Katanga zal vechten tot haar dood Rusland dreigt weer met veto Maar er zijn slechts 500 soldaten.. WEERBERICHT Nixon wil communisme Bestrijden Sprak Zweedse generaal Yon Horn zijn mond voorhij (D MC/ ^)TtC i tetiivs Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 26 JULI 1960 No. 30108 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Premier Tsjombe verklaart (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Elisabethstad, 26 juli „Als de V.N.-troepen Katanga binnen willen, zullen wij dat beletten door het vliegveld te versperren. De onafhankelijke staat Katanga is een „fait accompli", wij zullen tot de dood voor haar strijden", dat zei mij maandag Moise Tsjombe, de 42-jarige premier van de mijnstaat Katanga in Zuid-oost Kongo, die zich op 11 juli van de Kongo-republiek losscheurde, Tsjombe geloofde overigens niet aan een V.N.-interventie in Katanga, omdat de Belgen hier reeds de orde handhaven. De Belgen doen immers alles om het Katangees „fait accompli" te versterken. Tsjombe wordt omringd door Belgische adviseurs: graaf d'Aspremont Lynden leidt de economische hulpmissie en geeft politiek advies, majoor Weber fungeert als woordvoerder en kabinetschef, majoor Grevecoeur is koortsachtig doen de het Katangese leger en politietroepen op de been te brengen, de Belgische troepen handhaven de orde en ontwa penen alle niet-Katangese leden van de „Force publique". Niet altijd zachtzinnig, zoals het inci dent in Kolwesie bewees, waar Belgische raketten 16 Kongolezen doodden. Op de officiële erkenning na stelt België dus alles in het werk om de Katangezen te ruggesteunen, hopende zo een politieke tegenpool te scheppen, die de andere Oostkongolese gebieden kan aantrekken en de enorme Belgische belangen ii Katanga kan waarborgen. Katanga' „Union minière" produceert 8 pet van de wereldproduktie van koper en 60 pet van Kobalt. Maar waar Kantanga 66 pet van het nationaal inkomen en de Union minière 20 pet van het belastinginkomen van de Kongolese staat binnenbrengt, zal Loe- moemba alles proberen om deze econo mische locomotief weer voor zijn lege wagens te spannen. Wie deze strijd zal winnen, hangt af van Hammarskjöld's interpretatie van de resolutie van de Veiligheidsraad, die van Kongo's territoriale integriteit spreekt. Hammarskjöld, die donderdag in Leopoldstad arriveert en mogelijk een bezoek aan Katanga zal brengen, moet dan beslissen of hij de „blauwhelmen" naar de afgescheiden staat zal sturen. Tsjombe zal nauwelijks effectieve weerstand kunnen bieden, want hij heeft slechts 500 Kantangezen onder de wape nen. Een Belgische brigade en twee parachutistenbataljons staan weliswaar officieel onder de orders van Katanga's minister van Binnenlandse Zaken, maar het is nauwelijks te verwachten, dat de Belgen gewapende weerstand aan de V.N.-troepen zullen bieden. Ook minister Moenongo's ernstig ge meende voorstel om de Belgische helmen blauw te verven lijkt nauwelijks uitvoer baar. Hoewel Tsjombe steunt op Katanga s sterke separatistische gevoelens, een grote parlementaire meerderheid heeft en beweert dat een deel van de oppositie- ZAAIEN VAN TWEEDRACHT SOEKARNO - LEGER Het hoofd van de Indonesische leger- voorlichtingsdienst, overste Soenarjo, heeft meegedeeld, dat „een bepaalde groep" pogingen in het werk stelt, om het leger op te zetten tegen president Soekarno, aldus meldt „Antara". Soe narjo noemde geen namen van leden van de groepering waarop hij zinspeelde. Hij zeide: „Deze groep is tegen stabi liteit, omdat een stabiele toestand de voedingsbodem elimineert waarop haar actie steunt. Niettemin vormen haar handelingen het delict landverraad". Weer militair gedood in La Courtine In La Courtine is opnieuw een auto ongeluk gebeurd, dat het leven heeft ge kost aan een Nederlandse soldaat. De 19-jarige dienstplichtig soldaat G. Th. P. van der Vaart, die woonachtig was in Vinkeveen, werd na een onge luk, dat hem dichtbij La Courtine in het plaatsje