ROXY Cor Kist verovert goud in de Regenboogklasse DE KARAVAAN HEEFT 14 JULI GEVIERD MET EXTRA RUSTDAG DE TOUR IN CIJFERS Nu verrassend zuiver en koeler roken Goed besluit Braassemweek Valken-hoofdprijs voor E. Hoppe dank zij ragdun en ventilerend e/fin papier ALLEEN FEESTNEUZEN ONTBRAKEN Spanjaard Manzaneque mocht 13 minuten uitlopen Nederland beste kleine ploeg Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 15 juli 1960 Vierde blad no. 30099 (Van onze zeilmedewerker) Met enige bezorgdheid keken de leden van het wedstrijdcomité van de Water sportvereniging „De Braassemermeer" in de ochtenduren van de laatste zeildag van de Braassemweek naar de lucht. Het woei tamelijk hard en men vreesde, dat men weer tot afgelasten zou moeten overgaan. En dat had dan betekend, dat men niet aan de gestelde zeven races zou komen. Maar gelukkig het viel alles mee. Het werd zelfs weer een prima zeil dag. Een dag waarin wel enige verras singen genoteerd werden, maar de mees te prognoses over de hoofdprijzen be waarheid werden. In de altijd mooie Re'genboogklasse leidde in de eerste rakken ir. G. A. Bakker voor Cor van Staveren en Cor Kist. Maar Van Staveren, die de vorige dag op protest van ir. Bakker terecht was uitgesloten, deed wat hij kon om nu eens te laten zien wat hij waard was. Hij kwam in de 2e ronde goed voor en alleen Kist vormde nog een gevaar voor hem. Van Staveren won de laatste race Kist werd tweede en ir. Bakker derde. De gouden medaille ging naar Cor Kist, die in het klassement de meeste punten verworven had. Valken De puntentelling voor de beslissende wedstrijd in de Valkenklasse begon was: 1. Th. Kraan 6501 pnt.; 2. Ed. Hoppe 6325 pnt. Na een valse start ging het veld Valken het kruisrak in met Ed. Hoppe in de kop van het veld en Kraan in de achterhoede. Egon Rolf v. d. Bau- men won de wedstrijd. Ed. Hoppe werd tweede voor ir. H. F. Zuiderbaan, H. Kirkenier en J. H. de Wilde. Th. Kraan bracht het niet verder dan de negende plaats en dit was zeer spijtig voor hem, want het kostte hem dik de hoofdprijs. Hoppe kreeg totaal 7540 pnt en Th. Kraan 7063 pnt. In het grote 16 m2 veld wist Jan Blonk enige tijd de leiding te houden, maar toch was het E. J. Both die na een wedstrijd waarbij veel ver schuivingen in de kruisrakken kwamen als eerste door de lijn voer. Blonk was tweede gevolgd door J. Bodegraven, A. Taselaar en J. de Haas. Voor Taselaar was een vierde plaats voldoende voor de gouden medaille. Winden. De tweede was voor E. Cancri- nus gevolgd door E. Hofkes, H. v. d. Winden en W. de Knoop. Van der Rest blonk juist in deze races niet uit omdat hij met een geleend schip moest varen. Hoewel mevr. Plantenga-Tims het niet verder bracht dan een vierde en een zesde plaats in de twee laatste wedstrij den kreeg zij door haar voorafgaande goede resultaten toch voldoende punten bijeen voor de hoofdprijs in de 12 voets- jollen. De races werden gewonnen door E. J. Wijntjes en P. Bulters. Verdere uitslagen Vrijheidsklasse: 1. Bouw van Wijk; 2. S. de Jong. Hoofdprijs Bouw van Wijk. Finn klasse: 1. W. Maarse; 2. H. Wil- lems; 3. D. Wayboer. Hoofdprijs W. Maarse. Olympiajollen: 1. Sj. Haaksma; 2. Tj. de Vries; 3. A. Dupon. Hoofdprijs: Sj. Haaksma. Vrijheidsklasse B eerste race: 1. J. Eichhorn; 2. R. Breur; tweede race: 1. J. Eichhorn; 2. R. Breur. Hoofdprijs: J. Eichhorn (alle races eerste). Sternklasse B eerste race: 1. K. de Boer; 2. F. Beek; tweede race: 1. K. de Boer; 2. R. Steensma. Hoofdprijs: K. de Boer. Jeugdklasse A eerste race: 1. R. Al- bers; 2. G. v. d. Werf; tweede race: 1. R. Albers; 2. B. de Vries. Hoofdprijs: mej. A. Vunderink. 