Jhr. Th. Röell, voorzitter der AVRO, trok van leer tegen „actie-comité" Vriestreiler IJm. in Woubrugge 99 „Egmont" werd te water gelaten DE DEMOCRATIE IS IN GROOT GEVAAR Gebrek aan elementair fatsoen Oecumenische jeugdconferentie in Lausanne nam een aanvang Londen-Neiv York in 21/z uur? Engels plan voor fantastisch snel straal - verkeersvliegtuig MAANDAG 18 JTTLI I960 „Wilde kreten, insinuaties, beledigingen" De voorzitter van de AVRO, jhr. Th. Röell, heeft gisteren een radiotoespraak gehouden naar aanleiding van de gebeurtenissen tijdens de op zaterdag 9 juli te Assen gehouden algemene vergadering. De AVRO-voorzitter begon zyn rede met de opmerking: Juist een week geleden hebt u ln een door de AVRO verzorgde reportage kennis kunnen nemen van hetgeen zich daags tevoren op onze te Assen gehouden algemene vergadering had afgespeeld. Wie uwer het onverkwikkelijk gebeuren in Drentes hoofdstad heeft meegemaakt dan wel de reportage heeft beluisterd, zal zich hebben ver baasd over het gedrag van het zich noemende „actie-comité". Hij zal zich waar schijnlijk met ons gegriefd hebben gevoeld door het zo duidelijk gedemonsteerd gebrek aan elementair fatsoen en aan een juist besef van democratische waarden bü de leden van dit comité alsook door de wijze, waarop zij de reputatie van onze AVRO hebben besmeurd". HU zei voorts o.a. „In een der kran tenverslagen is geconstateerd, dat de woordvoerders der opposanten zich be dienden van een „pathetische stijl, zon der duidelijk te maken waarop in con- creto hun kritiek was gericht." Inder daad, geen essentieel bezwaar, geen ge fundeerde kritiek van enige inhoud is naar voren gebracht. Over onze radio- en televisieprogramma's en de ver zorging hiervan is toch onze primaire taak is niet gesproken. Wel een stroom van wilde kreten, van vuige insinuaties, grove beledigingen en persoonlijke verwyten Jegens de be- stuurderen, jegens een aantal eerbare Nederlandse mannen en vrouwen dus, die zich alle inspanning getroosten om uw omroep naar beste weten en kunnen te dienen. Een stroom van verwijten en beledigingen daarmede tevens jegens die honderdduizenden leden van onze AVRO, die in vertrouwen de behartiging van de belangen van hun omroepvereni ging aan hun bestuurderen overlaten. Ledental steeg met 26 procent De eerste spreker zo vervolgde jhr. Roëll heeft het bestaan in zijn inlei dende toespraak te gewagen van „een relatieve achteruitgang van het leden tal onzer AVRO. Terzake van het bewijs van zUn zo vlot geuite bewering moest hij verstek laten gaan. De cijfers, die een ieder en dus ook hem ter beschik king staan, tonen namelijk onweerleg baar aan, dat ons ledental niet slechts absoluut, doch ook relatief gezien een reële stijging vertoont. Laten wij enkele jaren teruggaan, bijv. tot 1 januari 1954. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen en aansluitingen op de draad omroep bedroeg toen ruim 2,3 mil. en Op 1 januari van dit jaar bedroeg het bijna 3,1 miljoen. Het heeft dus in de afgelopen zes jaar een stUging vertoond van 32,7%. Zou in dezelfde periode het ledental van de AVRO weliswaar absoluut zijn toegenomen, doch relatief op gelijk ni veau zijn gebleven, dan zou onze vereni ging op 1 januari van dit jaar nog niet 350.000 leden hebben behoeven te tel len. In werkelijkheid bedroeg het aan tal toen ruim 400.000. Een eenvoudige berekening leert ons, dat in de genoem de periode het ledental van de AVRO dus een relatieve vooruitgang te zien heeft gegeven van niet minder dan 26%. Democratisch karakter Een der door de opposanten meest misbruikte woorden is het woord „de mocratisch". Na een korte uiteenzetting over de wijze waarop de twaalf gewestelykfe be sturen worden samengesteld zei de AVRO-voorzitter: „Ook te Assen heeft de AVRO haar democratisch karakter ten duidelykste getoond, de leden van het „actiecomité" hebben vrijuit kun nen spreken. Hun toespraken zijn zon der enige interruptie aangehoord. De sprekers der opposanten hebben echter gemeend hun democratische