Leidse raad gaat unaniem akkoord met bebouwing van het Stationsplein Spoorwegovergang Telderskade - Rijn- en Schiekade Kon. brons voor A. Hortensius Vakantie vreugde Oost-Duitse vluclitelingetjes Opgericht 1 maart I860 Dinsdag 25 juü 1960 Tweede blad no. 30108 In september eerste paal! Geen service-station en benzinepomp van Vlasveld aan Rooseveltstraat Nu de Leidse raad in zijn zitting van gistermiddag unaniem akkoord is gegaan met het voorstel van B. en W, om een terrein van circa 5017 m2 voor f. 747.000 te verkopen aan de N.V. Aanneming Mij J. P. van Eesteren te Rotterdam, is het zeker, dat nu spoedig met de bebou wing van het Stationsplein zal worden begonnen. Naar de directie van deze N.V. verwacht zal reeds in september voor dit miljoenenobject, waarvoor het Pensioenfonds van Philips garant is, de eerste paal de grond ingaan. Over 2y2 jaar is dit werk, dat een investering van negen miljoen gulden vergt, gereed. Is dit plan eenmaal gerealiseerd, dan zal in deze omgeving een geheel nieuwe situatie zijn ontstaan. Circa 14.000 vierkante meter kantooroppervlakte is in dit gebouwencomplex voor de Leidse Universiteit gereserveerd. Bovendien voorziet dit plan in de bouw van 91 flatwoningen, tien winkels en een café-restaurant. Vertegenwoordigers van alle fracties hadden deze middag grote bewonde ring voor de architectonische opzet van het plan, dat straks zeker zal passen in het hart van de zich sterk ontwikke lende Leidse agglomeratie. Het College van B. en W. en daarvan in het bij zonder de wethouder van Openbare Werken werd hulde gebracht voor het doorzettingsvermogen bij de tot standkoming van dit plan aan de dag gelegd. Een hulde, waarin zijdelings ook de wethouder van Financiën werd betrokken. Bij de behandeling van dit voorstel vroeg de heer Van Iterson (Prot. Chr.) of de bouw van de 91 flatwoningen nog van invloed zal zijn op de toewijzing van bouwvolume voor woningwetwonin gen en voor woningen in de particuliere en industriële sector. De heren Piena (PvdA) en Van Weizen (CPN), die van zelfsprekend ook met het voorstel ak koord konden gaan, wezen op de noodza kelijkheid van 't tevens bouwen van wo ningen in een lagere huurklasse. De heer Lambermont (KVP) verwachtte enige ordening (diverse branches) bij de be schikbaarstelling van de winkels. Wethouder Jongeleen, die het na de vele instemmende woorden niet moeilijk had met de verdediging van dit voorstel, bracht de heren Piena en Van Weizen onder het oog, dat Leiden ook de be- sohikking moet hebben over woningen in de duurdere prijsklasse, hetgeen niet wegneemt, dat ook hij ervan overtuigd is. dat Leiden grote behoefte heeft aan woningen met een lagere huur. Spreker gaf toe, dat het college met het oog op de huidige bouwcapaciteit t.o.v. dit plan een concessie heeft moe ten doen. Daaraan wordt thans na zovele jaren voorrang verleend. De suggestie van de heer Lambermont zal spreker overbrengen aan de toekomstige exploitant. Overweg in spoorbaan Had wethouder Jongeleen, die met wethouder Stolp na de aanvaarding van dit voorstel ook een gelukwens van de burgemeester had te incasseren, het met de verdediging van dit plan niet moeilijk, hetzelfde kan gezegd worden van het voorstel om een bedrag van f. 207.000 beschikbaar te stellen voor de aanleg van een overweg in de spoor baan LeddenWoerden en het maken van een verbinding met de Telderskade en de Rijn- en Schiekade. Ook hiermede kon de raad unaniem