Tarnac als bestuurder van een een-tonner overkwam met ernstige buikwonden in het ziekenhuis van Gratadout opgenomen. Aanvankelijk liet het zich niet aanzien dat hij in levens gevaar was. Hij is echter gisteren in de loop van de ochtend overleden. De soldaat, afkomstig uit de leger plaats Harderwijk waar hij was inge deeld bij het 41ste verbindingsbataljon, moest op de weg ver naar rechts uitwij ken toen een tegenligger, een Franse personenauto, teveel uithaalde. Hij schoot van de weg en sloeg om. WISSELEND BEWOLKT De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Wisselend bewolkt en slechts een enkele verspreid voorkomende bui Zwakke tot matige westelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 27 JULI Zon op 4.53, onder 20.38 uur; maan op 8.51; onder 22.05 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 5.17 en 1742 uur; laagwater 1.14 en 13.30 uur. partij, de Baloebakat, solidair met hem is, is het politieke thuisfront zwakker dan het schijnt. Tsjombe's Conakat- partij wordt geleid door stamhoofden en enkele door de Union manière gevormde en betaalde intellectuelen. Tsjombe behoort tot de koninklijke Lundafamilie en de sterke man Moe- nongo is de achterkleinzoon van het grote opperhoofd Msiri. De achterlijke massa volgt hen braafjes, maar een groot deel van de geëvolueerden en het stedelijk proletariaat sympatiseren met Loemoemba. Voorzitter Zendwe van de Baloebakat zit nog steeds in Leopoldstad. Tsjombe's tegenstanders noemen hem de marionet van de Union minière, die zijn aanzienlijke persoonlijke schulden zou hebben betaald. Tsjombe en Moenongo geven toe: „Als Loemoemba hier komt, gaan wfj voor de bijl, daarom houden wy ons vast aan de onafhankelijkheid". Hoewel onder dekking van de Katan gese regering de Belgische adviseurs en militairen op de overigens wankele legale basis aan de touwtjes trekken, blijft de Belgische burgerbevolking ongerust. De mannen zijn weliswaar goeddeels uit Noord-Rhodesië terug, waarheen zij in nodeloze paniek vluchtten, maar zij zijn voortdurend gereed tot een hernieuwd vertrek. „Als de Belgische soldaten ver trekken. gaan wij ook. Wij hebben geen behoefte aan een bescherming door V.N.- negers," is het unfaire, maar algemene commentaar. De vrouwen en kinderen blijven naar huis vertrekken. Bij mijn aankomst op het vliegveld van Elisabeth stad was de vertrekhal vol met acht honderd nerveuze echtgenoten, uren wachtend op het vertrek en bewaakt door barse Belgische militairen, die overkor- daat de buitenlandse correspondenten met machinepistolen in de maagstreek prikten. De Nederlandse kolonie Elisabethstad bleef ongedeerd en onge raakt door de paniek. Zo blyft onder een oppervlakkige nor malisatie de toestand hier een van diepe onzekerheid over de toekomst van Kon go's rykste deelstaat. Mogelijk zal Hammarskjöld eerst pogen een politiek compromis tussen Leo en Elisabethstad te bewerkstelligen aleer hij het anders onvermijdelijke sein tot V.N.-interventie geeft. Grondtoon van zijn verkiezings-campagne (Van onze corresponden tin Washington) Het ziet er naar uit dat Nixons campagne voor het presidentschap veel nadruk zal leggen op de strijd tegen het communisme. Nixon, die onge twijfeld gekozen zal worden als Republikeins kandidaat op de conventie, die gisteren te Chicago is begonnen, had tevoren de grondtoon-speech gelezen, die Walter Judd, congreslid uit Minnesota, aldaar zou houden. Nixon was zeer met de inhoud dezer rede ingenomen. De toespraak van Judd was het enige belangrijke evenement van de eerste avond. De akoestiek van de zaal te Chicago is veel beter dan die in de arena van Los Angeles, waar de De mocraten hun conventie gehouden heb ben. Het publiek reageerde met groot enthousiasme op de woorden van Judd, die de toon probeerde aan te geven voor de Republikeinse verkiezingsstrijd. Vele van Nixons campagnes zijn in het verleden gebaseerd geweest op de strijd tegen het communisme. Strijd