Bevorderingen St. Agneslyceum PHILIPS Prof. dr. G. A. van Poelje over het ambtelijk taalgebruik Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 14 juli 1960 Tweede blad no. 30098 Aan het St.-Agnes Lyceum te Leiden vonden de volgende bevorderingen plaats: Bevorderd tot de 2e klas Mieke Brusche; Gerda Detmers. Ze venhoven; Rineke Groenendijk, Alphen a. d. Rijn; Corry Heuzen, Leimuiden; Emmy de Kier, Stompwijk; Veroon Meinders; Hanny van Mullekom, Sas- senheim Ellen van Schooten; Marian Vink, Noordwijk; José Beckers, Sassen- heim; Marijke Buikstra, Oegstgeest; Treeske Buis; Bergriet Elemans; Mar griet Fles; Ruth Gouverneur, Sassen- heim; Annelies Gubbens; Thea Krom; Rietje Limburg, Oegstgeest; Ineke Scheffers; Magda Schoots; Lia Verdel, Oude-Wetering; Gerda van Beek, Lei derdorp; Anne-Marie van Dam, Noord- wijk; Mary Dopheide Truus van Es, Leiderdorp; Heieen Rombouts, Voor schoten; Joan Weijzig, Oegstgeest; Ans van Wetten; Annemieke van Woerden, Oegstgeest; Ansje Breuring Marijke den Dekker, Alphen a. d. Rijn; Ma rianne Doornweerd, Voorschoten; Ber- na Goosen; Carla Herüer, Noordwijk; Majola Mabesoone Bea Simmerman, Alphen a. d. Rijn; Ineke Vogels; Ma rian Zandbergen, Marja Blom, Rijns burg; Tilly van der Meer, Rijnsburg. Bevorderd tot de 2e klas Gymnasium: Ria Bakker, Mieke Rombouts, Alphen a. d. Rijn; Yvonne van Spaandonk, Voorschoten; Rose-Marie Verhoef, An nemieke Zandbergen, Zoeterwoude, Trude Boot, Noordwijk, Veronica Cor- tenbasch, Voorschoten, Annelies Hoe gen, Oegstgeest, Marian van Kan, Hé- lène van der Kleij, Wassenaar. Heieen Meijer, Voorschoten, Jeanne Verbey, Hazerswoude, Ascelien Verplancke. Voorschoten, Jeannette Wortel, Letty van Zanten, Voorschoten, Joke Blok land, Leidschendam, Lucie Brand, Bos koop, Margriet van Dongen, Margót le Feber, Carolien de Graaf, Marianne Huijskens, Voorschoten, Margriet Kohl- beck, Anke Meijs, Oegstgeest, Truus Nagtegaal, Wilma Pluijmers, Leid schendam, Henny van Santen, Leid schendam, Isabella Verdegaal, Sassen- heim, Suusje Plapper, Roelofarends- veen (met lof), Anneke Fontijn, Zoeter woude, Maria Menken, Hazerswoude, Corry van Rijt, Zoeterwoude, Sanneke Smit (met lof). Aantal herexamens 1; afgewezen 26. Bevorderd tot de 3e klas Els van Abswoude, Oegstgeest, Gerda Belt, Stompwijk, Annemarie Chorus, Oegstgeest, Blandine van Cleef, Oegst geest, Marianne van Dongen, Oegst geest, Antoinette de Graaf, Margriet Groothuis, Voorhout, Joke den Hollan der, Oegstgeest, Dorothé Martijn, Wil ly van der Putten, Oegstgeest, Margit Schermer Voest, Els Visser, José Vla ming Sassenheim, Sybille Vlasveld, Vir- ginie van Vliet, Leidschendam, Marian Zljerveld, Alphen a. d. Rijn, Lucia van Duijn, Ria Hogervorst, Oegstgeest, An neke van der Wee, Valkenburg (Z.-H.), Carla Bouter, Ankie van Dongen, Gon- ny Faase, Sassenheim, Lidy Flapper, Roelofarendsveen, Leny Fornara, Kat wijk, Ria Hartog, Oud-Ade (met lof), Ad je Nieuwenhuysen, Sassenheim, Ri neke Prins, Noordwijkerhout, Aldertje van Rhijn, Noordwijk, Veronica de Ruy- ter, Noordwijk, Ineke van der Stok, Lia van Ulden, Marian Hoogeveen, Noord wijk, Trix Meijer, Sassenheim, Helma Ulijn. Aantal herexamens 2. Afge wezen 6. Bevorderd tot de 3e klas Gymnasium: Anke Aanhane, Rina Bierman, Katwijk (met lof), Heieen Breuring, Emy van Brussel, Ellen Dekker, Leidschendam, Margriet Dieben, Oegstgeest, Stef Dietz, Leidschendam, Ineke van Galen, Zoeterwoude; Ko Gouverneur, Sassen