Sovjet-Unie zei tweemaal „njet" WEERBERICHT Voldoende voedsel maar gebrek aan medische zorg in Kongo Eisenliower-magie duurt nog voort HAMMARSKJOLD SPRAK MET LOEMOEMBA Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 27 JULI 1960 No. 30109 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Zaak RB-47 in Veiligheidsraad Russen willen noch onpartijdig onderzoek noch bemiddeling van Rode Kruis De Veiligheidsraad van de V.N. kwam gisteren opnieuw bijeen ter behandeling van de Russische klacht tegen de V.S. wegens schending van het luchtruim door Amerikaanse militaire vliegtuigen. Zoals bekend eist de Sovjet-Unie een veroordeling van het Ameri kaanse optreden, omdat het een bedreiging van de vrede zou betekenen. De V.S. hadden reeds eerder voorgesteld om een onpartijdige commis sie van onderzoek in te stellen om het juiste verloop van de gebeurte nissen met betrekking tot de RB-47 vast te stellen of, indien dit voorstel voor de Sovjet-Unie onaanvaardbaar zou zijn, de kwestie aanhangig te maken bij het Internationale Gerechtshof. De Russische afgevaardigde had dit voorstel reeds van de hand gewezen, de vertegenwoordigers van Engeland en Frankrijk verklaar den het te zullen steunen. Volgens de Russische lezing van het gebeurde weigerde de Amerikaanse piloot, vliegend boven de territoriale wateren van de Sovjet-Unie, gehoor te geven aan de aanwijzingen van een Russische piloot. Het toestel werd daarop neergeschoten. De V.S. hebben betoogd, dat het vliegtuig, hoewel door de jager uit zijn koers gedrongen, nooit het Russische luchtruim heeft geschonden en boven open zee is vernietigd. De eerste spreker van gisteren was de Argentijnse afgevaardigde Mario Ama- deo, die zich uitsprak vóór het Ameri kaanse voorstel. Hij wees op de ver schillende verklaringen van de Ameri kaanse en Russische afgevaardigden, en op het feit dat de Amerikaan niet heeft gevraagd zijn lezing voetstoots aan te nemen. De Sovjet-Unie heeft haar be schuldigingen niet bewezen, aldus Amadeo. Inschakeling Rode Kruis De Italiaanse afgevaardigde Egidio Ortona diende een ontwerp-resolutie in waarin wordt voorgesteld vertegenwoor digers van „een neutraal en onafhanke lijk lichaam" als het Internationale Rode Kruis toegang te verlenen tot de Amerikaanse vliegers, die zijn gered en thans worden gevangen gehouden. In de Sovjetverklaring wordt niet ge sproken over het punt en het tijdstip waar de RB-47 het luchtruim zou zijn binnengedrongen en het punt en het tijdstip van het neerschieten, aldus Or tona. Waarom is de verklaring hierover vaag? Beschikken de Sovjetautoriteiten soms niet over deze inlichtingen? Door de Russische beschuldigingen van agressie wordt een sfeer van haat en wantrouwen geschapen, hetgeen zeer gevaarlijk is, zo zei de Italiaanse afge vaardigde. Waarom 10 dagen gewacht? „Waarom heeft de Sovjetregering tien dagen gewacht alvorens zij een verkla ring uitgaf", aldus Ortona. Waarom heeft een Sovjetschip deelgenomen aan het TOTO 13 SEPTEMBER IN EERSTE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de Eerste Kamer heeft gistermiddag medegedeeld, dat hij voornemens is de behandeling van de wijziging van de loterijwet (teneinde een wettelijke regeling van de voetbaltoto te verkrijgen) aan de orde te stellen op dinsdag 13 september. Man in de nacht neergeslagen Midden op het Gevers Deynootplein te Scheveningen is vannacht een 32- jarige Rotterdamse koopman neergesla gen door een onbekende man, die is weggereden in een Zwitserse auto met het kenteken VD - 63377. De koopman weid zwaar gewond aan het hoofd. HU kon nog niet door de politie worden gehoord. Met een vriend was hij gisteravond in Scheveningen uit geweest. Zij bezoch ten diverse bars. Omstreeks vier uur in de nacht ontstond in een bar aan het Gevers Deynootplein ruzie, omdat de rekening te hoog werd geacht. Met zijn vriend liep hij