rechten te moeten misbruiken voor het spuien van een weerzinwekkende stroom van insu- niaties, beledigingen en verwijten. De opposanten hebben voorts niet het de mocratisch fatsoen opgebracht de toe spraken der AVRO-bestuurderen zonder pogingen tot versboring van orde en rust aan te horen." Ook wUdde jhr. Roëll enige woorden aan de eis van de opposanten tot „her stel van de oude fiere, onafhankelijke AVRO". Verantwoordelijkheid „Vanaf haar oprichting, nu bijna 40 jaar geleden," aldus de voorzitter, heeft de AVRO nationale saamhorigheid en eenheid in de ether voor ogen gestaan. Dat haar streven hiernaar niet met sue- Joseph Mengele in Zwitserland De vroegere kamparts van Ausch witz, dr. Joseph Mengele, verblijft ver- moedelyk in Brazilië of Zwitserland, al dus verneemt het Westduitse persagent schap DPA uit Buenos Aires. De Bonds republiek heeft Argentinië verzocht om uitlevering van Mengele, die duizenden mensen naar de gaskamers heeft gezon den. Mengele is met een Rode Kruis-pas, op naam van Gregori, naar Argentinië gereisd en heeft de Argentijnse na tionaliteit gekregen HU heeft geruime tyd als chemicus in een laboratorium van een buitenlandse onderneming ge werkt, werd in 1957 ontslagen en begon met de Hamburger Timmermann een eigen laboratorium. Het benodigde geld zou hU van zijn rUke vader hebben ontvangen. Mengele heeft geruime tUd in Bari- loche gewerkt en is reeds maanden spoorloos. Vermoedelijk bevindt hy zich in Brazilië of Zwitserland. Het verzoek om uitlevering werd betrekkelijk kort geleden gedaan. Mengele is waarschijn lijk onmiddellijk nadat de arrestatie van Eichmann bekend werd, verdwenen. Naar verluidt had Mengele goede rela ties op het Argentijnse ministerie van Volksgezondheid. Audrey Hepburn heeft een zoon Filmster Audrey Hepburn is zondag in Luzern bevallen van een zoon, die Sean zal heten. Zoals bekend is Audrey Hepburn ge- huwd met de filmacteur Mel Ferrer. ces is bekroond, is niet haar schuld, doch een gevolg van het feit, dat ook op het terrein van de omroep de geestelUke en politieke structuur van ons volk leidde tot de oprichting van afzonderlijke, le- vensbeschouwelUk gerichte organisaties. In 1930 viel het zendtijdenbesluit en In 1930 viel het zendtijdenbesluit en sinds die tyd wordt de omroep in ons land verzorgd door vijf omroepvereni gingen. Dit gegeven zijnde, heeft de AVRO steeds mede op grond van haar algemene doelstelling, blijk gegeven, met handhaving van haar eigen karakter, zich terdege bewust te zijn van haar verantwoordelijkheid in het Nederlandse omroepbestel." Het masker is gevallen Aan het slot van zUn rede zei jhr. Röell: „Te Assen ls het masker gevallen. In weerwil van hun ter zake gedane belof ten hebben de opposanten geen gefun deerde kritiek op de belangrykste zaken geuit. Gesteund door een opvallend ge disciplineerde clacque wilde men, zoals een der bladen het heeft uitgedrukt, „een ordinaire rel" ontketenen. Naar de motieven van de verwerpelUke machina ties van hen, die zich „vrienden van de AVRO" noemen, doch in feite haar vUanden zUn, kunnen wij slechts raden, al lUkt het niet. uitgesloten, dat de voor, tydens en na de vergadering te Assen door de opposanten toegepaste taktiek richting aan onze gedachten zou kun nen geven. Laten wy ons vooral niet vergissen. Laten wU bedenken, dat de aanval der opposanten in zijn onbesuisd heid in feite weloverwogen was en niet alleen gericht op het bestuur en daar mede op de AVRO als zodanig, maar te vens op ons omroepbestel. Enkele dagbladen hebben uit hetgeen op onze 28ste algemene vergadering is gebeurd, dan ook de lering getrokken: „Hoedt u voor volksmenners". Hierop aansluitend zou ik willen opmerken, dat het gebeurde ons tevens dient te doen bedenken, dat, zolang zich onder ons lieden bevinden, die menen hun demo cratische rechten te moeten misbruiken om te trachten totalitaire methoden toe te passen, die hun in het begin der ja ren veertig niet zouden hebben mis staan, onze democratie zich in groot ge vaar