12 voetsjollen B eerste race: 1. C. Zant; 2. P. de Boer; tweede race: 1. mej. Splunter; 2. C. Zant. Hoofdprijs: C. Zant jr. Jeugdklasse B eerste race: 1. L. Ko ning; 2. W. v. Vliet; tweede race: 1. S. la Rivière; 2. W. van Vliet. Hoofdprijs: S. la Rivière. Wie nu ROXY rookt, geniet meer dan een ander. Het ejfin papier is zo ragdun, dat U louter tabak Droeft. zuiver en geurig. Bovendien rookt U koeler, want 't elfn papier ventileert door onzichtbare openingetjes. Kies nu ROXY en geniet onbezorgd van de beste tabakken uit Amerika. Dis tri baton for Holland - Alvana Import Company Klasse apart Een felle strijd kon men verwachten in de Pampusklasse en wel tussen Henk de Ruyter en L. van Dijken. De Ruyter had weliswaar een puntenvoorsprong maar moest zorgen in ieder geval voor Van Dijken te eindigen. Maar met hard weer is de Ruyter nog altijd een klasse apart en tegen het éinde van de wed strijd kon hij de zeilnummers van de achter hem liggende Pampusjachten al niet meer onderscheiden, zo enorm was zijn voorsprong. J. C. van Tienhoven eindigde op de tweede plaats H. Jonker werd derde en L. van Dijken vierde. Zowel H. van der Rest in de Stern klasse als D. Dudok van Heel in de Flying Junior toonden een uitgesproken meerderheid in hun klasse te bezitten. Dudok van Heel spande daarbij met overwinningen in alle races wel de kroon. De Sternklasse voor twee races. De eerste werd gewonnen door E. Hofkes voor H. Coops, E. Cancrinus en H. v. d. Waterpolonieuws Door in 's-Hertogenbosch met 52 van Z.IJ.V. te winnen, heeft De Sleu telstad de nek-aan-nek-race met Mer- wede uitstekend voortgezet. De beslis sing zal mogelijk volgende week donder dag in De Zijl vallen, wanneer de beide ploegen elkaar ontmoeten. In de strijd van gisteravond gaf de betere techniek en grotere snelheid de doorslag. De Bossche ploeg, die voor het behoud van een plaats in de tweede klasse vocht, trok direct na het begin fel van leer. Doelpunten leverde dat echter niet op en langzaamaan ging het offensief over in Leidse handen. Een vrije worp werd netjes op de vrije hand van Wim van Zijl gedeponeerd en het was 01. Even later was het 02 door Aad van Tilburg uit een uitstekend door Wim van Zijl aangegeven bal. Z.IJ.V. kwam echter terug. De Leidse linksach ter Aad Kapaan kreeg daarbij een bal midden in het gezicht. Even was hij uit geschakeld en dat betekende 12. De gastheren zetten toen door, maar de Leidse defensie hield stand. Na de rust maakte Wim van Rooijen er 13 en zelfs even later uit een straf- worp 1-4 van. ZIJV gaf de moed niet op en toen Kapaan de midvoor even teveel vrijheid gaf was doelman Binnekamp geslagen (24). Cees van Hooidonk maakte echter aan alle nog mogelijke onzekerheid een einde door een door Wim van Zijl goed aangegeven bal uit stekend te benutten. Met deze 2-5-stand kwam ook het einde. De reserves van Sleutelstad staan thans ook bovenaan de ranglijst en zijn serieuze pretendenten voor het kam pioenschap. Gisteren wonnen zij met 7—2 van