Laaide nieuws r Zeventig „go-spelers" uit zeven grote landen naar Oegstgeest Habsburg-kwestie weer acuut Raad Warmond leemde geld om 't Huys te Warmont te kopen WOENSDAG 27 JULI 1960 Oudste bordspel ter wereld Vierde congres in „Oud-Poelgeest" In kasteel Oud-Poelgeest be Oegstgeest vindt maandagavond 1 augustus de opening plaats van het vierde Europese Go-congres. De openingsplechtigheid zal ver richt worden door de Japanse Ambassadeur in Nederland, de heer Akira Miyazaki. Het go-spel is waarschijnlijk het oudste nog bestaande bordspel ter wereld. Het werd uitgevonden door keizer Yao, die 4000 jaar geleden over China regeerde. Omstreeks 500 na Christus kwam "het go-spel naar Japan, waar het aan het hof en onder de adel bijzonder populair werd. Later strekte die populariteit zich uit over het gehele volk en dit is heden ten dage nog zo. Vele beroeps go-spelers vinden een ruim bestaan in het onder wijzen van de kunst. Trouwens in geheel Oost-Azië is het go-spel tegenwoordig w\jd verbreid en populair. Dynamisch Sinds 1950 neemt ook in Europa en Amerika het aantal go-spelers gestadig toe. De spelregels zijn eenvoudig. Men leert ze in betrekkelijk korte tijd. De toepassing van die regels leidt echter tot een spel van zulk een geraffineerde techniek en strategische diepte, dat men niet alleen de eerste tijd, doch letterlijk een leven lang voortdurend nieuwe ver rassende ontdekkingen doet. Bij het go spel gaat het erom van het oorspronke lijk lege bord een zo groot mogelijk ge bied te veroveren door het zo effectief mogelijk plaatsen van stenen, die echter nooit verschoven mogen worden. Des ondanks is het spel uitermate dyna misch. Wel kunnen stenen door omsingeling „gedood" en dan van het bord genomen worden. Het aantal remise-par tij en bij het go-spel is zeer klein, zelfs bij groot meesters nog geen 3%. Voor het eerst Dit jaar vindt voor het eerst het go- congres in Nederland plaats. Deze jaar- LEIDERDORP Grenswijziging BÜ de ingekomen stukken en mede delingen van de raad van Leiderdorp bevindt zich onder andere een brief van Gedeputeerde Staten van 11 juli van dit jaar, waarin wordt verzocht het gevoe len van de raad te mogen vernemen wat de wens van de raad van Leiden betreft om een deel van de gemeente Leiderdorp bij de gemeente Leiden te voegen. Voorts is er een verzoek van de Dr. A. van Voorthuysenstichting te Leiden om subsidie over het vorige jaar. B. en W. stellen voor f. 50 subsidie te verlenen. Aankoop woning naast het gemeentehuis B. en W. van Leiderdorp stellen de raad voor de woning aan de Hoofdstraat 5 voor f. 4.000 van de diaconie van de Hervormde gemeente te kopen. In het belang van de realisering van het kom- plan zal de woning moeten worden af gebroken. Ook zijn B. en W. van me ning, dat aankoop van deze woning van belang ls omdat zij aan het gemeente huis grenst. Voorlopig is de huurop brengst f. 367 per jaar. OEGSTGEEST Route tussen 1 en 2 B. en W. van Oegstgeest delen mee, dat op 26 juli 1960 door de NZHVM na overleg met en met instemming van ons college - onder voorbehoud van goed keuring door de Rijksverkeersinspectie - de busroutes als volgt zijn vastgesteld: Lijn I: Leidse Buurt, Rhijngeester- straatweg, Schoutenburgstraat, Wijtten- bachweg. Floralaan, Korenbloemlaan, Lange Voort, Schoutenburgstraat, Rhijn- geesterstaatweg, Leidse Buurt. Lijn II: Leidse Buurt, Nassaulaan, Terweeweg, Emmalaan, Marelaan, Hof- brouckerlaan, Laan van Alkemade, Ha- zenboslaan (langs bejaardencentrum), Piet Heinlaan, Hofbrouckerlaan, Mare laan, Emmalaan, Waldeck Pyrmontlaan, v. Griethuysenplein, Oranjelaan, Leidse Buurt. Vanaf de Leidse Buurt komt er der halve een 6-minutendienst op Leiden, terwijl er vanaf de