Belgen moeten „spoedig" uit Kongo WEERBERICHT Sovjets lieten hun eis „binnen drie dagen" vallen „TRESLONG" HILLEGOM Belgische koning tot zijn volk: Leidse verfhandel „de Valk" n.v. teuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 22 JULI 1960 No. 30105 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Veiligheidsraad beslist unaniem De Veiligheidsraad heeft de komst van premier Loemoemba van Kongo niet afgewacht, doch gisteravond met algemene stemmen de door Tunesië en Ceylon ingediende resolutie aanvaard, waarin wordt aangedrongen op „spoedige" terugtrekking van de Belgische troepen uit Kongo. De Sovjet-Unie trok haar ontwerp resolutie, waarin terug trekking van de troepen binnen drie dagen wordt geëist, in. Alle elf landen stemden voor. De resolutie bevat voorts een verzoek aan alle landen om „zich te onthouden van elke actie, die zou kunnen leiden tot belemmering van het herstel van de openbare orde en van de gezagsuitoefening door de regering van Kongo, en zich tekens te onthouden van elke actie, die de territoriale onschendbaarheid en politieke onafhankelijkheid van de republiek Kongo zou kunnen on dermijnen". Onze Amerikaanse correspondent telegrafeerde ons hedenmorgen: Met algemene stemmen heeft de Veiligheidsraad een resolutie aangeno men, die beoogt het grootse werk van de Verenigde Naties in Kongo voort te zetten. Een groter compliment kon wel niet gegeven worden aan Ham- marskjölds effectieve actie in het land, waar de chaotische toestand een ge vaar betekende voor de wereldvrede. Ook Frankrijk en Engeland, die zich een week geleden nog van stemming onthielden, hebben thans vóór gestemd met name omdat in de resolutie geen kritiek geoefend wordt op de actie van België. De Sovjet-Unie was het enige land, dat ietwat kritisch is ten aanzien van de uitgebreide volmachten, die Ham- marskjöld aan de resolutie van een week geleden heeft ontleend. Kennelijk was de Sovjet-Unie beducht, dat een precedent zou worden geschapen, waar bij de Verenigde Naties zich het recht zouden aanmatigen in te grijpen in de binnenlandse aangelegenheden van enig land. De Rus zei dit natuurlijk niet, doch zoiets zou uiterst ongerieflijk kun nen worden bij een eventuele herhaling van de situatie zoals vier jaar geleden in Hongarije is ontstaan. Hoewel Tunis en Ceylon gezamen lijk de resolutie hadden ingediend, bleek toch uit de betogen van de woord voerders dezer landen, dat Tunis veel meer begrip had voor het standpunt van Kongo, terwijl Ceylon begrijpend stond ten aanzien van de interventie door Belgische troepen. Ambassadeur Slim, spreker voor Tunis, verdacht de Belgen ervan in de provincie Katanga met de ene hand te willen terugnemen, wat zij enkele weken geleden met de andere hand hadden gegeven. In Ka- tanga, zo betoogde hij, zijn de Belgi sche troepen niet nodig om hun land genoten te beschermen, want daar heb ben geen incidenten plaats gevonden. Slim gaf toe dat er een paniek was uit gebroken, doch vroeg zich af wie deze paniek had veroorzaakt en of zij waar lijk gegrond was. De woordvoerder van Ceylon nam het op voor de Belgische regering, die haar troepen had gebruikt om onder danen te beschermen. Hij legde de na druk op de woorden in de redevoerin gen van de Belg Wigny en de Kongo lees Kanza, die beiden een hervatting van de vriendschap in de toekomst niet hadden uitgesloten. De resolutie, die Tunis en Ceylon hebben ingediend, wenst dat de terug trekking van de Belgische troepen met spoed zal geschieden. Met opzet is het woord onmiddellijkniet gebruikt om dat zulk een eis niet te realiseren zou zijn en daarom slechts afbreuk zou doen aan het gezag van de Veiligheids raad. De resolutie geeft de secretaris-gene raal de bevoegdheid de noodzakelijke maatregelen te treffen in verband met een snélle terugtrekking van de Bel gische troepen. Dit moet betékenen, dat de Verenigde Naties geleidelijk de aanwezigheid van de Belgische troepen overbodig moeten maken door de Bel gische eenheden door V.N.