Laatste nieuws Onderwater-onderzoek verschafte de visserij belangrijke gegevens .Vele bezwaren tegen bebouwing Zwanenburgerpolder Warmond Hulpprediker N.H.-gemeente in Leiderdorp deed zijn intrede Kikvorsman verloor houvast door een scheurend visnet DIN8DAG 1» JULI 1960 Watersport zal erdoor tvorden geschaad Wanneer de bebouwing van het uitbreidingsplan „Oost1' zal zUn gerealiseerd, hetgeen, naar het zich laat aanzien, binnen niet al te lange tyd een feit zal zyn, zullen nieuwe wegen moeten worden gezocht om de bouw van woningen voort gang te laten vinden. Dit klemt temeer, omdat de woningnood in deze gemeente nog schrikbarend groot is en eerder toe dan af neemt. De gemeente werd voor het alternatief gesteld om wederom over te gaan tot het in gebruik nemen van kostbare cultuurgrond of tot bebouwing van de Zwanenburgerpolder. Na vele besprekingen heeft de raad het laatste plan gekozen en is door het Instituut Stad en Landschap voor Zuid-Holland een aantrekkelijk plan ontworpen. Het was te voorzien dat er velen zouden zyn die tegen de uitvoering van dit plan krachtig stelling zouden nemen. Thans is door een aantal bedryven en particulieren die hun woningen langs de Leede tegenover de Zwanenburgerpolder hebben, tegen deze bebouwing bij de raad een bezwaarschrift ingediend. Onder de rekwestanten zyn alle in deze gemeente gevestigde jachthavenexploitanten. Zo het ontwerp van het bebouwings plan ter tafel ligt, is bij de gemeente haven een vaste brug over de Leede ge projecteerd. Sommige havenbedrijven zijn van mening, dat door de bebouwing van de Zwanenburgerpolder een prach tig stuk natuurschoon zal verdwijnen, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat de trek naar Warmond aanmerkelijk zal verminderen, temeer daar juist de Zwa nenburgerpolder voor velen een uniek stukje polderlandschap is, dat in de ver re omtrek moeilijk te vinden is. Rekwestanten zyn niet uitsluitend ne gatief te werk gegaan. In hun adres wijzen zü erop dat, wanneer uitbreiding van de gemeente noodzakelijk is, (het geen zü niet bestrijden) deze uitbreiding gevonden kan worden tussen de spoor baan en de Herenweg of op andere gronden ten westen van de Herenweg gelegen. Enkele ondertekenaars van het bezwaarschrift wijzen erop, dat ook de gemeente ernaar streeft het natuur schoon in deze gemeente, zo mogelijk, ongerept te bewaren. Toen de raad van Oegstgeest een uit breidingsplan vaststelde voor gronden grenzende aan de gemeente Warmond, heeft de raad van Warmond bij voorbaat geprotesteerd tegen het in cultuur bren gen van tuingrond indien dit gepaard zou gaan met de bouw van schoorstenen waardoor immers aan het natuurschoon grote schade zou worden toegebracht. Rekwestanten zijn van mening, dat het een vreemde figuur is dat men protes teert bij een nabuur-gemeente tegen een eventuele schending van het natuur schoon, terwijl de gemeente zelf een van de fraaiste polders van Nederland zon der meer aan de woningbouw wil opoffe ren. Sommige rekwestanten zijn van mening dat door het stichten van bedoelde woonwijk het bijzonder fraai uitzicht hunner percelen over de Leede en het land, zal worden bedorven en dat daar mee de aantrekkelijkheid van Warmond als toeristenplaats en woonoord zal zijn geschaad. Bovendien zijn verscheidenen POSTPAKKETTARIEVEN VOOR INDONESIË OMHOOG (Van onze Haagse redactie) De pakketposttarieven voor Indonesië zijn gemiddeld met 50% verhoogd. Als gevolg van het verbod aan Ne derlandse schepen om Indonesische ha vens aan te doen, was de PTT hiertoe genoodzaakt. Postpakketten voor Indo- desië moeten nu eerst naar Singapore worden vervoerd. Vandaar gaan ze met niet-Nederlandse schepen naar de Indo nesische bestemmingen. De nieuwe tarieven luiden: postpak ketten t/m. 1 kg. f4.65, t/m. 3 kg. f6.