de DWT-reserves. CRICKET Nederlands elftal voor strijd tegen Denemarken Het Nederlands cricketteam, dat op 30 en 31 juli as. in Kopenhagen tegen De nemarken zal uitkomen is samengesteld. Het bestaat uit P. van Arkel (captain). Van Staay, Gallois en Vriens (allen HCC), Meijer en Bregman (ACC) en Bouwman, Bijleveld, De Nijs, Onstein en Dijkhuizen (allen Rood en Wit). Op 27 en 28 juli zal het team op de Engelse vliegbasis Jever in Duitsland een wedstrijd tegen een sterk team van de RAF spelen. In het Nederlands elf tal doen dan Herklots (UD) en Dries (Excelsior) mee in plaats van Gallois en Vriens. De Nederlandse dames-scherm- ploeg (floret) voor de Olympische Spe len is nu definitief samengesteld. Zij bestaat uit Elly Botbijl, Nina Kleyweg, Lenie KokkesHanepen, Dany van Rossem en Riet Noels. De 16-jarige Amsterdamse degenschermer Max Dwinger werd, zoals bekend, als enige Nederlandse schermer ingeschreven. Het heeft er gisteren in de achttiende etappe van Aixdes-Bains naar Thonon-les-Bains alleen maar aan ontbroken, dat het peloton met feest neuzen op de fiets zat. De rennerskaravaan vierde in de „twee merentocht" van Aix naar Thonon- les-Bains de „quatorze juillet" op precies dezelfde wijze als de Fransen. Dat de herdenking van de bestorming van de Bastille in het land van Ma rianne tot nationale feestdag is uitgeroepen, kwam alleen tot uiting in een grotere mensenmassa langs de weg dan op normale dagen. Tienduizenden Fransen hadden van hun vrije dag gebruik ge maakt om ergens in de bermen op hun gemak de doortocht van de Tour gade te slaan. En op hun beurt stelden de renners de kijkgrage toeschou wers niet teleur, zij kregen alle gelegenheid om elkaar de „reuzen" van de weg aan te wijzen, want het peloton nam, met het oog op de tijdrit van vandaag en misschien ook wel om te bekomen van de inspanningen van de twee voorgaande zware Alpenetappes een extra rustdag. Het ped delde als een troepje vakantiegangers over de laatste Alpentoppen in de richting van het meer van Genève. Het werd allemaal prettig geregeld. Op de laatste twee cols van deze Tour, Aravis en de Colombière, spurtte Immerio Massignan naar de eindzege in het bergklas- sement, waarin de regionaal Rohrbach de tweede plaats als troostprijs mocht behouden. Het best kwam echter de Spaanse ploeg eraf. Na het uitvallen van Frederico Bahamontes had de formatie van Julien Berrandero geen enkel suc cesje van formaat kunnen behalen. De kassier van de Spanjaarden had het nog niet verder gebracht dan een schamele kleine 12.000 franken, nog niet de helft van wat de kleine Nederlandse ploeg bij elkaar had gereden. Daar moest wat aan gedaan worden, vonden de azen, die zo op hun tijd heus wel bereid zijn een aalmoes weg te schenken. Fernando Manzaneque, de bestgeplaatste Spanjaard in het algemeen klassement met een achterstand van ruim 31 minuten en dus ongevaarlijk voor de leiders werd geen strobreed meer in de weg gelegd, toen hy 70 km in de klim naar de top van de clandestien toegevoegde Col de Hery de Oost-Zuid-Oostelijken Milesi en Bisilliat van zich afschudde en aan een solo van 145 km begon, die htf met een voorsprong van bijna dertien minuten op de Boulevard Jules Ferry in de badplaats aan het Meer van Genève besloot. Het leverde de Spanjaarden het lieve sommetje van 6835 harde franken op. Uitslag achttiende etappe: 1. Manza neque (Sp.) 6.29.10 (met bon. 6.28.10); 2. Graczyk (Frankr.) 