beide eindpunten in deze gemeente een 12-minutendienst komt. VOORSCHOTEN Weer paardenmarkt en kortebaandraverij Voorschoten staat morgen geheel in het teken van het paard. De histori sche paardenmarkt hoopt men nieuw leven te kunnen inblazen en ons is de verzekering gegeven, dat de aan voer van paarden beslist groter zal ztjn dan voorgaande jaren. Vorig jaar was de markt het dieptepunt nabij en vrijwel geheel verlopen. Morgenmiddag kan men het paard in volle aotie zien tijdens de kortebaan draverij op de Prins Bernhardlaan, een lange vrij rechte, uitstekende straat- baan. Het Comité Paardensport Voorscho ten verwacht veel deelnemers. Reeds hebben enige snelle paarden ingeschre ven. zoals Uppie Scott, de winnaar van vorig jaar. Ureka, de kampioen van Zuid-Holland. Partout en Radboud. Vanzelfsprekend is ook de totalisator weer van de partij. Voorts is er een loterij georganiseerd met als hoofdprijs een veulen en voor de jeugd is een prijsvraag uitgeschre ven met twintig kazen als prijzen. WARMOND Oefenende brandweer moest toch nog „echt" optreden De brandweer van Warmond die met jen oefening bezig was, heeft gister avond toch nog een „echte" brand moe ten blussen. In de woning van de heer R. de Vroomen aan de Hereweg in Warmond brak gisteravond brand uit. Waarschijnlijk werd het brandje ver oorzaakt door een schilder, die overdag met een benzinelamp verf had afge brand. Door snel optreden van de spuitgasten had het vuur geen kans r'-_h rijt te hrei<jen. lijkse bijeenkomsten bieden aan de ver spreid wonende sterke spelers een welkome gelegenheid hun krachten te meten en in training te blijven. Het eerste Europese congres vond in 1957 plaats: deze zomer komen de 70 deel nemers uit 7 verschillende landen van 1 tot 14 augustus in kasteel Oud-Poel geest bijeen. Het belangrijkste evenement is de strijd om het kampioenschap van Europa, waarbij dr. Dueball uit Berlijn zijn titel moet verdedigen. Verder wordt nog een meestertoernooi en een algemeen toernooi gehouden. Schroothandelaren dagvaarden de heer Voskuil De leden van de Vereniging van Fa- brieksleveranciers van geslagen sèhroot hebben de hoofdredacteur van Het Vrije Volk de heer K. Voskuil en de Vara gedagvaard voor de rechtbank te Amsterdam. In de dagvaardiging stellen zij dat de heer Voskuil door een voor de ra dio uitgesproken commentaar een on rechtmatige daad jegens hen heeft ge pleegd. De strekking van deze com mentaar zou volgens de dagvaardiging zfjn dat in de schroothandel corruptie en oneerlijkheid welig tieren. Eisers stellen de heer Voskuil en de omroepvereniging aansprakelijk voor de schade welke zij lijden doordat bij een deel van het publiek de indruk is gewekt als zouden zij corrupt en frau duleus zijn en als zouden zij in het al gemeen op oneerlijke wijze hun handel drijven en hun geld verdienen. TELEGRAM AAN DETWILER: „Verander firmanaam" (Van onze Haagse redactie) De Haagse advocaat en procureur mr. P. de Prez heeft vandaag namens de directie van de Haagse firma „Commer cial and industrial management, com bined operations" (Cimco) een tele gram gestuurd aan de Amerikaanse fi nancier L. Edgar Detwiler, waarin deze wordt aangemaand de naam van zijn „Congo international management cor poration" (Cimco) te veranderen, zulks overeenkomstig de internationale con ventie ter bescherming van industrieel eigendom. De Haagse firma werkt reeds sinds 1947 onder de naam „Cimco" en geniet onder deze naam ook bekendheid in de V.S.. De Amerikaan Detwiler heeft on langs met premier Loemoemba van Kongo een voorlopige financierings overeenkomst gesloten, waartoe een on derneming werd opgericht, die eveneens de naam „Cimco" kreeg. Sigarettenprijs blijft voorlopig dezelfde (Van onze Haagse redactie) Naar aanleiding van geruchten, als zou ons pakje sigaretten van f. 1.in prijs stijgen tot f. 1.20, als gevolg van het feit, dat Nederland in het kader van de Euromarkt-besprekingen akkoord ging met een verhoging van de invoerrechten van tabak, kan gezegd worden, dat het zo'n vaart niet zal lopen. Wanneer de Euromarkt de gemeen schappelijke markt van de zes landen t.w. Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux een feit is geworden dan zal Nederland 30^ invoerrechten heffen op alle ruwe tabak, die van buiten de Euromarkt-landen wordt ingevoerd. Dit is echter pas over 12 jaar het geval. Intussen zal (en wel met ingang van 1 januari 1962) de eerste aanpassing aan, wat in de Euro-vaktaal buitentarief heet, plaatsvinden. Problemen over eventuele prijsstijgingen worden zo dus eerst op die datum actueel. En dan gaan ook andere factoren een rol spelen, zoals de vraagstukken rond de- versnelde invoe ring van de gemeenschappelijke markt. Te suggereren, dat het pakje sigaretten binnenkort f. 1.20 zou worden is falikant onjuist, omdat bij de tarievenafspraak volgens het huidige plan het op zijn hoogst f. 1.10 zal gaan kosten. Maar zover zelfs zal het wel niet komen, om dat het heel goed mogelijk kan zijn, dat de binnenlandse accijnzen omlaag gaan. Een verlaging van deze accijnzen zou zelfs tot gevolg kunnen hebben, dat de hogere buitentarieven volledig worden gecompenseerd. De sigarettenprijzen zou den dan onveranderd blijven. Hommarskjöld in Brussel aangekomen De secretaris-generaal van de VN, Hammarskjóld, is hedenochtend in Brussel aangekomen. Hammarskjóld legde op het vliegveld geen enkele verklaring af. Na te zijn be groet door de Belgische minister van buitenlandse zaken, de heer Wigny, en een erewacht te hebben geïnspecteerd, vertrok de secretaris-generaal direct naar de Wetstraat in de Belgische hoofd stad voor een eerste gesprek met de heer Wigny. Daarna zal hij een onderhoud hebben met premier Eyskens en de mi nister Min landsverdediging, Gilson. Ook zal hij worden ontvangen door Koning Boudewijn. Hammarskjóld zal voorts een vergadering bijwonen van het Belgische kernkabinet, dat is gevormd voor de behandeling van de Kongolese kwestie, en daarna de gast zijn van mi nister Wigny op een lunch in het mi nisterie van buitenlandse zaken. Van middag om drie uur reist hij met een KLM-toestel door naaf Brazzaville. Kotor.go moet worden ontruimd Hammarskjóld heeft zijn uitleg van de resolutie van de veiligheidsraad waarin terugtrekking van de Belgische troepen uit Kongo wordt geëist in een memorandum aan de Belgische rege ring kenbaar gemaakt, aldus is van re geringszijde in Brussel vernomen. Volgens Hammarskjóld dienen de troepen uit alle provincies, d.w.z. ook Katanga, en van de militaire bases te worden teruggetrokken. Interpellatie Van Rie! over defensieplannen (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gistermidc ia g aan de heer Van Riel (VVDi verlof ver leend tot het houden van een interpe) iUi- tie op 27 september over de toekomsl;yje defensieplannen, zoals deze zijn uiteen gezet in de defensienota, die de Twwde Kamer enige weken geleden heeft 1 ge sproken. De Eerste Kamer wil dus ti|jk- baar ook mee spreken. Bezoek van minister Vergara (Chili) De Chileense minister van Buiten landse Zaken de heer G. Vergar a-Do- noso, heeft vanochtend een bf £f?efd- heidsbezoek gebracht aan het m fcniste- rie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. Minister Vergara heeft gesproken met de secretaris-generaal van 1 tét mi nisterie, mr S. J. baron van Tu y?il van Serooskerken. In Finland zijn in 1959 646 mensen bij verkeersongelukken om het 1< sven ge komen, hetgeen