- en t/m. 5 kg. f7.35. LEIDERDORP Onze plaatsgenoot, de heer A. Kar stens jr., is aan de Amsterdamse Grafi sche School geslaagd voor het Patroons examen der Grafische Bedrijven, als mede voor de Federatie der Werkgevers organisaties in het Boekdrukkersbedrijf Hij was als 18-jarige de Jongste der cur sisten. Derde predikant voor Gereformeerde Kerk De plaatselijke Geref. Kerk gaat een derde predikant beroepen. De nestor van beide predikanten, ds. J. J. Dijk, heeft de pensioengerechtigde leeftijd bereikt, maar zal nog gedurende twee ja ren blijven werken. Ds. J. Banga zal met ingang van 1 september a.s. voor één jaar legerpredikant worden. Een beroe pingscommissie zal worden samenge steld. WARMOND P.V. „WARMOND" Wedvlucht Orleans, 510 km., los 5.30 uur. Aankomst eerste prijsduif 10.31.53; laatste prysduif 11.11.55 uur. Uitslagen: J. Venker 1, 4; Chr. Braun 2, 10; J. de Weerd 3, 9; J. Kortekaas 5; C. v .d. Zwart 6; J. v. Seggelen 7; H. Kortekaas 8. Gondelvaart afgelast De gondelvaart, die gisteravond in Warmond zou worden gehouden ter ge legenheid van het gouden jubileum van „De Kaag", kon niet doorgaan door de te harde wind. BURGERLIJKE STAND Geboren: Elisabet J. G., dr. van C. M. Wltsenburg en E. van der Wal; Gerarda P. M., dr. van A. C. de Vroomen en M. H. van Heemskerk. WASSENAAR POSTDUIVENSPORT „De Gevleugelde Vrienden" hield zon dag de eerste wedvlucht met jonge dui ven vanuit Duffel, afstand plm. 110 km. In concours stonden 287 vogels, die ge lost werden om 6.30 uur. Aankomst eerste duif om 7.39.05 uur. De uitslag was als volgt: W. C. v. Eek 1; A. G. Visser 2; B. Brederode 3; J. P. Brede- rode 4; R. L. Amie 5; J. H. M. Brouwer 6, 7, 9; J. J. v. Spronssen 10. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 19 Juli Veemarkt: Aanvoer in totaal 3527. Weektotaal 5596. Vette koeien en ossen 275, gebruiksvee 816, vette kalveren 980, graskalveren 158, nuchtere kalveren 428, varkens 16, biggen 57, paarden 79, veulens 34, schapen of lammeren 607, bokken of geiten 23. No tering: vette koelen le kw. 290-320, 2e kw. 255-275, 3e kw. 245-255; vette kalve ren 275-295, 245-265, 225-245 per kg. Graskalveren 440, 360, 260; nuchtere kal veren 80. 68. 55; exportvarkens 77. 70. 60; biggen 47, 40. 36 per stuk. Slachtpaarden 230, 200, 190 per kg. Veulens 450, 350, 250; schapen 110, 90. 70; lammeren 90. 65. 55; kalfkoelen 1260. 1100. 900; melk- koelei. 1260. 1100. 900; vare koeien 880, 780, 670; vaarzen 930, 700, 600; pinken 580, 500, 400, per stuk. van mening dat de schade voor de tus sen de spoorbrug en de nieuw te bouwen brug gelegen havenbedrijven ernstig zal zijn. Niet alleen zal de watersport hier onder lijden, maar ook bestaat de mo gelijkheid, dat de zeilers aan gene zijde van de te ontwerpen vaste brug blijven. Zeilschepen en hoge motorboten zullen vanuit het Norremeer moeilijk de ha ven kunnen aandoen, hetgeen in hoge mate de Koninklijke Zeil-, Roei- en Motorsportvereniging „De Kaag" aan gaat. Als pleiter voor hun belangen hebben rekwestanten aangewezen jhr. mr. J. H. de Brauw, advocaat bij de Hoge Raad der Nederlanden. Wanneer dit bezwaarschrift in behan deling komt zal de raad zeer zeker re kening houden met alle facetten aan de bebouwing van de Zwanenburgerpolder