Zeer knap zeilen bracht Hollanders met 0,1 punt voorbij de Friezen.... Verrassend verlies van Herok tegen Dominicus VERRASSEND SLOT TEAMSTRIJD KAAGWEEK Twee hoofdprijzen voor „Kranen en Paul tijdelijk uitgeschakeld Kongo beïnvloedt ook sportgebeuren Dikke duizend wandelaars minder dan vorig jaar in de Vierdaagse STRIJD OM LEIDSE TENNISTITELS Mej. Nijeboer slaat mej. v. Ulden Opgericht 1 maart 1860 Vrydag 22 juli 1960 Vierde blad no. 30105 Bas "Maliepaard Amateurwielrenners Van der Lans 55 Bij wedstrijdzeilen is er altijd een dosis geluk nodig. Maar als de wind kuren heeft, dan speelt het geluk nog een grotere rol, want dan gebeuren er de onverwachtste dingen. Op de laatste Kaagdag was de wind stellig niet te vertrouwen en hierdoor kwamen er veel onver wachte verschuivingen in de velden. De meeste spanning leverde wel de Regenboog-teamwedstrijden Holland-Friesland op. Na de start ging mr. E. K. Hoekstra de sterkste zeiler van het Friese team zo snel van het veld weg, dat hij verder onbereikbaar bleef. Het was nu zaak voor de Hollanders die een behoorlijke puntenachterstand moesten eli mineren, wilden zij nog kans maken op een overwinning zeker vier plaatsen achter mr. Hoekstra te bezetten. En door buitengewoon teamvaren gelukte dit. Bouw van Wijk: goud in Vrijheidsklasse Steeds kreeg een der Hollanders de gelegenheid uit de greep der Friezen te ontsnappen. Achtereenvolgens waren dit J. H. C. Sieverts, Cor Kist en A. Ge buis. John Hofland fungeerde als zwer ver en ving, waar hij kon, de Friezen op, om tenslotte in het laatste kruisrak nog aansluiting met zijn teamgenoten te verkrijgen. Toen Hofland om het laatste merkteken voor de finish ge gaan was. was dit inderdaad het geval, en wel zo royaal dat hij nog een poging kon doen ir. G. A. Bakker in staat te stellen voor de Friezen G. Ooms en J. de Wilde te doen finishen. Maar deze poging mislukte en teleurgesteld voer Hofland door de aankomstlijn. Hij en de andere Hollanders dachten de zaak verloren te hebben, maar op de pers boot werd fanatiek gerekend en wij konden even later de voor Holland ver biedende mededeling doen, dat Holland toch met 0.1 punt gewonnen had. Holland kreeg totaal 81,2 punten en Friesland 81,1 punten. Veel spanning Wat betreft de open nationale wed strijden, ook hier was in vele klassen de nodige spanning. Zo zagen wij de twee groepen Regenbogen waarin zowel J. Alberda als mr. E. K. Hoekstra een kans hadden op de hoofdprijs. Maar Al berda liet het er in zijn groep bij zit ten, want hij werd vijfde achter ir. G. A. Bakker, Do v. d. Hulst, Leen de Wit en mr. A. v. d. Werf. In de andere groep won Cor Kist voor mr. E. K. Hoekstra, F. P. Bos, J. Huisman en G. Ooms, het geen de eindzege bij mr. E. K. Hoekstra deed belanden. Ook de derde race in de 12 M2 Shar pies leverde een overwinning op voor Bart Kraan, die daarmee wel zeer ver diend de Kaaghoofdprijs won. L. Bon-a werd evenals in de andere wedstrijden tweede, terwijl W. Guldemond, C. Gul- demond en N. Boschma vervolgens door de finishlijn gingen. Een andere Kraan-overwinning werd niet zo gemakkelijk bereikt, want in de Flying Dutchman klasse moest Jacq. Kraan onafgebroken strijd leveren met G. Jongeneel en Heike Blok. Wel dertig keer gingen de jachten in het laatste kruisrak overstag en de volgorde wis selde voortdurend. Maar tenslotte toch wist Kraan als eerste om het laatste merkteken te draaien met G. Jongeneel en Heike Blok zeer kort achter zich. Daarmee was ook Jacq. Kraan winnaar in zijn klassement. Protesten Bij de Valken (hoe kan het anders) waren er weer de nodige protesten, Nu om een geval bij de bovenboei, waar een aantal jachten een indringstart maak te. Maar E. J. Hoppe