Twee Duitse jongens braken een sigarettenautomaat open Meer dan 40.000 doden in Westeuropees verkeer Strijd CDU-SPD om Berlijnse Bondsdag PROCO „Nederland moet niet te star vasthouden aan eigen inzicht" Getuigschriften Chr. Katwijkse Industrie- en Huishoudschool VRIJDAG 15 JULI 1960 De familie keek naar televisieprogram (Speciale berichtgeving) De politie van Ter Apel heeft 's avonds een klopjacht gehouden op twee 17- jarige Duitse jongens, die zich aan dief stal van f. 1100 en 20 pakjes sigaretten uit de sigarettenautomaat van de heer J. Klein te Barnflalr, gemeente Vlagt- wedde (Gr) hadden schuldig gemaakt. Een der jeugdige dieven werd na een achtervolging in Ter Apel, de ander in Haren (Did) gepakt. De buit, die zij onder een ophaalbrug in de Oosterstraat in Ter Apel hadden verstopt, kon wor den achterhaald. Toen de diefstal gepleegd werd, zat de familie Klein naar een televisie programma te kijken, terwijl de Duitsers om het huis scharrelden. Een ogenblik later keek de dochter van de heer Klein, Elly, toevallig door het raam naar bui ten. Zij zag daar dat een van de jon gens bezig was met een mes de automaat open te breken. Onmiddellijk waar schuwde zij haar vader en een broer, die zich daarop naar buiten spoedden. De dieven hadden zich toen al met de in houd van de automaat op de bromfiets uit de voeten gemaakt. Vader en zoon bedachten zich geen ogenblik en zetten in hun auto de achtervolging in. Hoewel zij het illustere tweetal in de buurt van de Duitse grens konden achterhalen, slaagden de jeugdige dieven er toch nog in te ontsnappen, waarbij de een in de richting van Ter Apel en de ander naar de Duitse grens vluchtte. Eerstgenoemde Duitser meldde zich bij een familie in Ter Apel, waar hij om onverklaarbare reden de politie van Ter Apel opbelde om aangifte'te doen van diefstal van zyn bromfiets. Tegen zoveel lef bleken de Terapelse politiemannen echter wel op gewassen, want nadat hij stevig aan de tand was gevoeld, veranderde hij in ver dachte en bekende volmondig de zojuist gepleegde sigarettendiefstal. Een speur hond was inmiddels ingezet bij de ach tervolging van de over de grens ge vluchte Duitser. Het spoor leidde naar een steenfabriek in het plaatsje Rüten- brock, vlak bij de grens, maar ook hier wist de knaap te ontkomen. Toen even wel uit de bekentenis van de in Ter Apel gepakte dief bleek, dat zyn handlanger uit Haren afkomstig was, was een tele foontje voldoende om de nog voortvluch- Britse handelsbalans ongunstig (Van onze Londense correspondent) De gaping in de Britse handelsbalans Is volgens de voorlopige cijfers over juni groter geworden. De totale export en her-export van Engeland bedroeg 285 miljoen pond sterling, maar dit was 99 miljoen pond lager dan het to taal van de invoer. In mei bedroeg de kloof tussen uitvoer en invoer 60 mil joen pond en een jaar geleden was deze 70 miljoen pond. Het is het groot ste nadelige saldo in de Engelse han delsbalans in drie en half jaar. Hoe wel de export-cijfers redelijk goed zijn in vergelijking van die van vorig jaar, blijft de invoer sneller toenemen dan ie uitvoer. Dit is dan ook dereden waar om de kanselier van de schatkist vorige maand het bankdisconto tot 6 pet. heeft rerhoogd als een middel om de binnen landse vraag en daardoor de invoer te verminderen en zodat tegelijkertijd meer goederen voor export beschikbaar zullen komen. tige dader door de Duitse politie