DE COUBERTIN HEEFT MOETEN VECHTEN VOOR ZUN IDEALEN Herstel brug bij Salzburg in autobahn In 1896 kon atleet nog zonder training Olympische titel behalen Moeilijk begin Prestaties van toen en thans MacMillan staat voor legpuzzel van kabinets - reconstructie Olympisch dorp reeds geopend Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 26 juli 1960 Derde blad no. 30108 OLYMPISCHE GESCHIEDENIS Wanneer straks op 25 augustus in Rome duizenden duiven worden losgelaten, die pijlsnel het azuurblauwe luchtruim inschieten; wanneer de Italiaanse president de openingsformule heeft uitgesproken en de laatste estafetteloper in de keten Athene-Rome de fakkel met het Olympische vuur naar zijn rustplaats gebracht, dan staat de wereld aan het begin van de zeventiende Olympiade. Honderduizenden toeschouwers zullen, omringd van alle moderne comfort, kleur geven aan de indrukwekkendstse manifestatie, welke de sport kent. Op dat moment zullen de gedachten wellicht uitgaan naar Olym pische medailles, naar fantastische tijden en fenomenale prestaties. Maar slechts weinigen nog een gedachte wijden aan de groei van de Spelen door de jaren heen. En nog minder zullen er zijn, die weten hoe het allemaal is begonnen Het begon meer dan 67 jaar geleden. Op 25 november 1892 kwam de 29-ja- rige Franse pedagoog Pierre Fredi, baron de Coubertin, tijdens een te Sorbonne gehouden conferentie met het sensa tionele plan op de proppen om de in de oudheid gestorven Olympische Spelen nieuw leven in te blazen. Het was eigen lijk niet een plan, meer een idee. Maar het nam bij de idealist, die De Couber tin heel zijn leven geweest is, allengs vastere vormen aan. En twee jaar later kon hij. opnieuw in Sorbonne, aan de afgevaardigden van een groot aantal landen een gedetailleerd plan voorleggen. Laten we hier vooropstellen, dat De Coubertin niet iemand was, die uitslui tend en alleen de sport wilde dienen. Verre van dat. Hij was een Idealist met grootse denkbeelden. Een man, die de jeugd verenigd wilde zien en de licha melijke opvoeding een grotere plaats wilde geven. Bovenal was hij echter een pacifist, die trachtte de jeugd in ge zonde eerzucht met elkaar te laten wed ijveren om zo de basis te vormen voor grotere humaniteit. Sport was bij hem slechts middel, geen doel. Dat alles weerspiegelt zich in de door hem ont worpen eed, die nog altijd aan het begin van elk Olympisch festyn wordt afge legd. „Wij zweren, dat wij op eerlijke wijze by de Spelen zullen mededingen, met in achtneming van de bestaande voor schriften en in de geest van ware spor tiviteit, tot eer van ons land en tot roem van de sport". Doorlopend bleef De Coubertin er dan ook op hameren, „dat niet het winnen het belangrijkste was, maar het deelne men". Helaas, wat dat betreft, heeft men De Coubertin nooit helemaal begre pen. Geen enthousiasme Ook de medewerking, die De Couber tin aanvankelijk vond was niet bijster groot. Griekenland - nota bene de ba kermat van de Olympische Spelen - was zelfs verre van enthousiast. Het Griekse parlement was er vierkant te gen om de eerste viering op Griekse bo dem te laten plaatsvinden. Men geloofde maar half en half in die schone idealen van De Coubertin. En de apathische houding, die alom werd aangenomen, strookte bepaald niet met de „geest", die het „Olympische Idee" moest uitdra gen. Maar De Coubertin was niét alleen een idealist, hij was ook een realist. Zo dra deze geruchten tot hem doordron gen, reisde hij naar Athene en wendde daar al zijn oratorische talenten aan om de Grieken tot andere gedachten te brengen. Hij slaagde voortreffelijk. Toen hij naar Frankrijk terugging, waren de bezwaren van het parlement overwon nen, was het financiële gedeelte