Rusland eist de terugtrekking van Belgische troepen binnen 3 dagen WEERBERICHT KONGO-een politieke en economische ruïne KONGOLEES DRAMA IN VEILIGHEIDSRAAD Bespottelijke feitenverdraaiïng in Koesnetzofs propagandarede Loemoemba wil Russische troepen Liever de duivel dun Belgen In de greep van een latente chaos Scherpe aanval van Loemoemba op Ver. Naties Wat is er van Johnny Jordaan geworden? Hebt U dit artikel gemist? Jammer! (9i/c/ QTie leuivs Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 21 JULI 1960 No. 30104 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1. Leiden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041. Redactie 21507 (Van onze Amerikaanse correspondent) In geen schouwburg te New York werd gisteravond een aangrijpender drama vertoond dan op het toneel van de Veiligheidsraad, waar de vertegenwoordigers van Kongo en België het standpunt van hun land verdedigden, terwijl een groot publiek doodstil en in spanning luisterde. Het moet terstond gezegd worden, dat Wigny, de minister van buitenlandse zaken van België, zijn zaak voortreffe lijk verdedigde en de indruk vestigde dat zijn regering veel reden had gehad om in te grijpen, waar de levens der Belgen op het spel stonden. Secretaris-generaal Hammarskjöld had terstond bij de opening van de bijeen komst met buitengewoon ernstige woorden aangegeven hoe belangrijk deze zit ting van de Veiligheidsraad wel was. Men stond, aldus Hammarskjöld, op een tweesprong, een tweesprong voor de Ver. Naties, voor Afrika, ja, voor de wereld. Het is niet de gewoonte van de secretaris-generaal om grote woorden te gebrui ken, vandaar dat deze inderdaad ernstige termen bijzondere indruk maakten. Bewogen betoog van minister Wigny Hammarskjöld gaf uiting aan zijn hoop, doch niet aan zijn absoluut ver trouwen. Men is nog niet uit de moei lijkheden. De noodzaak van een aanzien lijke uitbreiding van de troepenmacht van de Verenigde Naties is niet uitgeslo ten. Dit is de grootste onderneming, die de wereldorganisatie ooit op zich heeft genomen. De moeilijkheden zijn vele: de troepen hebben grote verschillen in tra ditie en taal, de gezondheidstoestand van Kongo is in gevaar en de honger dreigt. Nadrukkelijk verklaarde Hammars kjöld, dat men Kongo als één geheel dient te beschouwen en de troepen der Verenigde Naties moeten hun actie dus ook tot Katanga kunnen uitstrekken. De rede van Thomas Kanza, de afge vaardigde van Kongo, begon enigszins sensationeel. Het publiek had niet ver wacht, dat Kanza zou beginnen te ver klaren, dat men in Kongo goede herin neringen aan de Belgen had. Doch deze Belgen zouden enkele dagen na de over dracht het verdrag geschonden hebben. Zich beroepend op force majeure zouden zij hun troepen in actie hebben gebracht zonder de regering van Kongo daarin te kennen. Onder de Belgische bevolking zou een paniek zijn uitgebroken ondanks het feit, dat de troepen van de Verenig de Naties spoedig begonnen te arriveren. Vertrouwen Kanza stelde als eisen, dat terstond een eind zou komen aan wat hjj noemde de Belgische agressie en dat zo spoedig mogelijk de Belgische troepen het grondgebied van Kongo zouden verlaten. Ook hij noemde natuurlijk Katanga een integraal deel van zijn land. Kongo heeft behoefte aan de technische steun van de Belgen en andere buitenlanders. Men moest vertrouwen op de bescher ming, die Kongo gaf! Er is veel te doen geweest over het ul timatum, dat de regering van Kongo aan de Verenigde N^ies zou hebben gesteld. Kanza, de jeugdige vertegenwoordiger van Kongo, was daar kennelijk enigszins verlegen mee. Hij trachtte de ongunsti ge indruk als volgt weg te nemen. Zijn land hoopte te vermijden, dat men de hulp moest inroepen van Sovjet-troepen. Hij had het vertrouwen in de Verenigde Naties niet laten varen. In Kongo wachtte men in spanning op wat de Vei ligheidsraad zou besluiten. Indien de Verenigde Naties echter niet konden zorgen voor de evacuatie van de Belgi sche troepen, dan zou men de hulp van de Sovjet-Unie moeten inroepen. Diepe indruk Na dit betoog van de vertegenwoordi ger van Kongo was het niet verwonder lijk, dat Wigny, de minister van Buiten landse Zaken van België, de speech die hij meegebracht had ter zijde legde om op soms klagende, soms verontwaardig de toon de Kongolees van repliek te die nen. Deze voor de