Hammarskjöld roept Veiligheidsraad bijeen RADICALE OPRUIMING IWvG Met een enkel woord WUKBEZORGERS Agenda DONDERDAG 14 JULI 1960 Vervolg van pag. 1 De toestand in Kongo Kongo heeft in telegrammen aan de secretarisgeneraal der VN, Hammarskjöld België geschuldigd van agressie. Het verzocht dringend om militaire bijstand van de volkerenorganisatie. President Kasa- voeboe en premier Loemoemba verklaarden in een boodschap dat, indien de gevraagde hulp niet onverwijld zou worden verstrekt, Kongo zich verplicht zou zien een beroep te doen op de landen van de confe rentie van Bandoeng. De secretaris-generaal van de Verenig- Naties, Dag Hammarskjöld, die gister avond de Veiligheidsraad bijeen heeft geroepen om over de kwestie-Kongo overleg te plegen, heeft vry spoedig na het begin van de bijeenkomst van de Raad gevraagd Afrikaanse troepen naar Kongo te zenden. Hammarskjöld verklaarde dat de aan wezigheid van Belgische troepen in Kongo een bron van binnenlandse en mogelijk ook van internationale span ningen zal zijn. Daarom verdient de regeling, die de Kongolese regering wil, nJ. troepen van de V.N., de voorkeur boven alle andere. Ik vraag de Raad dan ook met aandrang om in overleg met de Kongolese regering de nodige stappen te doen voor het geven van militaire bij stand aan Kongo, aldus Hammarskjöld. De strydkrachten van de V.N., zo ver volgde Hammarskjöld, die naar de Kongo gestuurd moeten worden, moeten zo zijn samengesteld dat complicaties in verband met de nationaliteit vermeden worden. Om complicaties te vermijden zal het niet mogelijk zijn troepen van de per manente leden van de Veiligheidsraad op te nemen in het contingent van de V.N. Afrikaanse troepen kunnen echter wel deel uitmaken van dit contingent. Hammarskjöld vroeg de Raad zo snel mogelijk een besluit te nemen gezien de noodtoestand in Kongo. Hij zei voorts dat de troepen van de V.N. slechts uit zelfverdediging tot acite mogen overgaan en zich niet mogen mengen in de binnenlandse aangelegen heden van Kongo. Hammarskjöld merkte verder op dat de Belgische regering ongetwijfeld ak koord zal gaan met de terugtrekking van haar troepen uit Kongo als de Veilig heidsraad zijn voorstel aanvaardt. Resolutie aannvaard De Veiligheidsraad aanvaardde ten slotte met 8 stemmen voor, geen tegen en drie onthoudingen een resolutie, waar door secretaris-generaal Dag Hammars kjöld gemachtigd wordt in overleg met de regering van Republiek Kongo stap pen te doen om de regering van de jonge staat zodanig militaire steun te verschaf fen als nodig mocht zijn, totdat door de inspanningen van de Kongolese rege ring en met technische steun van de Verenigde Naties de nationale veilig heidstroepen naar het oordeel van de Kongolese regering in staat zullen zijn hun taak tenvolle te volbrengen. Hammarskjöld zal verslag moeten uit brengen aan de Veiligheidsraad. De Vei ligheidsraad heeft drie Russische amen dementen verworpen. In de eerste werd een veroordeling geëist van België we gens „gematigde agressie tegen de Repu bliek Kongo". Het tweede voorzag in on middellijke terugtrekking van de Bel gische troepen uit Kongo. In het derde werd bepaald, dat de militaire hulp door Afrikaanse staten zou moeten worden verleend. Wel heeft de Veiligheidsraad vanmor gen vroeg een beroep gedaan op de Bel gische regering om haar troepen uit Kongo terug te trekken. Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen nog: „Het Belgisch kernkabinet voor Kongo heeft zich hedenochtend bezig gehouden met de resolutie van de Veiligheidsraad betreffende Kongo. De resolutie gaat in op de wens van de Kongolese regering om een politiemacht van de Verenigde Naties naar Kongo te sturen. Deze wens van de Kongolese regering werd natuur lek om zeer verschillende redenen ge steund door België en door de Sovjet- Unie. De Belgische troepen zullen vol gens de Belgische woordvoerders met de troepen van de Verenigde Naties samen werken tot de orde volledig is hersteld. De centrale regering te Leopoldstad had gedreigd met een verbreking van de diplomatieke betrekkingen met België, betrekkingen