gere geld en troonde een volledig Grieks Olympisch Comité hoog in het zadel. Nadat nog talloze moeilijkheden, vooral van organisatorische aard, uit de weg geruimd waren, werden de eerste moderne Olympische Spelen op 6 april 1896 in het oude, gerestaureerde stadion, dat aan 80.000 mensen een plaats bood, voor geopend verklaard. Dat stadion was architectonisch gezien van grote schoon heid. Voor grote sportieve prestaties leende het zich evenwel helemaal niet. Dit vooral door de hoefijzerige vorm en de uitermate scherpe bochten. (Een ty pisch voorbeeld: In 1950 startte op die zelfde baan de Olympische kampioen Mal Whitfield. In daverende vaart rende deze atleet het lange rechte eind uit, de bocht in. Hij had met de vorm van de baan geen rekening gehouden en in de bocht geen vaart geminderd en dus schoot hij de bocht uit, dwars over de baan de kleedkamer in. Hij bleek zo ge schrokken, dat men hem die middag niet meer op de baan zag Geen dames Aan deze eerste Spelen, waarbij geen Nederlanders in het strijdperk traden, namen dertien landen deel met 280 at leten (geen dames). Ter vergelijking de cijfers van Helsinki-195269 landen met 5867 deelnemers, van wie 518 dames! Maar het begin was er, dat besefte ieder een duidelijk. De vervolmaking was slechts een kwestie van tijd. Ook het programma van toen ver- Jongen in Hengelose bioscoop gestoken Een onbekend gebleven dader heeft aan het einde van de tweede avond voorstelling in een Hengelose bioscoop de 17-jarige H. B Klein met een dolk mes in de borst gestoken. Tijdens de voorstelling ontstond on enigheid tussen het slachtoffer en een stel kornuiten enerzijds en een onge veer 20-jarige jongeman anderzijds. Beide partijen riepen elkaar onvrien- lijke opmerkingen en scheldwoorden toe. Toen de film was afgelopen heeft de dader vermoedelijk in de drukte kans gezien Klein een steek toe te brengen. Het slachtoffer verklaarde dat hij meende een stomp gekregen te hebben. Pas op weg naar huis bemerkte hij de verwonding, toen zijn overhemd nat werd van het bloed. Een arts liet hem in een ziekenhuis opnemen. Levensge vaar is niet aanwezig. schilde nogal wat met dat van heden. Van estafette-nummers in de atletiek was nog geen sprake. Van speerwerpen, tienkamp, 400 meter horden enz. was evenmin iets te bekennen. Roeien en kanovaren ontbraken geheel. Gewicht heffen deed men niet in klassen, doch met een of twee armen, onverschillig het gewicht van de deelnemers. De verrichtingen uit die dagen waren absoluut gezien heel wat minder dan heden ten dagen. Maar dat geeft ons zeer beslist niet het recht om met min achting op de prestaties van 1896 neer te zien. Want men dient er goed reke ning meer te houden, dat de sport - ze ker de georganiseerde - toen nog in de kinderschoenen stond, dat er interna tionaal nog geen enkel contact was en intensieve training etc. nog uitgevonden moest worden. In dat licht bezien zijn de prestaties van 1896 zelfs zeer goed te noemen. Neemt U bijv. het hoogspringen eens. In 1896 sprong Clark 1.81 m. en nu 60 jaar later, is slechts een handjevol Nederlanders in staat om deze grens te overschrijden, alle technische hulpmid delen ten spijt! Beroering Zoals U al uit nevenstaande tabel heeft kunnen zien. streken de Amerika nen - zoals bij alle volgende Spelen - het merendeel van de eerste prijzen op. Slechts acht Amerikanen waren, groten deels voor eigen kosten, naar Europa overgestoken en zij verzamelden 11 gou den medailles! Vooral de wijze waarop Garrett het discuswerpen won, verwekte nogal wat beroering. Op de Princeton University had hij een discus laten ma ken, want men kende zo'n ding in de Ver. Staten nog niet. Hij had er af en toe mee gegooid, „om in