VAKANTIE IS EEN MILJOENENBEDRIJF Aan WASHINGTONS MALL ligt grootste museumcomplex ter wereld festivalier vakantiegangerde In Frankrijk ontstond nieuw type STEEDS MEER TOERISTEN Jaarlijks bezoeken zeven miljoen Amerikanen de grote collectieswaaronder de Gallery of Art Hij kiest zijn verblijfplaats op kunstmanifestaties ter plaatse of in omgeving Ruime keus zeventig festivals Engelsman liet in 1826 een half miljoen dollar na aan de V.S. Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 14 juli 1960Zesde blad no. 3009S 1640 uit India gesmokkeld en heet aan zijn bezitters allerlei ongeluk te heb ben gebracht. Zyn er daarom soms al twee ongelukken gebeurd bij de con structie van een nieuw museumgebouw, vlak naast de voorname behuizing van de Hope-diamant? Dit nieuwe gebouw —ook langs de Mali moet in 1962 klaar zijn. Veel collecties uit het „sta tion" zullen hier beter tot hun recht komen. Steeds verdere uitbreiding In dat museum van Natuurlijke His torie ziet de schooljeugd boeiende ta ferelen van opgezette dieren. Ook scè nes uit het Indianen-leven heeft men hier pakkend tot tableaus verwerkt. Zo pakkend, dat een Amerikaanse dame onlangs een boze brief aan het Con gres heeft geschreven: het Smitsonian moest nu toch eens ophouden met het neerschieten en opzetten van India nen! Niet veel scholieren ziet men in het rustige Freer-gallery, een afzonderlijk museum (ook aan de Mali) waar de prachtige collectie van oosterse kunst is ondergebracht, die Freer, een in dustrieel uit Detroit, eerst tevergeefs aan zijn vaderstad moet hebben aange boden. Dit museum, alsmede de Natio nal Gallery of Art, die door Mellon is geschonken, zijn administratief onder gebracht bij het Smithsonian, maar beide instellingen genieten grote auto nomie. De Gallery of Art bestaat nog geen twintig jaar, maar behoort thans reeds tot de groep der allerbelangrijk ste musea die de wereld kent! Dank zij grote legaten en dank zij de financiële steun, die het Congres geeft, kan men deze museumgroep rond de Mali steeds uitbreiden. Binnen afzienbare tijd gaat men een stel lelijke, tijdelijke regeringskantoren slopen, die langs de zuid-oostkant staan. Daar komt een groot luchtvaart museum. Ook weer onder auspiciën van het Smithsonian Institute. Voortdurend moet men in zulk een heterogeen museum-complex beter eta leren, uitbreiden en opruiming hou den. Dit laatste heeft men vroeger te weinig gedaan, maar thans is men op de goede weg. En zelfs in de rommel hoeken, die nog altijd bestaan, weet de jeugd zich te vermaken. Wie ondernemend is kan, in de 52 miljoen gecatalogiseerde voorwer pen van dit museum verrassende ont dekkingen doen: japonnen van de echtgenoten van Amerika's presiden ten, een walvis van 30 meter lengte, de Amerikaanse vlag, die tot het volkslied heeft geinspireerd, een afgietsel van Washingtons tanden, het opgezette paard van generaal Sheridan, oude klokken, sloten, telefoons en telegraaf toestellen en ook reeds: raketten, zo hoog, dat ze boven het museumdak uitsteken De autobussen moeten lang wachten voordat die jongens en meisjes uitge keken zijn. aan geconsacreerde kamermuziekspe lers als Robert Casadesus, Iturbi, Isaac Stern en het Vegh-kwartet te geven. In Prades concentreren zich de kunst gebeurtenissen weer rond de legenda rische figuur van de nu 84-jarige cellist Pablo Casals, die zich dit jaar uitslui tend in het romantische domein bewe gen zal. Besangon, dat zijn reputatie vestigde met een jaarlijks concours voor jonge dirigenten, komt wat ge durfder uit de bus door in de perso nen van Henri Sauguet met een nieuwe cantate en van Henri Dutil- leux met diens tweede symfonie ook componisten van vandaag aan bod te laten komen. Weinig risico In de muzikale domeinen zijn zo de voornaamste noviteiten wel genoemd, maar in de zone van het toneel zijn nog enkele titels en namen te signale ren. Oudergewoonte strijkt Jean Vilar voor de zomermaanden met zijn TNP weer neer in het Pausenpaleis van Avignon waar hij zijn versie van So