WIJKBEZORGERS Lagerhuis met talloze grieven ongaarne drie maanden op reces MacMillan in eigen machtigheid vergeleken met De Gaulle BOSCHk Met een enkel woord PRISMA gevraagd Agenda fa m •»- WOENSDAG 27 JULI 1960 Opvolging Selwyn Lloyd meest omstreden punt (Van onze Londense correspondent) Het zal niet vaak voorkomen, dat iemand bezwaar maakt tegen een vakantie van drie maanden! Dit gebeurde gisteravond even wel in het Lagerhuis door een aan tal leden van de achterbanken" zonder officiële regerings- of oppositiefunctie omdat zij zich diep bezorgd maken over de ernstige internationale toestand. Augustus is in deze eeuw de klassieke maand van de grootste gevaren en ook over andere onopgeloste problemen. Er heerste een stemming van revolte wat de beide grote partijen betreft, in gegeven echter door volkomen tegenge stelde motieven. Sommige Conserva tieven behoren tot de vroegere Suez- groep, die in 1956 hadden willen door zetten tegenover Nasser, bonden de kat de bel aan. Zy kunnen het slecht ver kroppen dat Engeland Katanga in de steek laat en zijn onthutst over een zekere anti-Belgische stemming zoals die zich hier en daar in Engeland doet gelden. Van de Socialistische banken werd aan de andere, kant de vrees uitgespro ken dat de regering inzake Rhodesie teveel het oor verleent aan de Euro pese kolonisten. Het meest verstoord is men echte over de op handen zijnde benoeming van Lord Home tot minister van Buiten landse Zaken als opvolger van Selwyn Lloyd, omdat hij zich voor het Lager huis buiten schot bevindt. Er schijnt geen twijfel meer aan te heersen dat MacMillan ondanks de on gunstige reactie op de al of niet bewust uitgelekte geruchten bij zijn besluit blijft. Home, hoewel een vlakke en vrij wel onbekende figuur hij is thans minister voor het Gemenebest en lei der van het Hogerhuis schijnt onder de veteranen de beste man te zijn waarover de Conservatieven beschik ken. Voor het eerst in lange tijd Het zal de eerste maal in meer dan 20 jaar zijn dat een lid behorende tot de erfelijken adel de belangrijke porte feuille van Buitenlandse Zaken krijgt. In vroeger tijd was het echter een tra- Advertentie BOUGIES f/ierma e/BstiC BINNENLAND Bij K.b. zyn wederom benoemd: tot buitengewoon hoogleraar voor het tijdvak van 1 september 1960 tot en met 31 aug. 1963 ln de afdeling der bouwkunde aan de Technische Hogeschool te Delft om on derwijs te geven in de architectuur (ont werpen) P. J. Elllng; voor het tijdvak van 1 september 1960 tot en met 31 aug. 1963 in de afdeling der werktuigbouw kunde aan de Technische Hogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de tur- binebouw: Ir. J. A. de Jong; voor het tijdvak van 1 september 1960 tot en met 31 augustus 1963 in de afdeling der bouw kunde aan de Technische Hogeschool te Delft, om onderwijs te geven ln de stede lijke bouwkunde; C. van Eesteren, hoofd van de afdeling stadsontwikkeling van de dienst der publieke werken van de ge meente Amsterdam. De minister van Landbouw en Vis serij mr. V. G. M. Marijnen heeft gister ochtend ln het Instituut voor de Tropen ln Amsterdam het zesde Internationale kali congres geopend, dat tot 29 Juli in de hoofdstad wordt gehouden. Het ls ge wijd aan het onderwerp „De rol van het kalium ln het dierlijk organisme", een ve terinair onderwerp waarvoor ook in Ne derlandse landbouwkrlngen veel belang stelling blijkt te bestaan. BUITENLAND De activiteit van de Etna ls dinsdag §roter geworden. Thans worden gemiddeld tot 6 explosies per uur geregistreerd, gepaard met het uitstoten van hete steen- en zandregens. Volgens een mededeling van het be stuur van de Deutsche Sozialdemokra- tlsche Partei bedroeg het aantal leden van de S.P.D. op 15 mei J.l. 651.424, tegen 623.816 ln 1958. Op het Deense eiland