WIJKBEZORGERS Ex - SS - beulen als beschermers van de Duitse grondwet Met een enkel woord In de afgelopen weekeinde weer vele slachtoffers van verkeer Kerkelijk Leven Agenda MAANDAG 18 JULI 1960 Amusement (Van onze t.v.-medewerker) Wij menen te mogen stellen, dat het een door ieder aanvaard beginsel is, dat de televisie op zaterdagavond in het teken van het amusement moet staan. Na te gaan is of de NCRV zich aan deze regel heeft gehouden; zo ja in hoeverre, zo neen, of haar afdwaling gemotiveerd was. Het begon in ieder geval met een afwijking van het geannonceerde pro gramma door de inlas van een tele foongesprek met Alfred van Sprang uit Brazzaville (in voormalig Frans Kon go). Het interview van Kees van Lan- geraad had enige uren voor de uitzen ding plaats gevonden en was in zijn geheel gefilmd. Er was voor deze ge legenheid een Vlaamse journalist uit Brussel overgevlogen, die zowel deel nam aan het vraaggesprek met Afrika alsook doelwit was van sUn Neder landse partner, nadat Van Sprang uit de lucht was. De vraag of dit alles wel televisie was is eigenlijk niet ter zake. Het was nieuws en dat is een algemeen gewaar deerd goed, vluchtig, maar fel bran dend. Als men zoiets via de radio hoort, kan men wel geboeid luisteren, maar bij de t.v. is men er toch stellig meer bij betrokken. Volkomen gemotiveerd dus, dat de NCRV voorrang aan deze actualiteit verleende. Als deze regelen verschijnen, zal de situatie al weer veranderd zijn, maar als achtergrond, die beter begrip kan opleveren voor de beoordeling van het nieuws in het weekeind had dit stellig belang. De charme van dit onderdeel was bovendien nog, dat het nu eens helemaal geen afgesproken werk was (kon zijn) en alles niettemin goed ver liep. Dit kwam, omdat er vaklui aan het woord waren. ..Spanjolig" gaf een charmante me vrouw Moerdijk te zien en te beluiste ren, maar al was het geheel dan wel muzikaal te waarderen, door de vreem de taal leek het ons niet een bijzonder gelukkige greep. Alleen de korte film van de Andalusische dansers maakte een autentieke indruk. Zomeravondcabaret had met cabaret nu niet zo erg veel te maken. Donald Jones zong in het Engels, voor velen een handicap, twee Israëli zongen in hun taal, voor haast niemand te vol gen, al werd het bescheiden en muzi kaal gebracht (maar wel lang) en ten slotte kwam Dora Paulsen zonder enige schroom een sketch in het Duits bren gen. Zij is één der groten, maar dat brengt verplichtingen mee op het ge bied van de taal, vooral als men tien tallen jaren in een land vertoeft. Het was alweer voor te weinigen ge schikt. We gingen wanhopen, toen de inlei ding van het ballet Kermisgasten" ons niet direct aansprak, maar hier werd het geduld beloond. Het is een na de oorlog door Roland Petit gemaakt bal let, dat in Parijs op de befaamde .vrij dagavonden" een groot succes oogstte. Het ging vele honderden keren. In 1948 studeerde Foye het ln Nederland in en de choreografie staat door de door hem aangebrachte wijzigingen en vereen voudigingen op zijn naam. Het is feite lijk een korte sketch, die als een nacht kaars uitgaat, maar juist daardoor iets aangrijpends heeft. Het is hier vele ke ren gedanst en één keer op de film vastgelegd. Die kregen we te zien en te genieten. Dat genot was zeker niet voor het kleinste deel te danken aan de superieure vertolking van de rol van de schone slaapster door Leonie Kra mer. We zijn zo vrij geweest Budd daarna maar rustig „zijn eigen weg" te laten gaan en hem daarbij aan zijn lot over te laten, want het balletamusement van hoog gehalte was ons na de aanvanke lijke teleurstelling, die de avond uit het oogpunt van divertissement ople verde, ruimschoots voldoende. Het maakte feitelijk alles goed, al ontvein zen we ons niet, dat voor velen het dramatisch ballet met acrobatische in slag, gebaseerd op de geijkte techniek, te zware of wezens-vreemde kost was. Het gaf echter geen taalmoeilijkheden en dat was voor deze avond al een winstpunt. Prettig is anders (Van onze t.v.