Laatste nieuws Paardenmarkt in Voorschoten is helaas al vele jaren in verval Meer subsidie Medisch bureau Oegstgeest bittere noodzaak MAANDAG 18 JULI 1960 Gebruik moet in ere worden hersteld De eens zo beroemde Voorschotense paardenmarkt is al jaren in verval. De tijd van de aanvoer van honderden paarden, het aantal is wel tot 3000 opgelopen, is voorbij. De laatste jaren heeft men getracht de dag van de paardenmarkt (28 juli) op andere wijze te blijven vieren. De twee of drie paarden, die aangevoerd werden, maakten deze dag ten minste niet meer tot een feestdag. Dit jaar echter zal ook de braderie, die enkele jaren leven op de fraaie Voorstraat onder de oude linden bracht, niet meer gehouden worden. Dat zou kunnen betekenen, dat niet alleen de markt, maar ook de voor de oude Voorschotenaren traditionele vrije dag, niets bijzonders meer te betekenen zou hebben. Het comité paardensport Voorschoten heeft enkele jaren een kortebaandrave- rij georganiseerd, die het paard in Voor schoten op de 28ste Juli in het centrum van de belangstelling bracht. Ook dit jaar weer heeft dit comité kans gezien voor deze draverij voldoende belangstel ling te wekken. Maar daarnaast heeft een ander co mité getracht de paardenmarkt in Voor schoten te houden op de 28ste juli. Dit comité stelt prijzen beschikbaar en wel: f. 200 voor degene, die de meeste paar den aanvoert, f. 100 voor de volgende aanvoer en f. 50 voor de 3e aanvoer. Paarden, aangevoerd na 10 uur dingen niet meer mee. Van de zijde van de handelaren is in middels reeds een groot aantal toezeg gingen ontvangen, zodat de kans bestaat, dat deze paardenmarktdag toch nog tot een voor Voorschoten belangrijke dag zal uitgroeien. Jammer Het zou ook jammer zyn, als deze dag geheel verloren zou gaan, omdat reeds meer dan 700 jaar geleden de Voorscho tense paardenmarkt een grote bekend heid genoot. Immers, in het boek „Het OEGSTGEEST Gemeentebegroting te groot tekort Ged. Staten hebben te kennen ge geven, dat van een goedkeuring van de gemeentebegroting geen sprake kan zijn bij een feitelijk tekort van ruim f225.000. op de begroting 1960. Dit tekort moet tot een aanmerkelijk geringer bedrag worden teruggebracht. G.S. merken op, dat hoewel het niet op hun weg ligt in bijzonderheden aan te geven op welke wijze het gestelde doel kan worden be reikt, zij toch menen dat belastingver hoging in de gegeven omstandigheden welhaast onvermijdelijk is en zij denken hierbij in de eerste plaats aan de straat- en rioolbelasting. B. en W. hebben meegedeeld geen mo gelijkheid te zien in de begroting 1960 enige aanmerkelijke bezuiniging aan te brengen. Er heeft reeds een aanzienlijke besoeniing op de post „onderhoud van wegen" plaats gevonden. Aan G.S. is verzocht inzicht te geven in de verbete ringen, welke de uitkeringen uit het ge meentefonds voor; onze gemeente zullen ondergaan, zodat' de gemeenteraad een betere overzicht kan krijgen. B. en W. zijn bereid de raad voor te stellen tot verhoging van bepaalde be lastingen) te besluiten met ingang van het jaar 1961. Belastingverhoging met terugwerkend kracht achtte zij niet aan vaardbaar. Voor het overblijvend tekort 1960 zal dan over aandeel van de saldi- reserve worden beschilkt. Eventueel zal de straatbelasting wor den verhoogd tot 10% en 5% van de be lastbare opbrengst der gebouwde, resp. onbebouwde eigendommen (deze percen tages zijn nu 6% en 3%). De rioolbelas ting (nu f 15,- zal f25, per perceel wor den. De reinigingsrechten zouden f 2 per inwoner worden (thans f 1.75). Wordt aan deze eisen voldaan, dan zal de gemeente beschikken over een hogere opbrengst van in totaal f77.000. Uit een mededeling van G.S. blijkt, dat het ver zoek om verhoging van de uitkering uit het gemeentefonds niet in behandeling zal worden genomen, alvorens de belas tingen op het verlangde peil zijn ge bracht. Overeenstemming over busroute Tal van wensen en bezwaren waren uit de burgerjj naar voren gekomen toen bekend werd welke routes bereden zou den worden door de