een toenemi eg met achttien procent in vergelijking 'met het daaraan voorafgegane jaar bet fkent. Het Finse parlement hee It, gezien het tekort aan dokters in Fir £and, een regeling goedgekeurd voor len ingen aan Finse medische studenten voor studies in het buitenland daar hiertix» aan de Finse hogescholen niet voldoende gele genheid bestaat. i 30500 30500 30500 Socialistische pers wil „Dr. Otto" niet terug (Van onze Weense correspondent) Bij het uitroepen van de Oostenrijkse Republiek in 1918 werden de leden van het Huis Habsburg verbannen en hun bezittingen verbeurd verklaard. Dat is meer dan veertig jaar geleden, maar er leven nog seeds Habsburgers en het is in Oostenrijk algemeen bekend, dat Otto van Habsburg, de zoon van de laatste i Keizer Karei en van de vroegere keizerin Zita, in tamelijk benarde financiële omstandigheden leeft. Als banneling woont hij met zijn gezin dicht bij de Oosten- 1 rjjkse grens in Zuid-Beieren en hij zou graag naar zijn vaderland willen terug keren. De leiders van de twee regeringspartijen schijnen nu in de laatste tijd gemeenschappelijk tot de overtuiging te zijn gekomen, dat dit vraagstuk op waardige en menselijke wijze dient te worden opgelost. Doch toen kanselier Raab kortgeleden het initiatief nam tot regeling van deze zaak, verzette zich hiertegen niet de Socialistische partij, waarmee Raab had onderhandeld, maar de socialisti sche pers. oude ressentiment opwarmt en in totaal verouderde demagogische stijl ver klaart. dat het niet aangaat geld af te staan „om een dure hofhouding te financieren". Ook spreekt zij over het gevaar dat de monarchistische en legi- timistische beweging door de terugkeer van Otto van Habsburg weer sterker zou kunnen worden. Maar zij weet even goed als iedere verstandige Oostenrij ker dat deze beweging vrijwel geen steun vindt in de publieke opinie, ook niet van de Volkspartij, uitgezonderd in de kleine onbeduidende kringen van verarmde aristocraten en van oudere mensen, die de glans van de vroegere monarchie nog hebben meegemaakt. Geen herstel van monarchie De Volkspartij wil de monarchie niet herstellen, maar zij neemt het op voor een afstammeling van het vroegere keizerhuis, die dezelfde rechten dient te hebben als elke staatsburger. Dat Zij trok hierbij alle anti-monarchis tische registers open en riep zelfs de voorzitter van de Socialistische Partij ter verantwoording. Er is nu een felle perscampagne losgebroken tussen de socialistische bladen en die van de Volkspartij. Deze laatste neemt het voor Otto van Habsburg op, terwijl de socialistische pers zich tegen elke con cessie uitspreekt, zodat de coalitie voor de zoveelste maal in gevaar is. Recht op vergoeding Raab en de Volkspartij verklaren dat de leden van het Huis Habsburg nog altijd recht hebben op hun particulier bezit en dus op een redelijke schade vergoeding. In feite gaat het hier om bosbezit in de provincie Opper-Oostenrijk, dat particulier eigendom van de Habsbur gers is geweest. Bovendien beroept de Volkspartij zich op het feit dat Schusch- nigg indertijd een fonds tot ondersteu ning van de familie Habsburg heeft op gericht. Daar dit fonds door het natio- naal-socialisme in beslag werd geno men, is Oostenrijk op grond van het staatsverdrag verplicht om dit onrecht weer goed te maken, zoals dit ook ge beurd is voor alle anderen, die schade hadden opgelopen. De socialistische pers staat echter op het standpunt, dat volgens de grondwet van 1918 alle eigendommen van de Habsburgers aan de staat zijn vervallen en dat dus ook het ondersteuningsfonds onder Schusch- nigg onrechtmatig is geweest. Met ver heffing van stem roepen de socialisti sche bladen nu hun eigen ministers ter verantwoording