordman 64, 36, 64. Gemengd dubbel C: Laurens/Overdij- kinkv. d. Stam/v. d. Scheer 75, 61. Dames dubbel C: Otto/v. d. Berk Allaart/v. d. Stam 63, 64. Damesdubbel C: v. d. Vlugt/Wilms FloetKengen /Kengen 61, 26, 61. Damesdubbel B: Goekoop/v. Ulden Jansen/Uiterwijk 26, 86, 64. Herenenkel B: Whm. MeyerHilbrants 1—6, 2—6; Janssen—H. Ubbink 7—5, 46, 36; NoordmanRipassa 63, 86; B. MeyerOost 26, 64, 75; KooleHofstede, 06, 57; Olthuisv. Heuvelen, 64, 64. Advertentie BETER EN SNELLER Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I De 4 geneesmiddelen in één tablet ver enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen - elk op I zichzelf al beroemd is bovendien be- i reikt, dat de geneeskrachtige werking i sneller tot stand komt. Chefarine „4" helpt ook vaak dan, wanneer andere middelen falen en doet werkelijk wonderen! ,t Tegen pi|nen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox 20 tabl. 1180. Voordelige gezinsverpakking 100 labl. 13.50 NOC aanvaardde KNAU voordracht Het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comité heeft, overeenkom stig de voordracht van de KNAU, de volgende atleten voor uitzending van de Olympische Spelen 1960 te Rome aan gewezen. Dames: Joke Bijleveld (Celebes-Den Haag) verspringen; Gerda Kraan (Bata ven-Leiden» 800 meter; Ine ter Laak- Spijk (RKEAV-Enschede*) 800 meter; Nel Zwier (Olympia-Wieringerwaard» hoogspringen: Diny Hobers (GAC-Hil- versum) hoogspringen. Heren: Henk Visser (AAC-Amster- dam) verspringen; Frans Künen (Sprint-Breda) marathon; Cees Koch (Pro Patria-Rotterdam) discuswerpen en kogelstoten; Eef Kamerbeek <PSV- Eindhoven) tienkamp; Herman Timme (Kimbria-Maastricht) tienkamp. De KNAU overweegt eventueel nog met een aanvullende voordracht te komen. DUIVENSPORT „De Rijnklievers" hield haar 2e wed vlucht met jonge duiven vanaf Vilvoor den. Afstand 137 km. In concours 365 duiven. Gelost om 7 uur met windstil weer. Eerste duif 8.53.34 uur, snelheid van 1196 28 meter. Laatste of 73e prijs- winner 9.5.47 uur, 1088 53 meter per mi nuut. De eerste tien: A. Rooda 1 en 9, Chr. v. d. Pluym 2. A. Singeling 3. A. v. d. Luyt 4, H. en J. v. Alphen 5, W. de Haas 6, L. Klein 7, Reyerse Borst 8, gebr. Kok 10. De kampioenen Vitesse Oud: 1. A. v. d. Dop met 488,91 punten, 2. M. Jonge- leen 449,87 punten, 3. Chr. v. d. Pluym 441.17 punten. (Van een onzer verslaggevers) „Zet het maar gerust in de krant: ik ga pertinent niet naar 't Gooi en ook niet naar Scheveningen Hol land Sport. Ik blijf in LFC spelen". Zo ongeveer bepaalde Henk Heijmans zondagavond tegenover ons zeer nadrukkelijk zijn stand punt. Maar Henks woorden zijn geen daden gebleken. Want van onze Haagse corres pondent vernamen wij, dat hij nau welijks 24 uur later toch zijn handtekening heeft geplaatst onder een semi-profcontract met Scheve ningen Holland Sport. Wij waren werkelijk niet de enigen, die met verbazing kennis namen van deze plotseling zo ingrijpend gewyzigde houding van de nu voormalige aanvals leider van de Leidse kanaries. Namelijk ook tegenover het bestuur van deze amateurclub dat hem niet in de weg heeft willen staan by een over gang naar het betaalde voetbal had Henk nog zaterdagavond zeer positief verklaard, dat hij niet zou ingaan op een uitnodiging van 't Gooi om een proef- wedstrijd te spelen en voorts zou hij aan de Haagse semiprofclub laten weten, dat hij niet op het aanbod voor een contract zou ingaan. Toen Henk Heijmans echter naliet om SHS te verwittigen, kwam er maandag middag een bestuurslid naar Leiden om eens poolshoogte te nemen. De Hagenaar heeft uren moeten zoeken eer hij de blonde voetballer eindelijk te pakken kon krygen. Na een langdurig telefoon gesprek ontmoette hij Henk Heijmans 's avonds om elf uur in een cafe. Daar heeft men kennelijk lang en uitgebreid zitten bomen, want het was ver na mid dernacht eer Henk Heijmans zijn hand tekening plaatste en daarmee zijn - amateurstatus vaarwel zegde. En de Haagse profclub verzekerde zich indien de 28-jarige bouwvakarbeider in staat is snel te acclimatiseren in het profmilieu van een opvolger voor Theo Spierings, die naar Helmond terugkeerde. Gisteren hoorde het LFC-bestuur van Henk Heijmans' besluit via Schevenin gen Holland Sport, dat spoed achter de zaken zet nu het besluit eenmaal is ge vallen en reeds vandaag de transfersom van drieduizend gulden naar de Leidse ploeg zou overmaken. Als een zanggroep trekt het de tachement Israëlische militairen over het parkoers. —De gisteravond voor de zomercom petitie van de KNZB in de hoofdklasse heren gespeelde wedstrijd tusen HZPC en GZC is met 6-3 gewonnen door GZC. Door deze uitslag is De Robben kampioen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5