bussen, die binnen kort de trams gaan vervangen. Er was een commissie gevormd uit de burgerij. In de gemeenteraad was her haaldelijk over de bussen gesproken en verschillende adressen waren gericht aan de Rijkshoofdinspecteur van het Verkeer en de directie van de N.Z.H.V.M. Burgemeester H. L. du Boeuff had de gemeenteraad toegezegd pogingen aan te wenden om de druk van het busverkeer in de Oranjelaan en Nassaulaan te hal veren, omdat een 6-minutenfrequentie in deze lanen hem te hoog voorkwam. Onder leiding van de burgemeester heb ben met belanghebbenden besprekingen plaats gevonden. Het resultaat mag be vredigend worden geacht. Er wordt van een 6- op een 12-minutenfrequentie overgegaan door de bus vanuit Leiden te voeren via de Nassaulaan en terug kerende van het eindpunt - Bejaarden centrum - via de Oranjelaan. Daar men algemeen van gevoelen was dat „Hofwijck" niet buiten het busver keer gehouden kon worden, werd beslo ten het eindpunt te verleggen van het Rijnlands Lyceum naar de Hazenboslaan t.o. het bejaardencentrum. De bus uit Leiden zal straks de vol gende route krijgen: RJjnsburgerweg, Leidststraatweg, Geversstraat, Nassau laan - Terweeweg - Emmalaan - Mare- laan - Hofbroeckerlaan - Piet Heinlaan naar het eindpunt „Hofwyck". Terug naar Leiden: Hazenboslaan - Hofdyck - Hofbrouckerlaan -Marelaan - Emmalaan - Waldeck Pyrmontlaan - Oranjelaan naar Leidse Buurt, dat het knooppunt gaat vormen van het a.s. bus- verkeer, dit met het oog op de overige busverbindingen met de omgeving. Het dorpsgedeelte Dorpsstraat en om geving wordt opgenomen in de inter- communalelijn Noordwijkerhout - Voor hout - Oegstgeest - Leiden. De tweede busdienst gaat rijden: Lei den - Rijnsburgerweg - Leidse Straat weg - Geversstraat - Leidse Buurt (eind punt) en terug Rhijngeesterstraatweg - Deutzstraat - Geversstraat - Leidse Straatweg - Rijnsburgerweg naar Leiden. Door deze regeling zullen wel niet al len tevreden gesteld zijn, doch aan ver schillende wensen is tegemoet gekomen. Bovendien gaat het hier om een proef. Later zal wel blijken of wijzigingen nood zakelijk zijn. Ambacht Voorschoten" schrijft de his toricus J. L. v. d. Gouw, dat de Voor schotense paardenmarkt reeds in 1204 genoemd werd. Uit andere geschriften blijkt, dat graaf Floris V aan Voorscho ten een „vrije paardenmarkt" heeft ge schonken. Die „vrije" markt werd een „kruismarkt". En dat is deze markt als enige in den lande nog. Want nog wordt jaarlijks het marktterrein afgebakend met een houten kruis als symbool van de marktvrede. Dat betekent, dat de bezoekers op deze markt slechts aangesproken kunnen worden voor misdragingen op de markt zelf begaan, dus niet voor handelingen buiten de markt. Of de diverse comité's volledig in hun plannen zullen slagen is nog niet te voorspellen, omdat pas zeer kort geleden het Initiatief is genomen. Daardoor was het niet mogelijk gezamenlijk activitei ten te ontplooien. STADSNIEUWS Mariniers onderscheiden met museum-medaille MAAKTEN ZICH VERDIENSTELIJK VOOR NW.-GUINEA-EXPEDITIE. Dezer dagen heeft dr. L. D. Bron- gersma, directeur van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie alhier, de bron zen erepenning voor verdiensten jegens openbare verzamelingen uitgereikt aan de marinier van de verbindingsdienst le-klasse O. Koster, aan de marinier 2e-klasse J. G. C. Hendriks en aan de marinier zeemilicien 2e-klasse H. Boon. De plechtigheid vond plaats tijdens „Alle hens voor de boeg" in de Van Braam Houckgeestkazerne te Doorn in tegenwoordigheid van de generaal-ma- joor der Mariniers, Nass, commandant van het korps mariniers, die voor deze plechtigheid uit Rotterdam was overge komen. In het kader van de wetenschappe lijke expeditie Ned. Nieuw-Guinea (ex peditie Sterrengebergte) hebben deze mariniers, aldus dr. Brongersma in een korte toespraak, zich grote diensen ver worven jegens de verzamelingen van het Rijksmuseum van Natuurlijke His torie te Leiden. De heer Koster heeft zich als een zeer goede verzamelaar van vogels leren