6.42.07 (met bon. 6.41.37); 3. Le Buhotel (West) 6.42.07; 4. Bruni (It.); 5. Strehler (Zw./Lux.); 6. Ruby (Centr.-Zuid)7. Kersten (N.), 8. Piet van Est (Ned.), 9. v. d. Borgh (Ned.), 10. Everaert (Fr.), 11. Baldini (It.), 12. Le Dissez (Parijs-N.), 13. Ro binson (G.-B.), 14. Wasko Parijs-N.), 15. Reinecke (Did.), 18. Damen (Ned.), 20. Wim van Est (Ned.), 22. Gelder mans (Ned.) en verder alle favorieten in dezelfde tijd als Graczyk (6.42.07). Algememeen klassement: 1. Nencini (It.) 98.52.26 2. Battistini (It.) op 4 m. 03 sec.; 3. Adriaenssens (België) op 5 min. 47 sec.; 4. Junkermann (Did.) op 8 min. 25 sec.; 5. Planckaert (BI) op 11 min. 13 sec.; 6. Rohrbach (Centr. Zuid) op 14 min. 16 sec.; 7. Pambian- co (It.) op 14 min. 30 sec.; 8. Anglade (Frankr.) op 15 min. 35 sec.; 9. Mas signan (It.) op 16 min. 40 sec.; 10. Mastrotto (Frankr.) op 17 min. 10 s.; 11. Manzaneque (Sp.) op 17 min. 28 s.; 12. Graczyk (Fr.) op 22 min. 59 sec.; 13. Mahé (Fr.) op 23 min. 25 sec.; 14. Geldermans (Ned.) op 25 min. 08 s. 15. Darrigade (Fr.) op 30 min. 59 sec.; 16. Rostollan (Fr.) op 31 min. 56 sec.; 17. Delberghe (Fr.) op 36 min. 25 sec.; 18. Suarez (Sp.) op 39 min. 13 sec.; 19. Morales (Sp.) op 40 min. 10 sec.; 20. Gimmi (Zwits./Lux.) op 40 min. 13 s.; 23. Damen (Ned.) 99.32.57; 28 Piet van Belg Van Geneugden na val uit de strijd De oranje-equipe, die zo tegen deze etappe had opgezien omdat allen zonder uitzondering de Alpenetappes in de be nen hadden, legde in de eindspurt van het grote peloton toch nog beslag op de dagprijs van de kleine ploegen, dankzij Jaap Kersten, Piet van Est en Martin van der Borgh, die zich als zevende, achtste en negende klasseerden. Piet Da men werd achttiende, Wim van Est twintigste, terwijl Ab Geldermans op een leeggelopen achterband („Ik lag goed, maar durfde toen niet meer mee te doen aan de eindsprint met die zach te tube") 22ste werd. De Beverwijker werd overigens een van de weinige slachtoffers van de charitatieve instel ling van de grote mannen. Manzaneque steeg namelijk van de 15de naar de 11de plaats in het algemeen klassement, waadoor Geldermans op de 14de plaats belandde. Piet van Est actief De enige renner in de Nederlandse ploeg, die aan de inleidende manoeuvres deelnam, was Piet v. Est. Hij was een der promotors van de uitval, die een ze vental coureurs na enkele kilometers deed. Daarbij waren ook Nencini, Adriaenssens Planckaert en Junker mann betrokken, zodat het geen opzien baarde, dat een paar kilometer verder de andere kanshebbers als men al thans nog dat predikaat in dit stadium van de Tour kan gebruiken een jacht ontketenden, die een hergroepering tot resultaat had. Nauwelijks was de aan sluiting tot stand gekomen of Piet van Est demarreerde opnieuw, nu in het ge zelschap van André le Dissez. Dat was niet naar de zin van de hoofdmacht, die nadat Wasko Brando- lini, Darrigade en Manzaneque zich bij de vluchtelingen hadden gevoegd, een eind maakte aan deze stoutmoedige po ging tot oproer. Tegenover Manzaneque werd echter een geheel andere houding aangenomen. Toen de Spanjaard in de klim naar de Col de la Chapelle St.