akkoord gaan. Hoewel de heer Hagens (WD) zich niet tegen het voorstel verzette, kwam dit bedrag hem voor een eenvoudige op lossing nog al hoog voor. Hij was even wel na de argumentatie van de wethou der spoedig overtuigd. In het kader van de aan te brengen verbeteringen (via duct) aan de Lammenschansweg en de spoorwegovergang in de Herestraat, wensen de Ned. Spoorwegen, aldus de wethouder, ook deze overweg in de plan nen op te nemen. Kan men bij een be waakte overweg volstaan met een smal pad. nu ook deze overweg met automa tische halve overwegbomen beveiligd zal worden, is een dubbele overweg, met tussenstrook en aan weerszijden een trot toir, geprojecteerd. Dit maakt nu een maal de uitvoering iets duurder! BRUG OVER RIJN- EN SCHIEKANAAL? Hoewel de wethouder zich daarover op dit moment nog geen oordeel kan vor men, is het volgens hem niet uitgesloten dat de aanleg van deze overweg als con sequentie zal hebben het bouwen van een brug over het Rijn- en Sohiekanaal. Geen service-station met benzine-pompen Sterk was wethouder Jongeleen deze middag ook in zijn argumentatie inzake de niet aan de heer H. Vlasveld door B. en W. verleende vergunning tot het alsnog wijzigen van het plan tot het bouwen van een garage met twee boven woningen aan de Rooseveltstraat. Aan de hand van tal van schriftelijke uitspra ken toonde de wethouder aan, dat de heer Vlasveld zonder toestemming van het college is overgegaan tot de bouw, resp. exploitatie van een service-station annex benzine-verkooppunt (benzine pompen) aan de Rooseveltstraat. B. en VV. zijn, aldus de heer Jongeleen, dan ook niet bereid om hiertoe alsnog ver gunning te geven. Uitdrukkelijk staat in de Politieverordening „dat liet tanken van benzine aan de openbare weg niet is toegestaan, tenzij de pomp is geplaatst met toestemming van het „gemeentebe stuur". En daarvan is hier geen sprake. Met het niet verlenen van de toestem ming heeft het college dan ook m.i. juist gehandeld, een standpunt, dat later nog eens door de burgemeester werd on derstreept. Tijdens de discussie over deze kwestie voerde de heer Van de Poel (KVP) aan, dat het college weliswaar formeel in zijn recht staat, doch naar hem bekend was had een bij het werk toeziende ambte naar de heer Vlasveld gesuggereerd „dat de goedkeuring alsnog wel zou afko men." Nu de benzine-pompen niet op openbaar terrein staan, wenste spreker te weten hoever in deze de bevoegdheid van het gemeentebestuur gaat. Hoewel de heer Zitman (WD) be greep. dat verordeningen nageleefd die nen te worden, vond hij dat hier toch wel een „zware straf" op de zonde volgt. Ook de heer Van Iterson (Prot. Chr.) was van oordeel, dat hier een ambtenaar bepaalde verwachtingen heeft gewekt. De heer De Kier (Prot. Ohr.), die toegaf dat hier op eigen risico was gebouwd, vroeg of Bouw- en Woningtoezicht niet had kunnen ingrijpen door het opleggen van een bouwverbod. Tenslotte herinner de de heer Piena (PvdA) eraan, dat hem bij de behandeling van het voorstel in zake verkoop van het terrein in een der vorige vergaderingen was medege deeld, dat het hier uitsluitend ging om de bouw van een garagebedrijf. Wethouder Jongeleen. die uitvoerig op deze vragen inging, wees er met nadruk op, dat uit een rapport van de wnd. di recteur van Gemeentewerken duidelijk blijkt, dat geen bepaalde verwachtingen zijn gewekt. Er kan niet gezegd zijn „ga je gang maar." De ambtenaren, met wie de heer Vlasveld een onderhoud