in zijn woonplaats te laten inrekenen. De an dere diefjesmaat die uit Seugel komt, ziet zijn woonplaats voorlopig niet terug. Hij is in Ter Apel ingesloten. VARIA WOLVEN KRIJGEN WEER ANTWOORD De wolvenkolonie in Ouwehands Die renpark op de Grebbeberg brengt 's avonds en 's nachts een sinister ge huil voort. De dieren staan dan schou der aan schouder aan het water, dat hen scheidt van de vrije wereld. Zij produceren daar hun doordringende roep als het ware op commando. Tot MARKTBERICHTEN AALSMEER, 13 Juli. C.V. Centrale Aalsmeerse Veiling G.A. Snijbloemen: Gerbera per stuk 30-50, Lelies 19-33, Vlo lieren 5-10, Calla 15-22, Clematis 30-53, Fresia per bos 25-48, Lathyrus 25-51, Asp. Plumosus 90-165, Colvillei 45-85, Ornltho- galum 80-120, Rozen: Better Times 5-9, Roselandla 5-10, Parel van Aalsmeer 5-13, Geh. Duisberg 8-15, Pechtold 5-10, Ver schuren 5-10, Towny Gold 5-8, Mad. Of- man 5-9, Baccarat 17-31, Montezuma 15- ^3Stokman 5-8, Sweetheart 6-10, Nymph BARNEVELD. 14 Juli. Coöp. Veluwse circa 800.000 stuks, waarvan er thans 378.632 werden geveild. Handel in kleine eieren vlug in grote eieren matig. Eieren van 41 tot 47 gram 8.45 tot 10.58, van 47 tot 57 gram f 10.93 tot 113.58, van 57 tot 60 gram f 13.80 tot f 14.21, 60 tot 68 gram f 14.35 tot f 14.20, alles per 100 stuks. Elervelling S.B.E.: aanvoer 554.536 et. Handel redelijk. Prijzen: eieren van 56 tot 60 gram f 13.43 tot f 13.81, van 60 tot 65 gram f 13.60 tot f 13.89,e eende-eleren van 59 tot 69 gram f 9.40 tot f 12.06, van 69 tot 72 gram f 12.12 tot f 12.50, alles per 100 stuks. Eiermarkt: aanvoer circa 1.700.000. Han del redelijk met kalme afloop. Prijzen: eieren van 60 tot 65 gram f 13.80 tot f14.50, algemene prijs f 14.10 per 100 st. kiloprijs f2.29, basis 61'/2 gram, eieren van 40 tot 54 gram f 8.80 tot f 13,kiloprijs f2.20 tot f2.40. Plulmveemarkt: aanvoer circa 49.000 st. Prijzen slachtkippen f 1.70 tot f 1.75 per kg, slachtkuikens f 1.65 tot f 1.90 per kg, handel ln kippen redelijk, in kuikens traag. RIJNSBURG, 15 Juli. Veiling Flora. Gladiolen: Early Queen 650-700, Me moriaal Day 900, Plerson 400-450, Gold Dust 450-500, Sneeuw Prinses 450-470, Red Fox 480-520, Johann Strauss 500-620, Ame rican Express 450-500, Allum 160-180, Campanula 750-800, Scabiosa 280-320, Col villei 280-320, Charme roze 470-520, Wir- ral Supreme creme 450-500 per 100, Go- detla (kop) 52-60-72, Physostegia 43-46, Phlox 45-61, Statlce gem. 75-80 per bos;. Chrysanten: Delight geel 25-29 per stuk. Internationaal streven naar groter veiligheid De organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking te Parijs deelt mee: De wetenschappelijke research op het gebied van de veiligheid op de weg en de internationale samenwerking op dit gebied zullen worden besproken door deskundigen uit twaalf Europese landen en uit de Verenigde Staten tijdens een bijeenkomst, die van 12 tot 15 juli te Langley in Engeland wordt gehouden en die georganiseerd is door het Europese produktiviteits centrum van de OEES. Deze nieuwe benaderingswijze voor de research op het gebied van de veiligheid op de weg is voortgekomen uit het groeiend aantal ongelukken op de Euro pese wegen. In 1959 werden meer dan veertigdui zend personen gedood bij ongelukken op de weg in West-Europa en dit aantal neemt nog steeds toe. Het aantal dode lijke ongelukken is in de laatste twintig jaan in de meeste landen met vijftig tot honderdvyftig