Bloedbad door botsing WIJKBEZORGERS Kongo verbrak de betrekkingen Chauffeur vermoedelijk vrij-uit Met een enkel woord Agenda Uv VRIJDAG 15 JTXÏ 1980 Groeiende oppositie tegen Loemoemba (Van onze Brusselse correspondent) De Kongolese crisis bereikte gisteren een dramatisch hoogtepunt. In Brussel werd uit het Kongolese plaatsje Kindoe een telegram ont vangen, getekend „Kasavoeboe en Loemoemba" en waarbij zoals wij gisteren nog in een deel van onze oplage konden melden aan de Belgische regering werd meegedeeld dat Kongo de diplomatieke betrekkingen verbreekt. Maar toen Loemoemba gisteren op het vliegveld van Leopoldstad landde repte hij met geen woord over dit telegram en maakte direct een hooglopende ruzie met de Belgische commandant Gheysen over de toestand in Kongo, er de nadruk op leggend dat hij militaire steun aan de regering van Ghana had gevraagd. De Belgische generaal Cumont, chef van de generale staf van het Belgische leger, en generaal Gheysen wezen de beide Kongolese bewindslieden op hun plicht, nadat de Belgische troepen aan Kasavoeboe de militaire eer hadden be wezen. Aan Loemoemba, die venijnig opmerkte, dat hij deze militaire hulp niet nodig had, antwoordde generaal Cumont, dat hij de eerlijkheid van Kasa voeboe en Loemoemba wel dringend no dig had. De discussie werd na een poos wat kalmer en Kasavoeboe zei dat hij geen bloedvergieten wenst. Men diende hem het bericht van zyn eigen pro- communistische minister van voorlich ting Kashamoera te logenstraffen, na melijk het valse gerucht, dat het optre den van de Belgische paratroepen in Leopoldstad het leven zou hebben gekost aan 1000 inlanders. In het Belgische parlement veroorzaakte de voorlezing van een Russische nota aan Brussel, door premier Eyskens, een heftige veront waardiging. In een opwelling van ge kwetste nationale trots noemde de so cialistische oud-minister van Buiten landse Zaken Victor Larock de brutaal gestelde Russische nota aan de Belgische regering monsterachtig en grotesk. De Belgische regering, en men mag zeggen ook het gehele Belgische parle ment, die gemeend hadden, dat zij een grote geste hadden gedaan met het voor België niet geheel voordelige be sluit van de Veiligheidsraad te aanvaar den, reageerden dus met grote kracht op de verslechtering van de politieke toe stand. Het is thans duidelijk gebleken dat Loemoemba sedert de muiterij van de gewapende macht en reeds door zijn anti-Belgische rede op de onafhanke lijkheidsproclamatie een systematische anti-Belgische politiek heeft gevoerd. Dit feit wordt door alle Belgen als een scherpe vernedering gevoeld. De reactie tegen Loemoemba kwam tot uiting in het sturen van nieuwe troepen naar Kongo, terwijl de para's in Leopoldstad en elders verder de strategische punten bezetten. Voornamelijk ook de grove be schuldiging van de Russen, dat de Bel gen een stelletje boeven naar de Kongo lese steden zouden hebben gestuurd om er onlusten te provoceren, verwekte in het Belgische parlement gistermiddag een enorm tumult. Maar de aandacht ging reeds gisteren naar de snelle uitvoe ring van de maatregelen van de secre taris-generaal van de Verenigde Naties de heer Hammerskjöld te New York. Men weet dat „mister H." een doortas tend man is. Hij belastte een van zijn vrienden met lange ervaring in het Nabije Oosten, de Zweedse generaal Carl von Horn, met de leiding van de „blauwe helmen", die onder de vlag van de Verenigde Naties naar Kongo zullen vertrekken, namelijk troepen uit Zwe den, Denemarken, Noorwegen, Libanon VERONTSCHULDIGINGEN AAN OFFICIEREN SMALDEEL De burgemeester van de Australische stad Freemantle, W. F. Samson, heeft gisteren de officieren van het Neder landse smaldeel, dat twee dagen gele den zonder hulp in de haven van Free mantle moest meren, zijn verontschul digingen aangeboden. De bond van havenpersoneel had naar gemeld hulp aan de