bevindt," aldus de voorzitter van de AVRO. „De groei van het oecumenische bewustzijn valt op, ook in de betrekkingen tussen de by de Wereldraad aangesloten kerken en de kerken, die daar niet bij horen. Het feit, dat op deze conferentie ook de laatste kerken goed vertegen woordigd zijn bewijst dat de oecumenische beweging verder reikt dan de Wereld raad. Wij verheugen ons byzonder over de aanwezigheid en werkzaamheid van ooster»-orthodoxen. Dat zei bij de plechtige opening van de oecumenische jeugdconferentie in Lausanne de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, onze land genoot dr. Visser 't Hooft. Met een kerkdienst in Lausannes kathedraal be gon dit oecumenische treffen, waaraan door meer dan 1700 jongeren wordt deelgenomen. Uit ons land zyn er een kleine 100. Dr. Visser 't Hooft zei verder: „De laatste jaren heeft zich tussen de we reldraad en de kerk van Rusland een broederlijk gesprek ontwikkeld. We hebben elkaar wat leren kennen. Aan beide zijden leeft de wens naar meer contact. Daarom verheugt ons de deel name van gedelegeerden van de Ortho doxe Kerk van Rusland en ook van an dere Russisohe kerken. Ten aanzien van de Rooms-Katholie- ke Kerk werd. mede door de stichting van een oecumenisch secretariaat, aldus dr. Visser 't Hooft, een nieuw klimaat geschapen. „Wij benaderen de oude strUdpunten op een nieuwe wijze daar om bezorgt ons de aanwezigheid van de rk. deelnemers aan „Lausanne" ook vreugde" zei de secretaris-generaal. Opgaven Dr. Visser 't Hooft zag als opgaven voor de nabije toekomst het steunen van de eigen kerkgemeenschap, zodat zij haar wezen en opdracht bewust wordt, kerk, die God toebehoort, te zijn, een in de wereldigezondene, bestemd óm de mensen met elkaar te verzoenen; de eigen kerk oproepen tot reformatie voor haar nieuwe taak in een „werelds gezinde" wereld, herwinning van een oecumenische geestdrift, ook in de plaatselijke gemeenten; ijveren voor 't vinden van een weg om naties met verschillende regeringsvormen vreed zaam naast elkaar te coen leven, zon der dat zü in een toestand van hete of koude oorlog raken, en er voor Uve ren dat Europa een nieuwe rol in de wereld zal gaan spelen. Een dienende rol en niet een heersende. Bij de opening van deze massale oe cumenische manifestatie waren tele grammen binnengekomen van verschil lende Europese leidende geestelijken en leken. Uit ons land, o.m.'van Prinses Wilhelmina. In r.k. kerken werd een speciale mis voor het weislagien van de conferentie opgedragen. Hoge onderscheiding voor minister Etzcl Het heeft H. M. de Koningin behaagd de Westduitse minister van Financiën Frans Etzel te onderscheiden met het Grootkruis in dé orde van Oranje-Nas- sau, wegens zyn verdiensten ter bevor dering van de Duits-Nederlandse be trekkingen van de Europese eenwor ding. De Nederlandse minister van Fi nanciën, prof. J. Zijlstra heeft zijn Westduitse collega de versierselen van de onderscheidingen uitgereikt op de vergadering van de ministers van Fi nanciën der EEG-landen die kortgele den in Rome is gehouden. Joop Z. in arrest (Van onzef Amsterdamse correspondent/ De Amsterdamse drukker en publicist Joop Z. (46) is zaterdagmiddag door de Rijksrecherche gearresteerd. De aanhou ding staat in verband met de valse muntersaffaire ten behoeve van de Alge- rijnse verzetsorganisatie F.L.N., die vo rige maand in Osnabrück is ontdekt en waarby een Haarlemse chemigraaf en de Amstelvener betrokken waren. Tezelfder tijd werd toen een huiszoeking verricht by de op dat ogenblik in het buitenland vertoevende Joop Z. en werden in Am sterdam gearresteerd een typograaf en een niet in het bezit van een verblijfs vergunning zijnde Griek, die belangrijke functies in de Trotzkystische organisatie, de „vierde internationale", zouden be kleden. Na zijn terugkeer in Nederland heeft Joop Z. zich op 19 juni j.l. bU de politie gemeld. Tijdens het verhoor gaf hy toe op verzoek valse persoonsbewyzen en werkkaarten te hebben gedrukt die zou den dienen voor in Frankrijk