procent toegenomen. De economische verliezen ten gevolge van deze ongelukken bedroegen in 1958 alleen al in het Verenigd Koninkrijk ongeveer 133 miljoen pond sterling. Vijftig vooraanstaande deskundigen op dit gebied uit dertien landen, waarbij Nederland, zullen de voornaamste as pecten van de wetenschappelijke research op dit terrein bespreken. Deze aspecten omvatten een statistische ana lyse van ongelukken op de weg, soort en onderhoud van het motorvoertuig, weg- tracering en -oppervlakte, verkeerscon trole, de voorlichting over en de toe passing van wettelijke maatregelen, het gedrag van de weggebruikers, de verwon dingen ten gevolge van botsingen en de medische aspecten van de veiligheid op de weg. De bijeenkomst zal besloten worden met het opstellen van aanbevelingen, die erop gericht zijn de research op het ge bied van de veiligheid op de weg in Internationaal verband te intensiveren en te verzekeren dat de resultaten ter beschikking komen, opdat alle landen ze in de praktijk kunnen brengen. ver over de uitgestrekte bossen van de Grebbeberg en de Utrechtse heu velrug is het schrille, huilerige geluid te horen. Een wolf leeft in de vrije natuur nooit alleen. De oppasser van de dieren in Ouwehands Dierenpark zou zeggen: ,,de wolven leven in sociaal verband". Hij bedoelt daarmee, dat deze beesten in troepen voorkomen. En wanneer het avond wordt en de duisternis invalt, beginnen die op zichzelf levende troe pen over en weer dat onheilspellend geluid voort te brengen. Vanaf grote afstanden beantwoordt de ene kolonie de andere. Een bijzonderheid is, dat het wolven- gehuil ook wordt beantwoord door de jakhals. Zo was het ook ln het dieren park op de Grebbeberg, toen daar nog een kolonie jakhalzen huisde. Momen teel krijgen de wolven geen antwoord. Maar dat zal niet lang meer duren, want er is een nieuwe zending jakhal zen onderweg, waarvoor een prachtig, modern ingericht gebouw werd gezet. En dan zullen de wolven op zekere avond hun roep door de stille nacht weer beantwoord weten. De vele toe risten, die 's zomers in de bossen rond Rhenen verblijven, zullen zich 's avonds en 's nachts dan weer ergens op de steppen van Siberië kunnen wanen, echter met dit verschil, dat zij geen houtvuren behoeven aan te leggen om de dieren op een afstand te houden. Wel of niet (Van onze correspondent te Bonn) Tussen de Westduitse regeringsparty de CDU en de grootste oppositiegroep, de SPD, is het gekomen tot een strijd over de wenseiykheid om in het na jaar een vergadering van de Bonds dag (Tweede Kamer te Bonn) te West- Beriyn te houden. Minister voor al- Duitse zaken Lemmer heeft het nut van een dergeiyke byeenkomst betwy- feld. SPD-fractie-secretaris Mommer pleitte er gisteren voor om ondanks Kroesjtsjefs dreigementen toch naar Beriyn te gaan. Minister Lemmer heeft weliswaar gezegd dat het een zaak is van de Bondsdag zelf of men in oktober/no vember in West-Beriyn zal vergaderen en niet een zaak van de regering te Bonn of van meneer Kroesjtsjef, die dezer dagen heeft gedreigd: ,,een Bondsdagvergadering te Berlijn zal lei den tot de sluiting van een Russisch- Oostduits vredesverdrag en dus tot al gehele Oostduitse controle op de toe- KATWUK AAN DEN RIJN, 14 Juli. Groenteveiling: waspeen Al 2,00-2.20,, waspeen A2 2,00-4.30, waspeen BI 1.40- 2.10, (alles per kist), bloemkool Al 60, tot 87,bloemkool A2 38,tot 59, bloemkool B2 17.