Kongo in afwachting der VN-troepen Bus met vakantiegangers botste en slingerde over Duitse Autobahn WEERBERICHT Gespannen toestand in Leopoldstad KOELKASTEN DRAMA OP TERUGREIS UIT ZWITSERLAND In volle vaart tegen een tractor Einde van de wereld kwam niet schildersverven, ladders en schildersgereedschappen Leidse verfhandel „de Valk" n.v. teuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 15 JULI 1960 No. 30099 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1750 per kwartaal; 12.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 In Leopoldstad nam de spanning gisteren weer toe. Zwaar gewa pende Belgische commando-troepen patrouilleerden door het centrum van de stad en het vliegveld en de weg daarheen werd scherp be waakt. Onder Belgische militaire bescherming vertrokken konvooien vluchtelingen naar de luchthaven om te worden gerepatrieerd. Volgens een verslaggever van de Franse radio hebben in de Kongolese hoofd stad Afrikaanse inwoners zich voor het eerst tegen hun leiders ge keerd. Zij vielen auto's van ministers aan, die zij verantwoordelijk stelden voor de ontstane toestand. Met uitzondering van de elektrici- teits- en waterbedrijven staan alle openbare diensten vrijwel stil. Ook uit het binnenland komen sombere berichten: de fabrieken en plantages liggen verlaten, de ziekenhuizen zijn onbemand en onderwijs wordt in het geheel niet gegeven. Het dreigende voedseltekort van Leo- majoor en luitenant-kolonel. Van 1943 poldstad werd voor enkele dagen ver holpen door de distributie van voorra den, die voor posten in het binnenland waren bestemd. Minister De Schrijver noemde gisteren in de Kamer de kwes tie van de bevoorrading een nijpend vraagstuk. Per vliegtuig zullen vijftig ton levensmiddelen uit Brussel naar Kongo worden vervoerd. Ook heeft de Sabena een vliegtuig ingericht als „vliegend hospitaal" om de patiënten te evacueren, die door het sluiten van zie kenhuizen zonder medische verzorging zijn gekomen. Loemoemba in het gedrang Premier Loemoemba maakte gister middag, toen hij met president Kasa- voeboe en een zestal andere Kongolezen op het vliegveld van Leopoldstad moest wachten op een particulier vliegtuig dat hen naar Stanleystad zou brengen een benauwd half uur door, toen hij door een menigte woedende Belgen werd omringd, van wie er een hem een harde klap in het gezicht gaf. De Belgen, die zelf op transportgelegen heid wachtten om te worden gerepatri eerd, drongen onder dreigende uitroepen naar Loemoemba op, onder het uitroe pen van „moordenaar". Een andere vluchteling schudde met van woede ver wrongen gelaat zijn vuist onder Loe- moemba's neus en schreeuwde hem toe: „Waarom ga je niet eens kijken naar de verkrachte vrouwen?", terwijl even la ter de vluchtelingen in koor schreeuw den: „Op je knieën, op je knieën". Met sten-guns bewapende Belgische val schermtroepen keken onbewogen toe en niemand van hen greep in. In Leopoldstad is een overeenkomst gesloten tussen het provinciale bestuur en de Belgische commandant, waarin de Belgische troepen en het Kongolese le ger him eigen zones is toegewezen. Kongolese burgers zijn hedenochtend begonnen met het plunderen van ver laten woningen in de Europese wijk van de stad. In een uitzending van de radio van de republiek Kongo is gisteravond gezegd, dat de Belgische inwoners „zich op het vliegveld Ndjili belachelijk heb ben gemaakt door beledigende uitroepen aan het adres van het staatshoofd en van de eerste minister' Een officieel protest bij de Belgische ambassadeur werd aangekondigd, on danks het feit dat Kongo de diploma tieke betrekkingen met België heeft verbroken! VN-hulp op komst De plaatsvervangend secretaris-gene raal van de VN, Ralph Bunche, heeft