kennen. Dank zij zijn acti viteiten verwierf het museum belang rijke aanwinsten. Een gelijke dank is het museum verschuldigd aan de heer Hendriks, door wiens toedoen een ver zameling vogels uit een deel van Ned. Nieuw-Guinea werd bijeengebracht, dat in het museum nog nauwelijks is ver tegenwoordigd. De heer Boon heeft zich in het bijzonder beijverd zoölogisch ma teriaal te verzamelen, te etiketteren en te conserveren, waardoor een groot aan tal dieren aan de verzamelingen kon worden toegevoegd. De gemeenteraad zal in de komende vergadering toekomen aan enkele bij de begrotingsbehandeling uitgestelde sub sidieverzoeken. Het thans geldend sub sidie bedraagt f 40.per behandelend kind uit de gemeente. By nader onder zoek is gebleken dat deze bureaus te Leiden zich in de loop van hun bestaan hebben ontwikkeld tot instellingen waarnaar door schoolarts of huisarts in vele gevallen wordt verwezen. Na Leiden komt het grootst aantal patiëntjes uit Oegstgeest. Wanneer het subsidie niet belangrijk verhoogd wordt, zullen de tekorten dezer instellingen blijven toe nemen. Het gevolg zou kunnen zijn. dat geen kinderen meer in onderzoek geno men worden die afkomstig zijn uit ge meenten, die onvoldoende subsidiëren. In overleg met de raadscommissie voor de financiën en het onderwijs wordt nu door B. en W. voorgesteld een regeling te aanvaarden waardoor de bijdrage vermoedelijk zal stijgen tot f 100.a f 120.per behandelend kind. Deze subsidieverhoging zou dan moeten in gaan op 1 januari 1960. Alle in onze gemeente gevestigde jeugdorganisaties ontvangen tezamen een bedrag van f 5000.per jaar. De verdeling vond plaats na ingewonnen advies van de gezamenlijke jeugdver enigingen. In de afgelopen maanden van dit jaar is overleg gepleegd over deze verdelingen, daar deze oorspronkelijk was gebaseerd op het ledental. Evenwel is gebleken dat voor verschillende secto ren in het jeugdwerk geen ledental kan werden vastgesteld. Het jeugdwerk is te gemengd. Bovendien wordt in sommige gevallen gebruik gemaakt van gesa larieerde jeugdleiders. De gezamenlijke jeugdorganisaties be pleiten een subsidie volgens een eens luidende regeling. Ze stellen voor een bedrag van 25 van de brutolasten als subsidie beschikbaar te stellen. Dit zou een zeer grote verhoging tot gevolg heb ben, terwijl de gemeente met een aan zienlijk begrotingstekort zit. Na rijp beraad stellen B. en W. nu voor het subsidie te bepalen op 15 van de aanvaarde exploitatie uitgaven met een maximum voor de gezamenlijke or ganisaties van f 8000. Onlangs is een Stichting Algemene Openbare Bibliotheek in he leven ge roepen met het doel een bibliotheek in Oegstgeest te exploiteren. Zij is voorlo pig gehuisvest in het Rijnlands Lyceum. De uitlening van boeken heeft inmid dels een aanvang genomen. Het ledental bedraagt reeds circa 300, terwijl er bo vendien 100 jeugdleden zijn. De biblio theek is geopend op dinsdagavond en op zaterdagmiddag voor volwassenen en 's woensdagmiddags voor de jeugd. De bibliotheek is aangesloten bij de Stich ting Centrale Plattelands Bibliotheek voor Zuid-Holland. Het ligt in de bedoe ling van het Stichtingsbestuur voor het jaar 1961 aan de gemeenteraad een sub sidie aan te vragen volgens de Rijks subsidievoorwaarden. Voor 1960 wordt gevraagd een bedrag in de orde van grootte van f 1000. Tijdens het over deze subsidieaanvrage gepleegde overleg is gebleken, dat het bestuur van de nieuwe bibliotheek in be- WARMOtyD Raad 26 juli bijeen Hoewel het oorspronkelijk in de be doeling lag in juli geen raadsvergade ring te houden is men op dit besluit teruggekomen. Dinsdag 26 juli zal een vergadering worden gehouden, die mede noodzakelijk is voor de behande ling van het aangaan van een vaste geldlening van f. 25.000 i.v.m. de aan koop van he t,,Huys te Warmont". Voorts zal een door de gemeente te ge ven garantie voor betaling van rente en aflossing van een door de pl. afdeling van het „Wit Gele Kruis" aan te gane geldlening t.b.v. de stichting van een nieuw wijkgebouw in