en verklaren zij, dat de Volkspartij een poging onderneemt om het „volksvermogen" aan te tasten. Zij zien echter over het hoofd, dat het hier niet gaat om de kroongoederen, die aan de staat zijn vervallen, doch om het persoonlijk bezit van Otto van Habsburg. Bovendien is hij bereid om officiéél afstand te doen van de troon. Zou hij echter naar Oostenrijk terugkeren, dan bezit hij weliswaar alle rechten van elke normale staatsburger, maar toch zal hij nooit president van de republiek kunnen worden, omdat hiervoor uit drukkelijk een uitzondering is gemaakt in de grondwet. Zuiver zakelijk beschouwd kan het afstaan van een stuk bosbezit of een daaraan beantwoordende schadever goeding geen voelbaar verlies zijn voor de Oostenrijkse Republiek, die nu ta melijk welvarend is. Daarvan zijn ook de leiders van de Socialistische Partij overtuigd, maar zij hebben geen macht pv.ej v,in pers, die opeens weer het Wij verzoeken onzt» abon nees in Leiden, die s en keer de krant niet on't zangen, vóór 7 uur n.m. (2 iiterdags tussen 4 en 6 uur) no. 305C P) te bellen, waarnci ons blad alsnog wordt 1 >ozorgd. Voor de buiter jemeenten wordt voorzover; de agent schappen telefo tisch bereik baar zijn, elke 1 dacht onmid dellijk doo «gegeven. Bel vooral ni 11 onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor A dm in. of Red., woj iff deze kunnen U nie t helpen. Minister Kanza (Kongo) op Schiphol Tevreden over de V.N. Van onze Amsterdamse correspondent „Er is geen sprake van dat Tsjombe ver ons een probleem vormt. Katanga is een onderdeel van de Kongolese Re publiek en dat besef zal daar wel spoe dig doordringen" Deze woorden sprak de Kongolese minister Thomas Kanza, die vanmiddag in gezelschap van zijn secretaris-generaal, de griffier van de Senaat en een attaché van zijn mini sterie, pauzeerde op Schiphol op door reis naar Brazzaville. Het gezelschap was bijzonder te spre ken over het contact dat het met de V.N. in New York had gehad. Desge vraagd zei Kanza dat zijn regering geen enkele behoefte heeft aan steun van Russische zijde. „Wij hebben alle vertrouwen in de VJJ. en de V.N.- troepen zullen zolang in ons land blij ven als nodig is. Of deze troepen ook naar Katanga zullen gaan? „Vanzelf sprekend, Katrnga behoort immers bij ons." Hij liet er echter geen twijfel over be staan of Tsjombe, die hij in Leopold- ville meermalen had ontmoet, zal zich wel voegen naar de wens van de rege ring. Kanza, gaf de verzekering dat thans iedereen in zijn land veilig is. Hij sprak de hoop uit dat de Europeanen aldaar vertrouwen zullen hebben in de regering en in de nationale troepen. Over de economische ontwikkeling van de Kongo, zei hij dat ieder land de kans heeft bepaalde projecten aan te pakken. De vrees voor nationalisatie van buitenland, i ondernemingen wees hij van de hand door te zeggen, dat bet regeringsprogramma zich krachtig tegen nationalisatie verzet. Hammarskjóld, secretaris-generaal van de V.N., die vanmiddag ook op Schiphol zou arriveren, vertoefde in Brussel en zal vandaar uit recht streeks naar Kongo doorreizen. Kajiza zei van hem: „Wij zijn bijzonder inge nomen met zjjn bezoek aan ons land. Hij is een groot man." Minder zalm in Rusland De zalmvangsten In Rusland zijn van 1955 tot 1958 geleidelijk teruggelopen. In 1955 bedroegen deze 172.400 ton, in 1956 60.000 ton, in 1957 150.000 ton en in 1958 73.000 ton. Over 1959 zijn de juiste cij fers nog niet bekend, doch deskundigen nemen aan dat deze lager zullen zijn dan in 1958. Het Braziliaanse vliegkampschip ..Minas Gerais" heeft gisteren de Verolmewerf op Rozenburg ver laten voor en proefvaart van een maand. Het schip is geheel gemo derniseerd. VOORKEUR VOOR EEN-GEZINS