heim, Margriet Knaap, Tiny Kraan, Warmond, Anneke van Maris, Mieke Menken, Elly van Niekerk, Bodegraven, Hetty Pijnacker, Noordwijkerhout, An nelies Vreeburg, Els de Vrind, Elly de Zinger, Noordwijk, Marjolijn Pouw. Afgewezen 6. Bevorderd tot de 4e klas M.M.S.: Anneke van den Berg, Leiderdorp;, Thea van den Berghen, Wassenaar, Riet van Bohemen, Noordwijk, Leny van Brussel, Mia van Diemen, Oegst geest (met lof), José Frieber, Zoeter woude, Els de Haas, Nelleke van der Hoeven, Lia van Hofwegen, Leiderdorp, Ery Hoogervorst, Ter-Aar, Annelies Janssen, Marianne Lelieveld (met lof), Leneke van der Megr, Marian van Pa ridon, Katwijk, Ank van Rhijn, Noord wijk, Tonny Willemsen, Warmond, Lidy van der Maat, Oegstgeest, Margrit van der Meij, Lisse, Ria Bakker, Voorburg, Gien Biegstraaten, Marian Bouhuis, Noordwijk, Edith Dazert (met lof), Con- ny Devilee, Anneke de Grijs, Tineke Heemskerk, Mieke van Hellemond, Noordwijk, Nelly Hiep, Noordwijk (met lof), Lia Hooymans, Oegstgeest, Loes Jansen, Truus Kapel, Noordwijk, Anke Lelieveld (met lof), Willy Luijben, Noordwijk, Cily Muusers, Zoeterwoude, Jeanne Pieterse, Zoeterwoude, Anke van der Putten, Oegstgeest, Joke Wit- teman, Oegstgeest, Joke IJsselmuiden, Sassenheim, Kitty Wiering, Noordwijk, Henny Hendrickx, Sassenheim, Marian van Leeuwen, Alphen a. d. Rijn. Aantal herexamens 3. Afgewezen 3. Bevorderd tot de 4e klas Gymnasium Paula Belt, Stompwijk, Petra van Bemjnelen, Voorschoten, Jopie Boon, Elly Dool, Coby Droog, Oud-Ade, Ma rian Herüer, Noordwijk, Marian Hui- bers, Nelly Klink, Lisse (met lof), Phi- lo Koumans, Alphen a. d. Rijn, Doorke Lohman, Oude-Wetering, Mia Munster- man, Nieuw-Vennep, Hetty Smeets, Wassenaar, Ria Stokman, Oegstgeest, Mike van Ulden (met lof), Thea Ver- kleij, Katwijk, Teuneke van Woerden, Oegstgeest ,Els Bakker, Bodegraven (met lof), Ineke Burgers, Wassenaar, Tineke Doeswijk, Voorschoten, Carla van der Erve, Wassenaar, Topy Fleur (met lof), Ellen Lammerding, Voor schoten, Ada Langeslag, Rynsaterwou- de, Tineke van Noort, Annelies Nou- wens, Oegstgeest, Willy de Rooij, Toos van der Valk, Zoeterwoude, Hermine van Zandwijk, Truus van Zeil, Rijpwe- tering. Afgewezen 1. Bevorderd tot de 5e klas M.M.S.: Tineke Bouter, Mieke van Boxel, Den Haag, Maartje Geraedts, Willy van Hartevelt, Ria Hubers, Sassenheim, Laura van der Kroft, Leiderdorp, Ma- rie-José Poncin, Anneke Postma, Was senaar, Thea Prangers, Leiderdorp, Ada van Rijn, Marianne Sieverding, Zoeterwoude, Annelies Smeets, Wasse naar, Ellen Vlaming, Sassenheim, Els van der Voort, Voorschoten (met lof). Marijke Westermann, Zoeterwoude, Ria Adriaanse, Annie Akerboom, Voorscho ten, Ria Caspers, Noordwijk, Tonny Deckers, Yvonne Dernison, Ina de Groot, Noordwijkerhout, Truus van der Hulst, Voorschoten (met lof), Evelyn Konter, Valkenburg, Tineke van Schaik, Bodegraven, Elly Wagner, Wieneke Witteman, Oegstgeest, Els Beelen, Voorhout, Tineke Castelein, Karin van Dongen, Marian Laagland (met lof), Loes Poncin (met lof). Aantal herexa mens 9. Afgewezen 4. Bevorderd tot de 5e klas Gymnasium: Afdeling A: Marijke Kellerhuis, Mar- ga van der Kleij, Wassenaar, Cia van Oerle, Dian Pouw, Annemieke Overde- vest. Afdeling B: Anneke Lindenhoff, Joke Nouwens, Oegstgeest, Margriet van der Spek, Noordwijkerhout, Els Zwartelé, Rijpwetering. Aantal herexamens 3. Afgewezen 3. Bevorderd tot de 6e klas Gymnasium: Afdeling A: Riet Ahsmann, Ludy Boekraad, Leidschendam, Jacqueline