Fanoe, bij Es- bjerg, ls een sportvllegtulg neergestort. De drie passagiers zijn omgekomen, de piloot, die uit het vliegtuig werd geslingerd, ls zwaar gewond. Koning Bhoemlbol AdoeyadeJ en ko ningin Siriklt van Thailand zyn gister morgen voor een staatsbezoek van een week aan West-Dultsland, ln Bonn aange komen. Op het feesteiyk en versierde sta tion werden de hoge gasten verwelkomd door bondspresident Lübke en kanselier Adenauer, óok de overige leden van het Westduitse kabinet waren ter begroeting aanwezig. Het Franse militaire hoofdkwartier ln Algiers heeft bekendgemaakt, dat maandag bij een treffen tussen Franse valschermtroepen en opstandelingen ln het district Mldden-Oran, 51 opstandelin gen zyn gedood, terwyi er 17 zyn gevan gen genomen. Voorts ls een hoeveelheid vspens en munitie buitgemaakt. ditie om deze minister in het Hoger huis te doen zetelen. Zoals men weet mag een „peer" ook niet als hy lid is van de regering in het Lagerhuis ko men, behalve dan als toeschouwer op de neutrale tribune. Het belangrijkste argument van Mac Millan zal ongetwijfeld zijn dat de mi nister van Buitenlandse Zaken de meest overbelaste regeringsfunctionaris is omdat hij gebukt gaat onder de ver plichting om vrijwel dagelijks in het Lagerhuis over duizend en een onder werpen aan de tand te worden gevoeld. Indien de minister in het Hogerhuis zit kan een tweede man in het Lager huis de vragen voor hem beantwoorden, het Lagerhuis voelt echter weinig voor een dergelijke surrogaat-minister. Er is geen parlement ter wereld waar het dagelijkse vragenuurtje zozeer de kern vormt van de controle van de volks vertegenwoordiging over de uitvoeren de macht als in Engeland. Het is En- gelands veiligheidsklep van de demo cratie. Gepasseerd Het Lagerhuis voelt zich beledigd of althans gepasseerd dat iemand „uit 'n andere plaats" het Hogerhuis wordt by traditie nooit en te nimmer by na me in het Lagerhuis genoemd zulk een belangrijke functie te bekleden krijgt. Het zou de bevestiging zyn van een bestaande toestand namelijk dat de laatste Jaren, beheerst als zy waren door de gedachten der topconferenties, de premiers en president der grote mo gendheden de hoofdrol zyn gaan spelen in de buitenlandse politiek en de mi nisters van Buitenlandse Zaken, naar het woord van Kroesjtsjef, niet veel meer zyn dan „hun loopjongens". Indien Home inderdaad benoemd wordt zal dit donderdag een van de felste debatten uitlokken welke het La gerhuis in tyden heeft gekend. Niet al leen de Labour en de Liberale opposi ties maar ook vele Conservatieven zul len door de benoeming geschokt zyn. Men beschuldigt MacMillan er nu al vast van dat de benoeming een bewys is van zyn verachting voor het gekozen deel van het parlement. Ook de onver- antwoordeUjk lange vakantie temidden van een gevaarlyke internationale cri sis met de Russen voortdurend op de loer zou daarvan getuigen. Een lange lijst De algemene ontevredenheid gewekt door een combinatie van al deze din gen, de theoretische onzekerheid op 't ogenblik over wie de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken zal worden, de praktische zekerheid dat hy tot het Hogerhuis zal behoren, de welwillende houding van de Britse regering tegen over Loemoemba, de netelige kwestie van het gebruik van de medezeg genschap over de Amerikaanse lucht- bases in Engeland, de mogelyke her vatting van de bomproeven, de export- crisis en bovenalles de afwezigheid van een duidelijke lyn in de Britse buiten landse politiek, de mislukking van de topconferentie sommige conservatie ven beschuldigen de regering ervan dat zij door besluitenloosheid volkomen ver lamd is ontlaadde zich gisteravond tegen MacMillan die zelfs met De Gaulle werd vergeleken wegens zyn ei- genmachtigde houding tegenover