tegen slavernij Judd herinnerde er aan, dat hon derd jaar geleden de grote Republi kein Lincoln de strijd heeft aangebon den tegen de slavernij. Wat Lincoln voor de Amerikaanse natie heeft gedaan, dat moest de nieu we Republikeinse president thans doen voor de wereld. Weer een strijd van vrijheid tegen slavernij. Judd sprak met trots over de prestaties van de U-2. Het communisme is volgens Judd zo sterk geworden, omdat de Democraten zo slap zyn geweest. De Democraten zouden de communisten aanmoedigen. In zulk een ,,grondtoon"-speech komt uiteraard veel partijdigheid en overdrijving voor, maar indien de cam pagne fel zal worden en dat valt te verwachten dan lijkt het heel goed mogelijk ,dat Nixon wederom het com munisme als voornaamste thema zal kiezen en dan kan men nü reeds voor zien, dat de Republikeinen er weer na aan toe kunnen komen de Democraten voor te stellen als de partij van het verraad. Overigens kan Judds voorstelling van zaken, dat men thans een burger oorlog op wereldschaal moet verwach ten teneinde de slavernij af te schaf fen, moeilijk groot enthousiasme wek ken bij de Amerikanen. Hij zei welis waar ,,Wij moeten deze koude oorlog winnen", maar Lincolns burgeroorlog is niet zo koud geweest. Judd beschouwt de buitenlandse po litiek als het belangrijkste thema van de verkiezingsstrijd. Kennedy is het daarmee eens. Maar daarom zal men de binnenlandse aangelegenheden niet vergeten. Vooral niet omdat de Republikeinen nog steeds met trots kunnen wijzen op de welvaart, die de jaren van Eisen howers regime in het algemeen hebben gekenmerkt. Een minimum aan rege ringsbemoeiing is volgens de Republi keinse koks het beste recept voor een algemene welvaart. Iedere Amerikaan moet gelijke kansen hebben. Een groot Dit nummer bestaat alt 12 pagina's Door het hijsen van een vlag I opende Prins Bernhard gisteren het Dr. Plesmankamp van de nationale luchtverkenners in Austerlitz Kwestie Katanga zit België hoog! (Van onze Brusselse correspondent) Terwijl gisteravond de Kongolese kwestie een regeringscrisis in Brussel dreigde te veroorzaken, behaalde de Belgische minister van Buitenlandse Z^ken, Pierre Wigny, op het diplomatieke front twee overwinningen. Immers, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, en zijn Britse collega Selwyn Lloyd legden over de toestand in Kongo verklaringen af, die het Belgische standpunt inzake de interpretatie van de resolutie van de Veiligheidsraad en de houding ten opzichte van Katanga bijkans geheel bevestigen. Eenheid hersteld In kringen van de Belgische Liberale Partij scheen men gisteren plotseling van oordeel te zijn, dat het beter is dat enkele ministers van de regering, die te nauw bij het Kongo-beleid van de rege ring waren betrokken, zouden aftreden. Hiermee zou, volgens de liberalen, tege moet worden gekomen aan de Belgische openbare mening, die thans de gehele regering verantwoordelijk stelt voor de catastrofale regeringspolitiek inzake Kongo. De liberalen, die een harde poli tiek ten opzichte van Kongo voorstaan, applaus kreeg Judd, toen hij in dit ver band opmerkte: Kennedy, de zoon van een rijk man, moet evenveel kans heb ben als Nixon, de zoon van een arm man. De Republikeinen kunnen in het algemeen steun verwachten van de wel- gestelden. Kennelijk proberen zij vooral winst te boeken onder hen, die zich, wat de financiën betreft, dichter bij Nixon weten. Cabot Lodge tweede man Nog steeds geven sommigen de hoop niet op, Rockefeller over te halen de kandidatuur voor het vice-president- schap te aanvaarden. Volhardt deze echter in zyn weigering, dan geeft men Cabot Lodge de beste kans voor de tweede plaats. Cabot Lodge is onder Eisenhower Amerika's vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties geweest, waar hij zich naam heeft gemaakt als een stoer en enigszins pompeus bestrijder van de communisten. Lodge kan men Ame rika's zwaargewicht noemen in de koude oorlog. Gezien de „grondtoon"- speech