behandeling wor den genomen. KORTEBAANDRAVERIJ Aan de kortebaandraverij, die mor genavond gehouden zal worden op de verlichte baan in het Oosteinde zullen de volgende paarden deelnemen: Un Gamin, Ureka, Tarzan Hollandia G, Unica. Quirinus. Unemdé, Wala, Torero Uranium H. Will. Hanover K, Young- star, Klingsor, Type Erebus, Vaut Mieux K, Upie Scott P. Partout. WASSENAAR Aan de Landbouwhogeschool in Wageningen is geslaagd voor het kan didaatsexamen sociologie onze plaats genoot H. R. Pijlman. ZOETERWOUDE GESLAAGD De heer C. N. Lintsen alhier is te Rotterdam geslaagd voor het examen elektro-technisch installateur. ginsel met het bestuur van de R.-K. Pa rochiale Bibliotheek overeenstemming heeft bereikt over de opname van ver tegenwoordigers van de r.-k. bevolking in het bestuur van de Stichting. Er bestaat bovendien een goede ver standhouding met Reuvens te Leiden. Door de totstandkoming van een Alge mene Openbare Bibliotheek in Oegst geest van groot belang wordt geacht, stellen B. en W. voor af te wyken van de gewoonte subsidie-aanvragen in be handeling te nemen die ingediend zijn na behandeling van de begroting. In dit geval wordt voorgesteld t.b.v. het lo pende kalenderjaar een subsidie van f 1000.toe te staan. Jongen krijgt schot uit luchtbuks in wang (Van onze Haagse redactie) Een 13-jarige jongen is zaterdagmid dag met een luchtbuks in de wang ge schoten, gelukkig zonder ernstige ge volgen. De jongen stond met zijn vriendje op hdt dak van de huizen aan de Gouver neurlaan te Den Haag. Aan de over kant van de laan stond ook een jongen van 13 jaar op het dak en deze speelde met zijn luchtbuks. Hij legde aan op de jongen aan de overkant en schoot deze plotseling in zijn wang. De vader van de gewonde jongen heeft geen aan gifte willen doen, zodat de politie zich ertoe heeft beperkt de luchtbuks van d eonvoorzichtige schutter in beslag te nemen. Indonesisch communistisch leider aangehouden Dr. Sakirman, lid van het presidium van de Indonesische communistische partij en plaatsvervangend voorzitter van de Nationale Planraad, is om vei ligheidsredenen aangehouden, zo heeft een legerwoordvoerder meegedeeld. De communistische partij maakte be kend. dat zij om een verklaring gevraagd heeft. Volgens de partij was dr. Sakir- man zaterdag uit zijn huis in Bandoeng gehaald. Echtpaar Braackenhoff in Nieuw-Zeeland De heer en mevrouw H. G. Braacken hoff uit Castricum zijn zaterdagavond in Auckland aangekomen. Zij waren naar Nieuw-Zeeland gevlogen om hun zoon te bezoeken, die aan leukemie leed. Kort voor hun aankomst was deze ech ter overleden. De reis was mogelijk ge maakt door een geldinzameling in Ne derland. Na hun aankomst in Auckland, waar zij door hun 19-jarige schoondoch ter werden afgehaald, reden de heer en mevrouw Braackenhoff naar Awamutu. Daar is vandaag hun zoon begraven. Braackenhoff jr. was zeven maanden geleden naar Nieuw-Zeeland geëmi greerd. Vorige maand was hij met een Nederlands meisje getrouwd. Een week later werd geconstateerd dat hij onge neeslijk ziek was. Men verwacht dat zijn ouders en zjjn weduwe aan het einde van de komende week naar Nederland zullen terugkeren. Ds. P. den Broeder directeur van „De Hoorneboeg" (Van onze Haagse redactie) De remonstrantse luchtmachtpredi kant ds. P. den Broeder zal worden be noemd tot directeur van het remon strantse bezinningscentrum De Hoorne- boek te Hilversum. Ds. den Broeder was. voordat hij als luchtmachtpredikant in dienst trad bij de protestantse geestelijke ke verzorging van de strijdkrachten, re monstrants predikant in Nijmegen. Dominee en mevrouw Den Broeder krijgen tot opdracht van „De Hoorne boeg" een „levend centrum" te maken, daarnaast zullen zij leiding geven aan het kadervormingswerk. IKEDA PREMIER VAN JAPAN. Het Japanse Lagerhuis heeft vandaag de nieuwe leider van de liberale demo cratische partij, Hayato Ikeda met 275 van de 438 stemmen tot premier geko zen. De liberale democraten hebben in het Lagerhuis 286 afgevaardigden. De leider van de