phocles' Eupides ten doop zal houden. Roger Planchon treedt deze zomer op in het grandioze openluchttheater van Orange, terwijl in Lyon, Carcassone en Vaison-la-Romaine Maria Casares, Jean-Louis Barrault, Maria Mauban en andere dragers van grote Parijse to neelnamen te aanschouwen en tebe- wonderen zullen zijn. Men kan, als gezegd, zijn vakantie programma uitstippelen en daarvoor zulke premières en voorstellingen als bewuste rust- en hoogtepunten benut ten. Men kan zich ook op zijn goede gesternte verlaten en uw vakantieweg vervolgen waar de wind u waait in de hoop zo hier en daar ook nog zo*n kunstgebeurtenis bij te kunnen wonen. Persoonlijk zou ik het liever in die tweede richting zoeken, waarbij het element van verrassing het genoegen slechts verhogen kan. Met die zeventig festivals is er aan zomerse kunstver pozing in Frankrijk in elk geval te kust en te keur, en over het algemeen is, volgens de reisbureaus, het risico ge ring dat ge 's avonds ter plaatse van wege een uitverkocht huis of tuin of park onverrichterzake aan het loket terug zoudt moeten worden gestuurd. kunst in de openlucht - en in hemdsmouwen. Hans Rosboud dirigeert in Aix-en-Provence. jaarlijks uit het toerisme Ontvangen gelden (omgerekend in miljoenen Vakantie is niet alleen een bijzonder prettige bezigheid voor de mensen, het is ook een bijzonder prettige onderneming voor de staat. Toeristen brengen nJ. geld in het laadje en hoe meer toeristen, hoe meer geld een land ontvangt. Want toeristen moeten slapen, eten etc. Nu lopen de ontvangsten, die een land krijgt door het toerisme, sterk uiteen. Sommige landen zijn toeristisch immers bepaald in de „mode", terwijl anderen nog min of meer ontdekt moeten worden. Ook spelen by deze kosten de pryzen een grote rol; immers een land met lage prijzen ontvangt minder geld dan een land met hoge prijzen, bij een gelyk aantal toeristen. Hoe de verhoudingen van de ontvangsten uit het toerisme nu liggen, toont U duidelijk onze grafiek. Terwille van de eenijheid zijn de diverse geldbedragen omgerekend in Amerikaanse dollars. De cijfers in onze grafiek hebben betrekking op het laatst bekende jaar, 1958. Duidelijk zien wij, dat Italië het grootste deel van de totale uitgaven aan het toerisme tot zich trekt. Jaarlijks trekken ca. 8 miljoen toeristen naar dit land. Een respectabel aantal. Wij moeten echter wel bedenken, dat bij deze cijfers ook de zakenmensen geteld zijn, die dus niet op vakantie zijn. Iemand die in één jaar meerdere malen naar Italië gaat, wordt steeds weer opnieuw geteld als aangekomen toerist. Dat is ook wel juist, want hij geeft opnieuw geld in het land uit. Frankrijk is, naar de ontvangen gelden gemeten, het tweede toeristenland van Europa. Het ontvangt per jaar zo ongeveer een bedrag, dat gelijk is aan 454 miljoen dollar. Duitsland is het derde toeristenland, naar ontvangen gelden gemeten. Jaarlijks komt hier een bedrag uit het toerisme binnen, dat gelijk is aan 452 miljoen dollar. Naar het aantal toeristen gemeten is Duitsland echter het tweede toeristenland van Europa, want jaarlijks komen hier ca. 4.8 miljoen toeristen het land binnen. Nu zijn hier natuurlijk ook een groot aantal doorgaande toeristen by, die alleen maar door Duitsland gaan, omdat zij naar het zuiden willen. Overigens schijnen er in Europa steeds meer mensen met vakantie naar het buitenland te gaan, jaarlyks stygt het aantal toeristen naar schatting met 46%. In 1826 heeft een Engelsman, die nooit in Amerika geweest was, zyn vermogen van een half miljoen dollar een heel grote som voor die tijd nagelaten aan de Verenigde Staten „voor de vermeerdering en verspreiding van kennis". Deze Engelsman, James Smithson, was een buitenechtelijke zoon van de hertog van Northumberland. Als man van wetenschap had hij in Engeland ongetwyfeld erkenning gevonden en men kan slechts gissen naar de reden van zijn merk waardig legaat aan Amerika. Meestal neemt men aan, dat wrok tegen de Britse aristocratie (waar hij uiteraard officieel niet