van maandagavond, zou hij daarom goed passen in Nixons team. ofschoon de liberale vice-president van de regering de Rondetafelconferenties presideerde, hebben de minister van De fensie, Gilson, uitbundig lof toege zwaaid voor de organisatie van het Bel gisch militair optreden in Kongo, of schoon Gilson een CVP-minister is. Het bleek echter dat de meningsver schillen gisteravond waren bijgelegd. In die zin legden de voorzitters van de CVP en van de Liberale Partij verkla ringen af. Premier Eyskens zeide op zijn beurt aan de journalisten, dat er geen sprake kan zjjn van een wijziging in de huidige Belgische regering. Maar de grote kwestie, die gisteren de telex en de telefoon tussen Brussel en New York en tussen Brussel en Leopold stad voortdurend in beslag nam, was de verklaring van de commandant van de troepenmacht van de Ver. Naties in Leopoldstad, de Zweedse generaal Von Horn. Aan een Engels journalist van de „Daily Mail" verklaarde Von Horn, zoals wij gisteren nog in een deel van onze oplage konden vermelden, dat de VN- troepen ook Katanga zullen bezetten en dat alle Belgische troepen Kongo dienen te verlaten, inclusief de Belgische mili taire bases. Het is waarschijnlijk dat de generaal, die zijn verklaringen later in trok, deze toch werkelijk heeft gedaan. De journalistieke ervaring leert ons dat de journalisten, die nogal gemakkelijk worden tegengesproken, het bij het rech te eind hebben. Von Horn werd door Hammarskjöld op zijn nummer gezet, al thans dit werd ons gisteren in kringen van het departement van Buitenlandse Zaken bevestigd. Leger moet zwijgen In een kort gesprek met de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Pierre Wigny, gaf de bewindsman ons bij het Op Schiphol arriveerde gisteren met een KLM-toestel uit Moskou het stoffelijk overschot van Willard Palms, de gezagvoerder van het door de Russen neergeschoten Amerikaanse vliegtuig. Amerikaan se militairen begeleidden het tran sport van de kist van het KLM-toe stel naar een Amerikaanse leger vliegtuig, dat voor het verdere ver voer naar Amerika zorgde. incident Von Horn het volgende com mentaar „In de eerste plaats zouden de militairen van iedere rang zich van po litieke verklaringen dienen te onthouden. Het is altijd een wet geweest in onze de mocratieën dat het leger de „grande muette" is. Hier kan ik wijzen op de houding van de Belgische generaal Cu- mont, die als militair in Kongo geen enkele verklaring heeft afgelegd. Wij on derzoeken op het ogenblik of het inter view plaats vond of niet, en indien ja, wat de juiste tekst is van de verklarin gen van generaal Von Horn. Hangende dit onderzoek wil ik mij van verder com mentaar onthouden. Indien de generaal de hem toegeschreven verklaring af legde, zullen wij de secretaris-generaal van de Ver. Naties vragen maatregelen te treffen tegen onverantwoordelijke verklaringen van militairen. Hammar skjöld komt woensdag naar Brussel voor contacten met de Belgische regering. Ik zal de zaak dan met hem bespreken. Wat de toestand in Katanga betreft, constateer ik dat er orde en rust heerst, terwijl er elders in Kongo onrust en chaos heersen. Wij constateren ook het effectief gezag van premier Tsjombe in Katanga en het feit, dat hij geen troe pen van de Ver. Naties wenst. In verband met de toekomstige staats vorm van Kongo, wil ik opmerken dat het de zaak is van de constituerende vergadering van Kongo. Intussen ver leent België technische en financiële hulp aan de Kongolese provincies, waar orde en rust terugkeren". Tot zover de Belgische minister van Buitenlandse Za ken. Een nieuw program Premier Eyskens verklaarde nog dat de regering een nieuw program voor Bel gië en Kongo zal uitwerken. Het vroe gere Belgische program voor Kongo, dat was geredigeerd in het vooruitzicht van een vreedzame Kongolese ontwikkeling, zal geheel worden herzien. Of de belas tingen in België verhoogd zullen moeten worden, kon Eyskens nog niet