— tot 26,— (alles per 100 stuks), sla (per 100 st.) 3.70-5.80. bos- peen (per 100 bos) 18.tot 24,prln- sessebonen 1 72,prinsessebonen 2 49, pootulen 7,00-22,00, kroten (per 100 bos) 2,00-3.00, sjalotten 8.00, pootulen 22, selderie (per 100 bos) 6,tot 10.bo- nekruld (per 100 bos) 1,tot 2,ra barber 6,tot 10. Aanvoeren: waspeen 40.000 kg, waarvan 7.000 kg voor export werd verkocht; bloem kool 6.700 stuks, bospeen 3.100 bos. ROELOFARENDSVEEN, 14 juli. Bloemenveiling: Asparagus Plumosus 29- 60, Lathyrus 16-36, Goudsbloemen 16-24, Phygostegla 21-36, Aluin 17-25, Asters 15- 19. Colvillei 21-60. Wlrrals Supreme 10-41, Brodea 13-16, Gladiolen 40-70, Phlox 14- 26, Catulanze 10-12, Alstroemeria 27-33, Violieren 65-60, Am. Anjers: Brenner 3-5, Sim rood 3-6, Sim roze 3-6, Sim wit 4-7, Fanfare 8%-10, Harvest Moon 5-8, Rozen: Pink Sensation 15-21, Duisburg 4^-5>/2. Babyrozen 5-26. Lelies 14-19, Ornltnoga- lum 5-9 per st. ROELOFARENDSVEEN. 14 Juli. Augurkenveiling: augurken O 28,Idem Da 30,—. idem D 26,— tot 28,—, Idem E 16,—, idem CD 24,per 100 kg. TER-AAR, 14 Juli. Groenteveiling: augurken: fUn 40, f()nbasterd 34, basterd 29. grof A 31-33, grof 26-27, CD 22, Idem *fw. 7, E 16, E geel 8, alles per kg. Morgen haarwassen met crème shampoo met ei Kijk in de spiegel: uw haar lijkt jonger, is jonger en van een ongekende schoonheid. Dit is het geheim van dc nieuwe Proco Crème shampoo in tube. Een totaal nieuwe shampoo voor gezond en golvend haar. „wm mwmmmmm r PPOCO«-ÜK3MM»"" ««mmm crème.,shampoo" Extra voordelig I 6_ Voldoend* voor e*. 8 wassingen Staatssecretaris over vervoer in E.E.G. (Van onze Haagse redactie) „Over de gemeenschappelijke vervoerspolitiek ln de EEG wordt straks met meerderheid van stemmen beslist. Als wü door te star vasthouden aan eigen in zicht thans het bereiken van overeenstemming in de weg zouden staan, lopen we het gevaar dat dan op belangrüke punten met ons inzicht geen rekening wordt gehouden, omdat wij van 1 januari 1964 af kunnen worden overstemd". Deze waarschuwing richtte de Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer E. G. Stykel, gistermiddag te Utrecht tot de op de jaarvergadering van de Ned. Internationale Wegvervoer-organisatie (NIWO) aanwezige ondernemers in het Internationale vrachtautovervoer. De heer Stykel herinnerde eraan, dat de onderhandelingen nogal moeilijk zyn, gezien de totaal andere positie welke het vervoer in Nederland in het economisch bestel inneemt, waar het een commerciële activiteit vormt als elke andere, in vergelyking met het omringende buitenland, waar de Spoor wegen vrywel een monopolie hebben. Maar al bleek de Staatssecretaris thans in te zien, dat een al te ver vasthouden aan het eigen standpunt spoedig ont aardt in een vertoon van misplaatste flinkheid, welke slechts tot gevolg heeft dat men met lege handen thuis komt, hy wenst evenmin dat men daar uit zal afleiden dat hij een overeen stemming tot elke prijs voorstaat. De heer Stykel zei voorts, dat in het kader van het EEG-verdrag ook de vervoerders hun normale commerciële activiteit moeten kunnen ontplooien: dat is immers de bestaansreden van de gemeenschappelijke markt en het ver voer mag daarop geen uitzondering vormen. „Wij in Nederland, die op het gebied van het vervoer en zeker van het internationale vervoer zoveel erva ring hebben opgedaan, staan voor de taak dit steeds aan onze partners voor te houden". Dat houdt in, dat eventuele