verbonden. Het adres zal zeker de aan dacht krijgen welke het verdient. Gezaghebber Gorsira binnenkort naar ons land De gezaghebber van het eilandge bied Curagao, de heer M. P. Gorsira, heeft bepaald dat de Eilandsraad van Curagao donderdag a.s. zal bijeenkomen om nieuwe gedeputeerden te kiezen. Het zal dan mogelijk worden dat de dag daaropvolgend de algemene maatregel van Rijksbestuur, welke de zittende ge deputeerden naar huis stuurde, nadat er een conflict tussen de raad en het be stuurscollege was ontstaan, kan worden ingetrokken. Gezaghebber Gorsira hoopt de week daarop in staat te zijn naar Neder land te vertrekken voor een verblijf van enkele weken en het afhandelen van een aantal spoedeisende zaken. Staatssecretaris der V.S. in ons land Vanmorgen om vijf over half twaalf is op de Marine-vliegbasis Valkenburg aangekomen de Amerikaanse staats secretaris van Marine, de heer William B. Franke. Hij brengt een tweedaags bezoek aan ons land. De heer Franke werd op het vlieg veld begroet door de staatssecretaris van Defensie (Marine), de heer P. J. S. de Jong, de Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer Philip Young en de commandant van het vliegveld, ka pitein ter zee-vlieger J. C. Petschi. Het gezelschap, waarin zich ook de echt genote van de heer Franke bevindt, begaf zich onmiddellijk na aankomst naar Den Haag. Prinses Irene naar St.-Anton Prinses Irene zal van 24 tot 27 juli een particulier bezoek brengen aan Sankt Anton, de Oostenrijkse winter sportplaats waar de Koninklijke fami lie vaak heeft vertoefd. Zij zal daar heen reizen vanuit Lausanne, waar zij op het ogenblik verblijft. Politbureau in Djakarta wordt ondervraagd Het militaire opperbevel in Djakarta heeft het gehele politbureau van de In donesische communistische party, met inbegrip van de secretaris-generaal, Aidit, verzocht voor een ondervraging voor de militaire inlichtingendienst te verschijnen. De woordvoerder van het opperbevel, luitenant Eddy, heeft verklaard, dat de ze ondervraging zou gaan over de ver klaring die de party vorige week had gepubliceerd en waarin ernstige kritiek werd geoefend op de regeringspolitiek van het afgelopen jaar en waarin ge opperd werd het kabinet te wijzigen. Deze verklaring was verschenen in het party-orgaan „Harian Rakjat", dat on middellijk een verschijningsverbod kreeg opgelegd. Luitenant Eddy verklaarde dat de verklaring van de party „ongerustheid en verwarring in de gemeenschap had gewekt en het gevaar inhield het gezag van de centrale regering rechtstreeks te verminderen." WEER DIENSTMEISJE AANGERAND (Speciale berichtgeving) Gistermiddag om drie uur is aan de Laan van Minsweerd 30 te Utrecht een 18-jarig dienstmeisje door een man aan gevallen. De ongeveer 30-jarige man diende zich aan als colporteur in was machines en t.v.-toestellen. Het meisje vertelde hem dat mevrouw niet thuis was. De man drong daarop naar binnen en begon het meisje te mishandelen. Hij sloeg haar op de kin en keel. Toen het meisje begon te gillen nam de man de vlucht. Het meisje brak twee tanden. Ze was niet in staat een nauwkeurige beschrijving te geven van de man, die haar had overvallen. De „Henri Dunant" op reis (Van onze Haagse redactie) Gistermorgen zijn 70 langdurige zie ken uit Delft, Vlaardingen en het West- land aan boord van het hospitaalschip van het Nederlandsche Roode Kruis, de J. Henri Dunant, voor een vakantie reis door de Nederlandse binnenwate ren uit Maassluis vertrokken. Zij wer den uitgeleide gedaan door de