Japans-Amerikaans vredesverdrag is tot spoedige herziening gedoemd,... DOOR ELEKTRONICA NIEUWE WEGEN IN GENEESKUNDE Vijftig jaar S.R.O.A. ivordt op 1 oktober feestelijk herdacht Liberaal-democraten kunnen tvel kiezers kopen maar niet alle neutralistische tvensen negeren Achter de schermen: venijnige strijd om persoonlijke macht Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 22 juli 1960 Vijfde blad no. 30105 iet recht van de vrije zee merika weerlegt Russische beschuldigingen Imerika heeft in een nota aan de 'jet-Unie de Russische beschuldiging laag overvliegende Amerikaanse ïtuigen een gevaar zouden vormen i het leven van Russische zeevaren- 1 tn een schending zouden betekenen i het Internationale recht, „onge- tó" genoemd. merika protesteert tegen het Russi- s dreigement, dat zal worden opge- fco tegen „Amerikaanse vliegtuigen, duchten boven internationaal water ten". De Amerikaanse regering kan dit sement niet aanvaarden en zal alle 'ten boven internationaal water blij - uitoefenen, die het internationale 't en de internationale praktijk toe- m", aldus de Amerikaanse nota. merika zegt dat Amerikaanse pa- 'illevliegtuigen de schepen alleen u willen identificeren, vooral als zij w buurt van Amerika komen. De pi- i hadden evenwel opdracht de sche- niet dichter te benaderen dan voor ientificatie nodig was. Russische protest daartegen doet 'el rijzen aan de activiteit van de [Pen, zo gaat de nota voort. In dit jand maakt de Amerikaanse regering ling van het feit, dat een Russisch P. dat er uitzag als een treiler, in i van dit jaar rijf dagen lang ver dingen heeft gedaan langs de Ameri- ese oostkust. De Amerikaanse ma- was daar toen bezig met proeven de raket „Polaris", merika spreekt de hoop uit, dat de iet-Unie ook anderen het recht van ^e zee voor schepen en vligtuigen sunnen. „Gangmakers" voor liet liart (Van onze Londense correspondent) Britse geleerden zijn op het ogenblik bezig instrumentjes ter grootte van een lucifersdoosje te ontwikkelen welke hart patiënten niet alleen in leven houden maar hen in staat stellen zonder gevaar trappen te lopen. Dergelijke instrumen ten worden in het lichaam aangebracht. Dezer dagen zijn de toestelletjes te zien op een medisch congres in Londen dat door artsen en technici uit de gehele wereld wordt bijgewoond. Het betreft hier een nieuwe tak van de medische wetenschap, namelijk de elektronische geneeskunde. Het grootste succes totnu- toe is de genoemde hart-„gangmaker", welke door een serie kleine elektrische schokken een ziek hart regelmatig laat kloppen. De moeilijkheid is echter dat het mechaniek een vast tempo bezit en geen snellere hartslagen kan opwekken welke nodig zijn als de patiënt zich plotseling inspant. Maar een Britse fir ma staat op het punt ook dit probleem op te lossen. Men is namelijk een in strument aan het maken dat door de patiënt zelf kan worden bediend door een schakelsysteem dat hij in zijn zak kan dragen. Als hij buiten adem raakt bij het klimmen van treden hoeft hij alleen maar op een knopje te drukken om zijn hart sneller te laten werken, (of op driekwartsmaat in frivole buien? Red.). Aansluiting op elektrische stroom is niet nodig omdat een ander apparaat in zijn zak het instrument binnen zijn lichaam zal bijladen door de uitzending van elektrische signalen. De „gang maker" welke de taak van het menselijk lichaam overneemt als de eigen natuur lijke elektriciteit welke de hartspieren doet functioneren tekort schiet, zal mo gelijk ook gebruikt kunnen worden om spieren in andere vitale delen van het lichaam te stimuleren. De belangrijkste bijdrage van de elektronische genees kunde ligt echter op het gebied van het inwendige onderzoek. Televisie wordt met röntgenstralen