Nederlandse schepen geweigerd, omdat zij de reis „een bedreiging van de vrede achtte". H t smaldeel bestaande uit het vlieg- deksohip Karei Doorman en de onder zeebootjagers Groningen en Limburg, is op weg naar Ned. Nieuw-Guinea. De burgemeester van Freemantle be tuigde zijn leedwezen over de aotie van de vakbond, toen hij de commandant van het smaldeel Commandeur A. P. Ferwerda, en zijn officieren een ont vangst aanbood. Rijdt behoedzaam achteruit en Ghana. Politieke waarnemers, die de zaken hier wat nuchterder en kalmer beoordelen, zijn van oordeel dat de in terventie van de troepen der V.N. een goede zaak is. Door die interventie ontsnapt België aan het formidabele politieke risico van een koloniale oorlog en wordt het Kon golese volk zelf, dat tot nu toe getoond heeft de Belgen niet vijandig gezind te zijn, onnoemelijk leed bespaard. Echter twijfelde men eraan of deze troepen wer kelijk de orde zullen kunnen herstellen. Ze hebben namelijk tot opdracht zich zo weinig mogelijk te tonen en zich angstvallig uit alle interne twisten van de Kongolezen te houden. Het is om die reden dat de Belgische troepen, na de overgave van de bezettingssectoren aan de Scandinavische en Britse officieren, die de V.N.-troepen zullen commande ren, niet naar België, maar naar hun drie Kongolese bases in Kamina, Kitona en Banana zullen terugkeren, hetgeen in overeenstemming is met het Belgisch- Kongolees verdrag. In Brussel wordt on derstreept dat de resolutie van de Vei ligheidsraad inderdaad het bestaan van deze Belgische bases in Kongo niet in twijfel heeft getrokken. Anderzijds is het voor de waarnemers duidelijk dat na de ontwapening van de muiters er een grote politieke en sociale onrust in Kongo kan ontstaan. De inlanders zijn overigens gisteren in Leo begonnen met het gooien van stenen naar de wagens van de Kongolese mi nisters en de oppositie tegen het regime van Loemoemba groeit. Er wordt ge sproken van een regering onder leiding van de voorzitter van de Kongolese se naat, de heer Iieo, een zeer gematigd man. Aan de positie van Kasavoeboe als staatshoofd zal echter niet worden geraakt. GALA-PREMIÈRE VAN CINERAMA ROTTERDAM Opbrengst f. 30.000 (Speciale berichtgeving) Ruim f. 30.000 voor het Prinses Bea- trix-Poliofonds en het Koningin Wilhel- mlnafonds voor de kankerbestrijding heeft gisteravond de gala-première in het Cinerama-theater aan de Westblaak te Rotterdam opgebracht. Bjjna duizend toeschouwers, o.w. minister Beerman en echtgenote, mevrouw Luns, de ambassa deurs van India en Brazilië met hun echtgenoten en dr. J. Hulsker van O., K. en W., waren getuige van deze eer ste openbare cinerama-voorstelling. Deze werd voorafgegaan door een openingswoord van burgemeester mr. Van Walsum, die met zijn echtgenote, voorzitster van de afdeling Rotterdam van het Prinses Beabrix-Poliofonds, aanwezig was. Hij legde de nadruk op het belang van Cinerama voor Rotter dam, dat ongetwijfeld vele belangstel lenden uit andere plaatsen naar de Maasstad zal lokken, die zo'n perma nente trekpleister best gebruiken kan. Na de met luid applaus beloonde Ci nerama-vertoning bleven velen, ook de autoriteiten, nog geruime tijd in het met bloemen en vlaggen versierde theater toeven. Het was een feestelijke opening van het Cinerama-theater, dat vanmid dag met zijn normale voorstellingen is begonnen. Italiaanse regering blijft aan Na een vergadering van drie uren heeft het Italiaanse kabinet zioh uitge sproken tegen elk onmiddellijk aftre den der regering. In e enna deze kabinetsvergadering uitgegeven communiqué, waarin de mi nisterraad verklaart met voldoening te hebben kennisgenomen van het door de autoriteiten, burgers en handhavers van de wet betoonde plichtsgevoel, wordt medegedeeld, dat de ministerraad pre mier Tambrom heeft verzocht voor het Huis van Afgevaardigden een uiteen zetting te geven van de