socialistische partij kreeg 121 stemmen, de sociaal-democratische kandidaat 38 stemmen en ex-premier Tanzan Ishibashi 1 stem. De enige com munistische afgevaardigde onthield zich van stemming. Ook het Hogerhuis zal vandaag over het premierschap stemmen. De liberale democraten bezetten hier 134 van de 250 zetels Belgische ministerraad bijeen De Belgische minister van gezond heidszaken, de heer Meyers, zei heden morgen in antwoord op verdere vragen van journalisten: „We hebben de vraag stukken bestudeerd. Onze positie blijft onveranderd. Er zijn geen nieuwe ele menten." Nader wordt vernomen, dat de Belgi sche regering door een lid van het ka binet zou worden vertegenwoordigd bij de verdere bespreking van de Kongolese kwestie door de Verenigde Naties in New York. Genoemd wordt de naam van de Bel gische minister voor Afrikaanse Zaken, de heer De Schrijver. Voorts wordt vernomen, dat de Bel gische regering alle Europese inwoners zou aanraden te vertrekken, indien het ultimatum van minister-president Loe moemba voor het terugtrekken van de Belgische troepen uit Kongo zou wor den aanvaard. Tegen de onafhankelijkheid van Kafanga President Sekoe Toere van Guinea heeft premier Tsjombe van Katanga la ten weten, dat het uitroepen van een onafhankelijke staat van Katanga „vol komen in strijd is met de hogere be langen van Kongo". „De maatregel wordt door alle Afrikaanse staten ge heel afgekeurd en wij nodigen u broe derlijk uit, dit standpunt op te geven", aldus de Guinese president in antwoord op Tsjombes verzoek om erkenning van de nieuwe staat. De Ethiopische ambassade te Londen heeft bekendgemaakt, dat ook de rege ring te Addis Abeba de afscheiding van Katanga niet zal erkennen, als zijnde tegen de onafhankelijkheid en integri teit van Kongo. Gezaghebbende kringen in Londen hebben meegedeeld, dat ook de Britse regering niet overweegt Katanga als onafhankelijke staat te erkennen. Het ministerie van Buitenlandse Za ken te Kopenhagen liet eveneens weten, dat erkenning van Katanga door de Deense regering onwaarschijnlijk is, nu zij de nieuwe republiek Kongo als ge heel al heeft erkend. Kongolese muiters regeren Beneden-Kongo Uit de berichten van de afgelopen da gen blijkt steeds duidelijker, dat de Kon golese muiters heer en meester zijn in het gebied van Benedenkongo tussen In- kisi tot aan de grote Oceaanhaven Ma- tadi. De muiters zijn hier goed gewapend en oefenen er een ware terreur uit. Zij houden konvooien aan, beschieten de vliegtuigen die Europeanen trachten te evacueren en gehoorzamen aan geen enkele gezag van de overheid. Een van ae gevolgen van dit optreden der muiters is, dat de aanvoer van levensmiddelen en voorraden via Matadi volkomen tot stilstand is gekomen. In Leopoldstad wordt gehoopt, dat de 400 Marokkaanse militairen, de helft van het Marokkaanse contingent van de V.N.- strijdmacht die zondagavond in Kongo is aangekomen, erin zal slagen de orde en rust in het gebied van Thysstad en ten zuiden ervan te herstellen. Inmid dels verkeert men nog steeds in onzeker heid over het lot van de Belgische be stuursambtenaar Ryckmans en zijn piloot, die zondagmorgen met een heli kopter naar het gebied van Insiki was vertrokken en sindsdien wordt vermist. Wel staat vast, dat een militair vlieg tuig nabij deze plaats is neergeschoten. Volgens Kongolezen die uit dit gebied naar Leopoldstad zijn gekomen, zouden bij het wrak van dit toestel 3 lijken van Europeanen liggen. Op de Belgische ambassade van Leo poldstad acht men het echter waar schijnlijk, dat Ryckmans en de piloot door de Kongolese muiters zijn gevangen genomen nadat zy bij de plaats Lukala waren geland. De toestand in Leopoldstad zelf blijft rustig. De avondklok is verzet van 6 tot 9 uur 's avonds. De busdiensten functio neren normaal en de post wordt weer bezorgd. Volgens de Belgische correspondent maakt het kleine contingent Ghanese militairen een uitstekende indruk. Dit in tegenstelling tot de Tunesiërs, die nonchalant optreden en hun taak „met een slap