verbonden zodat chirurgen een bewegend beeld krijgen van hetgeen zich in het lichaam af speelt. Er zyn instrumenten verbonden aan de pols van patiënten welke auto matisch de temperatuur opnemen en op een wijzerplaat registreren zodat ver pleegsters op hun plaats kunnen blijven zitten en niet meer met een thermo meter behoeven rond te gaan. Er is ook een automatische thermometer welke tegelijkertijd de temperatuur aangeeft van vier plaatsen in het menselijke lichaam speciaal om artsen bij diep vriesmethoden te helpen. Er zijn mo nitors die de hartslag van een kind registreren terwijl het geboren wordt en een draagbaar instrument om het ener gieverbruik van patiënten te meten. Er is ook een radio-pil voor maagonder- zoek dat signalen uitzendt welke be paalde gegevens verschaffen. De leider van de Japanse democra- tisch-soclallstlsche partij, Nlsjio, heefteen plan ontvouwd voor nieuwe onderhande lingen over het omstreden Amerikaans- Japanse veiligheidsverdrag. Nlsjio zei. dat zijn oppositiepartij de nieuwe conserva tieve Japanse regering zou verzoeken het verdrag geleidelijk aan te liquideren. T egenmanifestatie van ultra rechts: zwaar beschermd door een politie-escorte rijdt een luidspreker truck van de groot-Japanse patriot tische partij langs demonstrerende linkse studenten. De gehelmde ex tremisten riepen: ,,Dai Nippon" (Groot Japan). Met die kreet stort ten de Japanse soldaten zich in de oorlog op de Amerikaanse GI's. Vandaag demonstreren zij er mee vóór het Japans-Amerikaanse veiligheidsverdrag Nieuw-Guinea nog niet in Veiligheidsraad De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, heeft in de Indonesische „opperste adviesraad" verklaard, dat de beslissing van Neder land om militaire versterkingen te zen den naar Ned. Nieuw Guinea, een alge hele wijziging heeft teweeggebracht van het aspect in het geschil tussen Indone sië en Nederland. Hij deelde mede, dat de tijd nog niet gekomen is om het geschil met Neder land voor te leggen aan de Veiligheids raad der V.N., aldus werd in goed inge lichte kringen medegedeeld. Indonesië heeft over de handelingen van Neder land m.b.t. het zenden van Nederlandse troepen, bij de secretaris-generaal van de V.N. een schriftelijke klacht inge diend. Naar werd vernomen werd Soebandrio tijdens de vergadering heftig aangeval len door communistische leden van de adviesraad, omdat hy tegenover Neder land een „zachte politiek" zou voeren. De raad benoemde een commissie van vijftien leden, die aanbevelingen moet opstellen inzake de kwestie Nieuw Guinea. Viering met reünie van oud-leerlingen (Speciale berichtgeving) Zaterdag 1 oktober 1960 zal het 50 jaar geleden zijn, dat de SROA (School voor reserve officieren der bereden artillerie) hoewel toen nog niet die naam voerend, te Ede werd opgericht onder leiding van de toenmalige le luitenant J. H. Wes- terveld. Het ligt in de bedoeling dit gouden jubileum op die dag te Breda te vie ren met een reünie van o.m. oud-lee,rlingen in de huidige SROA, welke de voort zetting is van de vroegere SROBA. Het comité van voorbereiding wil de herden king doen beginnen 1 oktober met een ontvangst in de SROA, thans gelegerd in de nieuwe Chassé-kazerne, door de huidige commandant de luitenant-kolonel A. C. Gelderman, gevolgd door een officiële ontvangst ten gemeentehuize. Burge meester mr. dr. R. M. A. A. Geuljans van Breda is tevens reünist. Vervolgens zal een gemeenschappelijke maaltijd te velde plaatsvinden, waarna enige demonstra ties zullen worden gegeven door leerlingen der school. Van S.R.O.A. tot S.R.O.B.A. Wanneer wij een terugblik in de ge schiedenis werpen, zien wij, dat voor 1910 vrijwilligers voor het reserve-kader werden aangenomen en werden