-medewerker) „Achter het nieuws" gaat wel zijn vorm vinden. Arie Kleiwegt wint aan zekerheid en de rubriek geeft, wat be loofd wordt. Een andere kwestie is na tuurlijk of het nu allemaal wel zo be langrijk is, wat ons wordt voorgescho teld. We zaten er bepaald niet op te wachten om een schoonheidskoningin, onttroond nog wel, uitvoerig te bekij ken. Trouwens, het meisje wist er ook niet goed raad mee. Ze is niet gewend, dat er alleen maar naar haar gezicht en dan wel speciaal naar haar ogen gekeken wordt. Daarmee zat ze dan ook op een eigenaardige manier te draaien. Ze gaat nu weer gewoon aan het werk, dus het was tevens haar pu blieke afscheid als koningin-in-ruste. Niemand leek er rouwig over te zijn, zij zelfs het allerminst, al had ze stel lig wel andere illusies gehad. De gere nommeerde radiokok-op-pensioen" was voor de trouwe luisteraarsters wel een aardig nummer, leek ons. Joan Haanappel was door geld, veel geld, verleid om haar sportieve ama teur-status op te geven. Steeds nummer 2 zijn, wordt blijkbaar vervelend. Waar schijnlijk niet zó naar, als avond aan avond mooi wezen met handen en be nen, maar dat is onze zaak niet. Jam mer, dat ze niet als t.v.-omroepster een kans heeft gekregen. Ze zou in dat vak misschien direct een goede plaats heb ben veroverd en een rustiger, normaler leven tegemoet gegaan zijn. Prettig lijkt het beroep van gletsjer piloot ons bepaald niet en we kunnen er sinds gisteravond over oordelen na het ademloos aanschouwen van de stunts van de nationale Zwitserse held, de vliegende St.-Bernhard. Bepaald onprettig vonden we het te moeten kijken naar de gedramatiseerde documentaire over de politieaanpak van een stel van inbraak verdachten. Moet dat nu aan het eind van de zon dagse vooravond? Moet dat in het al gemeen? Er was erg weinig verhef fends aan. We begrijpen best, dat men geen fluwelen handschoenen by dit be- dryf kan gebruiken, maar moeten ze nu van zo dik haaievel zijn? En als het moet. dan is het voor onze huis kamer bepaald ongeschiktestof. Wy aarzelen niet dit een zeer slechte beurt van de VARA te noemen. We hebben respect voor het dramatische vakman schap, dat werd gedemonstreerd, waar- by auteur, vertaler (lees: bewerker), spelers en regisseur met ere genoemd moeten worden. Het decor- en camera werk viel eveneens te loven. Maar al dat talent was gebruikt voor een stuk in te grove toonaard gezet. Dat was jammer en, zoals gezegd, onprettig. Het vlotte spel maakte, dat er een gaping was, die werd opgevuld met een reclamefilmpje van cirkus Knie. Ook al niet om over te roepen en dat deed de omroepster dan ook niet. Want nie mand in de buurt had het biykbaar gezien, want ze zei nadrukkeiyk op de titel te moeten afgaan. Het olifanten- nummer was onnozel, de acrobaat een (byna-)halsbreker en de paarden wa ren matig. Het clownsnummer was nog het beste en dat was ook al gesierd met een baard van jaren. Aad van Leeuwen bleek in het sport- verslag over onze Olympische roeiers erg optimistisch. Njord hield rust en speelde dus niet mee. Reculeren om beter te sauteren, zul len we maar zeggen. Wel prettig als je zo op rozen en naar Rome roeit! (Advertentie) CADORICIN 's-Werelds besle haarglans- middel H. N. Werkmanprijzen voor 1959 toegekend Aan Hand de Vries en Jan Vermeulen zyn prijzen van f500 toegekend, de H. N. Werkmanprijzen, voor het typogra fisch best verzorgde boek resp. handels drukwerk in 1959. Hand de Vries ver kreeg de prys voor de verzorging van het boek „drama en toneel" (van Shaw tot Brecht) door S. Melchinger, vertaald en bewerkt door B. Stroman. Jan Ver- VOOR TON AAN HORLOGES TE AMSTERDAM GEROOFD Arrestant ontkent (Van onze Amsterdamse correspondent) Vannacht omstreeks twee uur heeft de recherche van het bureau Singel te Amsterdam een man aangehouden, die wordt verdacht een aandeel te hebben gehad in een inbraak, die vrijdagmid dag j.l. op klaarlichte dag op uiterst vakkundige wyze in