Athene niet he lemaal vreemd tegenover dit nummer te staan" De Grieken waren na tuurlijk op dit specifiek Griekse num mer favoriet, doch tot hun grote teleur stelling was Garrett hen de baas. De Amerikaan gooide met de Griekse dis cus veel gemakkelijker dan met zijn Amerikaanse, want die was stukken zwaarder! Kogelstoten had Garrett nog nooit gedaan maar dat belette hem niet dat nummer ook maar te winnen Ja, er is intussen wel iets veranderd Eén zege op deze eerste Olympus steeg echter ver boven alle andere uit. Het was de zege van de Griekse schaap herder Spiridon Loues in de marathon. Nog altijd was men in Griekenland niet daverend enthousiast over de herleving van de Olympische Spelen. Maar toen bekend werd, dat een Griek na 40 van de ruim 42 km. de leiding had veroverd ont stoken de 60.000 toeschouwers in het stadion in een vreugderoes. Toen Loues het stadion binnenkwam kende het enthousiasme van de toeschouwers geen grenzen meer. Twee Griekse prinsen ver gezelden hem op zijn laatste 400 meter, die een ware zegetocht werd. Vrouwen gooiden hun juwelen voor zijn voeten, hij kreeg tientallen aanbiedingen (toen al overtredingen van de amateurstatus! Kortom Griekenland was ontdooid. Men deed zelfs een poging de Spelen perma nent in Griekenland te doen houden, maar dat stuitte af op de principes van De Coubertin, die het Olympisch Vuur over de gehele aarde wilde brengen: De fundamenten voor een hecht bouwwerk waren gelegd. R. D. Paauw De omstandigheden en de mogelijkheden voor atleten waren in i 1896 heel anders dan heden ten dage. Eigenlijk is het dus niet eer- lijk om de verrichtingen van toen naast die van thans te plaatsen, f Maar het geeft toch wel een duidelijke indruk van de stormachtige i ontwikkeling, welke de sport en hier dan speciaal de atletiek f in een halve eeuw heeft doorgemaakt. 1896 1956 100 meter T. Burke (USA) 12.0 sec. R. Morrow 10.5 sec. 400 meter T. Burke (USA) 54.2 sec. C. Jenkins 46.7 sec. 800 meter E. Flak (Austr.) 2.11.0 T. Courtney 1.47.7 1500 meter E. Flack (Austr.) 4.33.2 R. Delaney 3.41.2 Marathon S. Loues (Griek.) 2.58.50 A. Mimoun 2.25.0 110 m. horden T. Curtis (USA) 17.6 sec. L. Calhoun 13.5 sec. Hoogspringen E. Clark (USA) 1.81 m. c. Dumas 2.12 m. Verspringen E. Clark (USA) 6.35 m. G. Bell 7.83 m. Polsstokhoog w. Hoyt (USA) 3.30 m. R. Richards 4.56 m. Kogelstoten R. Garret (USA) 11.22 m. P. O'Brien 18.48 m. Discuswerpen R. Garrett (USA) 29.25 m. A. Oerter 56.38 m. Geschikte figuren voor Buitenlandse Zaken zijn niet erg dicht gezaaid Wordt Selwyn Uoyd kanselier schatkist (Van onze Londense correspondent) Premier MacMillan staat op het punt belangrijke wijzigingen in het Engelse kabinet aan te brengen als gevolg van het aftreden van de kanselier van de schatkist, sir Heathcoat Amory, die al lang de wens te kennen heeft gegeven zich in het zakenleven to willen terug trekken. Amory was vele jaren een uit stekend minister van landbouw en de laatste drie jaar minister van financi en. Hij heeft de laatste tijd nogal wat conservatieven tegen zich in het har nas gejaagd wegens zijn nieuwe kredie- beperkingen, waartoe de ongunstige handelsbalans hem dwong. Het scliynt wel vast te staan dat Selwin Lloyd, die ook al zolang de brui wenst te geven aan het uitputtende ambt van minister van Buitenlandse Zaken, dat hij zes jaar lang heeft be kleed, de nieuwe kanselier van de schatkist zal worden. Het moeilijke probleem is voor Mac Millan een opvolger voor Lloyd te vin den. Figuren die verstand hebben van buitenlandse politiek en het tegen Kroesjtsjef kunen bolwerken, zijn dun gezaaid. De tegenwoordige minister van Koloniën MacLeod wordt door velen als een toekomstig minister van buiten landse «ken