verbiyven- de Algerijnen. Hij ontkende echter ten stelligste iets met het drukken van val se Franse franken in Osnabrück uit staande te hebben. Hij is daarop in vry- heid gesteld. De arrestatie van Z. een bekend ver zetsstryder en secretaris van de Inter nationale commissie-Oberlander kwam voor zijn familieleden geheel on verwachts. Men vermoedt dat er sprake is van een misverstand. Op 19 juni heeft hy namelyk een zeer langdurig gesprek gehad met de Amsterdamse officier van Justitie, mr. W. P. Bakhoven, die de lei ding had in het onderzoek naar de ac tiviteiten van de Nederlandse tak van de aan de F.L.N. steun verlenende organisa tie. Mr. Bakhoven zou nog onwetend zyn van de arrestatie van zaterdag. HU was met vakantie en zou eerst in de loop van vandaag zyn werkzaamheden hervatten. De echtgenote van Joop Z. verwacht, dat de officier dan haar man onmiddel- bjk zal vrUlaten. Nader vernemen wij, dat Joop Z. voor alsnog niet in vryheid wordt gesteld. Mr. Bakhoven, die tegen de middag op het parket arriveerde deelde ons mede. dat de aanhouding van Z. is geschied op nieuwe informaties, die de politie uit Frankrijk hebben bereikt. Volgens deze inlichtingen zyn in de drukkerij van Z. vervaardigde valse pa pieren aangetroffen bij illegaal in FrankrUk verblijvende en militante Al gerijnen. De officier van Justitie beves tigde de indruk, die hy al eerder had, namelijk, dat Joop Z. geheel buiten de valse munters affaire in Osnabrück staat. Z. zal vandaag of morgenochtend voor de rechter-commissaris worden geleid. By de N.V. Scheepsbouwwerf „De Dageraad" te Woubrugge is zaterdag morgen zonder veel ceremonieel maar onder zeer grote belangstelling de eerste Nederlandse vriestreiler te water gela ten. Dit schip, de IJM 99 „Egmont", is bijna 52 meter lang. Het wordt gebouwd voor de rederij „Medan-Batavia" te IJmuiden. Het schip zal de gevangen vis aan boord verwerken en diepvriezen. De vis kan in een hoeveelheid van 4000 kisten van elk 50 kilo in diep gevroren toestand aan boord bewaard blijven en naar IJmuiden worden vervoerd. De „Egmont", genoemd naar de geboorte plaats van de vader van de heer D. J. Gouda, directeur van de rederU, werd te water gelaten door een oom van de reder, de heer J. Gorter. Frances Gouda, een dochtertje van de reder, mocht daarbU assisteren. Reeds enkele minu ten na de slag met de byl lag het grote schip in het water van de Gouwe. De bemanning zal de vis niet meer aan dek behoeven te verwerken. Dit ge schiedt onderdeks met gebruikmaking van mechanisch transport. Het schip heeft achter de brug vier hutten, waar van er een als radiohut gebruikt wordt en de andere als slaap- en verblijf plaats voor de schipper, de eerste stuur man en de reder. Verder zijn er in het dekhuis twee vierpersoonshutten en vyf tweepersoonshutten. De „Egmont" zal worden voortgestuwd door een 1200 pk. motor en zal vrijvarend een snelheid van 13 myl kunnen bereiken. De voor naamste afmetingen zijn lengte 51.90 meter, breedte 8.70 meter en holte 4.50 meter. Als schipper van de IJM 99 is de heer H. Krab aangesteld. Na de tewaterlating voerde de heer J. H. Boot, directeur van „De Dageraad", het woord. Hy sprak er zijn vreugde over uit, dat zyn werf de eerste vriestreiler van Ne derland bouwt. Het vriessysteem van het schip berust op een geheel nieuw door de heer Gouda ontworpen systeem hetgeen hem er toe heeft doen besluiten om tijdens de officiële proefvaart die eind september tegemoet kan worden gezien bepaalde delen van het schip niet toegankelijk te stellen en te verzegelen. Het byna twee miljoen gulden kostende schip is de elfde nieuwe treiler die de heer Gouda na 1953 heeft laten bouwen. Acht schepen hiervan werden naar het buitenland verkocht. „Medan-Batavia" telt thans drie treilers. VROUW IN DRENTE DOOR ELEKTRICITEIT GETROFFEN (Speciale berichtgeving) Een jonge vrouw uit Klazienaveen (Dr.), de 27-jarige mevrouw E. Robben- Muskee, is in Nieuw-Amsterdam (Dr.), bij de woning van haar ouders, op on verklaarbare wijze