opgeleid bij de regimenten veldartillerie en het korps rijdende artillerie. Daar de oplei ding geschiedde tussen de dienst door, kleefden aan deze wijze van opleiden verschillende bezwaren, zowel 'voor de betrokkenen als voor de dienst. De toen malige majoor der artillerie P. L. Ber- gansius, toegevoegd aan de inspecteur der artillerie, onderkende de bezwaren en ijverde voor een verenigde opleiding van reserve-officieren der artillerie. Het resultaat hiervan was, dat werd opgericht een cursus voor het reserve kader der bereden artillerie. Zo werden de toekomstige reserve-officieren der bereden artillerie en van het Tcorps rij dende artillerie in 1910 opgeleid in en kele lokalen van de nog pas voltooide kazerne te Ede. De eerste cursus, onder leiding van de le luitenant J. H. Wester - veld, telde slechts 11 leerlingen, van wie 1 voor het KRA. De beide volgende cursussen hadden, ongeveer eenzelfde aantal leerlingen. In de daarop volgende mobilisatie bleek, dat de cursus aan zijn doel beantwoordde, want na enige praktische dienst, bleken de reserve-officieren goed voor hun taak berekend te zijn. Tijdens deze mobilisa tie bleek behoefte te bestaan aan meer reserve-officieren, zodat vrijwilligers werden opgeroepen, waardoor het aan tal leerlingen steeg. In 1917 telde de cursus reeds 56 leerlingen. Na deze cur sus kreeg deze opleiding een andere naam, t.w. school voor verlofsofficieren der bereden artillerie (SVOBA), die op 22 oktober 1918 officieel door de opper bevelhebber van land- en zeemacht werd geopend. Na de demobilisatie in 1919 brak een periode van rust aan, maar ook een periode van achteruitgang op mili tair gebied. Het aantal cursisten daalde dat jaar tot 24 en steeg in 1920 slechts tot 29. Het jaar 1923 bracht een be langrijke verandering en wel als gevolg van het besluit om dienstplichtigen aan te wijzen voor de opleiding tot reserve officier. Deze maatregel deed het aart- tal cursisten sty gen tot 50 70 per cur sus. De behoefte aan reserve-officieren der bereden artillerie nam in de loop der jaren weer toe, met het gevolg dat het aantal leerlingen per cursus ook weer steeg. In de jaren 1927-1932 schommelde dit tussen 70 en 80 en in 1935 werd dit zelfs 90. De naam der school werd in 1927 veranderd in school voor reserve of ficieren der bereden artillerie (SROBA). In 1935 werd een nieuw gebouw gesticht. Het kreeg de naam van de majoor (later generaal-majoor) P. L. Bergansius. In deze kazerne te Ede, zyn nog de ge brandschilderde ramen te zien. welke de oud-leerlingen dezer school hebben aan geboden. Naar Breda In 1946 toen de opleiding van reserve officieren te Harderwijk werd hervat, kwamen van de school voor reserve-offi cieren te Harderwijk 50 as. reserve-offi cieren, die tot artillerist moesten worden opgeleid. Verscheidene van hen zijn la ter in beroepsdienst overgegaan. Nog in datzelfde jaar werd de school verplaatst en tijdelijk gehuisvest - o.a. in het grote lesgebouw van de KMA te Breda. Aangezien de bereden artillerie werd gemotoriseerd, kreeg de school de naam school voor reserve-officieren der artil lerie (SROA). De opleiding van na 1945 verschilt in vele opzichten met die van voor de tweede wereldoorlog. Niet alleen dat er meer specialisten bij het wapen moesten worden opgeleid, maar ook het aantal cursisten veranderde als gevolg van de invoering van het filler-systeem. Er kwamen nu zes cursussen per jaar, terwyl er voor 1940 slechts een per jaar was. Thans worden de leerlingen opgeleid voor batterjj-officier en waarnemer, ar tillerie-officier verbindingen, artillerie officier MTO en artillerie-officier ter- reinmeetdienst. In de jaren '20 kende men alleen de opleiding tot sectiecom mandant en batterij-officier. De