het parlement. Het werd beschouwd als 'n symptoom van het slop waarin de par lementaire democratie ook in Enge land is komen te verkeren. In nood onderbreking De klacht over het lange zomerreces is echter schromelyk overdreven. But ler, de leider van het Lagerhuis de man die de parlementaire werkzaam heden regelt, niet te verwarren met de speaker, de bepruikte en in toga ge stoken voorzitter zeide dat iedereen een vakantie nodig heeft. Nadat de protesterenden enkele uren lang hun stoom hadden afgeblazen werd het reces dat tot 25 oktober zal duren goedgekeurd. Vroeger was het alleen de oppositie die elk jaar enig gerucht maakte over de gebruikelijke lange on derbreking van de parlementaire werkzaamheden, maar iedereen weet dat in een noodsituatie het parlement ogenblikkelyk kan worden teruggeroe pen. Butler gaf de verzekering dat dit zonodig zal gebeuren met name indien de gebeurtenissen in Afrika een nieuwe ernstige wending nemen. Student op vrije voeten (Speciale berichtgeving) De 26-jarige student, die in de nacht van 1 op 2 juli in de Kruitlaan in Gro ningen de 29-jarige schilder G. K. Hoekstra, met een zakmes neerstak en sindsdien in voorlopige hechtenis ver bleef, is door het Hof voorlopig op vrije voeten gesteld. Mogelykerwys is een argument voor het Hof om deze hechtenis te schorsen geweest het feit, dat naderhand bij een onderzoek duidelyk werd, dat de student, die zoals men weet door de schilder be dreigd werd met een stuk hout, gehan deld heeft uit noodweer of noodweer exces. Immers hij werd op zyn beurt met een geopend mes bedreigd door een chauffeur. Te zijner tyd, waneer de zaak in be handeling komt, zal de student zich moeten verantwoorden voor hetzy dood slag, hetzy veroorzaken van de dood door toebrengen van zwaar lichamelyk letsel, maar het is nu dus niet onmo- geiyk, dat zyn kansen zeer gunstig staan doordat hij zich kan beroepen op nood weer of noodweer-exces. Restaurant Wielzicht bij Leeuwarden verbrand Een korte hevige brand heeft gister avond het badpaviljoen restaurant „Wielzicht" aan de Grote Wielen by Leeuwarden in de as gelegd. Het vuur ontstond omstreeks half- acht in een schuurtje achter het pavil joen. Het houten gebouw met rieten dak stond in een oogwenk in lichterlaaie en brandde tot de grond toe af. De inven taris ging eveneens bijna geheel ver loren. De beheerder van het gebouw was bii het uitbreken van de brand niet aanwe zig. Zyn echtgenote, een kelner en en kele gasten, onder wie drie Duitsers, werden door het vuur verrast en moes ten in alleryl de vlucht nemen. De brandweer uit Bérgum bestreed het vuur en kon verhinderen, dat de vlam men oversloegen naar het belendende paviljoen „De Grote Wielen". De oorzaak van de brand is onbekend, evenals de grootte van de aangerichte schade In Denemarken ligt vlot gereed In Gedser in Denemarken, waar I zondag en maandag twee Tsjechi- I sche gezinnen van een Oostduitse I veerboot overboord zyn gespron- l gen, ligt nu een houten vlot gereed I voor eventuele nieuwe vluchtelin- gen. Het is gemaakt door de vis- sers en de havenloods, die de Tsje- chen uit het water gered hebben. 1 Oost-duitser pleegde inbraken aan lopende band (Speciale berichtgeving) Een 29-jarige in Aken woonachtige Oostduitser, die in de nacht van donder dag op vrydag jl. in Kerkrade gearres teerd werd toen hij daar in die nacht al aan zyn derde inbraak toe was, blykt in de afgelopen maanden Zuid-Limburg als operatie-terrein te hebben gebruikt voor een reeks inbraken aan de lopende band. Dankzy een nauwe samenwerking tus sen de politiekorpsen van Kerkrade, Sit- tard en Geleen konden gistermiddag, toen hy ter beschikking van de officier van Justitie in Maastricht werd gesteld, reeds elf door hem gepleegde inbraken worden achterhaald