Heineken Eerste stap naar automatisering van verkeersleiding op Schiphol Een ontwikkeling in clrie fasen Exotische vogels kregen in Artis beschikking over vogelparadijs „DROOMCOMBINATIE" KENNEDY - JOHNSON Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 15 juli 1960 Derde blad no. 30099 Advertentie Rijksluchtvaartdienst krijgt rekenmachine In de toekomst invoeren radargegevens (Speciale berichtgeving) Naarmate het verkeer in de .lucht toeneemt en steeds meer straalvliegtuigen aan dit verkeer gaan deelnemen, gaat zich de behoefte doen gevoelen aan een automatisch verkeersregelings-systeem, dat de steeds omvangrijker en ingewik kelder wordende taak van de verkeersleiding kan verlichten. Als eerste stap in deze richting krijgt de algemene verkeersleiding van de Rijksluchtvaartdienst te Schiphol de beschikking over een rekenmachine, die na een periode van opleiding en inwerking van het verkeersleidingspersoneel in ge bruik zal kunnen worden genomen. Het verkeer in de luchtwegen, welke in inter nationaal verband over Nederland zijn geprojecteerd, wordt geregeld door de al gemene verkeersleiding te Schiphol. Het luchtwegensysteem is bebakend met een aantal radiobakens. De vliegtuigen, die zich langs de luchtwegen bewegen, navigeren op deze radiobakens en melden hun positie - bij het passeren daarvan - radio-telefonisch aan de verkeersleiding te Schiphol. Deze verkeersleiding geeft de gezagvoerders de nodige instructies om ervoor te zorgen, dat de vliegtuigen elkaar niet in de weg zitten waardoor gevaar voor botsing zou kunnen ontstaan, hetgeen op drukke luchtroutes bij de grote vliegsnelheden van vandaag - bij vaak vrij ongunstige weersomstandigheden - niet denkbeeldig ls. Om een actueel beeld van het lucht verkeer te behouden en tijdig de nodige Instructies te kunnen geven, dient de verkeersleider vooruit te kunnen weten, hoe de situatie zich zal ontwikkelen. Hij ontvangt daartoe te voren van iedere vlucht een vliegplan en vervolgens een vertrekbericht. Daarna is hij aan gewezen op de radio-telefonische-positie meldingen van de vliegtuigen zelf en op de meldingen van naburige verkeerslei dingscentra, die een vliegtuig bij de grens aan hun collega overdragen. Men pleegt voordien echter overleg op welke hoogte het vliegtuig kan worden geac cepteerd. De verkeersleider is voortdu rend bezig met het berekenen van de aankomsttijd van het betrokken vlieg tuig boven het volgend radiobaken, om dat dit de basis is voor zijn beslissingen. Dit rekenwerk is - vooral bij het hui dige drukke luchtverkeer - zo omvang rijk, dat een assistent van de verkeers leider daarmede volledig bezet is. Radiobakens De berekening van de vliegtijd tussen twee radiobakens, geschiedt tot nu toe met een eenvoudige met de hand te be dienen computer of rekenschijf, waarop de verschillende vliegsnelheden en wind- componenten zijn aangebracht. Behalve de eigen snelheid van het vliegtuig moet steeds de voor een bepaalde hoogte door de meteorologische dienst verwachte windsnelheid in aanmerking worden ge nomen. Ook is het nodig afwijkingen van het berekende vliegplan, die een gevolg zullen zyn van door de verkeersleider zelf gegeven instructies, weer te bere kenen, hetgeen zoveel mogelijkheden kan omvatten, dat het menselijk brein voor deze gevallen alleen een ruwe vuistregel kan toepassen. Al deze bijzonderheden worden met de hand op papieren strook jes geschreven (ongeveer 1500 per dag). Indien de werkelijke aankomsttijd van een vliegtuig boven een baken afwykt van de verwachte aankomsttijd zullen voor alle secties van de te vliegen lucht weg de verwachte aarikomsttijden op de papieren strookjes moeten worden ge corrigeerd. Met het steeds drukkere en snellere luchtverkeer worden deze re ken-rompslomp en de hoeveelheid schrijf werkzaamheden steeds groter. Het overnemen daarvan door een moderne rekenmachine met automatische