Veiligheidsraad onge wone manier van spreken maakte diepe indruk. Wigny herinnerde eraan, dat Kanza de Belgen geprezen had vanwege de on afhankelijkheid, die zij Kongo verleend hadden. Was het dan niet volkomen on logisch dat België vier dagen na het souverein worden van Kongo tot agres sie zou zijn overgegaan? Indien de Bel gen inderdaad een komplot op touw hadden gezet, dan zouden zij toch niet ONBESTENDIG De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Vrij veel bewolking met aan vankelijk enige regen, morgen overdag plaatselijk enkele buien. Matige, later af en toe vrij krachtige naar west ruimen de wind. Weinig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 22 JULI Zon op 4.46, onder 20.46 uur. Maan op 3.49, onder 19.35 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 2.26 en 14.31 uur. Laagwater 10.30 en 22.56 uur. Dit blad bestaat uit 14 pagina's. zo dwaas zijn geweest hun vrouwen en kinderen bloot te stellen aan de vrese lijkste gevaren. Wigny beschuldigde niet de gehele bevolking van Kongo van wandaden tegen de Belgen. Hij gaf ech ter een uitvoerige opsomming van de verkrachtingen en andere gewelddaden die bedreven waren door de muitende troepen, die de regering van Kongo niet meer in de hand had. Deze situatie had de afgevaardigde van Kongo moeten er kennen. De uittocht der Belgen was waarlijk niet geschied uit een soort dwaze paniek. De Belgische troepen waren alleen aan wezig om de Belgen te redden. Zij heb ben geen opdracht zich te mengen in de interne zaken van Kongo. Zij zullen weggaan zodra voldoende V.N.-troepen aanwezig zijn om de veiligheid te ver zekeren. Wigny dankte de secretaris-generaal voor het prachtige werk, dat hij ver richt had en noemde hem „de generaal van de vrede". Belachelijk Koesnetzof, de Russische onder-mi- nister van Buitenlandse Zaken, die spe ciaal voor dit geval naar New York ge komen was, sprak een propagandarede uit, die zo'n bespottelijke verdraaiing van de feiten was, dat zij weinig indruk maakte. De Belgen zouden met behulp van hun Navo-bondgenoten proberen de Kongo door honger te wurgen en weer tot een kolonie te maken. België zou maling hebben aan de resolutie van de Verenigde Naties en Tsjombe zou in Katanga de zetbaas zijn vhn de kolonia len. Men probeerde thans de schuld op Kongo te schuiven en de Veiligheids raad te intimideren. Hij protesteerde tegen de groep Ame rikaanse militairen, die in Kongo zou zijn geland en oefende kritiek uit op de secretaris-generaal omdat hij troepen van Amerika en verschillende Europese staten zou willen uitnodigen. Cabot Lodge verklaarde onmiddellijk na de rede van de Rus, dat er 'n gering aantal Amerikaanse militairen was, op verzoek van de Verenigde Naties en alleen om de transporten naar dat land technisch mogelijk te maken. Zij zouden terug gaan zodra zij niet meer nodig waren. In New York arriveerde een de legatie uit Afrika voor het bijwonen van het debat in de Veiligheidsraad over Kongo. De gedelegeerden bij het verlaten van het vliegtuig. Van rechts naar links Thomas Kanza, Koesnetzof diende een ontwerpreso lutie in, waarin gesproken wordt over een rapport van de secretaris-generaal betreffende de Belgische agressie. Die term is natuurlijk officieel nooit ge bruikt. De resolutie eist terugtrekking van de Belgische troepen binnen drie dagen. Indien de „agressie" doorgaat, dan acht de Sovjet-Unie een verdere ac tie van de Verenigde Naties nodig, als mede „maatregelen" van vredelievende staten. Hedenavond te 8 uur (Ned. tijd) komt de Veiligheidsraad opnieuw bijeen, ter wijl morgen de Russische klacht over de vlucht van het neergeschoten Ameri kaanse vliegtuig RB-47 in behandeling komt. Nieuwe bevrijdings actie N.-Guinea President Soekarno van Indo nesië heeft gisteren een commissie ingesteld die tot taak heeft een plan op te stellen voor de „bevrij ding van West Irian", aldus meldt „Antara". In de Indonesische op perste adviesraad, het „privé kabi net" van Soekarno, worden thans uitvoerige besprekingen gehouden over het vraagstuk West-Nieuw- Guinea. De derde zitting van deze adviesraad in dit jaar is dinsdag geopend met een verslag van de minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio. De ver- gadex*ing werd gepresideerd door Soe karno. De waarnemende voorzitter van de raad Wyarto deelde later aan jour nalisten mede, dat de leden „de kwestie Nieuw-Guinea in haar geheel onder de ogen hadden gezien in verband met het leven van het volk". 