toe behoorde), hem de impuls heeft gegeven tot zijn merkwaardig testament. Het Amerikaans Congres heeft lange tijd elf jaar niet geweten wat men met dat geld moest doen. Kon men het eigenlijk wel aanvaarden? En hoe moest men, volgens de wens van de schenker, kennis vermeerderen en verspreiden? ties uit naar verre landen en publika- ties van het instituut worden over de gehele wereld verspreid. Langs de Mali zyn in de laatste eeuw wonderlijke, maar ook imposan te gebouwen verrezen: eerst een archi tectonisch monster, dat elementen van kathedralen en kastelen combineert. Dat is thans het administratiege bouw van de Smithsonian en het ge beente van Smithson heeft daar een eregraf gekregen. Naast dit vreemde bouwwerk is later een museum verrezen, dat enigszins aan een station doet denken en dat het „gebouw van handwerk en indus trie" heet. Wanneer men daar rond loopt, kan men zich nog goed voorstel len. dat men jaren geleden de Smithsonian de rommelzolder van de natie noemde. Ook 'n centrum voor wetenschappelij ke onderzoekingen De schenker had niet eens te kennen gegeven, dat men met zyn geld een museum moest oprichten en de „Smith sonian" is dan ook beslist niet uit sluitend een museum geworden. Het is tevens een centrum voor wetenschap pelijk onderzoek, waar geleerden uit alle landen van tijd tot tyd in de col lecties komen werken. Men heeft bij zonder uitgebreide verzamelingen van insecten, schedels, gesteenten enz. enz. Maar ook zendt men tal van expedi- Het oudste gebouw van de Smithsonian Institution lijkt wel een combinatie van een kathedraal en een kasteel. (Van onze Parijse correspondent) Men kan 't in ieder reisbureau vernemen: er is de laatste jaren een nieuw type van vakantie ganger geboren, dat reeds met de naam van fes tivalier" is gedoopt. De festivalier kiest zijn vakan tieoord niet in de eerste plaats naar aanleiding van bos- of zeelucht, hoge of lagere bergen of het plekje waar hij rustig kan vissen, maar vooral naar aanleiding van de kunstgebeurtenissen, die hem in die stad of die streek kunnen worden aan geboden. De tijd dat het kunstseizoen met de eer ste zonnestralen op haar laatste benen liep, is na de laatste oorlog afgesloten, en men kan zélfs zeggen, dat het culturele accent steeds zwaarder op de zomermaanden wordt geworpen. De con currentie tussen de Europese festivals waarvan de belangrijkste instellingen verenigd zijn in een federatie, die de agenda's coördineren moet is voortdurend scherper geworden en met de jacht op de wereldpremière wordt al jaren tevoren be gonnen! En zo worden de grote attracties van het moderne kunstleven, de creatie van een opera of symfonie of ballet van een componist met wereld reputatie of zelfs de nieuwe mise-en-scène van deze of gene belangrijke regisseur, steeds meer voor dit of dat festival gereserveerd. En de mondaine snob of de „kunstluis", die het zich nooit zou vergeven er de eerste keer al niet by te zyn geweest, reist in zyn vakantie nu dus van fes tival naar festival om zichzelf aldus het afzichtelijke lot van de mond met volle tanden te besparen! Het snobisme heeft in de kunst door de eeuwen heen een rol gespeeld die vaak als stimulans fungeerde, maar ook mensen die plezieriger betrekkingen met de kunst onderhouden zullen, zonder de slaaf van hun mon daine verplichtingen te worden, toch graag ook wel eerst eens een blik slaan op de grote evenementen, die de verschillende festivals in het vooruitzicht stel len, alvorens hun vakantieplannen op te maken. En voor die laatste categorie leek het me niet ongeschikt hier even een vluchtige blik te werpen op de pro gramma's, die de tientallen Franse festivals 't zyn er nu welgeteld zelfs zeventig....!! dit jaar te bieden hebben. Purcell'» „Dido and Aeneas", Vivaldi's „La senna Festeggiante", Mozarts ,Don Juan" en .Figaro", Gounods „Medicin Malgré lui" en Poulencs „Voix Hu- maine". En Menton dat toch in de buurt ligt, sluit op die serie onmidel- lyk (van 1 tot 14 augustus) aan om het woord, volgens de