strook- jes-drukinrichting ligt voor de hand. Nauwkeurige berekeningen Door de N.V. Hollandse Signaal Appa raten te Hengelo werd een computer ontwikkeld, welke deze berekeningen met grote snelheid en nauwkeurigheid uit voert. In het geheugen van deze ma chine wordt een aantal vaste gegevens opgenomen, zoals posities van bakens en vliegvelden en de klim- en daalsnel heid van de verschillende vliegtuigty pen. De windrichting en windsnelheid, die uiteraard aan verandering onder hevig zjjn, kunnen op ieder moment in de machine worden gevoerd. Vervolgens worden de gegevens van een bepaalde vlucht, zoals roepnaam, type vliegtuig, vertrektijd, te vliegen traject, hoogte e.d., met behulp van een telexapparaat in de machine gevoerd, waarop deze des gevraagd onmiddellijk antwoordt met het afdrukken van de berekende aan komsttijden en hoogten van het betrok ken vliegtuig boven ieder der bakens. Behalve gegevens over luchtwegsecties kan ook in de machine worden gevoerd welke startbaan in gebruik is, hetgeen de vliegtijd tussen loskomen en aan komst boven het eerstvolgende meldings baken kan beïnvloeden. De gegevens, welke de rekenmachine levert, worden in de vorm van strips afgedrukt en door de verkeersleider met de hand geplaatst op het zgn. „flight progress board", dat tot nu toe met eerder genoemde met de hand geschreven strookjes werd bijge houden. Dit bord verschaft de verkeers leider een beeld van het momentele en het verwachte verkeer in de verschillen de secties van de luchtwegen. Een be langrijk voordeel van het nieuwe systeem is ook, dat de computer verbonden kan worden met andere onderdelen van de verkeersleiding of met verkeersleidings centra in de nabuurlanden, waardoor automatische uitwisseling van alle gege vens via een telexverbinding mogelijk is. Grote interesse voor nieuw systeem Een tweede fase van de rekenmachine (de Satco) is nog in ontwikkeling en zal over ongeveer 2 jaar op Schiphol worden geïntroduceerd. Deze omvat het auto matiseren van de „flight progress boards", zodat de verkeersleider de door de machine berekende vluchtgegevens automatisch gepresenteerd krijgt. Bovendien zal deze apparatuur in staat zijn de bijzonderheden van de verschil lende vluchten met elkaar te vergelijken en te signaleren waar en wanneer zich in het verkeer conflictsituaties zouden kunnen ontwikkelen indien door de ver keersleider geen corrigerende instructies zouden worden gegeven. Een derde stap, die langere tyd in be slag zal nemen, is de ontwikkeling van een zgn. „clearance computer", een re kenmachine die, wanneer zich een ver- keersconflict zou voordoen, snel uitre kent welke weg men het vliegtuig dient te laten volgen om het door de machine ontdekte botsingsgevaar te voorkomen. Het tot nu toe beschreven gedeelte van het systeem is gebaseerd op het invoeren van gegevens, verkregen van vliegplan- nen, vertrek- en positiemeldingen. De positiemeldingen worden, althans op niet te grote afstanden van de grote luchtha vens, tegenwoordig veelal verkregen door het „zien" van het luchtverkeer met be hulp van radar. Als toekomstige ontwikkeling staat ook ook het direct invoeren van radar-gege- vens voor ogen, waarmede zou worden bereikt, dat het beeld van de Satco-ma- chine elke 5 a 10 mbinuten (n.l. bij het passeren van bakens), wordt ververst, doch bijv. iedere 10 seconden aan de hand van de ontvangen radarecho's. Het Satco-systeem heeft ook interna tionaal veel belangstelling. Op de in ok tober 1958 te Montreal gehouden verga dering van de IC AO (International Civil Aviation Organization) werd een lezing aan dit Nederlandse systeem gewijd. Een Nederlands voorstel om een aantal essentiële factoren te standaardiseren teneinde internationale samenwerking tussen verkeersleidingscentra met auto matische apparatuur mogelijk te maken, werd algemeen aanvaard. Kunstzon regelt de lengte van de dag (Van