maakte al lij waarts jacht van zijn loefrecht terecht gebruik en protesteerde toen hij geen ruimte daartoe kreeg. Toch werd het protest onbeslist gelaten. De wedstrijd leverde een zege op voor Egon Rolf v. d. Baumen die E. J. Hoppe, mevr. M. van 't Hooft-Snijders en W. B. Bakker na hem zag finishen. H. D. Zuiderbaan werd vijfde en dit deed hem zijn kans op de hoofdprijs verspelen. Bouw van Wijk voer in de Vrijheids- klasse kennelijk de wedstrijd van zijn leven. In het laatste rak kon hij zijn Blag 6laan en naar de eerste positie Europees kampioenschap Sleeswijk nu tweede in Fiiinjollenstrijd Hans Sleeswijk, de 25-jarige Neder landse vertegenwoordiger in het Euro pese kampioenschap in de Finnjollen- klasse, dat gisteren te Oostende is be gonnen, heeft een goede start gehad. Zowel in de eerste als in de tweede race legde hij beslag op de tweede plaats, waardoor hy thans in het algemene klassement na de eerste dag ook de tweede plaats bezet achter de Westduit- se Willy Kuhweide, die de eerste man che won en in de tweede als derde fi nishte. Beiden hebben een ruime voor sprong op de Deen Paul Elveström, de grote favoriet voor de titel, welke het vorige jaar te St.-Moritz werd gewonnen door onze landgenoot Koos de Jong, die zijn titel niet kan verdedigen. Zoals be kend heeft De Jong zich teruggetrokken voor de Olympische selectiewedstrijden, waardoor Sleeswijk, die ook voor Neder land uitkomt op de Olympische zeilwed strijden te Napels, werd afgevaardigd naar Oostende. Elvström, Olympisch kampioen 1948, 1952 en 1956, won welis waar de tweede race, maar liep een gro te achterstand op in de eerste race. waarin hij niet verder kwam dan de negende plaats. De stand na de eerste dag: 1. Kuh weide (W.-Dld) 1807 pnt, 2. Sleeswijk (Ned.) 1682 pnt, 3. Elvström (Den.) 1330 pnt., 4. Nelis (Belg.) 1029 pnt, 5. Pinaud (Fr.) 904 pnt, 6. Knights (G.B.) 886 pnt, 7. Anderson (Zweden) 779 pnt. 8. Koop (O.-Dld) 536 pnt, 9. Valli (Finl.) 485 pnt, 10. Podoiki (Polen) 243 pnt. lopen, terwijl Jan Romkes de Vries er ternauwernood in slaagde als derde te eindigen hetgeen voor Van Wijk de Hoofdprijs betekende. J. L. J. Gaillard die lange tijd het veld had aangevoerd werd tweede terwijl J. A. Bakker en H. Schmitz als vierde en vijfde eindigden. O. P. Besseling bekroonde zijn goede zeilen in deze Kaagweek door het win nen van de hoofdprijs in de Pampus- PAARDESPORT Renbaaiibezoekers verwedden elk jaar gemiddeld ƒ45.— Via de Nederlandse totalisator ver wedden de ongeveer 300.000 bezoekers aan de koersen op de Nederlandse ren banen elk jaar gemiddeld 45 gulden. De hoogste gemiddelde inzet per bezoeker werd vorig jaar genoteerd op de ren baan in Hilversum (f81,50), de laagste op de renbaan in Groningen (f20. Dit heeft de redactie van het week blad „Economisch-statistische Berich ten" berekend aan de hand van gege vens van de „Stichting Nederlandse Draf- en Rensport". In het nummer van deze week heeft de redactie een artikel gewijd aan het onderwerp „Totalisator en paardensport". Opgemerkt wordt, dat sinds de offi ciële toestemming in 1948 de omzet van de totalisator gestadig is toegenomen en wel van 3.4 miljoen gulden in 1948 tot ongeveer 14 miljoen gulden vorig jaar. Deze stijging van de omzet werd niet alleen verkregen, omdat het aantal koer sen sinds 1948 meer dan verdubbelde, maar bovendien omdat de ren- en dra- versbanen zich in een steeds groter aantal bezoekers mogen verheugen. Op de renbaan in Hilversum bereikte de totalisator de grootste omzet: bijna vijf miljoen. Duindigt volgde op de tweede plaats met ruim vier en een kwart miljoen gulden, terwijl deze ren baan tevens het hoogste aantal betalen de bezoekers (73.500) trok. Gebleken is voorts, dat van de voor spellingen van op het gebied van de paardesport gespecialiseerde journalis ten gemiddeld 35 procent wordt bewaar heid. Bij het afsluiten van de wedden schappen zijn de bezoekers in de gele genheid van deze prognoses kennis te nemen. Uit de cijfers blijkt volgens het ar tikel in „Economisch-statistische Be richten", dat men in West-Nederland grotere bedragen aan weddenschappen waagt dan in het noorden van ons land. De gemiddelde inzetten per bezoeker bedroegen voor de verschillende ren banen in 1959: Duindigt f57,80, Mere- veld f 60.Hilversum f 81.50, Alkmaar f43.60, Groningen f29.en b-banen f 29.30. klasse voor sterke tegenstanders als G. Biesot en Henk de Ruyter. Besseling werd tweede achter H. J. Duchateau terwijl D. de Waard en E. A. Labouchere achter Besseling finishten. Sternklasse In de grote Sternklasse veld behaalde H. Coops wederom een overwinning en weer was evenals de vorige dag A. Kam steeg tweede. H. F. v. d. Rest, die derde werd, kwam evenwel in het bezit van de hoofdprijs. H. J. Savonije won dit maal in de 12 voetsjollen A met F. L. Plantenga, F. van Hoeken, J. van 't Hoogerhuys en ir. H. Starke achter zich. Maar F. Daniels behaalde met 65 pun ten de hoofdprijs voor van 't Hooger huys die aan 64 punten kwam. De ontmoeting Curaqao-De Kaag eindigde weer in een Kaag-overwinning zodat de eindstand was De Kaag 102,3 punten. Curacao 63 punten. Verdere uitslagen: Jeugdklasse A: 1. G. L. Woortman; 2. mej. A. Vunderink; 3. E. Wijntjes: 4. D. van Wely; 5. W. Huiser. Hoofdprijs G. L. Woortman. Flying Juniorklasse: 1. D. Dudok van Heel; 2. R. Blok: 3. G. v. Montfrans. Hoofdprijs D. Dudok van Heel. Vrijheidsklasse C: 1. J. Koenders; 2. J. Molenaar. Hoofdprijs: J. Koenders iaeidsklasse BI: 1. J. Eichhorn; 2. ehand. BII: 1. P. Karsten; 2. mej. C. v. Baaren. Hoofdprijs: J. Eich- Ólympiajollen1. S. H. Haaksma; B. Tournier. Hoofdprijs: C. Visser. Finnjollen: 1. G. Leverland; 2. Koos de Jong. Hoofdprijs: Koos de Jong. 16 M2 Streepklasse: 1. B. Ooms; 2. Th. de Haan. Hoofdprijs: J. Nederveen. Drakenklasse1. W. Klomp; 2. drs. Jan Bier Hoofdprijs: drs. Jan Bier. Jeugdklasse C: 1. A. v. Kranen; 2. E. v. d. Linden. Hoofdprijs: A. v. Kranen. Jeugdklasse B: 1. R. v. Reij; 2. mej. L. Jansen. Hoofdprijs: R. van Reij. 12 voetsjollen C: 1. R. Slee; 2. J. ten Berg. Hoofdprijs: J. ten Berg. 12 voetsjollen B: 1. T. Henstra; 2. C. Zant. Hoofdprijs: T. Henstra. Pampusklasse B 1. J. Lemson; 2. D. Veerman. Hoofdprijs: D. Veerman. 16 M2 puntklasse1. ir. Engelbert v. Bevervoorde; 2. J. Korthuis. Hoofdprijs: ir. Engelbert v. Bevervoorde. 16 M2 Streepklasse: 1. H. v. Agtmaal; 2. B. Brandt. Hoofdprijs: H. v. Agtmaal. Stemklasse B: 1. N. Jonker; 2. R. Kluin. Hoofdprijs: R. Kluin. Olympiajollen B: 1. W. v. Schoone- veldt; 2. mej. P. v. Roessel. Hoofdprijs: W. v Schooneveldt. Valken BII: 1. A. Velsink; 2. ir. A. R. Kolff van Oosterwijk. BII: 1. W. Steen- land; 2. mr. K. R. Beks. Hoofdprijs: A. Velsink. DUIVENSPORT De Rijnklievers hield een wedvlucht met oude duiven, voor de 2e maal van Orleans. In concours warén 78 duiven. De afstand bedroeg 508 km. De duiven werden met sterke z.w.