de deur uit, gevolgd door de kelner. Op straat werd nog verder gepraat over de rekening. Plotseling doemde een onbekende man op, die zich even in voortreffelijk en beschaafd Nederlands in de discussie mengde en toen zonder meer de koopman neersloeg, naar men aanneemt met de blote hand. Hij verdween onmiddellijk na zijn daad. Jongetje in kussen gestikt (Speciale berichtgeving) Een zes weken oude baby van de familie Löwik uit Almelo kwam in een onbewaakt ogenblik in een kinderwagen voorver in het kussen te liggen, waar door het kind, een jongetje, is gestikt. VERANDERLIJKE WIND De Bilt verwacht van heden, tot mor genavond: Aanvankelijk enkele opklaringen, later bewolkt en plaatselijk enige regen, waarschijnlijk in hoofdzaak in het zui den van het land. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 28 JULI. Zon op 4.55, onder 20.37 uur. Maan op 9.58 onder 22.29 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 5.52 en 18.10 uur. Laagwater 1.46 en 14.00 uur. Dit blad bestaat uit 14 pagina's. zoeken naai* overlevenden ver buiten de territoriale wateren? Hoe en waar werd het lijk van de gezagvoerder van deze RB-47 gevonden? Wat is met de rest van de bemanning gebeurd? Wanneer de Sovjet-Unie zo zeker is van haar zaak, waarom worden dan ver tegenwoordigers van de Amerikaanse re gering niet in de gelegenheid gesteld de overlevenden te ondervragen, zoals het elementair gebruik is tussen twee lan den, die niet met elkaar in oorlog zijn? Het gaat er om of het Amerikaanse vluiegtuig het Sovjet-luchtruim heeft geschonden, niet of het toestel op een spionagevlucht was, hetgeen niet strijdig is met het internationale recht, de in ternationale praktijken en moraal. Tweemaal „njet" Nadat de Raad een Russische ont werpresolutie, waarin een veroordeling van de V.S. werd uitgesproken, had af gewezen, sprak de Sovjet-Unie haar veto uit over het Amerikaanse voorstel om een internationaal onderzoek in te stel len naar het incident met het Ameri kaanse verkenningsvliegtuig. Ook het Italiaanse voorstel om het Internationale Rode Kruis zich in verbinding met de twee overlevenden van de Amerikaanse bemanning te laten stellen, werd door een Russisch veto getroffen. Het waren de 88ste en 89ste keer, dat de Sovjet-Unie in de Veiligheidsraad van haar vetorecht gebruik maakte. Zij werd bij de stemmingen over de Ameri kaanse en de Italiaanse ontwerpresolu tie alleen gesteund door Polen. De ove rige negen leden van de Raad spraken zich voor deze voorstellen uit. Ten aanzien van de Russische ont werp-resolutie, waarin de V.S. werden veroordeeld wegens „agressieve acties" van de Amerikaanse luchtmacht, stem den alleen de Sovjet-Unie en Polen voor, terwijl de overige leden tegenstemden. Na de stemming werd de bijeenkomst verdaagd zonder dat een datum voor een nieuwe vergadering werd vastgesteld. Engeland kan hef bewijzen! De Britse premier McMillan heeft gisteren verklaard dat Engeland zelf de positie van de door de Russen neerge schoten Amerikaanse RB-47 heeft kun nen bepalen. De verklaring van Mac- Millan was vervat in een schriftelijk antwoord op een vraag, in het Lagerhuis gesteld door een Labourlid. MacMillan zegt in zijn antwoord dat de RB-47 volgens de uitgestippelde rou te niet binnen de 80 km. van Rusland mocht komen. „Wij hebben de positie van het toestel kunnen bepalen en wjj kunnen bewijzen dat het niet binnen de 48 km. van de kust is gekomen", aldus MacMillan. Dr. MARTIN J. PREMSELA 64 jaar, OVERLEDEN (Van onze Amsterdamse correspondent) Vandaag is te Westerveld het stoffe lijk overschot gecremeerd van de zater dagavond te Amsterdam op 64-jarige leeftijd overleden dr. Martin J. Prem- sela, een van Nederlands grootste ken ners der Franse litteratuur. Martin J. Premsela werd op 25 janua ri 1896 te Amsterdam geboren. In 1915 behaalde hij de acte MO-A Frans en in 1918 de akte MO-B