Burgers, Wassenaar, Nel de Groot, Noordwijk, Maria Meewisse, Leidschen dam. Afdeling B: Jacqueline Elemans (met lof), Ada Knaap, Mieke Kortmann, Zoe terwoude, Thea Nieman, Line Smits, Hazerswoude (met lof). Aantal herexa mens: 2. Afgewezen: 2. Waar geen woonplaats wordt ver meld is dit Leiden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Robert, zn van A. C. Ouwersloot en H. W. Rombaut. Petronella, dr van M. van der Marei en M. Guijt. Paulina Jacoba, dr van W P. Verwoert en R. van der Veen. Jannetje Hendrlka, dr van G. L. Berkhul zen en J. H. Plaman, Johnny, zn van A H. Middelkoop en G. Berends, Anthony, zn van T. Braam en H. M. W. van Amè- rongen, Ronald, zn van J. Tlmmers en "V. Delfos, Carla Anneke Petra, dr van J. H. Gouka en C. H. S. de Lange, Cornells Fr. A., zn van A. F. L. v. d. Berg en A. C. van DUk. OVERLEDEN K. D. G. van Straalen, 62 Jr, man, M. P. M. Elderhorst, 56 Jr, man. Advertentie radicale vernietiging van vliegen, motten en muggen. Godfried Bomans te gast bij Chr. Kweekschool Gisteren waren de leerlingen van de Chr. Kweekschool in gebouw Irene te Oegstgeest bijeen voor het houden van een schoolavond. De voorzitter van de schoolvereniging VL.A.K., de heer J. Benschop, heette in het bijzonder de voorzitter van het schoolbestuur, dr. K. J. Dronkert, de directeur, mr. dr. K. de Vries, de leraren en de afgevaardigden van zusterverenigingen hartelijk wel kom. Het oude bestuur trad deze avond af en het nieuwe werd door de directeur ge ïnstalleerd. De voorzitter van de sport- commissie, de heer F. Koelewijn, reikte de prijzen van de gisteren gehouden sportdag uit. De wisselbeker voor de beste klas werd wederom door IC ge wonnen. De individuele prijswinnaars waren bij de meisjes: 1. W. Vahrmeyer 2150 pnt.; 2. L. van der Eist 2145; J. Fuchs 1995 pnt. Bij de jongens wisten de volgende leerlingen een prijs te behalen: 1. A. Ouwerkerk 2345 pnt.; 2. W. Zijlstra 2335 pnt; 3. P. Brussee 2300 pnt. Siem Oppe kreeg een medaille, omdat hij win naar was van de 1200 meter. Het beste meisje op deze afstand, Emilie Batteljee, kreeg ook een prijs. Dr. H. Schilp en de heer M. Kouwen- hoven namen op deze avond afscheid als leraren van de kweekschool. Dr. K. Dronkert, mr. dr. K. de Vries en de nieuwe voorzitter van VL.A.K.W. Vol- ker, spraken beide heren hartelijk toe en overhandigden cadeaus. Ook de da mes werden niet vergeten. De concierge, de heer B. de Kier, moest eveneens op het podium verschijnen. Hij werd gehul digd, omdat hjj 12 Vz jaar als concierge aan de kweekschool verbonden is. Ver schillende leerlingen lieten hierna enige liedjes horen of voerden een kort schets je op. A. den Hollander speelde op zijn gitaar een Spaans liedje, R. Spruit beeld de enige personen voor de apenkooi in een dierentuin uit. Na de pauze trad Godfried Bomans op. Hij droeg stukken uit zijn eigen werk voor. Voorts stelde hij de moderne opvoeding van het Ne derlandse kind aan de kaak. Dit alles wist hij op een buitengewoon boeiende manier te doen. vakschool vook meisjes Prof. dr. A. S. v.cl. Woucle terug uit Jordanië Aan de Vakschool voor Meisjes (Ra penburg 23) zijn geslaagd de navolgende leerlingen voor Inrichtingsassistente: M. W. v. d. Bent, Noordwijk; H. v. d. Berg, Leimuiden; W. T. van Beuzekom, Har- dinxveld; J. M. Breedijk, Aarlanderveen; J. N. Brugman; I. C. M. D. van Els- wijk, Boskoop; G. S. de Jong; W. G. de Jonge; C. M. Koenekoop, Aarlanderveen (met lof); G. M. J. Kooiman, Gouda; A. J. Kwestro (met lof); C. Nell, Was senaar; C. Verhoeven; F. C. Vlasveld. Waar geen plaatsnaam is vermeld is deze Leiden. Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd voor het prop. exa men voor werktuigkundig ingenieur de heren W. de Bruyn te Wassenaar en W. J. Stokman te Leiden en P. Vinkhuyzen te Wassenaar. insectenverdelger Mulo-examens Voor het Mulo-examen diploma A (met tevens voor middenstandsdiplo ma) zijn geslaagd de dames: A. M. Plat- teel, Leiden; J. M. Kolderman, Leiden; M. W. Ketting, Leiden; A. M. v. d. Gouw Voorschoten; R. I. Wiekhart, Leiden; J. C. v. Wijk Leiden; L. W. Mugge Katwijk aan Zee; M. Valentgoed, Lei den; C. T. v. Oosten, Leiden; T. A. Paes Leiden; en det heren H. Bos, Noordwijk; B. Langenegger, Noordwijk; J. van der Niet, Noordwijk; M. v. d. Broek, Voorschoten; W. G. Muste, Voor schoten; I. Broomans, Voorschoten; J. Riezenkamp Leiden; J. J. Sollie Leiden; A. Moeliker Leiden; G. J. Ramondt, Leiden. Afgewezen 6. Diploma B de heer N. W. Admiraal te Noordwijk. - Voor het prop. examen voor vlieg tuigbouwkundig ingenieur slaagde te Rotterdam de heer H. W. Hoogstraten te Leiden. Persoon I ij ke onpersoon 1 ijkh eid Onder het motto „Persoonlijke onpersoonlijkheid" heeft prof. dr. G. A. van Poelje uit Den Haag tijdens de gisteren in de Leidse Universiteit gehouden jaarvergadering van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde enkele aspec ten behandeld van het ambtelijke taalgebruik. Spreker wees erop, dat de klachten voor een goed deel ongegrond of over dreven over de vorm van onze latere wetgeving, in 1941 de stoot gaven tot het door de Vereniging voor administratief recht instellen van een commissie voor de wetgevingstechniek. Anders dan verwacht was, hield het rap port van de commissie zich in hoofdzaak met andere vragen dan die van de taal der wetten bezig. Het rapport leidde tot door de Regering vastgestelde richtlij nen, die in hoofdzaak punten van tech nische aard betroffen. Ook de nader door de Regering vastgestelde aanwijzin gen voor brieven e.d. bevatten slechts weinig van taalkundige aard. Dit was in 1954; daarna zijn geen regeringsmaat regelen ter bevordering van een goed taalgebruik genomen. Het meest opvallende kenmerk van de „gewone" ambtelijke schrifturen is de onpersoonlijkheid. Slechts ingewijden kunnen in bepaalde stukken de hand van bepaalde personen herkennen. Voor een groot deel is dit te verklaren door de betekenis, die de minute heeft in het ambtelijk taalgebruik. De minute is het ontwerp, dat van de steller alle instan ties passeert, die met de daarin behan delde zaak te maken hebben, waarbij in zaken van enige betekenis veelal door de verantwoordelijke en leidende persoon lijkheden en veranderingen worden aan gebracht, die zij nodig achten. Daardoor moet de minute een onpersoonlijk ka rakter dragen. Zelfs in stukken, die de ondertekening dragen van mensen, die een eigen persoonlijke stijl schreven, ontmoet men zelden iets. waaraan men de naar buiten als auteur optredende persoon zou kunnen herkennen. Op het voortleven in de ambtelijke taal van oude woorden en formulerin gen werd door spreker in het voorbij gaan gewezen. In Engeland wordt in enkele gevallen zelfs nog van formu leringen in Normandisch Frans gebruik gemaakt. Als eigenaardigheid in de ontwikke ling van het ambtelijke taalgebruik valt op een voortgaande versobering te wij