beschouwd, maar hij zal eerst meer ervaring moeten krijgen in zyn tegenwoordige functie. Öok de veelbelovende Ted Heath, thans minis ter van Arbeid, komt misschien later voor de functie in aanmerking. Duncan Sandys, de vroegere schoonzoon van Churchill hij is thans gescheiden van diens dochter Diana thans mi nister van Luchtvaart is ook een mo gelijke kandidaat, hoewel zijn ster da lende is. Aangezien MacMillan blijkbaar nie mand anders kan vinden schijnt hij, tenminste volgens de hardnekkige ge ruchten gedurende het weekeinde zijn keus te hebben laten vallen op lord Home (spreek uit: joem), de tegen woordige minister voor het Gemene best. Dit eventuele voornemen heeft 'n politieke storm doen opsteken. Vooral de oppositie noemt het in hoge mate ondemocratisch om iemand, die tot het niet-gekozen Hogerhuis behoort en geen toegang heeft tot het Lagerhuis ook ministers die peer zijn mogen behalve op de tribune nooit in de La gerhuiszaal komen de belangrijke portefeuille van Buitenlandse Zaken te geven. Hij zou het Lagerhuis, dat dage lijks een uur lang elke minister met vragen kan bestormen, nooit zelf van repliek kunnen dienen en dit via an dere ministers moeten doen. Indien Home toch benoemd zou wor den, ziet men hierin een bevestiging van de al jaren bestaande toestand, welke er op neerkomt, dat de premier de toon aangeeft op het gebied van de buitenlandse politiek. In dertig jaar is het slechts één maal voorgekomen, dat de minister van Buitenlandse Zaken in het Hogerhuis zetelde, namelijk lord Halifax vlak voor de oorlog. Dit was bepaald geen succes. Ook thans ach ten velen het gezien de internationale spanningen ongewenst, indien de minis ter van Buitenlandse Zaken buiten het Lagerhuis wordt gehouden. MacMillan moet ook nog een opvol ger vinden voor Walker-Smith, de mi nister van Volksgezondheid, die enkele dagen geleden is afgetreden om zijn advocatenpraktijk te hervatten, welke hem 300.000 gulden per jaar zal ople veren in plaats van de voor Engeland povere 50.000 gulden, die hij als minis ter ontving. Peter Thomeycroft. die uit protest tegen de geld verruimingspoli tiek van voor de verkiezingen als kanselier van de schatkist aftrad, zal naar verwacht wordt weer in de regering worden op genomen. Indien hij Luchtvaart krijgt, zou Duncan Sandys waarschijnlijk mi nister van het Gemenebest worden als opvolger van Home. Enoch Powell, die tegelijk met Thomeycroft aftrad, zal waarschijnlijk Volksgezondheid krijgen. Nadat vorig jaar tijdens de gewel dige regenval in Oostenrijk de enorme bruggen in de Autobahn" bij Salzburg over de Salsach, door het verzakken van een der peilers waren ingestort, zijn de herstelwerkzaamheden met grote voortvarendheid ter hand ge nomen. De moeilijkheden, die daarbij i?i de altijd snel stromende onbevaarbare rivier moeten worden overwonnen, zijn onvoorstelbaar. Toch is men er dit voorjaar in ge laagd de zuidelijke brug op noodpei- lers weer zodanig te herstellendat daardoor de verbinding met beide oevers weer tot stand kon worden ge bracht en het verkeer. zij het over slechts twee rijbanen weer kon doorgaan. Tijdens onze vakantiereis vorig jaar door Oostenrijk maakten wij de och tend na de ramp een foto van de inge storte bruggen, die wij de volgende dag plaatsten. Onze terugreis van va kantie dit jaar ging ook nu weer over Salzburg, waar wij bovenstaande foto maakten. Op de voorgrond is de enorme bouw put te zien, waarin de fundering voor de nieuwe peiler wordt gemaakt. Links de zuidelijke brug, waarover de auto's weer voortrazen. Rechts de noordelijke brug in aanbouw, die in spanbetonrQon- structie zal worden uitgevoerd Men hoopt de definitieve peiler nog dit jaar klaar te krijgen en