prüS' voorschriften een normaal en gezond marktverkeer niet mogen hinderen en dat ook het vervoer, net als het han delsverkeer, dient te worden geliberali seerd. Kritiek op Duitsland De Staatssecretaris heeft uiteraard zyn teleurstelling uitgesproken over de Duitse houding in de kwestie van de maten en gewichten van vrachtauto's met aanhangwagens. In dat verband wees hy erop. dat Nederland jaariyks grote aantallen vrachtauto's van Duitse makeiy aanschaft. Zo werden in 1959 1515 vrachtauto's en trekkers van Duitse oorsprong ingevoerd of geassembleerd. „Het is op z'n minst genomen vreemd, dat een niet onbelangryk deel van het hierin geïnvesteerde kapitaal nu door Duitse maatregelen in waarde achter uit moet gaan", aldus de heer Stykel. schil tussen Nederland en de andere EEG-partners over de publikatie van pryzen en vervoersvoorwaarden waarvan Nederland geen voorstander is verkregen compromis aan, waardoor tot 1 Juli 1963 een zeker respyt bestaat. gangswegen naar West-Berlijn". Maar Lemmer zei ook dat alle politieke han delingen er thans op moeten worden onderzocht of ze mogeiykerwyze moei- ïykheden voor de geallieerden (de Ver enigde Staten. Engeland en FrankrUk) in Beriyn veroorzaken. Zulke moellyk- heden moeten zyns inziens namelijk voorkomen worden. Het SDP-Bondsdaglid Mommer waar schuwde gisteren dat men niet moet toegeven aan de eisen en dreigemen ten der Russen. De Bondsdag moet züns inziens wel naar Berlijn gaan, zo als zij sedert 1949 nog leder jaar naar Beriyn is geweest, zonder dat de Rus sen er destyds tegen hebben geprotes teerd. Een dergeiyke vergadering is zyns inziens geen provocatie, maar slechts een vasthouden aan de huidige rechtsstatus van de stad en van de positie der geallieerden in Beriyn. Opheffing missies Inmiddels begint het erop te ïyken dat de Verenigde Staten, Engeland en Frankryk hun militaire missles ln Pots- damm (Oost-Berlyn) zullen sluiten. Na de Oostduitse aanvallen op geallieerde officieren, voor wie de Russen geen bescherming believen te geven, over wegen de Westelijke geallieerden om aan de leden van de Russische mili taire missie in West-Duitsland bewe gingsbeperking op te leggen. Een vol gende stap zal dan absoluut neerkomen op het sluiten van de missies in Oost en dus ook ln West-Dultsland. Tevergeefs gefuifd Op de Koninklijke H.B.S. in Apeldoorn is het gewoonte dat de leerlingen die voor hun overgangs examen zijn gezakt daarvan be richt krijgen en wel bij de eerste post op een door de directeur van tevoren bekend gemaakte datum. Degenen die op die dag dus geen post ontvangen kunnen aannemen dat zij zijn overgegaan. Dat schenen dit jaar echter alle leerlingen van de school te zijn, want niemand ontving een brief. De oorzaak daarvan bleek een plichtsgetrouw ambtenaar van „Tante Pos" te zijn, die de brie ven op het postkantoor moest sor teren. Deze kwam tot de ontdek king dat de gewichtig uitziende enveloppen stuk voor stuk ander halve gram te zwaar waren. Hij zond ze derhalve retour aan de afzender, in dit geval de directeur van de school, daarvan in kennis te stellen. Het gevolg was dat de directeur in alle haast de envelop pen ten tweede male naar de post moest brengen en dat de gezakten in plaats van 's morgens 's avonds beiicht kregen dat zij niet waren overgegaan. Toen hadden echter al heel wat twijfelgevallen gefuifd op de goede afloop van het over gangsexamen. De slag kivam voor