handje" uitvoeren. GENERAAL VON HORN IN LEOPOLDSTAD De Zweedse generaal Carl von Horn is hedenochtend in Leopoldstad aange komen om het commando over de V.N -troepen in Kongo op zich te ne men. Hij voerde direct besprekingen met de Britse generaal Alexander, die de Ghanese troepen in Kongo leidt Bijzondere postzegels geestelijke volksgezondheid (Speciale berichtgeving) In de Willem Arntsz-Stichting te Utrecht heeft de directeur-generaal van de PTT, prof. ir. G. H. Bast, de eerste exemplaren van twee bijzondere post zegels overhandigd aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooij. Deze zegels zijn uitgegeven in het kader van het jaar van de geestelijke volksgezondheid. De zegels hebben een waarde van 12 en 30 cent en dragen resp. de beeltenis van dr. J. L. C. Schreuder van der Kolk en dr. J. Wier, twee Nederlanders die baanbrekend werk hebben verricht op het gebied van de geestelyke volksge zondheid. Prof. dr. A. Querido, voorzitter van de Nationale Federatie voor de geestelyke volksgezondheid, belichtte de betekenis van de mannen, wier beeltenis op de bijzonder zegels prijkt. Dr. Schreuder van der Kolk had tijdens een rede in 1938, gehouden in de regentenkamer van de Willem Arntsz-stichting, de krankzinnigenverpleging in Nederland in gebreke gesteld. Hy was het die er voor had gezorgd dat de krankzinnigen niet langer in de oude bewaarplaats werden opgeborgen, doch werden ver pleegd in ziekenhuizen. Aan de krank zinnigen-wet van 1841 had hij voorts een belangrijk aandeel. Van dr. J. Wier is bekend dat hij zich verzette tegen de heksen-processen in de 16e eeuw. Zijn zienswijze namelijk, dat de heksen geen aan de duivel overgegeven boosdoen sters doch zieken waren, moet, aldus prof. Querido, worden beschouwd als 'n opvatting die zo tegengesteld was aan het inzicht van die tyd, dat de revolu tionaire betekenis van een dergelijk in zicht nauwelijks te omvatten is. De postzegels blijven geldig tot 31 december 1961. Ze zullen worden uitge geven tot 13 augustus van dit jaar. (Deze pagina is ongecorrigeerd) Smaldeel V van Freemantle naar Ned.-N.-Guinea Na een verblijf van ongeveer een week in Freemantle, zal het smaldeel V van daag de reis naar Hollandia in Ned. Nieuw-Guinea voortzetten via de kusten van Zuid- en Oost-Australië. De ontvangst van het smaldeel in Freemantle was zeer hartelijk. Vele be manningsleden werden uitgenodigd om in de gezinnen van Nederlandse immi granten te gast te zijn. Diverse kerkgenootschappen hielden, met behulp van Nederlandse predikan ten „social evenings" ten behoeve van de opvarenden. Op 13 juli werd een voet balwedstrijd gespeeld door eeri elftal van H.M. Karei Doorman en de „Windmills Sportclub". De Nederlandse marineman nen konden met een 31 overwinning naar hun schip terugkeren. Op 14 juli, legde de smaldeelcomman dant een krans bij het nationale oorlogs monument in Freemantle. Bijzondere evenementen waren o.m. de ontvangst die ex-officieren van de Kon. Marine, indertijd naar Australië ge- emigreerd hun actief dienende collega's van het smaldeel aanboden, een dans avond, door de Nederlandse Gemeen schap van Freemantle georganiseerd voor officieren, onderofficieren en man schappen van het smaldeel, en een feestmiddag die vorige week zaterdag aan boord van de smaldeelschepen voor ongeveer 300 Nederlandse en Australi sche kinderen werd gehouden. Gedurende de laatste bezoekdag wer den o.a. enkele hockey- en voetbalwed strijden gespeeld. BONN VOOR TOETREDING VAN E E G. TOT E.V.A.? In kringen van het Westduitse mini sterie van Buitenlandse Zaken in Bonn is heden verklaard, dat men sceptisch staat ten aanzien van de mogelijkheid van toetreding van Engeland tot de Europese Economische Gemeenschap. Men vraagt zich af of men niet beter zou kunnen nagaan of de E.E.G. zich kan aansluiten bij de kleine vrijhan delszone (EVA.) waardoor een grote Europese douane-unie zou kunnen ont staan. Men wijst er in deze kringen op. dat toetreding van Engeland tot de E.G.K.S. en Eurotom. twee