Frans. In 1919 werd hij als beëdigd vertaler aan de Amster damse rechtbank verbonden. In die ja ren werkte hij als dichter onder het pseudoniem Martin Parmys mee aan het tijdschrift „Het Getij" met andere jon geren uit die dagen als Herman van den Bergh, Hendrik de Vries, Slauerhoff en C. J. Kelk In 1931 werd hij tot leraar in de Franse taal en letterkunde benoemd aan het Vossius-gymnasium te Amster dam. In 1933 promoveerde hij cum laude aan de Universiteit van Groningen op een proefschrift over Edmond Rostand. Dr. Premsela was van 1928 tot 1940 als medewerker voor de Franse letteren ver bonden aan de Nieuwe Rotterdamsche Courant en na de oorlog vele jaren aan het Algemeen Handelsblad. Dr. Premsela hield enkele serie radio-lezingen voor de AVRO en het NIR en was o.m. vice- voorzitter van de Vereniging van Vrien den van Romain Rolland. Een ernstige ziekte noopte dr. Premsela enkele jaren geleden zijn werk aan het Vossius-gym nasium neer te leggen. Ook transportprobleem De Kongolese minister van Volksge zondheid Kawanga heeft een dringend beroep gedaan op de Wereld Gezond heidsraad om vijftien teams artsen te zenden naar de provincie Kasai, waar de gezondheidsdienst volkomen is ont wricht. Vorige week vluchtten vrijwel alle Belgische artsen en een groot aan tal nonnen uit Loeloeaburg, de hoofd stad van Kasai, nadat zij door de mui ters op de meest beestachtige wijze wa ren mishandeld. Ook elders in Kongo zijn talloze zieken door de vlucht van het Europese ziekenhuispersoneel onver zorgd achtergebleven. Het hoofdkwartier van de VN in New York heeft bekend gemaakt, dat er over het algemeen voldoende voedsel in Kon go is, maar dat er plaatselijk ernstige tekorten ontstaan door transportmoei lijkheden. Meer voedselzendingen van buiten het land zijn niet nodig, totdat men het binnenlands transport op gang heeft geholpen en heeft uitgemaakt wat er nog van buiten nodig is. De kabinetchef van het Kongolese mi nisterie van financiën heeft medege deeld, dat de Belgische hulpverlening aan Kongo ten bedrage van 2.7 miljard Belgische franken per jaar officieel niet is gestaakt ondanks het feitelijk verbre ken van de diplomatieke betrekkingen tussen beide landen. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de V.S. Kongo hebben aangeboden 300 Kongolese tech nici in Amerika op te leiden. Eventuele economische bijstand zal slechts in het kader van de Ver. Naties worden ver leend. De Amerikaanse ambassadeur in Leopoldstad Timberlake komt morgen in de V.S. aan voor besprekingen met Ham- marskjöld en Herter. Het Amerikaanse vliegdekschip Wasp heeft in Accra, de hoofdstad van Ghana, bijna een miljoen liter vliegtuigbenzine gelost voor de toestellen die de lucht brug van Ghana naar Kongo onderhou den. In Kano, in Noord-Nigeria, een der belangrijkste luchthavens op de route van Europa naar Centraal en Zuid-Afri- ka, is brandstoftekort ontstaan door de enorme behoeften van de luchtbrug. Defensiebeleid voldoende geacht (Van onze Amerikaanse correspondent) President Eisenhower heeft gisteravond de Republikeinse conventie de verzekering gegeven dat de vrede voor Amerika niet in gevaar is, daar zij gebaseerd is op een sterke economie en voldoende militaire kracht. Met een zekere grimmigheid verklaarde de president dat hij moeite had zijn gevoelens van verontwaardiging in toom te houden, wan neer hij kritiek hoorde op het economisch en militair beleid. Op de conventie bevond hij zich echter allerminst temidden van cri tici: zijn rede van vijftig minuten werd immers ongeveer tachtig keer door applaus onderbroken. De president probeerde een uitvoerige rechtvaardiging te geven van zijn re gime, een rechtvaardiging die erop be rekend was Amerika gerust te stellen. Men kreeg echter de indruk dat dit Re publikeinse gehoor zo'n geruststelling nauwelijks nodig had. En indien de grondwet zulks