een kamerverhuur bedrijf aan de Amstel is gepleegd. De buit bedroeg ruim 6700 horloges met een gezamenlijke waarde van ruim f. 100.000. De aangehoudene had na een urenlang verhoor nog niet bekend. Het verhoor werd vanmorgen voortgezet. Op de eerste etage van het kamer verhuurbedrijf aan de Amstel 32 is de horlogegroothandel „Suisse-Import" ge vestigd, die eigendom is van een Ant werpenaar. De inbraak kwam zater dagmorgen aan het licht, toen het me debewoners van het pand was opgeval len, dat de deur van het kantoor van „Suisse-Import" openstond. De politie ontdekte later, dat een grote stalen toonbank in het kantoor was geforceerd en leeggehaald. Hierin lag ook de sleutel van een kast, waar in eveneens horloges werden bewaard. De recherche kreeg enig houvast aan de verklaringen van de kamerverhuur der, die vertelde dat vrydagmiddag twee mannen naar de horloge-impor teur hadden gevraagd. Deze was ech ter op reis. Kort daarop is waargeno men, dat een forse man, die een grote boodschappentas bij zich droeg, met een sleutel het kantoor van „Suisse- Import" binnenging. De kamerverhuur der dacht met een relatie van de im porteur te doen te hebben en liet de man zyn gang gaan. De dactyloscopische dienst van de politie heeft in het kantoor geen vin gerafdrukken aangetroffen. Het blijft nog altyd een raadsel, hoe het mogelijk is geweest de omvangryke buit, die omstreeks 150 kilo woog, ongezien via het drukgebruikte trappenhuis naar buiten te dragen. De Antwerpenaar, die eerst gister avond in Amsterdam terugkeerde, kon de recherche een nauwkeurige speci ficatie geven van de ontvreemde hor loges. meulen verwierf de Wermanprijs voor de verzorging van het handelsdrukwerk „Letterproef". De adviescommissie, op wier oordeel B. en W. van Amsterdam deze prijzen hebben toegekend, bestond uit de heren M. Houtman, B. J. H. Stro man en G. Wernars. Een zwarte vlek (Van onze correspondent te Bonn) In de Westduitse deelstaten Beieren en Noordrün-Westfalen zyn onlangs twee mannen gearresteerd, die het tot vooraanstaande, zj het ietwat geheimzinnige, functies hadden verricht: Zij waren lid van de provinciale bureaus tot bescher ming van de grondwet. Zy waren evenwel ook vijftien jaar geleden SS-ers ge weest, die hadden deelgenomen aan beestachtige massaexecuties. Met dit tegenover de communistische propaganda zo kwetsbare Westduitse vraagstuk lijkt men in de Bondsrepu bliek maar niet klaar te komen. Steeds weer worden er misdadige nazi's gear resteerd, die vijftien jaar lang vrij heb ben kunnen rondlopen blijkbaar zon der enig berouw over vroeger begane wandaden. Te loven valt en by de beoordeling van ieder geval mag men dit nimmer uit het oog verliezen dat de West duitse Justitie onvermoeid oude sporen volgt. Tot het bittere einde van de ar restatie. Het beruchtste geval is thans dat van de ex-SS-er, die nota bene was opge klommen tot „hoofd-informatieman" („haupt-v-mann") van het Dusseldorfer provinciaal bureau tot bescherming van de Grondwet. Het gaat hier om de voor malige SS- en SD-führer Krumbach. Hij kwam twee jaar geleden in de open baarheid door het Ulmer proces tegen een reeks SS-moordenaars. die hadden deelgenomen aan massamoorden op joden en litauers. Krumbach was in dit proces getuige, maar al gauw bleek, dat zijn verleden al even zwart was als dat van de beklaagden. In de herfst van 1958 werd hij gearresteerd en direct daarop ontslagen bij bovengenoemd Dusseldorfer bureau. Hoeveel beschermers Daarmee was de kous niet af. Im mers, de vraag komt op, nu precies be kend is hoe Krumbach na 1945 omhoog is geklommen, of er nog meer ex-SS-ers en ex-SD-ers zyn, die heden ten dage de moderne Westduitse grondwetten van de deelstaten van Bonn zelf, helpen be schermen. De Stuttgarter Zeitung schreef hierover onlangs: „De vraag rijst of men in het Dusseldorfer bureau een idee van de lieden heeft, met wie men de grondwet wil beschermen. Waarschijnlijk kan men daarop slechts met het bygeloof van