van de drie gemeen schappen van de zes. onpraktische lijkt, mede gezien de ontwikkeling in de rich ting van een enkele executieve voor de drie gemeenschappen. HET VLIEGTUIGONGELUK IN DENEMARKEN De bestuurder van het vliegtuig, dat zaterdag in de Sont verongelukte, waar bij acht Deense voetballers om het le ven kwamen, had na het opstijgen van het toestel geen zicht tengevolge van plotseling optredende regenbuien. Dit heeft de piloot, die zwaar gewond in 'n ziekenhuis ligt. bij een kort verhoor verklaard. Hij zei dat dc twee motoren normaal hadden gefunctioneerd. Het 14 of 15 jaar oude toestel mocht alleen bij goed weer vliegen. Zo had het geen ruitenwissers. Daar bij de start het zicht nog vijf km was. had de be stuurder toestemming gekregen om in de lucht te gaan Door onverwachte regenbuien had hij op de instrumenten moeten vliegen, waarbij zijn oriënte ring kwijtraakte, vooral ook doordat een sterke zijwind het toestel uit de koers drong. Beursbegrippen Van de artikelenserie „Beursbe grippen", welke een paar jaar ge leden in ons blad werd gepubli ceerd en welke daarna in bro churevorm is verschenen, is, om dat deze brochure reeds spoedig uitverkocht was. op veler verzoek thans een 2de druk verschenen. De prijs bedraagt algehaald aan ons bureau f. 0.75 en franco thuis f. 0.87, na ontvangst van dit be drag per giro (no. 57055) of per postwissel. N.V. LEIDSCH DAGBLAD Valse gouden dollarmunten in Rotterdam achterhaald (Speciale berichtgeving) In Rotterdam is ontdekt dat er valse gouden munten van zowel een dollar als van twee en een halve dollar in om loop zyn. Een juwelier had een aantal geldstukken van deze waarde in Italië gekocht. Kort na zijn terugkeer werd ontdekt dat de munten wel eens vals zouden kunnen zyn. De juwelier nam contact op met de politie, die terstond een uitgebreid on derzoek begon. Het gewicht en het ge halte van de geldstukken werden onder zocht en inderdaad bleek dat die afwe ken. De valse munten zijn aanzienlijk lichter dan de echte. De recheurcheurs van de afdeling falsificaten zijn er vrij wel zeker van dat de „bakermat" van de vals dollarstukken zie hin Italië be vindt. Het bewerkte goud is daar aan zienlijk goedkoper dan in ons land. De samenstelling van de alliage heeft een „Italiaanse zachtheid". POLITIEKE TOESTAND IS SLECHTER GEWORDEN Omtrent de ministersconferentie te Den Haag vernemen wij, dat alle minis ters het er over eens zijn dat sinds het mislukken van de topconferentie en de schorsing van de ontwapeningsbespre kingen de politieke toestand slechter is geworden. In verband daarmede werd van alle zijden aangedrongen op een grotere coördinatie van het buitenlandse beleid van de zes. De oprichting van een permanent orgaan voor de politieke sa menwerking is daarbij niet ter sprake gekomen. BEURSOVERZICHT Flauwe stemming Amsterdam, 18 juli. Het Damrak zette vanmiddag de nieu we beursweek in met een flauwe stem ming voor de internationale waarden. De handel was echter zeer gering. Pas toen de koersen flink waren gedaald kwamen kooporders opduiken van het publiek en de arbitrage, hetgeen tot ge volg had. dat de koersen zich snel her stelden. Later bleek, dat de openings koersen echter nog te hoog waren. Unilevers b.v. openden op 917, tegen 935 als slotprijs van vrijdag j.l. De koers daalde in nauwelijks één minuut van 917 tot 901. Na een licht herstel zorgde nieuwe aanbod ervoor dat de koers weer in benedenwaartse richting ging. Blijk baar was er ook nog een stploss order op 900% die prompt werd uitgevoerd en daardoor de koers inzakte tot 894. Op dit niveau wilde men tot kooporders over gaan. Dit kon toen echter alleen tegen prijzen die vijf a zes punten boven het laagste niveau van de middag lagen. Als gevolg van deze vraag werd later weer in Unilevers 903 gedaan. De forse koers daling van de Unileverpapieren was, al dus de beurs, het gevolg van de grote belangen van dit concern in Kongo. Philips daalde van 1165 tot 1145 om daarna weer op te lopen tot 1152. De vorige slotkoers