leerlin gen gingen toen als wachtmeester naar de troep om aldaar hun praktische ge schiktheid te bewijzen alvorens te kun nen worden aangesteld als kornet. Herinneringen Wanneer de oudere reserve-officieren der artillerie de te houden reünie op 1 oktober bezoeken, zullen zy zeker me nige anekdote ophalen uit de tijd op de school te Ede, toen zy hun bekwaam heden moesten tonen op de heide bjj Ede of Oldebroek. Dat daarbij zeker de naam „Knobbel" in de herinnering zal komen evenals de beroemde „Vierdaagse te paard", welke laatste hen naar de Betuwe, Oost-Brabant, Noord-Limburg en de Achterhoek voerde en de jaar lijkse dressuurwedstrijd tegen de SROC, valt buiten twyfel. In de afgelopen 50 jaren heeft de ju- bilaresse vele commandanten gehad. Voor 1940 waren dit: eerste luitenant T. J. H. Westerveld (1910-1920), kapitein D. M. Lucardie (1920-1926) en luitenant kolonel Hesselink (1926-1939). Na de oorlog zyn achtereenvolgens comman dant geweest luitenant-kolonel W. M. J. A. L. Visser, majoor C. F. Tilman, ma joor J. J. Fens, majoor J. T. Winkel, majoor M. C. Schram de Jong, kapitein C. Ros, majoor W. de Bruyn, majoor S. Kort, majoor J. C. Haex en sedert 1 mei 1956 luitenant-kolonel A. C. Gelderman. Djamila Boupacha naar Parijs De 22-jarige Algerijnse studente Dja mila Boupacha, die volgens haar be weren in Algerye zou zijn gemarteld om haar een bekentenis af te dwingen, dat zij zich aan terroristische misdaden zou hebben schuldig gemaakt, is donderdag van de gevangenis in Algiers, waar zij werd vastgehouden, per vliegtuig naar Parys overgebracht. Zij zal daar worden onderzocht door een commissie van vjjf vooraanstaande medische specialisten. Deze commissie werd ingesteld op ver zoek van haar verdedigers en zal een mdisch rapport moeten uitbrengen over de door haar, naar haar zeggen, na haar arrestatie in februari j.l. in een kamp in Algiers ondergane martelingen Onder druk van deze martelingen zou zij hebben bekend een tijdbom in een café te hebben geplaatst en zich ook nog aan andere terroristische daden te hebben schuldig gemaakt. De Franse schrijfster, Frangoise 8a- gan maakt deel uit van het Djamila Boupacha-comité, dat zich heeft ge vormd om t meisje te helpen. In t links georiënteerde weekblad 1 Expresse ver haalde Frangoise Sagan kortgeleden en kele details over de begane wreedheden. Djamila werd in een militair vliegtuig van Algiers naar Parijs overgebracht. Met een ambulance werd zij van het vliegveld naar de gevangenis vervoerd. Massa-arrestaties in Spanje Officieel is medegedeeld, dat tussen 12 en 18 Juli in de Spaanse provincie Andalusië 287 personen zijn gearres teerd, onder verdenking van communis tische activiteit. 104 van hen z(jn in middels weer in vrijheid gesteld, terwijl nog meer vrijlatingen zullen volgen. De leiders, ten getale van ongeveer dertig, zullen echter worden vervolgd. Een officiële zegsman deelde mede, dat het optreden der politie verband hield met de ontdekking van een net werk van communistische cellen, met vertakkingen onder de landbouwarbei- ders op het platteland. Deze cellen spoorden de bevolking aan sabotage te plegen. Het centrum van deze activiteit bleef echter voornamelijk tot de pro vincie Cordoba beperkt. Achter deze gezichten schuilt een toekomstig gevaar voor de Japanse democratie. Onder de huidige grondwet is de eertijds gevreesde Japanse politie machteloos. Maar de liberaal-democraten spelen met de idee haar de macht terug te geven om de agitatie van links de kop in te drukken. Geen zigeunercongres in Scheveningen (Van onze Haagse redactie) Naar wy vernemen zal het Europese zigeunercongres, dat deze zomer te Scheveningen gehouden had zullen wor den, niet.doorgaan. Zulks naar aanlei ding