die overigens nog niet tot stand waren gekomen, daar er in Brussel nog geen Kongolees ambassadeur is Maar de resolutie van de Verenigde Na ties heeft deze dreiging in feite achter haald. De resolutie is van dien aard, aldus Belgische woordvoerders, dat men thans spoedig tot normale toestanden in Kongo zal kunnen terugkeren. Zij werd goedgekeurd met acht stemmen voor en drie onthoudingen en zal dus worden uitgevoerd. De noodzakelijke meerder heid was zeven stemmen. Vanmiddag zou premier Eyskens in het parlement een verklaring afleggen over de nieuwe wending in de Kongolese poli tiek. Men was vanochtend dus nogal op timistisch gestemd in Brussel. De reso lutie van de Veiligheidsraad geeft de Belgische openbare mening wellicht niet geheel de sentimentele voldoening, die zij had verwacht. Maar de Kongolese regering verkreeg evenmin de interna tionale -afkeuring van het Belgisch op treden en intussen blijven de Belgische troepen in Kongo. De toestand zou dus spoedig normaal kunnen worden". Rusland beschuldigt België In een verklaring, die is overhandigd aan de ambassadeurs van Amerika, En geland, Frankryk, België en de Duitse Bondsrepubliek te Moskou protesteert de Sovjet-Unie tegen de Belgische in terventie in Kongo, zo meldt radio-Mos kou. België wordt in dit verband van agres sie beschuldigd. Van de Amerikaanse ambassadeur in Kongo wordt gezegd, dat hij zich in de binnenlandse zaken van het land mengt en buitenlandse inter ventie voorbereidt onder de dekmantel van de Ver. Naties. Het feit dat België troepen naar Kon go zendt die onder het opperbevel van de NAVO staan en in West-Duitsland gelegerd zijn, toont eens te meer de rol die door het agressieve NAVO-blok wordt gespeeld, de rol van internationale gen darme bij de koloniale onderdrukking van de Afrikaanse volken", aldus de Russische nota. Engeland en Portugal worden in de nota gekritiseerd, omdat zy hun gebie den rondom Kongo voor de „interventie" gebruiken. „Het streven van de kolonialisten is nu gericht op afscheiding van de rijkste provincie van Kongo, teneinde de jonge republiek om hals te brengen", aldus de Russische nota. In de Russische verklaring wordt een beroep op de VJ4. gedaan dadeiyk maat regelen te nemen om een einde aan de „agressie" te maken en de soevereine rechten van Kongo te herstellen. Steun van Ghana? De Kongolese minister van Voorlich ting, Kashamura, heeft in een radio rede meegedeeld, dat aan de regering van Ghana is verzocht troepen ter be schikking te stellen om mee te helpen de orde te herstellen. Dit besluit was naar hy zeide genomen op een vergade ring van de Kongolese ministerraad. De Kongolese regering heeft zich tot Ghana gewend, omdat het zenden van V.N.-troepen te veel tyd vergt, zeide hy. De regering van Ghana heeft reeds bekendgemaakt bereid te zijn troepen en andere hulp naar Kongo te zenden, als daarom door de regering van deze repu bliek wordt gevraagd, hetzjj rechtstreeks, hetzij door tussenkomst van de Verenig de Naties. In een verklaring van de Ghanese regering, verstrekt door het hoge com missariaat van Ghana in Londen, wordt gezegd: „De regering heeft een missie naar de republiek Kongo gezonden om alle mogelijke hulp aan te bieden, met inbegrip van militaire bystand, indien deze door de regering van Kongo mocht worden gewenst". Ingevolge het verzoek van de Kongo lese regering om onmiddellijke militaire hulp is de Ghanese stafchef,. De Britse generaal H. T. Alexander, door presi dent Nkroemah opgedragen dadelyk naar Leopoldstad te vertrekken. Belgisch kabinet bijeen Een bericht, dat de Kongolese rege ring de diplomatieke betrekkingen met België dreigde te verbreken en de by- eenkomst van de Veiligheidsraad zijn aanleiding geweest, dat het Belgische kabinet vanochtend om half zes in spoedvergadering byeen is gekomen. Naar officieel in Brussel werd meege deeld had de regering in Leopoldstad aan Brussel laten weten, dat tot het ver breken van de diplomatieke betrekkingen zou worden overgegaan, indien niet on middellijk zou worden overgegaan tot het terugtrekken van de Belgische troe pen uit Kongo. In een officiële mededeling in Brussel is gezegd, dat de Belgische troepen hun missie ter bescherming van de buiten landers in Kongo zullen voortzetten tot dat de V.N.