werkelijke fei ten. onder vermelding van degenen, die voor recente onlusten verantwoor delijk zijn. en nogmaals te verklaren, dat het plicht van de staat is de vrij heid van alle onderdanen te waarbor gen. De regering herhaalt haar bij haar installatie gegeven belofte elke positieve ontwikkeling van de politieke en parle mentaire situatie te zullen bevorderen, aldus het communique 9 Vervolg van pag. 1 Het enorme bloedbad, veroorzaakt door sny- en schaafwonden, deed het ergste vrezen. Het is aan de 64-jarige heer A. G. de Kier, uit Leiden te danken, dat er geen paniek is uitgebroken. HU wierp zich onmiddellijk als leider op en omdat de ingedeukte voordeuren van de bus niet meer open konden, regelde hü voor degenen, die hiertoe in staat waren, het ordelijk verlaten van de bus via de nood uitgang achterin. Een passerende auto met drie Amerikaanse militairen spoedde zich heen voor hulpverlening. De heer Timmermans, uit Zaandam pleisters op neus en hoofd wond zei ons: „Wü hebben allemaal de grootste waardering voor de snelle wUze waarop de Duitse instanties hulp hebben verleend. Wij werden voor eerste hulp gebracht naar het klooster van Bruchsal, vanwaar wij allen met een door de politie gecharterde bus, naar het ziekenhuis werden gebracht voor nader on derzoek". Bewondering voor van Leidenaar hulp Van de inzittenden van de bus werd één passagiere in het ziekenhuis opge nomen: mevrouw J. Vink (33) uit Rot terdam, die een diepe vleeswond in het been had opgelopen. De anderen vrij wel iedereen had bloedende wonden werden hier verbonden. Flink optreden Als U achteruit rijdt, dan doet U dat op de weghelft waarop U zich by het vóóruit ryden bevond. Het kan gebeuren, dat U op het mo ment dat U achteruit rydt, een ander voertuig U in voorwaartse richting na dert. Bedenk dan dat het voor die be stuurder uiterst moeilijk is om te con stateren dat de voor hem bevindende auto op hem toe komt rijden, waar schuwt de ANWB. Als hy het bemerkt is hy er al dicht by en is de kans groot, dat hü verrast wordt. Het is toch logisch, dat deze bestuur der in eerste instantie er van uitgaat, dat de voor hem bevindende auto ook in voorwaartse richting rijdt of stilstaat. Het is overigens in zo'n situatie zeker van belang dat de „achteruitrijder" stopt en desnoods een paar keer op de rem trapt, zodat de stoplichten gaan Vroeg in de morgen werd de chef de bureau van Buhoma te Amsterdam, de heer J. Eibers, uit Bruchsal opgebeld door de heer De Kier. „Ik heb de groot ste bewondering voor het flinke optre den van deze Leidenaar", dat vertelde de heer Eibers ons. „Omdat er tijdens de bustochten geen reisleider meegaat, hebben wy hem gevraagd de leiding van de groep op zich te nemen. En wy heb ben er voor gezorgd, dat er binnen een uur voldoende geld was om de treinreis naar Nederland plus de nodige maal- tyden te betalen, wy zijn de heer De Kier zeer dankbaar voor zyn vrijwillige organisatie en óok voor de wijze waarop hy de mensen moreel op de been heeft gehouden". Goede geest TRAGISCH ONGEVAL TE WOUDENBERG Gistermiddag is ln Woudenberg een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan de 28- jrarige chauffeur S. Wolfswinkel het leven heeft gekost. Deze chauffeur en de 42-jarige smids knecht H. Hardeman uit Maarsbergen waren by de smederij van de heer P. T. Kleinveldinók in Woudenberg bezig met laswerkzaamheden in een lege tankwagen, welke wordt gebruikt voor het vervoer van stookolie. Zeer waar schijnlijk was de tank van tevoren niet schoongemaakt. Tengevolge van het lassen zyn de resten olie en gassen dde zich in de tank bevonden ontbrand. De heer Har deman ((ongehuwd) zag nog kans zich door het nauwe mangat naar buiten te werken. Hij werd zwaar gewond en moest worden overgebracht naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" in Amers foort. De chauffeur Wolfswinkel heeft on danks de hulp die leden van de vrij- willige brandweer van Woudenberg hem nog trachtten te bieden, de tank niet bytijds kunnen verlaten. De man laat een echtgenote en een kind na. De ar beidsinspectie stelt naar het gebeurde een onderzoek in. