SUCROSA Tweede Kamer bijna een molie ten gunste geheel achter van de sport Euromarkt naar een geheel drijft de bollenteelt nieuwe koers 't Huidige systeem toewijzing teeltvergunniiigen is onjuist Kodak fototip nr. 5 GELD EN BOUW VOLUME GEVRAAGD Tekort aan gymnastieklokalen vormt een zeer groot probleem Optimisme achter regeringstafel Nieuwe bacterie -dodend wasmiddel beteken 1 uitkomst voor medici Wilt U DOTTDEimAG 14 JULI 1960 (Van een speciale medewerker) De teelt van bloembollen is sinds 1933 aan beperkende maatregelen gebonden, die overproduktie moeten voorkomen of de gevolgen ervan zo gering mogelijk te houden. Dit is redelijk wel gelukt. Daar de kwekers de laatste jaren te star vasthielden aan het ideaal, evenwicht tussen vraag en aanbod, is de produktie ten achter gebleven bij de export. De prijzen op de binnenlandse markt laten de export niet veel ruimte tot winst. De kwekerij is wel winstgevend. Zo lang Nederland het monopolie van de teelt had en er geen Euromarkt was, kon een dergelijke ontwikkeling weinig gevaar. Nu in Denemarken, Duitsland, Japan, Frankrijk, Engeland en Amerika ook grote oppervlakten met bloembollen worden beteeld dreigt er wel gevaar. Aange zien dit niet voldoende tot het merendeel van de kwekers doordringt, en de exporteurs hun afzetsysteem niet vernieuwen, hebben bezorgde bestuursleden van de vereniging van oud-leerlingen van de Rijks Middelbare Tuinbouwschool „Theorie en Praktijk" te Lisse een kerngroep gevormd, die deze problemen nader onder de loep heeft genomen, zoals wij gisteren in een deel van onze edities reeds meldden. kostprijsverlagend werkt, vormt de cul tuur daar een gevaar voor de te streng gereglementeerde teelt in Nederland. Ook in andere landen Iets dergelijks vindt men ook in de andere landen, waaronder Japan. Door het beperkte aanbod in Nederland zijn Nederlandse exporteurs er al toe over gegaan buitenlandse bloembollen te ko pen en te leveren. De kerngroep stelt: De Nederlandse export is reeds, en zal dat in de toekomst nog meer worden, een verkoopapparaat van Japanse bloem bollen. Op grond van de ervaringen in het buitenland komt deze kerngroep tot de conclusie, dat een wijziging van de af- zetmethoden noodzakelijk is in de E.E.G. Een vorm van coöperatie, zoals in Frank rijk (Vendee), Duitsland en Japan zou hieruit kunnen groeien. Het zal in de Euromarkt ook niet meer mogelijk zijn de export van afgesneden bolbloemen tegen te gaan, zoals nu het geval is. De bloemen worden als concur renten beschouwd van de bloembollen, die voor buitenlandse bloemisten grond stof zijn, waaruit zij bloemen trekken. Deze kerngroep is van mening, dat de verkoop van bollen voor de broeierij in zyn huidige vorm niet gehandhaafd zal kunnen blijven. Betere regeling bij onze oosterburen De bevindingen van deze kerngroep zijn in een verslag vastgelegd, dat aan alle vooraanstaande bloembollen-kwe kers en exporteurs is toegezonden. Deze kerngroep stelt dat het huidige systeem van toewijzing van teeltvergunning on juist is. Er is te weinig regelmaat in de uitbreiding van de oppervlakte. Vele kwekers kunnen bij gebrek aan land de uitbreiding niet eens benutten en gaan hun vergunning verkopen of verhuren. Dit gratis uitgereikte teeltbewUs heeft dan nu een „waarde" van ongeveer 75.000.000 gulden! Deze kerngroep stelt voor door middel van berekeningen van het voortschrij dende gemiddelde ieder jaar de te ver wachten export en oogst vast te stellen en aan de hand daarvan de te betelen oppervlakte te bepalen. De kwekers kun nen dan dat deel aanvragen, dat zü den ken te betelen. Wat zij niet beplanten, moet worden teruggegeven aan het over koepelende orgaan, het Produktschap voor Siergewassen. Het kan dan niet meer