WONINGEN IN DUITSLAND Van de ruim 450.000 woningen, die begin van dit jaar in de Westduitse Bondsrepubliek en in West-BerliJn in aanbouw waren, was ruim 60 procent fjarticuliere bouw, in de meeste geval- en van één-gezinswoningen. Worden in de grote steden meer flats gebouwd, in gemeenten beneden 50.000 Inwoners overweegt daarentegen de een-gezins woning. BEURSOVERZICHT Vaste markt Amsterdam 27 Juli Het Damrak kwam vanmiddag met 'n vaste tot zeer vaste stemming uit de bus voor de internationale waarden. Vooral in de Philipshoek was van een ruime handel sprake. Gedurende de laatste 20 minuten van de beurs werd de 1200 gepasseerd, hier mede behaalden de Philipsaandelen 'n koerswinst van circa 30 punten, verge leken bij de slotkoers van gisteren. De vraag kwam hoofdzakelijk van lokale speculatieve zijde met daarnaast enige vraag voor buitenlandse rekening. Uni levers stegen van 905 tot 912, tegen gis teren als slotprijs 898. Aku's liepen op van 534 tot 538. Hoogovens verbeterden op 779 circa 8 punten. Hoewel aaaide- len Kon. Olie op f 128 beter lagen, viel de stemming toch niet mee. Parijs is bijna dagelijks met de olieaandelen aan de markt. Volgens de beurs worden deze verkopen voor Amerikaanse reke ning uitgevoerd. In de scheepvaartafdeling stelden de koersen zich rond het slotniveau van gisteren. Van de leidende cultures konden certificaten Deli de forse koers winst van gisteren niet alleen hand haven, doch voegden aan deze winst nog een kleinigheid toe bij een prijs van f 189 tegën een vorige slotprijs van f 187.70. KOERSEN Amsterdam, 27 Juli. Londen 10.58%—10.58%: New York 3.77 —3.77%: Montreal 3.87%—3.87%; Parijs 76.93—76.98: Brussel 7.55%—7.55% Frankfort 90.40—90.45; Stockholm 73.04 73.09; Zürich 87.46—87.41; Milaan 60.73%—60.78%; Kopenhagen 54.71%— 54.76%; Oslo 52.84—52.89; Wenen 14.57% —14.58%; Lissabon 13.19—13.20%. 30500 10500 30500 wil dus zeggei t de mogelijkheid om in het land te 11 tonen, waar hij werd ge boren en het recht op een geldig pas poort .Want dr. Otto van Habsburg dat is de enige titel die hij voor zich opeist en dis hij door zijn studie in België verv porven heeft is nog altijd een statenl aze, die als banneling in het buitenland leeft. Onder voorzitterschap van burgemeester jhr. *or. L. M. E. von Fisenne kwam de raad van Warmond gisteravond in openbare/ vergadering bijeen. Afwezig met bericht van verhindering was de heer W. K. H'«jyl (Pr. Chr.). Bij de ingekomen stukken was een goedkeurin g; van G.S. betreffende een krediet voor algemeen onderzoek naar het rioolstelsel. Naar aanleiding hiervan vroeg de heer Van Vliet (KVP) waarom B. en W. niet -zijn ingegaan op de suggestie van G.S. wat een rioolwater-zuiveringsinstallatie b«.«treft. De voorzitter deelde mee, dat h\j een dergelijke installatie niet noodzakelijk achtte, temeer daar er van de zijde van Rijnland nooit klachten zijn gekomen ov w de kwaliteit van het water. Bovendien zag hy hierin girote finan ciële consequenties en de mogelijkheid van de invoering van een rioolbelasting. Toch wilde de heer Van Vliet het onder zoek gaarne afgestemd zien op de even tuele noodzakelijkheid van een zuive ringsinstallatie, omdat hij in de nabije toekomst voor alle gemeenten een der gelijke van Rijkswege voorgeschreven zuiveringsinstallatie verwacht. Naar aanleiding van een verzoek van de r.