-wind om 5 uur 30 minuten in vrijheid gesteld, dit was weer een dag later wegens de weersge steldheid. De heer A. Dubbelaar constateerde de le duif om 10 uur 30 min. 5 sec. met een snelheid van 1692.04 meter per mi nuut. De laatste of 20e pryswinner om 11 uur 10 min. en 54 sec. met 1492.47 meter per minuut. Verder was M. A. v. d. Wilk 2, gebr. Kok 3, M. Jongeleen 4 en 5, H. en J. v. Alphen 6, A. v. d. Dop 7 en 8, J. Zevenhoven 9 en Chr. v. d. Pluijm 10. De jonge duivenvlucht op Duffel werd een half uur vroeger gelost als op het vliegprogramma was aangegeven. won in België De Nederlander Bas Maliepaard is als winnaar tevoorschijn gekomen uit een veld van 65 renners in de wegwedstrijd over 275 km. om de Grote Prijs van Vlaanderen te Zedelghem. De tyd van Maliepaard bedroeg 6 uur 48 min. Op de tweede plaats eindigde de Belg Noël Fore, derde was zijn landgenoot Scheurs en vierde Kerckhove. In een wedstrijd voor professionals over 220 km. te Kalmthout, waarvoor 71 renners aan de start kwamen, eiste de Belg Charles Clerckx de overwinning voor zich op in een tijd van 5 uur 32 min., op de tweede plaats gevolgd door de Nederlander Piet van Est. Derde met een achterstand van 1.35, was de Belg Anthonis. Van de overige Nederlanders plaatste Joop Captein zich als zesde. Jaap Kersten als tiende en Van der Putten als twaalfde. De Belg Rik van Looy schreef het criterium van Herve op zijn naam met een tijd van 2 uur 41 min. over de 110 km. Als tweede eindigde hier de Belg Sorgeloos, terwyl onze landgenoot Peter Post als derde finishte. Ab Geldermans ging als tiende over de eindstreep. Maspes verbetert liet wereldrecord sprint Tijdens wedstrijden op de Olympische wielerbaan in Rome heeft wereldkam pioen Antonio Maspes het wereldrecord 200 meter met vliegende start verbeterd en gebracht op 10.8 sec. Het record stond sedert 9 september 1955 (Kopenhagen) met 11 sec. op naam van onze landge noot Arie van Vliet. Onlangs had Mas pes dit record reeds geëvenaard. voetbal Progr. interland- ontmoetingen „Jong Oranje" het Nederlandse elftal samengesteld uit spelers beneden de 23 jaar zal woensdag 12 oktober in Frankrijk uitkomen tegen het Franse jeugdteam. Een week later speelt „Jong Oranje" in Rotterdam de traditionele wedstrijd om de Gouden Onafhankelijk heidsbeker tegen het vertegenwoordi gende team van Rotterdam. Zoals eer der werd gemeld zal „Jong Oranje" voorts op zaterdag 29 oktober in Praag tegen de Tsjechische spelers onder de 23 jaar uitkomen. Over een wedstrijd Hon garije (jeugd)„Jong Oranje" zijn nog besprekingen gaande. Voor het Nederlandse B-elftal, dat 26 oktober tegen Luxemburg A speelt, is inmiddels ook een tweede wedstrijd ge projecteerd. Voor 21 maart 1961 is de wedstrijd België B—Nederland B vast gesteld. Vast staat voorts, dat het Nederlandse elftal het komende seizoen zijn beide thuiswedstrijden 22 maart Nederland België en 30 april NederlandHon garije (voorronde w.k.) in het Feijen- oord-stadion te Rotterdam zal spelen. Met de voetbalbond van Frankrijk worden momenteel besprekingen ge voerd voor een wedstrijd tussen Neder- Twee amateurrenners voor de wereld kampioenschappen en de Olympische Spelen, Piet van der Lans en Marinus Paul, zijn door valpartijen tijdelijk uit geschakeld. Piet van der Lans kwam zondag op de baan aan de Kromme Zandweg in Rotterdam tijdens een koppelwedstrijd ten val en liep een diepe vleeswond aan zijn rechterarm op. Marinus Paul viel dinsdagmiddag tijdens de training in het Olympisch Stadion en kwam met zijn hoofd op de betonnen baan terecht. Gevreesd werd, dat hij een hersen schudding had opgelopen, maar hij schijnt er met een shock af te komen. Beide renners zullen echter niet uit komen in de ploeg, die zaterdagavond a.s. in Friedenheim (Duitsland» een achtervolgings- en sprintwedstrijd rijdt tegen West-Duitsland. Het ziet er echter wel naar uit, dat zowel Van der Lans als Paul bijtijds hersteld zullen zijn om be gin augustus deel te nemen aan de we reldkampioenschappen in Leipzig. Om geen verdere risico's te lopen werd gisteravond de sprintfinale van de trai ningswedstrijden in het Olympisch Sta dion niet meer verreden toen er enkele regendruppels vielen. In die finale had