Dr. Bunclie verwerpt ultimatum WEERBERICHT Toenemende kritiek op Loemoemba Katanga verzoekt Nederland om officiële erkenning van de staat België verwacht geen Russische interventie in Kongo Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 19 JULI 1960 No. 30102 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie. 21507 De toestand in Kongo De vertegenwoordiger van de Verenigde Naties in Kongo, dr. Ralph Bunche, heeft het ultimatum van premier Loemoemba, waarin deze de Verenigde Naties 24 uur de tijd gaf om de Belgische troepen uit Kongo te doen vertrekken, bij gebreke waarvan hij een beroep op de Sovjet-Unie zou doen, van de hand gewezen. De Kongolese Senaat heeft maandag „krachtig en eenstemmig" het dreige ment van minister-president Loemoem ba met Russische interventie van de hand gewezen. De stap van de Kongolese regerings leider bij dr. Ralph Bunche van de Ver enigde Naties, waarbij hij gewaagt van een verzoek om Russische steun aan Kongo „indien de Belgische troepen niet vóór dinsdag 19 juli uit Kongo zul len worden teruggetrokken, werd met algemene stemmen door de Kongolese senatoren in een motie afgekeurd. De voorzitter van de Senaat heeft voorts in een telegram aan president Kasavoeboe en minister-president Loe moemba het verzoek van de Kongolese senatoren overgebracht naar Leopold- stad terug te keren „waar uw aanwezig heid door ernstige kwesties wordt ge- eist". Beiden verblijven sinds zaterdag In Stanleystad. Belgische treepen moeten het land uit De Kongolese Kamer van Afgevaar digden heeft maandagmiddag in een motie geëist dat de Belgische troepen binnen 12 uur uit Kongo zullen worden teruggetrokken. Ten aanzien van de verbreking van de betrekkingen met België zei de Kamer dat hierover slechts een beslissing kan worden genomen in een gezamenlijke vergadering van Ka mer en Senaat, welke bijeenkomst on middellijk dient te worden gehouden. In Leopoldstad wordt vernomen dat de Kongolese Kamer en Senaat vandaag deze gezamenlijke vergadering zullen houden. Dat de senatoren niet volledig te vreden zijn over de gang van zaken blijkt ook uit het feit dat zij een com missie hebben ingesteld „om voorstel len uit te werken voor de herziening van het kabinet". Op voorstel van voor zitter Ileo werd niet onmiddellijk over gegaan tot stemming over een motie Beroep van De Gaulle op Amerika Generaal De Gaulle heeft er by de Amerikaanse regering op aangedrongen om als leider van het Westen krachtiger te antwoorden op de herhaalde dreigin gen met gewapende interventie door de Sovjet-Unie sedert het uitbreken van de crisis in Kongo. Dit is gisteren ver nomen uit de naaste omgeving van de Franse president. De zwakheid van de Amerikaanse reactie zou ook zijn opgevallen in de permanente Navo-raad, die vorige week een aantal malen heeft vergaderd in verband met de Kongolese crisis. President De Gaulle heeft verder zijn ontevredenheid kenbaar gemaakt over het feit, dat Amerika vorige week in de Veiligheidsraad de Tunesische resolutie heeft gesteund, waarin afkeuring werd uitgesproken over het zenden van troe pen naar Kongo door België. Frankrijk en Engeland onthielden zich toen van stemming. Wel is de Franse regering van oordeel dat de toestand in Kongo op interna tionaal plan moet worden behandeld, aangezien dat de enige kans zou zijn een oorlog tussen Oost en West te voor komen. Nederlander in W.-Duitsland aangehouden De politie in Hamburg heeft een 18-jarige Nederlander aangehouden, die wegens een overval op een taxichauf feur in Nürnberg werd gezocht. HU was bü NUmegen illegaal de Ne derlands-Duitse grens overgestoken om onder te duiken bU een Duitse vriend in Nürnberg, aangezien hü tevoren ook in Nederland wegens geweldpleging door de politie werd gezocht. In Nürnberg heeft hy een taxichauf feur met een mes op levensgevaarlüke wüze in de hals verwond, maar moest op de vlucht slaan toen de gewonde man nog om hulp kon roepen. HU vluchtte toen naar Hamburg. TegenoVer de Hamburgse politie heeft hy verklaard de overval uit geld nood te hebben gepleegd. VEEL BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Half- tot zwaarbewolkt met plaatse- lük enkele