KONINGIN JULIANA EN DE PRINSESSEN MARGRIET EN MARIJKE OP DE KAAG Limburgse Jagers musiceerden voor het Huys te Wannont Grote belangstelling voor de begrafenis van Anna Blaman Admiraalzeilen werd door mooi weer begunstigd PW*** l maart 1860 Maandag 18 juli 1960 Vierde blad no. 30101 ele originele geschenken voor koningin Het duurde hierna niet lang of het hoge gezelschap had zich aan boord in het Koninklijke jacht begeven, dat via de Leede koers zette naar de ngerplassen, waar het voor anker ging. De tocht naar de plassen was j blijde tocht. De bevlagde jachten, de kakofonie van de scheepstoeters, drommen juichende en wuivende mensen op de wallekant en het vrolijk lijnende zonnetje droegen hiertoe veel bij. en wachtten met ongeduld de aankomst van de „Piet Hein" af. Een muziekkorps, samengesteld uit „St.-Matthias" en „Warmonds Fanfare", verkortte de tijd met pittige marsmuziek. De ouden van dagen deinden op de maat van de mu ziek mee, terwijl de schooljeugd met vlaggetjes zwaaide. Een hele rits pad vindertjes stond wat zenuwachtig in de rij. Zij moesten straks het ere-saluut brengen, zoals het een goed spoorzoeker betaamt. Rijkspolitie had de handen vol Het admiraalzeilen was een indruk- fckend schouwspel, dat door de Ko- agin als „admiraal" werd afgenomen idat door duizenden op de kant werd degeslagen. De schepen zagen er alle iirig uit. Voorts werd voorbeeldig af- ïd gehouden. Het vlaggeschip van eskader voerde een vierkante Kaag- ig met twee ballen. Elk schip bracht [Koningin een saluut door het neigen et de vlag. Als speciaal saluut aan het oninklijke gezelschap voerden som- !ge schepen een ballonfok in de na- male kleuren. Laag overvliegende vliegtuigen ver- ogden het feestelijke van dit admi- ilzeilen. Hierna voer de „Piet Hein" naar de ugsociëteit, waar het zwart zag van i opeengepakte menigte. De politie id de grootste moeite om iedereen hter de touwen te houden, zo groot u het enthousiasme. Bloemen De 10-jarige dochter van Warmonds rjemeester, Beatrix von Fisenne bood Koningin een boeket bloemen aan. bestuursleden van „De Kaag", als- ide de heer A. J. Dragt, voorzitter de Koninklijke Nederlandse Water- irtverenigingen, de heer E. Crone, i-lid van de KVNW, alsmede de bur- neester van Alkemade, de heer E. J. Kolfschoten, werden aan de Ko- <ln voorgesteld door de zaterdag on- ncheiden voorzitter, de heer L. v. d. Het Koninklijk gezelschap trok zich tma enige tijd in de ledenzaal van de ïéteit terug om enige verversingen te kuiken. intussen werd het steeds drukker bij gemeentehaven van Warmond. Oud Jong hadden elkaar daar gevonden Op de voorgrond ziet men het Koninklijke jacht „Piet Hein". Op de achtergrond ziet men de sche- die deelnamen aan het admi- pcn, raal-zeilen. (Foto L.D./Holvast) 't Grote ogenblik Precies om half zes was het «rrote ogenblik aangebroken. Onder gejuich en muziek verliet de Koningin het i Koninklijke jacht om na een serenade I van de schooljeugd onder leiding van zuster Lidewijde in ontvangst te heb- ben genomen, kennis te maken met de wethouders en de gemeentesecreta ris van Warmond. Ook werden hier de secretaris en de voorzitter van de 1 Stichting Warmonds Feesten, de heren Th. R. de Vroomen en K. Gün- De Koningin neemt bij de ge-1 aubade meentehaven van 'Warmond een ontvangst van schoolkinderen in Op de achtergrond kijken de Warmondse bejaarden toe. (Foto L.D./Holvast) „Haar werk is voorgoed aanivezig" Tegen zeerovers Het admiraal zeilen is een oud tebruik, dat dateert uit de twaalf- is eeuw. Men voer toen „in admi raalschap", dat wil zeggen bij el- toar, om zich beter tegen de aan tallen van zeerovers te kunnen beschermen. Het admiraalzeilen in te „nieuwe" vorm, waarbij elk tikader voorafgegaan werd door «0» vlagofficier, was bedoeld als ?wt eerbetoon aan de Koningin, die w* boord van het admiraalschip, bet generaal saluut van de vloot in ontvangst nam. Ha het passeren van de „Piet Hein", waarbij naar gelang van bet type boot op verschillende iïijze gesalueerd werd en de be manning, waar mogelijk rechtop de jachten stond, rondde de vloot een boei en dreef vervol- lens in frontlinie voor de wind het Weiland af. Met de vele fél-ge- IBeurde spinnakers op de achter mond was het een prachtgezicht. \hnaf de sociëteit werden intus sen saluutschoten gelost. Huys te Warmont" stond zaterdag avond in het middelpunt van de belang stelling. Ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan van de K.Z.R. en M- vereniging „De Kaag" en het plaats vinden van de veertigste Kaagweek had men in deze bosrijke omgeving een evenement op touxo gezet, dat speciaal bedoeld was voor de Warmondse bur gerij. Voor het oude kasteel zou het Fanfare- en Tamboerkorps van de Lim burgse Jagers, onder leiding van ka pelmeester A. Posthumus en sergeant majoor J. A. Ruskus, een openlucht concert geven en daarna nog een tap toe. Een duizendkoppige menigte deze schatting is weüicht aan de ruime kant was in het bos aanwezig om te luisteren naar de muziek en te genieten van de kleurenpracht. Tegen dc hel derwitte achtergrond van 't geheel ver lichte gebouw trad de militaire muziek kapel in ceremonieel tenue op. Mede dank zij het fraaie weer heerste er een ietwat romantische sfeer op dit histo rische terrein. Het korps speelde voor treffelijk onder de strakke leiding van de kapelmeester. Er werden uiteraard allerlei bekende nummers ten gehore gebracht, teveel haast om op te noe men. Bij het vallen van de avond werd taptoe geblazen. In het felle licht van de talrijke schijnwerpers marcheerden de musicerende militairen voor het enthousiaste publiek. Het pleintje, waarop de mannen uit Limburg moesten excerceren, is voor een gebeurtenis als deze eigenlijk te klein, maar een kniesoor is hij die daar te veel op lette. Het tuas in ieder ge val een lust voor oog en oor. Onder de véle toeschouwers merkten xoij op de burgemeester van Warmond, jhr. L. M. F. von Fisenne. Op de foto ziet men de muzikanten stram in de houding voor het kasteel. (Foto L.D./Holvast) Velen uit de kring der letterkundigen, o.a. Jeanne van Schaik-Willing, Aleida Schot, Ed Hoornik, Alfred Kossmann en Wim Wagener, hebben de laatste eer bewezen aan de zo plotseling overleden romancière Anna Blaman, wier stoffelijk overschot zaterdagmiddag op de be graafplaats „Hofwijk" bij de Zweth, aan de aarde werd toevertrouwd. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij ook op de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E van Walsum en diens echtgenote. In de aula, waar de kist. bedekt met bloemen en kransen, stond opgebaard, voerden enkele sprekers het woord. Namens de Rotterdamse Kring van Auteurs en de Maatschappij der Neder landse Letterkunde te Leiden, maakte dr. F. K. H. Kossmann gewag van „een onmetelijk verlies", omdat zij was „een vrouw van zodanige betekenis, dat haar werk ook bepalend was voor haar plaats in de maatschappij". Hij schetste voorts haar bescheidenheid, haar vriendelijk heid en charme, haar opgewektheid en hulpvaardigheid. Haar talenten waren toegesuitst op uiterste eerlijkheid. Zij was in Rotterdam een figuur van be tekenis. Op de dag van haar sterven zou zij ongetwijfeld, als dit verscheiden niet had plaats gehad, gekozen zijn als bestuurslid van de Maatschappij voor Nederlandse Letterkunde. De tweede spreker, prof. Garmt Stui veling, herinnerde eraan, dat zjj in haar pseudoniem een nieuwe naam koos om een nieuw leven te beginnen. Spreker was getroffen geweest door de eerste regels