eind vol gend jaar met het gehele herstel van de bruggen gereed te komen. Het herstel/werk wordt door een Oos tenrijkse bouwonderneming uitgevoerd. Als aardige bijzonderheid het volgende: de ingestorte bruggen zijn gebouwd tijdens de periode van het Derde Rijk en naar aanleiding daarvan is destijds een gedenkplaat in de brug aange bracht, dat deze brug door Duitsers is gebouwd. Met trots hebben reeds nü de Oostenrijkse bouwers op de brug aangetekend, dat het herstel door hen is uitgevoerd. —li— (Foto Leidsch Dagblad) Communistische bladen in Indonesië verboden Het linkse dagblad „Bintang Timoer is voor een periode van onbepaalde duur verboden. Dit geschiedde op bevel van het militaire commando te Djakarta wegens de publikatie van berichten in verband met de arrestatie van voorman nen der Indonesische communistische partij. Een woordvoerder van het leger zeide, dat de Bintang Timoer tendentieuze berichten heeft gepubliceerd, die afbreuk kunnen doen aan „het vertrouwen der bevolking in de politiek, die thans door het leger wordt gevolgd in het belang van de handhaving van de openbare orde en rust". Zoals gemeld hebben de militaire autoriteiten reeds eerder het blad van de Partai Kommunis Indonesia, de „Harian Rakjat", een verschijningsverbod opge legd wegens kritiek op het regerings beleid. Chileense minister in ons land De Chileense minister van Buiten landse Zaken, de heer German Vergara Donoso, komt vanavond per trein in Den Haag aan voor „een volstrekt onofficieel bezoek" aan ons land, aldus is van Chileense zijde in Den Haag vernomen. Minister Vergara, die een reis door Europa maakt, blijft twee dagen in Nederland. Tijdens zyn verblijf zal de minister een bezoek brengen aan het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij zal met Nederlandse autoriteiten spreken over alle betrekkingen die tussen de twee landen bestaan. ONGEREGELDHEDEN IN ZUID-RHODESIA Voor de tweede achtereenvolgende dag is het in Boelawayo (Zuid-Rhodesia) tot ongeregeldheden gekomen. In de Afrikaanse wijken werden auto's, winkels en café's vernield. De politie maakte ge bruik van traangas om de menigte uit een te jagen. In een stadswijk kwam het tot een schietpartij. Er werden in Boelawayo twintig per sonen gewond. De premier van Zuid-Rhodesia, Sir Edgar Whitehead, heeft besprekingen gevoerd met de politie-autoriteiten. Na afloop verklaarde hij dat troepenverster kingen onderweg zijn. Wanneer deze zijn aangekomen zal krachtiger tegen orde- J verstoringen worden opgetreden. Ongeveer driekwart van de Afrikaanse arbeiders van Boelawayo verscheen niet op het werk; de ingangen van de fabrie ken werden door soldat.m mei cfe bajo net op het geweer bewaakt. Premier Loemoemba van Kongo in New York in gesprek met de secretaris-generaal van de Verenig de Naties Hammarskjöld. Met het hijsen van de vlaggen der 86 deelnemende landen is gisteren het Olympisch dorp bij Rome officieel in gebruik genomen. Tijdens de plechtig heid, dig precies een maand voor de ope ning van de Olympische Spelen plaats vond, speelde het muziekkorps van de politie de Olympische hymne. Bij deze plechtigheid waren aanwezig 5 Japanners en 4 Polen, de eerste deelne mers die hun intrek hebben genomen in de op zuilen geplaatste gebouwen van het dorp. Andere deelnemers zijn al par- tioulier in Rome gearriveerd, doch lo geren in hotels en particuliere wonin gen. Het dorp is grotendeels voltooid, hoewel al zijn faciliteiten pas omstreeks de 10de augustus gereed zullen zijn. Het dorp staat nabij de Tiber, tussen de chique woonwijk Parioli in noordoos telijk Rome en het Foro Italico, een van de grote Olympische stadions. In het dorp bevinden zich flatgebou wen voor deelnemers en