burge meesters van Wateringen, Naaldwijk en Maassluis. De reis, die tot en met zaterdagmor gen duurt, gaat langs Middelburg, We- meldinge, Aalst en Jutphaas. Zaterdag komt het schip weer in Maassluis. Onrust in Guatamala In de stad Guatemala zijn gisteren twee mensen om het leven gekomen en 32 gewond, toen van het balkon van een theater een handgranaat werd gegooid. Het was de eerste maal sinds een jaar, dat een bomaanslag mensenlevens verg de. Na een spoedbijeenkomst van het ka binet verklaarden regeringsfunctionaris sen, dat waarschijnlijk vanavond de staat van beleg in gematigde vorm zal worden afgekondigd. Volgens de regering heeft een revolutionaire groep zondag avond zonder succes getracht te Coban, in het noorden van het land, een leger post te bezetten. België vraagt verbod op wapenzendingen naar Kongo België zal morgen de Veiligheidsraad verzoeken een verbod af te kondigen op het zenden van wapens naar Kongo. Dit heeft de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken Wigny, heden in Brus sel medegedeeld. De Belgische regering heeft de VN- vertegenwoordiger in Leopoldstad, dr. Ralph Bunche, verzocht maatregelen te nemen om het onderweg zynde Poolse schip met wapens tegen te houden. De Verenigde Naties zullen verantwoorde lijk zijn, indien dit niet zou gebeuren." aldus de Belgische minister. Hij voegde eraan toe, dat een door de Veiligheids raad af te kondigen embargo echter niet zal betekenen, dat het uitzenden van Belgische troepen naar Kongo zal wor den stopgezet. Een militaire woordvoer der in Brussel deelde dinsdag desge vraagd mee, dat het aantal Belgische militairen in Kongo op 10.000 kan wor den gesteld. Het Poolse schip, dat 300 ton wapens en munitie aan boord zou hebben, naderde volgens berichten in Brussel zondag de monding van de Kon- gorivier, waar de Kongolese Oceaanha ven Matadi ligt. Minister Wigny verklaarde in een ge sprek met journalisten: Wij zullen niet toestaan, dat het schip in Kongo aan komt. Mocht het niet door de VN wor den tegengehouden, dan zullen wij zelf maatregelen nemen." Minister Wigny kondigde voorts aan, I dat België een klacht by de Veiligheids- j raad zal indienen over de in Kongo je gens-Europeanen bedreven wreedheden en zal verzoeken om een internationaal onderzoek daarnaar. Loemoemba vandaag terug naar Leopoldstad De Kongolese minister-president. Loemoemba, zal vandaag in Leopold stad terugkeren na een drietal dagen met president Kasavoeboe te hebben doorgebracht in Stanleystad. In een brief aan de voorzitter van de senaat. Ideo, heeft Loemoemba aangekondigd morgen het regeringsprogramma aan het Kongolese parlement te zullen voorleg gen. De senaat zou op deze dag een mo tie van wantrouwen in behandeling ne men indien de regering het indienen van een regeringsprogramma nog langer zou uitstellen. Chauffeur verpletterd (Speciale berichtgeving) Op pier zes in de Waalhaven te Rot terdam heeft de 32-jarige chauffeur, A. de Groot uit Cappele aan de IJssel, een hys met 800 kg. betonnen platen op zijn lichaam gekregen. De man was op slag dood. De hijs hing aan een takel wagen. die langzaam werd verplaatst. Juist toen de platen boven de heer De Groot waren, brak de topdraad. Belgische parachutisten redden 166 Europeanen Belgische parachutisten hebben gis teren 166 Europeanen gered, die in de plaats Boenia in de Oost-provincie door muitende Kongolezen waren ingesloten. De opstandelingen hadden de plaats be zet. Het plaatselijke radiostation zond niet meer uit. De Europese inwoners slaagden er echter in S.O.S.