-troepen te vervangen. Aldus zouden de Verenigde Advertentie Dagelijks diner-dansant. Orkest: Van der Heeft. ALS SPECIALE ZOMER ATTRACTIE ONBEPERKT KIP-ETEN f6.—. Res. 02520—5347 WEINIG VERANDERING De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking met vooral aanvankelijk buien. Vrij krachtige tot matige wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 23 JULI Zon op: 4.48, onder: 20.44 uur; Maan op: 4.42, onder: 20.12 uur; Hoogwater te Katwijk aan Zee: 3.01 en 15.27 uur, laagwater te 11.09 en 23.32 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's Naties min of meer het sein kunnen geven tot het vertrek van het Belgische leger. Woensdagochtend heerste in Washing ton en in het secretariaat van de Ver enigde Naties te New York enige onge rustheid, omdat er geruchten de ronde deden dat Kongo de Sovjet-Unie om hulp had verzocht en dat de Russi sche hulp in feite reeds zou zijn gearri veerd. Deze geruchten bleken onjuist. Naarmate thans de troepenmacht van de Verenigde Naties groter wordt in Kongo en naarmate de chaotische toe stand aldaar verbetert, wordt het voor de Sovjet-Unie veel moeilijker een ex cuus te vinden voor interventie. Offi cieel steunt de Sovjet-Unie de actie, welke de Verenigde Naties onder Ham- marskjölds voortreffelijke leiding heb ben ondernomen, maar niettemin bleek in de Veiligheidsraad hoe scherp de houding van de communisten afsteekt van de gezindheid van alle andere raadsleden. De vertegenwoordiger van Engeland merkte terecht op, dat men niet de indruk kreeg dat de Sovjet- Unie werkelijk betreurde, dat er con flicten waren gerezen tussen Amerika en Cuba of tussen België en Kongo. Integendeel, de Sovjet-Unie bleek erop uit door propaganda voordeel te beha len uit deze conflicten. Deze taktiek, die zeer doorzichtig is, kon niet ver borgen blijven voor de Latijns Ameri kanen en de Afro-Aziaten. Voor het Westen is het zeer bemoe digend, dat er deze week enige toena dering te bespeuren valt eerst tussen het Westen en Latijns-Amerika en later tussen het Westen en de Afro-Aziaten. De koude oorlog is sedert half mei in intensiteit toegenomen, doch in de Vei ligheidsraad was de balans deze week in het voordeel van het Westen. „Moed, arbeid en solidariteit België heeft gisteren een treurige nationale feestdag meegemaakt. Deze dag zou in gedrukte stemming voorbij zijn gegaanwanneer Koning Boudewijn niet een hartversterkende radiotoespraak tot het Belgische volk had gericht. In deze toespraak bracht Koning Boudewijn hulde aan de Belgische troepen in Kongo en hij noemde de bescherming van de Belgen in Kongo een heilige plicht. De Koning zeide dat de Belgen in hun geschiedenis grotere tegenslagen hebben overwonnen en hij vroeg van al zijn landgenoten moed, arbeid en solidariteit. De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Pierre Wigny, heeft van ochtend in de Veiligheidsraad meege deeld, dat reeds een begin is gemaakt met de terugtrekking van Belgische troepen uit Kongo en dat deze evacua tie „spoedig zal zijn voltooid". Morgen zullen de Belgische troepen uit Leopoldstad worden teruggetrokken, op 80 man na, die op