voorkomen, dat gemiddeld 15% van het teeltrecht per jaar wordt verhuurd of verkocht. Weggejaagd Deze hoge huur- of koopprijs heeft vele Nederlanders naar het buitenland gejaagd, waar zij kunnen gaan telen zonder eerst een kapitaal te moeten investeren in een papier, dat geen intrinsieke waarde heeft. Enkele leden van deze kerngroep hebben in Duits land een onderzoek ingesteld. Zij von den daar grote, goed geleide en ge outilleerde bedrijven en in Leer een bloembollencoöperatie van 50 kwekers, die 60 ha betelen. De voorzitter van deze coöperatie deelde hen mee, dat men in één week tijd 17 aanvragen van Nederlanders ontving om daar bloembollen te mogen telen en te kun- ten toetreden tot deze coöperatie! Daar de grote bedreven zich uitste kend lenen voor mechanisatie (de resul taten van het dure Nederlandse weten schappelijk onderzoek worden ook daar bekend) en de Duitsers bovendien bloe men van het veld kunnen snijden, wat (Advertentie) Voor de slanke lijnl de nieuwe - in Amerika ontdekte - zoetstof, waarover men in de hele wereld enthousiast is Niet gescheiden De Rynsburgse broeiers zullen hun bloemen moeten kunnen exporteren, maar ook de bloembollenkwekers zullen in staat moeten worden gesteld om hun uitschotten af te broeien, zoals de Rijns burgers en de buitenlandse telers. Op grond hiervan meent de kerngroep te moeten stellen, dat de erkenningen voor bollen, bloemen en bomen niet geschei den gehouden moeten worden. Men wijst meteen nog even op de concurrentie van de bloemen uit Zuid-Europa, die ook niet gering is. Daar men aanneemt, dat een stygend gebruik van bolbloemen dat van bloem bollen meetrekt, stelt men voor meer reclame te maken voor bolbloemen en de reclame voor de bloembollen meer op werkelijke aanschouwing te richten door tentoonstellingen en beplanting van particuliere tuinen in het buitenland. Een zeer aantrekkelijk punt voor de bloemenexporteurs is het voorstel om de straathandel te bevorderen. Alleen dan Dit zijn de belangrijkste punten uit dit verslag, die bovendien op sommige plaatsen door cijfermateriaal zijn ver duidelijkt. Het verslag verheelt in de korte beschouwing over de Euromarkt niet, dat er een behoorlijke dosis durf nodig zal zijn om in het huidige ver trouwde en beschermende systeem van maatregelen veranderingen te brengen. Met deze durf en andere verhoudingen alleen zal er kans bestaan om de wereldhandel van bloembollen te be houden. Advertentie Vul Uw camera altijd in de schaduwt Fel zonlicht kan de film doen sluieren. Nóg een goede tip: Gebruik Mening der O.E.E.S Belastingverhoging in ons land noodzaak (Van onze Parijse correspondent). In de reeks van periodieke rapporten over de leden-landen heeft de organisa tie van Europees Economische Samen werking zojuist in Parijs een studie ge publiceerd over de ontwikkeling en de vooruitzichten der Nederlandse econo mie. In het rapport wordt geconsta teerd dat, trots een tekort aan arbeids krachten, de Nederlandse expansie die in 1958 werd ingezet zich gemakkelijk heeft weten te handhaven. Het produk- tietempo werd over 1959 nog verder op gevoerd en ook in dit jaar zal, zo wordt verwacht, die stijgende lijn zeker worden voortgezet. Deze gunstige situatie is. zo tekenen de OEES-deskundigen aan, echter niet zpnder schaduwzijden. Op de arbeids markt moesten toenemende spanningen worden geconstateerd die een nadelige invloed uitoefenen op de verhouding tussen vraag en aanbod van artikelen. Een verhouding die zich nog scherper toe zal spitsen omdat, tengevolge van Nederlandse nationale handelspolitiek, venvacht kan worden dat er over 1960 meer zal worden geïmporteerd dan uit gevoerd. Zo'n verschil in de toename van vraag en aanbod op de binnen landse markt van