door elektriciteit ge troffen. Zij werd in ernstige toestand opgenomen in het Emmer Diakonessen- huis. Men vreesde aanvankclyk voor haar leven, maar haar toestand laat zich thans vry gunstig aanzien. Het ongeval gebeurde tydens het op hangen van de was in de tuin bij de woning van haar ouders. Op een gegeven moment brak de waslijn. De vrouw raak te in de draad verward en kwam plotse ling onder stroom (220 volt) te staan. Haar vader, die op haar hulpgeroep kwam toesnellen, wist haar met behulp van een stok, te bevrijden. Technici van de IJssel-centrale, die een uitgebreid onderzoek instelden, staan voor een raadsel. De waslyn was be vestigd aan een schuurtje, waarin een kort tevoren gebruikte elektrische wasmachine stond. De vloer van het schuurtje was nog nat. Mogelijk heeft het snoer van de wasmachine op een of andere wijze contact gekregen met d£ vloer, waardoor de waslyn onder stroom is komen te staan. Wasmachine en snoer waren echter van goede kwaliteit, zodat geen definitieve oorzaak is aan te wyzen. POLITIEK OVERLEG DER „ZES" BEGONNEN Het politiek overleg van de zes van de Europese gemeenschappen is vanochtend in de Treveszaal in Den Haag begonnen. De conferentie staat onder voorzitter schap van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. De Belgische minister van Buiten- I landse Zaken, de heer Wigny, was van ochtend niet aanwezig. Hij zou wel aan de middagvergadering deelnemen. De Belgische delegatie werd op de ochtend vergadering geleid door de ambassadeur, baron Van der StratenWaillet: De leiders van de andere buitenlandse delegaties zijn: minister van Buiten landse Zaken Couve de Murville (Frank rijk), minister van Buitenlandse Zaken Segni (Italië), minister-president en minister van Financiën Werner (Luxem burg) en de staatssecretaris van Buiten landse Zaken van Scherpenberg (Bonds republiek Duitsland). Minister Luns wordt bijgestaan dooi de staatssecretaris van Buitenlandse Za ken, dr. H. R. van Houten en een aantal ambtenaren. INDONESISCH-AUSTRALISCH ZEE-ONDERZOEK Australië en Indonesië zullen geza menlijk een onderzoek instellen in de zeeën tussen beide landen en rond de Indonesische Archipel. Het zal het grootste onderzoek zijn, dat ooit in Zuid^Oost-Azië is ondernomen en, vol gens de Australische minister van Ma rine John Gorton, geheimen onthul len van 's werelds minst bekende wa teren. AANHOUDENDE STRIJD IN TIBET Elf Tibetaanse lama-priesters, die er in geslaagd zijn de Nepalese grens over te steken hebben meegedeeld dat er in Tibet hardnekkige gevechten worden geleverd tussen communistisch-Chinese militairen en leden van de stam der Khampa's, waarby aan beide zijden velen zijn gesneuveld. De lama-priesters waren aanvankelijk met hun veertienen, drie hunner wer den echter aan de grens door Chinese communisten gedood. Zij bereikten Nepal na een reis van vyftig dagen, waarby zij door de stam der Khampa's werden geholpen. Zy zyn van plan door te reizen naar India, daar zij Nepal niet als een veilig oord beschouwen. De Ti betaanse priesters verklaarden op vijf punten in Nepal met moderne wapens uitgeruste Chinese militairen te hebben waargenomen. Zaterdag is een Deens passa giersvliegtuig ter hoogte van Ko penhagen in de Sont gestortVan de negen inzittenden (onder wie drie leden van de Olympische voet balploeg) ontsnapte slechts de pi loot aan de dood. De wrakstukken van het toestel worden op het droge getrokken. Muren hebben oren (Van onze Londense correspondent) Enige tUd geleden meldden wU reeds, dat de Britse recherche speciale voor zorgsmaatregelen heeft genomen om de installatie op last van de Russen van geheime luisterapparaten tydens de bouw van de nieuwe ambtswoning van de Britse premier achter de oude ge vel van Downlngstreet 10 te voorko men. Thans meldt de Sunday Express, dat de politie-controle zich thans ook uit strekt tot vergaderzalen, laboratoria en andere plaatsen van vitaal belang in vliegtuigfabrieken. Muren, vloeren en plafonds en ook kantoormeubels, asbak