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Polit. praatje. 18.25 Tour de France. 18.35 Lichte muz. 19.00 Voor de kind. 19.10 Lichte muz. VPRO: De stad nu, reportage. 19.45 Op bezoek bij anderen, vraaggespr. 20.00 Nws. 20.05 Intern. Union of Lib. Christian Wo man, lezing. 20.10 Verborgen eenheid, le zing. 20.20 Zang en piano. 20.36 De mens en zyn werk. lezing. 20.50 Benelux, lezing. VARA: 21.00 Tour de France. 21.10 Va- kantieprogr. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. ge sprek. VARA: 23.00 Soc. nws. in Esperan to. 23.10 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Gewijde muz. 18.20 Licht {•rogr. 18.50 Regeringsuitz.: Sociale ac- uallteiten door J. C. Visser, hoofd afde ling voorlichting van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Huismuz. 19.30 Ra diokrant. 19.50 Holland Festival 1960: Concertgebouw ork., koor en sol. 22.15 Rep. Eur. Oecumenische Jongeren Conf. te Lausanne. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Kunstbeschouwing. 23.55-24.00 Nws. VOOR ZATERDAG 16 JULI Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.30 Voor de jeugd. gevraagd voer de bezorging van Leidsch Dagblad, boven 16 jaar. Tijd van bezorging 46.15 uur. Aanmelden: Bureau Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden. Verrassing (Van onze t.v.-medewerker) Over kerkbouw handelde het eerste onderdeel van de KRO-uitzending. Het heeft ons niet gepakt, hoewel wy ons er veel van hadden voorgesteld. Stellig was hiervan één der oorzaken, dat het coim mentaar te overvloedig en te gezwollen was. Eigenaardig in de aankondiging was dat het door een predikant zou wor den uitgesproken, maar in feite door een medewerker van een andere (protes tantse) omroep tot ons kwam. Ook het Vademecum, ditmaal over het eigenaardige Paaseiland, kon ons matig bekoren. Het was zo echt een afgespro ken vraag- en antwoordspel. Hofstra kon zijn tijd telkens niet afwachten en vuur de een nieuwe vraag af als de beant woording van de vorige nog niet was be ëindigd. Het idee om aan de hand van een ontdekkingsreiziger iets van een vreem de wereld te tonen was beter dan de uit voering. „De fluwelen handschoen" was iets, waar we niets inzagen. Uit de op gave der rollen bleek, dat het een zo duidelijke katholieke aangelegenheid was, dat wy vermoeden, dat het anders denkenden nauwelijks boeien zou. Over de geest in het gezelschap waren de reizigers, die in Amsterdam arri veerden, vol lof. Van Bruchsal reisde men terug naar Karlsruhe, waar het Duitse Rode Kruis de Nederlanders op ving en verzorgde. Hier stapte men in de D-trein naar Nederland en de heer De Kier belde n^ar Amsterdam om te zeggen hoe laat men in Arnhem zou aankomen, opdat vertegenwoordigers van Buhoma de reizigers konden afha len. De buschauffeur moest op last van de politie, in verband met het verdere on derzoek naar de juiste toedracht van het gebeurde in Bruchsal achterblij ven. Volgens het eerste onderzoek gaat de chauffeur vrijuit, temeer daar het voor tractoren als langzaam verkeer, verboden is van de Autobahn gebruik te maken. MEER DAN 200 DODEN BIJ BRAND IN KRANKZINNIGENGESTICHT Meer dan 200 patiënten zyn omgeko men bij een brand, die gistermorgen vroeg heeft gewoed in het nationale krankzinnigengesticht in de stad Gua temala. 