Nederland, kan. meent de OEES alleen voor een korte tijd worden aanvaard Het advies dat de OEES-experts de Nederlandse regering dan ook menen te moeten geven luidt daarom tijdig de binnenlandse consumptie af te remmen door middel van belastingverhoging en kredietcontrole. Verhoging van de her- disconteringsvoet wordt in het rapport echter afgeraden, omdat van zo'n maat regel op het internationale vlak nadelige gevolgen te vrezen zijn. Bevelsoverdracht Navo-zeestrijdkrachten Met ingang van 1 augustus zal vice- admiraal H. Bos, in diens functie van geallieerd bevelhebber der Navo-zee strijdkrachten in Centr.-Europa (Com mander allied Naval Forces Central Europe), worden opgevolgd door schout bij-nacht G. B. M. van Erkel. die daar toe op 25 juli bevorderd wordt tot vice- admdraal. Schout-by-nacht Van Erkel is thans belast met de functie van inspecteur van het onderwijs bij de Zeemacht, wel ke functie hij op 23 juli zal overdragen aan commandeur H. A. W. Goossens. PRIJS BACONVARKENS VERHOOGD In verband met het teruggelopen aan bod op de varkensmarkt en de als ge volg daarvan ontstane prijsstijging heeft het Produktschap voor Vee en Vlees be sloten de prijs voor baconvarkens in gaande maandag 18 juli met 15 cent per kg te verhogen. Dientengevolge zal met ingang van de genoemde datum voor baconvarkens van 63 t/m 70 kg in de kwaliteitsklassen 1 t/m 4 een prijs gelden van respectie velijk f. 2,17, f. 2,11, f. 2,08 en f. 2,05 per kg koud geslacht gewicht. Jacht op scooterrijdster (Van onze Amsterdamse correspondent) Van het Amsterdamse tramper soneel is bekend, dat het met mop pen en een grijnslach door het leven gaat. De trambestuurder Jan Wolleswinkel heeft nu laten zien, dat, als een Mokumse tram man kwaad is, hij ook goéd kwaad kan zijn! Op de hoek Roelerstraat-Sarpha- tistraat werd het door hem be stuurde tramstel plotseling links gepasseerd door een scooterrijd ster. De heer Wolleswinkel kon slechts een aanrijding voorkomen door de z.g. „noodstop" toe te passen, waardoor menige passa gier van de bank gleed. Briesend van verontwaardiging stoof de bestuurder de straat op om de dame naar haar naam te vragen. Zij weigerde echter deze te noemen en ging er snel van door. Dat nam Jan Wolleswinkel niet. Hij hield een passerende auto aan en zette de achtervolging in. Enkele honderden meters verder, op het Weesperplein, kreeg hij de boosdoenster, die voor een stop licht stond te wachten, te pakken. De tramman meende nu het ge sprek op gang te kunnen brengen door het contactsleuteltje uit de scooter te trekken. Het resultaat was echter, dat de vrouw er te voet vandoor ging. En daar stond Jan Wolleswinkel! Zónder tram maar mèt een scoo ter! De politie kwam hem te hulp en zal de eigenaresse ,die zich gis teravond nog niet had gemeld, op sporen. De tram had een half uur ver traging. (Van onze parlementaire redacteur) Met op twee na algemene stemmen heeft de Tweede Kamer gisteren een motie aangenomen, waarin de regering wordt uitgenodigd zo nodig financiële middelen ter beschikking te stellen van de gemeenten, waar een ernstige achterstand heerst op het gebied van de sport-accommo- daties. Tevens wordt de regering verzocht een speciaal bouwvolume te reser veren ten behoeve van lichamelijke vorming en sport. De motie was ondertekend door leden van de KVP, P.v.d.A., VVD, AR en CHU. Minister Cals vond het bezwaar van de motie, dat niet wordt aan gegeven waar het geld vandaan moet komen. „Er zijn nog zovele andere belangrijke dingen", zei hij „waarvoor men geld en bouw volume zou kunnen wensen". De minister zag in de motie geen concrete oplossing van de sport- problemen, maar hij begreep dat de Kamer graag een uitspraak ten gunste van de sport wilde