99 Zoals wij gisteren nog in een deel van onze oplage konden melden, heeft de Kongolese premier Loemoemba andermaal gedreigd een beroep te zullen doen op troepen van de Sovjet-Unie of de Afro-Aziatische landen teneinde de Bel gische militairen in de gelegenheid te stellen zich onverwijld uit Kongo terug te trekken. Deze troepen zouden moeten helpen de orde te handhaven en agressie van buitenaf te voorkomen. Zij zouden volgens Loemoemba! zich uit Kongo terugtrekken zodra de Belgische troepen verdwenen zijn en de orde is hersteld. Op een persconferentie zei premier Loemoemba, dat hjj bereid is „zelfs de hulp van de duivel in te roepen" om de Belgische strijdkrachten het land uit te krijgen. Als uiterste concessie verklaarde hij zich bereid het resultaat van de thans aan de gang zjjnde zitting van de Veiligheidsraad af te wachten. De Afro-aziatische groep van de leden der Verenigde Naties heeft een verkla ring gepubliceerd waarin de onmiddel lijke terugtrekking der Belgische troe pen uit Kongo wordt geëist. Voorts spreekt de groep zich uit voor de terri toriale onschendbaarheid van Kongo, terwijl de pogingen tot aantasting daar van worden betreurd. Bomboko gearresteerd De Kongolese minister van buiten landse zaken, Justin Bomboko, is giste ren op het vliegveld van Elisabethstad de hoofdstad van Katanga, gearresteerd toen zijn vliegtuig, dat op weg was naar Albertstad, daar een tussenlanding maakte. Belgische militairen hielden Bomboko en een metgezel in het vliegtuig vast tot de komst van inheemse militairen, die het tweetal overnamen en van het vliegveld wegvoei'den. Naar verluidt zou de piloot van Bom- boko's toestel, toen hij vernam dat de Kongolese minister aan boord was, te voren de Katangese autoriteiten per radio gewaarschuwd hebben. Bomboko zal voorlopig in Katanga vastgehouden worden en later uitgewezen worden. In Brussel werd hedenmorgen in of ficiële kringen verklaard dat geen en kele bevestiging verkrijgbaar is van het bericht, dat Bomboko in Elisabethstad zou zijn aangehouden. Belgische mili taire autoriteiten in de Katangese hoofdstad spraken het bericht ten stel ligste tegen. Kongolese muiters ontwapend Marokkaanse eenheden van de VN- strijdmacht hebben gisteren de Kongo lese muitende troepen van het militaire kamp van Thysstad ontwapend. In de stad, waar de muiters sinds de opstand begon een waar terreurbewind hebben uitgeoefend, is de orde hersteld. De enkele Belgen, die er nog waren achtergebleven, kunnen zich weer vrij bewegen. In de Europese wijk is een Marokkaanse militaire post gevestigd. Hammarskjöld in Leopoldstad verwacht De secretaris-generaal van de VN. Hammarskjöld wordt maandag aa. voor zijn reeds aangekondigd bezoek aan Kongo in Leopoldstad verwacht. Het vliegtuig, waarmee hij zal reizen, zal landen in Brazzaville, dat aan de an dere zijde van de Kongo-i'ivier tegen over Leopoldstad ligt. Zoals gemeld zal Hammarskjöld na een tweedaags ver blijf in Kongo, doorreizen naar Zuid- Af rika. België gerust over Veiligheidsraad Onze Brusselse correspondent telefo- neerde ons hedenmorgen, dat in rege ringskringen aldaar het belangrijkste van de recente zitting van de Veilig heidsraad wordt geacht, dat de woord voerder van de Verenigde Staten, Cabot Lodge zich ondubbelzinnig achter de Verenigde Naties heeft geschaard, een- standpunt dat aldus dicht het Bel gische benadert. In geen geval namelijk willen de Verenigde Staten weten van een bilaterale overeenkomst van de re- gering-Loemoemba met Moskou, waar door Russische troepen naar Kongo zouden kunnen worden gezonden. De Amerikaanse woordvoerder ondei-streep- te tevens dat de Belgische troepen slechts dienen te worden teruggetrok ken, wanneer de eenheden van de Ver enigde Naties de handhaving van de orde en de beschermiixg van de Euro- peanen kunnen garanderen. Men is in Brussel ook getroffen door de vrij ge matigde toon van de Kongolese verte genwoordiger Thomas Kanza, die zelfs de term gebruikte „Belgische vrienden". Het is thans vrijwel zeker, aldus Brus sel, dat de Russische resolutie, die Bel gië ertoe maant zijn troepen binnen de drie dagen uit Kongo terug te trekken zal stuiten op het veto van