het vliegveld dienst zullen doen voor Belgische vlieg tuigen. In verband met dit vertrek heeft een toenemend aantal Belgen, die daar nog waren achtergebleven, besloten Kongo te verlaten. Het aantal boekingen bij de Sabena voor Europa is zó toegenomen, dat de Belgische maatschappij overweegt op nieuw een aantal extra vluchten tus sen Leopoldstad en Brussel in te leg gen. Waren het tot dusverre hoofdza kelijk vrouwen en kinderen, waarbij zich later vele ambtenaren hebben ge voegd, die naar België vertrokken, thans overwegen ook vele ondernemin gen voorlopig hun werkzaamheden in Kongo te beëindigen. Dat is ook het geval met vele Belgische kolonisten en middenstanders. ,,Onze klanten zijn vertrokken", zei een Belgische winke lier. ,,Wij kunnen onze kosten niet meer dekken". Fantastische luchtbrug In 136 vluchten heeft de Sabena-lueht- brug, met steun van bevriende lucht vaartmaatschappijen, waaronder de KLM, 25.000 personen naar Brussel ge bracht. De gevlogen route omvatte meer dan twee miljoen kilometer. Sommige piloten zijn sedert 13 dagen niet uit de uniform geweest. Onrust in Oost-Kongo In Stanleystad, de hoofdstad van de Oostprovincie, worden de laatste voor bereidingen getroffen voor een alge hele Belgische evacuatie. Langs de wegen naar het vliegveld staan tal rijke door overhaast vluchtende Belgen verlaten auto's. Vluchtelingen op het vliegveld van Oesoemboera, in Roeanda-Oeroendi, verklaarden dat oostelijk Kongo het toneel van geweldpleging op grote schaal is. Groepen muitende militairen stropen rovend en brandstichtend het land af. Naar verluidt bereiden Belgische pa rachutisten een aanval voor op de Kon golese legerpost van Lakondoe. waar zeven Europeanen zouden worden vast gehouden. Belgische vluchtelingen op het vlieg veld van Oesoemboera vertelden, dat de gijzelaars, twee missionarissen en vijf officieren van de Force Publique, reeds vorige zondag bij het uitbreken van de muiterij gevangen werden ge nomen. Bij de muiterij in Lakondoe, een plaatsje ca. 300 km. ten noord westen van Oesoemboera, zouden ten minste 1500 Kongolese militairen zijn betrokken. Belgische legerkringen in Leopold- ville konden het bericht van de gijze laars noch dat van de op handen zijnde aanval bevestigen. Maar volgens de vluchtelingen vliegen voortdurend Bel gische militaire vliegtuigen boven La kondoe om het moreel van de Kongo lezen te verzwakken. De onlusten in het gebied van La kondoe hebben tot heden geen mensen levens geëist. Een of twee Belgen heb ben echter enkele gebroken ribben op gelopen. Premier Loemoemba van Kongo heeft donderdag een kleine Russische delegatie ontvangen, die was meegeko men met een vliegtuig, dat suiker had aangevoerd. Een V.N.-functionaris her kende twee van de Russen als beho rend tot het ministerie van Buiten landse Zaken. Nieuw museum voor de hoofdstad (Van onze Amsterdamse redacteur) Het Museumplein van Amsterdam, dat wordt geflankeerd door twee van Neder lands belangrijkste musea het Rijks museum en het Stedelijk Museum zal hoogstwaarschijnlijk een derde museum rijk worden. Deze mededeling liet de mi nister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, zich gistermiddag ontvallen op een bijeen komst in het Wilhelminagasthuis te Am sterdam, waar hij even tevoren de eerste paal voor een nieuwe laboratoriumvleu gel had geslagen. De minister, die wij hierover nadien hebben benaderd, wilde ons vooralsnog niet nader inlichten. „Ik kan U niet meer zeggen dan dat het niet uitgeslo ten moet worden geacht, dat er een mu seum zal worden gesticht, waarin