Reusachtige dammen vormen barricade tegen stormvloed, indirect contra watervervuiling 1968: jaar van grote omwenteling in Nederlandse waterhuishouding SCHRIKBEELD AAN HET WATERFRONT VERVAAGT (II) Invloed Deltawerken reikt tot IJsselmeer Last van zenuwen? Sluitcaissons zetten de zee voor goed buiten de deur In West-Duitsland één werldoze op vier open plaatsen.... Allerlei noodtoestanden ten gevolge van het volslagen gebrek aan arbeidsreserve OPRUIMING - ENORME PRIJSVERLAGINGEN! BULTHUIS - BOTERMARKT 2S Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 14 juli 1960 Vijfde blad no. 30098 SPAAR ZOET WATER! Opzienbarend is de wijze waarop in het kader van het Deltaplan vier enorme dammen worden aange legd, die de voorposten van de zee in het zuiden van ons land voorgoed aan zijn macht zullen onttrekken. Minder spectaculair, maar even belangrijk zijn het drietal secundaire dammen in het „achterland", dat o.m. is be stemd voor de aanleg van spaar bekkens, waarin voorraden zoet water kunnen worden vastgehou den. Dank zij deze reserves hoopt men in de toekomst de ziektever schijnselen van onze watervoorzie ning verzilting en vervuiling gedeeltelijk op te kunnen heffen, zodat ook op dit gebied de uitvoe ring van de Deltawet een heil zame invloed zal hebben. 1 van 6.50 1 3 dreven pe/#£imisme inzake de werkge legenheid in de Bondsrepubliek, waar men vooral tegen de aanstaande herfst en winter nog een extra impuls voor de hoogconjunctuur verwacht, bepaald niet gevreesd behoeft te worden. Verlichting bij parkeren Als een stilstaande auto verlichting moet voeren, dan gelden de volgende voorschriften Bij rechts parkeren: stadslichten en achterlichten óf linker stadslicht en lin ker achterlicht óf speciale parkeerlich- ten. Bij eventueel links parkeren: stads lichten en achterlichten. De ANWB wijst erop, dat bij het links parkeren geen speciale parkeerlichten mogen branden. Het gebruik van deze lichten is slechts bij het rechts parkeren toegestaan. Voor de parkeerlichten gel den dan de volgende eisen: Aantal: één of twee (verbruik maxi maal 6.5 watt per stuk)Indien één par- Advertentie Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen Secundaire dammen vormen de voltooiing (Speciale berichtgeving) Huilend jaagt de orkaan over de in nachtelijk duister verloren polders van West-Nederland* Tot razernij opgezweepte golven- massa's beuken de wankele bescherming, door mensenhanden opgeworpen, in de loop der eeuwen hersteld, versterkt en uitgebreid. In een februarinacht van het jaar 1953 voltrekt zich de ramp als een verrassing: mensen en dieren komen in de stormvloed om, dorpen worden vernield, een héél eiland, bewoond door welvarende land bouwers, blijkt in een woesternij herschapen. Maar ook geeft die nacht de stoot tot de verwezenlijking van een plan, dat al sinds jaren de bestuurders van de lage landen door het hoofd speelde. Zonder veel moeilijkheden worden de hindernissen genomen en wijzigt het plan zich in een wet: De Deltawet. Een nieuwe fase begint, een totale hervorming van de beveiliging van zuid-westelijk Nederland, die vele jaren in beslag zal nemen, is ingezet. Waterovervloed en watertekort Naast de afweer tegen de nukken van de zee speelt echter de strijd tegen een ander opdringend gevaar een belangrijke rol in het opzienba rendste stuk, totnutoe door onze Wa terstaatsmensen opgevoerd. Te veel water is de directe aanleiding ge weest, maar, hoe tegenstrijdig het misschien ook klinkt, watertekort is een tweede factor die aan de Delta werken ten grondslag ligt. Het