had, ontkennen dit ten stelligste. Ondanks afwijzing toch doorgegaan Indertijd heeft de heer Vlasveld door een benzinemaatschappij een verzoek tot plaatsing van benzinepompen laten De Telderskade in Leiden zuid-west krijgt over de spoorlijn Leiden-Utrecht een verbinding met de Rijn- en Schie kade. „Bij km 30.MO", staat er in de gemeentestukken. Voor een niet-ingewijde bepaald geen duidelijke plaatsbepaling. Om de situatie goed op een foto te krijgen is onze fotograaf op de hoge brandweerladder geklauterd, die was opgesteld op een erf achter het perceel Rijn- en Schiekade 125. Vanuit zijn hoge, ietwat wiebelige positie, zag. hij op de voorgrond de spoorlijn. De tweekleurige seinpaal staat op de plaats, waarover aanstonds het verkeer van zuid-west naar de bin nenstad via de Rijn- en Schiekade zal rijden. De oprit naar de met automa tische halve overweg beveiligde over gang zal ongeveer beginnen bij het blauwe noodschooltje aan de Telders kade tussen de Hof laan en de Roo- sevéltlaan (op de achtergrond) en via de plaats, ivaar de bomengroep links nu staat, naar de spoorlijn op de voorgrond lopen. De verbinding Tel derskadeRijn- en Schiekade zal be staan uit een dubbele rijweg (met tus senstrook) met aan weerszijden een trottoir. (Foto L.D./Holvast) indienen. Hoewel het college dit verzoek heeft afgewezen is de heer Vlasveld des ondanks toch doorgegaan met het plaat sen van de pompen. Toen het service- station (met pompen) bijna klaar was, is alsnog om toestemming gevraagd. Het college, dat tegen deze handelwijze groot bezwaar heeft en de onderhavige mate rie een hoogst onverkwikkelijke zaak vindt, stelt zich op het standpunt, dat hij, die een fout heeft gemaakt, ook de financiële consequenties moet dragen. Reeds voordat de heer Vlasveld de grond van de gemeente kocht, was hij op de hoogte, dat hem geen toestemming voor de inrichting van een servicestation (met benzinepompen) zou worden ge geven. Een dergelyke vergunning is in het verleden reeds aan meerdere aan- Gluurder kreeg slaag, wreker kreeg boete (Van onze Haagse redactie) „Hij gluurde heel onbeschoft over de gordijnen van myn café naar binnen. Dat is een hoogte van twee meter dertig. Hij was kennelijk op een fiets geklom men, want mijn aandacht werd op hem gevestigd doordat het fietsstuur tegen de ruit bonsde." Aldus verklaarde een 37-jarige café houder uit de Wolsteeg te Leiden, voor de Haagse politierechter. „Ik kan me heel goed voorstellen dat u dat gluren hinderlijk vond. Maar dat geeft u geen recht die man een pak slaag te geven. U had de politie er bij kunnen halen. Maar uit uw strafregister blijkt wel, dat u ervan houdt dit soort dingen zelf af te handelen", zei de politierechter. „Ja, u hebt al een flink lijstje met veroordelingen. Dat litteken op uw ge zicht, is dat ook van een vechtpartij?", wilde de officier van Justitie weten. „Nee, edelachtbare, dat heb ik opge lopen bij een val, als steilwandrijder op de kermis". De officier van Justitie eiste een boe te van f 40,tegen de caféhouder. De politierechter overwoog dat de „gluur der" toch. wel heel hinderlijk geweest was. Hij maakte er f 20,van. „Kan ik gelijk betalen?", vroeg de café houder. „Dat hangt ervan af", zei de officier, „belooft u dan niet meer te vechten?" „Nou, belovenhoe kan ik dat nou beloven?" „Goed, gaat u dan maar. Ik behoud mij het recht voor op hoger beroep", zei de officier. vragers o.a. in de Herenstraat, het Levendaal