en wel vier in Kerk rade, drie in Sittard en vier in Geleen. De man heeft in Duitsland reeds 15 ver oordelingen achter de rug en bekende de elf inbraken te hebben gepleegd. Hy nam overal mee wat van zyn ga ding was: van etenswaren en draagbare radio's tot f.2000 aan horloges toe. De politie in Sittard verdenkt hem van nog 8 andere daar te plaatse gepleegde inbra ken en zet daarom haar onderzoek voort evenals de politie in Kerkrade, waar ook nog verschillende in de laatste tyd ge pleegde inbraken onopgehelderd zijn ge bleven. Bloedtransfusie-eenheid vertrekt vanavond De bloedtransfusie-eenheid van het Ned. Roode Kruis zal vanavond met een toestel van de Sabena van Brussel naar Kongo vertrekken. Het team zal gaan werken in het bloedtransfusie-centrum in Leopoldstad. Het Belgische medisch personeel heeft dit centrum verlaten. Er is alleen nog lager Kongolees personeel. De outillage schijnt geheel in orde te zyn. Het team zal eigen materiaal, zoals test-sera mee nemen. Men zal er drie maanden blyven. De leider de heer Peetoom, die voor deze uitzending zyn promotie twee maanden heeft moeten uitstellen, hoopt dan vol doende Kongolees personeel opgeleid te hebben voor het praktische werk in het centrum. De regering zal de kosten van het team voor haar rekening nemen. Nieuwe Mau-Mau in Kenya Landbouwers moeien zich wapenen Christopher Soames, de Britse minis ter van oorlog, heeft gisteren verklaard dat het zenden van Britse versterkingen naar Kenya niets te maken heeft met moeilykheden in Kenya zelf. Daar be vindt zich namelyk een deel van Enge- lands strategische reserve, een troepen macht welke gereed staat om overal in te grypen en het is deze „brandweer"- kern, welke thans als voorzorgsmaat regel wordt versterkt, wegens de gebeur tenissen in Afrika. Tom Mboya, een van de Afrikaanse leiders in Kenya, die een driedaags be zoek in de Verenigde Staten aflegt en gisteren een ontmoeting heeft gehad met de presidentiële kandidaat Jack Kennedy, waarschuwde Engeland dat indien het nog meer troepen naar Kenya zendt, een zelfde situatie kan ontstaan als in Kongo. Een delegatie van Europese landbou wers uit Kenya, wier namen om veilig heidsredenen geheim moeten blyven, heeft gisteren tegenover MacLeod, de Britse minister van koloniën, onthuld dat een opnieuw de kop opstekende Mau-Mau-organisatie land van de blanken voor een prikje aan leden van de Kikoejoe-stam „verkoopt". De kopers wordt beloofd dat op Kenya's onafhankelykheidsdag het land van hen zal zyn. Huizen, auto's en an dere bezittingen van de blanken worden eveneens beloofd. De nieuwe Mau-Mau- beweging, welke GMK heet, overtreedt het verbod tot het laten afleggen van de geheime eden door de Kikoejoes. Ge loofd wordt dat de helft van de ander half miljoen volwassen Kikoejoes de eerste eed reeds heeft afgelegd. De spanning is zodanig gestegen dat de landbouwers in afgelegen streken gewe ren dragen en munitie-voorraden aan leggen zoals in de periode van de Mau- Mau-terreur. GMK probeert de Kikoe joes te intimideren, maar velen hunner verzetten zich er tegen en nemen tegen maatregelen, zich herinnerend dat des- tyds Mau-Mau met succes werd be streden. „Aanzicht" is geen briefkaart Relaties van vakantiegangers die ver rast worden met een „aanzicht", worden daarby de laatste tijd door de PTT minder aangenaam verrast door een vordering om strafport te betalen: de prentbriefkaart had als briefkaart ge frankeerd moeten worden en niet als drukwerk. De prentbriefkaart komt namelyk in die hogere tariefklasse wanneer de aan duiding „briefkaart" er in welke taal ook op gedrukt is. Wanneer deze aanduiding is doorgestreept, kan de kaart gewoon als drukwerk worden gefrankeerd. Va kantiegangers doen er dus goed aan door de woorden „carte