buien. Iets lagere middag- temperaturen. Overwegend matige, la ter naar noordeiyke richtingen draaien de wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 20 JULI Zon op: 4.43, onder 20.48 uur; Maan op: 2.18; onder: 18.03 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 0.56 en 13.31 uur, laagwater 8.55 en 21.28 uur. van wantrouwen, omdat de regering nog geen regeringsprogramma heeft ingediend bij het parlement. „De her ziening van de regering-Loemoemba is echter zonder verder uitstel geboden", zeide hij. Sociale gevaren Ileo vestigde de aandacht van de se natoren voorts op de sociale gevaren, die Leopoldstad bedreigen als gevolg van de snelle stijging van het aantal werklozen. „Meer dan 70.000 mannen zijn werk loos geworden door het vertrek van de werkgevers en de sluiting van bedrijven Tallozen zyn ontslagen zonder te zijn betaald. De massa is ontevreden en stelt regering en parlement verantwoor- delijk. Deze massa kan morgen opruk ken naar het parlementsgebouw. Er zijn dringend maatregelen nodig om hen tevreden te stellen. VN-froepen „heilzame uitwerking" De secretaris-generaal der VN, Dag Hammarskjöld, heeft in een rapport medegedeeld dat zich thans 3.500 man „goed uitgeruste VN-troepen", afkom stig uit Ethiopië (460 man), Ghana (770), Marokko (1.250) en Tunesië (1.020), in Kongo bevinden. Zij zullen woensdag worden versterkt met het 635 man sterke Zweedse bataljon, dat deel uitmaakt van het VN-leger in Gaza, aan de Egyptisch-Israëlische grens. Ook de Zweden zullen per vliegtuig naar Leo poldstad worden overgebracht. Hammarskjöld verklaarde dat de aankomst der VN-troepen in Leopold stad reeds een „heilzame uitwerking" heeft gehad en dat de „toenemende er kenning van de rol dezer militairen voor het herstel van rust en orde in te zijn. Kongo ertoe zal bijdragen de doelmatig heid van hun optreden te verhogen". Hammarskjöld veklaarde verder da hij in verbinding staat met de regerin gen van 27 landen, die troepen voor Kongo of het zenden van levensmidde len hebben toegezegd. Hammarskjöld besloot zijn rapport met zyn grote dank uit te spreken voor de edelmoedige wyze waarop zijn op roep tot hulpverlening aan Kongo i: gereageerd. Hy verklaarde dat de eerste militaire hulp in beginsel gegeven dient te wor den door de „zuster naties" van de nieuwe, Afrikaanse republiek" en wel als „blijk van Afrikaans saamhorig heids gevoel". Hy wijst er echter op dat in de verdere hulpverlening het univer sele karakter van de Verenigde Naties tot uiting moet komen. In een door de Veiligheidsraad aan vaarde resolutie werd Hammarskjöld gemachtigd meer troepen naar de door onlusten en inwendige strijd verscheur de nieuwe Afrikaanse republiek te zen den. In de resolutie werd ook een be roep op België gedaan om zijn mili tairen uit de vroegere Belgische kolonie terug te trekken. Verzoek van Katanga aan VN De regering van Katanga heeft de Ver. Naties verzocht binnen 48 uur te beslissen over erkenning van de onaf hankelijkheid van Katanga. Ook wordt een besluit gevraagd over het Katan- gese verzoek geen VN-troepen naar Ka- tanga te sturen. Premier Tsjombe van Katanga heeft op een persconferentie gezegd dat hij een sterke delegatie naar New York zal zenden als zyn „ultimatum" aan de VN onbeantwoord blijft. Hy herhaalde dat hij onder geen beding VN-troepen Katanga zou toelaten. Kongo morgen in Veiligheidsraad De Veiligheidsraad zal morgen bij eenkomen ter behandeling van het Kongolese vraagstuk. De zitting is een dag uitgesteld om de Kongolese gede legeerde by de Verenigde Naties, Tho mas Kanza, en de Kongolese staatsse cretaris van Buitenlandse Zaken, Andre Handi, die op weg zyn naar de VS, ge legenheid te geven tydig in New York Dit Qommer bestaat uit 12 pagina's Dramatisch verslag van minister Wigny Benelux - partners zullen België steunen (Van onze Haagse redactie) „De Belgische minister van Buitenlandse Zaken Pierre Wigny heeft ons een bijwijlen dramatisch verslag gegeven van de gebeurtenissen in de Kongo, en daarbij een zeer verhelderend inzicht gegeven in de achtergronden van de gehele ontwikkeling". Dit heeft minister Luns gisteravond, na afloop van de periodieke