-strydkrachten in Kongo zullen zyn aangekomen. Combo Reys-Jacebs wint1 Jazz-festival Gisteravond is in Juan les Pins be kendgemaakt dat het quartet van Rita Reys en Pim Jacobs de eerste prijs heeft gekregen op het in Juan les Pins gehouden eerste Europese jazzfestival. Aan dat 8 dagen durende festival heb ben 16 orkesten en combo's deelgeno men. Kraaien en kamelen (Speciale berichtgeving) Een grote troep kraaien bouwt op de Grebbeberg nesten van kameelhaar. Kraaien zoeken altijd een bepaald voorwerp uit, waar zy de grondstoffen voor hun nesten uithalen. Op de Greb beberg is hun oog gevallen op de ka- melenruggen in het Ouwehands Die renpark. Dag na dag zyn horden kraaien neergestreken in de dierentuin, hebben de kamelenruggen kaal gepikt en zyn er met de wol vandoor gegaan. Last van de kou zullen zy zeker niet hebben, maar wat de kamelen betreft.. MEN ZIE 8 OVER NIEUW-GUINEA. De Australische minister-president, Menzies, heeft op een by eenkomst te Melbourne gezegd, dat zyn regering er naar streeft Australisch Nieuw-Guinea tenslotte zelfbestuur te geven op basis van vriendschap. Een vyandiggezind Nieuw-Guinea zou dodeiyk voor Australië zyn. Het is beter Nieuw-Guinea zelfbestuur te geven voor dat het daar tot gewelddaden komt. Maar, zei Menzies, het is zinloos over zelfbestuur te spreken, zolang de econo mie van het land nog niet ontwikkeld is en de bevolking nog geen redely ke le vensstandaard op eigen kracht heeft. (Advertentie) De eis van de Kongolese regering om de Belgische troepen onmiddellyk terug te trekken, is door de Belgische regering afgewezen, aldus wordt verder in het communiqué gezegd. Integendeel is gisteravond besloten om vandaag nog vier compagnieën Belgische parachutisten per vliegtuig naar Kongo over te brengen. Belgische parachutisten en comman dotroepen hebben gisteren de Europese wyken van Leopoldstad bezet. Kort voordat de Belgische troepen in de stad aankwamen, hielden Kongo lese militairen een aantal Europeanen aan. Enkelen van hen werden in vrachtauto's weggevoerd. Kongolese militairen omsingelden voorts de voor naamste hotels en droegen de Europese gasten op binnen te blyven. Kort daar op echter trokken de Kongolese solda ten weg. In Elisabethstad is het rustig. Bel gische troepen handhaven de orde met medewerking van politie en Belgische burgervrywilligers. Een aantal naar Rhodesië uitgewe ken Belgen is teruggekeerd. Hun vrou wen en kinderen hebben zy echter in Rhodesië gelaten. Nederlanders veilig Volgens berichten, welke by het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag zyn ontvangen, zouden alle Ne derlandse vrouwen en kinderen uit Eli sabethstad zyn geëvacueerd. Voorts werd vernomen dat Nederlanders uit de oostprovincie naar Soedan zyn overge bracht. van HERENMODEARTIKELEN. VELE ECHTE KOOPJES. ^logewoer^^O^^^^Korevaaretr^^J Prinses Irene naar Lausanne Prinses Irene is per trein naar Lau sanne vertrokken, teneinde daar deel te nemen aan de oecumenische jeugdconfe- rentie, welke gisteren geopend is. Belangrijke bouwopdracht van de V.A.R. Hollandse Scheepsbouw Associatie in Amsterdam heeft een opdracht gekre gen voor de bouw van een bevoorra dingsschip voor de vuurtorens en kust- stations in de Verenigde Arabische Re publiek. Het 87 meter lange vaartuig, waarvan de bouwkosten in de orde van grootte van f6 a f. 6,5 miljoen liggen, zal worden gebouwd by de Zaanlandse Scheepsbouw Maatscchappy in Zaan dam, een van de 13 by deze export- combinatie aangesloten werven. Opdrachtgever is de „Ports and light houses administration" in Alexandrië. De directeur van deze organisatie, vice-admiraal Yussuf Hammed, ver toeft op het ogenblik op uitnodiging van de Nederlandse regering in ons land. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Orgel- en piano spel. 18.45 Journ. 19.00 Gram. en Lezing over AVRO's Nationale Foto Competitie. 19.45 Gesproken brief. 