hun dus wel erg hard aan Primaire opleiding: Sylvia Agema, Janna van Beelen, Maartje van der Bent, Nelly van der Bent, Willy de Best, Marja Bol, Ingrid Christ, Katy Dernee, Marry Dubbelaar, Elma den Duik, Clasien van Duyn, Corry van Duyn, Dicky van Duün, Gerda van DuUn, Jana van DuUn, Jopie van Duyn, Nelly van Duyn, Janie van DuUven- bode, Heieen van Duyvenbode, Tineke van DuUvenbode, Nellie van Duiven voorde, Nellie van Dyk, Teunie van Dïk. Tiny Durieux, Hetty van Egmond, Lenie Guyt, Heieen Haasnoot, Hannie Harteveld, Lia Hogerhelde, Jannie Hoek. Willy Houwaard, Greetje Hus, Ada Imthorn, Lena de Jong, Willy de Jong, Marry Ketting, Geo Kloos, Janie Kloos, TrUnie Heemskerk, Ina Korpels- hoek, Nellie de Kort, Cobie Kraayen- oord, Lenie Kraayenoord, Basje Kuyt, Dicky Kuyt, Hannie KuU't, Riekje Kuüt, Geertje Leenhouts, Tineke van Leeu wen, Anne van der Linden, Agaat Lugt- hart, Dikkie van der Mey, Jana Mey- vogel, Janny de Mol, Ria de Mol. Wijna de Mol. Cobie van der Niet, Marry Noort. Ans NUgh, Jannie Nygh, Lenie van den Oever, Truus van den Oever, Atie Ouwehand, Hilda Ouwehand, Cor- rie Paap, Lineke Parlevliet, Ilova Pe ters, Anneke van der Plas, Alie van der Plas, Coba van der Plas, Cobie van der Plas, Corry van der Plas, Nel lie van der Plas, Nelly van der Plas, Jannie van der Plas, Teunie van der Plas, Neeltje Plokker, Cobie van RUn, Arendje Schaap, Corrie Schaap, Cobie Tenslotte stipte spreker het in het ge-Schoneveld, Anneke v. d. SpUk, Carla Timmers, Adri Valk, Greet Vermeer, Gerda Vooys, Nellie Vooijs, Ada de Vreugd, Arendje de Vreugd, Marry de Vreugd, IJda van der Wiel, Kryna de Wit, Cobie v. 't Wout, allen te Katwyk. Ineke van DuUn, Froukje Duyndam, Marian DuUndam, Lies Kloos, Jansje Lindhout, Riek van der Niet, allen te Noordwyk. Sia de Best, Clara v. Delft, Johanna van Egmond, Gerdien Heems kerk. Corrie van der Mey, Jannie de Mooy, Cobie Ravensbergen, allen Rynsburg; Annie Dorresteyn, Corrie van der Nagel, Hannie Ooms, Corrie van Rhün, Willy Schoneveld, Anneke Star, Cobie Varkevisser, Marja de Vos, Alie de Vries, Cobie de Vries, Willy de Wit, allen te Valkenburg; Truus Hoogstraten, Willy van Iterson, Lies Oudshoorn. Thea Vermeer, allen te Oegstgeest. Afgewezen: 8 leerlingen. Diploma naaister: Marry Bakkenes Janie van Beelen, Adrie van Duyn, Willy van Duyvenvoorde, Janie Groen, Henny de Jong, Alie KrUgsman, Laura de Liefde, Jo Ouwehand, Lenie van der Plas, Ria van der Plas, Dicky de Vreugd, Atie Zwanenburg, allen te Kat- wyk; Jannie van den Eykel, Adrie Glasbergen te Rynsburg; Janneco Ciere, Esther Marbus, Nel van der Niet, Lenie van Rooyen, allen uit Noordwyk. Afgewezen: geen. Uitge steld examen: 1 leerling. Diploma costumlère: Willy Guyt, Dickey Ketting, Alie Kroon en Greet van Rhee, allen te Katwyk; Riet van Een zekere mijnheer Eddy be weert genoeg te hebben van de Europese zeden en gewoonten. Daarom heeft hij besloten ons werelddeel te verlaten om zijn heil te gaan zoeken bij de Indische wij zen. Nu zijn vliegende tapijten moeilijk te krijgen en dan nog te duur, daarom heeft de heer Eddy zich een autoped aangeschaft om de reis naar India te volbrengen. De Brusselse politiemannen lachten er maar eens om. Daverende 1500 meter van Wim Bergman De door „De Sleutelstad" georgani seerde kringkampioenschappen van de Kring GouweRUnstreek der KNZB werden gisteravond geopend met de 1500 meter vrije slag voor dames en heren. In