politieke consultatie in de Trevès-zaal (op het Haagse Binnenhof) verklaard. De heer Wigny, die 's middags met een speciale helikopter uit Brussel naar het vliegveld Valkenburg was gevlogen, heeft meer dan een uur lang gesproken. In conferentie-kringen werd gezegd dat hij daarbij de nadruk heeft gelegd op de noodzaak tot gewapende interventie van de Belgische troepen. Ook de afscheiding van de koper provincie Katanga is gistermiddag ter sprake gekomen. Minister Wigny heeft daarbU zoals te verwachten was, be grip trachten te kweken voor het Bel gische beleid ten aanzien van de rege ring Tsjombe. De premier van Katanga heeft de Nederlandse regering intussen telegra fisch verzocht om volkenrechtelijke erkenning van de nieuwe staat. De Ne derlandse regering heeft het verzoek in studie genomen, maar onder de hui dige omstandigheden is het onwaar schijnlijk, dat zij op korte termijn tot erkenning zal overgaan. Minister Luns wees erop, dat de con sultaties van de ministers van Buiten landse Zaken der zes E.E.G.-landen al- tyd een vertrouweiyk karakter dragen, en dat er van de gedachtenwisselingen geen officiële notulen worden opge maakt. HU wenste dan ook niet op de tails in te gaan. ,,Ik kan u echter ver zekeren", zei hy, ,,dat alle ministers van hun byzonder grote sympathie met de Belgische moeiiykheden hebben biyk gegeven. Het spreekt verder vanzelf dat wy als Benelux-partners al het mo- geiyke zullen doen om België te steu nen en zijn positie te verlichten". De middagvergadering van de minis ters duurde byna twee en een half uur, en werd slechts eenmaal onderbroken wegens het telefoongesprek uit Brus sel voor minister Wigny. Minister Luns is gisteravond reeds naar Brussel ge reisd voor de bewoning van de byeen- komst der ministerraden van de E.E.G. en Euratom. De politieke consultaties van de ministers van Buitenlandse Za ken der zes E.E.G.-landen zullen pas in oktober te ParUs worden voortgezet. De acteur Hans Tiemeijer lost op i ties" of „Tour de Frats' de markt te Arnhem het startschot teren een aanvang nam. voor de Tour der Verenigde Na-1 die gis- Ook Kongolese parlement is er tegen (Van onze Brusselse correspondent) De Veiligheidsraad zal vanavond in New York een nieuwe bijeenkomst wijden aan de toestand in Kongo, met name zal worden beraadslaagd over de Russische beschuldiging tegen België. De Belgische ambassadeur by de Verenigde Naties, Walter Loridan, besprak het Belgische antwoord op de Russische beschuldiging van agressie in Kongo met Brussel. In een opnieuw in zeer krachtige termen gestelde nota wordt het goed recht van België om in Kongo zijn onderdanen te beschermen, geformuleerd! communistische staat zal ontstaan. Van ochtend arriveerde in Brussel de speciale gezant van de Belgische premier Eys- kens, graaf d'Aspremont-Lynden, die verslag zal uitbrengen over zijn good- will-missie by de Katangese premier Tsjombe, die zyn pogingen voortzet om met de Kongolese provincies Kivoe en Kasai en met de mandaatsgebieden Roe- anda en Oeroendi een federale staat op te bouwen. Deze staat zou ongeveer zeven miljoen inwoners tellen. Brussel is echter nog steeds voorzichtig met de er kenning van de onafhankelykheid van Katanga. Alle technische en financiële steun is door de Belgische afgevaardig de evenwel aan Tsjombe toegezegd. De Belgische regering heeft anderzyds de openlyke steun gekregen van gene raal De Gaulle. Deze verklaarde dat de Belgische troepen in Kongo dienen te blijven en hij zeide ook niet zeer inge nomen te zijn met de positie van de Verenigde Staten, die de vorige resolutie, voorgesteld door Tunesië, hadden ge steund. Men verwacht dat de Franse regering zich vanavond in de Veiligheids raad niet zal onthouden, maar zijn veto tegen welke nieuwe resolutie ook zal stellen. Men vreest intussen in de Belgische regeringskringen niet, dat de Russen troepen naar Kongo zullen zenden. De verklaring van Kroesjtsjef tegen België wordt hier beschouwd als een onderdeel van de grote propaganda-actie van de Sovjets in Japan, Cuba en thans ook Kongo. Loemoemba kreeg overigens in Stanley stad, waar hy op het ogenblik met pre sident Kasavoeboe verblyft, een tele