500 verplegers waren door de vlam men ingesloten, doch konden worden gered door het heldhaftig optreden van de brandweerlieden. Sommige patiënten wierpen zich in de vlammen en andere verborgen zich on der matrassen uit angst voor de men sen, die hen wilden redden. Circa 200 patiënten zyn uit het gesticht ont snapt tijdens de brand. Men heeft hen nog niet kunnen opsporen. Volgens de politie zyn er aanwyzingen dat de brand gesticht is. BINNENLAND Op het terrein van Blydestein en Co. N.V. te Lonneker gebeurde een arbeids ongeval waar bij de 54-jarlge chauffeur G. H. Wunderink uit Eefde (gem. Gors- sel) om het leven kwam. Deze raakte bij het laden van goederen bekneld tussen een vrachtauto en een aanhangwagen. Hij werd zwaar gewond naar het R.-K. Zie kenhuis te Enschede gebracht, waar hy kort daarna overleed. Onder auspiciën van de Nederlandse Magische Unie wordt op 16, 17 en 18 sep tember ln het Concertgebouw „De ver- eeniging" te Nijmegen een nationaal con gres voor de goochelkunst gehouden. lok naar Nederland ls vertrokken, schip wordt begin augustus in Nederland verwacht. Gisteravond is de 43-Jarige mevrouw L. A. M. de Greef-Van Roy, uit Eindhoven om het leven gekomen, toen zy met haar bromfiets op het kruispunt Halve Maan- straat-Bezemerstraat in Eindhoven in aanrijding kwam met een bestelwagen. Zij werd zo zwaar gewond, dat zij kort na het ongeluk overleed. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiteriyk ter post moet zyn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms. Alberto Dodero (18/7), ms. Brasil Star (21/7); Australië: ss. Alm- kerk (19/7). ss. Helenus (21/7); Brazilië ss. Alhena (19/7), ms. Gaasterland (21/7), Canada: ss. Nieuw Amsterdam (17/7), ss. Waterman (23/7); Chili: via New York (17/7) en 23/7); Indonesië: Hs Duësseldorf (17/7), Ned. Antillen: ms. Continent (19/ 7); Nieuw Zeeland: 6s. Ruahine (21/7); Suriname: ms. Nestor (20/7), Unie van Z.-Afrlka en Z.W. Afrika: ms. Jagersfon tein (19/7). Brits Oost Afrika: ss. La Bourdonnais (23/7). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. In Ede wordt dit Jaar wederom een heideweek gehouden en wel van 13 tot 20 augustus. Daarmee beleeft dit evenement dan zyn vyfde lustrum. BUITENLAND Met de betrekking tot de gisteren vermelde noodlanding van een Amerikaans verkeersvliegtuig naby de PhiUppynen vernemen wy nader, dat van de 58 per sonen aan boord er 57 zijn gered, zodat slecht één persoon om het leven is ge komen. Deskundigen van het Amerikaanse leger hebben op het eiland Wallops een proef genomen met een vyftrapsraket van het type Strongarm. Omtrent net verloof van de proef ls slechts bekend dat de ra ket niet de verwachte hoogte van 1700 km heeft bereikt, maar dat toch belang- ryke gegevens zijn verkregen. Hans Albers. de gevierde filmacteur van voor de oorlog, heeft het „Grote kruis van verdiensten" van de Westduitse Bondsrepubliek gekregen. Hij is nu 67 jaar oud. Op de hellingen van de Pichincha, bij de Ecuadoriaanse hoofdstad Quito zyn de wrakstukken gevonden van een Ame rikaanse Dakota die sinds maandag werd vermist. Alle achttien inzittenden zijn omgekomen. Het toestel, eigendom van de Amerikaanse diplomatieke missie in Co lombia, was op weg naar Bogota. Zware slagregens hebben de afgelo- ien dagen in het gebied van Katowice en Irakow, (Zuid-Polen) voor tientallen mil joenen zlotys schade aangericht. De be volking van een twintigtal dorpen ls ge ëvacueerd: honderden hectaren bouwland zyn ondergelopen. De V.S. hebben de Sovjet-Unie laten weten, dat naar hun mening de Ameri kaans-Russische onderhandelingen over een luchtvaartakkoord, die maandag te Washington zouden beginnen, moeten worden uitgesteld met het oog op de re cente daden en uitlatingen van Sovjet- zyde. Volgens een van werkgevers en werk nemerszijde goedgekeurde aanvulling van de reeds wet geworden Zweedse pensioen regeling zal het pensioen op 65-jarige leeftijd 65 procent bedragen van het laatstgenoten salaris. Veronica Elchmann. de echtgenote van de gearresteerde oorlogsmisdadiger, heeft de Argentynse Justitie verzocht om berechting van de aanstokers tot en uit voerders van de ontvoering van haar man. Dit verzoek werd namens haar gedaan door haar