Rijk zowel als gemeente financieel zal deel nemen". Naar wij nader vernemen zal in dit gebouw een particuliere collectie worden ondergebracht van een van Nederlands grootste schilders. V.S. vragen bijeenkomst VN-commissie voor ontwapening President Eisenhower heeft gister avond medegedeeld, dat de Verenigde Staten om een spoedige bijeenkomst van de commissie voor de ontwapening van de Verenigde Naties zullen vragen „om het oorlogsgevaar te verminderen". President Eisenhower zei in een ver klaring, dat het weglopen van de Rus sen uit de ontwapeningsconferentie in Genève het wenselijk heeft gemaakt verdere stappen te ondernemen, zodat de belangrijke kwestie van de ontwape ning direct opnieuw in behandeling kan worden genomen. De president heeft de Amerikaanse permanente vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties, Henry Cabot Lodge, opgedragen om een spoe dige bijeenkomst van de uit 82 leden be staande VN-commissie te vragen. Voor het houden van zulk een bijeenkomst Advertentie ATWIJK De A.N.W.B.-prijzen, blijken van waardering voor opvallend goede Nederlandse prestaties op het ter rein van letteren, journalistiek, film, radio en televisie, welke een bij zondere stimulans voor het toerisme vormen, zijn dit jaar toegekend aan Bertus Aafjes (links) voor zijn reisboek „De wereld is een won der", aan de journalist-tekenaar Jan Bouman rechtsvoor zijn rubriek „Het merkwaerdigste meyn bekent" in een ochtendblad en aan Bert Garthoff voor zijn wekelijkse radio- rubriek „Weer of geen weer". AKKOORD NED. BANK EN BANKIERS Tegen buitensporige kredietverlening (Van onze Haagse redactie) Naar wy vernemen hebben de Ned. Bank en de Ned. Bankiersvereeniging overeenstemming bereikt over een rege ling, die een buitensporige kredietver lening door de banken in de particuliere sector zal beperken. In verband met de conjunctuurbewe ging kondigde minister De Pous de vo rige maand op de in Den Haag gehou den vergadering van de protestantse werkgevers reeds aan, dat door de Ne- derlandsche Bank een regeling wordt uitgewerkt, waarbij de uitzetting van kredieten door de banken aan bepaalde grenzen zou worden gebonden. Kennelijk is dus nu een modus ge vonden om indien nodig, hetgeen nog niet het geval is in te kunnen grijpen by een te grote kredietexpansie. Volgens de nieuwe regeling kan door de Ned. Bank een procentuele norm worden gesteld, waardoor de banken gedwongen worden hun kredietverlening zodanig te regelen, dat deze niet meer stijgt dan met een bepaald percentage ten opzichte van een door de centrale bank aan te geven periode. moet de commissie met een meerderheid van minstens 42 stemmen haar goed keuring geven. Heden wordt het verzoek door Cabot Lodge by de V.N. ingediend. De Amerikaanse president deelde nog mede, dat de pogingen langs diploma tieke kanalen om de Sovjet-Unie te be wegen naar de conferentietafel terug te keren, geen succes hebben gehad. „De noodzaak voor ontwapening in de hui dige wereldsituatie is te groot om opzij te worden geschoven in deze tijd, waar in opzettelijke pogingen worden onder nomen om de spanning te verhogen". De „Oranje" van de Maatschap pij Nederland is gistermiddag de Amsterdamse haven uitgevaren voor een reis tweemaal rond de wereld. Auto te Joure te water; drie doden Met vry grote snelheid is vanmorgen omstreeks zeven uur een personenauto door onbekende oorzaak in het circa vier meter diepe kanaal langs de Meen- scharweg bij Joure gereden. Drie van de zes inzittenden van de auto kwamen om het leven. De slachtoffers zyn de chauf feur J. van