- Aurice een van de niet geklassificeer- de toppen in deze etappe - demarreerde en eerst Bisilliat en vervolgens diens De Spanjaard Fernando Manza neque kreeg van de grote azen uit de Tour toestemming er alleen tus senuit te gaan. Als zijzelf maar rust mochten genieten. Daarom kon Manzaneque dertien minuten voor de favorieten binnenrollen en in Thonon-les-Bains in de bloemetjes gezet worden. ploeggenoot Milesi zich bij de Spanjaard voegden, verroerde het peloton bijna geen vin. Bijna, want de poging van on der meer Piet van Est, Massignan, Pau wels en Dotto om deze ontsnapping meer gestalte te geven leverde een tegenaan val op, waarin Van Est en zijn makkers aan het kortste eind trokken. Voor eigen huis Inmiddels was het drietal vluchters al een paar minuten uitgelopen. Bisilliat die aan het Meer van Annecy een tank station bezit, trok als een duivel er smaakte het genoegen voor zijn woning met een voorsprong van achteneenhalve minuut op het peloton met Milesi en Manzaneque te passeren. In de beklimming van de Col de Hery echter begon voor hem het einde. Man zaneque duldde niet langer het gezel schap van de regionalen, demarreerde en liet Bisilliat en Milesi achter. Bisilliat kreeg een lekke band en verloor aan merkelijk meer terrein dan zijn ploeg genoot die op de Col des Avravis een achterstand van 1.55 op Manzaneque noteerde, terwijl Bisilliat ondanks de aanmoedigingen van zijn streekgeno ten al ruim drie minuten was achterge raakt. Bekeken zaak Uit het peloton, dat ongeveer 18 mi nuten achter lag, spurtte Massignan vlak onder de top naar de derde plaats, terwijl de Spanjaard Marigil ervoor zorgde, dat Rohrbach toen al twee pun ten op de toekomstige winnaar van het bergklassement verloor. Het was een be keken zaak voor de Italianen. Op de laatste in het bergklassement meetellen de col, de Colombiere, stelde Massignan zijn eindzege in de bergprijs vedlig door 16 min. 50 sec. na Manzaneque voor Van der Borg;h en Rohrbach over de top te gaan. Milesi had toen een achterstand van ruim 8 minuten op Manzaneque, die onverstoorbaar zijn zegetocht voort zette. Uit het peloton hadden Wim van Est en Jaap Kersten moeten lossen, maar in de afdaling sloten zij zich weer bij de hoofdmacht aan, die twintig kilo meter voor de streep Milesi overmees terde. Met een achterstand van 12 min. 57 sec. kwam het peloton in Thono bin nen, waar Graczyk in een felle eind spurt voor Le Buhotel, Bruni, Strehler, Ruby, Kersten, Piet van Est en Martin van den Borgh de tweede plaats ver overde. Bisilliat was na de overmeeste ring door het peloton in de achterhoede verdwenen en kwam als laatste met een achterstand van 25 minuten binnen. Hjj arriveerde gelijk met de Belg Martin van Geneugden, die in de afdaling van de Colombiere uit een scherpe bocht schoot en ondanks hevig bloedende ver wondingen aan hoofd en armen de tocht voortzette. Voor de dappere Belg was het Touravontuur toch afgelopen, want na de finish in Thonon werd het noodzake lijk geacht hem voor de eerste 24 uur ln het ziekenhuis op te nemen omdat het nodig was zijn armwonden te hechten. Est (Ned.) 99.52.21; 34. Van der Borgh (Ned.) 100.08.42; 41. Wim van Est (Ned.) 100.28.10 51. Kersten (Ned.) 100.39.54. Ploegenklassement: 1. Spanje 19.52.24 2. Frankrijk 20.05.51; 3. ex aequo West, Italië, Zwitserland/Luxemburg, Centr. Zuid), Nederland (Kersten, Piet van Est