gram van de Kongolese senaat in Leo poldstad, hem dringend verzoekend naai de hoofdstad terug te keren, terwijl de Kongolese senatoren in een voor Loe moemba vrij onvriendelyke motie een Russische interventie in Kongo onduld baar noemden. Het is een steun voor de Belgische regering. Wel vraagt de Kon golese senaat het terugtrekken van de Belgische troepen, maar hy verzet zich tegen een direct verbreken der diploma tieke betrekkingen met Brussel. Een senaatscommissie zal het vraagstuk van deze diplomatieke betrekkingen bestude ren, hetgeen betekent dat de senaat de verbreking van die betrekkingen even min heeft goedgekeurd, des te meer om dat noch de senaat noch de kamer zich hierover bij stemming heeft uitgespro ken. De Katangese minister van Econo mische Zaken, Yav en alle Katangese senatoren en volksvertegenwoordigers hebben Leopoldstad verlaten en zijn naar Katanga vertrokken. Minister Yav schreef en publiceerde een voor Loemoemba vrij onaangename ontslagbrief. De positie van Loemoemba is dus verzwakt, echter niet ondermynd. Hij is door zijn grote welsprekendheid nog steeds in staat om het parlement op zyn hand te krygen. Het voornemen echter om eventueel een beroep te doen op de Russische troe pen wordt hier als een van zijn grootste politieke flaters beschouwd. Het ultima tum van Loemoemba dat de Belgische troepen vandaag Kongo dienden te ver laten, is door de Belgische regering gis teravond en door de vertegenwoordiger van de Verenigde Naties te Leopoldstad Ralph Buch verworpen. De Zweedse commandant van de troepen der Ver enigde Naties in Kongo heeft zich even eens uitgesproken voor een voorlopige handhaving van Belgische troepen in Kongo en daar dient waarschijnlijk vol gens Brussel de oorzaak te worden ge zocht van de poging van Loemoemba om Russen naar Kongo te krijgen. Loemoemba's pro-communistische staatssecretaris voor Defensie verklaar de in Stanleystad dat de troepen van de Verenigde Naties in hun opdracht om de orde te handhaven hebben gefaald. Hij kreeg hiervoor ten overstaan van de journalisten een flinke uitbrander van Loemoemba, maar in Brussel werd in regeringskringen gezegd dat er inder daad goede redenen zijn om aan te ne men dat het telegram van Loemoemba aan Kroesjtsjef klaar lag om naar Mos kou geseind te worden. Wanneer de Rus sen tegen een veto van de Veiligheids raad en tegen iedere redelijke verwach ting in troepen naar Kongo zouden stu ren, zouden de Verenigde Staten hun voorzichtige houding van niet-interven- tie dienen te herzien. Generaal De Gaul- les houding is intussen geïnspireerd dooi de wens dat naast de Franse geassoci eerde gebieden in Centraal-Afrika geen Het wordt hier als een smartelijk ver lies beschouwd, dat drie jonge enthou siaste Belgen, die reeds honderden Euro peanen uit de binnenlanden van Kongo hebben gered, in Neder-Kongo werden gedood. Het zyn André Ryckmans, de zoon van de voormalige Belgische gouverneur- generaal van Kongo, Kervijn de Meren- dree en de piloot Boudewijn Changy, die in hun kleine vliegtuig door de muitende Kongolese soldaten in Neder-Kongo werden neergeschoten en daarna, toen zij een noodlanding hadden uitgevoerd, werden gefusilleerd. De redding van Europeanen in de binnenlanden door middel van kleine vliegtuigen en heli kopters wordt echter onverminderd voortgezet. Dagelyks wagen mannen van de Belgische para- en commandotroepen hun leven. In kringen van de Verenigde Naties te Leopoldstad is met grote ont stemming vernomen, dat muitende Kon golese soldaten in Thysstad op Marok kaanse V.N.