het zwembad „De Zyi" werd door een lid van de Vereniging „De Zijl" Wim Bergman, de beste pres tatie geleverd. Deze 19-jarige HTS- leerling zwom de afstand in de prima tijd van 19.56.1. Dit is de beste tijd ooit in Leiden, in de Kring Gouwe Rijn streek alsmede ook door hemzelf ge maakt. Met deze prestatie neemt hij op de lijst van beste prestaties ooit in Ne derland op de 1500 meter verricht een plaats onder de eerste tien in. Ter vergelyking moge dienen, dat het vorig jaar slechts vier zwemmers in Ne derland een betere prestatie leverden. Bergman zwom met een verrassende re gelmaat. De eerste 100 m. legde hy af in 1.09; de tweehonderd meter in 2.30; de vierhonderd in 5.10; de achthonderd in 10.29; de kilometer in 13.15. De laatste honderd trok hy „een sprintje" van 1.17. Een uitstekende prestatie die hem op 125 meter van de volgende zwemmer N. Geers uit Boskoop bracht. Geers was de laatste, die door Bergman (op 1200 m.) gepasseerd werd, de rest van het veld ha4 reeds veel eerder een lap te pakken. De tyd van N. Geers was 21.54.9 en de tyd van derde aankomende G. Taffyn eveneens van De Zyl 24.52.1. By de dames was evenals het vorig jaar A. Slingerland van de GZC het snelst. Zij legde de afstand af in 23.55.7. Tweede werd R. Anker eveneens van GZC in 26.6.7 en derde H. v. d. Vet van de Leidse Watervrienden in 26.12.4. De overige uitslagen luidden: Heren: 4.H. Pouw. LZC, 25.8.2; 5. B Martyn, De zyi, 25.38.4; 6. H. Snel. De zyi, 25.47.2; 7. J. Groenewegen. LZC. 26.01.5; 8. H. Hogeboom. LGB, 26 17. Dames: 4. W. Teyn, De zyi, 26.45.1. Ursel Kiiper maakte nieuwe wereldtijd 100 m. schoolslag De Oostberlijnse zwemster Ursel Kü- per heeft tijdens de selectiewedstryden voor de Olympische Spelen te Leipzig een nieuw wereldrecord gevestigd op de 100 meter schoolslag dames. De nieuwe wereldrecordhoudster kwam tot een tyd van 1 min. 19 sec. waarmee zy 0.1 sec. bleef onder het oude wereldrecord, dat sinds 12 maart j.l. op naam stond van de Westduitse Wiltrud- Urselmann, ge vestigd te Zürich. Wiltrud Urselmann eindigde te Leipzig achter Ursel KUper op de tweede plaats. Ryn, Noordwyk; Tlny Dernee, Irene van Leeuwen en Corry van der Mey, allen Oegstgeest. Afgewezen: geen. Diploma coupeuse: IJda Haasnoot, Klazien Ouwehand, te Katwyk en Ka- trien Kampman, Rijnsburg. Afgewezen: geen. Diploma assistente in de huishouding: Ina van der Boon. Geertje van Duyn, Mary Goudswaardt, Lyda de Jong, Bep Korsman, Tryntje Ouwehand, Jan ny van der Plas, Nelly Schoneveld, Henny Vink, Jana de Vreugd, Besse- line Waal, Nel Zwaan, allen Katwyk; Truus Beukers, Jopie van Butselaar. Corrie van der Wiel, allen Noordwyk; Didy den Heyer, Meta de Mooy, Piëta van Nieuwkerk, allen Rynsburg. Af gewezen: geen. Kinderverzorgster: Jany van Duyn, Nelly van Ryn. Grieteke Schoneveld, allen Katwyk; Riet van Os, Noordwyk; Janny Mulder. Rynsburg; Lyda van den Broek, Oegstgeest; Ank RhUns- burger en Henny Varkevisser, Valken burg; Ria Koelewyn, Wassenaar. Afge wezen: 1 leerling. Diploma vormingsklas: Els Brouwer, Rita van Duyn, Loes van den Oever, Cocky Ouwehand, Ineke Ouwehand, Elly van der Plas, Janna Schaap, allen Katwyk; Marina van Duyn. Tinie Pas- schier en Inesz van der Zwart, Noord wyk; Wopje Docter en Marleen van Vreedendaal, Rynsburg; Lineke Roden burg, Oegstgeest; Adrie van der Ende, Voorschoten. Afgewezen: geen. Geen Kanaalrace De Kanaalrace, de barre zwemwed- stryd van de Franse