de Verenig de Staten en van Frankrijk. Prinses Beatrix arriveerde gister middag op Schiphol uit Genève, waar zij met enkele studiegenoten de werkwijze van enige internatio nale organisaties heeft bestudeerd gedelegeerd minister voor Kongo bij de V.N., André Mandi, minis ter van buitenlandse zaken van Ghana en de attaché van Mandi, André Matoebanzoeloe. (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Leopoldville, 20 juli - De Kon golese crisis gaat haar tweede fase in: nu de periode van moord, plundering en verkrachting voor bij is en de Belgische aftocht in volle gang, blijft een politieke en economische ruïne over en daar boven hangen nieuwe dreigingen. Kongo's premier Loemoemba handhaaft zijn dreigement tot het inroepen van de hulp der Sovjet troepen als de Belgische strijd krachten Kongo niet verlaten. Op een persconferentie, waar ook de V.N.-afgezant Bunche aanwezig was, stelde Loemoemba zijn ultimatum als volgt: Indien de Belgische troepen na afloop van de huidige zitting van de Veiligheidsraad over Kongo niet uit ons land terugtrekken, doe ik een ap pèl op de Sovjet-Unie en het Afro-Azia tische blok. De V .N .-troepen zijn niet in staat hun aftocht snel genoeg te be werkstelligen". Loemoemba trok fel van leer tegen het huichelachtige Westen, de kapita listische samenzwering in Katanga en de onmachtige V.N.". De opdracht aan de Sovjet-troepen zou volgens Loe moemba zijn met vreedzame middelen de Belgische troepen het land uit te werken". Loemoemba matigde zijn aanval op de V.N, enigszins, nadat Bunche had gezegd: „Wij doen het niet zo slecht. Er zijn nu reeds drieduizend man aan Onze reisredacteur, de heer W. L Brugsma, nauwelijks uitgerust vpjzyn vermoeiende reis door £<tpau ,is na vele passen- en vi summoeilijkheden in sneltreinvaart te hebben overwonnen, per vlieg tuig naar Kongo vertrokken. In bijgaand artikel geeft hij zijn eer ste indrukken weer. troepen hier, aan het einde van deze week zullen het er tienduizend zijn". Bunche ontkende, dat hij een akkoord met de Belgen zou hebben gesloten over het terugtrekken der Belgische troepen op hun bases voor zaterdag a.s. Hammarskjöld's vertegenwoordiger in Lepoldville zei „Ik kreeg slechts een mededeling van de Belgische ambas sadeur hierover". Bunche ontkende voorts ook Loemoemba's ultimatum onaanvaardbaar te hebben genoemd en verklaarde: „Ik ben daartoe niet ge rechtigd. Alleen Hammarskjöld mag daarover oordelen". Loemoemba merkte nog op dat in het binnenland paniek ontstaat bij de zwarte bevolking, wanneer Belgische troepen arriveren, die de Kongolese po litie en het leger ontwapenen. De pre mier noemde de crisis uiterst ernstig en beweerde, dat er reeds tien doden zijn gevallen. Zolang de Belgische troe pen niet worden teruggetrokken, hand haven regering en parlement de diplo matieke breuk met België, zei Loe moemba, die er in was geslaagd de parlementszitting, waarin kritiek op zijn beleid werd verwacht, uit te stel len. 0 Slot op pag. 2 Prinses Beatrix terug uit Genève Gisteravond om zes uur is Prinses Beatrix van haar achtdaagse privé be zoek aan Genève, met een lijntoestel van de KLM op Schiphol teruggekeerd. Zij werd vergezeld door haar particu lier secretaresse, mej. M. C. C. Wijnen en door twee vriendinnen. Een hof auto bracht de Prinses terstond na haar aan komst van Schiphol naar Paleis Soest- dijk. Uit het Leidsch Dagblad van j| 21 July 1860: De Nederlandsche Maatschappij g ter Bevordering van Nijverheid 1 heeft in hare laatste algemeene g vergadering te Arnhem gehouden, op het uitvoerig rapport eener in g het vorige jaar benoemde Comm.s- g sie besloten zich tot de Hooge Re- g geering te wenden, met het ver- s zoek, dat de leeftijd en duur van i arbeid der kinderen beneden de Ut jaren in fabrieken, trafieken en ambachten, naar het voorbeeld van bijkans alle rijken in Europa bij de Wet worde geregeld en voorts om hangende de beslissing op dit verzoek een beroep te doen op de industrieëlen in ons Vader land ,ten einde hunnerzijds te wa ken, dat de jeugd door hare ouders niet zoo vroeg tot handenarbeid worde gedreven. In de provincie Groningen is §f door den brigadier Soetkouw pro- g ces-verbaal opgemaakt tegen den I predikant P wegens ongeoorloof- 1 den verkoop van chininepülen. g

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1