-soldaten hebben geschoten. Er zouden volgens de berichten van maandagavond vier Marokkanen zijn gedood. NIEUWE AMERIKAANSE PROTESTNOTA In een nieuwe nota, welke gisteren in Moskou is overhandigd, hebben de Ver enigde Staten by de Sovjet-Unie gepro testeerd tegen het „onwettig" vasthou den van twee leden van de bemanning van het RB-47-vliegtuig, dat op 1 juli boven de Barentszee werd neergeschoten. De Verenigde Staten herhalen de eis om invryheidstelling van de twee vlie gers, terwyl voorts wordt verzocht een vertegenwoordiger van de Amerikaanse ambassade onmiddellyk in de gelegen heid te stellen hen te bezoeken. In de nota, die een antwoord is op 'n Russische nota van 15 juli, wordt het aanbod der Verenigde Staten van 13 juli herhaald om gezamenlyk met de Sovjet- Unie en een andere voor beide partyen aanvaardbare autoriteit een zorgvuldig onderzoek in te stellen en nasporingen te verrichten naar het neergeschoten vliegtuig en de vermiste bemannings leden. De Amerikaanse regering moet haar eigen conclusies trekken uit het feit, dat de Russische nota elke verwijzing naar haar aanbod van een objectief gemeen schappelijk onderzoek vermydt, aldus de nieuwe nota der Amerikaanse re gering. In België zijn de eerste militairen aangekomen, die bij de actie in Kongo werden gewond. Een der slachtoffers van de gevechten op een brancard op het Brusselse vliegveld. EUROPESE MINISTERRADEN VERGADEREN ONDER MR. LUNS De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zit vandaag en morgen de vergaderingen van de minis terraden der Europese Economische Ge meenschap en van Euratom voor. De ministers wijden onder zyn leiding een eerste beschouwing aan de defini tieve voorstellen van de EEG-commissie voor een gemeenschappelyke landbouw politiek van de zes landen. Het ligt in de bedoeling dat ze een speciaal comité oprichten dat de besluiten op het ge bied van het gemeenschappelijke land bouwbeleid zal moeten voorbereiden. Dit comité zal, volgens een werkschema dat de ministers in mei hebben opgesteld, voor 15 oktober verslag moeten uit brengen. Andere belangryke punten die aan de orde zullen komen, zyn de politieke ontwikkeling van de by de gemeenschap geassocieerde overzeese landen en ge bieden, de associatie-besprekingen met Griekenland, het vrye verkeer van ar beiders binnen de Gemeenschap, de ko mende tarieven-conferentie van de GATT en de reorganisatie der OEES Voorts zullen de ministers drie nieuwe leden voor het economisch en sociaal comité moeten benoemen. Een van hen zal een Nederlander zyn, die in de plaats zal komen van wijlen de heer W. H van Leeuwen. Mr. HELB BUITENGEWOON AMBASSADEUR IN U.S.S.R. Bij K.b. is mr. H. A. Helb, ambtenaar van de Buitenlandse Dienst der tweede klasse, benoemd tot Hr. Ms. buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur in de Unie van socialistische Sovjet-repu blieken. Frankrijk beteugelt maatschappelijke uitwassen De Franse premier Debr heeft het par lement om speciale bevoegdheden ge vraagd ter bestryding van „maatschap- pelyke uitwassen",, zoals prostitutie, al coholisme en het recht van particulieren om belastingvrije likeur voor eigen ge bruik te stoken. Tot de door Debré voorgestelde maat regelen ter bestrijding van het alcoho lisme behoort beperking van het aantal „bistros" en van het alcoholgehalte van de „aperitifs", alsmede hulp aan distil lateurs om over te schakelen op de pro- duktie van zwak-alcoholische dranken". Volgens de Franse premier veroorzaakt alcohol in Frankryk tweemaal zoveel do den door verkeersongelukken. Verwacht werd dat het wetsontwerp op grote tegenstand in de Nationale Ver gadering zal stuiten, in het byzonder wat betreft de beperking van de belas tingfaciliteiten voor particuliere distil lateurs. Er zUn tienduizenden van deze een-mansdistilleerderyen. die uit eigen durivenoogst verschillende variaties van een krachtig „eau de vie" distilleren. In tegenspraak met de verwachting keurde de Nationale Vergadering het ontwerp evenwel met 290 tegen 163 stemmen goed. (9uc/ (£)fieuivs Uit het Leidsch Dagblad van 19 July 1860: Door Mejuffrouw Gerarda De- liana Ariana v. Lelijveldvoor eenige weken te Arnhem over leden, is bij uitersten wil, ongeveer 15 jaren geleden in Zwitserland gemaakt, de helft van haar ver mogen besproken aan de armen van Parijs, Arnhem en Breda en de wederhelft aan de armen van Leiden, als zijnde die stad daarvan overvloedig voorzien gelijk zij van haar vader vernomen had. Die be schikking is merkioaardig van wege hare zeldzaamheid De overledene heeft van haren vader: Wethouder van Leiden, Curator der Leidsche Hoogeschool en Hoog heemraad van Rijnland, menig maal over den toestand van het pauperisme te Leiden hooren spreken.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1