doen. Tegen stemden alleen de staatkundig-gereformeerden ir. Van Dis en de heer Kodde. Bij laatstgenoemde was de vrees versterkt, dat men te hoge waarde aan de sport gaat toekennen en hij zelf vond het sportgedoe alleen maar „getokkel op de snaren van hoogmoed". telde staatssecretaris Stubenrauch. Bo vendien voorziet hij dat in de toekomst het verzadigingspunt zal worden bereikt bij het VHMO en het Nijverheidsonder wijs. Dan zal de bouw van gymnastiek lokalen voor het lager onderwijs kun nen worden verruimd. Het leek de staats secretaris aldus mogelijk in 15 a 20 jaar de achterstand in te lopen. Hij was En schede dankbaar voor het voorbeeld met de bouw van goedkope gymnastiek lokalen. De nieuwe richtlijnen voor de bouw in inrichting van gymnastiekzalen zijn gereed. De uitbreiding van het aan tal uren voor lichamelijke vorming op de scholen wordt bestudeerd. De moei lijkheid is dat andere lesuren dan moe ten vervallen. Dat veroorzaakt strubbe lingen, maai' de staatssecretaris was overtuigd dat een oplossing zal worden gevonden. Bij het te voeren bouwbeleid geeft de regering voorrang aan school- instructiezwembaden. Het tekort aan zwembaden baart de regering grote zorg. Er is een steeds stijgende lijn van in komsten van de gemeenten. Het moet daarom volgens staatssecretaris Schol ten mogelijk zijn de gemeentelijke uitga ven voor sportaccommodaties, die de laatste zes jaar in totaal gemiddeld 20 miljoen gulden bedroegen, op den duur te verdubbelen, waarmee zou kunnen worden voldaan aan de door de Neder landse Sportfederatie geschatte behoef ten zonder regeringsdwang zullen de ge meentelijke behoeften aan sportaccom modaties worden gepeild. De Rijksdienst voor het Nationale Plan heeft bij een beperkt aantal gemeenten een proef onderzoek ingesteld voor de behoefte peiling. Het resultaat daarvan zal als methode voor de peiling aan de gemeen ten worden aangeboden. Met de natio nale sportorganisaties en de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten zal over leg worden gepleegd over het verdere te voeren beleid. Een apart probleem is de behoefte aan gymnastieklokalen, die voor reke ning van het Rijk komen. Het tekort voor het lager onderwijs bedraagt ruim 2000. Er zouden 100 lokalen per jaar moe ten worden gebouwd om die achterstand in twintig jaar in te halen. Dat is thans nog niet mogelijk. In 1959 is met de bouw van 68 lokalen begonnen. In de eerste plaats zal een ruimer en speciaal bouwvolume voor gymnastiek lokalen beschikbaar worden gesteld, ver- Positief geluid De hockeyer-staatssecretaris Schol ten, van christelljk-historische huize, die di rect belast is met de behartiging van de sportbelangen, is de sport welgezind. Als een positieve waarde van de sport noem de hij het leren van een goed verliezer en ook een goed winnaar te zijn. Top prestaties prikkelen tot het zelf actief beoefenen van een tak van sport. Er is geen enkele reden voor de regering topprestaties tegen te houden. Ze bie den voor duizenden ook ontspanning als kijkspel. Dat geldt ook voor de beroeps- sport, maar een nuchtere houding is hier geboden, omdat op dit gebied het gevaar van uitwassen bestaat. De trans fer van voetballers geschiedt veelal mei- hun instemming. Zij krijgen een percen tage van de transfersom. Indien het noodzakelijk blijkt van overheidszijde maatregelen te nemen tegen „doping", die vooral in de wielersport schijnt voor te komen, is de staatssecretaris gaarne bereid zulke maatregelen onder ogen te zien. De sportieve staatssecretaris erkende dat er sporthallen te weinig zijn. Er is in de sportnota wel geschreven dat er in ons land een niet onaanzienlijk aantal sportaccommodaties is, maar daarmee is niet gezegd dat er voldoende is. In ver