19.50 Tour de Fran ce. 20.00 Nws. 20.05 Opera-conc. 21.15 Ge drukt ln Nederland, lezing. 21.30 Plano recital. 21.50 Gram. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws., beursber. en SOS-ber. 22.45 Gitaar- muz. 23.00 Tour de France. 23.10 Dagboek van een Grootvader, hoorsp. 23.45 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Lichte muz. 18.15 Gewyde muz. 18.50 Rep. Eur. Oecumenische Jon geren Conf. te Lausanne. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Klassieke en moderne muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.20 Gram. 21.30 Lichte muz. 22.00 Periodieke parade. 22.10 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Intern, orgel- lmprovlsatleconcours Haarlem 1960. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 16.00-17.00 Eurovisie: Tour de France. 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Documentaire. 20.30 Interviews. 21.00 De Fluwelen Handschoen (The velvet glove), TV-spel. VOOR VRIJDAG 15 JULI Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.30 Voor de jeugd. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35-9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Dit en het andere, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Metropole-ork. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Klavecimbel-recital. 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerlngsultz.: Ultz. voor de landb. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.30 Boekbe spreking. 14.50 Holland Festival 1960. Ca rillonbespeling. 15.05 Gevar. progr. VARA: 16.00 Grepen uit de muziekgeschiedenis, muzik. lezing. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Vragenbeantw. voor de Jeugd. 17.25 Voor de toeristen. 17.50 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Polit. praatje. 18.25 Tour de France. 18.35 Lichte muz. Van Kongo via Conny I weinig te weten J liikt ons overieer tot Kongo (Van onze tv-medewerker) De VARA leverde gisteren een zeer gevarieerd programma af, dat uit tele visie-oogpunt bezien verschillende hoog tepunten en een enkel dieptepunt ver toonde, maar meer was dan televisie al leen. Daar was in de eerste plaats dr. L. de Jong. die vanuit zyn diepgewortelde overtuiging zyn visie op de gebeurtenis sen in de Kongo gaf, dat overgedragen werd zonder dat de Belgen een toe komstprogram hadden ontwikkeld noch ook de ontvoogding hadden voorbereid. Zy hadden een voorbeeld kunnen nemen aan de door de Engelsen in Ghana ge volgde methode. Ook de katholieke kerk had door de opbouw van een inheemse clerus visie getoond. Filmmaker Fons Rademakers kreeg gelegenheid een oproep te plaatsen voor een ongeveer 13-jarige jongen van goe den huize met lang haar, een wat in zichzelf gekeerde indruk makend en met een gevoelige aard. Lengte tussen 1 me ter 60 en 70. Wy geven deze bijzonder heden, omdat het hier 'n hoofdrolbezet ting voor zijn nieuwe film naar de no velle „Het mes" van Hugo Claus be treft. Voor de selectie houdt hy heden van 16 uur tot 20 uur zitting in het Domhotel bij het Centraal Station in Utrecht. Niettemin willen we geen en kele ouder tot haastig handelen aan sporen en wel in de eerste plaats, omdat hij al een serieus reflectant heeft en verder de verafttwoordelykheid tot deel name uit pedagogische overwegingen by de ouders berust. Het gaat nl. om een nogal volwassen onderwerp, maar het kan best zyn, dat het kind daarvan komt. Een kinderziel lykt ons overigens belangryker dan een vroegtijdig begin aan een filmcarrière. Alfred Kossman kreeg gelegenheid zyn overleden vriendin Anna Blaman te herdenken in de „Spiegel der Kunsten". Een prachtig „in memoriam" was het resultaat. Het gaf nauwkeurige informa tie en getuigde van een warme vriend schap. Het was statig zonder koelheid. De Vlaamse schilderryententoonstel- ling bood te weinig van Ensor, maar moest een aftreksel van een aftreksel zyn. Vooral de schilderyen, waarin zwart-wit domineerden, deden het op de t.v. uitstekend. Henk de Bij was zeer langdurig doen de met de Weense solo pianiste Ingrid Haebler. Het gesprek mondde te laat uit in een solo-nummer, dat dichterlyk werd