de vakman en de arrogante overschatting der routine antwoorden, dat niet alleen in Dussel- dorf aanstellingen van ex-SS-, ex-SD- en Gestapolieden bij de bescherming van de grondwet zijn voorgekomen De semi-ambtenaar Krumbach dook na de oorlog vlak by Noordrijn-Westfalen in Neder-Saksen onder. Al spoedig voelde hij zich zo vei lig, dat hij zijn gezin liet overkomen. In 1950 kreeg Krumbach verbinding met het Dusseldorfer bureau ter bescher ming van de Grondwet van Noordryn- Westfalen. Hy werkte als z.g. V-mann (vertrouwensman) en maakte al gauw carrière. Van betaalde spion tegen extreem linkse en rechtse organisaties werd hij „V-mann-Führer" en zelfs „Haupt-V-Mann" tegen een vast sala ris, kinderbijslag, ziekenverzekering en wat niet al. De ex-SS-beul was semi-ambtenaar geworden, werkend in het diepste ge heim, maar behorende tot dé staf van het ministerie van Binnenlandse Zaken van Noordryn-Westfalen. Hij waakte over de Grondwet tegen extremistische politieke organisaties. Hij beoordeelde berichten van ondergeschikten, hy be taalde met staatsgelden geheime spion nen. Hy steunde daarbij op zyn vroe gere SS-ervaringen en hij werkte verder in het verborgene als „Haupt-V- mann". Pas toen Krumbach verhuisde naar Dortmund en zich daar bij de bur gerlijke stand moest melden, kwam aan het licht wie hij werkelijk was. Het pro ces te Ulm deed voor hem de deur defi nitief dicht 13 jaar te laat. En pas nu kent men de achtergrond. IJ-tunnelkwestle in Amsterdamse raad (Van onze Amsterdamse correspondent) De IJ- tunnel zal in de vergadering van de Amsterdamse gemeenteraad van woensdag as. opnieuw ter sprake ko men. Op de agenda pryflct als punt 3: „Mededeling inzake de IJ-tunnel". Over de inhoud van deze mededeling die door B en W. zal worden verstrekt, kon men ons ten stad huize niet inlich ten. Men bewaart er het diepste stil zwijgen. Verwacht wordt echter dat B en W de raad een plan willen voorleggen, vol gens hetwelk de bouw van de IJ-tunnel uit eigen middelen mogeiyk wordt ge maakt binnen de limiet van het ge meentelijke Investeringsprogramma. Door ander grote werken te tempori seren zouden de bezwaren van de re gering tegen de overspanning van de arbeidsmarkt kunnen worden verkleind VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.16 Polit. praatje. 18.25 Amateursprogr. 19.00 Gram. 19.30 V. d. Jeugd. 2 0.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Afghanistan, vroeger en nu, lezing. 20.55 Pianospel. 21.15 Journ. 21.30 Gram. 22.00 Holland Festival 1960: Zangrecital. 22.30 Nws., beursber. en SOS-ber. 22.45 Taptoe, reportage. 23.15 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Lichte muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.20 De steen aan het strand, hoorsp. 21.30 Piano composities. 22.00 Volk en Staat, Parle mentair comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Concertgebouw ork. 23.45 Gram. 23.55-24.00 Nws. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. gevraagd voor de bezorging van Leidsch Dagblad, boven 16 jaar. Tijd van bezorging 46.15 uur. Aanmelden: Bureau Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden. BINNENLAND De 23-jarige Amsterdammer J. Lau- tenbach, is zaterdagmorgen ln de Vesting gracht te Monnikendam verdronken. Een 12-jarige Jongen, vond het slachtoffer toen h(j 'n hengel aan de waterkant zag liggen. Toen hij deze opnam zag hij bij het einde ervan het stoffelijk overschot in het wa ter. Het is niet bekend hoe de man te water is geraakt. Gisterochtend is in de Alexander v.d. Leeuwkliniek te Amsterdam de 71-Jarige mevrouw M. C. Lebon overleden, die za terdagochtend omstreeks elf uur op de binnenplaats van haar woning aan het Marinlerspleln van een trapje was gevallen en daarbij een schedelbasisfractuur had opgelopen. - H.M. de Koningin ls voornemens woensdag a.s. een bezoek te brengen aan de „Floriade" ln Rotterdam. BUITENLAND - Het Amerikaanse departement van defensie heeft bekendgemaakt dat er