officials, 10 res taurants, een openluchtbioscoop, een winkelcentrum, kapperszaken en schoon heidssalons. een ziekenhuis en een Olympische clubs. In het dorp is een speciale afdeling voor de 813 deelneem sters. Het dorp heeft zijn eigen politie, be staande uit legerofficieren van de rang van kapitein en hoger. Buiten wordt het dorp bewaakt door gewone politie, die alleen zal worden uitgenodigd binnen te komen als er ernstige moeilijkheden zijn. Het dorp heeft uitvalswegen, die een verbinding vormen met de grote routes naar de Olympische arena's. Een vloot bussen en personenauto's zal klaar staan voor het vervoer der deelnemers. „Bur gemeester" van het dorp is kol. Giuseppe Febre, met verlof als commandant van de Militaire Academie der Bergtroepen. CRICKET HCB-JEUGD WHITGIFT COLLEGE Dank zij de activiteit van de Ajax- jeugdcommissie werd de wedstrijd van het Haagse Cricketbond-elftal tegen Whitgift College op het terrein aan de Kempenaerstraat gespeeld. Het HCB elftal werd na een verloren toss het eerst naar de wickets gezonden. Het begin was niet bemoedigend, daar op 14 reeds 3 wickets down waren. Op 27 viel het wicket van Van Herwaarden (Quick), doch een fraaie stand werd op gezet tussen P. v. d. Vegt (HBS) en P. Bax (VUC). Op 98 werd Van der Vegt voor een keurig gespeelde 30 lbw gege ven. Met Zeelenberg (Concordia), die een nuttige 18 runs scoorde, zette P. Bax zijn innings voort, die op een totaal van 155 voor een waardevolle en kansloze 82 werd beëindigd. Op 161 voor 8 sloot de Haagse skipper de innings. De Engelsen, daarop ingaande, verloren op 21 hun le wicket door een schitterende vang van F. Olthuis (Ajax L.) achter de palen. M. A. Blok (29), Spanswick (13), J. For bes (15), doch vooral Hooper (30) en Arscott deden het totaal tot over de 100 oplopen. Op 117 werd Hooper fraai door Veldhuizen (Ajax L.) gebowled. 36 runs later ging Wilkinson (24) lbw (153 v. 5). Bepaald spannend werd de wedstrijd toen Van Doorn (Quick) kort achter el kaar 3 wickets velde (158 v. 8). Arscott samen met Stewart brachten de zege voor de Engelsen. Arscott bleef met 35 not out. Vooral Van Doorn met 6 voor 52 bowlde prima. Veldhuizen met 1 voor 22 en Zeelenberg 1 voor 18 kre gen geen loon naar werken. F. Olthuis, R. Veldhuizen en P. van Ameron volde den als Ajaxieden uitstekend in dit HCB-team. VIERDE TESTMATCII ENGELAND—ZUID-AFRIKA Zuid-Afrika had maandag, de vierde dag van de wedstrijd, na de eerste in nings van de vierde testmatch tegen Engeland een achterstand van slechts 31 runs. De Zuidafrikanen bereikten name lijk een score van 229 runs, vooral dank zijn de 109 runs de eerste century in de serie van Roy McLean. Engeland was zaterdag all out voor 260 runs. In de voortzetting scoorde Engeland later op de dag 50 runs voor het verlies van twee wickets. Roy McLean sloeg 14 vieren en hij vol tooide zijn century in 2 uur en 28 mi nuten. Engeland heeft in de testserie een voorsprong van 30. SPORTSPLINTERS - In de tweede ronde van de Ameri kaanse zone van het toernooi om de Da- vis Cup heeft Venezuela met 3—2 Nieuw- Zeeland uitgeschakeld. De voetbalwedstrijd, die zondag in Buenos Aires werd gespeeld tussen Ar gentinië en Spanje, is met 2—0 door Ar gentinië gewonnen. De eindstand was reeds bU de rust bereikt door twee doel punten van Sanfilippo. In de eerste ronde van het heren enkelspel van het internationale toer nooi voor tennisleraren. dat in Easrbor- ne (Sussex) wordt gehouden werden 3 Nederlandse deelnemers uitgeschakeld. De uitslagen waren: Stuhldrever (Did.) versl. Van Been 6—4, 6—4; Spreitzer (Oost) versl. Corstjens 6—4, 6—1; Hanif Khan (Pak.) versl. Parlevliet 6—4, 6—3.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5