onze Amsterdamse correspondent) In de afgelopen acht jaar zijn bijna 4 miljoen gulden gestoken in de Amster damse dierentuin Artis. Het grootste deel van dit bedrag is verloren gegaan in een nieuw rioleringssysteem, in herstel van gebouwen en in vernieuwing van de paden. Allemaal zaken die de meeste bezoekers zijn ontgaan. Sinds gisteren echter heeft Neerlands oudste dierentuin die wat dierenverzameling betreft tot de beste van Europa behoort de beschikking over een vogelhuis, dat directeur dr. E. F. Jacobi terecht een vogelparadijs noemde. Het oude vogelhuis dat uit 1908 da teerde is een jaar gesloten geweest. De gevederde bevolking werd onderge bracht in nood-verblijven, die over de gehele dierentuin waren verspreid. Tot zelfs in de hokken van de wolven von den zij gastvrijheid. Inmiddels werd het vogelhuis geheel vernieuwd en gemoder niseerd. Dr. Jacobi is zo trots op zijn aanwinst dat hij gisteren voor de ope ning een groot gezelschap genodigden, onder wie wethouders en leden van de gemeenteraad en van Provinciale Staten naar zijn dierentuin had gelokt. Het nieuwe vogelhuis is dan ook een aanwinst om trots op te zijn! De ver lichting die vroeger op de wandelgang was geconcentreerd is thans geheel ge richt op de kooien zelf. De volières - 50 in getal - zijn alle voorzien van bassins waarin de dieren kunnen baden en fon- tijnen waar zij hun „douche" kunnen nemen. De aankleding is zo natuurge trouw mogelijk gemaakt. Omdat het me rendeel van de dieren uit tropische en sub-tropische vogels bestaat heeft men ook voor het grootste deel planten uit deze streken gebruikt. Vrijwel alle plan ten komen uit eigen kassen; de geza menlijke waarde bedraagt ongeveer 10 duizend gulden. Een aantal kooien moest in plaats van gaas voorzien worden van glas, omdat zij een eigen klimaat hebben. Het vogelhuis kent overigens ook een eigen daginde ling. Door een technisch foefje kan men het daglicht tot ieder gewenst uur ver lengen, hetgeen noodzakelijk is om vo gels die lichtverteerbaar voedsel kragen zolang mogelijk te laten eten. Tenslotte wordt het licht heel geleidelijk aan ge temperd opdat alle vogels evenals in de natuur de gelegenheid krijgen een slaap plaats op te zoeken. Bij wijze van ex periment zijn twee zeer grote kooien opengelaten. Men speculeert erop dat de vogels in hun vertrouwde omgeving zul len blijven en niet in de iets donkerder publiekruimte zullen vliegen. De bewoners van het vogelhuis vor men een collectie, die men slechts in weinig dierentuinen aantreft. Er zijn ongeveer 1000 exemplaren in ruim 200 verschillende soorten. Er bevinden zich De Dortmunder kunstschilder Ernst Reininghaus is een kruistocht begonnen tegen bepaalde uitwassen in de hypermoderne schilderkunst. Hij begon zijn tocht in zijn woon plaats. waar hij in het openbaar binnen 55 minuten ,.De geboorte van een modern kunststuk" liet zien. Hij deed dit door verf op een stuk linnen van een vierkante meter te gooien en uit te strijken. Reining haus wil zijn actie in andere steden van Duitsland en ook over de gren zen voortzetten. Het zal hem heel wat linnen en verf kosten Tactische zet tegenover het Zuiden (Van onze Amerikaanse correspondent) Kennedy, de pasgekozen kandidaat van de Amerikaanse democratische partij, is gisteren voor de dag gekomen met een grote verrassing: hij heeft Lyndon Johnson, de leider der democraten in de senaat bereid gevonden de kandidatuur voor het vice-presidcntschap te aanvaarden. Dit betekent dat de democraten de verkiezingen ingaan met een bijzonder sterk tweetal, met een combinatie die naar het oordeel der politieke strategen, bijna te mooi is om waar te zyn. Men had verwacht dat Kennedy als tweede man zou kiezen Senator Symington van Missouri, gouverneur Orwell van Minnesota of Senator Jackson, uit de staat Washington. Men had wel eens de opmerking gehoord dat Kennedy-Johnson een droomcombinatie