-seinen uit te zenden. Naar een woordvoerder van het minis terie van Landsverdediging in Brussel meedeelde, waren er aan Belgische zijde geen slachtoffers. Inmiddels zijn maandag nieuwe een heden Belgische troepen naar Roeanda- Oeroendi vertrokken. De totale sterkte van het Belgische militaire apparaat in Kongo en het Belgische protectoraat wordt in Brussel geschat op 10.000 man. Zondag heeft ds. J. P. Honnef, N.-hervormd predikant, in de dorps kerk aan de Hoofdstraat te Leiderdorp de heer J. v. d. Hoek, hulp prediker, bevestigd, 's Middags deed de hulpprediker tijdens een druk bezochte kerkdienst zijn intrede. De heer v. d. Hoek had als tekst ge kozen: ..Maar ik mag ervoor bewaard blijven te roemen anders dan in het kruis van onze Here Jezus Christus", een woord uit de brief aan de Galaten. De hulpprediker legde er de nadruk op. dat het getui gen moet zijn: Jezus Christus en Die gekruisigd' Dit getuigen is van dermate grote inhoud, dat een ieder, die dit aanvaardt hiervan slechts, en dan nog stamelend getuige kan zijn. Daarom is de verantwoording, die op de schouders van de dienaren is gelegd, zo groot. De heer v. d. Hoek zei, dat deze Galaten-brief persoonlijk is, van God tot de mens. Deze brief blijft altyd actueel. Dit is de reden waarom de apostel Paulus kan zeggen: in het Kruis zal ik eeuwig roemen. De hulpprediker besloot met te zeggen, dat hij, die het Kruis op zich wil nemen, de Kroon ont vangen zal. Hierna richtte de heer v. d. Hoek zich tot de vertegenwoordigers van het ge- Ook al is er de vorige week door het vele slechte weer maar één dag overgebleven om nog een deel van het onderwater-onderzoek programma in de Noordzee af te werken, er zijn toch belangrijke resultaten geboekt bij dit onderzoek, dat onder leiding van de visserij- bioloog M. Roessingh, vanaf het visserij-onderzoekingsvaartuig „Wil lem Beukelszoon" werd verricht. Maar bovendien is komen vast te staan, dat dit werk ook risico's inhoudt. Tijdens het onderzoek aan en bij het net, scheurde het net precies op de plaats, waar de kikvorsman zich vasthield. Hij kon onmiddellijk naar boven zwemmen. Bij wind kracht vier was de zee nogal woelig en hoewel men aan boord van het visserij-onderzoekingsvaartuig de man op een afstand van 200 meter had zien boven komen, was het toch moeilijk hem in de golf- dalen in de gaten te houden. Het was dus voor beide partijen wel een reden tot opluchting toen hij negen minuten later aan boord gehesen kon worden. Aanhoudend slecht weer Alleen de heer R. W. Wijnands uit Amsterdam was nog overgebleven om als kikvorsman mee te gaan. De anderen waren, door het aanhoudend slechte weer, door hun firma alweer elders aan het werk gezet. Vrijdagmorgen is hij met de „Willem Beukelszoon" uit IJmuiden vertrokken en op 12 mijl uit de kust werd eerst een oriëntatie-onderzoek ver richt. Er bleek op 20 meter diepte nog 4 meter zicht te zyn. Te weinig om te fil men. Te weinig ook om waarnemingen te doen aan visscholen. Maar voldoende om aan en by het net waarnemingen te doen. En dat viel mee, want men had verwacht, dat de stormen veel slib had den opgewoeld. Nadat een kwartiertje gevist was, ging de heer Wijands opnieuw naar beneden, nu langs een van de lijnen van het vis tuig. Hij constateerde, dat deze lijnen over een afstand van ongeveer 5 meter op de zeebodem lagen en door de slin geringen van het trekkende schip tel kens met korte rukken werden opgetild. Het gevolg was, dat ook de visborden met rukken