en Van der Borgh), Parijs-Noord, Duitsland en België). Algem. ploegenklassement: 1. Frank rijk 295.52.01; 2. Italië 296.08.05; 9. Bel gië 296.49.08 4. Spanje 297.41.55 5. Nederland 297.49.19 6. Parijs-Noord 298.35.12 7. Centraal-Zuid 298.46.53. Eindklassement bergprijs: 1. Massig nan (It.) 56 p.; 2. Rohrbach (Centraal- Zuid (52 p.;; 3. Battistini (It.) 44 p.; 4/5. Gimmi (Zwits./Lux.) en Nencini (It.) beiden 36 p.; 6. Manzaneque (Sp.) 28 p.; 7. Van der Borgh (Ned.) 26 p.; 25. ex aequo o.a. Piet van Est (Ned.) 4 punten. Puntenklassement: 1. Graczyk (Fr.) 61 p.; 2. Battistini (It.) 38 p.; 3. Nen cini (It.) 31 p.; 4. Defilippis (It.) 25 p.; 5. Darrigade (Fr.) 22 p.; 6. Van Ge neugden (België) 20 p.; 7/8. Van Aerde (België) en Manzaneque (Sp.) beiden 16 p.; 9. Van der Borgh (Ned.) 14 p.; 19. ex aequo o.a. Geldermans (Ned) 5 p.; 23. ex aequo o.a. Wim van Est (Ned.) 4 p. De Spanjaard Manzaneque werd door de journalisten uitgeroepen tot strijd- lustigste renner van de achttiende etappe. Hij kreeg niet minder dan 1028 punten tegen zijn grootste con current Milesi. 252. De speciale prijzen voor de acht- mansplöegen gingen naar Strehler (Zwit./Lux.) en Le Buhotel (West). De prijs voor de onfortuinlijkste ren ner werd toegekend aan de Belg Van Geneugden, die door een valpartij 25 minuten na de winnaar in Thonon-les- Bains arriveerde en van Tourdokter Dumas advies kreeg de strijd te staken. Van Geneugden liep bij zijn val wonden op aan hoofd en armen en zal volgens de Tourdokter 24 uur ter observatie in een ziekenhuis moeten blijven. De renners Berrendero, Molenaers, Gauthier en Bisilliat kregen straffen variërend van 15 seconden tot 1 mi nuut en van 20 tot 25 franken wegens het duwen van een ploeggenoot of het zich laten duwen door een ploeggenoot of het publiek. PAARDESPORT Wala kampioen van Nederland kortebaan In Purmerend is gisteren de draverij gehouden om het kampioenschap van Nederland kortebaan, waarin 16 paar den uitkwamen. Winnaar werd Walla gereden door J. van Leeuwen. De uitslag was verder: 2. Upie Scott P (Heskes)3. Quirininus (Groen)4. Un Gamin (Swart). De totalisatoromzet was: f. 5.629. WIELRENNEN Uitstekende tijd van duo Gerritsen-Paul Tijdens de populaires, die elke don derdagavond te Amsterdam in het Olympisch Stadion worden gehouden, heeft het tandempaar Gerritsen/Paul gisteren zich wel zeer duidelijk kandi daat gesteld voor het tandemnummer op de Olympische Spelen. In twee ritten versloegen zij opnieuw de medekandida ten Schep/Kappel. De eerste rit was werkelijk wel de mooiste en tevens de snelste met 10.8 sec. over de laatste 200 meter. Ook de tweede rit was duidelijk voor het sprinterpaar. Nu reden zij 10.9 over de laatste 200 meter. De Graaf won de sprint voor amateurs in 12.4, gevolgd door Van der Lans en Konings. De stayers startten met zeven man, doch Koch, Stakenburg en Van der Meulen kregen pech. Wierstra won hier de uur- wedstrijd door 81.100 km. af te leggen. De amateur Buis werd derde achter Van Houwelingen. De andere Olympische kandidaten Nijdam, Van der Lans, Nik- kesen en Oudkerk wonnen de achtervol ging van Legrand, Schuuring, Pronk en Peereboom in 4.48.4 Een premiesprint over 6 km. werd gewonnen door Paul in 7.34, gevolgd door De Graaf en Nikke- sen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11