advocaat, Gentile. Komend najaar wordt ln Denemar ken begonnen met het werven van be roepsmilitairen. Men wil een permanente verdediglngsmacht opbouwen, waarbij dan de dienstplichttyd van zestien tot twaalf manden verkort zou kunnen worden zon der aan de paraatheid afbreuk te doen. De Deense minister van Defensie heeft verder verbetering van betaling- en dienst omstandigheden voor de permanente ver dedigingsmacht aangekondigd. Een Londense rechter heeft Sarah Churchill, dochter van Sir Winston, tot een boete veroordeeld wegens openbare dronkenschap, twee maal in een week. „Wanneer u nog een keer voor my ver schijnt. zal lk u aan een medisch onder zoek laten onderwerpen", zo zei rechter Blundell. Op 5 Juli deed Sarah Churchill op Grosvenor Square, blootvoets. een ver keersagent na. Zes dagen later maakte zy een schandaal by het Victoria-station. De regering van Ghana heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Na ties meegedeeld dat twee bataljons troe pen gereed zyn om naar Kongo te ver trekken. Ghana verzoekt de volkerenorga nisatie behulpzaam te zijn bij het tran sport van de troepen. De Russische regering heeft by de V.S.. Engeland. Frankryk, Canada. Noor wegen en Denemarken geprotesteerd tegen het laagvliegen boven Russische schepen. Sir Winston Churchill, die een tocht maakt met het Jacht „Christina" van de Griekse reder Onassis, heeft donderdag ln Split een onderhoud met president Tito van Zuld-Slavië gehad. De president van de Sovjet-Unie d Brezhnef, heeft in het Kremlin de orde van de rode vlag, uitgereikt aan ka- Maar hoe bedrogen zyn we uitgeko men! In de eerste plaats was het een aar dige intrigue, nl. het dreigend ontslag van een progressief leraar op vryersvoe- ten aan een middelbare school, gesteund door overste en rectrix, zowel maat schappelijk als amoureus, doch hevig ge dwarsboomd door enige reactionairen, die de bisschop weten mee te krijgen. Nu was het denkbaar, dat de ontwikke ling in het spel een zoetsappig verloop zou hebben, maar niets bleek minder waar. De teksten, die de moeder-overste bijvoorbeeld in de mond gelegd weren, waren fris en tevens wijs. Daarbij gere kend een prima bezetting en een regie, die de heersende spanningen dichtbij bracht, alsmede een vlot spel (het liep soms zelfs de spelers even uit de hand of liever uit het hoofd). Er viel dus veel te loven, maar welhaast het belangrijkste was, dat de bewogen sociale gedachten van Paus Leo niet alleen gepropageerd werden, maar ook uitgespeeld, waardoor de ontknoping (even dachten we aan een schaakspel kardinaal-bisschop^ op hoog niveau tot stand kwam. Geestelijk en artistiek een voortreffelijke presta tie! Advertentie Hotel-Restaurant „HOLLANDER" - Noordwijk Telefoon 01719—3441 Kon. Wilhelminaboul. 11, VOOR UW LUNCH EN DINER AAN DE ZEE Vanaf 15 sept. gelegenheid voor congressen, partyen, recepties enz. .Bre.zhne(- h?eft ln.het Kremlin de Trianon: „Helden op sokken". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag pitein Vaslll Polyakof. de piloot, die 'la het Amerl"- 1 Juli voor de kust van Koïa"het Ameri kaanse verkenningsvliegtuig neerschoot. In het gebied van de Nijl-delta zyn dertig mensen om het leven gekomen, doordat een te zwaar beladen vrachtwa- ;en door een verkeerde manoeuvre van de >estuurder ln een droogstaand kanaal reed. Van de 51 mannelijke en vrouwelyke landbouwarbelders. die zich op de wagen bevonden, werden er dertig door het zwa re gewicht van de op hen liggende vracht wagen ln de natte modder gedrukt en levend begraven. De overigen hebben zich ln veiligheid kunnen stellen. VRIJDAG Don Bosco-schoolDiploma-uitreiking. 8 uur nam. Gymnasium (Fruinlaan)Dlploma-ult- reiklng Genootschap „Kennis ls Macht". 7.30 uur nam. Leiderdorp: N.-H. Kerk. Vijfde orgelfondsconcert. 