van een sonnet van haar: „Ik ben vannacht onmerkbaar overleden, want anders had ik mij toch wel verzet". Die tweede regel was misschien wel het meest karakteristiek voor haar bestaan. Wij nemen afscheid van haar, zo be sloot hij, als van de grootste onder ons, afscheid echter wel van Johanna Petro- nella Vrugt, maar niet van Anna Bla man. Haar werk is voor goed aanwezig. De directeur van het Rotterdams To neel, Ton Lutz, prees o.a. dat zij als docente van het vormingscentrum voor het amateurtoneel van NATU en WKA iets aan haar toehoorders heeft mee gegeven in hun leven, waaraan zij met dankbaarheid zullen terugdenken. Zij heeft zich ook met liefde ingezet voor de jaarlijkse wagenspelen op Koning innedag. Hij besloot met dichtregels van Marsman over Breero: „Vrede, enkel vrede voor jou Namens de Soroptimistenclub werd nog het woqrd gevoerd door mej. Saar Bessem. Tenslotte sprak de uitgever van haar werken, de heer J. R. Meulenhof. Aan het graf dankte een zwager voor de eer, aan Anna Blaman bewezen. Na caféruzie Dodelijke messteek in Hoogeveen (Speciale berichtgeving) Op de Willemskade in Hooge veen had zaterdagavond tegen elf uur een vechtpartij plaats die ein digde in een messteek waarvan de 26-jarige fabrieksarbeider Berend Kroezen uit Nieuweroord het slachtoffer werd. Ongeveer een half uur na de noodlottige steek overleed hij in het ziekenhuis Betheseda in Hoogeveen. In een café aan de Willemskade kreeg Kroezen verschil van mening met een 45-jarige man, werkzaam in de centrale werkplaats voor minder-validen, even eens in Hoogeveen. De ruzie werd op straat verder uitgevochten. Terwijl de omstanders, die ook in het café getuige waren geweest van het meningsverschil, Kroezen hadden gekalmeerd en in be dwang hielden, kwam genoemde man met een geopend mes aanstormen, waar mee hjj Kroezen een steek toebracht in de borst onder de linker oksel. Waar schijnlijk is hierdoor de longslagader geraakt. Dr. E. M. van Rhijn verleende eerste hulp en liet het slachtoffer over- brengen naar het ziekenhuis, waar kort na aankomst de dood reeds intrad. I De dader, die onder invloed van sterke drank verkeerde, had intussen de benen genomen, maar hij werd later in de nacht door de politie opgespoord te noord. Het mes waarmee hij de dood steek had toegebracht was nog in zijn bezit. Aanvankelijk ontkende hij de moord te hebben gepleegd, maar later gaf hij toe. Hij is in arrest gesteld. Het slachtoffer was nog maar zeven dagen werkzaam op de metaalwarenfa- briek Drenthina. Tot voor kort werkte hij te Scheveningen. Hij was ongehuwd en woonde bij zijn ouders, een arbeiders gezin te Nieuweroord. Ook de dader is ongehuwd. DEENS VLIEGTUIG VERONGELUKT Achf doden Acht inzittenden van een Deens vlieg tuig zijn omgekomen, toen het toestel zaterdagmiddag ter hoogte van Kopen hagen in de Sont neerstortte. Volgens ooggetuigen was het toestel, een de Havilland, normaal van het vlieg veld Kastrup bij Kopenhagen opgeste gen. Maar boven de Sont verloor het plotseling hoogte en stortte in zee, op slechts vijftig meter van de kust. De enige overlevende is de piloot. Hy werd met ernstige verwondingen opge nomen in een ziekenhuis en kon geen verklaring geven voor het ongeluk. Vis sers vertelden dat een der motoren uit viel toen het toestel een bocht maakte in de richting van Jutland. Behalve de piloot waren acht bekende voetballers aan boord. Zij waren op weg naar Herning ln Jutland, waar zy een wedstrijd zouden spelen. Drie van hen waren gekozen voor de Deense Olympi sche ploeg. Een andere voetballer ont snapte aan de dood, doordat hij wegens een blessure niet kon spelen en op het laatste moment besloot in Kopenhagen te blyven. Onmiddellijk, nadat het tragische nieuws bekend