van Philips was 1177. Aku's, die vrijdag j.l. nog 545 noteer den op de gepubliceerde zeer gunstige tweede kwartaalcijfers, gleden weg van 522 tot 515, Ook in dit fonds trad later een licht herstel in. Kon. Olies circa f3 lager op 132 en Hoogovens circa 35 pun ten lager op 735. De gehele tendentie stond onder invloed van de politieke on zekerheden in Kongo. Ook in de cultuursector werd de stem ming zeer ongeanimeerd met lagere koer sen. Scheepvaarten zeer kalm en onder het vorige slotniveau. Staatsfondsen door elkaar prijshoudend. Voor de inschrij ving op f 50 min 5% 15-jarige obligaties KLM tegen 100% bestond zeer goede belangstelling. WISSELKOERSEN Amsterdam, 18 juli. Londen 10.58%—10.59%, New York 3.77A3.77xV Montreal 3.84%—3.84%, Parijs 76.94%—76.99%, Brussel 7.56%— 7.57, Frankfort 90.4290.47, Stockholm 72.97%—73.02%, Zürich 87.43—87.48, Milaan 60.76%60.81%, Kopenhagen 54.70—54.75, Oslo 52.85—52.90, Wenen 14.56—14.57, Lissabon 13.19—13.20%. Beurs van Amsterdam Maandag 18 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% lOOH 10011 Ned. '59 4% 100Ü 100 Ned. '59 4% 98% 981» Ned. '60II 4% 98% 101 GL Ned. '53 3% 94% 94% Grootboek obi. 3% 78 Ned. '47 3% (3) 93H 93% Ned. '51 3 96% 96% Ned. '53 (3%) 93% 93% Ned. '56 3% 93% 93 A Ned. '48 3% 87 %B 87% B Ned. '54 3% 87% 81% Ned. '55 I 3% 88% 88% Ned. '55 II 3V4 90% 90% Ned. '37 3 91% 91% Dollarlng '47 3 92 92% Investeringscert. 3 97A 97,V Ned. 62-64 3 98,3g 98% Indië '37 A 3 94 94% Grootboek '46 3 89A Ned. W.B. 6% 109 f 3 10911 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 33% 34 GB Nat. Handelsbank Ned. Handelmij. Amst. Rubber H.V.A Senembah A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft eert. Deli Mij .en (Ver.) Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens eert. Müller en Co. N.B. Ned. Kabelfabr. Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon. Olie (f20.—) idem (50 a f20. Holl. Amer. lijn Java China Paket K.L.M Kon. Ned. Stmv Mij. Kon. Paket My. Stoomvaart Mij. Ned Nievelt Goudr eert v. Ommeren eert. Kon. Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen 170 168 288GB 287 113AGB 111 161 157% 540 544 516% 312GB 301 GB 882% 852 187GB 183 300% 295 770 727% 425 417 592GB 566 1177GL 1152 312 312 934% 903% 208y4 431 434 647 633% 135.50 133.50 134.80 131.70 138% 137 139 137 106.90GL 107.90 181 178% 132 131% 164 163 140% 139 267% 262 140% 140% 141 138% A'dam '47 (3%) 3 93% 94' idem '48 (3%) 93% 94'. R'dam '52-1 (4 97% 97' id. id. '37 I-II (3% 94 94 Z.-Holland '56 (4%) 99 L 98% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 104% 104% id. N.W.B. '52 (4%) 96% 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 95 Premieleningen A'dam '53 3 106 102 L A'dam '51 12% 83% 84% A'dam '56 I 2%.... 79% 79% A'dam '56 II 2% 96 9511 A/dam '56III 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 80 Enschede '54 2% 77% Den Haag '52 12% 86 86% Idem II 2% 86% 85% R'dam '52 12% 88% Idem II 2% 88 88 Idem '57 2% 98% 97% Utrecht '52 2% 89 Z.-Holl. 1957 2% 93% 93% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 236 50 235.50 Amst. Bank 350 349% H.B.U. eert222 221% Rott. Bank 290Va 290% Twentsche Bank 282% 282 Industrie Ondernemingen Albert Heyn425 420 L Borsumij67 64% K. N. Ed.met. A-AA 98 98 Idem pref. wd102% Electrolasmjj355 Kon. Ned. Grofsm. 172% 172% Holl. Constructie 549% lng. bur. v. Bouwnijv. 262 Internatio 148% 145% Int. Kunststoff. Ind. 58 Leidse Wolspinnerij 479 474 Rott. Droogdok My. 627 625 Sikkens Groep 850 805 Ver. Touwfabrieken 345 340 Walvisvaart 112% 112% Wernink's Betonm. 156 156% Van Wijk en Heringa 112 111% Zaalberg 124 126 Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 6 5% B Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 24% 24ft Intern. Nickel Ill 111% Anaconda 52% 52 Bethlehem Steel 45 44% Cities Service 40% 40% General Motors 43% 42% Kennecott 77% 77 Republic Steel 62 60% Shell Oil 64% -63% Union Pacific 27 27% Un. States Steel 80 79%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11