-k. reclasseringsvereniging, afdeling Leiden, om subsidie, welke subsidie groot f. 15 werd toegekend, merkte de heer Groenendijk (KVP) op dat hij dit be drag meer als een symbolische bijdrage dan als ondersteuning zag. Hij zou dit; bedrag dan ook gaarne verhoogd zien.. Voorzitter zegde toe, een en ander nadeer te zullen bestuderen. Met 157r proceuf werden de huren van het lokaal van dn Rijkspolitie en de beide arrestanten io - kale a verhoogd. Het perceel Jan Steen- laan 34 werd verhuurd aan de Rijkspo litie te water. Ibesloten werd een vitrine te kopen vo<xc de hal van het gemeentehuis om hifjfr voorwerpen, die betrekking hebben op> de historie van Warmond te bewaren. r«; kosten hiervan bedragen f. 381,50. Tot de burgerij zal een oproep worden '«.•rricht om voorwerpen voor dit doel in b ruikleen af te staan. Aangenomen werd een voorstel tot het garanderen van een hypothecaire lening groot f. 55.000 ten behoeve van de stich ting en inrichting van een Wit-Gele- Kruis gebouw. Eveneens werd aangenomen het aan gaan van een geldlening groot f. 225.000 met de bank voor Nederlandse gemeen ten ten behoeve van de aankoop van de bezittingen van het Huys te Warmont. Beurs van Amsterdam Woensdag 27 juli 1960 ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 101 ÏOOÜ Ned. '59 4% 100% 100% Ned. '59 4% 98j^ 98% Ned. '60II 4% 100% 100H Ned. '53 3% 94% 94% B Grootboek obi. 3% 78 Ned. '47 3% (3) 93% 93H Ned '51 3% 96% Ned '53 (3%) 94GB 94% Ned. '56 3% 93A 93% Ned '48 3% 88% 88% Ned. '54 3% 88% 881V Ned. '55 I 3% 89GB 89 Ned. '55 II 3% 91GB 91 Ned. '37 3 91fi 91% Dollarlng '47 3 91% 92% Investeringscert 3.. 97^ 97% Ned 62-64 3 98% 98i> Indië '37 A 3 94% 94% Grootboek '46 3 89^ Ned. WB 6% 109H 110 GB ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 32 32% Nat. Handelsbank 169 170 Ned. Handelmij284 287% Amst. Rubber 109% 108% H.VJV159% 155% Senembah 550 AK.U534 538% Berkel's Patent (v.) 307 310 GB Calvé Delft cert. 847 858 Deli Mij .en (Ver.) 187.50 189.10 Kon. Pap v. Gelder 301GB 304% Hoogovens eert771% 778 MüUer en Co. NF 428% 433% Ned. Kabelfabr584GL 591GB Philips 1171% 1200% Philips pref311GB 317 Unilever 898 910% Wilton Feyenoord 214 210 Biliton 2de r 440 443 Dordtse Olie gew. 607 612 Kon Olie (f20.— 128 129.50 idem (50 f20.— 127.20 128.10 Holl. Amer. lijn 137% 137 Java China Paket 138 137% KLM 106 107 Kon Ned Stmv Mij 181% 180% Kon Paket Mij 132% 132 Stoomvaart Mij Ned 167 165%GL Nievelt Goudr eert 138% 138 v Ommeren cert 270GB 271% Kon Rott Lloyd 140% 139 Ned Scheepv Onie 145 143% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 94 Idem '48 (3%) 84% 94% R'dam '52-1 (4%) 98% ld ld 37 Ml (3%) 94 Z.-Holland '56 (4%) 99% 98 Bankwezen Bank N. G. *58 (5%) 104% 104 ft id. N.WJB. '52 (4%) 97% 96% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95% 95 Premieleningen A'dam '53 3 99% A'dam '51 12% 84% A'dam '56 I 2%79 78% A'dam '56 II 2% 93% 93% A'dam '56 III 2% 94% 94 Eindhoven '54 2% 79 Enschede'54 2% 78% Den Haag '52 I 2% 85 84% L Idem n 2% 85 R'dam '52 I 2% 88 88 Idem II 2% 88% Idem '57 2% 99% 97% Utrecht '52 2% 90% 90% Z.-Holl 1957 2% 94% 94% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 231 232 Amst. Bank 359 359 H.B.U. eert219 219 Rott. Bank 305 304 Twentsche Bank 280 279% Industrie Ondernemingen Albert Heyn415 420 B Borsumij60 61% K. N. Edmet. A-AA 100 100% Idem pref wd104 104% ElectrolasmiJ 351 Kon. Ned Grofsm 170 169 Holl. Constructie 531 Ing. bur. v. Bouwnijv 259 Internatio 148 145% Int. Kunststoff. Ind. 60 62% Leidse Wolspinnerij 475 495 Rott. Droogdok Mij 624 629 Sikkens Groep 839 839 Ver. Touwfabrieken 340L 335 Walvisvaart 112% 111 Wemink's Betonm. 154 154 Van Wijk en Heringa 111 110% Zaalberg 125% 125% Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 5%B Amerik fondsen Canadian Pacific R 23H Intern Nickel 104% Anaconda 49% Bethlehem Steel 44 Cities Service 39% General Motors 41% Kennecott76% Republic Steel 59% Shell Oil 61% Union Pacific 26% Un. States Steel 78 24 103% 49 44% 40 42 77 59% 62% 78'

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11