was. werden alle sportwedstrij den in Denemarken afgelast. De radio- en televisieprogramma's werden gewij zigd. De drie leden van de Olympische ploeg, die omkwamen zijn de 29-Jarige Boerge Bastholm (elf keer internatio nal), de 21-jarige Funck Jensen (vier keer international) en de 20-jarige ArneKarl- sen, die twee keer voor de Deense natio nale ploeg was gekozen. Hiermee was het officieuze bezoek aan Warmond ten einde. Via Dorpsstraat, Burg. Ketelaarstraat, Warmundastraat, Herenweg en Oosteinde, ging de Ko ningin per auto weer op huis aan, toe- gejuichd en nagewuifd door drommen dorpelingen. Zondagochtend had een reünie van oud-leden in de Kaagsociëteit plaats, waarbij gelegenheid bestond de tentoon stelling „50 jaar Kaag" te bezichtigen. Met de oud-leden werd hierna een rondvaart over de Kagerplassen ge maakt. Des avonds was er een gemeen schappelijk diner in de Kaagsociëteit. (Van een onzer redacteuren) Zaterdag was voor de Koninklijke Zeil-, Roei- ffi Motor sportvereniging „De Kaag" een belang rijke dag. Niet alleen omdat de weersomstandig heden voor het Admiraalzeilen bijzonder gunstig varen, maar vooral omdat Koningin Juliana en de frinsessen Margriet en Marijke aan boord van de J>iet Hein" de verrichtingen van de zeilers wigden. Omstreeks half drie arriveerde Koningin Ju liana, die gekleed was in een eenvoudige turquoise Jeux-pièces en een witte zomerhoed, met haar ge nschap in enige hofauto's bij de jachthaven van J)e Kaag" in Warmond. Mevrouw mr. Chr. A. ie Ruiter-De Zeeuw, waarnemend commissaris ran de Koningin in de provincie Zuid-Holland en Warmonds burgemeester, jhr. mr. L. M. E. von Fisenne waren ter begroeting aanwezig. Hoewel de Rijkspolitie te land en te water voor een goede afzetting had gezorgd, waren er nog heel wat mensen, die de aankomst van het hoge ge zelschap van zeer nabij konden meemaken. Het komt ons namelijk voor. dat de heren, die in kleine roeibootjes op de Leede dobberden en gewapend waren met hengels en leefnetten, er beslist niet louter en alleen op uit waren om visjes te verschal ken. Enige fraai uitgedoste dames hadden zich al uren van tevoren van een waarlijk koninklijk plaatsje op een van de terrassen aan de jachthaven verzekerd om maar vooral niets van de aankomst van het hoge Koninklijke gezelschap te missen. ther, alsmede de secretaris van de Commissie Koninginnefeesten. de heer H. A. J. Roels, aan onze charmante Koningin voorgesteld. De Koningin was bijzonder ingeno men met de geschenken, die haar hier werden aangeboden. Van de twee War mondse kaarsenfabrieken kreeg zy twee dozen met kaarzen, die uitsluitend voor dit doel waren vervaardigd. Van tevo ren had men namelijk de maten van de zilveren kandelieren van de Koningin opgevraagd, zodat er dit keer sprake was van ,,op maat gemaakte kaarsen". Voorts kreeg de Koningin een „specifiek Warmonds" produkt, een 9 kilo wegende originele boeren „Leidse" kaas. Er zjjn maar 15 boerderijen in ons land, waar dergelijke kazen nog gemaakt worden. Een boeket kleine gladiolen (gladiolus nanus Warmunda), die alleen in War mond worden gekweekt en zeer lang houdbaar zijn, behoorde ook tot de ge schenken. Paniek De meeste schepen langs de kant gaven gevolg aan de oprogp om correct te salueren. Boten met gaffeltuig stréken het grootzeil, torengetuigde scheepjes de fok. Niet in het draaiboek stond het jeugdbootje, waarvan de beman ning in paniek alle zeilen liet zak ken. De „Piet Hein" was ook zo groot en belangrijk. En het bootje was zo klein en iel De Koningin verlaat de „Piet Hein" in gezelschap van de voor zitter van „De Kaag", de heer L. v. d. Steur, die zaterdag Koninklijk werd onderscheiden. (Foto L D./Holvaet)

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7