den zich Gerritsen, Van der Touw en Nolten geplaatst. Ook de uurswedstrijd van de stayers werd niet uitgereden we gens regen. Wierstra werd nu na 39 mi nuten winnaar. Hij had een afstand van 52,4 km afgelegd. De volgorde was ver der: 2. Koch, 3. Buis (amateur), 4. Van Houwelingen, 5. Romijn (amateur), 6. Van der Meulen (amateur) en 7. Huizin- ga (amateur). atletiek NIEUW DISCUSRECORD VOOR CORRIE HUYGEN Tijdens de Rotterdamse atletiekkam- pioenschappen, die gisteravond op de Nenyto-baan in Rotterdam zijn gehou den, verbeterde Corrie Huygen van Hol- landia haar Nederlands record discus werpen met 29 cm. Zij wierp de discus 48.63 meter. Het oude record stond sedert 15 mei van dit jaar op haar naam met 48.34 meter. De Sassenheimse renner Piet van der Lans, die tijdelijk is uitgescha keld. Dit plaatje werd gemaakt tij dens de nationale kampioenschap pen. Vandaar die bloemen rond de Sassenheimse schouders. SPORTSPLINTERS Het eindklassement van het inter nationale schaaktoernooi te Buenos Aires delen de Rus Korchnoi en de Amerikaan Reshevsky de eerste plaats met ieder 13 punten. Aanhoudende regenbuien hebben het de cricketers op de eerste dag van de vierde testmatch EngelandZuid- Afrika onmogelijk gemaakt in actie te komen. land en Frankrijk. Hoewel beide bon den nog geen overeenstemming over de datum hebben kunnen bereiken staat wel vast, dat de wedstrijd Nederland Frankrijk in ieder geval in het seizoen 1962/1963 zal worden gespeeld. (Van een speciale verslaggever) Majoor b.d. J. N. Breunese, voorziter van het bestuur van Ce Kon. Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding, heeft gis teren in een persconferentie te Nijme gen het programma ontvouwd van de 44e Internationale Vierdaagse Afstands marsen, die volgende week worden ge houden van 26 tot en met 29 juli. Het parkoers heeft op een kleine wijziging na geen veranderingen ondergaan. Het ligt niet in de bedoeling van het bestuur, verlegging van het parkoers onder de ogen te zien, bijvoorbeeld, door een ge deelte over Duits gebied uit te stippe len. Majoor Breunese achtte het onge wenst, aan tradities, ontstaan in de loop der jaren, te tornen. Het aantal inschrijvers is aanzienlijk minder dan vorig jaar. Vorig jaar schre ven totaal in 14.537 wandelaars (opge komen 13.382) en dit jaar was het to taal aantal inschrijvers 13.316. Geschat mag worden, dat er ook nu circa 1200 wegblijvers zullen zijn. zodat waar schijnlijk een dikke duizend minder wandelaars dan vorig jaar aan de Vier daagse deelnemen. Minder militairen Majoor Breunese schreef deze dalende tendens toe aan verschillende omstan digheden, waardoor in het bijzonder het aantal militairen minder werd. In 1959 werden 9086 militairen ingeschreven en in dit jaar 8102. De voorzitter van de KNBvLO verheugde zich erover, dat er nu een zeker evenwicht is gekomen tus sen de getallen burger- en militaire in schrijvers uit Nederland. Er zijn nl. 5039 civiele wandelaars en 5035 militairen ■lit ons land, die van hun voornemen om vier dagen in en om Nijmegen te wan- lelen kennis hebben gegeven. Maar in- ussen is het aantal burgerwandelaars uit ons land en uit het buitenland, 5214, ook minder dan het totaal aantal bur gerinschrijvers van vorig jaar; dit getal was toen 5451. Hiervoor had majoor Breunese geen verklaring. Als reden, waarom er minder militai ren zich zullen voortbewegen op het parkoers, noemde de heer Breunese het verblijf van vele detachementen Neder landse militairen in La Courtine en Duitsland en de spanningen in de Kon go, waardoor van Belgische militaire deelname geen sprake kan zijn. Er zou den parachutisten en Ardense jagers komen. De traditionele luchtlandingen op maandagmiddag