de komende twee laar elf kleine ondergrond se kernontploffingen en 21 ondergrondse "ploffingen met conventionele sprlng- teweeg zullen worden gebracht om de methoden voor de ontdekking van zulke explosies te verbeteren. De Amerikaanse schrijver John P. arquand is zaterdag op 66-Jarlge leeftijd Newbury In Massachusetts overleden. Marquand ls de schryver van de boeken over mr. Moto. Hy verwierf een Pulltzer- prijs met "The late George Appley". De luchtvaartautoriteiten van Rhode Island hebben bepaald dat vliegtuigen niet binnen een afstand van vyf km van het vakantieoord van president Elsenho wer te New Port mogen komen. Deze maatregel is enerzyds uit veiligheidsover wegingen genomen, terwijl men anderzyds wil voorkomen dat het staatshoofd door overvliegende toestellen wordt gestoord. De Argentijnse politie heeft zaterdag 34 voorstanders van het regime van Fldel Castro aangehouden, die in een restau rant in Buenos Aires een receptie ter ere van de eerste secretaris van de Cubaanse ambassade bywoonden. De politie zei dat het een „communistische bijeenkomst" be trof. In Argentinië is de communistische partij verboden. In de baal van Panama zyn zaterdag zestien mensen verdronken, doordat een overbelaste boot omsloeg. Het vaartuig dat officieel 18 mensen mocht vervoeren, had 22 personen aan boord. Polen heeft zich bereid verklaard, 40 miljoen dollar te betalen als schadeloos stelling voor genaaste Amerikaanse eigen dommen. Het bedrag zal in twintig jaar lijkse termynen van 2 miljoen dollar wor den voldaan. I De Officier van Justitie van het Westduitse plaatsje Pforzheim heeft 1000 mark beloning uitgeloofd voor opsporing van degenen die zaterdagavond ln het centrum hakenkruisen op muren en stra ten hebben geklad. Men gelooft dat de daders drie jongemannen zijn die over een auto beschikken. De Engelse luchtmaarschalk Sir Ray- mund Hart, een der uitvinders van radar, is zaterdag, 61 Jaar oud, in Aston Rowant (Oxfordshire) overleden. Hart heeft van 1917 tot vorig Jaar de R.A.F. gediend. Voor het einde van het Jaar zullen de Verenigde Staten aardsatellleten ge bruiken voor weersvoorspellingen, aldus "The New York Times". Dit betekent dat het programma voor de zgn. weersatellle- ten drie Jaar op het tydschema vooruit is. Na het succes van de eerste weersatelllet, Tiros I werd besloten het programma te bespoedigen, aldus het blad. In Straatsburg is gisteren het eerste naoorlogse congres van de wereldfederatie van christelijke studenten begonnen. Ca. 650 studenten uit zeventig landen namen deel aan de besprekingen, die tot het ein de van deze maand zullen duren. Volkswagenbusje reed tegen lichtmast Gistermiddag is een volkswagenbusje uit Geldermalsen door een nog onbekende oorzaak op de Rijksweg onder Buurmalsen tegen een lichtmast gereden. De inzittenden waren op weg naar Amersfoort voor een ziekenbezoek. De gevolgen van deze botsing waren hoogst ernstig. De 76-jarige mevrouw J. van Mourik uit Geldermalsen werd op slag gedood en de andere passagiers, onder wie zich een aantal kinderen bevond, werden zwaar gewond. Daar door de botsing de banken van het busje in elkaar waren geschoven, moesten de slachtoffers worden uitge- zaagd. Zeven personen o.w. de bestuurder, de 40-jarige C. Vermeulen uit Gelder malsen, zyn met twee ziekenauto's naar het ziekenhuis in Culemborg overge bracht. Zy bleken beenbreuken en hersenschuddingen te hebben opgelopen. Twee Duitse vakantiegangers, die op de motor van Reenesse (Z.) terug reisden naar Solingen, zyn gistermor gen onder de gemeente Nieuwerkerk geslipt, doordat de bestuurder de macht over het stuur verloor, toen hy vlak achter een personenauto reed. De duopassagiere, een 17-jarig meisje, kwam met haar hoofd tegen een be tonnen paaltje aan en werd levensge- vaariyk gewond, 's Middags is zy over leden. De bestuurder liep een gebroken sleutelbeen op. De rentmeester der Domeinen in de Wieringermeer, ir. A. Ovinge, uit Alk maar, is gisterochtend by