vooruitgingen en bovendien stonden deze weinig stabiel. Veel zand Gevist werd met de voor de treilvisse- rij op platvis normale snelheid van 2% mijl. De borden wierpen veel zand op, de grondpees ook, die als door een rol wervelend zand leek te zyn omgeven. En in het net spoelde zoveel zand, dat het niet mogelijk was de gedragingen van de vis binnen het net te observeren. Voor dergelijke onderzoekingen zal de volgen de keer een nog hardere zeebodem uit gezocht worden. De mazen van het net waren veel meer dichtgetrokken, dan men had ver wacht. Bij vroegere waarnemingen, ook van anderen, had men namelijk de ma zen veel wijder open zien staan. Maar toen werd steeds met een veel geringere snelheid gevist. Opmerkelyk was ook, dat het net ach ter de bovenpees een eind inviel en niet bol stond. Aangezien met een normaal net werd gewerkt, moet dat dus ook bij de kotters het geval zijn. En juist by de „knik" scheurde het net, waar de kik vorsman zich aan de mazen vasthield. Het is mogelijk, dat dit een zwakke plek Is In de platvistreil, maar dan zal eerst moeten blijken, dat de vissersschepen daar de meest last hebben van heschadi- ging van het net Met kleurstof Met kleurstof, dat in geconcentreerde vorm uit een plastic fles werd gespoten, heeft de heer Wijnands ook getracht het stromenpatroon binnen het net waarneembaar te maken. Door het vele zand was er niet veel van te zien. Alleen werd duidelijk, dat het met enorme kracht in de richting van de rug van het net ging Er staat binnen het net dus een grote druk op het water, zoals ook blijkt uit de kracht, waarmee het door de mazen wordt gedrukt. Dat was met de hand duidelijk te voelen. Kwallen Veel hinder ondervond de heer Wij nands van kwallen. Bij zijn oriëntatie- duik was hij op 10 meter diepte al door een plafond van kwallen gekomen. Bij het net-onderzoek waren het vooral klei ne kwalletjes, die hem bekogelden en zich vastzetten op zyn masker en zyn mondstuk. Uit deze proef kon ook de conclusie getrokken worden, dat een snelheid van 2% myl wel het maximum is voor een kikvorsman om nog te kunnen wer ken Bij groter snelheid wordt de druk van het water te groot. Zouden dus on derzoekingen aan een haringtreil moe ten worden verricht, dan zal de kikvors man zijn hoofd moeten beschermen met een plastic koepeltje of iets dergelijks. Vrijgelaten Later op de dag heeft de heer Wij nands ook nog vis geobserveerd, die na dat deze aan boord was geweest, weer werd vrygelaten. Wijting pleegt men met een „lift" tot de bodem te laten zak ken en dan vry te laten, omdat by het verblijf in de tank de lucht in zijn zwemblaas is uitgezet, zodat hij niet op eigen kracht naar de diepte kan. Op 20 meter vrijgelaten zwom hij echter terug tot 5 meter om daarna weer langzaam dieper water op te zoeken. Bovendien bleken onvolkomenheden aan de lift. die nu verholpen kunnen worden, terwijl men in de toekomst kan volstaan met de lift tot een diepte van 5 meter te la ten zakken. Platvis, die geen zwemblaas heeft, bleek ook eerst naar boven te zwemmen, maar daarna weer snel de diepte op te zoeken. Deze vis kan na het merken dus gewoon weer in het water losgelaten worden. Bodemmonsters Ten behoeve van het natuur-historisch museum in Leiden heeft de kikvorsman voorts een aantal bodemmonsters geno men. Deze monsters zijn vanaf een schip veel moeilijker te krijgen. De heer Wijnands had de grond, waarin allerlei micro-organismen leven, nu maar voor het opscheppen. Ook al kon de kikvorsman maar 1 dag werken, de