van de Belgische pa rachutisten gaan dit keer dus ook niet door. Wel doen 16 Belgische burgers mee. Engeland sterkst Het grootste contingent buitenlanders wordt weer geleverd door Engeland2324 Ook Zwitserland is met 661 deelnemers weer -med vertegenwoordigd. Voor het eerst doen mee wandelaars uit Nieuw Zeeland (2), Pakistan (2) en Libië (1) Het totaal aantal buitenlanders bedraagt 3242, waarvan 175 burgers. Uit Israël is er dit keer wel weer een militair deta chement, doch om onbekende redenen is er nu geen burgergroep Israëli, ofschoon steeds een tijdens de Vierdaagse daar uitblinkende groep het recht krijgt voor rekening van de Israëlische regering de Nijmeegse Vierdaagse te lopen. Er zou een groep uit de kiboets worden afge vaardigd, doch majoor Breunese had er tot zijn spijt niets meer van gehoord. De leider van de Vierdaagse afstand- marsen deelde nog mede, dat een grote verscheidenheid van muziekkorpsen de vlaggenparade in de Goffert van maan dagavond zal opluisteren. Hieronder be vindt zich voor het eerst een vrouwelijk korps, de Women Royal Air Force Band. De parade wordt aanmerkelijk vereen voudigd, gezien het grote aantal na tionaliteiten: vijftien. In Nieuw-Guinea zijn plannen om daar een Vierdaagse te organiseren in een vergevorderd stadium. Militairen namen het initiatief. Verheugend is de belangstelling van de zijde der autoch tonen, aldus majoor Breunese. De grote verrassing op het tennis park Roomburg was gisteren wel de zege van Dominicus op Herok in de tweede ronde van het herenenkelspel A. De Thor-R.W.-man, die in de compe titie Hoofdklasse A bepaald geen op zienbarende resultaten heeft geboekt, stak in een glanzende vorm. Herok, ge plaatst vanwege zijn prima prestaties in de afgelopen weken hij versloeg onlangs te Eindhoven de Noorse Davis Gup-speler Jagge in 2 sets, 75, 63 had geen schijn van kans. Dominicus had controle op de service, op zijn soepele groundstrokes, van welke vooral de backhand laag en scherp tegen de zijlijn aanzat, en volleren kan hij van nature. Herok. die erom bekend staat, dat hij niet opgeeft voordat de laatste slag is geslagen, werd tenslotte toch mis moedig onder het niet aflatende sper vuur van harde, snelle vollies en smas hes die de Thor-RW-man op hem los liet. Met 6-2, 6-2 moest de sympathieke Amsterdammer zich gewonnen geven. Maar een schande was het voor hem niet, deze nederlaag. Zo spelend als in deze ontmoeting is Dominicus ook voor onze Davis-Cup vertegenwoordigers een zware kluif. CONFORM VERWACHTINGEN De overige A-partijen verliepen con form de verwachting. Karamoy was Tie- le die zich moedig weerde, natuurlijk toch duidelijk de baas met zijn scherp en gevarieerd plaatsen, 6-2, 6-3. F. Son- neville won eveneens met sprekende cij fers, 6-0, 6-3 van J. Holleman, maar de cijfers geven hier geen juist beeld van de verwoede tegenstand die Holleman hem heeft geboden. Schneider-Hoogtei- ling was een duel dat Schneider met zijn hoger tempo, zijn voortreffelijk en beheerst volleren zo volkomen beheerste, dat elk punt dat Hoogteiling wist te scoren door de tribune dankbaar met een applausje werd ontvangen. Lodeizen bleek verder met zijn harde, veelal vlakke slagen. Tulleken beslist te sterk. In de tweede set - de eerste was voor Lodeizen: 6-2 - had Tulleken zich aangepast aan het hogere tempo waar mee Lodeizen speelde. Dat betekende in tussen niet meer dan dat de wedstrijd meer kleur kreeg. Op de kritieke mo menten faalde Lodeizen niet. Tulleken meermalen. 