en de Kooi geweigerd. Bo vendien komen er in Leiden-Zuidwest twee service-stations. Volgens de heer Jongeleen is het college er ook om met het oog op de concurrentie de handel drijvende middenstand te beschermen. De Leidse ingezetenen onder wie ook de heer Vlasveld zullen in dit op zicht de spelregels in acht moeten ne men. „VIA EEN ACHTERDEUR" De burgemeester wees er tenslotte op, dat slechts vergunning is afgegeven voor de bouw van een garage met bovenwo ningen. „Via een achterdeur," aldus spreker, „wil men daar een service-sta tion aan toevoegen. B. en W. kunnen dit niet tolereren." Na deze uiteenzetting ging de raad z.h.s. akkoord om de heer Vlasveld niet- onüvankelijk te verklaren in zijn beroep. Ook alle overige door ons reeds gepu bliceerde voorstellen werden zJis. aan genomen. Bij de behandeling van het voorstel om over te gaan tot het bouwen van een 5-klassige houten school aan de Suma- trastraat, welk voorstel de heer Hagens (VVD) koppelde aan het voorstel tot op heffing van de eveneens houten ir. Le- lyschool aan de Storm Buysingstraat, werd door hem gevraagd of deze laatste school niet verplaatst kan worden naar Leiden-Noord. Wethouder mr. J. Drijber wethouder J. C. van Scha ik is met vakantie zei toe dit nog in het college aan de orde te stellen. Alvorens deze voorstellen in behande ling werden genomen, vond een groot aantal benoemingen van leerkrachten plaats. Alle door B. en W. voorgedragen personen hun namen hebben wij reeds gepubliceerd. Red. werden be noemd. Ingetrokken werd de benoeming van de heer C. van de Ketterij, die reeds in de zitting van 23 mei jl. was benoemd tot tijdelijk leraar in de Nederlandse taal en letterkunde aan de h.b.s. voor meisjes. De heer Van de Ketterij had het college kenbaar gemaakt zijn benoeming niet te aanvaarden. Eervol ontslag werd verleend aan de heer H. Hoorn, vakon derwijzer in de lichamelijke oefening bij het openbaar lager onderwijs. Mej. A. M. Smit, onderwijzeres aan de openbare school aan de Langebrug, wel ke wordt opgeheven, werd in gelijke functie overgeplaatst naar de Marnix van St.-Aldegondeschool. ATTENTIE VOOR ZIEKE RAADSLEDEN Op voorstel van de voorzitter stemde de raad ermede in om aan de leden mr. dr. H. D. M. Knol en dokter H. M. J. W. J. Kortmann, die momenteel in een zie kenhuis zijn opgenomen, een attentie te zenden. Veertig jaar bij de L.D.M. De heer A. Hortensius werd heden morgen in verband met het feit, dat hij veertig jaar verbonden is aan de NV Leidsche Duinwater Maatschappij, on derscheiden met de bronzen ere-med&ille verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau. Allereerst sprak de directeur van de LDM. dr. P. C. Lindenbergh, de jubilaris toe. Hij was zeer erkentelijk voor de trouw en de accuratesse, waarmee de heer Hortensius als voorman-filterwer ker de waterleiding heeft gediend. De di recteur overhandigde een geschenk on der couvert en zette de echtgenote van de jubilaris in de bloemetjes. De burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, die als president-commissaris van de LDM het woord voerde, was dankbaar voor de voortreffelijke wijze, waarop het water wordt afgeleverd. De heer Hortensius heeft ook hiertoe gedu rende een lange reeks van jaren zijn steentje bijgedragen. Het was de burge meester dan ook een groot genoegen de jubilaris de bronzen medaille in de Orde van Oranje Nassau op de borst te kunnen spelden. Onderwijsopdracht aan