gelijking met het buitenland is de toe stand minder slecht dan bij het opma ken van de inventaris werd verwacht. Binnenkort zal de regering de memo rie van antwoord indienen inzake het wetsontwerp met een nieuwe regeling van de financiële verhouding tussen Rijk en Gemeenten. De hoop bestaat dat door uitbreiding van het eigen gemeentelijk belastinggebied de mogelijkheid ont staat, dat er ook meer geld beschikbaar komt voor de sport. De motie op zich zelf betekent niet dat er metterdaad meer financiële middelen ter beschik king van de gemeenten zullen worden gesteld voor de sport. Inderhaast De Tweede Kamer heeft gisteren voor het laatste vergaderd alvorens met va kantie te gaan. Daarom zijn inderhaast zonder veel discussie nog een aantal spoedeisende wetsontwerpen afgehan deld. Over de begroting voor Nieuw- Guinea voor 1960 sprak alleen de heer Bakker (CPN). De overige leden waren van mening, dat een debat overbodig was omdat in april nog een uitvoerige discussie is gevoerd over Nieuw-Guinea. Voorts is een nieuwe internationale suikerovereenkomst ter stabilisatie van de wereldsuikermarkt aangenomen. Zon der hoofdelijke stemming is eveneens aangenomen het wetsontwerp tot wijzi ging van de rijtijdenwet van 1936 waardoor het mogelijk wordt de 55-urige werkweek te verkorten tot 51 uur. Het zal echter nog geruime tijd duren al vorens na overleg met de organisaties een desbetreffend besluit wordt geno men. Ingetrokken is de boterwet van 1900, houdende bepalingen tot voorko ming van bedrog in de boterhandel nu de daarin vervatte regeling voor een deel zichzelf heeft overleefd en het ove rige deel in verordeningen van de be treffende publiekrechtelijke bedrijfsli- chamen zal worden opgenomen. Goedgekeurd is de opzegging van het walvisverdrag, omdat Nederland geen groter aantal eenheden zou mogen van gen dan de andere landen bereid waren toe te staan. Nederland wil echter zo veel mogelijk aan de instandhouding van de walvisstand meewerken. Om deze reden blijft de walvisvangst aan een speciale vergunning gebonden. Het ge sprek over een nieuwe toetreding van Nederland tot het walvisverdrag is reeds op gang. Minister Korthals heeft nog meege deeld dat de Rijksweg Roosendaal Zevenbergen zal worden doorgetrokken tot de Moerdijk en in 1962 gereed zal zijn. Nadat voorzitter Kortenhorst de leden •.en goed en verkwikkend reces had toe- •^wenst. eindigde de vergadering met jet gebruikelijke gedrang om de voorzit ter ten afscheid de hand te drukken. „Sc/ione" handen voorkomen infecties (Van onze Amsterdamse correspondent) In een der zalen van het Internationaal Cultureel Centrum in het Vondelpark te Amsterdam zyn 50 journalisten uit Nederland, Engeland, Duitsland, België, Frankrijk, Zwitserland, Italië, Oostenrijk en Finland büeen gekomen met het doelhun handen te wassen. Het werd een handenwasserij onder toezicht van witgejaste employe's van het laboratorium voor medische diagnostiek: eerst nor maal met water en zeep, en nadien met een nieuwe bacterie dodend huidreini gingsmiddel. Na beide keren werd een vinger-strljkproef op een schaaltje geno men. De schaaltjes gingen in een z.g. „broedstoof" 24 uur later, konden wij zien hoe de bacteriën van onze handen waren uitgegroeid tot enorme kolonies. Maar om eerlijk te blijven: die bacterie-kolonies waren grotendeels te zien op de schaaltjes van de proef na het wassen met water en zeep en vrijwel niet op dat van de proef met het nieuwe reinigingsmiddel. Gisteren hebben glunderende directie leden van een Britse farmaceutische in dustrie trots dit resultaat getoond.. Het Het bacteriedodend huidreinigingsmid del, dat thans aan de markt is gekomen, zal zo verzekerde men ons in de medische wereld van enorme