6-2, 6-4 voor Lodeizen. DAMESENKEL In het damesenkelspel A gaf mej. Overdijkink haar tegenstandster mej. L. Rinkel de winst niet cadeau. Het werd na een aantrekkelijke partij 7-5, 6-3 voor mej. L. Rinkel. De verrassing in het D.E. B was ongetwijfeld de zege van mej. I. Nijeboer op mej. v. Ulden. De basis van deze zege was toch wel voornamelijk een bekeken wedstrijdplan, mej. v. Ul den kreeg niet de gelegenheid op stoom te komen. De afwisseling in vaart en lengte van groundstrokes van mej. Nijeboer bleek precies het wapen om mej. v. Ulden van haar zo gevreesde 'agen-ritme af te houden, 6-2, 8-6 voor Nijeboer. Een enorm gevecht leverden in het HE. B, derde ronde, F. Luyk en H. J. Ubbink. De gelukkigste speler won hier en dat was F. Luyk, getuige de score 9-7, 12-10. Een partij intussen die het aanzien van begin tot eind, volop waard is gebleven. Uitslagen klasse c Herenenkel, derde ronde: W. PuntG. Overdijkink 6-3, 7-5: M. M. Mendel—G. Verdoes 6-2, 6-2; J. T. Ubbink—F. P. J. v. Straaten 6-1, 6-1; C. HendrikseA. Koemans 7-5, 6-3. Vierde ronde: H. v. NesC. Swart 6-4, 6-2. Damesenkel, tweede ronde: mej. E. Heymans—mej. E. Engelenburg 6-4, 2-6, 8-6; derde ronde: mej. I. Nijeboerme vrouw L. Kuenen 6-2, 6-3. Herendubbel, tweede ronde: v. d. Bijl en Hoogwerf Kroon/H. Goekoop en J. Goekoop 6-2, 6-3; A. Koemans en C. Koemans/Posma en Verhoef 6-2, 6-3; F. Olthuis en H. Meyer/H. v. Zwieten en v. Leeuwen 8-6, 7-5; J. J. Pino en J. Blanken/J. Kellerhuis en Blankendaal 7-5, 8-6. Damesdubbel tweede ronde: mevr. Wiericks en mevr. Zitman/mej. Sloot en mej. v. Griensven 6-3. 8-6. Gemengd dubbel, derde ronde: mej. I. Neyeboer en J. T. Ubbink/mej. Haar- sma en J. W. Gast 6-1, 6-2; mej. Tiele- man en J. P. Burki/mej. v. Deursen en G. A. M. Hoogeveen 6-2, 6-3; mej. v. d. Koogh en W. Punt/mevr. Wieriks en A. J. Staverman 6-4, 2-6, 6-3. klasse b Herenenkel, derde ronde: J. A. A. Moerel—J. v. Steenis 2-6, 7-5, 6-2; A. Toet—W. Punt 6-1, 6-2; F. LuvkH. J. Ubbink 9-7, 12-10. Damesenkel, tweede ronde: mej. Wie riks—mej. v. d. Moortel 6-1, 6-3; mej. Nyeboer—mej. v. Ulden 6-2, 8-6. Derde ronde: mej. Jansen—mej. Kett- ner 5-7, 7-5, 6-0. Damesdubbel, eerste ronde: M. Jan sen en M. Wiericks/E. Goekoop en L. v. Ulden 6-1, 6-3; halve finale: mej. Jan senM. Wieriks/mej. Reidt en N. Kett- ner 6-3, 6-4. Gemengd dubbel, eerste ronde: mevr. De Jong en W. J. de Jong/mej. N. Kett- ner en J. Kluivers 6-1, 6-2. klasse a Herenenkel, eerste ronde: H. Nyeboer J. A. A. Moerel 6-3, 6-3; E. Knol—P. W. Tiele 6-1, 6-4; herkansing: L. Kara moy—P. W. Tiele 6-2, 6-3; F. Sonnevil- leJ. A. Moerel 6-3, 6-0; F. KoertsF. E. Artes 6-0, 6-0. Tweede ronde: P. DominicusH. A. K. Herok 6-2, 6-2: E. SchneiderN. Hoog teiling 6-1, 6-2; F. SonnevilleJ. Hol leman 6-0, 6-3; J. LodeizenK. Tulle ken 6-2, 6-4. Herendubbel, eerste ronde: E. Schnei der en H. Nijeboer/E. Knol en F. Bonte 6-3. 6-1. Damesenkel, eerste ronde: mej. L. Rinkel—mej. Overdijkink 7-5, 6-3. Waterpolo-nieuws De belangrijke wedstrijd tussen Sleu telstad en Merwede heeft gisteravond de nodige spanning en sensatie gebracht. By winst immers zou Merwede zich kampioen kunnen noemen, by verlies zou het lijdzaam moeten wachten op een misstap van onze stadgenoten. Welnu, één minuut voor tijd stond het nog 33 Toen knalde Aad Kapaan hard en droog in. Merwede had verloren. Maar het greep zich vast aan een laatste stro halm, het protesteerde tegen het uit het water zenden van twee veldspelers Dat gebeurde in de laatste fase van de strijd, toen de stand reeds 33 was. De score was geopend door Wim v. Rooyen, die een treffer had laten noteren nadat van beide ploegen een speler uit het wa ter was gezonden. Met de morele steun van deze kleine voorsprong bleven de Leidenaars in het offensief en door de fel doorzettende Wim van Zijl werd het verschil tussen de beide ploegen verdub beld (20). Nog voor de rust