dr. F. P. Woodford Bij beschikking van de minister van Onderwijs, K. en W. is aan dr. F. P. Woodford opdracht verleend om gedu rende het tijdvak van 19 september 1960 tot en met 17 sept. 1961 in de facul teit der wis- en natuurkunde aan de Leidse Universiteit wederom onderwijs te geven in de fysisch-chemische schei dingsmethode, in het bijzonder chro- matografie. Steeds stijgende Amerikaanse reislust De Amerikaanse reislust was in 1959 groter dan ooit tevoren en belooft in 1960 nog groter te zijn. Dit blijkt uit een mededeling van het Amerikaanse Depar tement van Handel. Men schat, dat Amerikaanse reizigers in 1959 twee miljard dollar hebben uitgegeven, het geen 11% meer is. dan het geschatte be drag voor 1958. Verwacht wordt, dat de toeristische uitgaven van Amerikaanse burgers in het lopende jaar de 2Vi miljard dollar zullen overschrijden. In 1959 werd door toeristen een miljard 600 miljoen dollar buiten de V.S. uitge geven en 800 miljoen voor transport kosten. De helft van dit laatste bedrag ging naar niet-Amerikaanse luchtvaart en scheepvaartmaatschappijen. Zevenhonderdduizend Amerikanen gaven in 1959 ongeveer 600 miljoen dollar in Europa en het Middellandsezeegebied uit. Deze gebieden trokken in 1959 11% Amerikaanse reizigers meer, dan in 1958. Zij gaven echter slechts 8% meer dollars uit. Dit wordt toegeschreven aan het stijgende aantal luchtreizigers, die korter op een plaats vertoeven en dan ook min der uitgeven. M.O. LICHAMELIJKE OEFENING Voor het examen middelbaar onderwijs lichamelijke oefening slaagden de heer C. van Rooijen te Katwijk aan Zee, L. J. Stokhuijzen en H. Willemsen te Leiden, G. C. Westgeest te Wassenaar en mej. W. J. J. de Leeuw te Boskoop. Universitaire benoemingen Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is voor het tijdvak van 1 september 1960 tot en met 31 augustus 1961 benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar A be drijf sgeneeskundige) bij het Academisch Ziekenhuis te Leiden A. Sauer, arts. Bij onderscheidene beschikkingen van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn benoemd: aan de Leidse Universiteit: voor het tijdvak van 1 april 1960 tot en met 31 maart 1961 tot wetenschappelijk ambtenaar voor de organische scheikunde E. Talman, thans assistent; voor het tijdvak van 1 juni 1960 tot en met 31 mei 1961 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar voor de kindergeneeskunde dr. M. A. H. Giesberts; voor het tijdvak van 1 april 1960 tot en met 31 maart 1961 tot wetenschappelijk ambtenaar voor de organische scheikunde L. J. Dukker, thans assistent; voor het tijdvak van 1 april 1960 tot en met 31 maart 1961 tot wetenschappelijk ambtenaar voor de psychiatrie Th. Kunke, thans assistent; te rekenen van 1 januari 1960, tot weten schappelijk hoofdambtenaar A voor de organische scheikunde dr. S. j. Roorda, thans wetenschappelijk hoomambtenaar; te rekenen van 1 oktober 1959; a. tot wetenschappelijk hoofdambtenaar dr. P. C. Boeren, thans wetenschappelijk amb tenaar lste-klasse; b. tot wetenschappe lijk ambtenaar lste-klasse mejuffrouw W. Huisman, mr. A. J. Huisman, mejuf frouw dr. E. Hulshoff Pol, en dr. Kwee Swan Liat, allen thans wetenschappelijk ambtenaar. Tot wetenschappelijk ambtenaar eer steklas aan de Rijksuniversiteit te Utrecht werd benoemd de heer A. L. van Wesemael, tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar aan deze Universiteit dr. A. B. Muller, thans beiden