vertolkt. Waarvoor velen waren gaan zitten, kwam daarna: Conny Stuart. We kun- Ad verten tie Drinkt nu DOMMELSCH BIER PILSENER per pul 47 ct. OUD BRUIN per pul 42 ct. SUPER PILSENERper fles 42 ct. Originele BROUWERSGLAS 30 ct. Glas met voet 60 ct. Deze aanbieding is tijdclyk. WIJNHANDEL STEEN bi K. 8 - i.tKENSTR. HAARLEMMERSTRAAT 204 BINNENLAND Aan de gemeente-universiteit van Amsterdam is een leerstoel in de nieuw- Indlsche taal Ingesteld vanwege het Kon. Instituut voor de Tropen. Voor deze nieu we leerstoel heeft de raad van beheer van het Tropeninstituut als bijzonder hoog leraar benoemd dr. C. S. J. M. de Vreese, thans conrector van het lyceum te Zaan dam. - In Utrecht zijn gistermiddag twee kleuters bij ongevallen betrokken geweest. De een verdronk, de ander werd zwaar gewond. De twee-Jarige Gerard Kooyman raakte in een onbewaakt ogenblik ln een sloot naast het huls van zijn ouders ln de Everhard Maijsterlaan. Toen een buur man het jongetje later ontdekte leefde het al niet meer. De drie-Jarige Audle Visser viel ln de De Geerlaan uit een raam dat hijzelf had opengemaakt. Het kind kwam drie en een halve meter lager op een be tonnen balkon terecht en moest met ern stig letsel aan het hoofd naar het Aca demisch Ziekenhuis worden vervoerd. Bij Koog op Texel ls gistermiddag de 17-Jarige kampeerder Karl Herman Schóm- ber uit Remscheid ln de Noordzee ver dronken. Hij was zo ver van de kust ge zwommen dat zijn vrienden hem nage noeg niet meer zagen. Een hunner zwom naar hem toe maar was niet ln staat hem naar het 6trand te brengen. Enige uren later ls het stoffelijk overschot aange spoeld. Het slachtoffer maakte deel uit van een club van ruim 100 Duitse Jonge mannen, die op Texel hun vakantie door brengen. BUITENLAND Secretaris-generaal Hammarskjöld heeft woensdag in een begrotlngsrapport over het leger van de V.N. In het Midden- Oosten verklaard, dat de achterstand in de betaling van bijdragen voor dit leger toeneemt. Hij noemde de toestand zo kri tiek, dat ulterhjk op de komende zitting van de Algemene Vergadering een oplos sing voor het probleem moet worden ge vonden. Zestien leden van de Algerijnse ver zetsbeweging F.L.N. zijn aangehouden naar aanleiding van de moord op vijf Algerij nen. die ln het begin van het Jaar ln het gebied van Martigues, ten westen van Marseille, werd gepleegd. Volgens de poli tie zijn vijf Algerijnen, die ook met de moord te maken zouden hebben, voort vluchtig. In verband met de stakingen by de oliemaatschappijen op Trinidad landen thans vier keer ln de week vliegtuigen van de Italiaanse luchtvaartmaatschappij ..Alitalia" op de Surinaamse luchthaven Zandery. Dr. Hans Loch, vice-premier van Oost-Duitsland. ls woensdag op 62-jarige leeftyd ln Oost-Beriyn overleden. gevraagd voer de bezorging van Leidsch Dagblad, boven 16 jaar. Tijd van bezorging 46.15 uur. Aanmelden: Bureau Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden. nen by de beoordeling hiervan niet in details afdalen, maar we moeten wel di verse complimenten uitdelen. De grond gedachte, stammend uit het brein van de choreograaf en danser Plasschaert, kort geleden uit Parys teruggekomen, was voortreffelyk. Alleen slaagde hy er slechte éénmaal in zyn eigen werk een functionele plaats te geven (teenager duo). Over de verdere prestaties van het balletgroepje zijn we bepaald - niet enthousiast. Vervolgens verdient een eresaluut te tekstschryfster Annie M. G. Schmidt, die lang zweeg, maar na haar rust, volgend op de vermoeiende verple ging van haar zieke echtgenoot, toonde w-eer overvol sprankelende vondsten te zitten. Een voorbeeld, dat we noteerden: Venus, waar hy heen is, dat is menens, maar zyn teen is -, bevroren van de kou. Als men het zo ziet, is het verwant aan Sinterklaasrymelarij, maar dank zij de fraaie manier, waarop Conny Doderer- Stuart het bracht, werd het een verras send gillertje. Het tegenspel van haar man Joop boodt haar alle gelegenheid ook verder te excelleren. Hy deed het goed in de predikant en als beeldhouwer, terwijl Conny zelf de hoezepoes en het forumlid voor haar rekening