gistermiddag op een persconferentie in Leopoldstad medegedeeld, dat de eerste contingenten van de VN-troepen bin nen 48 uur in Kongo zullen aankomen. In de komende week zullen nog vier ba taljons arriveren. De troepen zullen on der commando staan van generaal Karl von Hom uit Zweden. Het eerste con tingent zal uit Afrikaanse militairen bestaan: Ghana, Guinea, Mali en Tu nesië. Bunche deelde mede, dat de troepen met defensieve wapens zullen zijn uitge rust. Zij zullen over eigen vliegtuigen, auto's en materieel beschikken. Óver de mogelijkheid dat leden van het 5.000 man sterke VN-leger in het ge bied van Gaza naar Kongo zullen wor den overgebracht is niets bekend. Generaal-majoor Von Horn werd ir 1958 benoemd tot hoofd van de be standscommissie van de VN in Palesti na. Hij werd geboren in 1903 en werd op 20-jarige leeftijd officier by de Zweedse koninklijke garde te paard. In 1942 en 1945 volgden resp. zijn benoeming tot van f 225.af bij de ELEKTROSPECIA ALZ A AK enegouwen AALMARKT 4 OPKLARINGEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Opklaringen, maar voornamelijk in het binnenland ook enkele lokale buien. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 16 JULI Zon op: 4.38 uur; onder: 20.53 uur. Maan op: 0.13 uur; onder: 14.05 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 9.07 uur en 21.35 uur. Laagwater: 4.42 uur en 17.06 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's. tot 1945 was hij medewerker van graaf Folke Bemadotte bij diens onderhande lingen over de repatriëring van gevan genen uit de Duitse concentratiekam pen. De daaropvolgende twee jaar was hy hoofd van de afdeling verbindingen van de Zweedse defensiestaf. Nadien is hij militair attaché bij de Zweedse am bassades in Oslo en Kopenhagen ge- 'eest. De 12 officieren zyn afkomstig uit Canada, Italië, Nieuw-Zeeland, Dene marken, Noorwegen en Zweden. Bel gische en Franse officieren, die deel uit maken van de VN-organisatie, die toe zicht houdt op de naleving van het be stand, zyn dus kennelijk uitgesloten. Katanga laat geen troepen toe Premier Moise Tsjombe van Katanga heeft te Elisabethstad verklaard, dat hy aan strijdkrachten van de VN geen toestemming zal geven om in Katanga te landen. Hy zei in een brief aan se cretaris-generaal Hammarskjöld te heb ben geprotesteerd tegen het besluit om VN-troepen naar Kongo te zenden en België te verzoeken, zyn militairen te rug te trekken. Tsjombe deelde mee, dat hy binnen 24 uur aan het hoofd van een afvaardi ging van Katanga naar New York zou gaan. In antwoord op een vraag over zyn weigering om VN-militairen toe te laten, zei hy: „Wij laten ons liever ver moorden dan dat wij onze onafhanke lijkheid willen prijsgeven". Hij ver klaarde dat de sympathie van Katanga naar de westelijke wereld en in het bij zonder naar België uitgaat. Volgens hem is de toestand in Katanga zeer goed. De industriële produktie werd weer normaal en woensdag was 370 ton koper gewonnen. De militaire adviseur van Tsjombe, de Belgische kolonel Weber, verklaarde dat er bij de operaties tegen de muiters geen enkele Belgische parachutist is gedood of gewond. Bij de gevechten in Jadotstad waren woensdag echter vijf tien Afrikanen gesneuveld. Negentien Afrikanen zouden voor een speciale rechtbank terecht moeten staan we gens muiterij. Hulpverlening Het internationale Rode Kruis in Ge- nève heeft medegedeeld hulp te zullen verlenen aan de duizenden Europeanen, die uit Kongo naar nabijgelegen Afri kaanse gebieden zijn gevlucht. De Sovet-Unie heeft in de minister bijeenkomst van de economische en so ciale raad (ECOSOC) der Verenigde Naties medegedeeld bereid te zijn nog meer economische en technische steun, tot een bedrag van 2,5 miljoen