ken en andere voorwerpen worden af gezocht naar apparaatjes, zoals die wel ke de Russen hebben binnengesmokkeld in de Amerikaanse ambassade in Mos kou, verborgen in houtsnywerk en in de Britse ambassade aldaar in de vorm van grote karpet-spijkers. De geheime microfoon is niets nieuws, maar de nieuwe techniek is gebaseerd op de radio-transistor, welke vaak niet groter is dan een graankorrel. De ont vangst over een afstand van minstens een kwart myl en vaak over veel grotere afstanden, is kristalhelder. De veiligheidsdienst aoht het gevaar zo groot, dat in sommige fabrieken, die geheim defensiewerk verrichten, de mu ren gedeeltelijk worden ontmanteld. Van nu af zal bij de bouw van voor de de fensie belangryke fabrieken practisch steen voor 6teen worden gecontroleerd. Jeugdige zeiler vermist Gistermiddag omstreeks vier uur is op het Buiten-IJ ter hoogte van Durger- dam een zeilbootje omgeslagen. De in zittenden, twee jongemannen, geraak ten te water. Een van hen slaagde erin de wal zwemmende te bereiken. De an der, de 20-jarige G. C. Vegers uit Baarn is vermoedelyk verdronken. Gisteravond was het de RUkspolitie te water nog niet gelukt de vermiste jongen te vinden. Het dreggen werd toen nog voortgezet. AMBTENARENSTAKING IN INDIA GEËINDIGD De Indische vakbondsleiders hebben zaterdagavond het einde van de ambte- narenstaking afgekondigd. De afgelopen vUf dagen waren het spoorwegverkeer en andere overheidsdiensten door de staking ontwricht. Tijdens de staking zUn ongeveer 9.000 deelnemers in hechtenis genomen. De stakingsleiding maakte het einde van de staking bekend na een gesprek met mi nister-president Nehroe met de leider van de socialistische pradja-partU, Mehta. Deze party is in de oppositie. Mehta zei na afloop van oordeel te zyn dat Nehroe het overheidspersoneel meer dan halverwege tegemoet wil komen. Exporttoeslag op boter verhoogd Het Produktschap voor Zuivel heeft de toeslag op geëxporteerde boter ver hoogd van 50 tot 65 cent per kilogram. Voor de export naar Engeland heeft de verhoging terugwerkende kracht tot 10 juli, voor de andere landen is zy heden ingegaan. Binnen het EEG-gebied geldt de toeslag alleen voor Italië. DS. W. A. B. TEN KATE 70 JAAR Ds. W. A. B. ten Kate te Driebergen en thans emeritus-predikant van de Ned. Herv. Kerk, die van 1932 tot 1950 de hervormde gemeente te Wassenaar als predikant diende, hoopt woensdag zeventig jaar te worden. (Van onze Londense correspondent) Volgens de „Daily Mail" eou de Britse regering thans besloten hebben hei avontuurlijke plan voor do bouw van een fantastisch superstraaltoestel, dat pas sagiers in tweeëneenhall uur van Londen naar Nev York zal brengen, uit t< voeren. Duncan Sandys, de minis ter van Luchtvaart, zot dit nog, voordat het La gerhuis over tien dager, op reces gaat, aankondi gen. Met deze primeur zou het Britse luchtvaartpres- tige, dat zoveel te danken heeft aan de Engelse vinding van de straal motor, zich opnieuw doen geiden. De verwachting is, dat het een 6-motorig toe stel wordt, met een spitse naaldneus, en smalle drie- ïoeksvleugels, ruimte bie lend aan 120 passagiers, □e snelheid zal meer dan 1.400 km per uur bedragen of ruim tweemaal de ge- uidssnelheid. De bedoe- ing is om het toestel in 968 in dienst te nemen. Jet contract zou gaan ïaar de British Aircraft Corporation, onlangs tot stand gekomen door de fusie van Vickers, English Electric en Bristol, maar rraktisch zal de gehele Engelse vliegtuigindustrie aan de bouw van het toe stel meewerken. Ook de Franse vliegtuigfabriek Sud Aviation, welke een supersonische Caravelle op stapel zal zetten, zou erbij worden betrokken. De Britse en Franse rege ringen hebben besloten om bij de bouw van de beide toestellen nauw samen te werken en de kosten van het wetenschappelyk on derzoek te delen. Besloten is, om het ontwerp van het nieuwe Britse toestel ge heim te houden totdat be kend is, wat de Verenigde Staten op dit gebied zul len doen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4