betekenis worden. De z.g. „kliniek-infecties" ge ven op het ogenblik reden tot ernstige bezorgdheid. Bij rond 10% van alle opera tie-patiënten treedt verettering van operatie-wonden op. Geschat wordt dat in Europa per jaar 1 miljoen patiënten hierdoor worden getroffen. In kraam klinieken (borstinfecties) en babyafde lingen van ziekenhuizen ligt het per centage nog hoger. Thans meent men, dat de nieuwe uit vinding de grootste stap vooruit is sinds de medici zijn begonnen hun handen te wassen. Of er in de ziekenhuizen zorge loos met die handenwasserij wordt om gesprongen? Allerminst. Maar met water en zeep gewassen handen zijn niet schoon van bacteriën. De chirurg wast voor de operatie zyn handen, boent ze minuten lang met water en zeep, past een alcoholspoeling toe en daarna nog vaak een anti-sceptisch middel. Ten slotte gebruikt hij rubberhandschenen. De rubberhandschoenen worden echter in zeer vele gevallen tijdens de operatie door prikken geperforeerd. Als de han den dan niet geheel schoon zyn van bacteriën, is er kans op infectie van de wond. Het nieuwe middel is vooralsnog niet bü de drogist voor het grote publiek te koop. Het blijft nog voorbehouden aan medici, verpleegsters en vroedvrouwen, voor wie de eenvoudige handenwassing met dit melkachtig gelei minder omslag en meer zekerheid tot het doden van bacteriën geeft, dan de traditionele me thode van wassen met water en zeep en behandeling met anti-sceptische mid- Advertentle mooie witte tanden hebben, gebruik dan IVOROLtandpasta Gré Brouwenstijn niet naar Bayreuther Festspiele Gré Brouwenstijn heeft, na ingewon nen .medisch advies in verband met de inspanningen van de laatste maanden repeteren en optreden in het buiten land en het Holland Festival afge zien van haar optreden in de Bayreuther Festspiele in augustus a.s. Zij zou daar de rol van „Elsa" in Wagners Lohen grin zingen. Beroep van de Philippijnen De Philippynen hebben op Indonesië en Nederland een beroep gedaan om hun geschil over westelijk Nieuw-Gui nea op vreedzame wijze te regelen, zo is gisteren in gezaghebbende kring in Manilla meegedeeld. Dit verzoek was vervat in de ant woorden aan beide landen die de Phi lippijnen benaderd hadden. Indonesië wenste dat de Philippynen geen facili teiten verstrekte aan schepen en vlieg tuigen op weg naar Westelijk Nieuw- Guinea. Nederland verzocht de Philip pijnen niet aan dit verzoek te voldoen. De Philippijnse regering, die goede be trekkingen met beide landen wenst te onderhouden, drong er in haar antwoor den op aan zich te onthouden van het doen toenemen van de spanning in het gebied van Westelijk Nieuw-Guinea. Soekamo beziet opnieuw de Chinese kwestie De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft verklaard dat zijn regering van plan is de kwestie van de Chinezen opnieuw in beschouwing te nemen. „In het kader van de Indonesisch - Chinese vriend schap". Hij zei dit tegen verslaggevers na een onderhoud van een uur met de ambassadeur van Peking in Djakarta, Hoeang Tsjen. PROF. DR. PH. J. IDENBURG ERE-DOCTOR TE NATAL De universiteit van Natal (Z.-A) heeft prof. dr. Ph. J. Idenburg. directeur- generaal van de Statistiek, in zyn hoe danigheid van bijzonder hoogleraar in de pedagogiek aan de Universiteit van Amsterdam, benoemd tot ere-doctor in de opvoedkunde. Dit is geschied ter ge legenheid van de grote nationale confe rentie betreffende opvoeding en onder wijs, welk/; ter gelegenheid van het gou den jubileum van de universiteit van 920 juli te Durban gehouden wordt. Tezamen met prof. Idenburg zijn met een ere-doctoraat begiftigd Sir Julian Huxley, de eerste directeur-generaal van de Unesco, prof. C. W. de Kiewiet, presi dent van de Rochester-universiteit in de staat New