T BEGIN IS ER NU Het dierenasiel heeft al gasten Wat 'n vondst! Het drama Brettheim VAN NELLE's 98 ct Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 15 juli 1960 Tweede blad no. 30099 Leids wegenschema Leiden realiseert zijn wegenschema Een aansluiting van formaat, wélke uiteindelijk volkomen zal passen in dit geprojecteerde schema, en Leiden-Zuid- weet (de omgeving van de 5 Mei-laan) straks een rechtstreekse verbinding geeft met de uitvalsweg naar Amster dam, zal aan het einde van deze maand gereedkomen en voor het ver keer worden opengesteld. Wij doelen hier op de Churchill-laan, wélke onge veer ter hoogte van de Studentenflat dan een aansluiting krijgt op de Haag- weg. Kort daarna komt ook de aan sluiting van deze laan op de Voorscho- terweg tot stand. Uit verkeerstechnisch oogpunt is deze gehele openstelling van de Churchül-laan van groot belang, omdat dit de mogelijkheid opent om het doorgaande verkeer in de richting Alphen en Utrecht via deze laan de Voorschoterweg en de Nieuwe Vaart huiten de stad om te leiden. Thans wil dit nog wel eens lukken via de veel te smalle Witte- en Zoeter- woudsesingél, waartoe dan ook een hord op het Noordeindeplein is ge plaatst. Op dagen, dat de verkeers stroom naar en via Leiden bijzonder intensief is bloemencorso en S ok tober kan deze uitvalsweg van grote betekenis zijn. Dat deze nieuwe verkeerssituatie, zoals gezegd, straks past in het wegen- schema, valt ook af te leiden uit het feit, dat het voornemen bestaat om ter hoogte van de Herman Costerstraat over het Galgewater een brug te bou wen. Indien dit plan is gerealiseerd ontvangt deze brug een verbinding met de Haagweg, wélke precies in het ver lengde van de Churchill-laan is gepro jecteerd. Leiden-Zuidwest krijgt op deze wijze via Herman Costerstraat en het Dr. Lély-viaduct een recht streekse verbinding met het Morskwar- tier, Oegstgeest en de Rijksweg Den HaagAmsterdam. Op nevenstaande „lucht-foto" ge BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jacoba, dr. van W. Hoek en J. Vooijs, Paul Alexander, zn van A. A. H. Kasse- naar en H. W. Bouwman, Robert Johannes zn van A. La Lau en J. H. de Horn, Wil- helmlna, dr van B. J. Kempes en R. Grundnlg, Cornells, zn van w. van Duij- venvoorde en A. Plug, Janna Adriana Hen- drlka, dr van M. P. Oudesluljs en A. de Ruiter, Chrlstlaan, zn van D. Leugering en L. Warmond, Judith Elisabeth, dr van G. Mosk en A. M. de la Mar, Hendrlcus Gerardus Petrus, zn van L. M. van Am sterdam en M. A. G. Klerks, Maria Hen- drlka Antoinette, dr van A. W. J. M. van Noort en A. W. M. Vrouwenvelder, Rolf James, zn van B. Theunlssen en E. D. Huizer. GETROUWD K. Peter en W. J. Bontje, J. A. R. Ul- jee en S. J. M. L. Slerat, G. A. Neuteboom en C. B. Lapré, W. C. Lebbink en W. A. Hollewijn. Y. T. von Dewall en A. G. T. Montfoort, J. H. A. van der Stok en M. T. Braakman. N. Bergman en J. Plkaar, C. L. Voorhoeve en L. Wemelsfelder, R. Gans en M. A. H. Bakker, J. M. A. Oomen en E. J. van der Hoeven, W. M. den Dubbelden en H. A. A. Onderwater, B. J. van Noord en J. J. Meljers. OVERLEDEN P. Q. I. M. Lange, 15 Jaar, zoon, P. T. M. Nouwen, 59 laar, wed. van A. P. M. Buijs, A. J. C. BÜeljn, 15 Jaar, dochter. Mulo-examens Voor het mulo-examen diploma A (met tevens middenstandsdiploma, zijn geslaagd de dames: S. W. L. v. Egmond, E. M. du Pon, R. Salomons, allen te Leiden, P. C. Jo- ziasse te Voorschoten, M. Hiestand, B. G. Korpershoek