ge brek aan goed, bruikbaar water dringt zelfs meer en meer op de voorgrond en het is niet uitgesloten, dat na vol tooiing van de vier Deltadammen de eerste winst op dit gebied zal worden geïncasseerd. ONRUSTBAREND CHLORI DENGEHALTE De enorme vervuiling en verzilting van het open water (rivieren, kana len en sloten), die stedelijk en in- De enorme tralieliggercaissons liggenzoorzover gereed, in hun bouwdok aan de Noordkust van Walcheren te wachten op de dag, dat zij de eindoverwinning op het water zullen moeten behalen. dustrieel afval veroorzaken, treden namelijk sterker aan de dag, wanneer er minder water in de grote rivieren naar beneden komt. In droge tijden dus zoals wij die sinds ongeveer an derhalf jaar beleven. De verontreini ging uit stads- en dorpsrioleringen en uit het chemisch afval van de indu strie is bovendien geen constant blij vend verschijnsel, maar neemt voort durend toe. Niet alleen in ons land, maar ook in West-Duitsland en Frank rijk, als gevolg waarvan onze grote zoet water-leverancier, de Rijn, thans als een zieke de vaderlandse dreven binnenstrompelt. In de afgelopen oor log is de verziltingsgraad van deze stroom weliswaar aanzienlijk gedaald door de sterke afneming van de in dustriële activiteit, maar na 1945 is het chloridengehalte schrikbarend en als nooit tevoren gestegen, een ont wikkeling, waarvan het eind nog niet in zicht is. SPAARBEKKENS Behalve de beveiliging nu, welke is gebaseerd op de berekening dat een maal in de tienduizend jaar alle on gunstige factoren zich zouden kunnen bundelen, bieden de waterkeringen van het Deltaplan ook gelegenheid tot Vooral de Volkerakdam is een levensbelang voor de Zuid-West-Ncderlandse waterhuishouding. Hier zullen grote inlaatwerken worden gebouwd, waardoor in het voorjaar de watermassa's van de grote rivieren zo die ooit nog weer werkelijkheid zullen wordenvoor een deel het Deltameer (de huidige zee armen kunnen worden binnengeloosd. Op die manier zal het omliggende land in drogere perioden over een voorraad zoet water kunnen beschikken, ten minste wanneer het in het bekken aanwezige water reeds in sterke mate zal zijn verzoet, een stadium, dat voor het gebied tussen de Haringvliet- en Volkerakdam omstreeks 1970 zal «worden bereikt. Sluiting van het Haringvliet heeft bovendien tot gevolg, dat het water van Maas en Waal via Dordtse Kil en Noord naar de Nieuwe Waterdeg kan worden geleid. De enorme zouttong die sinds jaren mede als gevolg van de aanleg van de reusachtige havenbekkens in en rond de Maasstad via de Waterweg steeds verder het land binnenkruipt, zal dan effectiever bestreden kunnen worden: hoe meer zoet water door de Rijnmonding kan worden gevoerd, hoe meer het zoutgehalte ook daar zal dalen. Tenslotte treedt hier dan de invloed zy het indirect van de Deltawerken op de watervoorziening in Oost- en Noord-Nederland aan de dag. Door de Rijnkanalisatie namelijk, in welk verband drie stuwen in deze rivier zullen worden gebouwd, wordt het mogelijk meer Rijnwater via de IJssel naar het noordelijk spaarbekken, het IJsselmeer, te leiden. Deze Rijkskanalisatie kan echter dan in werking treden, wanneer dank zij de Deltawerken het peil van Nieuwe Maas en Waterweg toch op verantwoorde wijze kan worden ge handhaafd. Dit alles maakt duidelijk dat het jaar 1968, wanneer de laatste hand aan de afsluitingen van Ha ringvliet en Volkerak zal worden ge legd, een totale ommekeer in de wa terhuishouding van Brabant tot Gro ningen zal optreden. Het eerst gereedgekomen Deltapro ject dreigt