York, en de heer H. T. Op- penheimer, president van de Beers dia- nen zijn op 12 Juli in een speciale zitting van de senaat in tegenwoordigheid van de Nederlandse ambassadeur en diens echtgenote aan de benoemde uitgereikt. Gedurende het verdere verloop van de nationale conferentie zal prof. Idenburg een rede houden over het „Ideaal van gelijke kansen". VOORLOPIG GEEN BERGING VAN DE „PAX" (Van onze Zeeuwse correspondent) De Groningse kustvaarder „Pax" zal voorlopig niet geborgen kunnen worsen. Alle pogingen van het bergingsbedrijf van Van der Tak uit Rotterdam het 200 ton metende schip van het badstrand bij Westkapelle te trekken, zijn mislukt. Na vandaag worden de waterstanden steeds minder tot 8 augustus, wanneer er weer een springvloed zal zijn. Alle opvarenden zyn inmiddels weer aan boord gegaan. delen. In Britse ziekenhuizen zou het middel reeds op grote schaal worden toegepast, terwijl grote levensmiddelen- bedryven dit middel door hun personeel, dat met het behandelen en verpakken van levensmiddelen is belast, laat ge bruiken ter voorkoming van besmetting. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 14 lult. Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg: aardbeien 156-180. pruimen 95-195, zwarte bessen 170-220, aardappelen 17-20. andij vie 7-16, doperwten 91. snijbonen 130-150. stambonen 73-100. tuinbonen 19-35, rode kool 7-16. postelein 31-32. rabarber 10-12 spinazie 10-19, tomaten A. B. C. CC en bonken 40-92 uien 20-45. waspeen 10-18, zilveruien 28-36; per 100 stuks: perziken 15-40. bloemkool A. B en C 35-83, kom kommers A. B en C 8-33. sla A en B 3- 7.10, per 100 bos: bospeen 10-32, kroten 5-9, peterselie 2-5. selderie 2-420. AALSMEER, 12 Juli. C.V. Centrale Aalsmeerse Veiling G.A. Snijbloemen; Gerbera per stuk 25-45. Amaryllis 18-30. Lelies 25-39. Violieren 7-11, Clematis 40- 53. Bouvardia 30-49. Rayonanten 75-95. Fresia per bos 35-65, Lathyrus 10-25. Asp Plumosus 85-170, Covlllei 50-100. Ornitho- galum 70-115. Zinnia 30-55. Gladiolen 75- -10. Llatrlx 50-72. Dahlia 45-105: Rozen: Better Times 5-10, Roselandla 5-9%, Pa rel van Aalsmeer 5-14, Geh. Duisberg 8-17, Pechtold 5-11, Verschuren 5-10, Towny Gold 5-7, Mad. Of man 5-8. Baccarat 20- 36, Montezuma 10-17, Stokman 5-8, Sweet heart 7-11, Nymph 15-27. POTPLANTENgrote pot; kleine pot: 50-60, Anthurlum 250-750 100-180. Aphelandra 200-350 80-120. As- plenium 100-140 35-50. Azalea 100-125 25- 35, Begonia semp. 60-80 30-40, Bladbe gonia 100-130 35-40. Cactussen en Vet- planten 180-320 12-50. Croton 200-300 80- 130, Euphorbia splendens 200-250 30-50, 200-500 Gemengde Planten «?r?5xl Hedera bont 180-220 40-70, Hedera Pittsburg 150-200 25-35. Marantha 35- 45 Nephrolepls 300-650 40-50, Primula Obconica 100-150 40-75. St.-Paulla 40- 75. Phllondendron scandens 40-45, Pla- i^o^a20?-700 80-160, Sansevieria 200- 500 80-1/5. Scindapsus groen 60-80. ld. bont 80-130. Tradescantia 60-75 15-25. 500*80 i?omengd 3°"40, Cyclamen 300- \t u?S^OOPl„ï2 -De Boskoopsche X V& •o-^WLhlteJ!utterfly 2.20. Butter fly 170, 220, Bouchê 130, Duisburg 140. Better Times 70-110. Vierlanden 160-300. Hadley 170. Gemengd 48. Pechtold 110. Newyorker 240, Offmann 2-140. Ellen Poul- sen 55. Sweetheart 75-64-100. Moulin Bou- ge 85. Else Poulsen 48. Nymph 135-240- JOO. Flreklng 200-300, Juweeltje 90. White Sweetheart: Aria 21. Wolfsglorle: Poulsen Pink 100. Domeplaar 9, Ascleplus 26-40 Margrieten 20. Liatrix 56-38, Anemonen 16. Spirea wit. roze 28. rood 35, Alstroe- meria 35, Lelie auratum per kelk 26-31, Clematis Durandl 160, Hypericum 85. Goudbonte Llgustrum 38-64, Phlox 18, An jers 25. GOUDA, 14 Juli. Kaasmarkt. Op de kaasmarkt alhier zijn heden 168 par tijen aangevoerd. Eerste kwaliteit noteerde f 1.95-2.06. tweede kwaliteit f 1,84-1.95. en extra kwaliteit f 2.07-2.24 per kg. De han del was kalm. KATWIJK AAN DEN RIJN. 13 Juli. Groenteveiling: waspeen Al (per kist) 160- 3.20. waspeen A2 (per kist) 2.00-4.90, was peen BI (per kist) 1.40-2.30, bloemkool Al (per 100 st.) 58.