8 uur nam. ZATERDAG BeestenmarktOpenluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Christen gemeente „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk: 1011 uur voorm. Bybelstudle; 11 uur voorm. ds C. Dlngemanse van Den Haag. Nieuwe Vaart: Leidse Reddingsbrigade. Prestatietocht gekleed zwemmen. 3.30 uur nam. WOENSDAG Academie: K. en O.-excursie naar ten toonstelling „Tijdsbeeld" ln Hortus. 1.55 uur nam. Gulden Vlies: Aandeelhoudersverg. N.V. Nationaal Veem. 11 uur voorm. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur km. Varkensmarkt: Straatpredlking Open- Deurwerk Herv. Gemeente. 7.30 uur nam. BIOSCOPEN Casino: „Incognito". 18 Jaar. Dagelijks: 7 en 9.15 uur. „Slssl" A I. Dageiyks 2.30 uur. Lldo: „De koe en de gevangene". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Parachutisten". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur. Studio: „Een les ln liefde". 18 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. ap si 9.15 en 9.15 uur. 8.50 Voor U en Uw gezin, lezing. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Morgen- wydlng. VARA: 10.20 Fragm. uit progr. v. deze of vorige week. 11.35 Kamermuz. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgelspel en zang. 13.00 Nws. 13.15 Voor de teenagers. VARA: 14.15 Voor de Jeugd. 14.50 Man nenkoor. 15.05 Geen vaart, geen wélvaart!, lezing. 15.20 Filharm. ork. en solist. 16.15 Boekbespr. 16.35 Voor de toeristen. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 Kunstact. VPRO: 19.30 Binnen en buiten de grenzen, lezing. 19.40 Christus, zyn leerlingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 21.25 Soc. comm. 21.40 Caba ret. 22.05 Sportuitz. 22.30 Nws. 22.40 Zang met interviews. 23.10 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging, 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Progr. voor de oudere luisteraars. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Chansons. 12.00 Middag klok - noodklok. 12.03 Gram. (Om 12.30- 12.33 Land- en tuinb.meded.). 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennleuws. 13.30 Lichte muz. 13.50 Voor de Jeugd. KRO: 14.00 Gemengd koor. 14.20 Kunst- kron. 14.50 Gregoriaanse zang. 15.20 Voor de Jeugd. 15.50 Metropole-ork. en solist. 16.30 Lichte muz. 16.50 Sportact. 17.00 V. non: 2.i5 4.30. 7 Rex: "The big circus". A.l. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Das elnfache Mad- chen". Astra-theater - Wassenaar: Vrydag 8 uur zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur „Al leen op de wereld". A.l. Maandag-, dins dag- woensdag 8 uur „Op het spoor der verdwenen vrouwen". 14 Jr.. donderdag 2.30 en 8 u „Het leven van Enrico Caruso' A.l. Van vrydag t/m woensdag": 2.30 u. (zaterdag niet) „Op naar Hollywood". Alle leeftyden. d. kind. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journa listiek oweekoverz. 18.25 Lichte muz. 18.50 Tour de France. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Tour de France. 19.40 Lichtbaken, lezing. 19.50 Uitslag Bij stand III. 21.00 De Knipperbol, pol. praat je. 21.10 Gevar. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Jong - oud - eeuwig, ge sprekken. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 15.00-15.25 Eurovisie: Paardenraces op Ascot. 15.30 Eurovisie: Intern, athle- 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Spaans progr. 20.50 Cabaret. 21.25 Ballet. 21.45 Film. 22.10 Dagsluiting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Automobielkron. 12.30 Gevar. muz. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hoorspel. 13.40 Gram. 14.10 Hoorspel. 16.10 Boekbe spreking. 15.45 Gevar. progr. 16.45 Voor de kleuters. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weer ber. 18.00 Nws. 18.15 Sport. 18.45 Lichte muz. 19.15 Pari. overz. 19.30 Interviews. 20 00 Gevar. progr. 21.00 Nws. 21.15 Hoor spel. 22.45 Avondgebeden. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 ~~l 247 12.00 Hersengym. 