Olphen, H. de Boer en A. Veldhuizen, allen afkomstig uit Boyl in Friesland en directe omgeving. De ge redden zyn de 14-jarige J. van der Helm, de 30-jarige H. Vos en de 50-jarige H. Hofman, eveneens allen afkomstig uit Boyl. Het is niet bekend hoe het ongeluk zich precies heeft toegedragen. De po litie neemt aan dat de personenauto, die uit de richting Heerenveen kwam, bij het passeren van een uit de richting Joure komende melkauto met grote snelheid in de berm is geraakt en ge slipt. De personenauto schoot te water en kwam midden in het vrij diepe ka naal terecht. De chauffeur van de melk auto sprong de wagen achterna om hulp te bieden, waarbij hij assistentie kreeg van een veelhouder en diens zoon. Zij slaagden er echter slechts in drie van de inzittenden te redden. De andere drie verdronken. Advertentie Officiële dealer van: VERF VAN VETTEWINKEL TOKION LAKKEN VALSPAR AUTOLAKKEN W1ENESE LADDERS SPHINX KWASTEN LAMMERMARKT 3 - LEIDEN - TELEFOON 33909 Verkoop uitsluitend engros. Weg, water en werk eisten vijf (loden Op de Rijksweg UtrechtAmsterdam op 300 meter afstand van de parkeer plaats Oude Rijn bij Utrecht, is om kwart over tien een personenauto op een aanhangwagen gereden, die onver licht geparkeerd stond op de vlucht strook. Een nog niet-geïdentificeerde vrou welijke lifter is by het ongeval omgeko men De bestuurder van de auto heeft een ernstige hersenschudding opgelopen. In de nacht van woensdag op donder dag. te ongeveer 4 uur is de 32-jarige heer H. Veldhuis uit Raalte bij een au to-ongeval om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde in een gevaar lijke bocht op de Raalteweg. Omwonen den hoorden een harde klap en vonden het wrak van een personenauto tegen een boom. Het slachtoffer werd dood achter het stuur aangetroffen. Gistermiddag om twee uur heeft een bader aan het Noorderstrand te Zand- voort een meisje gevonden dat bewuste loos was. De Zandvoortse reddingsbriga de werd gewaarschuwd. Het meisje werd terstond naar het St.-Elisabethgasthuis in Haarlem vervoerd, terwyl onderweg zuurstof werd toegediend. In het zieken huis heeft men enkele uren vergeefs ge tracht de levensgeesten op te wekken Het slachtoffer bleek te zyn de 17- jarige Wilma Ockenfelds uit Dusseldorp die met haar ouders te Zandvoort lo geerde. Voor de kust van Texel is gisteren de 61-jarige G. Müller, een kantoorbedien de uit Wiesbaden, voor de ogen van zijn dochter verdronken De man was tijdens het zwemmen onwel geworden. In een ruim van het aan de Oostelij ke Handelskade in Amsterdam gemeerd liggende m.s. „Westland" is gisteren de 52-jarige havenarbeider J. M. Reiss tij dens werkzaamheden door een slinge rende voorloophaak getroffen. Hij over leed aan zijn verwondingen. (Duet ^lïe Uit het Leidsch Dagblad van 23 July 1860: De Leidsche Kermis. Wederom is het tijdstip gena- derd, waarop de gewone kermis of jaarmarkt aanvangt, die voor eenige jaren werd gehouden van Hemelvaartsdag tot en met de Pinksterdagen. .In een adres door eenige inwoners aan de gemeenteraad ingediend, wordt beweerd, „dat de groote nadelen van de tegenwoor dige kermisviering gelegen zijn in de voorliefde des volles voor het gebruik van sterken drank, bij die gelegenheden zoo buitenmate ge zocht, en dat die verderfelijke nei ging en de vernederende dronken schap, welke er het onvermijdelijk gevolg van is. wordt aangemoedigd door de ongelukkige bepaling, welke gedurende die dagen aan alle drankhuizen de meest onbe perkte vrijheid laat van slijten en tappen".

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1