— tot 89.—, bloemkool A2 (per 100 st.) 22.— tot 69.—, bloemkool B2 (per 100 st.) 20.— tot 25,—, bospeen (per 100 bos) 10.— tot 23,—. kroten A2 (per kist) 2.40-2.60. kroten (per 100 bos) 8.00. pootuien 13.— tot 30.—. sla A2 (per 100 st.) 3.00-4.90. blauwschokkers 106,- tot 107,komkommers (per 100 st.) 100 stj 3.00-4.90. blauwschokkers tot 107,komkommers (per 100 14,tot 17,sjalotten 7.tot 13. andijvie 6.tot 11.peterselie (per 100 bos) 4.00-7.00, selderie (per 100 bos) 5,00- 6,00. spinazie 27.— tot 35,—. krulpeterse- 11e (per 100 bos) 11.—. rode kool 18.— tot 19.spitskool 17.tuinbonen 17,tot Aanvoeren: waspeen 50.000 kg, waarvan 28.000 kg voor export werd verkocht; bloemkool 15.000 stuks, waarvan 2.000 st. voor export werden verkocht, bospeen 6.200 bos. ROELOFARENDSVEEN, 13 Juli. Bloemenveiling: Phlox 18-41, Colvillel 25- 101, Wlrrals Supreme 11-63, Lathyrus 18- 38, Gladiolen 40-85, Anemonen 10-16, Goudsbloemen 11-31, Phygostegia 22-37. Liatrix 31-61, Alstroemerla 29-43, Aluin 20-27 per bos, Am. Anjers: Brenner 2-5, Queen Sim 3-5, G.J. Sim 6-6%Sim rood 3-6, Sim roze 3-6, Sim wit 4-6. Fanfare 8-8V2Harvest Moon 6-8, Rozen: Pink Sensation 7-15, Babyrozen 5-21. Ornltho- galum 5-10 per st. ROELOFARENDSVEEN. 13 Juli. Groenteveiling: aardbeien 39-61, idem afw 25-42, per 2% doos. kropsla 7.tot 12. - - 10.—tot boskro- ten 7.tot 12,bloemkool 13.tot 49,rabarber 8.tot 13.tomaten 71.tot 79.tuinbonen 8.tot 15, blauwschokkers 71.tot 77.snijbonen 1 110,tot 140.idem 2 90.tot 115. idem stek 40.tot 80.dubb stam bonen 75,105.augurken C 32.ld. DA 33.idem D 45.tot 48.idem E 33,-t-, idem CD 18.— per 100 kg. RIJNSBURG, 13 Juli. Bloemenvei ling Flora. Gladiolen: Johann Strauss 460-580, White Harold 450-460, Aboel Has san 900, Gold Dust 450-500, First Price 450 480, American Express 520; Am. Anjers: Sim roze 700-900, Sim Red 600-800, Sim wit 680-720. Shocking Pink 700-800, Eli sabeth 500, Lucky Strike 580-600, Sir Ar thur 16.—, Aluin 140-160. Wlrral Supreme Creme 450-500. Campanula 1 750-820, Lia trix 350-400, Scabiosa 280300. Colvillel 300 350. Charme 470-500. Nymph 880-900, Dahlia: Purity 390-400, Fosta 400, Glory of Heemskerk 470-500, Llpima 480. alles per 100. Godetla (kop) 52-72. Phlox 45-48, Physostegla 39-42. Statlce gemengd 45-48, per bos, Gerbera 1 18-20 per stuk. Chry santen: Delight 22 per stuk. bospeen 10.tot 19,—. breekpeen 1( 14.komkommers 9.tot 18,1 RIJNSBURG. 13 Juli. Groenteveiling rterselle 550-660 per 100 bos, selderie 330 T°9t J?1®1 470-500, Kruid 70-170, bospeen 900-1500, waspeen 11,tot 16.per kg. uien 28.komkommers 11.tot 26, TER AAR, 13 Juli. Groenteveiling: kassnijbonen 1.15-1.38, Idem B 77-1.11, id. stek 34-75, snybonen natuur 108-136, 6tok &rinsessenbonen 104-117, stamprlnsessen- onen 84-106. peulen 38, blauwschokkers 56-80, alles per kg, tuinbonen 80-205 per 10 kg. tomaten A 72-82. idem B 83-89, ld. C 44-78, idem CC 20-39, rode kool 7-16, spitskool 9-21, waspeen 10-14. rabarber 4- 5, aardappelen 12-17, idem kriel 3-8, pos telein 21-30, andijvie 7-12, kroten 4-7, uien 16, zllveruien 35, sjalotten 7 alles per kg, sla 300-400, per 100 stuks, bloemkool A 40 69. idem B 20-39, idem C 10-19, kom kommers 8-19, alles per stuk. bospeen 12- 20, bosuien 7-10, boskroten 3-6, selderi» 5. alles per bos, kruisbessen 56-74, rode bessen 84-88. zwarte bessen 182-232, alles g. Bloemen 16-17 per b06, Afrikanen Ivla's 6 per stuk.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 21