resultaten zyn belangrijk ge noeg geweest om te besluiten, dat deze onderzoekingen voortgezet zullen wor den. Men is er een hele stap verder mee gekomen. Misschien wordt dit jaar nog een volgende stap gezet en anders zeker het volgend jaar. Het Leidsch Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. Het ultimatum van Loemoemba Dr. Ralph Bunche, de vertegenwoor diger van de VN in Kongo, heeft minis ter-president Loemoemba op de hoogte gesteld van het feit, dat „de VN van niemand een ultimatum kan aanvaar den." Loemoemba had gedreigd om Russi sche steun te zullen verzoeken indien de VN-troepen er niet voor zouden zorgen dat de Belgische militairen binnen 24 uur uit Kongo zouden zijn teruggetrok ken. Mijnongeluk in Neder-Saksen Tengevolge van een hevige brand die vanochtend in een mijn bij Salzgitter in Neder-Saksen is uitgebroken, zijn vijftig mijnwerkers van de buitenwereld afge sneden. Tot dusver zijn twee lijken ge borgen. Beursbegrippen Van de artikelenserie „Beursbe grippen", welke een paar jaar ge leden in ons blad werd gepubli ceerd en welke daarna in bro churevorm is verschenen, is, om dat deze brochure reeds spoedig uitverkocht was, op veler verzoek thans een 2de druk verschenen. De prijs bedraagt algehaald aan ons bureau f. 0.75 en franco thuis f. 0.87, na ontvangst van dit be drag per giro (no. 57055) of per postwissel. N.V. LEIDSCH DAGBLAD meentebestuur, burgemeester Van Die- peningen en wethouder C. Meerburg. Hy zei, dat het hem prettig aandeed, dat het gemeentebestuur open oog had voor de geestelijke belangen van de bevolking. Vervolgens dankte hij ds. Honnef voor de wijze, waarop deze hem heeft ge steund. Burgemeester Van Diepeningen sprak namens de burgerlijke gemeente de hoop uit, dat het streven van de heer v. d. Hoek mocht zijn: te zoeken naar dat wat kan binden en de scheiding kan op heffen. Vervolgens sprak ds. J. P. Hon nef namens de classis Leiden, de Ring Alphen, de kerkeraad en de gemeente. Velen maakten vervolgens van de ge legenheid gebruik om persoonlijk met de heer v. d. Hoek kennis te maken. BEURSOVERZICHT Aku's vast in lagere markt Amsterdam, 19 juli. Aandelen Aku ontmoetten vanmiddag flinke belangstelling. De vraag over heerste het aanbod. Het publiek alsmede West-Duitsland nam de stukken uit de markt. Na een opening op 520 liep de koers op tot 523. De slotkoers van gis teren was 516 3/4. De overige interna tionale waarden moesten met koersver liezen genoeg nemen. Vooral Philips en Unilever hadden van aanbod te lijden; slechts op het laagste niveau werd door het buitenland met kooporders steun geboden. Beide fondsen verloren ruim 20 punten. Kon. Olies noteerden op f 129.- circa een rijksdaalder beneden de vorige slotkoers ,doch iets boven pa riteit New York. Hoogovens liepen op van 724 tot 729, tegen een vorige slot koers van 727*2Doorelkaar genomen viel de stemming op de officiële beurs toch niet tegen. Want Philips liep op van 1123 tot 1128, tegen een vorige slot koers van 1152. Unilevers stegen van 875 tot 883vorig slot 903%). De handel was niet groot. Scheepvaarten waren licht verdeeld; de tendentie voor de leidende cultures was aan de zwakke kant. Staatsfondsen prijshoudend tot eerder iets lager bij minimale zaken. De inschrijving van gisteren op de f50 min. 5% obligaties KLM heeft de verwachtingen verre over troffen en is een groot succes gewor den. De Ver. Machinefabriek (Stork- Werkspoor) heeft een order ontvangen groot circa f25 min. voor het leveren van machines en onderdelen voor