E. Pardon F. C. Terpstra allen te Leiden, E. L. Voor berg te Roelofarendsveen, H. H. W. Clavan te Leiden en de heren J. Sloot weg, J. J. v. d. Berg, beiden te Oegst geest, G. Huisman, te Leidschendam, R. W. Jansen, te Voorschoten, B. J. Os kamp, te Alphen a. d. Rijn, L. S. van Leeuwen, te Zwammerdam, W. F. Hons- beek», J. Kruider*, L. H. v. Vuuren allen te Leiden. Afgewezen 7. Wika J. A. Renes voor hervormd jeugdwerk Maandag a.s. zal een nieuwe riguur in het hervormd jeugdwerk zijn intrede doen. Met ingang van die datum is de heer J. A. Renes, wika der Ned. Herv. Kerk, tot hervormd jeugdwerkleider be noemd. Na een periode van voorberei dend werk zal de heer Renes op 18 sep tember in een jeugddienst in de Pieters kerk officieel tot zijn werk worden inge leid. Wika (werker in kerkelijke arbeid) Renes ontving voor deze functie zijn op leiding in het instituut van „Kerk en Wereld", „De Horst" te Driebergen. Afscheidsavond „M.E.A.B." De leerlingen van het onderwijs-insti- tuut „MEAB" waren gisteravond gezel lig in de foyer van de Stadsgehoorzaal bijeen voor de jaarlijkse afscheidsavond. De heer M. v. d. Horst leider van het in stituut was verheugd over het percen tage geslaagden, dat hoewel minder dan voorgaande jaren, toch boven het lan delijk gemiddelde lag. Hij dankte de le- rarenstaf en diverse andere staven voor hun zeer gewaardeerde medewerking. De heer Van der Horst hoopte, dat ook het volgend seizoen zich zou kenmerken als een prettig cursusjaar. Hij wees ten slotte nog op het grote belang van een voortgezette studie. Enkele leerlingen kregen om hun bij zondere prestaties een boek aangeboden. Het waren de heren Dick van Benten, Wim de Leen, Kees van Dam, speciaal voor deze gelegenheid op een brancard naar de Stadsgehoorzaal vervoerd, en D. Nijhuis. De laatste had van het rayon Leiden het hoogste aantal punten be haald. Tenslotte werden door de leerlingen aan de directeur en zijn staf cadeaus aangeboden. Hierna nam het feestelijk programma een aanvang. Ger Roeland toonde zich een confe rencier, die rap van de tongriem gesne den was. Tony Bakenes bracht met zijn accordeon de gezellige stemming erin. Ook verzorgde hij de pianobegeleiding. Verder traden nog op het trio „The Snapshots", een drietal mondaccor- Kerkelijk L even Nederlandse militairen vierden de 14de juli nomen uanaf een Cu andweerladder zien wij duidelijk de hier aangebrachte gescheiden rijbaan, met rechts een uit- rijstrook van circa honderd meter, waarvan het rechtsaf gaande verkeer (naar Churchill-laan), gebruik dient te maken. Dit om het doorgaande verkeer (in de richting stad) niet te hinderen. Aan de andere zijde van de rijbaan is een dergelijke strook aangebracht. In de middenberm, welke, evenals de ge hele omgevingvan een moderne ver lichting wordt voorzien, is ruimte uit gespaard voor het opstellen van auto's, zowel in de richting „De Vink" als in de richting stad. i Rechts op de foto het in aanleg zijnde rijwielpad (in beide richtingen), dat voor de kruising ruim buiten de hoofd rijbaan ligt teneinde hierdoor een goed overzicht van de verkeerssituatie te verkrijgen. Geheel links langs de huizenrij het voetpad. Hoewel de Haagweg hier ter plaatse een voor- rangsweg blijft (70 km.), nadert men al spoedig in de richting stad de be bouwde kom, waar slechts een snel heid van ten hoogste 50 km. is toege staan. Ook de maximumsnelheid van de