tenslotte, misschien door zijn ligging vrij ver buiten het eigen lijke gebied, vergeten te worden. Het gaat hier om de stormvloedkering in de Hollandse IJssel, de z.g. dubbele guillotine, een tweetal achter elkaar geplaatste stalen valdeuren die in noodgevallen zullen worden gesloten. Daar de Waterweg, waarmee de Hol landse IJssel in directe verbinding staat, voor de scheepvaart openblijft, verandert dit anders zo landelijke ri viertje bij stormvloed in een woeste reus die het gehele Westen bedreigt. In 1953 is men hier dan ook door het oog van de naald gekropen, maar in de toekomst zal de nieuwe bijzondere waterkering voorkomen, dat deze kwade kans nogmaals bijna werkelijkheid zal worden. Talrijke moeilijkheden Uitgebreid hebben wij in een vorig verhaal uiteengezet op welk een ori ginele en haast onnavolgbare wijze in het Haringvliet de problemen rond dam en spuisluizen-complex zijn en nog steeds worden opgelost. Maar ook bij de andere werken in het Deltage bied zijn de moeilijkheden niet van de lucht. Alleen in het Veeregat vloeit bij ebtij niet minder dan 70 miljoen kubieke meter water naar zee terug. Lijkt dit een indrukwekkende hoe veelheid, het is een druppel vergeleken by de duizend miljoen kubieke meter die per etmaal de Oosterschelde welke zeearm als laatste in 1978 moet dichtgaan in en uitstromen. Het is dan ook niet voor niets dat Rijkswa terstaat de sluiting tussen Walcheren en Noord-Beveland min of meer als een proefstation beschouwt. Hier im mers blijven de problemen ten op zichte van wat nog te wachten staat bescheiden van aard. Men kan er er varing opdoen met nieuwe methoden en werktuigen. Overigens zal men niet nalaten Neptunus ook op deze plaats bij de neus te nemen, zoals dat in het Haringvliet dank zij de aanwezigheid van de uitwateringssluizen kan ge beuren. In het Veeregat en straks in de Oosterschelde zal men de truc even wel met z.g. tralieliggercaissons uit voeren, enorme gevaarten, 45 m. lang, 20 m. breed en 18 m. hoog. Zeven ex emplaren van dit hulpmiddel zullen in 1961 de 330 meter, welke dan nog resteert tussen de van Walcheren en Noord-Beveland uit gebouwde dam- helften, overbruggen. Op de dag van de eigenlijke dichting van het zeegat zullen zy naar hun plaats worden ge sleept, en tot zinken gebracht, waarna de stalen sluitkleppen voor het tralie werk zullen vallen en zodoende de zee voor goed buiten de deur zetten. In de Oosterschelde zal men overigens niet minder dan 72 caissons van deze af metingen nodig hebben. Vindingrijk en efficiënt De bouw van dit materiaal is een voorbeeld van vindingrijke en efficiën te manier waarop men zich van de mogelijkheden ter plaatse weet te be dienen. Vlak bij het sluitgat is op het eiland Walcheren een bouwdok aan gebracht, waar het zevental ligt te wachten op de dag dat het voor zijn belangrijke taak zal worden opgeroe pen. Door een gat in de dijk, die het dok van het open water scheidt, zullen de caissons, die inmiddels dank zij het binnenstromende water in een drij vende toestand zijn geraakt, worden weggesleept, waarna de dijk wordt ge dicht en het dok drooggemalen. Een probleem met een geheel eigen karakter vormt tenslotte de verster king en verhoging (tot 5.50 -f NAP) van de reeds bestaande zeeweringen, de dyken rond de eilanden, dus die buiten de Delta-dammen zullen blij ven. Dit vraagstuk speelt vooral rond de Westerschelde, die voor de scheep vaart op Antwerpen open moet blij ven. Voor vele kilometers dyken aan de zuidkust van Walcheren en Zuid- Beveland en de noordzijde van Zeeuws- Vlaanderen