zeggen, maar het is duidelijk zeide hij, dat het Kongolese drama zijn invloed zal hebben op de Belgische staatsfinanciën. Zaak RB-47 in Veiligheidsraad De Sovjet-Unie heeft gisteren een Amerikaans voorstel het incident met het Amerikaanse RB-47-vliegtuig in handen te geven van een onpartijdig onderzoek van de hand gewezen. De Russische gedelegeerde Koeznetsof zei in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, dat hij zijn veto over het voorstel zal uitspreken, als het in stemming wordt gebracht. De Veiligheidsraad kwam op Russisch verzoek bijeen ter bespreking van het vliegtuigincident, dat zich op 1 juli boven de Barentszee afspeelde, waarbij de RB-47 werd neergeschoten. De behande ling van de zaak wordt vandaag voort gezet. De Amerikaan Lodge verwierp de Russische beschuldiging, dat het toestel boven de Russische territoriale wateren heeft gevlogen. Hij toonde kaarten waarop de vlucht en het vluchtplan van het toestel stonden aangegeven. Volgens Lodge heeft een Russische jager de RB-47 gedwongen het maken van een bocht uit te stellen. Tenslotte hield de jager hiermee op. Hij vroeg: ,Wij vragen de Sovjet-regering: Wat hebt U met dit vliegtuig (de RB-47) ge daan?" De Amerikaan diende een resolutie in, waarin wordt verzocht om een onder zoek door een commissie, bestaande uit door Amerikanen en Russen aangewe zen leden en een regering of een andere autoriteit, die voor beiden aanvaardbaar De zaak zou, indien de Russen de commissie zouden verwerpen, voor het Internationale Gerechtshof in Den Haag kunnen worden gebracht, aldus Lodge. Koeznetsof noemde de kaarten verval singen en zei dat de Amerikanen op hui chelachtige wijze spelen op de emoties yan de vrouwen en weduwen van de be manningsleden van het neergeschoten toestel. De Brit Dixon verweet de Sovjet-Unie een internationaal geschil te maken van het incident. Hij maakte voorts melding van talrijke gevallen van Russische spio nage aan de kusten van Groot-Brittan- nië. De Veiligheidsraad zou altijd wel bijeen kunnen blijven indien Groot- Brittannië steeds zou klagen als Russen hebben gekeken of geluisterd, aldus Dixon. De Britse regering beschikt over be trouwbare gegevens waaruit blijkt, dat de RB-47 nooit dichter dan 48 kilometer van de Russische kust is geweest, zei hij. Dixon en ook de Fransman Bérard hebben er met nadruk op gewezen dat president Eisenhouwer verzekerd heeft, dat de Amerikanen na het incident met de U-2 in mei zijn opgehouden met het maken van vluchten boven de Sovjet- Unie Beiden steunden Lodges voorstel voor een onderzoek. Lodge heeft na afloop van de bijeen komst gezegd, dat hij vandaag met „be langwekkender" gegevens over het inci dent zai komen. Men vroeg zich af of hij zal zeggen wat er werkelijk gebeurd is met de RB-47. Het is opgevallen dat Lodge op de bijeenkomst van de raad alleen heeft gesproken over „neergeschoten" in ver band met de Russische lezing van het incident. Hijzelf gebruikte uitdrukkingen als „neergehaald", „vernietigd" en „neer gestort". Uit het Leidsch Dagblad van i 26 July 1860 Kermisvermakelijkheden. i Gisteren werd in den Salon des Variété's van den Heer Du/pont opgevoerd de comedie-vaudevïlle Madeline of de Gravin en de Klom- penmaakster en wel tot groot amu- sement van allen die er waren. Mej. Stoetz, die de titelrol ver- vulde, verwierf, vooral door haren zang, grooten bijval; niet minder de heer Bamberg, die zich door uitmuntend spel en goeden zang onderscheidde. Ook de heer Soe- ter, als de opperschenker, bragt herhaaldelijk door zijn charges de lachspieren in beweging. Wat echter het beste beviel, was de bekende vrolijke vaudeville Lekain in duplo, waarin de heer Bamberg op eene uitstekende wijze zijne rol vervulde. Hem stonden waardig ter zijde mevr. Vink— j Moor, mej. Stoetz en de heer Soeter. Wie zich op de kermis wil amuseren, vergete niet ook een avond bij Dupont door te brengen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1