postale", „post card" en dergelyke een flinke streep te zetten. Dit alles is een uitvloeisel van een be sluit, dat de Internationale Postunie in 1937 te Ottawa heeft genomen en dat in april van het vorig Jaar van kracht is geworden. De „Kunst" werd niet gediend Op de beeldbuis zagen wy een vleug je van het grootste gebeuren In Salz burg: de opening van het nieuwe Festspieihaus. Dirigent Herbert von Karajan heeft, naar bekend perfectionist als hij is een ..life" uitzending van de opera „Der Rosenkavalier" verboden. Daarom moest helaas slechts vol staan worden met enkele telerecor- ding/fragmenten. Al met al had men dat beter kunnen laten, want op deze wyze wordt schade gedaan aan werk en uitvoering. Van het superieure ni veau. waarvan onze Weense corres pondent gewaagt, konden wy slechts zeer ten dele een overigens nog pro blematische, indruk verkrygen. Salzburg, het Mozartcentrum, beschikt nu over een hypernmodern theater, dat, naast bewondering, ook hevige kritiek heeft opgeroepen. Aan de hand van korte en overwegend onduldelyke beel den werden wy er doorheen geleid, te onvoldoende e oh ter, om de impressie volwaardig te doen zyn. Jammer van ale kosten 200.000 gulden welke aan deze uitzending besteed werden. Nee: öf het een, öf het Ander, ln oasu, óf een volledige opera-weergave, of liever helemaal niets. Al-thans uit muzikaal oogpunt. Nu werd het doel voorby geschoten Interessant was natuurlyk de luister- ryke aankomst der talloze „prominen ten", die de opening kwamen bijwonen. Iedereen, die op wélk gebied ook, wat in de melk te brokken heeft, wilde van zelfsprekend aanwezig zijn. Maar om de televisiekijkers daarna met enkele sum miere opera-brokstukken in de kou te laten staan, was de Eurovisie, die in tussen gedaan heeft wat zij kón, eigen lijk onwaardig Zó wordt de „Kunst" waarachtig niet gediend! H. U kunt niet fspeculeren als het er om gaat een horloge te kopen. Volg uitsluitend het koop- advies van de vakman... uw eigen horloger! Dan zit u „safe als de bank"! het goede Anker-horloge Ned. antwoordnota aan Indonesië Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in antwoord op een vraag meegedeeld, dat de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger te Djakarta, mr. W. A. Frowein, vrijdag in een nota aan de Indone sische regering andermaal heeft gezegd, dat Nederland geen agres sieve bedoelingen jegens Indonesië heeft. De Nederlandse nota is het antwoord op de Indonesische nota van 3 Juni over de reis van de „Karei Doorman" naar Ned. Nieuw-Guinea en de versterking van de defensie van dat gebied. In het communiqué, dat op 27 april over de versterking van de defensie is uitgegeven, zegt de Nederlandse regering, dat zy met de formulering ervan de Indonesische verzekeringen over het gebruik van vreedzame middelen, niet heeft willen miskennen. Deze formulering werd in gegeven door Nederlands ongerustheid over de Indonesische verklaringen en maatregelen ten aanzien van Nieuw- Guinea, aldus de nota. De Nederlandse nota verwyst voorts naar de brief die Nederland aan de secretaris-generaal van de V.N., Ham- marskjöld, heeft doen overhandigen, waarin misvattingen over Nederlands bedoelingen werden rechtgezet. Indonesische nota aan China LEEDWEZEN BETUIGD In antwoord op een nota van de com- munistisoh-Ohinese regering over het doodschieten van twee Chinese vrouwen te Tjimahi heeft de Indonesische rege ring haar leedwezen over het gebeurde betuigd. Zij voert in de nota aan, dat het voorval deels is te wyten aan de houding der Chinezen te Tjimahi, daar een en ander niet had kunnen gebeuren, als niet van com.