niet verbood, zou deze vergadering Eisenhower opnieuw kandi daat hebben gesteld. In elk geval is onder de partij-leden de Eisenhower-magie nog steeds van kracht. De rechtvaardiging was evenwel in hoofdzaak bedoeld voor niet-Republi- keinse kiezers, voor wie de toverkracht van Eisenhower wellicht is gaan tanen ten gevolge van de kritiek, die vooral de laatste maanden op de president is uit geoefend. Eisenhower verzekerde het Amerikaanse volk, dat de economische groei onder zijn regime constant is ge weest en dat de militaire macht aan zienlijk is toegenomen. Op zichzelf is dit juist, maar de critici betogen dat Ame rika bezig is de race met de Sovjet-Unie te verliezen, daar in vergelijking met de communisten de economische en mili taire kracht der Verenigde Staten niet voldoende snel toeneemt. Eisenhower echter beschuldigt hen. die aldus rede neren, van een „cultus van pessimisme". Deze critici ondermijnen volgens de pre sident het geloof in de grootheid yan de Amerikaanse natie. Gisteren heeft men vergeefse po gingen in het werk gesteld om de Groningse kustvaarder „Pax"' die bij Westkapelle op het strand is ge lopen, weer vlot te krijgen. De bad gasten, die het graven van een vaar geul en de verwoede pogingen om het schip los te trekken, gadesloe gen, behouden dus voorlopig hun toeristische attractie. In feite was dit Eisenhowers laatste avond als partijleider. Vandaar dat de ontroering niet ontbrak. De president en diens echtgenote waren kennelijk bewo gen door de grootse ovatie bij hun bin- nenkomst. Aan het slot van de avond boden Republikeinse vrouwen Mamie Eisenhower een gouden armband aan, waarvoor zij ontroerd dankte. Hoofdzaak van alles was intussen Ei senhowers resolute poging om zijn beleid sedert 1952 te rechtvaardigen. Het ge rucht deed de ronde, dat de president er gistermiddag in geslaagd is het partij programma aldus te wijzigigen, dat zijn defensiebeleid daarin 'als voldoende wordt gekenschetst. Nixon zal zich in zijn komende cam pagne moeten onthouden van kritiek op Eisenhowers bestuur, doch wil hij win nen, dan zal hij de kritisch geworden Amerikanen ervan moeten overtuigen, dat de tijd is aangebroken yoor belang rijke vernieuwingen. L., In Vught reikte Koningin Juliana gisteren een nieuw vaandel uit aan het garderegiment Grenadiers. De commandant van het regiment, lui tenant-kolonel W. Ch. K. Rotteveel nam het nieuwe vaandel in ont vangst. België handhaaft zijn standpunt De Secretaris-Generaal van de V.N. en premier Loemoemba hebben gisteren na afloop van hun overleg te New York een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de Kongolese leider met klem heeft verklaard, dat het onmiddellijke vertrek van alle Belgische troe pen voorwaarde is voor het herstel van de vrede in zijn land. Voorts had hij „dringende kwesties betreffende de economische en technische bijstand van de V.N." ter sprake gebracht. De Secretaris-Generaal had op zijn beurt de premier ingelicht over hetgeen hij had gedaan ter uitvoering van de resoluties van de Veilig heidsraad. Ten aanzien van de behoeften van Kongo op korte en lange termijn waren „zekere conclusies" bereikt met het oog op het onverwijld zenden van technisch personeel, met inbegrip van bestuursambtenaren. Geen V.N.-troepen naar Katanga Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Het Belgische kernkabinet voor Kon go heeft gisteren langdurig beraad slaagd en het standpunt van de Bel gische regering bepaald dat vanoch tend door de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Pierre Wigny en door premier Eyskens in de besprekin gen met secretaris-generaal Hammar- skjöld zou worden verdedigd, nadat de V.N.