zullen nog hoge kosten moeten worden gemaakt, kosten die voor een deel de betrokken water schappen zullen krygen te dragen. Aan dit muisje zit dan ook nog een vry stekelig staartje, waarover wy in een volgend artikel het een en ander naar voren zullen brengen. V erpleegsterstekort in totaal 400.000 (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse arbeidsmarkt biedt thans een beeld van opperste welvaart: op een werkloze staan vier open plaat sen! Het aantal werklozen bedroeg 30 juni j.L namelijk slechts 134.400, het aantal door het bedrijfsleven en door de overheid gezochte arbeidskrachten 505.000. Het werklozen-percentage van 0,7 is het laagste sedert de geldzuivering in de Ra^^Tepubliek in 1948. Dit volslagen gebrek aan enigerlei ar beidsreserve gaat gepaard met wantoe standen, die bepaalde sectoren van het bedrijfs- en normale leven aantasten. Zo wordt er een ware jacht gevoerd op leer lingen: de grote bedrijven staan als het ware bij de poorten der lagere en am bachtsscholen met en arsenaal van aan trekkelijke aanbiedingen om toch maar vooral leerlingen te krijgen. In de zie kenhuizen is een totaal tekort van 400.000 verpleegsters! Dienstmeisjes en werksters zijn slechts onder voorwaarden te krygen die aan het ongelooflijke grenzen. E)e Westduitse mijnen denken erover arbeidskrachten uit Pakistan te engageren! Spanjaarden, Italianen, Ne derlanders en Oostenrijkers zijn reeds zeer gevraagde werkkrachten in allerlei takken van het bedrijfsleven. Ook de overheid lijdt onder dit tekort aan arbeidskrachten. Zo kan de post het werk allang niet meer aan: in de postkantoren stapelen zich de pakket ten op, die tengevolge van het gebrek aan personeel noch gesorteerd noch be zorgd kunnen worden. Met moet voor dat werk reeds bureaukrachten inscha kelen. De Westduitse PTT denkt er nu ook over werkkrachten uit het buiten land aan te stellen in rijksdienst dus! Overbodiger dan ooit lijken thans de Westduitse arbeidsbureaus met hun 31.400 man personeel. Zy beheren thans meer open plaatsen op de arbeidsmarkt dan werklozen. Maar inmiddels gaan deze bureaus maar door met iedere maand twee procent van het inkomen van de werknemers voor de zogenaamde werklozenverzekering te incasseren. Daardoor ligt er thans bij het bondsbu- reeau voor de werklozenverzekering te Neurenberg het enorme bedrag van 3,7 miljard mark, afkomstig van de bijdra gen van deze verzekering Weliswaar is dit geld goed belegd, voornamelijk in de woningbouwsector. Maar er is thans in de Bondsrepubliek uiteraard veel kritiek op omvang en fi nanciële kracht van dit orgaan, dat dit jaar de grens van vier miljard mark zeker zal halen. Algemeen wordt dan ook thans geëist dat de werkloosheids- bijdrage van twee procent drastisch zal worden verlaagd omdat voor een over- volg meer vuil uit de rioleringen, meer zout per liter „open water", zodat dit laatste zelf tenslotte niet veel meer dan een riool is en schade berokkent aan landbouw, industrie en drinkwatervoorziening. Vormen straks de dammen dus een afweer tegen het zoute zeewater, dat, hoe dan ook, al leen maar nadeel oplevert, tegelijker tijd doen zy dienst om het zo schaarse reine, zoete water „binnen te houden, opdat het daar kan worden aange wend, waar men er op een bepaald ogenblik het dringendst om verle gen is". Met een afsluiting aan de zeezijde heeft men echter nog geen water bekken en daarom ontwierpen de in genieurs van Rijkswaterstaat een stel sel van secundaire dammen, dat bo vendien van belang is bij de bijzon der problematische dichting