een autobot sing op de Huibergse baan, onder Ber gen op Zoom, om het leven gekomen. Zijn twee collega's, de oud-Zwollenaar ir. J. Kluytenaar, rentmeester der Do meinen te Breda, die de auto bestuur de, en ir. J. Nysingh, rentmeester der Domeinen te Zwolle, werden gewond. De botsing ontstond doordat de aan nemer A. J. de Kok, uit Bergen op Zoom, op het beruchte, onoverzichte- lyke kruispunt bij de, Vianenstraat geen voorrang gaf aan de auto, waar in de drie rentmeesters gezeten waren. De botsing was zo hevig, dat de door de heer Kluytenaar bestuurde auto kan telde en tegen een paal sloeg. Zowel de bestuurder als ir. Nysingh, die naast de eerste zat, alsmede de heer Ovinge, werden door het achterportier naar bui ten geslingerd. De heer Ovinge werd hierby zo zwaar gewond, dat hy ter plaatse overleed. Ir. Nysingh kreeg diverse ernstige inwendige kneuzingen en de heer Kluytenaar liep een her senschudding en enkele hoofdwonden op. De heer De Kok, die alleen in zyn auto zat, kreeg een hersenschudding en een armfractuur. Laatstgenoemde twee slachtoffers werden in het zieken huis te Bergen op Zoom opgenomen. In de nacht van zaterdag op zondag heeft op de Vughterweg te 's-Hertogen- bosch een autobotsing plaats gehad, die aan twee personen het leven heeft ge kost. De anderen werden min of meer ernstig gewond. Op het moment dat vanuit de rich ting Vught een file auto's naderde, trachtte de heer P. Winkens uit Vught deze file te passeren. Hy reed daartoe met grote snelheid. Een auto, bestuurd door de 29-jarige heer H. Merkelbach, uit Hilvarenbeek, naderde uit tegen gestelde richting. De heer Winkens trachtte in de file terug te komen. HU slipte echter en kwam in botsing met de tegenligger, waarna hy tegen een boom belandde. Zowel de heer Merkel bach als de naast hem zittende 57-ja- rige Engelsman, de heer Wellssuit Dartford (Kent) waren op slag dood. De gewonden waren de beide echtge noten van de overledenen, het drieja rige zoontje van de familie Merkelbach, de heer Winkens en zyn verloofde mej. F. van Genugten uit 's-Hertogenbosch en de heer J. Dekkers uit 's-Hertogen bosch. ZU zUn allen naar het ziekenhuis in 's-Hertogenbosch overgebracht. Gis teren waren zy allen buiten levensge vaar. In de nacht van zaterdag op zon dag is de 19-jarige H. J. van de Kie- boom, uit Halsteren, op de Beeklaan aldaar zo ongelukkig met zyn brom fiets komen te vallen, dat hy zeer kort daarop overleed. Op de RUksweg Utrecht-Amster dam is zaterdagmiddag de auto van de heer W. Weverink, uit Amstelveen, ver schillende malen over de kop geslagen. De heer Weverink liep een hersenschud ding op; zijn vrouw brak beide benen en kreeg ook nog andere fracturen en hun 17-jarige dochter bleek een zware hersenschudding te hebben. De slacht offers zUn overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis in Utrecht. Op de verkeersweg Ferwerd-Hol- werd (Fr.) is zaterdagmorgen de 9-ja- rige Geit Bakker, uit Blija (Fr.) om het leven gekomen. Het jongetje stak plot seling met zyn fiets naar links de weg over. Juist op dat moment passeerde uit tegenovergestelde richting een per sonenauto. Deze schepte het kind, dat een eind over de weg werd geslingerd en vermoedelyk onmiddellyk gedood is. De bestuurder van de personenauto, de aardappelhandelaar Westra uit Sexbie- rum, remde zo krachtig, dat de auto twee keer over de kop sloeg en zwaar beschadigd op een iets lager gelegen, parallel lopende weg, weer op de wie len terecht kwam. De heer Westra zelf bleef ongedeerd. Regenboog-teamwedstrijd op Kaag niet doorgegaan De regenboog-teamwedstrijd Holland- Friesland op De Kaag is vandaag niet doorgegaan vanwege de harde wind. De zeilers besloten deze wedstryd te laten vervallen. De andere 3 teamwedstrijden zullen de komende dagen worden ge houden. NED. HERV. KERK Beroepen te Lichtenvoorde (Geld.) (toez.). mr. J. M. Koelman te Bellen te Bellen (toez.) A. van Heerden te Lichten voorde te Opheusden J. P. Verkade kand. te Stolwyk. GEREF. KERKEN 'weetal te Schevenlngen (vac. G. O. Donner) A. L. Bos te Rotterdam-Zuid (Ka- tendrecht) en G. Heljerman te Nyverdal. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Opheusden H. Ligtenberg, kand. te Ryssen. WOENSDAG Academie: K. en O.-excursie naar ten toonstelling „Tijdsbeeld" ln Hortus. 1.55 uur nam. Gulden Vlies: Aandeelhoudersverg. N.V. Nationaal Veem. 11 uur voorm. Varkensmarkt: Straatprediking Open- Deurwerk Herv. Gemeente. 7.30 uur nam. DONDERDAG Gebouw Prediker: Dr. J. A. Smink. 8 u. nam. ZATERDAG Doopsgez. Kerk: Adventskerk: 10-11 uur voorm. bybelstudle; 11 uur ds. K. C. van Oossanen. ZONDAG Station N.S.: Excursie Kon. Ned. Na- BIOSCOPEN Casino: „Incognito". 18 Jaar. Dageiyks: 7 en 9.15 uur. „Sissl" A I Dagelijks 2.30 uur. Lldo: „De koe en de gevangene". A.l. Werkd-gen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.16 uur. Luxor: „Parachutisten". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45 7 en 9.15 uur. Studio: „Een les ln liefde". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Helden op sokken". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: "The big circus". A.l. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Das elnfache M&d- chen". Astra-theater - Wassenaar: Vrydag 8 uur zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur „Al leen op de wereld". A.l. Maandag-, dins dag- woensdag 8 uur „Op het spoor der verdwenen vrouwen". 14 Jr., donderdag 2.30 en 8 u „Het leven van Enrico Caruso A.l. Van vrijdag t/m woensdag": 2.30 u (zaterdag niet) „Op naar Hollywood". Alle leeftyden. VOOR DINSDAG 19 JULI Hilversum I, 402 m. Gym. 7 j. AVRO: 8.15 Gram. 8.30 V. d. kind. 8.40 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwy- ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Pianorecital. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerlngsultz.: Ultz. v. d. landbouw. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte ciuz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade- ork. en soliste. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schakel de Jeugd meer ln, lezing. 15.00 Licht progr. 15.30 Voordr. 15.45 Fluit en plano. 16.15 Gram. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Lichte muz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Radlovolksuniversltelt: „Eb en vloed", d. dr. H. Groot. 19.00 Gesproken brief. 19.05 Gram. 19.45 Journ. 20.00 Nws. 20.05 Lich te muz. 21.00 Hout, klankb. 21.30 Lichte muz. 22.00 Orgelconc. 22.30 Nws., beurs ber. en SOS-ber. 22.45 De toverstaf van het woord, lezing. 22.55 Gram, 23.15 Gram. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Voor de Jeugd. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Licht baken, lezing. 10.25 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan vooruit, lezing. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Zon newijzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Lichte muz. 13.55 Bariton en piano. 14.15 Gram. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Het hoofdkwartier van Zijne Majesteit, hoorsp. 15.45 Lichte muz. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de Jeugd. 17.40 Regerlngsultz.: Gesproken brief uit de Nederlandse Antillen, door Henk Dennert. KRO: 18.00 Dansmuz. 18.20 Kaarten op tafel, gesprekken. 18.30 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 MemoJandum. 19.30 Gram. 20.30 Holland Festival 1960: A Midsummer night's Dream, opera. (I. d. pauzes om 21.25-21.35 gram., om 22.25- 22.30 boekbespr. en om 22.30-22.40 nws.) 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Amerikaans variété progr. 20.45-22.15 Speelfilm. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Strljkork. 12.25 Rep. Konlnkiyk be zoek. 12.45 Militair ork. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 Voordr. 13.55 Zang. 14.15 Muz. voor strijkers. 15.00 Hoor spel. 15.30 Gevar. muz. 16.00 Vanishing Topsails. 16.30 Planorecital. 16.45 Praatje. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Ork. conc. 20.30 Twintig vragen. 21.00 Nws. 21.15 Lezing. 21.45 -Recital. 22.00 The Royal Society. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 ni. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Jazzmuz. 13.30 Nws. en crlcket- ultsl. 13.40 Intermezzo. 13.45 Voor de kind 14.00 Voordr. 14.15 Pianospel. 14.30 Nws. en hoorspel. 15.00 Verz. progr. (Om 15.30 nws.). 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en mrs. Dale's dagb. 16.45 Uitsl. races en or gelspel. 17.30 Nws. en samenzang. 18.00 Gram. (Om 18.29-18.35 weerber.. nws. en act.) 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport 19.30 Hoorspel. 20.00 Gevar. muz. 20.30 Nws. en eevar. muz. 21.30 Nws. en hoorsp. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. en gevar. muz. (Om 23.30 nws.). 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Lich te muz. 14.45 Dansmuz. 16.05 Gram. 17.00 Nws. 17.45 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.50 Amus. muz. 21.45 Nws. 23.30 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 Gevar. muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.35 Gram. 14.10 Kamermuz. 14.40 Gevar. muz. 17.00 Kamermuz. 18.30 Operamuz. 19.16 Gram. 19 20 Omr. knapenkoor. 20.05 Kamermuz. 23.13 Gram. 23.52-24.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 ni. 12.00 Gram. 12.15 Planomuz. (Om 12.30 Weerber.) 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.00 Gevar. muz. 15.30 Gram. 16.00 Koersen. 16.30 Amus. muz. 17.00 Nws. 17.10 Kamermuz. 17.40 Boekbespr. 18.10 Gram. 18.20 Voor de sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Lezing. 20.00 Voordr. 20.30 Gram. 21.00 Operamuz. 21.30 Omr. ork. 22.00 Nws 22.15 Pianorecital. 22.55-23.00 Nws. 484 m. 12.02 Gram. 12.15 Planomuz. 12.30 Nieuwe gram. 13.00 Nws. 13.15 Lich te muz. 14.03 Lichte muz. 14.45 Omr. ork. 15.30 Gram. 16.07 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.10 Gram 18.30 Fanfaremuz. 18.45 Ge var. muz. 19.30 Nws. 20.00 Alessandro, ora torium. 21.45 Gram. 22.00 Wereldnws. 22.10 Vrije tijd. 22.55 Nws. TENTOONSTELLINGEN Hortus Botanicus: Tentoonstelling he dendaagse Nederlandse beeldhouwkunst. Lakenhal: Jan van Goyententoonstel- 11 ng (tot 27 Juli) Ryksmuseum voor de geschiedenis der NatuurwetenschappenEinthovententoon- stelling Werkdagen 10-4 uur. 's zondags 1-4 uur nam (t.ejn. 31 lull) RMksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en feestdaeen 2—4 uur. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundi. (tot 16 oktober) Lakenhal- Verzameling dr. A. Welcker. Werkdagen 10-17 uur: zondags 18-17 uur. (Tot 27 lull) Te Leiden is geopend de Centraal apo theek, Breestraat 74, tel. 20552. By geen gehoor ny Cw halsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) d. d 60 3 h ih a fe a 1& 3 8* Amsterdam regenbui zzw 10 18 14 2.5 Den Helder regenbul wzw 12 18 14 4 Ypenburg Vllssingen regenbul zw onbew. zzw 10 18 10 20 13 14 5 3 Eelde zw. bew. zzw 9 20 14 2.1 De Bilt licht bew. zzw 7 19 13 Twente licht bew. zw 6 21 14 2 Eindhoven licht bew. zw 5 20 13 3 Zuid-Limburg half bew. zzw 7 20 14 2.3 Helsinki onbew. w. - 29 16 0 Stockholm zw. bew. zzo 3 22 14 0 Oslo regen ono 2 19 13 4.4 3 Kopenhagen eeh. bew. zzo 8 19 15 Aberdeen mist windstil 13 9 8 Londen half bew. zw 9 22 13 5 Brussel regenbui zzw 5 19 13 18 Luxemburg half bew. wzw 6 19 14 9 Parijs half bew. zw 6 19 14 2 Bordeaux motregen zw 3 26 17 0.4 Grenoble zw. bew. w 4 29 19 0 Nice licht bew. n 3 25 18 0 Berlijn Frankfort regen zzo half bew. zw 3 25 4 24 17 16 0 4.1 München zw. bew. zw 2 24 16 0 Zürlch regen no 2 24 17 0.1 Genève regen n half bew. zo 1 26 20 0.1 Locarno 2 25 13 0 Wenen mist zo 3 22 13 0 Innsbruck licht bew. - 2613 0 Belgrado niet ontv. Athene onbew. windstil 35 22 0 ■tome onbew. windstil 32 16 0 Alaccio onbew. no 3 29 12 0 Madrid niet ontv. Mollorca half bew. windstil 31 14 0 Lissabon licht bew. nnw 6 28 18 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2