roebels te verlenen aan de nieuwe onafhanke lijke staten van Afrika. De Sovjetrussische vertegenwoordiger Lesesjko deelde mede, dat de 2,5 mil joen roebel in nationale valuta voor de de belanghebbende staten om technische steunverlening aan deze Afrikaanse sta ten op vrijwillige basis beschikbaar ge steld zouden worden binnen de organi satie der Verenigde Naties. Hij zei. dat de belanghebbende staten om tech nische uitrusting en steun voor de ont wikkeling kunnen vragen en om het zenden van Russische specialisten als deskundigen van de VN. De hulpverle ning zou ook kunnen omvatten het zen den van studenten uit de Afrikaanse staten naar de Sovjet-Unie. De Verenigde Arabische Republiek is bereid elk verzoek om hulp en ook wa pens van de Kongolese regering in haar „strijd tegen het imperialisme" in te Een onderdeel van het uitgebrei de feestprogramma ter gelegenheid van de 550ste verjaardag van het stadje Purmerend was gisteren het ringsteken met versierde paarden en wagens op Herengracht en Nieuwe- gracht. Sommige deelneemsters ver schenen in West fries kostuum aan de start. willigen, aldus is in Cairo bekendge maakt. In officiële kringen in Nieuw Delhi is gezegd, dat de regering van India elk verzoek van de Verenigde Naties om troepen voor Kongo in welwillende overweging zal nemen. Tot dusver was er nog geen verzoek ontvangen. (Van onze Amsterdamse correspondent) „Wij lagen allemaal te slapen. Plotseling botste de bus. Wij sloegen met onze hoofden tegen de metalen asbakken en stoelleuningen voor ons. Er werd gegild en geschreeuwd. De bus slingerde en botste. Ein delijk stonden we stil. Niemand wist goed wat er was gebeurd. De stoelen, de kleren, de vloer van de bus, alles was met bloed besmeurd. Het was een vreselijk drama". Dit verhaal werd ons gisteravond om kwart over elf gedaan op het derde perron van het Centraal Station te Amsterdam, waar 17 met pleisters beplakte reizigers, oververmoeid van doorgestane narigheid en nervositeit, met de D-trein uit Karlsruhe waren gearriveerd. Het ongeluk gebeurde op de laatste dag van een verregende vakantie in een Zwitsers bergdorpje. De meeste reizigers zullen het verschrikkelijke ongeluk op de nachtelijke Autobahn tussen Karlsruhe en Heidelberg nooit meer vergeten. Een ongeluk, dat ramp zalig had kunnen zijn, maar als door een wonder geen levens heeft geëist. Nog steeds komen op het Brus selse vliegveld Melsbroeck vlieg tuigen met vluchtelingen uit Kongo aan. Een ontroerde Koningin Eliza beth tracht een van de bedroefde vrouwen te troosten. Het gezelschap, dat uit 43 personen bestond, afkomstig uit alle delen van het land. was op de terugreis van een 10 of 17-daagse vakantieverblijf in het dorpje Leysin, bij Montreux. Zij had den allen ingetekend op vakantiereizen van het reisbureau Buhoma te Amster dam, dat logies boekt voor een aantal toeristen-hotels, dat een zustermaat schappij in het buitenland exploiteert en dat het vervoer naar en van die va kantieverblijven laat verzorgen door de busonderneming Dusseldorp te Apel doorn. Woensdagmiddag werd met een gloed nieuwe en comfortabele reiswagen van de firma Dusseldorp de terugreis aan vaard, waarbij 's-nachts zou worden doorgereden. Geheel volgens de wette lijke voorschriften werd de bus afwis selend bereden door tWee chauffeurs. Na enkele onderbrekingen werd woens dagavond om 11 uur Bazel bereikt, Hier wisselden de chauffeurs en de man, die had gereden legde zich in het midden van de bus op een bankje te rusten. De passagiers met een eentonig traject over de Autobahn voor de boeg, nestel den zich behaaglijk in hun stoelen en probeerden een dutje te doen. BIJ BRUCHSAL GEBEURDE HET Twintig kilometer voorbij Heidelberg, ter hoogte van het