de bouw van een vuilverbrandingsinstalla tie en een elektrische centrale voor de gemeente Rotterdam. De aandelen wer den vanmiddag op 235 (237) geadviseerd. Aandelen Güntzel en Schumacher kre gen een onveranderde adviesprijs 198. Deze maatschappij stelt een onveranderd dividend van 12% voor. Grootbanken iets lager. WISSELKOERSEN Amsterdam, 19 juli. Londen 10.5910.59%, New York 3.77—3.77%, Montreal 3.84%—3.85, Pa rijs 76.94—76.99. Brussel 7.56—7.56%. Frankfort 90.41-90.46, Stockholm 72.96% 73.01%, Zürich 87.42—87.47, Milaan 75%—60.80%. Kopenhagen 54.72— 54.77, Oslo 52.85%—52.90%, We nen 14.56%14.57%, Lissabon 13.19— 13.20%. Bern's van Amsterdam Dinsdag 19 juli 1960 ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 10011 lOOtf Ned. '59 4% 100 100% Ned. '59 4% 98LJ 93'* Ned. '60II 4% 101 GL lOOff Ned. '53 3% 94% 94A Grootboek obi. 3% 78 Ned. '47 3% (3) 93% 93fJ Ned. '51 3% 96% 96% Ned. '53 (3%) 93% 93% Ned. '56 3% 931< 93Y4 Ned. '48 3% 87% B 87% Ned. '54 3% 87% 87% Ned. '55 13% 88% 88|j Ned. '55 II 3V4 90% 90% Ned. '37 3 91% 91% Dollarlng '47 3 92% 91% Investeringscert. 3.. 97iTff 97%GL Ned. 62-64 3 98% 98AGL Indië '37 A 3 94 94% Grootboek '46 3 89^ Ned. W.B. 6% 10911 109fJ ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 34 GB 34B Nat. Handelsbank 168 166% Ned. Handelmij287 287 Amst. Rubber 111 111 H.V.A157% 155% Senembah 544 550 A.K.U516% 524 Berkel's Patent (v.) 301 GB 300y4 Calvé Delft cert. «50 845 Deli Mij .en (Ver.) 1153 179.70 Kon. Pap. v. Gelder 295 290% Hoogovens cert727^ 727% Müller en Co. N.B 417 411 Ned. Kabelfabr566 571GB Philips 1152 1125% Philips pref312 303 Unilever 903% 880y4 Wilton Feyenoord 208% 207% Biliton 2de r434 426 Dordtse Olie gew. 633% 621% Kon. Olie (f20.—) 133.50 132 idem (50 f20.131.70 129.60 Holl. Amer. lijn 137 135y4 Java China Paket 137 136 KJj.M 107.90 106 Kon. Ned. Stmv Mij. 178% 177% Kon. Paket Mij131% 130 Stoomvaart Mij. Ned 163 162 Nievelt Goudr eert 139 137% v. Ommeren eert. 262 259% Kon. Rott. Lloyd 140% 139 Ned. Scheepv. Unie 138% 139% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 94% idem '48 (3%) 94% 94% R'dam '52-1 (4%) 97% id. id. '37 I-II (3%) 94 Z.-Holland '56 (4%) 98% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 104% 104% ld. N.WH. '52 (4%) 97% 96% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 95 95 Premieleningen A'dam '53 3 102 L 100L A'dam '51 I 2% 84% 83% A'dam '56 I 2%.... 79% 79% A'dam '56 II 2% 95il 95% A'dam '56III 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 77% 79% Enschede'54 2% 86 78% Den Haag '52 I 2% 86% Idem II 2% 85% R'dam '52 I 2% 88 88% Idem II 2% 88 88% Idem '57 2% 97% 98% Utrecht '52 2% 89 89% Z.-Holl. 1957 2% 93% 93% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 235.50 Amst. Bank 349% HH.U. eert221% Rott. Bank 290% Twentsche Bank 282 Industrie Ondernemingen Albert Heyn420 L Borsumij64% K. N. Ed.met. A-AA 98 Idem pref. wd102% Electrolasmij355 Kon. Ned. Grofsm. 172% Holl. Constructie 549% Ing. bur. v. Bouwnijv. 262 Interna tio 145% Int. Kunststoff. Ind. 58 Leidse Wolspinnerij 474 Rott. Droogdok My. 625 Sikkens Groep 805 Ver. Touwfabrieken 340 Walvisvaart 112% Wernink's Betonm. 156% Van Wijk en Heringa 111% Zaalberg 125 233.50 348% 220 292% 283 410L 63 y4 97 103 352 172% 259% 147 60 465L 625 112% 154 111% 124B Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 5% B 5% 24 rV 111% 52 44% 40% 12% 77 60% 63% 27% 79% 24% 108% 51% 44% 41% 42% 76% 60'J 64 26% 78%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9