12.30 Nws. en Latyns- Amerik. muz. 13.15 Progr. overz. 13.20 Cricket. 13.35 Sportuitsl. 13.40 Intermez zo. 13.45 Gevar. muz. 14.30 Sportber. 14.35 Motorraces. 14.45 Davis-Cup. 15.00 Cricket. 15.10 Schletwedstr. 15.15 Ascot-Races. 15.30 Sportber. 15.35 Motorraces. 15.45 Davis- Cup. 15.50 Gevar. muz. 16.05 Schietwed strijden. 16.10 Gevar. muz. 16.30 Sportber. 16.35 Cricket. 16.50 Motorraces. 17.00 Da vis-Cup. 17.15 Athletiek. 17.30 Sportber. 17.40 Zwemwedstrijden. 17.55 Gevar. muz. - - -82j< 18.10 Cricket. 18.25 Jazzmuz. 18.55 Sport uitsl. 19.00 Journ. 19.30 Nws. en dansmuz. 20.00 Gevar. muz. (Om 20.30 Nws.). 21.00 Gevar. muz. 22.00 Jazzmuz. 22.30 Nws. 22.40 Popul. muz. (Om 23.30 Nws.). 23.55- 24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. en weer ber. 13.15 Hammondorgelspel. 13.30 Jazz muz. 14.00 Gram. m. comm. 15.30 Volks- muz. 17.30 Popul. muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.30 Koorzang. 20.00 Gevar. pro gramma. 21.45 Nws. en weerber. 22.10 Ork. conc. 22.30 Gevar. muz. 24.00 Nws. en weerber. 0.05 Dansmuz. 1.00 Jazzmuz. 2.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12 00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.05 Gram. 14.30 Kamermuz. 15.35 Salome, opera. 20.05 Gram. 21.00 Gevar. progr. 23.05 Gram. 23.53-24.00 Nws. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Muzikale ka- leidoscoop. 14.30 Journ. 15.00 Accordeon- spel. 15.15 Gram. 15.45 Accordeonspel (verv.). 16.00 Lichte muz. 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 en 17.45 Gram. 18.00 Pianorecital. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Ork. conc. 21.00 Gram. 21.15 Amus. muz. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.05-24.00 Gram. 484 m. 12.17 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Bel Canto. 16.02 Lichte muz. 17.00 Nws. 18.02 Gram. 18.53 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Nwe gram. 20.30 Hoorsp. 21.05 Lichte muz. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws. 23.00 Ka mermuz. 23.55 Nws. TENTOONSTELLINGEN Hortus Botanicus: Tentoonstelling he dendaagse Nederlandse beeldhouwkunst. Lakenhal: Jan van Goyententoonstel- 11 ng (tot 27 lull) Rijksmuseum voor de geschiedenis der Natuurwetenschappen: Elnthovententoon- 6telllng. Werkdagen 10-4 uur, 's zondags 1-4 uur nam. (t.ejn. 31 Juli). Ryk8museum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie vaD Nederland Op werkdagen van 10 12 öd 24 Zon- en feestdagen 2—4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundi. (tot 16 oktober). Lakenhal: Verzameling dr. A. Welcker. Werkdagen 10-17 uur; zondags 13-17 uur. (Tot 27 lull). Avond- en nachtdienst der apotheken Te Leiden ls geopend de Zulder apotheek Lammenschansweg 4, tel. 23553. Bij geen gehoor bij Uw buisarts of specialist (of dien9 waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 nnr) a sS 3g«!M la lx fpenburg Vllsslngen Eelde De Bilt Twenthe Eindhoven Zuid-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfort Mtlnchen Zurich Genéve Locarno Wenen Innsbruck \thene Rome AJacclo Madrid Mallorca Lissabon zw. bew. licht bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. mist licht bew. licht bew. half bew. licht bew. licht bew. niet ontv. regen zw. bew. licht bew. zw. bew. mist regenbui mist zw. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. licht bew. regen net ontv. onbew. onbew. licht bew. zw. bew. licht bew. licht bew. zzw 4 21 12 0 zw 6 18 15 0 zw 4 20 12 0 zw 6 19 12 0.5 zzw 3 21 12 5 zzw 2 21 11 3 windstil 22 12 0.3 wzw 3 23 11 0.2 z 4 22 12 4 nno 1 9 0 z 5 22 13 4 zo nnw 1 windstil windstil 19 14 7 20 11 1 22 11 0 22 11 0.5 21 12 1 23 14 5 22 13 1 27 15 0.2 24 17 0 26 16 0 25 14 1 26 14 14 26 13 1 25 14 4 25 17 0 25 14 0 28 15 6 nw 4 23 windstil 31 15 nno 1 27 13 windstil 19 windstil 30 17 nnw 3 25 15

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2