van het feit, dat de „koning der zigeuners", de 85-jarige Bram Rill, te Berlijn ernstig ziek is geworden. Hij had het congres moeten voorzitten, waarbij hij zijn leiderschap zou heb ben overgedragen aan de Nederlandse zigeunerbaron Tata Mirando, de leider van het bekende zigeunerorkest, waar van al zijn zoons deel uitmaken. (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) V (slot) Geen televisie-schijnwerpers, geen fotoflitslichten, maar een simpele lureaulamp lichtte keizer Hirohito bij, toen hij zijn handtekening pen delde onder het herziene Japans-Amerikaanse veiligheidsverdrag. Als lieven in de nacht waren Japanse koeriers er eerst mee langs de ninisters geslopen. In het grootste geheim frummelde minister van luitenlandse Zaken Foedjijama later het document met het keizerlijk mbleem, de chrysanth met zestien bloemblaadjes, in zijn privé-woning i handen van Amerika's ambassadeur. Zwijgend gaf E)ouglas Mac- rther II er de oorkonde voor in ruil, waarop hij een uur tevoren haas- !g de datum had ingevuld, de Amerikaanse tekst, die voor alle zeker- tid twee weken tevoren door Eisenhower en Herter was onderte- end en naar Tokio verscheept. Het diplomatieke verstoppertje spelen as voorbij, het verdrag dat een diepe politieke crisis in Japan had ge- penbaard, trad in werking. In werking? Diezelfde politieke crisis taakt de Japans-Amerikaanse militaire samenwerking in de tienjarige optijd van het verdrag tot een hoogst onzekere affaire. Krijgt politie haar macht weer terug? Wie moet de crisis oplossen? De lel- js van de regerende liberaal-demo- itische (lees conservatieve) partij, op naar een opvolger voor Kisji, heten over die vraag het hoofd te breken, werkelijkheid zijn die Japanse poli- als knipmessen voor elkaar buigend hun besprekingen in geisja-huizen, esalons en ministeriële bureau's, ge teld in een venijnige strijd om de soonlijke macht. De acht belangen- epen in de liberaal-democratische staan elkaar als wolven naar het Zij hebben de miljoenen, waar zij de kiezers van het platteland hten, niet voor niets op tafel gelegd, geweldige economische concerns, die vertegenwoordigen, dringen om de startpositie als jockeys voor een Voor het moment staat Hajato Ike- de pro-Amerikaanse minister van adel, het hoogst genoteerd. Runner- de beroepspoliticus Bambokoe Ono, ns reputatie enigszins beschadigd is een lange reeks beschuldigingen corruptie. Maar Ikeda heeft de steun Japans grijze eminentie, de 81-ja- ex-premier Shigeroe Josjida, die uit dagelijkse aanblik van Japans heilige Foejyama, stof tot diepe mediatie Met de steun van dit orakel zal Ike- degenen die hem in de kuiten bijten, slotte wel van zich af kunnen slaan. Eén ding vergeten goedbedoelende Amerikanen, die zorgen maken dat de linkse mani- taties Japans parlementaire demo- tie in gevaar brengen, vergeten één 5: Japans parlementaire demo- tie bestaat slechts formeel. De con- ntie waarborgt alle vrijheden, maar Japanse volk lijkt nog niet helemaal om er gebruik van te maken. In af- thting van dat moment is de meer heid der stemmen vooral op het tteland nog altyd te koop via de uiddeling van plaatselijke notabelen, de kiezers in gesloten formatie naar stembus voeren. Ten tijde van Josjida zei men, dat een sdidaat die minder dan twintig mil- yen op tafel te leggen had, bij voor geslagen was. Tegenwoordig is dat irag slechts 3 miljoen yen. Idealisten 1 daarin een democratische tendens momen lezen er slechts een waarde- meerdering van de yen uit let de financiële steun van Japans intische concerns en de stemmen van conservatieve (en sinds de Ameri- nse landhervorming) tevreden plat- fld kon en kan de belangencoalitie liberaal-democratiscche partij heet. zijn hoofdkwartier