dorpje Bruchsal, ge beurde het. De bus, die was afgesteld op een snelheid van 80 kilometer per uur. botste in volle vaart op een on verlicht voertuig, dat later een tractor bleek te zyn, schoot van de rijbaan af, kwam op het op dat ogenblik nog druk bereden weggedeelte van het tegen- liggende verkeer, reed opnieuw door een middenberm, na een verkeersbord te hebben geramd, zwenkte daarop weer naar links op de andere baan om ten slotte met een wyde boog weer op de oorspronkelijke rijbaan te komen, waar de wagen tot stilstand kwam. Dat punt was 800 meter verwijderd van de plaats waarnaast de tractor drie vry ernstig gewonde Duitsers lagen. Het was toen 's-nachts kwart over drie. De chauffeur zat volkomen over stuur temidden van de ravage in zyn cabine. Een der passagiers, de heer Wes- seling, uit Amsterdam, had hem onmid dellijk na de botsing vastgegrepen, door elkaar geschud en telkens geschreeuwd: „Remmen, remmen!". Maar de chauf feur, die de passagiers op de heenreis al als een zeer voorzichtig bestuurder hadden leren kennen, had de grootste moeite om de tegemoetkomende auto's te ontwijken. Slot op pag. 2 Profeet wordt gerechtelijk vervolgd Donderdagmiddag om kwart voor één had de wereld moeten vergaan volgens de 38-jarige Milaanse kinderarts Elio Bianca Het is niet gebeurd en zijn vol gelingen, 90 in totaal, die zich hoog op de hellingen van de Mont Blanc hadden genesteld, bleken, toen het fatale ogen blik voorbij was, toch wel opgelucht te zijn Zij hadden zich donderdagmorgen enkele uren aan „symfonische medita tie" overgegeven en waren daarna bui ten heen en weer gaan lopen, terwijl zij voortdurend naar de bijna wolkenloze hemel keken, wachtend op de eerste te kenen. Inmiddels hadden zich toeristen en inwoners van de dorpjes in de om geving zich rond de sekteleden verza meld. Velen stonden daar met hun hor loges in de hand. De sekteleden werden ongeduldig. Na ongeveer een kwartier vergeefs gewacht te hebben, gingen zij CHINESE UITZENDINGEN VOOR INDONESIË „ONDULDBAAR" In een bekendmaking van het Indone sische leger is gisteren medegedeeld dat de voortdurende anti-Indonesische ra diouitzendingen van radio-Peking on duldbaar geworden zijn, zo meldt An- tara. De communistische uitzendingen begon nen kort nadat Indonesië vorig jaar aan Chinezen in de buitengebieden ver bood handel te drijven. De Indonesische regering heeft vol gens berichten een aantal keren offici eel geprotesteerd teg?n deze radio-uit zendingen, maar tot nu toe hebben de Chinezen geen verzoenend gebaar ge daan. terug naar de landhuisjes, waar zij hun intrek hadden genomen, om een „spoed vergadering" te houden. De aanwezige journalisten lieten de leider echter niet gaan. Zy vroegen hem om nadere uit leg. „Ik moet mij vergist hebben bij myn uitleg van de stemmen, die ik van de „logos", het hoogste wezen, heb ge hoord, aldus dr. Bianca. Zyn voorspelling, dat een kernoorlog van één dag, gepaard gaande met aard bevingen en vloedgolven, de wereld don derdagmiddag vrijwel zou verwoesten, had kennelijk niet op alle toeristen in de omgeving indruk gemaakt. Een groep had een bal georganiseerd om „Miss einde van de wereld" te kiezen. Maar in de Noorditaliaanse stad Ca- sena vroeg men zich af of de profetie van de leider toch geen kern van waar heid bevatte. Het stadje werd nl. gister morgen door een lichte aardschok ge troffen Vele inwoners renden uit hun huizen naar het open veld. Zij waren er- van overtuigd, dat de profetie in vervul ling ging. De bevolking van het Griekse schier eiland Chalcidice was woensdag al op geschrikt door krachtige aardschokken. Vele mensen brachten de nacht van woensdag op donderdag buiten door Op Formosa maakte men zich eveneens on gerust. Men