verbonden aan de Leidse Universiteit. Oostduitse vluchtelingetjes, die zijn ondergebracht in kampen en nieuw op gerichte dorpen in West-Duitsland, zijn gisteren in Leiden aangekomen om hier hun vakantie door te brengen en opge nomen te worden in het normale ge zinsleven. Twee autobussen vertrokken gister morgen vroeg om de kinderen uit Munster, Dortmund en Bochum op te halen. De kinderen, honderd in getal, zouden omstreeks half zes in Leiden arriveren, maar door vertraging aan de grens verscherpte passencontrole en wegomleggingen, viel dit tijdstip eerst ruim drie uur later. Omstreeks acht uur werden in Hazerswoude 26 kinderen afgezet en om negen uur arri veerden de bussen bij de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg, waar de begroeting reeds direct allerhartelijkst was. In de kerk hadden zich véle pleeg ouders verzameld, die de kinderen vier weken onderdak zullen geven. Ds. W. J. H. Hubeek, voorzitter -van het Comité van Actie voor Vluchte lingen", hield in de kerk een kort toe spraakje, waarin hij zei, dat waar kin deren de grens kunnen overschrijden, ook het geloof geen grenzen kent. Hierna werden de jongens en meis jes voorgesteld aan hun pleegouders, waar zij tot 20 augustus te gast zul len zijn. (Foto L.D./Holvast). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Yolanda Theodora Antonla Louize, dr. van L. A. Tegelaar en A. L. LangBrak, Hendrik Jan, zn van H. J. d§l Prado en M. J. van der Rest. Adriaan Chrlstiaan, zn van A. C. Nieuwkerk en H. Velthuijzen Ronald, zn van J. Sieders en B. Terburgh Ronald, zn van H. Jansen en H. van Put ten. Jacobus Johannes, zn van J. Distel- velt en H. Bey. Cornelia Elisabeth, dr van C. L. Meyer en A. C. L. Bakker. Catharlna Anna Apolonia, dr van A. A. Verbeten en C. A. A. Koet. Leonardus Petrus, zn van J, J. van der Geest en C. A. M. van Dam Elizabeth, dr van K. van Tongeren en H. M. Bonefaas, Antonlus Joseph Maria, zn van T. J. G. M. van der Klugt en M. L. van Schle. Theodora Geertrulda, dr van W. G. Bouwman en N. G. Brugmans. San dra Catharlna, dr van D. M. Kloosterman en W. J. van der Veer, Eduard Gerardus zn van E. G Immlng en G. van Loe, Roe lof. zn van R. Woltlng en J. Versteegt, Adrlana Jacoba Marina, dr van M. Zwaan en J. A. van Duyn, Robert Wouter, zn v. D. R. A. Stapel én D. K. Chardon, Gilles en Johnny, zns van A. v. d. Heijden en A. J. I. Tiggelovend. Constantlln Sletse. zn van J. Hogenes en C. N. Boller. Jaco bus. zn van H. Schouten en P. Lepelaar. Johanna Caroline, dr van J. van Steve- nlnck en P. Barteling. Anne Elisabeth, dr van D. Kanbier en E. A. Kallenborn, Petrus Joannes Gerardus. zn van J. Koe voet en M. Rijsdam. Augustlna Gerda en Maria Wllhelmln? drs van J. Nagtegaal «n W. Dijk, Egbertus, zn van I. Mloch en J. H. Bosman. GETROUWD L. H. Helder en E. M. M. van der HeiJ- de. E. de Ruljter. en A. P. A. van der Klugt, J. P. N. Krassenburg en E. E. T. Lampo. R. Brouwer en M. H. van Draanen. J T. Souhoka en M. B. Slahaya. OVERLEDEN M. van der Marei, 70 Jaar, man, A. D. Hulsman, 12 dagen, dochter. C. J. Blever. 18 dagen, dochter. C. H. M. Wessellng. 4 Jaar. dochter. C. W. de Geus. 60 laar. echtgen. van J. J. Overvllet. M. van Heel 84 laar, man. A. Pardon. 77 Jaar. man. L. G. Nachtegeller. 73 Jaar. man, C. van den Berg, 29 Jaar. echtgen. van C. Bonnet. P. P. de Boer. 86 Jaar. man, J. Blankenberg, 81 Jaar, wed. van A. M. van Zwicht.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3