-Chinese zijde was aangespoord tot verzet tegen maatrege len van de Indonesische overheid, waar aan ook de twee vrouwen zich hadden schuldig gemaakt. Indonesische politie- troepen hadden op 3 juli het vuur ge opend op een aantal Chinezen, die hen, naar hun zeggen, hadden aangevallen. De Indonesische regering zegt in de nota een onderzoek toe naar de toe dracht van het gebeurde en verklaart zich bereid, de nabestaanden der twee gedode vrouwen schadeloos te stellen door de overtoohtskosten dier nabestaan den naar China voor haar rekening te nemen. Soekarno zegt geen communist te zijn In een rede voor een congres van de regeringsgezinde Indonesische nationa listische Partij PNI, dat in Solo (Mid den-Java), wordt gehouden, heeft presi dent Soekarno gisteren nogmaals ont kend communist te zijn. Hy voegde hier echter aan toe dat sommige van zyn op vattingen die van de communisten naby komen. „Myn inzichten komen dicht by de hunne wat betreft het anti-kolonialisme en imperialisme, het lot van de arbeiders en landbouwers, en ook wat betreft de kwestie Westeiyk Nieuw-Guinea". Soekarno verklaarde tot aan zyn dood aan het „Indonesische socialisme" te zullen vasthouden. voor de bezorging van Leidsch Dagblad, beven 16 jaar. Tijd van bezorging 4—6.15 uur. Aanmelden: Bureau Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.35 Orgelspel. 18.55 V. cl. kind. 19.05 Hol land-Festival: Harmonie- en Fanfareconc. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Metropole-ork. en sol. 20.40 Een stuk brood, hoorsp. 21.30 Gram. 22.20 Act. 22.30 Nws. 22.40 Kamermuz. 23.05 Gesproken portret. 23.20 Moderne poëzie. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.15 Het Spectrum, lezingen. 18.30 Leger des Hellsmuz. 18.45 Boekbe spreking. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Hulsmuz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.10 Holland-Festival 1960: Con- certgebouwork. 21.05 Ruimtevaart: Grens gebied tussen fantasie en werkelijkheid, lezing. 21.20 Gram. 21.30 Koorzang. 21.55 Strijkork. en harp. 22.30 Nws. en SOS- ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverd. 23.00 Holland-Festival 1960: Concertgebouwork. en soliste. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00 Voor de kind. NTS: 17.30- 17.40 Int. Jeugdjourn. 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Sportpanorama. Volksdansen. 21.30-22.15 Song-Festl- WOENSDAG Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nam. VRIJDAG De Harmonie: Afd. Leiden Ned. Kath. nam. Leldse Hout: Concours hippique. 2 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk Adventkerk: 10-11 uur voorm., bijbelstudie; 11 uur ds. H. K. la Rondelle van Delft. DE BIOSCOPEN Lldo „Teenager Schlagerparade". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor „Het koninkryk der humor". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio „Een les in liefde". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Mag lk een lift van U?" A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Rex „Met de drie Stooges de lucht ln". A.l. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Casino „The Vikings". 14 Jaar. Da gelijks 7 en 9.15 uur; 'smiddags: „Sissl, de Jonge keizerin". A.l. Donderdagcy clus: „De hel der verlorenen". 14 Jaar. Astra-theater Wassenaar vrydag 8 u., zaterdag en zondag 6.45 u. en 9.15 u.: 14 Jaar. Maandag, dinsdag. 