maakte Cees van Hooidonk na een fraaie ont snapping er 30 van. Men dacht, dat de zaak nu wel beke ken was, maar Cees van Hooidonk moest nog voor de pauze wegens een overtre ding het water verlaten en dat bracht de hoop terug in de Merwede harten. Kort na rust werd deze hoop nog ver groot door de midvoor (3-1) en even la ter reageerde men in de Leidse defensie iets te traag en het was 3—2. De span ning in het water en langs de kant groeide merkbaar en kwam op kook- hoogte, toen de rechtsachter van de gas ten opnieuw er tussenuit trok en de ba lans in evenwicht kon brengen. Aangemoedigd door dit succes wilde Merwede doordrukken, waarbij het niet altijd zachtzinnig toeging. Cees van Hooidonk - met gezwollen neus - kon zich daarbij niet beheersen en moest prompt het water uit. Het leek gedaan met Sleutelstad, maar kennelijk waren er ook gasten, die de zenuwen hoog za ten, want kort daarop moesten ook twee Merwedespelers het water verlaten. Dat betekende, zoals wij reeds zeiden, de zege voor de Leidse ploeg. Maar Mer wede protesteerde tegen die scheids rechterlijke beslissingen. De Zijl gelijk De Zijl heeft de eerste wedstrijd te gen een van de twee degradatiekandida ten DWT en DWR, - in dit geval de eerstgenoemde ploeg - met een gelijkspel beëindigd. De Zijl verscheen met Roel Dragt in het doel, daar Ton Plezier we gens vakantie verhinderd was. Tot rust ging het spel vrijwel gelijk op. Nadat DWT de score had geopend, maakte Loek Leune voor de Leidenaars gelijk: 11. Weer nam DWT de leiding middels Rozenkrans, maar nog voor rust maakte wederom Leune gelijk. Na rust aanvan kelijk een sterker spelend DWT dat deze meerderheid in twee doelpunten uitdruk te (42). Zo bleef de stand tot ander halve minuut voor het einde. Maar in de slotfase brachten een schot van Loek v. Kampen en een strafworp van Loek Leune De Zijl weer naast DWT: 44. Economische steun voor jonge staten De economische en sociale raad der Verenigde Naties heeft gisteren in een zitting te Genève met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op uitbreiding van de economische en technische hulpver lening aan Afrikaanse, Aziatische en andere landen, die pas onafhankelijk heid hebben verworven. De resolutie was ingediend door Denemarken, Japan, Ne derland, Nieuw-Zeeland, Soedan, Enge land en de Verenigde Staten. In de resolutie wordt gezegd, dat er speciale pogingen moeten worden ge daan om, binnen het bestaande kader van de Verenigde Naties en hun gespe cialiseerde organen, onmiddellijke en doelmatige bijstand te verlenen aan nieuwe staten. Alles moet volgens de re solutie in het werk worden gesteld om grotere bijdragen te verkrijgen voor het speciale fonds en het uitgebreide pro gramma voor technische bijstand. Het ontstaan van nieuwe, onafhanke lijke staten, in Afrika en elders, maakt extra bijstand van iedere aard dringend noodzakelijk teneinde deze landen te helpen in hun pogingen de voordelen te plukken en de verantwoordelijkheden te dragen van de onafhankelijkheid en snelle economische en sociale vooruit gang te bereiken onder stabiele omstan digheden. Aldus de resolutie, die verder voorstelt, dat de algemene vergadering voor deze doeleinden voorzieningen treft in de begroting der Verenigde Naties. Aardbeving bij Makassar eist twintig doden In een dorp bij Makassar zyn min stens twintig mensen levend begraven bij een recente aardverschuiving, die veroorzaakt werd door een aardbeving, zo is in Djakarta bekendgemaakt. Ge zegd werd, dat na deze aardbeving een rivier in dit gebied buiten haar oevers trad. waardoor over een gebied van 1800 ha. de rijstoogsten werden vernietigd.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13