nam. Meester Cammelbeeck kon haar echter allerminst gebruiken, vooral niet deze ernstige keer. -Hy had zich immers te verdedigen tegen een aanval vanwege de morele herbewapening. Een reactie opeen vorige byeenkomst, waarin die richting allerwege werd afgekeurd, doch waarin wel duidelijk gesteld werd, dat de integriteit der vele aanhangers boven alle verdenking stond. De herbewape- naars vonden echter dat de beweging nimmer op een zo grove en onwaarach tige wijze was aangevallen. Vanzelfspre kend kon de eis van wederhoor voor de VARA-t.v. niet zonder meer worden in gewilligd, maar wel stelde het forum dat het zich niet aan discussie wilde onttrekken. Wij hebben ons in onze vo rige bespreking ,toen het over deze zaak ging, duidelyk uitgesproken over het ge mis aan hoor en wederhoor. Hier ligt de zwakke plek van deze opzet, die verder zoveel boeiends heeft en zo degelyk aan het denken zet. Aan het conflict werd kennelyk zwaar getild, want het duurde geruime tijd voor er wat genuanceerde gang in het geval kwam. De behandelde vragen, weer zeer actueel, gingen over voors en tegens van eindexamens en over overdracht van soevereiniteit aan volken, die daartoe niet rijp waren. Hier bij kwam uit de bus, dat het in de na tuur der dingen ligt, dat vryheid altyd te vroeg komt. Ook al kon de kyker zich eventueel verenigen met deze gedach- tengang van het forum, toch prikkelde ook deze behandeling soms wel eniger mate, omdat leed en ellende, angst en bloed de tragische gevolgen zijn van de in laatste instantie onbeantwoordbare vraag, waarmee het forum zich bezig hield. „Prettig en open" gesprek met AVRO (Speciale berichtgeving) De heer P. van der Meulen uit Naar- den, die op verzoek van enkele zaken lieden, die lid van de AVRO zyn, een bemiddelingspoging onderneemt inzake de moeilykheden tussen de AVRO-lei- ding en een deel van de leden, heeft gisteren een onderhoud gehad met de directeur van de AVRO, de heer D. Repko. De heer Van der Meulen deelde ons na afloop van dit gesrpek mee, dat het een „prettig en open" gesprek was geweest. Of het inderdaad ook resulta ten zal afwerpen, kon de heer Van der Meulen echter nog niet zeggen. „Wy hebben lang en uitvoerig de ana lyse besproken van hoe het allemaal ge komen is en welke de oorzaken zyn van het gevoel van onbehagen bij een deel van de leden. En wat natuurlyk het be langrijkste is: wat zou de manier kun nen zyn om dat gevoel van onbehagen weg te nemen? Wat mag er in dit op zicht van het AVRO-bestuur worden verwacht?" DONDERDAG Stationsplein: Strandwandeling te Noord,wijk door Ned. Chr. Relsver. 7.30 uur nam. Stille Mare: Straatprediklng Evang. Chr. Gemeenschap. 8 uur nam. VRIJDAG BoshulzerlaanOpening St.-Antonlus- school. 3 uur nam. Gymnasium (Fruinlaan)Diploma-uit reiking Genootschap „Kennis ls Macht". 7.30 uur nam. Stationsweg 43Ledenvergadering Ka mer van Koophandel. 3 uur nam. Leiderdorp: N.-H. Kerk. Vijfde orgelfondsconcert. 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen gemeente „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk: 1011 uur voorm. Bijbelstudie; 11 uur voorm. ds. C. Dlngemanse van Den Haag. Nieuwe Vaart: Leidse Reddingsbrigade. Prestatietocht gekleed zwemmen. 3.30 uur nam. WOENSDAG Academie: K. en O.-excursie naar ten toonstelling „Tijdsbeeld" ln Hortus. 1.55 uur nam. Gulden Vlies: Aandeelhoudersverg. N.V. Nationaal Veem. 11 uur voorm. BIOSCOPEN Luxor „La Paloma". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9 15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio „Een les ln liefde". 18 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino „En dat we toffe Jongens zijn". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo „De koe en de gevangene". A.l. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Das blaue Meer und Du". A.l. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4 30, 7 en 9.15 uur. Rex „Fanfare". A.l. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Astra-theater Wassenaar Vrijdag 8 uur, zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur: „Come Prima" (A.l.); maandag, dins dag en woensdag 8 uur: „De onoverwln- nelijken" (14 jaar). Zondag, maandag, dinsdag, woensdag 2.30 uur; donderdag 2.30 en 8 u.: ..The sleeping Beauty" (AI.) TENTOONSTELLINGEN Hortus Botanicus: Tentoonstelling he dendaagse Nederlandse beeldhouwkunst. LakenhalJan van Goljententoonstel ling (tot 27 lull) Ryksmuseum voor de geschiedenis der NatuurwetenschappenElnthovententoon- stelling. Werkdagen 10-4 uur. 's zondags 1-4 uur nam. (t.em 81 lull) Ryksmuseum Geulugie en Mineralogie v d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 2 - 4 Zon- en feestdagen 2 —4 uur Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundl. (tot 16 oktober). Lakenhal: Verzameling dr. A. Welcker. Werkdagen 10-17 uur; zondags 13-17 uur (Tot 27 lull) Avond- en nachtdienst der apotheken Te Lelden ls geopend de Zulder apotheek Lammenschansweg 4, tel. 23553. By geen gehooi Dy Uw bulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefooD 22222 De heer Van der Meulen deelde ons mee, de heer Repko een voorstel te heb ben gedaan voor benadering van de problemen. Hij had althans de hoop dat dit voorstel ernstig by het AVRO-be stuur overwogen en besproken zou wor den. Dezer dagen z--.I hy zijn voorstel ook nog schriftelijk aan het AVRO-be stuur doen toekomen. 19.00 Voor de kind. 19.10 Lichte muz. VPRO: De stad nu, reportage. 19.45 Op bezoek by anderen, vraaggespr. 20.00 Nws. 20.05 Intern. Union of Lib. Christian Wo man. lezing. 20.10 Verborgen eenheid, le zing. 20.20 Zang en plano. 20.35 De mens en zijn werk, lezing. 20.50 Benelux, lezing. VARA: 21.00 Tour de France. 21.10 Va- kantieprogr. 22.15 Bultenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, ge sprek. VARA: 23.00 Soc. nws. ln Esperan to. 23.10 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8 00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Voor de oudere luisteraars. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Blaasork. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Gram. 14.50 Fllh.- ork. 15.15 Voordr. 15.35 Gram. 15.45 Me tropole-ork. 16.30 Kamermuz. 17.00 Voor dracht. 17.20 Vokaal ens. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Gewyde muz. 18.20 Licht progr. 18.50 Regerlngsultz.: Sociale ac tualiteiten door J. C. Visser, hoofd afde ling voorlichting van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Hulsmuz. 19.30 Ra diokrant. 19.50 Holland Festival 1960: Concertgebouw ork., koor en sol. 22.15 Rep. Eur. Oecumenische Jongeren Conf. te Lausanne. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 GrarfL 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Kunstbeschouwing. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lijn van 1820 uur) I: Michael Glinka uit „Een leven voor de Tsaar". Zij raden de waarheid. Raphael Arié. bas. TOrchestre de la Soclété des Concerts du Conservatoire de Paris olv. Alberto Erede. II: Peter TsJalkowsky uit „Eugen One- gin". Wals. Beiers Staatsorkest olv. Frltz Lehmann. III: Modest Moussorgsky 1. uit „Boris Godounov" (orch. Nlcolai Rlmsky Korsa- kov) Ik heb de hoogste macht bereikt. Ra phael Arlé. bas. l'Orchestre de la Soclété des Concerts du Conservatoire de Paris olv. Alberto Erede; 2. uit „Khovantchlna" (orch. Nicolal Rlmsky Korsakov). Dansen van de Perzische slaven. Philharmonia Orkest olv. Herbert von Karajan. IV: Werner Egk. Scenes uit „Die Zau- bergeige". Erlka Köth, Elisabeth Llnder- meler, sopraan. Karl Ostertag, Richard Holm, Paul Kuhn, tenor. Marcel Cordes. Emll Graf, bariton, Josef Knapp, Gottlob Frlck, Max Proebstl, Walter Bracht, bas. Koor en Orkest van de Beierse Staats- opera olv. Werner Egk. V: Wolfgang Amadeus Mozart: 1. uit „Die Entfllhrung aue dem Serail"; a. Ou verture. Phllharmonisch Orkest van Ber lijn olv. Frltz Lehmann; b. Wenn der Freude Trönen flleszen. Ernst Hftfllger, tenor. Ach Belmonte, ach meln Leben. Maria Stader. Rlta Strelch, sopraan. Ernst Hafliger, Martin Vantin. tenor. Rlas Sym- phonle Orkest Beriyn olv. Ferenc Frlcsay: 2. uit „Le Nozze dl Figaro"; a: Non plü andral; b. Tutto dlspoto - Aprlte un po'que gl'occhl. Josef Greindl. bas. Phll harmonisch Orkest van München olv. Frltz Lehmann; 3. uit „Don Giovanni" Mada- mlna, 11 catalogo questo. Josef Greindl, bas. Symphonle Orkest van de Beierse Omroep olv. Frltz Lehmann. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekoverz. AVRO: 20.30 De toestand ln de wereld, lezing. 20.45 Fllm- progr. 21.00 Progr. over de Koninkiyke Marine. 21.30 Amerikaans amus. progr. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Cricket. 12.15 Gevar. muz. 12.45 Meded. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hoogtepunten v. d. progr. v. d. afgelopen week. 14.00 Liedjes van vroeger. 14.30 Klankb. 15.00 Hoorsp. 15.30 Geluldskron. 16.00 Ork. conc. 16.30 Davis-Cup en Crlc- ketrep. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gevar. progr. 19.30 Festival v. Chelten ham: Ork. conc. 20.35 Negro-spirltuals. 21.00 Nws. 21.15 Lezing. 21.45 Gevar. progr. 22.15 Recital. 22.45 Pari. overz. 22.55 We- tensch. nws. 23.00 Nws. en weerber. 23.06- 23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Lichte muz. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Dansmuz. 13.30 Nws. en crlc- ketuitsl. 13.40 Intermezzo. 13.45 Voor de kind. 14.00 Voor de vrouw. (Om 14.30 Nws.). 15.00 Mil. ork. (Om 15.30 Nws.). 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en mrs. Da le's dagboek. 16.45 Uitsl. races en gevar. muz. 17.30 Nws. en orgelspel. 18.00 Gram. (Om 18.29 Weerber., nws. en act.). 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en gevar. progr. 20.00 Samenzang. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Gevar. muz. 22.00 Hoorspel. 22.30 Nws. 22.40 Ath- letiek. 22.45 Ouderw. dansmuz. 23.30 Nws. en gevar. muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutseher Rundfunk, 309 m. 12.00 Pianomuz. 13.00 Nws. en weerbe». 13.15 Ork. conc. 14.00 Gevar. muz. 16.05 Strykkwart. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.20 Planoduo. 20.00 Operamuz. 21.45 Nws. en weerber. 23.20 Hedendaagse kamermuz. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 18.30 Nwe gram. 19.16 Kamermuz. 20.05 Les Pecheurs de perles, opera. 22.45 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Lezing. 12.45 Gram. (verv.) 12.52 Koersen. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Or gelspel. 14.00 Gram. 15.10 Muz. voor blaasinstr. 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Idem. 18.00 Pianorecital. 18.10 Voordr. 18.20 Voor de sold. 18.45 Tour de France. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Ork. conc. 20 45 Gram. 21.00 Verv. conc. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Voor de zeelleden. 484 m. 12.02 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 15.00 Gram. 16.07 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.30 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Klass. muz. 20.45 Kamer muz. 22.10 Gram. 22.55 Nws. De verkiezing van Kennedy De officiële uitslag van de stemming luidt aldus: Kennedy 806 stemmen; Johnson 409 stemmen; Stevenson 79% stem; Symington 86 stemmen; anderen 140% stem. Kleuter onder trein Het onderhalfjarig meisje van Om men uit Wezep is vanmorgen onder een trein geraakt en om het leven geko men. Het meisje was, samen met een driejarige kleuter, in een onbewaakt ogenblik op de spoorbaan tussen Amers foort en Zwolle gekomen. De machinist van de trein, waaronder het kind raakte, probeerde te remmen, maar de snelheid was te groot. De tweede kleu ter heeft eich, gealarmeerd door het fluiten van de trein, tydig langs de talud van de spoordyk naar beneden laten giyden. NIEUWE BETOGINGEN IN TOKIO Vandaag zyn in Tokio nieuwe betogin gen tegen de regering en de Verenigde Staten gehouden. Ongeveer 12.000 leden van vakverenigingen en studenten mar cheerden van het Hibiyapark naar het parlement, het hoofdbureau van politie en de regeringsgebouwen. By een parade vanmorgen in Con- stantine, ter viering van het uitbreken van de Franse revolutie, is een aanslag gepleegd met een handgranaat. Volgens de eerste berichten zyn erv ier doden en een zestigtal gewonden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2