Churchill-laan (bebouwde kom) is 50 km. Rechts op de foto is nog juist een ge deelte van ae onlangs ojjicieet yeuptn- de Chr. Nijverheidsschool voor Meisjes zichtbaar en links de molen d'Hees- terboom. Zoals bekend zijn onderhan delingen gaande om deze molen weer te restaureren. (Poto L-D./Holv&at) Weet u het Besjeslaantje U moet eerst de Hoge Rijndijk af, Wïlhélminabrug over en dan vindt u ergens aan uw rechterhand een koffie- tentje. Daarnaast begint een paadje van niet al te beste kioaliteit. Voor wie het nog niet wist, dat is nu het Besjes laantje. Slingert u zich dan enige tijd door scherpe bochten en diepe kuilen, dan ziet u rechts ineens een nieuw ge bouw voor u opdoemen en tegelijk klinkt u het hondegeblaf in de oren. Want dierlijke gasten van het nieuwe Leidse dierenasiel begroeten iedereen met vrolijk of droefgeestig geblaf, al naar gelang de instelling van het beest. Als ze je ook al ben je maar een hond van de straat hebben opge pikt en je als „zwerver" in dit dieren asiel hebben neergepoot, logisch, dat je niet uitbundig vrolijk bent. Maar als baasje en vrouwtje enige tijd op vakan tie zijn en ze hebben je hier een goed onderdak bezorgd, waarom dan niet genoten van deze verandering, dit „uitje" tussen zovele soortgenoten. Officieel is het asiel echter nog niet open. Neen, dat gebeurt eerst in sep tember. Het is wel te zien ook. Men is nog niet klaar. Nog geen verlichting, geen verwarming, de polikliniek is nog niet ingericht en in de wachtkamer kan men nog niet wachten. Maar als men als Leidse afdeling van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren na het verdwijnen van de accommodatie op het terrein van de steenfabriek „Ouderzorg" te Leiderdorp negen jaar heeft moeten wachten op een nieuw asiel, dan zijn die laatste loodjes toch wél heel erg zwaar. Immers, ook nu lopen er zwervertjesen ook nu wil len véle vakantiegangers hun huisdie ren goed bezorgd weten. Waarom dan die 18 hondeverblijven en 32 hokken, waarin katten geplaatst kunnen wor den, leeg laten staan? Bovendien, de bewaarder, de heer L. Vogelenzang, heeft er zijn woonhuis ook betrokken. Derhalve is er nu reeds een aantal „gasten" goed geïnstalleerd en koes teren zich in de zorgen van dit asiel, al moeten we voor de officiële opening dan nog enige maanden wachten. (Foto LD/Holvast) NED. HERV. KERK Beroepen te Tholen J. Smit te Groot- Ammers, beroepen te Herkingen B. J. Wle- Seraad, kand. te Montfoort te Gameren P. Verkade, kand. te Stolwijk. Aange nomen naar Oostermeer-Eestrum dr. K. H. Siccama te Sneek. GEREF. KERKEN Beroepen te Doorn dr. J. C. Gilhuis te Amsterdam-Watergraafsmeer te 's-Her- togenbosch (2de pred. pl.) C. L. Ruben, luchtmachtpredikant te Eindhoven te Kootwijkerbroek A. C. van Beek. kand. te Woerden te 't Harde H. Boswijk te Ka- merik. Aangenomen naar Medembllk S. W. R. Polman, kand te Kampen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Den Helder J. P. Geels te Haarlem-Centrum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Sint Annaland, Oosterland en te Slikkerveer W. C. J. Bosschaart, kand. te Wolphaatrsdljk te Nljkerk, Veen, Vllssingen en te Wolphaartsdijk H. Lig- tenberg, kand. te Rijssen. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Emmen D. W. Veldkamp te Hilversum. PROTESTANTSE UNIE HOUDT LANDDAG De Protestantse Unie zal op 20 juli in het Hervormd Centrum te Ommen een landdag houden onder presidium van ds. H. E. Gravemeijer, emeritus-predikant te Hilversum. Als spreker zal optreden ds. F. D. Emous, herv. predikant te 's-Gravenhage, met het onderwerp „Staat en Kerk" in de geschiedenis". Ds. P. J. de Bruine, hervormd predi kant te Groningen, is als voorzitter van de Unie afgetreden. In zijn plaats is ge kozen ds. H. E. Gravemeijer. Mej. dr. L. G. Huis in 't Veld verlaat Ned. Herv. Kerk Naar wij vernemen heeft de bekende mej. dr. L. G. Huis in 't Veld te Am sterdam haar lidmaatschap van de Ned. Herv. Kerk opgegeven en zal zij over gaan naar de Oosters Orthodoxe Kerk. Mej. dr. Huis in 't Veld heeft actief deelgenomen aan de arbeid voor kerke lijke vernieuwing in de hervormde kerk. Bovendien onderhield zij nauwe contac ten met het hervormde centrum „De Heezenberg", by Zwolle. Zes jaar geëist tegen ex SS-generaal (Van onze correspondent te Bonn) Voor de gezworenen rechtbank van de Zuidduitse stad Ansbach eiste gisteren de officier van Justitie zes jaar tucht huis tegen de 61-jarige ex-SS-generaal Max Simon, en negen jaar tuchthuis te gen de 49-jarige ex-SS-officier Gott- schalk. Zij worden verantwoordelijk ge steld voor de dood van drie burgers van het dorp Brettheim in april 1945. deonvirtuozen en Rita Corita. De alge hele leiding berustte bij Tonny Steenber gen. Na afloop van dit cabaret-programma was er een slotbal o.l.v. de heer J. Alphe- naar met muzikale medewerking van het „MEAB"-huisorkest „The Skyliners", dat onder leiding stond van Lauw Boel- laard. De heer H. J. Loggers te Wassenaar is op 8 juli geslaagd voor het doctoraal examen Westerse Sociologie. Abusievelijk werd opgegeven, dat de heer Loggers voor het kandidaatsexamen Westerse Sociologie was geslaagd. De Nederlandse gevechtsgroep van de vierde divisie die in de Franse plaats La Courtine op oefening is, heeft gisteren de Franse nationale feestdag van de 14e juli meegevierd. Alle oefeningen waren opgeschort en de manschappen kregen vrijaf. Om half negen in de morgen hebben de Nederlanders, tezamen met de man schappen van het permanente Franse detachement, het hijsen van de vlaggen bijgewoond, waarna zij deelnamen aan het défilé door La Courtine. Nadat ver der een Nederlands detachement, een detachement van de 35ste compagnie van het kamp en dp Johan Willem Friso Kapel de wapens hadden gepresenteerd, werden op het plein voor het gemeente huis toespraken gehouden., gevolgd door kransleggingen. Gedurende de verdere dag hebben bur gers en militairen het feest van „quar- torze juillet" gevierd. De Nederlanders gaven diverse concerten in de stad en in het kamp. Op een receptie, ter ere van de Nederlandse officieren gegeven namens de Franse commandant generaal Labarthe, hebben plaatselijke burger lijke en militaire autoriteiten in toe spraken gewaagd van de Frans-Neder landse vriendschap. Persbreidel in Indonesië De Indonesische minister van voor lichting. Maladi. heeft medegedeeld dat er nieuwe perswetten in voorbereiding zijn en dat de kranten die tegen pre sident Soericairno's bestuu rstheor ie ën zijn, zullen worden verboden. Nieuwe organisatie ministerie O. K. en W. Bij een beschikking van 15 j-uni van de minister van O. K. en W. is met ingang van 1 juli een nieuwe organi satie van dit ministerie van kracht ge worden. Het ministerie, dat geleid wordt door de minister en de staats secretaris. bijgestaan door een secre- tairis- generaal is thans onderverdeeld in 25 (hoofd)afdelingen. Negen van alge mene aard. vijf in de sector volksont wikkeling en twee in de sector kunsten. Er zijn vier directeuren-generaal: voor onderwijs, voor wetenschappen, voor volksontwikkeling en buitenlandse cul turele betrekkingen. Een paar dagen voor Simon en de zij nen voor de Amerikanen capituleerden, ontwapende een Brettheimer boer een paar 15- en 16-jarige SS-jongens uit generaal Simons legergroep, omdat hij bang was, dat zyn zouden schieten en dat daarop de Amerikanen het dorp zouden aanvallen en met de grond gelijk maken. De boer werd gegrepen en ter dood veroordeeld, met hem werden ook twee andere burgers opgehangen, omdat zij geweigerd hadden hun handtekening te zetten onder het doodvonnis van de boer. Van een normale rechtzitting te gen het drietal is geen sprake geweest. De vraag in dit proces was o.m. of het doodvonnis van het drietal gedekt werd door militaire motieven. Simon beweer de dat het zijn taak was om zich tot het uiterste tegen de Amerikanen te verde digen „opdat de in het oosten tegen de Russen strijdende troepen tijd zouden kunnen winnen". Deze visie werd in het proces ook verdedigd door een reeks voormalige Duitse veldmaarschalken en generaals, onder wie Kesselring, Simon kreeg ook steun van generaal Von Hobe, van het nieuwe Westduitse leger. Geen woord hadden de militaire ex perts echter over voor de opgehangen burgers, voortdurend spraken zij over de zogenaamde plichten van de SS-ge- neraal, wiens plichten overigens niet zo ver gingen, want een paar dagen na de verschrikkelijke executies van de burgers staakte hy de strijd. Dat zich met de lij ken van de gehangenen onmenselijke to nelen afspeelden - noch Simon, noch Gottschalk, noch de militaire experts toonden er enige gedachte over te bezit ten. Onder gehangenen mochten SS- jongens bijv. harmonica spelen! Daar entegen werd Simon door alle generaals lof toegezwaaid voor zijn militaire op treden, zijn ordelijkheid enz. De enige man, die uit dit proces zon der straf kan komen, is de voormalige majoor dr. Otto, die op bevel van Si mon het doodvonnis- moest uitspreken. Hij hoorde drie jaar tegen zich eisen en krijgt volgens een wettelijke bepaling direct gratie. Otto zei in het proces: „Ik moest wel instemmen met de bevolen doodstraf. In dit SS-korps van Simon was het onmogelijk om over menselijke dingen te pratenDesondanks zegt ex-veldmaarschalk Kesselring van Si mon: „Hij was een man op wie men aan kon, die zijn plicht als generaal heeft gedaan. Hij was een oprechte sol daat van de goede Duitse stempel". Belangrijke uitvalspoort Zodra de aansluiting Churchill- laanHaagweg tot stand komt, is dit voor Leiden-zuldwest, een mo derne stadswijk, waar in de toe komst ruim 20.000 mensen zullen wonen en werken, een belangrijke „uitvalspoort". Van belang ook voor het industriële achterland, dat zich langs Rooseveltstraat en Voorschoterweg sterk ontwikkelt. Bovendien kan deze nieuwe ver keerssituatie bydragen tot ontlas ting van de Zoeterwoudseweg en Herenstraat. Met éénVanNelle's groot formaat theebuiltje zet o 'n héle pot krach tige .Afternoon* thee voor nog geen vijf cent! la 'o paar minuten bent u er klaar mee. 216 gemakkelijk, zo modèro proper. Geurige, krachtige „Afternoon" thee van Van Nelle, die overal ia Nederland zo ,in trek* is! „Afternoon" theebuiltjes (groot formaat) doos van 20 stuks

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3