zen. Misschien het meest duidelijk blijkt dit in het grotendeels verdwijnen van de titulatuur in het ambtelijk taalge bruik. In dit opzicht is het particuliere leven achter gebleven. Maar overigens vertoont het ambtelijk taalgebruik een zeker archaisch karak ter door het handhaven van woorden en zinswendingen, die men in de spreek taal en in het particuliere taalgebruik niet meer tegenkomt. Zo b.v. het veel misbruikte uiteraard, dat men in een recent rapport van nog geen 20 kleine bladzijden tienmaal ontmoet; zelfs drie maal op een en dezelfde bladzijde. Hier na gaf dr. Van Poelje enige voorbeelden van verkeerd taalgebruik in ambtelijke stukken van de laatste tijd. Ter verge lijking volgden een tweetal voorbeelden uit de dagbladpers. Verontschuldigt men deze laatste met een beroep op de spoed, die aan het journalistieke werk eigen is, dan moet opgemerkt worden, dat ook de ambtenaar dikwijls onder hoge druk te werken heeft. Dezer dagen hadden wij een onder houd met prof. dr. A. S. van der Woude, hoogleraar in de oud-testamentische wetenschap aan de Rijksuniversiteit te Groningen, die kort geleden terug is gekeerd van een studiereis naar Jor danië. Voor deze reis mocht de hoog leraar een subsidie van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver-wetenschappe- lijk Onderzoek ontvangen. In het begin van het onderhoud ver telde prof. Van der Woude, dat het doel van zijn reis was om zich op de hoogte te stellen van de huidige toe stand der bijbelse archaeologie in het Heilige Land en in het bijzonder om de bekende rollen van de Dode Zee te bestuderen. Ter wille van de tijd had de hoogleraar echter alleen Jordanië bezocht. Wat de rollen van de Dode Zee be treft, zo vervolgde prof. Van der Woude kan gezegd worden, dat de uitgave daarvan in het „Palestine Archaeologi cal Museum (Rockefeller Museum) te Jeruzalem steeds voortgang vindt. Het gaat hierbij vooral om een groot aan tal fragmenten, voornamelijk van de boeken uit het Oude Testament met uit zondering van Esther en van oud-tes tamentische apocriefen. Belangrijk zijn ook de rollen van grot elf, die de hoogleraar by hoge uitzon dering werden getoond. Deze omvatten een Psalmrol, grote fragmenten van Leviticus, een Job-parafrase, een be schrijving van het nieuwe Jeruzalem en voorts nog talrijke fragmenten, on der meer van Ezechiël. Deze rollen zullen evenwel niet gepu bliceerd worden vóórdat een buiten landse wetenschappelijke instelling of wie dan ook ze heeft aangekocht. De koper krijgt dan ook het recht van publikatie. Verder bevinden zich nog geschriften in handen van de Be- douienen, waarvan de inhoud onbekend is en die alleen aangekocht kunnen worden als er een groot bedrag op tafel komt. FINANCIËLE EN POLITIEKE MOEILIJKHEDEN Het is hoogst onaangenaam te moeten constateren, aldus de hoogleraar, dat financiële en politieke moeilijkheden de publikatie van deze belangrijke ge schriften hebben opgehouden en zullen ophouden, tenzij er spoedig instanties bereid worden gevonden hun nationaal aandeel in dit werk en voor zover het materiaal nog in handen der Be- douienen is voor het behoud van deze unieke historische documenten te leveren. Wat het archaeologische gedeelte van zijn studiereis aangaat, bezocht prof. Van der Woude het moeilijk bereikbare Qumran, de plaats van het klooster der Essenen, van wie de rollen stam men. Hierna bezocht hij de archaeolo- gisch belangrijke plaatsen te Jeruza