zou daar op grote schaal aan de goden geofferd hebben In Sin gapore hielden studenten een betoging. Zy vroegen de goden de wereld nog een kans te geven. (Al deze reacties bewijzen eens te meer hoe gemakkelijk sommige lieden geloof hechten aan personen, die bewe ren over profetische gaven te beschik ken dan wel zeggen te spreken door in spiratie van „hogerhand". Met instem ming vernemen wij dan ook dat van rechtswege tegen dr. Bianca een vervol ging is ingesteld wegens verstoring der openbare orde Red. LD.). Advertentie NJASSALAND EIST ONAFHANKELIJKHEID Njassaland eist onmiddellijke en vol ledige onafhankelijkheid en is vaster dan ooi besloten zich los te maken uit de federatie met Noord- en Zuid-Rhodesia, aldus heeft de leider van de nationalis tische beweging in Njassaland. dr. Has tings Banda, bij aankomst in Londen verklaard. Op 25 juli begint in de Britse hoofd stad een conferentie over Njassaland, ter voorbereiding van de conferentie over de politieke toekomst van de federatie van Noord- en Zuid-Rhodesia en Njas saland. Het best gesorteerd In: LAMMERMARKT 3 LEIDEN Verkoop uitsluitend engros. TELEFOON 33909 V.S. waarschuwen Sovjet-Unie inzake Cuba MONROE-LEER GELDT NOG STEEDS De V.S. hebben een ernstige waar schuwing tot de Sovjet-Unie gericht, dat zij zich niet moet mengen in de binnen landse aangelegenheden van het Ame rikaanse continent. In een door presi dent Eisenhower goedgekeurde verkla ring van het State Department wordt gezegd, dat de Monroe-leer thans nog evenzeer geldt als 150 jaar geleden. De recente uitspraken van premier Kroesjtsjef inzake Cuba schijnen er, al dus de Amerikaanse verklaring, op ge richt een „bolsjewistische doctrine" te vestigen, die voorziet in het gebruik van de Russische militaire macht ter onder steuning van de communistische bewe ging, waar ook ter wereld De woordvoerder van het State De partment, Lincoln White, betuigde zijn instemming met een Peruaans initiatief om het Amerikaans-Cubaanse geschil aan de 21 leden tellende organisatie van Amerikaanse staten voor te leggen. Za terdag komt de raad bijeen om te beslis sen of de ministers van Buitenlandse Zaken bijeen zullen komen. Met klem zei White, dat de in 1823 geformuleerde Monroe-leer thans nog evenzeer "an kracht is voor „de aansla gen van het nieuwe imperialisme". Hy noemde het dreigen met geweld van Kroesjtsjef ;n strijd met de grondbegin selen van het Handvest der VJJ. „Deze onverholen bedreiging van de wereld vrede toont de schijnheiligheid van zijn protesten in naam van de vrede aan", aldus White. Uit het Leidsch Dagblad van j 15 Julij 1860 De Leidsche Nijverheid. „Academiefeesten zijn niet zéld- zaam, maar hebben geregeld 1 plaats. - Van eene andere en niet minder rykvlietende bron van j plaatselijke welvaart, de Leidsche Industrie, hoort of ziet men nooit iets, dat naar feestvieren zweemt. 1 Of is het voordeel, dat dit vertier van fabrieken en trafieken, am- bachten en handwerken afwerpt, zoo gering te schatten, dat ook niet tot haren lof feestklanken mogen worden gehoord en voor stad- en landgenoot meer duidelijk en op- zettelijk blijke, van hoeveel belang fabriekplaatsen voor een land zijn De tentoonstelling heeft plaats gehad gedurende eenige 1 dagen, langer dan een week; zij I is merkwaardig, om hetgeen er te j bezigtigen was, er gemist werd en door het bezoek, dat haar ten deel viel, stof tot verschillende gevolgtrekking gaf. De Leidsche industriëlen, j die de tentoonstelling hunner goe- deren overbodig achtten, hebben juist daardoor getoond, dat zij op I die privilegiën weinig prijs stellen en zéker daardoor van verpligting jegens de natie geene sprake kan zijn".

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1