zou zyn, doch vrijwel niemand had gedacht dat die droom in vervulling zou gaan. Johnson had in alle ernst verklaard, dat hij niet voor een tweede post in aanmerking wenste te komen, dat hy het leiderschap der demo craten in de senaat belangrijker achtte dan de functie van vice-president. Voor Johnson moet deze beslissing een opoffering betekenen, doch zoals hijzelf zeide, gevoelde hij dat hy niet mocht weigeren, toen Kennedy en vele anderen in de partij hem verzochten de eigen wensen opzij te zetten. Kennedy is zichzelf trouw gebleven door alles in het werk te stellen om met deze allersterkste combinatie voor de dag te komen. De jonge senator toonde hier mee opnieuw, dat hij zo weinig mogelijk aan het toeval wil overlaten. De zuide lijke staten waren vrij ontevreden over het partijprogramma, omdat daarin de paragraaf over de burgerrechten was opgenomen, die naar de smaak van de conservatieve rasscheiders in het zui den veel te ver gaat. Het leek mogelijk dat enkele zuidelijke staten in november met een eigen kansloze kandidaat voor het presidentschap te voorschijn zouden komen. De stemmen dier staten zouden daardoor voor Kennedy verloren zijn gegaan. Maar ook indien men niet met een eigen kandidaat zou komen, dan nog moest men vrezen dat het enthousiasme in het zuiden om voor een democrati sche overwinning te vechten, niet groot zou zijn en dat betekende een zeker ri sico wanneer de race tegen Nixon span nend zou worden. Thans echter, nu de gezaghebbende zuiderling Johnson een combinatie met Kennedy vormt, kan de democratische partij veel meer steun van de zuidelijke staten verwachten. Men moet echter niet denken dat Ken nedy als partner een man heeft aange wezen, die de rasvooroordelen uit de zuidoostelijke staten deelt. Johnson is vertegenwoordiger van Texas en deze staat is beslist ruimer van opvatting ten aanzien van de negers dan de waarlijk donkere zuidoosthoek. Maar Johnson is conservatief en toont begrip voor de moeilykheden in het zuidoosten en is van oordeel dat de emancipatie der ne gers zich geleidelyk en niet abrupt dient te voltrekken. kostbare dieren onder, zoals de beroem de Zuidafrikaanse rotshanen, waarvan Artis vier jonge dieren van heeft weten te bemachtigen. Het aantal colibri's is nog klein, maar wordt aangevuld zodra het weer de vangsten in Brazilië toelaat. De Afrikaanse suikervogels en honing- zuigers zijn er in grotere aantallen ten toongesteld, de toekans zyn er in twaalf soorten, waaronder de toekan baardvo- gels, die vrijwel nergens zijn te zien. Verder zyn in het nieuwe vogelhuis o.a. bijna 60 soorten papegaaien, meer dan 100 soorten zangvogels, vijf soorten neus hoornvogels en tientallen soorten dui ven. patrijzen en kwartels. Tijdens de openingsplechtigheid her innerde de voorzitter van het Kon. Zoologisch Genootschap Natura Artis Magistra jhr. J. Six van Hillegom aan de bewogen geschiedenis van de altijd in geldnood verkerende dierentuin, en wel in het bijzonder aan het feit dat de va der van burgemeester Van Hall destijds door het uitschrijven van een obligatie lening Artis voor de toekomst heeft doen behouden. Behalve het vogelhuis is de laatste tijd het openluchtterrarium op geknapt en zijn de roofdierengalerij, de quarentaine inrichting en de kraamka mer voor roofdierenbaby's die door hun moeders zijn verstoten verbeterd. In uit voering is thans een prachtige pinguin- rots, terwijl de restauraties van het nijl paardenhuis en de kleine zaal van het aquarium in voorbereiding zijn. VIERDE KLM-DC-8 IN KEULEN GEDOOPT (Van onze Haagse redactie) Gisterochtend hebben wij een vlucht van Amsterdam naar Keulen gemaakt, die letterlijk zo vliegensvlug verliep dat wij met één kauwgummetje toekonden voor de start zowel als voor de landing. De reis was bedoeld om het vierde van de 12 door de KLM bestelde DC-8 vlieg tuigen te dopen. Dit viermotorige