lem, Bethlehem, Jericho. Sichem (Ba lata), Samaria (Sebastije), Deir Alla, waar een Nederlandse expeditie, on der leiding van dr. H. J. Franken, uit Leiden, opgravingen heeft verricht, en Bethel. In laatstgenoemde plaats is een Amerikaanse opgraving, onder leiding van prof. Kelso, aan de gang, met het doel de tempel van Jerobeam te vin den. Vooral belangrijk waren een tocht, die prof. Van der Woude door het Jor- daandal naar het noorden maakte, waarbij Irbid en Umm Qeis (het oude Gadara) werden bezocht alsmede een reis naar het uiterste zuiden in de om geving van Aqaba, waar Nabatese ruï nes zijn. In de woestijn maakte de hoog leraar van heel dicht bij kennis met het leven van de Bedouienen. VERBETERING TAALGEBRUIK AMBTELIJK Met de bouw van de nieuwe tele visietoren te Lopïk heeft men het hoogste punt 350 meter be reikt. Als men op de top van deze stalen mast staat, bevindt men zich op het hoogste vaste punt van Ne derland. Er dan ziet de wereld be neden u eruit als op de rechtse foto. Brrrr De vraag is nu, aldus spreker, wat ge daan kan worden om het ambtelijke taalgebruik te verbeteren. De Engelse Treasury, hoofd van de burgerlijke rijks dienst, heeft met dit doel een voortref felijk boekje uitgegeven, „Plain Words", van Sir Ernest Gowers. Er bestaat vol gens spreker, reden tot twijfel of van dit uitnemende boekje een belangrijke in vloed ten goede is uitgegaan. Gedacht zou kunnen worden aan een door de Kon. Academie van Wetenschappen in te stellen commissie, die periodiek een ver slag zou uitbrengen, waarnaar het pu bliek zeker even gretig zou grijpen als naar de verslagen van de Algemene Re kenkamer. Uiteindelijk schynt echter het best, dat de regering een stel eenvoudige bindende voorschriften uitgeeft en op de naleving daarvan doet toezien en ernstige nieuwe barbarismen onmid dellijk aan de kaak stelt. In de latere tijd zien wij twee ver schijnselen van grote betekenis. In de eerste plaats het feit, dat alle overheidsinstanties in toenemende mate zich tot taak stellen hun handelingen en beslissingen zelf voor het grote publiek duidelijk te maken. De omvang van op werking naar buiten ingestelde uitgaven van de overheid is groter en belang rijker geworden dan die van de voor ge. bruik binnen de administratie bestemde stukken. Dit moet leiden tot een aan passing van het ambtelijke taalgebruik bij het niet-ambtelijke taalgebruik. In de tweede plaats de behoefte aan geregelde en verzorgde communicatie, zowel in verticale als in horizontale rich ting, die samengaat met het omvang rijker worden van het administratieve apparaat en het ingewikkelder worden van het administratieve werk. Door gemis aan goede communicatie ging de slag bij Waterloo voor Napoleon verlo ren. In het bijzonder de militaire orga nisatie is in de latere jaren aan een goed verzorgde communicatie alle aan dacht gaan geven. Grote particuliere ondernemingen zijn gevolgd. Ook in het ambtelijke leven moet de mondelinge médedeling van de chef aan een van zijn naast medewerkers vervangen wor den door een goed verzorgd communica tie-stelsel, waarbij men de zekerheid heeft, dat een bepaalde mededeling over al binnen het apparaat doordringt en verstaan wordt. Ook dit moet in snel- tempo tot verdwijnen van het typische ambtelijke taalgebruik leiden. Voor een studie van dit taalgebruik is het volgens dr. Van Poelje nu nog tijd; over enkele jaren zal dit niet meer denkbaar zijn. Het plotselinge