8 u.: Vakantie li Jaar. Donderdag 2.30 u. en t vieve. Alle leeft. Van vrydag t/m woens dag (zat. niet) 2.30 u.: De Brokken piloten. Alle leeftyden. TENTOONSTELLINGEN Hortus Botanicus: Tentoonstelling he dendaagse Nederlandse beeldhouwkunst. Lakenhal: Jan van Goy enten toonstel ling (tot 27 ]ull) Ryksmuseum voor de geschiedenis der NatuurwetenschappenElnthovententoon- stelllng. Werkdagen 10-4 uur, 's zondags 1-4 uur nam (t.ejn 31 lull) Ryksmuseum Geologie eD Mineralogie v d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie vaD Nederland Op werkdagen vaD 10 12 eD 24 Zon- en feestdagen 24 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundl. (tot 16 oktober) Lakenhal: Verzameling dr. A. Welcker Werkdagen 10-17 uur; zondags 13-17 uur (Tot 29 agustus). Avond- en nachtdienst der apotheken Te Lelden ls geopend Apotheek „Tot hulp der Menschheld", Hooigracht 48. tel. 21060 By geen gehoor by Ow bulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Marine chefs van staven By K.B. is met ingang van 25 aug. '60 tijdelijk bevorderd tot kapitein-ter- zee, kapitein-luitenant-ter-zee J. Suer- mondt voor de duur, dat hij zal zyn belast met de functie van chef van de staf van de commandant der zeemacht in Ned. Nieuw-Guinea. Met ingang van 9 augustus 1960 is tydelyk bevorderd tot kapitein-luite- nant-ter-zee, luitenant-ter-zee der 1ste klase W. P. Salm, voor de duur, dat hy zal zyn belast met de functie van chef van de staf van de commandant der Zeemacht in de Ned. Antillen, als mede voor de duur van de daaraan- voorafgaande periode en is met ingang van 2 sept. tijdelijk bevorderd tot com mandeur kapitein-ter-zee L. E. M. Reeser, voor de duur, dat hy zal zijn belast met de functie van chef van de staf van de commandant der Zeemacht in Nederland. Deelneming Staatsmijnen in Fenoi-produktie (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gistermiddag met algemene stemmen het wetsontwerp aangenomen inzake een deelneming van de Staatsmijnen in een, samen met de Dow Chemical Company, in het Botlek- gebied aan de Rotterdamse Waterweg op te richten gemeenschappelyk produktie- bedrijf van Fenol. Deze grondstof voor de nylon-industrie betrokken de Staats- mynen totnutoe voornamelijk uit het buitenland. Minister De Pous noemde daarom de produktie van Fenol in ons land een fundamentele versterking van de Nederlandse chemische industrie. Door de vestiging van de fabriek op Ro zenburg worden de Staaatsmijnen min der afhankelyk van invoer. VOOR DONDERDAG 28 JULI Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 V. d. kind. 8.40 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groente man. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleu ters. 11.15 Tussen de wal en het schip, praatje. 11.15 Gitaarspel. 11.35 Gram. 11.45 Zuidamerikaanse Indianen ln de 20e eeuw, lezing. 12.00 Zang en plano. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Bezoek aan de Delta-werken, reportage. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Metropole- ork. 13.55 Beursber. 14.00 Zangrecital 14.30 Voordr. 15.00 Kamermuz. 15.30 V. d. vrouw. 15.45 Gevar. muz. 16.30 Voordr. 16.45 Dansmuz. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Orgelspel en zangrecltal. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Harmonle-ork. 18.45 Journ. 19.00 Gevar. muz. 19.45 Ge sproken brief. 19.50 Sportpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Andréa Chenier, opera. 22.05 Intern. Songfestival Knokke. 22.30 Nws., beursber. en SOS-ber. 22.45 Gram. 23.00 Sportact. 23.10 Dagboek van een Groot vader, hoorsp. 23.45 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. hulsvr. 9.40 V. d. Jeugd. NCRV: 10.00 Gram. 10.03 Idem. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V .d. zieken. 11.45 Gewyde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land- en tulnbjneded. 12.38 Gram. 12.65 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Gram. NCRV: 14.00 Lichte muz. 14.30 Radlophllh&rm. Ork. 15.45 Dubbelkwartet. 16.00 Bybel- overdenking. 16.20 Pianorecital. 16.45 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Jazzmuz. 18.15 Gram. 18.25 Meisjeskoor. 18.50 Verslag Wereldconf. v. Christen Studenten. 19.00 Nws. en weer ber. 19.10 Lichte muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.15 Gram. 21.30 Gram. 22.00 Periodieken Parade. 