straalverkeersvlieg- tuig is in Keulen gedoopt met de naam van de uitvinder van de viertactmotor Nikolaus August Otto. Deze Duitse aanvankelijk voor koopman opgeleide uitvinder begon zyn experimenten pre cies 100 jaar geleden en in 1876 bracht hy zyn vinding, de eerste verbrandings motor ter wereld, aan het lopen. Zy had het aanzien van een worstsny machine in een slagerswinkel en is nog te bezich tigen in de fabriek die als gevolg van Otto's vinding ontstond. De Klöckner- Humboldt-Deutz A. G. te Keulen is thans een machtig concern met 22 000 werknemers. Vooral de scheeps- en die selmotoren ervan zijn wereldberoemd. Ongeveer 100 Nederlanders o.w. vele directeuren van scheepvaartmaatschap pijen en scheepswerven waren uitgeno digd het doopfeest in Keulen te komen meemaken. „Grijs haar" Johnson is niet alleen belangrijk, om dat niemand beter dan hij de eenheid van de partij zal kunnen bewaren. Hij is tevens de man, die zorgt voor voldoen de „grijs haar" in dit team. Sommigen achten Kennedy rykelyk jong, welnu Johnson, die 52 jaar telt, is een gerijpt en bezadigd staatsman. Al komt hij niet uit het middenwesten, toch is hij vol doende expert op het gebied der land bouwproblemen om een aantrekkelijke figuur te zijn voor de boerenkiezers, die in het algemeen tamelijk ontevreden zijn over de republikeinen en daarom geneigd om over te lopen naar de demo craten. Zouden Kennedy en Johnson er inder daad in slagen tezamen de uitvoerende macht in handen te krygen, dan zal Kennedy in zyn vice-president een fi guur hebben met een uitzonderlijk grote invloed in de Senaat, zijn oude werkter rein. Officieel is de vice-president voor zitter van de Senaat en de samenwer king tussen Witte Huis en Capitool is dan byna automatisch verzekerd. Ook dit is een zeer aantrekkelijke kant van de kandidatuur van Johnson. Johnson is echter niet populair by de vooruitstrevende stadsbevolking in het noorden en evenmin by de negers, die in hem toch op zyn minst een halve zui derling zien. Daarom zal aan Kennedy de taak toevallen deze segmenten der Amerikaanse bevolking tot enthousiasme op te zwepen. De krachtige, vooruitstre vende paragraaf over de burgerrechten uit het party programma, zal hem daar- by zeer te stade komen. Toen Nixon hoorde dat Kennedy tot kandidaat was gekozen, verklaarde hy uiteraard dat hij in staat zou zyn in november van hem te winnen, doch hy zeide terstond, dat de race spannend kan worden. Voor de republikeinen is het echter slecht nieuws dat Kennedy erin is geslaagd zulk een uiterst bekwaam partner aan te monsteren. Nog een droom Ook In het republikeinse kamp heeft men een droomcombinatie, te weten Ni xon met als tweede man Rockefeller. Rockefeller heeft met de meeste nadruk altijd verklaard, dat hy niet bereid is vice-president te worden, doch men kan erop rekenen, dat in de komende dagen nogmaals pressie op hem zal worden uit geoefend in het belang van zijn party. Objectief gesproken moet men vast stellen dat de combinatie, die thans is gevormd zeer sterk is, maar dat neemt niet weg dat Kennedy de race naar het presidentschap is begonnen meteen kei harde en voor velen onaangename be slissing. De liberale elementen in de de mocratische party zyn beslist niet in genomen met Johnsons kandidatuur, maar tenzy Rockefeller een prominente plaats gaat innemen in het kamp der tegenstanders, is deze harde beslissing weinig riskant voor Kennedy. Immers, die teleurgestelde liberalen kunnen on- mogeiyk over hun hart verkrygen om te gaan stemmen voor Nixon, voor wie zy een grote afkeer gevoelen. Het zou na tuurlijk reeds ongunstig zyn, indien de liberalen uit teleurstelling van de stem bus wegbleven, maar Kennedy heeft kenneiyk ^enoeg zelfvertrouwen om te geloven dat hy de vooruitstrevenden er van kan overtuigen, dat hy zelf althans een kandidaat naar hun hart is.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9