iedere verkiezing (vertrouwen tegemoet zien: een klei- tweederde meerderheid is altijd wel zekerd. Vandaar de bitterheid, de lementaire rellen en de buiten-parle mentaire acties van de socialisten, ove rigens ook onderling verdeeld, met na me in ex-oollaborateurs van de Japanse militairen en mensen met een schone lel, en sinds enige tijd zelfs gesplitst in de socialisten van Asanoema en de so- ciaal-demooraten van Nisjeo. Maar de socialisten voelen zich gesterkt door het succes van hun acties, hun arme partij heeft eindelijk een geldschieter gevon den in de vakbond Sohyo en zij zal bij de komende verkiezingen tweehonderd kandidaten stellen, een totale maar ris kante krachtsinspanning om de veron derstelde winst te consolideren. Wat komt er uit de bus Voorlopig blijft de prognose voor de komende verkiezingen: een, zy 't moge lijk wat gereduceerde meerderheid voor de liberaal-democraten, kans op een ge ringe winst voor de socialisten en de minuscule communistische partij. De on zekere factor en tegelijkertijd de grote hoop van iedereen (de Amerikaanse am bassade incluis) die het goed meent met de Japanse parlementaire democratie van de toekomst, zijn de sociaal-demo craten van Nisjeo. Hun werkelijke sterk te is onbekend. Zij splitsten zich pas na de verkiezingen van de linkse socialis ten af. Maar geldgebrek is de grote han dicap van Japans enige politieke partij, die in de nabije toekomst een construc tieve oppositie kan voeren en later de vele en vage wensen van Japans na-oor - logse generatie als regeringspartij in de mocratische kanalen zou kunnen leiden. Inmiddels kan men de uitslag der ko mende verkiezingen nauwelijks als een graadmeter van de politieke verlangens van het Japanse volk zien en een even tuele liberaal-democratische overwin ning derhalve dan ook niet als een be vestigende volksuitspraak ten gunste van het Japans-Amerikaanse veiligheidsver drag. Zelfs Josjida schreef dezer dagen: „De nieuwe Japanse regering zal open hartige besprekingen moeten voeren met de Verenigde Staten over de ver houdingen tussen de beide landen." De Amerikaanse concessies in het nieu we verdrag, nl. looptijd beperkt tot tien jaar, erkenning van de „geen oorlog"- clausule in de Japanse grondwet, voor afgaande toestemming van Japan voor gebruik van Amerikaanse bases en ra- kct-lanceerinstallaties jegens derden, af stand van het Amerikaanse recht om de orde in Japan te herstellen, afschaffing van de Japanse bijdrage in de kosten der Amerikaanse bases, al deze tege moetkomingen, zullen binnenkort on voldoende blijken. Ook de liberaal-de mocraten zijn niet ongevoelig voor de enige twee werkelijke algemene politieke sentimenten in Japan: neutralisme en pacifisme. Alsmede de sterke wens tot normalisering van de betrekkingen met Rood-China. Grote gevaren Als de VS hun vriendschappelijke ver houding met Japan willen handhaven, zullen zij vroeger of later met die wen sen rekening moeten houden, het ac cent meer moeten leggen op economi sche en vrijwillige politieke banden dan op de kortelings zo steels uitgewisselde verdragsdocumenten. Slechts door de grootste tact en bescheidenheid zullen zij Japan kunnen helpen de enorme binnenlands-politieke moeilijkheden te overwinnen die het de komende jaren te wachten staan. Het gevaar van totale chaos ligt in voortgezzette buiten-parle mentaire maar constitutionele acties van linkse demonstraties en stakingen en de neiging van rechts en ultra-rechts om die acties te onderdrukken door de grondwettelijke vryheden op te heffen en in een hernieuwde politiestaat de parlementaire democratie te verstikken voordat zij goed en wel de kans kreeg om wortel te schieten!

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7