22.10 Gram. 22.30 Nws. en SOS- ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Orgelconc. 23.40 Platennleuws. 23.65 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Volksmuz. en -dansen. 20.35 Acht paardjes van Jade. tv-spel. 22.10 Dagslui ting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Cricket. 12.15 Ork.conc. 12.55 Weer ber. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. progr. 13,40 Voordr. 14.00 Operamuz. 15.00 Lichte muz. 15.45 Kritieken. 16.30 Latijns-Amerikaan se muz. 16.45 Cricketrep. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East 19.00 Gevar. muz. 19.30 Klank beeld. 20.00 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Le zing. 21.45 Gram. 22.15 Klankb. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06- 23.36 Altviool en plano. Engeland, BBC Light Programme 1500 on 247 in. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Lichte muz. 13.30 Nws., intermezzo en cricketuitsl. 13.45 V. d. kind. 14.00 Voordr. 14.15 Muz., poëzie en act. 14.30 Nws. en relsbeschr. 14.55 Races. 15.10 Lichte muz. (Om 15.30 nws.) 15.45 Mili taire muz. 16.30 Nws en mrs. Dale's dagb. 16.45 Ultsl. races en gevar. muz. 17.30 Nws. en pianomuz. 18.00 Gram. (Om 18.29 -18.35 weerber., nws. en act.) 18.45 Hoor spel. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hersengvm. 20.00 Lichte muz. 20.30 Nws. en Western-muz. 21.00 Vragenbe- antw. 21.30 Nws. en gevar. muz. 22.30 Nws. 22.40 Jazzmuz. 23.30 Nw6. en lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Mld- dagconc. 14.00 Gevar. muz. 16.05 Ork.conc. 16.30 Barokmuz. 17.00 Nws. 17.50 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.20 Gevar. muz. 21.00 Lichte muz. 21.45 Nws. 22.10 Gevar. muz. 23.15 Hedendaagse muz. 24.00 Nws. 0.10 Jazzmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Klass. muz. 14.05 Kamer muz. 14.25 Hoorsp. 16.40 Kamermuz. 17.15 Orgelrecital. 18.30 Gram. 20.05 Ork.conc. 21.45 Nwe gram. 23.10 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 in.: 12.00 Amus.muz. 12.30 Weer ber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 en 15.30 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 en 16.20 Gram. 17.00 Nws. 17.05 Boekbespr. 17.30 Kamermuz. 18.20 V. d. sold. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19 30 Gram. 19.50 Literair progr. 20.00 Hoorsp. 21.30 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.15 Kamer muz. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.02 Gevar. muz. 12.30 Lichte muz. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.03 Belgische muz. 15.15 Koor zang. 15.35 Gram. 16.07 Gram. 16.40 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Kamer muz. 17.50 Gram. 18.55 Gevar. muz. 19.30 Nws. 21.00 Lichte muz. 22.10 Songfestival te Knokke. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam Den Helder Ypenburg Vllsslngen Eelde De BUt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice a "a i* a cèS München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajacclo Madrid onweer licht bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. onweer geh. bew. onbewolkt zwaar bew. licht bew. zwaar bew. licht bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. zwaar bew. lioht bew. zwaar bew. regen regen onbewolkt licht bew. zwaar bew. onbewolkt niw 6 w 2 wnw 4 w.stil wstil w.stil z 1 wzw 2 20 14 19 14 20 14 19 14 20 10 20 12 21 10 21 10 21 13 17 17 20 12 21 15 20 13 w.stil wstil wnw 3 w.stil 18 7 4 zzw 1 wnw 2 wnw 1 watil watll ono 1 w.stli wnw 1 wnw 6 wzw 1 w 5 nw 1 w.stil nno 2 w^tll 19 12 21 11 0 19 12 0 22 13 0 25 13 0 22 14 0 25 21 0 20 11 3 23 13 0 22 12 0 22 14 18 25 12 0 28 17 0 20 13 0.3 20 14 5 12 15 19 15 0 26 16 0 37 21 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2