naar de Engelse kust, gaat dit jaar niet door. Billy But- lin, de organisator van deze race en te vens de Britse „koning van de vakantie kampen" kan, omdat zyn over geheel Engeland verspreid liggende vakantie centra overbezet zyn, niet voldoende personeel vrymaken om aan de wedstry- den mee te werken. Voor vele lange af standzwemmers en zwemsters, zoals Her man Willemse en Mary Kok. betekent het niet doorgaan van de Kanaalrace een grote teleurstelling. SPÜR1 SPLINTERS Gisteren zyn in het gemeenteiyk sportpark in Hilversum de wedstryden om het open baankampioenschap van de Vereniging van Nederlandse Tennis- leraren begonnen. Na de Hilversum mer J. B. Mulder, die wegens een ern stige armblessure niet kon deelnemen, heeft thans ook de titelhouder Joop de Mos zich, geplaagd door steenpuisten, uit de strijd moeten terugtrekken. Het staat nog niet vast of hy met Parle vliet zyn titel in het dubbelspel zal kunnen verdedigen, doch waarschynlük lUkt dit niet. De eerste divisie-club ..Veendam" heeft een contract afgesloten met de 25-jarige Willie Wilbers van ..Germa- nia", uit Leer, die dus het komende seizoen voor de Veendammers zal gaan spelen. Voorts heeft „Veendam" een contract afgesloten met de rechtsbui ten van „Velocitas", Evert Drommel, om voor de ploeg te gaan spelen. Zoals men weet is „Velocitas" naar het ama teurisme teruggegaan. Aangezien de Duitser Zaro weer naar zUn oude club Schwarzweiss (Es sen) is teruggegaan, heeft de ere-di- visieclub Willem II uit Tilburg de Duitse midvoor George Lambert van FC Saarbrücken gecontracteerd. Italië is goed op weg voor de vUfde maal in zes jaar de finale Europese zone van het toernooi om de Davis Cup te bereiken. In de wedstryd voor de halve elndstryd tegen Groot-Brittan- nië op Wimbledon heeft Italië na de eerste dag de leiding met 20. Pietran- geli versloeg Wilson met 64, 63, 46, 75 en Sirola bleef met 97, 7—5, 16, 26, 64 de meerdere van Da- vies. Het Spaanse nationale voetbalelf tal heeft gisteren te Santiago met 40 gewonnen van Chili. De ruststand was 20 in het voordeel van de Span jaarden. Het Nederlandse volleybalelftal verloor de tweede ontmoeting tydens het zeslanden-toernooi dat op het ogenblik in Beriyn wordt gehouden, tegen Oost-Duitsland met 13. De tus senstanden waren 615, 1513, 1015, 10—15. De Koninklyke Marine zal met drie schepen uitkomen in de race voor schoolschepen, die op 16 juli a.s. in Oslo start. Deze wedstryd gaat over 500 zeemUlen en heeft als finishplaats Ostende. De Nederlandse Marine heeft ingeschreven met de kitsgetuigde twee master Urania en de jachten Najade en Kykduin. De Urania zal vanuit Os tende direct doorgaan naar Lissabon, waar op 7 augustus de zeilwedstryden beginnen ter herdenking van de 500ste sterfdag van Hendrik de Zeevaarder. Prins Bernhard zal op 24 juli a.s. te Groningen de dravery om de Gouden Zweep een dravery voor Neder landse paarden over een afstand van 2400 meter bijwonen en na afloop aan de winnaar de prys uitreiken. Tevergeefs heeft een aantal Ita liaanse sprinters te Rome getracht het wereldrecord van onze landgenoot Arie van Vliet op de 200 meter met vlie gende start, dat Van Vliet op 9 sep tember 1955 te Kopenhagen vestigde met een tyd van 11 sec., te verbeteren. De wereldkampioen Maspes slaagde er wel in het te evenaren, maar de ande ren bleven er ruimschoots van verwil derd.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7