overlijden van Anna Blaman, waarvan de voorzitter, prof. dr. J. G. Bomhoff, mededeling deed, maakte op de vele aanwezigen diepe indruk, te meer daar zij in deze vergadering kan didate was gesteld voor het bezetten van een bestuursplaats (vacature Aleida G. Schot). Piëteitsvolle woorden wijdde de voorzitter tijdens deze bijeenkomst even eens aan de onlangs overleden secreta ris, dr. A. Kessen. VERKIEZINGEN Tot leden van het bestuur werden in deze vergadering benoemd de heren dr. A. A. Prins, dr. H. Berkhof en mej. mr. A. J. Versprille, terwijl de voorzitter werd herbenoemd. Dr. P. C. Boeren zal zich voorlopig met het secretariaat be lasten. In de vacature-Aleida G. Schot werd nog niet voorzien. Tot leden van de commissie voor taal- en letterkunde werden herkozen prof. dr. P. Minderaa en dr. P. J. Meertens en gekozen dr. G. J. Lieftinck, idem tot lid der Z.O.-afde- ling dr. A. A. Weynen. Tot leden van de commissie voor geschied- en oud heidkunde werden benoemd dr. L. Brummel, prof. dr. A. W. Bijvanck, dr. W. R. Juynboll en dr. B. W. Schaper, idem in de commissie voor schone let teren de heer Ed. Hoornik, terwijl dr. J. C. Brandt Corstius tot lid van deze commissie werd herkozen. In de com missie voor de bibliotheek werd prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs herkozen, terwijl dr. B. W. Schaper en dr. J. J. Mak tot lid van deze commissie werden benoemd, HET NIET-TOEKENNEN VAN DE WIJNAENDTS FRANCKENPRIJS 1959 Tijdens de rondvraag maakte het niet- toekennen van de Wijnaendts Francken- prijs 1959 nog een onderwerp van discus sie uit. Aanleiding hiertoe was het vol gende: in de jaarlijkse vergadering van de Maatschappij der Nederlandse Let terkunde op 27 juni 1959 heeft de voor zitter medegedeeld, dat het bestuur had besloten deze prijs niet toe te kennen, De jury had met algemene stemmen prof. dr. Gerard Brom aanbevolen. Het bestuur heeft dit advies niet opgevolgd omdat het de reserves ten aanzien van het voorgedragen werk meende zwaar der te moeten laten wegen dan de jury had gedaan, daarbij tevens overwegende dat het aanbevolen boek (Schilderkunst en litteratuur in de 16de en 17de eeuw) niet Broms gelukkigste werk was. Het bestuur was van mening, dat Brom in aanmerking kwam voor het toekennen van de Meesterprijs van de Maatschappij, die wordt uitgereikt als bekroning van een oeuvre <De veel be scheidener WF-prijs wordt uitgereikt n.a.v. een bepaald boek). Prof. dr. L. J. Rogier, voorzitter van de jury. bedankte als lid van de Maat schappij zonder een motivering van dit besluit op te geven. Na Broms overlijden publiceerde prof Rogier een bewogen herdenkingsartikel in de Annalen van het Thijmgenoot- schap (mei 1960), waarin hij in een voetnoot dit „weigeren" van de WF-prijs dat hem „noopte" het lidmaatschap op te zeggen, bekend maakte. In enkele r.-k. dagbladen werd het bericht van prof. Rogiers uittreden gepubliceerd, met ver melding van de voetnoot uit de Anna len. Naar aanleiding van deze publikatie is deze kwestie gisteren naar voren ge bracht. waarbij de voorzitter, prof. Bomhoff, een uiteenzetting heeft ge geven van de toedracht. HU heeft erop gewezen, dat prof. Brom jarenlang een actief lid van de MaatschappU is ge weest en nog tydens de jaarlykse ver gadering van 1956 een voordracht heeft gehouden over Rembrandt en Vondel. Het niet toekennen van de WF-prUs vindt zyn enige motivering in de be zwaren van het bestuur tegen de kwali teit van het voorgestelde boek. Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren FILMMIDDAG VOOK DE JEUGD Aan 106 jongens en meisjes, jeugdlid van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren, werd gisteren in het Centrum Bescherming Bevolking aan de Middelstegracht, een gezellige filmmiddag aangeboden. Dit naar aan leiding van het vele nuttige werk, dat zU in het belang van de dierenbescher ming hebben verricht. ZU hebben na- melUk artikelen verkocht, waarvan de opbrengst o.a. werd besteed voor de bouw van het nieuwe asiel aan de Bes jeslaan in Zoeterwoude. Indien zU een kaart met tien artikelen hadden ver kocht werd hun door het bestuur van de afdeling Leiden als tegenprestatie een jaar gratis lidmaatschap aangebo den. Rob Blansjaar was er op die ma nier in geslaagd zich voor 20 jaar lang van het gratis lidmaatschap te verze keren. Hem werd een boekenbon over handigd. Naast een aantal natuurfilms werd ook een BB-filmpje gedraaid, om dat de jongens en meisjes bU de BB- Leiden te gast waren. Mevrouw I. Mak. voorzitster van de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren, sprak vooral enkele dankwoorden tot de kinderen. ZU wekte hen op met dit zo nuttige werk voort te gaan. VROUW TE APELDOORN VERGIFTIGD In een woning aan de Loseweg te Apeldoorn zijn gisteren de 79-jarige mej. B. Vlscher en haar 74-jarige broer de heer L. Vlscher door omwonenden op de vloer van de huiskamer aangetroffen. Het bleek, dat de eerste was overleden en de laatste in zorgwekkende omstan digheden verkeerde. Beiden waren door kolendamp vergiftigd. De heer Vischer had enkele brand- wondjes aan de handen. In de brieven bus zat nog een krant van maandag, hetgeen doet veronderstellen, dat het droeve gebeuren reeds enkele dagen ge leden heeft plaatsgehad, temeer omdat men hen zondagavond voor het laatst heeft gezien. De heer Vischer is naar het Julianaziekenhuis overgebracht. EUROPEES KERNENERGIE-FORUM Te ParUs is bekendgemaakt, dat door nationale verschUningen op het gebied van kernenergie in de zes landen der Europese Economische Gemeenschap en in Zwitserland een Europees kernener gie-forum is opgericht. Dit zal gedach- tenwisselingen voor de ontwikkeling van kernenergie voor vreedzame doeleinden vergemakkelUken. In dit forum zUn on geveer 350 grote ondernemingen bUeen- gebracht, die werkzaam zUn op het ge bied van kernenergie. In 1962 zal de nieuwe organisatie „Fo- ratom" een bijeenkomst te ParUs hou den, waar besproken zal worden wat er inmiddels op het gebied van kernener gie werd bereikt. Men wees erop. dat de toetreding van andere landen, als Engeland, Oostenrijk en Denemarken, niet uitgesloten is. VERKEERSVLIEGTUIG IN ZEE. Een Douglas DC-7c met 58 inzittenden van de Amerikaanse luchtvaar tmaat- schappU .Northwest Orient Airlines" is woensdag wegens een technische storing tussen Okinawa en de PhilippUnen in zee geland. Van het lot der inzittenden, 51 passagiers en zeven bemanningsleden is nog niets bekend. De maatschappU deelde mee, dat de vlieger van het viermotorige land vlieg tuig had geseind, dat hU het toestel in zee zou doen neerkomen. Het kantoor van de maatschappU in Tokio deelde mee, dat men het vliegtuig in het water heeft gezien. Reddingsvliegtuigen zUn opgestegen om de inzittenden hulp te bieden. Later is gemeld dat men 40 passa giers heeft opgepikt drie lUken heeft geborgen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3