der zee gaten. Met de voltooiing van de se cundaire dam in de zandkreek, begin vorige maand, bijv. werd niet alleen de eerste vaste verbinding voor het eiland Noord-Beveland (met Zuid-Be veland) een realiteit, maar kon men ook de theorie aan de praktijk toet sen. Momenteel is men koortsachtig bezig aan de voorbereiding van de volgend jaar geprojecteerde afsluiting van het Veeregat, waardoor ook Wal cheren met Noord-Beveland zal wor den verbonden. Deze werken, die on der de naam „Drie-eilanden-plan" be kendheid hebben gekregen, scheppen straks een waterreservoir, dat welis waar slechts geleidelijk en pas na de inwerkingtreding van de andere dam men zal „verzoeten", maar daarna aan recreatie en landbouw toch veel profijt kan brengen. Behalve als afsluiting van een wa terbekken en verbindingsweg krijgt de Zandkreek-dam ook nog een zuiver waterbouwkundige taak te vervullen. Met het oog op de enorme getijstro mingen (drie meter verschil in water stand bij eb en vloed meet men in Veere) zou het praktisch onmogelijk zijn de afsluiting van het Veeregat zonder ernstige gevolgen van uitschu ring van de bodem te realiseren. ACHTERHOEDE BEVEILIGING Door het project in de Zandkreek nu, dat is gesitueerd juist op het punt waar de stromingen rond Noord- Beveland elkaar ontmoeten en dus min of meer opheffen, zal di teuvel voorkomen kunnen worden, zodat de uitvoering van de werkzaamheden vele malen gemakkelijker tot een goed einde kan worden gebracht. Zoals de Zandkreek de achtergrond vormt waartegen de afsluiting van het Veeregat zich afspeelt, zo vormen de geplande secundaire dammen in Grevelingen en Volkerak voltooiing in resp. 1964 en '68 de achterhoede beveiliging van de damaanleg in het Brouwershavense Gat en Haringvliet voltooiing in resp. 1971 en 1968. Het zuidelijk landhoofd van de uitwateringssluizen (nog) in de bouwput van het Haringvliet. keer licht wordt gevoerd moet het naar voren een helder wit en naar achteren een helder rood licht uitstralen. Indien twee parkeerlichten worden gevoerd, dan moet het voorste boven de vooras of meer naar voren en het achterste boven de achteras of meer naar achteren zijn aangebracht. Het voorste parkeerlicht moet naar voren een helder wit en het achterste naar achteren een helder rood licht uit stralen. Parkeerlichten moeten aan de linkerzijde zijn aangebracht, niet hoger dan 175 cm boven het wegdek. Zichtbaarheidseisen: De parkeerlich ten moeten zichtbaar zijn vanaf een punt, gelegen op een afstand van 20 m. vóór het voertuig en eveneens op een RECHTS PARKEREN Advertentie Gordijnstoffen* damast van 6.50 nu 2.65 vwiui|nif»ncn. VELOURS DAMAST van 6.50 NU 3.19 CRETONNE van 7.90 NU 3.90 Vae» frnniit' BOUCLÉ TAPIJT van 12.50NU 7.50 VERZET BOUCLÉ van 14 90 NU 9.75 MOQUETTE TAPIJT van 17.90 NU 10.90 EXCELSIOR BOUCLÉ van 17.50 NU 11.90 KorDetten* Zuiver WOLLEN SALONKARPET, r 140 x 200 van 112NU 69.75 Prima WOLLEN HUISKAMERKARPET, 200 x 300, van 225.— NU 148.— (Met enkele weeffoutjes) Extra zwaar WOLLEN KARPET, 200 x 300, van 265.— NU 178.— Verschillende KARPETTEN in diverse maten worden met 10 KORTING verkocht met uitzondering van de vastgestelde prijzen. COUPONS LOPERS - VITRAGE - KOKOS, enz. COUPONS BALATUM LINOFELT - LINOLEUM- Langharig SLAAPKAMERKLEEDJE, 60x120, van 24.75 NU 14.90 DOE NU UW VOORDEEL! het aanleggen van spaarbekkens voor het vasthouden van voorraden zoet water; voorraden, die hard nodig zyn. Want minder smeltwater van de bergen, minder regen heeft tot ge- U07Q«

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 15