-vertegenwoordiger door koning Boudewijn in audiëntie zou zyn ont vangen. De Belgische regering verzet zich te gen het zenden van troepen der V.N. naar Katanga en eist dat generaal Yon Horn, die zijn verklaring slechts ten dele introk, door Hammarskjöld tot de orde zal worden geroepen. Anderzijds hebben de Belgische para chutisten gisteren in verschillende cen tra van Kongo waar Belgen bedreigd werden, onder meer in het diamantcen trum Tshikapa, een militaire actie in gezet. Deze plaatselijke militaire acties versterken de opvating van de Belgi sche regering, namelijk dat de thans 8000 man sterke troepenmacht van de VN. niet naar Kongo is gestuurd om op de boulevard Albert in Leopoldstad te paraderen. Tot nu toe, aldus deze Belgische re geringswaarnemers. vertikken deze troepen het de Belgen en de andere Europeanen in de binnenlanden te red den. Het is een Belgisch standpunt dat vanmorgen sterk ter kennis van Ham marskjöld zou worden gebracht. In plaats van politieke verklaringen aan Engelse journalisten af te leggen zou Von Horn meer tijd dienen te besteden aan zijn militaire werk. Anderzijds was er in Belgische rege ringskringen gisteren sprake van dat de Verenigde Naties slechts 25 miljoen dollar ter beschikking van het gehele Kongolese steunprogram zullen stellen, dit wil zeggen amper genoeg om de troepen der Verenigde Naties te trans porteren, in Kongo te stationeren en te bevoorraden. De vraag rijst dan ook of de Verenigde Naties erop rekenen dat de Belgische regering om de circa 500 miljoen Belgische franken te betalen, die de Kongolese minister van Finan ciën gisteren in een dramatische pers verklaring noodzakelijk achtte om de vervaldag van 1 augustus in Kongo rustig en zonder opstanden te kunnen passeren, zal betalen. Wanneer de autoriteiten van de Ver enigde Naties verder de actie van de Belgische troepen hinderen in hun werk om Europeanen in de binnenlan den te ontzetten, zal er van het be talen van de Kongolese rekening door de Belgische sch 'tkist geen sprake kun nen zijn, aldus Belgische regerings woordvoerders. Men hoopte echter dat de misver standen met de secretaris-generaal spoedig uit de weg zouder kunnen wor den geruimd. Tenslote dient ook Bel gië de secretaris-generaal van de V.N. zeer dankbaar te zijn voor de grote en krachtige inspanning, die hy heeft ge daan om in zo korte tijd de hopeloze chaos in Kongo enigszins in te dijken. Het trok verder de aandacht in Brus sel dat de kabinetschef van de Kongo lese minister van financiën, de in Brussel goed bekende student van de Leuvense universiteit Albert Ndele, dunde te verklaren dat het akkoord met de Amerikaanse financier Detwiler slechts Loemoemba bindt en dat het in de Kongolese kabinetsraad niet was besproken. Voorts zal het akkoord door het Kongolese parlement nauwkeurig moeten worden onderzocht en daarna goedgekeurd. De logenstraffing van ver scheidene Amerikaanse regeringsinstel lingen, onder meer de Wereldbank te Washington, waaruit blijkt, dat zij met financier Detwiler niets te maken heb ben, heeft in Irussel niemand verrast. (9tic/ QfitetllVS Uit het Leidsch Dagblad van I 27 July 1860: 1 De Leidsche Kermis. 1 Evenwel, den toestand ne- j mende zooals hij is, zou de vraag 1 zijn of de afschaffing van de ker- 1 mis raadzaam is? Die vraag is en wordt nog meermalen gedaan en de ondervinding, - de empiri- 1 sche wijze is immers niet af te 1 keuren, al worden de gevolgtrek- I kingen op een of ander gebied I wel eens scheef en onjuist bevon- den, de ervaring heeft geleerd, dat men de menschen (groote kin- I deren) wel winnen, maar niet zinnen kan. Waar de kermis is I afgeschaft, werd zij weer inge- voerd en waar zij werd verplaatstj ondervond men toch teleurstel- ling. Nu wachten we den laat- sten dag der kermis af, om daar- over nog een woord te zeggen, dat l alleen een uitvloeisel is van een l vlugtigen blik en tot eene en an- I dere opmerking zich zal bepalen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIlil

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1