traditie daar, ÉtflËMttÈffel Nederlanders maken een goede indruk Die blik dient om te beginnen ach terwaarts te worden gericht, want de festivalronde werd in Frankrijk in mei al lin Bordeaux) geopend. Pierre Capdevielle, een der muzikale leiders van de Franse radio, die enkele goede kamermuziekwerken op zijn naam heeft staan, maakte hier zijn debuut als operacomponist. En onder de op tredende ensembles hebben het Neder lands Kamerkoor van Felix de Nobel en het Nederlands Kamerorkest onder leiding van Szymon Goldberg hun uit nemende reputatie nu ook tot deze oorden uitgebreid. In Straatsburg, waai de festiviteiten nog op volle toeren draaien, heeft men kennis kunnen ma ken met een nieuw werk van de pro- duktieve Darius Milhaud, „Service sacré" geheten, terwyl premières van zyn jongere landgenoot-kunstbroeders Maurice Jarre en Serge Nigg hier nog te wachten stonden. Vichy beleeft dit jaar een muziekfestival in etappes (25 juni tot 3 juli, van 23 juli tot 31 juli en van 20 tot 28 augustus) dat voort? nog de originaliteit vertoont, dat he in het teken van de jazz met Quincx Jones is begonnen. Aix-en Provence waarover ik U later als oog- en oor getuige nog nader hoop te berichten, lokt met muziekdramatische meester werken uit de oude en nieuwere doos: (Van onze correspon< Tussen Amerika's Capitool en de enorme obelisk ter ere van George Washington, ligt een lang werpig reuzen-grasveld, dat ongeveer twee en een halve kilometer lang is en dat de Mali wordt genoemd. In het voorjaar, wanneer traditiegetrouw de hoogste klassen van Amerika's middelbare scholen hun uitstapje van enige dagen naar Washington maken, staan er langs de kanten van de Mali soms meer dan honderd grote autobussen. De jongens en meisjes, die met die bussen naar de hoofdstad gekomen zijn en die voor die gelegen heid bijna allen feesthoedjes dragen met een fiere pluim er op, zwermen de musea binnen, die in de in Washington) loop der jaren langs de zijden van dit grote gras veld verrezen zijn. Ge^n wonder, dat die gebouwen van de Smithsonian Institution" kunnen bogen op zeven miljoen bezoekers per jaar Die bussen staan geparkeerd op wat men het binnenplein zou kunnen noemen van het grootste museum-complex ter wereld. De wanden van het enorme plein zijn nog niet volgebouwd, maar plannen daarvoor zijn in uitvoering en al die bestaande, in aanbouw zijnde of ontworpen gebouwen behoren tot een geweldige museum organisatie, „The Smithsonian". Al twee ongelukken De schoolkinderen, die druk fotogra feren, willen bijna allen een foto ma ken van die vliegtuigen. Onophoude lijk flitsen hun lampen. Maar drom men scholieren trekken ook naar de overkant van de Mali, waar het ge bouw voor natuurlijke historie staat, een imposante, klassicistische kolos, die men thans inwendig danig moderni seert. De ruimten daar acht men in de tegenwoordige tijd te kolossaal voor concentratie. Vandaar dat men klei nere zalen construeert, waar men b.v. met prachtige lichteffecten de collectie van edelstenen en mineralen heeft tentoongesteld. Hier vindt men o.a. de beroemde Hope-diamant, die een Newyorkse juwelenhandelaar nog niet zo lang geleden aan het museum cadeau heeft gedaan. Men schat de waarde ervan op een miljoen dollar! Deze beroemde blauwe diamant is in De beroemde Hope-diamant die al veel ongeluk zou hebben vroorzaakt. Maar temidden van allerlei, dat niet zo byster belangrijk is, vindt men mu seumstukken van grote waarde en be tekenis. Zodra men binnenkomt ziet men b.v. het vliegtuig hangen waar de gebroeders Wright in 1903 de eerste vluchten mee hebben gemaakt. Daar achter hangt de beroemde Spirit of St.-Louis, waarmede Lindbergh in 1927 de oceaan is overgestoken. Nog niet zo lang geleden vroeg Lindbergh of hy nog eens in zijn oude toestel mocht gaan zitten. Hy was bezig aan een boek en wilde zien of hy nog het benzine verbruik kon nagaan, dat hy tij dens de oceaanvlucht op het instru mentenbord had aangetekend!

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17